TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT De belmgrijkste gebeurtenissen op het eiland Texel in 1953 het eiland Texel Sport Jubilea Scheepvaart en visserij Zij die heengingen Kerkelijk leven Tourisme Veremginjrsleven Polders en Waterschappen Gemeentewezen Landbouw en Veeteelt Nieuwe verenigingen N.V. T.E.S.O. T:.T. o. Polder „Eendracht'wcrd op 1 Februari door de zee verzwolgen, maar 17 Jan. Damkampioen Keiler speelt te Den Burg. Maart. De heer C. Room kampioen 3e klasse biljart. Maart. Voetbal. Texel B afdelings kampioen. Maart. De heer Nic. de Graaf kampi oen biljart le klasse libre. 30 Maart. Tennis! iefhebbess vergade ren. Voorlopig geen nieuwe tennisbaan. 29 Maart. Handbalclub „De Zeemeeu wen" kampioen. April. De heer M. Vonk blijft titelhou der bandstoten (biljart). Juni. O.l. school Den Burg wint school- voetbalcompetitie. 20-21 Juni. Sportuitwisselingweekend Wierinjgen-Texel. Juni. Onderwijzers spelen twee voet balwedstrijden tegen een elftal, samen gesteld uit dominees, pastoors en kape laans. 29 Juni. SV Texel verkoopt 5000 oliebollen. Juni. De Zeemeeuwen van Oudeschild behalen het handbalkampioenschap 1953. 10 en 11 Juli. Groot ruiterfeest te De Koog. 30 Aug. Nationale motor-trial. 30 Aug. Sportuitwisseling Texel-Wie- nngen. 5 Sept. Paardensport met concours. 6 Sept „Tour de Texel", winnaars W. de Boer, Oudeschild, G. Dekker, Barsin- gerhorn, resp. op sport- en tourfiets. Nov. De heer P. Schoor! voor de 3de maal kampioen van Turnkring Hollands Noorderkwartier. 20 Maart. De heer M. Keijzer, Nieuw- straat Den Burg, 25 jaar in dienst van de C.V. v.h. C. R. Keijser Co. 27 Febr. Filiaal Albert Heijn 25 jaar geleden geopend. De heer L. Pieterse 25 jaar in dienst bij Albert Heijn. 12 Febr. Het echtpaar J. de Waard en J. de Waard-Bakker, Eierland, viert zijn gouden huwelijksfeest. 15 Febr. Mevr. de wed. T. Wevering- Beumkes viert haar 93ste verjaardag. 17 Maart. De heer G. Spigt 25 jaar bij de T.E.M. 20 Maart. De heer D. Vermeulen 35 jaar werkzaam op het bedrijf van de fa milie Dijt te Westergeest. 18 Maart. Het echtpaar H. Koopman en G. Koopman-Selser, De Waal, 55 jaar getrouwd. 2 April. Eahtpaar Moens, Slufterweg, 50 jaar getrouwd. 1 April. De heer S. van Leeuwen 40 jaar werkzaam op „De Korenschoof". 6 April. De heer C. Eelman, De Waal, 25 jaar in dienst bij de PTT 1 April. De heren B. Beumkes, M. Ho- gesteger en D. Roeper 25 jaar in het schildersvak. 7 April. Mej. F. Thomassen, 45 jaar in dienst van de familie R. Daalder, te De Koog, ontvangt ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. 29 April. Teun Brouwer 40jaar vo gelwachter. 30 April. De Eerw. Zuster Rosina (in de wereld Dora Smit, „Modestia") viert zilveren jubileum. De heren T. Bruin, J. Kiljan J. Kalis en J. Koopman 25 jaar lid van D.E.K., Den Hoorn. Mei. Het echtpaar Jac. Hin en J. P. Hin-Verberne, Sohilderweg, 50 jaar ge trouwd. 5 Mei. Het echtpaar C. Witte en E. M. Witte-Witte 50 jaar getrouwd. 14 Mei. Het echtpaar L. Vermeulen en C. Vermeulen-Wegman, De Waal, 50 jaar getrouwd. 