(fro en fwartsjexels in het harL, Veertig jaar bij Staatsbosbeheer De heer P. Visser heeft groot aandeel in de bebossing van de Westermient Dansend 1954 in Met Rhenmatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. maar dieut Polder Eijerland is op haar hoede, als de Waterwolf tóch binnenglipt, Dijkleger paraat te zijn TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <S D© Rooij Boekhcndel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu* 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank. Coop. Bosrenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. WOENSDAG 6 JANUARI 1954 67e JAARGANG. No. 6800 TEXELSE MARKT Den Burg, 4 Jan. 1953. Aangevoerd: 16 sahapen f 80-f 95. 25 biggen f37,50- f 50. 7 schrammen f 65-f 80. 9 n. kalver- ren f 40-f 65. LAMMEREN IN DJEN HOORN Op Nieuwjaarsdag zijn op de boerde rij van de heer W. H Bakker, Den Hoorn, twee lammeren geboren. KNAAP VIEL VAN HOOIZOLDER Vorige week viel de 7-jarige Jan Hm, spelend in de schuur van de heer Com mandeur van de hooizolder. De jongen liep hierbij een zware hersenschudding op. REGIECURSUS De Nederl. Amateur Toneel Unie, afd. Schagen, waarbij op Texel aangesloten zijn de verenigingen UDI, Het Masker en Klein Toneel, zal in de maanden Januari, Februari, Maart en April op de Zondagmiddagen een regiecursus orga niseren. Deze cursus, welke uit 15 lessen bestaat, zal o.l.v. Arend Hauer, leraar aan de toneelscholen te Amsterdam en Utrecht, staan en wordt gehouden in Schagen, De eerste les vangt aan op 10 Januari a s. Voor regisseurs en zij die zich in de toekomst met regie op willen houden is dit een unieke gelegenheid om zich te bekwamen o.l.v. een alleszins bevoegd •docenlt. Het cursusgeld is laag gehouden n.l. f 25,Indien u interesse heeft, kunt u zich richten tot de secr. der afdeling B Backer, Landbouwstraat 26 te Schagen. Telefoon 475. Deze gelegenheid geddt ook voor leden, waarvan de vereniging niet bij de ,,Natu" is aangesloten. INTERESSANT VOOR MOTOR RIJDERS Op uitnodiging van Motorclub „Texel" zal de heer Ben Jansema uit Hengelo, Zaterdagavond in Hotel Texel een cau serie houden over de Zesdaagse, wat een der grootste motorevenementen is! Ook niet-leden zijn van harte welkom. (Zie Zaterdag de adv.). ONGELUK IN DE WESTERMIENT Bij het rooien van bomen in de Wes termient kreeg de heer Jn. Gielis, Den Burg, Zaterdagmorgen een vallende boom op het lichaam. Met ernstige ver wondingen werd hij naar een ziekenhuis te Den Helder vervoerd. S.V. Oosterend Onze adspiranten schijnt het ernst te zijn, daar ze thans Tex Boys A met 3-1 klop gaven. Doorzetten, jongens! Het terrein van Sporters werd afge keurd, zodat we de tweede vrije Zondag hadden. Volgende week naar ALC, als het terrein tenminste niet wordt afge keurd. Kom naar de training, jongens, dan blijf je in conditie! HET GLOEDNIEUWE idee van de heer E. Breeuwer om het radio-orkest ..Accordeola" te inviteren voor een op treden op de eerste dag van het nieuwe jaar vond een prima onthaal: toen „Ac cordeola" in actie was ter verzorging van een cabaret-bal bewogen zich zeer velen door de zaal, waarin een tip-top- stemming heerste Bert Visser en Jaap Valkhof, twee der zeven artisten zongen leuke en soms zelfs bijzonder leutke liedjes, die veel bij val oogstten en in hun spontaneïteit wierpen zij alle sporen van chauvinisme over boord en nodigden zij twee Texelse artisten uit en wel Krijn Plantinga en Bep Langeveld M. S.d. Naarmate de avond vorderde - of was het al eaht