14 Juni. De heer D Dapper 25 jaar voorzitter van de SV Texel. Mei. De heer Jb. Gomes 35 jaar mer ker van wolvee. 11 Juni. Kapitein C. List 25 jaar bij TESO. 7 Auc Het echtpaar D. RoeperC. Roeper-Daalder, Schoonoordweg, Den Burg, 50 jaar getrouwd 28 Aug. Echtpaar Chr. Weijdt en W. Weijdt-Boon, Oudeschild, 50 jaar be trouwd. 1 Sept. De heer J. de Beurs viert zijn zilveren jubileum als beherend vennoot der C.V. v.h. C. R Keijser Co. 3 Oct, De heer A. van Dienst helpt het 500ste paartje in de huwelijiksboot. 3 Oct. SVC viert 20-jarig bestaan. 17 Oct. Echtpaar Dekker 25 jaar in het Stoombootkoffiehuis. 30 Oct. Echtpaar S. Hemelrijk-Bruin, Oudeschild, 50 jaar getrouwd. 21 Nov. De heer Cor Bremer 30 jaar directeur van De Lofstem en Excelsior. 18 Dec. De heren Jak. Bruin, Joh. He melrijk en T. de Waard 25 jaar lid van de Transportarbeidersbond. 18 Dec. De heer T. Reuvers 40 jaar achter het stuur. 21 Dec. De heer H Braam 80 jaar. 25 Dec. De heer A. Ellen dertig jaar bij de 30 Polders. 25 Dec. Mevr. de wed. M. Kortehhoe- ven-Buis, Texels oudste ingezetene 97 jaar. 2 Febr. De 6 opvarenden van de Duit se tanker „Oder" door de Helderse red dingboot gered. Het schip was in de Eierlandse Gronden in tweeën gebro ken. De Joan Hodshon maakte de dag te voren een zware tocht, doch kon we gens de duisternis niets uitrichten. Febr. De 12 Texelse kotters spoeden zich naar Zeeland om hulp te verlenen. 4 Maart. De Minister schrijft „Besis- sing inzake de toekomstige veerverbin- ding niet op korte termijn te verwach ten". 22 Aug. De op de Vliehors gestrande Zweedse boot „Virgo" wordt vlot ge bracht. 19 Maart. De heer J. de Vries, hoofd der o.l. school te Z.-Eierland, op 57-ja- rige leeftijd overleden. 6 Aug. De heer H. Gerssen op 92-jari- ge leeftijd overleden. 4 Oct. De heer F. Kikkert o.a. presi dent-kerkvoogd van de N.H. Gemeente te De Cooksdorp, op 66-jarige leeftijd overleden. 7 Oct. Ds N. J van 't Hooft, van 1922- 1944 predikant bij de N.H. Gemeente De Waal en De Koog, te Arnhem op bij na 75-jarige leeftijd overleden. 7 Nov. De heer J Moenis, van 1925 1949 vader van het Gesticht van Welda digheid, later „Huize Irene", op 67-jarige leeftijd overleden. 30 Dec. Mej. A L. Meijer, odd-wijk- verpleegster alhier, op 64-jarige leeftijd opverleden. April. Sinds 1936 ontving N.H. kerk voogdij Den Burg f 19,000,- uit het Her stelfonds. 19 April. De gerestaureerde N.H. kehk van De Cooksdorp weer in gebruik ge nomen. 17 Mei. Ds Th. van Veen neemt af scheid van de Doopsgezinde Gemeente. 6 en 7 Juni. Bazar te De Coöksdorp voor restauratiefonds N.H. Gemeente: f 1500,-. Aug. Kapelaan van der Kooij naar Badhoevedorp; de neomist H. A. Stam volgt hem op. 20, 21 en 22 Aug. Bazar voor de Ge reformeerde Kerk Den Burg brengt bruto f 1600,- op. Sept. De heer Dulfer, voorganger bij de N.H. Gemeente te Oudeschild, te Westerbonk benoemd. Sept. Pater Witte ontvangt f 2200 voor landbouwgereedschap. 4 Oct. De Eerw. Heer Dulfer neemt afsoheid van de N H. Gemeente van Ou deschild. 