nacht? - nam de drukte er toe en zo was dit een klinkend succes voor de initiatiefnemer. Het Nieuwjaaröbal in Casino'' - de traditie getrouw, als wij ons niet ver gissen - werd verzorgd door het ensem ble van Ben Beumkes, die, zoals bekend, er de stemming eveneens best weet in te brengen Ook aan de Zwaanstraat was het aantal danslustigen groot. U ziet het, de jeugd is vreugdevol en blijgezind het nieuwe jaar ingehuppeld. Moge 1954 alle 365 dagen reden kunnen geven tot huppelen! Dan is het leven heus niet zo kwaad!! Roel se uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiveren de organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Krusohen is geen wondermid del. De zes minerale zouten hebben ie der hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrij ding van stramheid en pijn. technisch ambtenaar bij de Staat en de bosbouwkundig ambtenaar. ,,Rien Sans Peine', niets zonder moeite, nee, het leven geelt niets cadeau en wie zich met liefde van zijn taak kwijt zoals de jubilaris is bereid zich met alle energie te geven. De heer M. Mant je, bosbouwkundig ambtenaar, schetste allereerst de uit stekende verhouding, waaruit een vrien denband is ontstaan. De Staat had geen betere keus kunnen doen, toen ze de heer Visser tot voorwerker aanstelde. „U is een voorbeeld voor ons allen wat betreft de plichtsbetrachting en trouw. Het werk van 't Staatsbosbeheer draagt volgens spreker het stempel der beschei denheid: bescheiden is dit gebouwtje, waarin de huldiging geschiedt, beschei den is de jubilaris en bescheiden is de Staat zelf: ofschoon er door dit bedrijf tooh geheel en al aan de weg wordt ge t.mmerd, wordt over het werk wein.g gewaagd, zodat de buitenstaanders in feite maar weinig van dit werk afwe ten. Het verheugde de heer Mantje dan ook, dat de Koningin der Aarfe zo vriendelijk was geweest om een afge zant te zenden! Hij besloot met de wens, dat de heer Visser de resterende arbeidsjaren eveneens met lust en in goede gezondheid zou mogen beleven en dat hij daarna nog tal van jaren in zijn geliefde omgeving zou mogen wo nen! Ja, want de heer V sser is nog niet eens aan zijn pensioen toe- hij wordt op 24 Januari pas 62! De heer H. Bakker Wzneen der oud ste ambtenaren, in 19x8 kwam hij al bij de Staat en sindsdien heeft hij al tijd samengewerkt met de jubilaris! zei in zijn hartelijke toespraak o a dat hij wel ervaren heeft, dat de functie van voorwerker niet altijd meevalt- die man toch heeft iemand boven zich en hijzelf leidt de ploeg, maar.standjes wor den nooit uitgedeeld als ze niet verdiend zijn! Spreker dankte de heer Visser na mens allen voor de wijze waarop hij met hen omging en sprak de hoop uit, dat de heer Visser nog jarenlang getuig? mag zijn van de werkzaamheden in de Westermient. De heer Visser zag hierna enkeie vra gen van de zijde der Texelaar op hem afgevuurd en wij konden o.a. noteren: De jubilaris werd geboren aan de rand van de Westermient en wel in het To renhuis, het laatste gebouw van het eens zo belangrijke dorp De Westen. Daar heeft hij 24 jaar gewoond. Van zijn 14de jaar af is hij eigenlijk al in dienst van de Staat, maar eerst alleen 's winters. „Toen ik er kwam was cie Rozendijk al geplant. Hoe ze aan die naam kwamen? Wel, dit was vroeger 'n richel die weelderig met duinroosjes was begroeid. Het moet daar 's zomers wit van de duinroosjes geweest zijn! Mijn eerste werk was aan de Botgras- en de Schettervallei. In die jaren werkten Dij de Staat wijlen de heren