11 Oct. De gerestaureerde N.H. keik te Den Burg weer in gebruik genomen 22 Nov. N-H. Kerk te De Cocksdorp van propaangasverwarming voorzien. Dec. Ds M N. de Wolf te Klazina- veen beroepen, neemt dit beroep aan. 12 Maart Algemene Ledenvergade ring der VVV Texel. Texel werd in 1952 door 1573 buiten landers bezocht. Mei. Parkeerterrein voor auto's bij de vuurtoren aangelegd. Mei. Tegelpad Koog-Strand weer aan gelegd Juni Westerslag heeft een autopar keerplaats. Juni. Balmeester voor het Westerslag (alle dagen) benoemd. 18 Juli. „Vrij en Blij" in het Park 22 Juli. „Goidrush" te De Koog. 28 Juli. Strandfeest te Den Hooin. Lampionoptocht. Juli. Verhuur van ponnywagentjes verboden wevens herhaaldelijk voorko komen van ongelukken. 18 Aug. De Oesterreichische Bundes- bahnmusikkapelle in de muzieknis te Den Burg. Texels Museum trok tegen de 13.000 bezoekers. 27 en 28 Oct. Waddenconferentie op Vlieland. 12 Nov. De Raad besluit tot afschaf fing van de gemeentelijke kampeerver- gunningen. Nov. Afdeling Den Hoorn der VVV 20 jaar. Dec. Uit het rapport van de Econo- misch-Technologisohe Dienst blijkt, dat Texel Jaarlijks 2,5 millioen van het toe ristenverkeer ontvangt. Dec. 214 Gegadigden naar de functie van VVV Directeur. 29 Dec. De heer J. E. Quint, Nunspeet inspecteur bij Elseviers Weekblad, voorheen sportjournalist bij de Amer- foordse Courant, benoemd tot directeur der VVV Texel". 10 Jan. De ontwikkelingsavonden in „Ons Huis" te Den Hoorn beginnen weer. 10 Jan. Udi speelt voor de Nutskleu- terschool. Opbrengst f 570,-. 22 Jan. Dr Paul Julaën spreekt voor Het Nut 30 Jan. Texels Fanfare onderscheiden met het praedicaat „Koninklijke". Febr. De 3e opvoering van de gym- revue brengt bijna f 1000 op voor 'het rampenfonds. Ulo-uitvoering f 225.-. Jan. Bij de „Onderlinge Rundveever- zekenng" meer dan 2000 koeien verze kerd. Maart. Middenstandsloterij voor het Rampenfonds brengt bijna f 8800 op. 28 en 29 Maart. Huisvlijttentoonstel- ling, georganiseerd door de Vereniging voor VoLksfeesten en Texelse Folklore. April. Plattelandsvrouwen organise ren handwerktentoonstelling. 14 Mei D.E.K. behaalt op concours een eerste prijs en promoveert daardoor naar de Afd. Uitmuntendheid; Konink lijk Texels Fanfare in de Ere-afdeling een 2de prijs; VIOS een 2de prijs in de 3de afdeling. 6 Aug. „De Lofstem" (Ere-afdeling) en het Oosterender Mannenkoor (eerste af deling) behalen le prijs op het concours te Leek. Sept. „Excelsior" behaalt op concours te Nijland een 2de prijs. 31 Oct. ,,De Stem" geeft uitvoering voor de Oudesohilder Kleuterschool. 29-31 Oct. Bazar voor VIOS brengt biina f 3000.- op Nov. Klemdierendag trok ruim 1000 bezoekers. Zomer. Voor de Schans wordt een nieuwe sluis Gemaakt. 9 Oct. 30 Polders vergaderen t.b.v. de Dijkwacht. Oct. De op 1 Febr. vernielde zeewerin gen hersteld. 18 Nov. Dijkwachten gevormd voor het Molwerk en De Prins. 9 Febr. De gemeenteraad besluit de bouw van een nieuw raadhuis (kosten plm. een half millioen) uit te stellen. Eerst wederopbouw van door de waters nood verwoeste huizen. 9 Maart. Dienst Gemeentewerken overgeplaatst naar de Parkstraat (voor malige Doopsgezinde Pastorie). Maart. Moderne vuilnisauto gearri veerd. 31 Maart. De Raad besluit met 11-1 stemmen de Koger winkels vergunning te verlenen om Zondags van 2-4 uur geopend te zijn. 11 Juni. De Gemeenteraad besluit tot instelling van een Culturele Raad Extra subsidie voor Museum, besloten tot elec- trificatie van Het Noorden, Nieuwe- schild. Westergeest en het Gerritsland. Gemeente krijgt extra bouwvolume (7 woningen) voor de bewoners van het Bunkerdorp bij Loodsmansduin. Juni. Daar aantal Texelaars boven de 10.000 ligt kan men thans twee ochten den per week gratis huwen. 19 Juni. Bouw van o.l. school te De Waal en De Koog aanbesteed, 19 Juni. Bouw van een station op het vliegveld aanbesteed. Juni. Voormalige school van Oost her opend als dorpshuis. 1 Sept. Gemeente draagt grond over en verleent voorschot aan de Woning bouwvereniging voor 12 woningen, waardoor 'het Bunkerdorp bij Loods mansduin kan worden vrijgemaakt voor kampeercentrum 8 Oct. De Culturele Raad geïnstalleerd Oct. De leden van ons gemeentebe stuur verdelen de taak in eigen secto ren. Texel heeft een begrotingstekort van f471,485,57 12 Nov. Het echtpaar Bults-Almerk eervol ontslag verleend als Directeur en Directrice van „Huize Irene". Dit ont slag werd verleend op voorstel van B en W. 15 Dec. Zeven sollicitanten voor de functie van Directrice Huize „hene' 21 Dec. Mej. L. P. van Haren, Vlaar- dingen, benoemd tot Directrice van Hui ze „Irene". 1 Jan. Op Hoeve „Bern" reeds twee lammeren geboren. 30 Jan. Ruilverkaveling Texel aange nomen met 954-611 stemmen. 12 Febr. Honderd schapen naar Indo nesië. In 1952 keerde de Coop. Pluimveever. Texel voor f 653,723,82 uit aan gelever de kippeneieren. Texelse boeren brengen 120 ton voer- bieten en 100 ton hooi bijeen voor ge troffen collega's. Maart „De Korenschoof" voert koe ter markt van 981 kg. Maart. Op het schapenbedrijf van de heer P. Zijm Hzn., te Den Hoorn, een vierling geboren. April. De Texelse markt erkend als tbc-vrij. Mei. Bloembollencultuur verwerft op de Flora een gouden medaille met inzen ding narcissen Mei-Juni. De zes grote lammeren- markten: 1700 f 46-54; 3025 f 42-52; 2900 f 43-53, 2300 f 42-53, 2000 f 39-48; 700 f43-53. Mei. Zuivelfabriek „Eendracht" heeft nu een schoorsteen van 35 m. hoogte. Mei. Plaatselijke Commissie Ruilver kaveling benoemd. 20-21 Juni. Paarden'keuring. Juni. De leliekweker H. C. Dijt ver werft te Haarlem een gouden medaille. Juni. Schatters benoemd voor de ruil verkaveling. Juni. Fransen kopen wolvee. Aug.-Sept. Wolvee naar Frankrijk en Indonesië. 7 Sept. Schapenfokveedag. 4-tal van Jb. Eelman Gzn. Zn. kampioen.; 4-tal van C P Hin reserve-kampioen; de 2-j. ram van K. Zuidewind kampioen; de oudere ram van F. R. Keijser reserve- kampioen. Teso^wisselbeker voor de 1-j. ram van R. Eelman Azn. Sept. Viertal ooien van de heren Jb. Eelman Gzn Zn., Oosterend, kampioen op de Alkmaarse tentoonstelling. Nov. Landbouwschool 25 jaar. 13 Nov. Wolvee naar Indonesië. 18 Nov. De heer Van Groningen schrijft: „Oogstjaar 1953 met goede, tot zeer goe de opbrengsten". 26 Nov. Ploegwedstnjd. April. S.V Texel richt dameshand- balafdeling op. April. De Bond van Arbeiders in voe- dings- en genotmiddelen richt Texelse afdeling op. Mei. Te Oosterend een „Oosterender Zakenoombinatie" opgericht. 12 Oct. Te Den Hoorn een biljartclub opgericht. 28 Febr. Het wachtlokaal van de Texelse Boot te Den Helder, op 31 Jan. door de zee gekraakt, weer in gebruik genomen. De N.V. TESO maakte in 1952 een winst van f 55,260,54. TESO vervoerde deze zomer (Juni, Juli en Aug.) 164.000 passagiers, 11.134 auto's en 63.632 rijwielen. 6 Dec. De Dokter Wagemaker door de mist verrast, klein half uur aan de grond 2 JANUARI 1954 10 Jan. Gebouw «nsultatiebureau an nex badhuis geopei. Texel telde 31 D. 1952 10,065 inwo ners. 1 Maart. Telefoo^t De Waal opge heven. De abonné': ressorteren nu on- j der Den Burg. 1 Februari. Dijk n polder „De Een dracht" breekt dooiZes eilandgenoten, die naar het bedrele gebied waren ud( gesneld om de poldite behouden, wor- len door het wate»rrast en komen om. De slachtoffers jn R. IJska, D. Kuip, J. Koopman, 1 Dijker, W. Ber- nardus en S. Walswi Door de wa tersnood, die een gjt deel van Zee land en van de Zu^ilandse eilanden teisderde (komen 126iaensen om. Groot is ook de schade aaite dijken van de Dertig Polders en d.van Eierland bij De Cocksdorp. Bij Oosterend en h gemaal van De Cocksdorp weet men Rijk slechts met inspanning van alle échten te behou meiaar aan van 3,45 meter. 2 Mei. Gedenkteken op Russenbegraaf plaats onthuld. Mei. De krant bericht, dat in onze ge meente een Prijzencommissie is beves tigd. 18 Mei. De toren van de grote kerk aan de Binnenburg in de steigers gezet. 20 Mei. De opnieuw gegoten klok van de gemeentetoren aan de Binnenburg te Den Burg terug. Mei. Complete telefoongids voor heel Texel. 27 Mei. Gemeenteraadsverkiezing. K. V.P. en A.R winnen een zetel. 29 Juni. Vollksfeest te Den Burg. Vliegtuig dropt parachutes. Winnaar wedstrijd maakt rondvlucht. 15 Juli. De Raad besluit tot hogere subsidie voor het kleuteronderwijs. De Raad benoemt een bestuur voor de Cul turele Raad De winkels te Den Hoorn mogen Zondagsmiddags geopend zijn. (Voor De Koog gold deze dispensatie Maar op 25 Februari v de dijk van de ..Eendracht" weer dicht! reeds). Juli. Ten Zuiden van De Koog wordt door het Prov. Waterleidingbedrijf in N.-Holland een zgn. proefpompput ge maakt. 9 Juli. Bij paal 11 spoelt een 15 meter lange potvis aan; geraamte dat niet meer compleet is naar Museum. 16 Juli. NCRV organiseert vossenjacht op Texel. 22 Juli Onze Nationale Reserve slaags met bij paal 11 gelande „vijandelijke" troepen. 25 Juli-3 Aug. Toon de Haas expo seert te Oosterend. Juli. De Oosterender Zakenelub orga niseert autotocht voor de ouderen en oudste ingezetenen van Oosterend. 28 Juli. De Oosterender Zakencombi- natie organiseert kinderfeest met o. a een ballonwedstrijd. 30 Juli. 336 Texelaars naar circus Jos. Mullens te Den Helder. Aug. Flamingo, die sinds 1949 op De Sohorren vertoeft, heeft er een vrien dinnetje bij. 15 Aug. De eerste lampionoptocht te Den Burg na de oorlof. 15-16 Aug. De Piet Hein met de Ko ninklijke Familie in de Mok-baai. Aug. Gebouw v. C-hr. Belangen te Oosterend gerestaureerd. 5 Sept. Tobbesteken in ere hersteld. Sept. Collecte voor het Koningin Wü- helminafonds (kankerbestrijding) brengt f 607,09 op. 17 Oct. Onze Nationale Reserve re kent af met „vijandelijke parachutisten. 25 Sept. De heer Jo van Dijk geeft te Den Hoorn première van zijn vogel films. 9 Oct. Het „Ballet der Lage Landen" in „De Oranjeboom". 4 Nov. Woningbouwvereniging Texel besteedt bouw van 31 woningen aan. 7 Nov. Het Rusthuis ontvangt de eer ste bewoonster. 20 Nov. Echtpaar P. A. v.d. Vis-Bre- mer huwt in de Boerenleenbank, daar de Raadsvergadering op hetzelfde tijd stip begint. 20 Nov. De eerste Bouwkaswoning ^er Noord Ned. Gemeenten op Texel vol tooid. 5 Dec. Slechts handvol Nieuwe Sun- derklazen in Den Burg. 12 Dec. Ouwe Sunderklaas op nage noeg alle dorpen druk gevierd, Dec. Waterleidingbedrijf vindt vol doende water bij De Koog. Te De Cocks dorp, Oosterend en Oudeschild depots van de Reizende Bibliotheek gevestigd. 31 Dec. SVC en SVO verkopen olie bollen. den en zodoende Texel v nog groter ramp te behoeden. Texerengt 80.000 bijeen voor het Rampenf<s. Op Texel ging het initiatief uit vaie gezamen lijke Texelse Padvindersoipsaties. Ook de duinen hebben V van de wa tersnood te lijden gehad. >r de vuur toren sloeg 33 meter duin ig, zodat de toren nog slechts 87 metenh 't strand kwam te staan. Te Oudeschild wordt ojl Februari )m 10 uur een stand van 21 plus A.P. genoteerd. Sinds mensenh»ènis was nog nimmer zo'n hoge wattknd voor- .gékomen Militairen uit Doq,lAssen en De Mok helpen bij het nooetstel van de dijken. De schade aan de Texelseijken be draagt één en een kwart miLen. 6 Febr. De Commissaris cKonin gin bezoekt Texel, y 13 Febr. Koningin en Prii bezoeken Texel. 16 Febr. Spring, maar da zij het - gunstige weer brengt norm* water- stand geen gevaar meer. Hetaneente- stuur had een eventuele evactie van een deel van Texel voorbereid Febr. Op Texel worden 235 wa- 1 tersnoodzegels verkocht. 25 Febr. Het gat in de „Bdracht" 3 iveer gesloten. De gebouwen ine „Een- dradht"-polder worden door klingen *Van de Landbouwhuishoudschoc en de Landbouwschool schoongemaakt 28 Febr. Première van een geidsfilm ie Den Hoorn. Maart. Begonnen met het 'herel van inkele binnendijkjes; aanleg ka bij Kogerweg en Meiertboomsbos. DZand- rdijk tussen Eendracht en Het Noor den zal worden verhoogd er. ver zwaard 10 Maart. Te Oosterend draait film >chot is te Boord van Herman v;der dorst. 22 Maart. Cor Zoetelief, „Buitevijk", {ogerveld, vindt het eerste kievsei. 4 April. Opening van het „Kinddok", iet herstellingsoord van de N.D.M April. De gescheurde klok van to en aan de Binnenburg naar Heilèrlee rm opnieuw te worden gegoten. 2 April. Spang aangesloten op h< net 'an de T.E.M. 5 April. De jeugd van Oudeschildiert 'alm-Pasen. April, ,,'t Torenhuis", het laatste ge- >ouw van het voormalige dorp De 'es- en, grondig gerestaureerd. J 8 April. Eerste zitting Consultati>u- eau voor Kleuters. April. Van gemeentewege worden oi- orme vuilnisemmers uitgereikt. 18 April. Bij De Cocksdorp spoelt li-

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 3