Jn. Boon, C. Bakker. Jn. Huisman, Bertus Eelman en de drie gebroeders du Porto, van wie de heer J. du Porto nog in leven is. De kwekerij lag vroeger in „De Vergeten Hoek", een perceel aan de Jan Ayeweg, en verder had je al het kleine perceel bij Jn Boon. Deze kwekerij hier kwam in 1940. Bosbranden meegemaakt? Nee, geluk kig niet, afgezien dan van een paar kleine bosbrandjes, o.a. tijdens de Rus senoorlog". Nog vele jaren hoor! En daarmee is het interview al afgelo pen en voor de jubilaris de gelegenheid om weer intens te gaan genieten van zijn feestsigaar.. HIERBOVEN ziet u de heer P. Visser de enveloppe met inhoud in ontvangst nemen uii handen van de heer ir. J. D. Sepers, houtvester. Naast de jubilaris mevr. Visser en verder de heer H. Bak ker, een der oudste ambtenaren bij de Staat, de heer B. J. van den Bremen, Het Bolwerk tussen De Cocksdorp en de Eierlandsc vuurtoren Op 22 December j.l. vond in hotel De Hoop te De Cocksdorp een bijeenkomst plaats van het Dagelijks Bestuur van de polder Eijerland Hierbij waren uitgeno- d.grl de Hoofden en Plaatsvervangende Hoofden van c'e verschillende groepen van het Dijkleger, alsmede de Besturen van de in de polder werkzame organisa ties cn de chauffeurs van de sirenewa gens. Eigenlijk" zo dachten wij „moes ten ze 'm erelid van onze VVV „Texel" maken, want wat zou Texel zónder onze uitgestrekte Dennenbossen?" Dat bepeins den wij, toen wij weer door de Wester mient tuften, na afloop van een huldiging in de hut „Rien Sans Peine". Het feest varken was de heer P Visser, die veertig jaar geleden in vaste dienst trad bij het Staatsbosbeheer, dat een goeie vijftig jaar geleden de onvruchtbare gronden van de Westermient begon te ontginnen, wat mo gelijk was geworden door het graven van een lange sloot, dwars door de duinen, de Moksloot wijlen dr. Jac. P Thijsse heeft nogal gemokt, als hij het over die sloot had, want voorheen was dit duingebied door zijn meertjes een dorado voor eenden en andere watervogels en fantastisch moet de plantengroei ook geweest zijn Echter: wij kregen er een dennenbos voor terug, dat voor geen millioen eenden en geen mil- lioen planten geruild mag worden' Dit im mers. had Texel, dat nagenoeg reeds alles bezat, nog nodig! Maar nee. de heer P. Visser werd die dag (nog) geen ere-lid van onze VVV De huldiging droeg een vrij intiem karakter en beperkte zich tot de „eigen familie": de heer ir J. D. Sepers. houtvester, was met zijn echtgenote en de heer B J. van den Bremen en echtgenote helemaal uit Alk maar overgekomen om deze trouwe werker, een voorbeeldig voorman, te huldigen. Me vrouw Helsloot-Maas had dapper geholpen met het versieren van de hut „Rien Sans Peine wat betekent „Niks zonder moeite" en welk bord. op het strand aangespoeld, al spoedig in de nok van de eenzaam ge legen werkvolkhut was genageld. Niets zonder moeite en alles met liefde' Zo heeft de heer Visser gewerkt en dat memoreren wij hier graag, ofschoon de jubilaris het feest zónder de krant even prettig had ge vonden' Hij stond ons weliswaar best een gesprek toe. maar maakt u daar nu niet uit op, dat hij op publicatie gebrand is' „Sedert 1 Januari 1914 ben je onafge broken bij de Staat in dienst en sedert 28 Februari 1916 in vaste dienst. Daaruit blijkt dat je door je toegewijde arbeid reeds spoe dig het vertrouwen won. De werkers in vaste dienst noemen wij ook ambtenaar, dat kweekt een band en een verband, niet alleen tussen de arbeiders onderling maar tot alle werkers in het Staatsbosbedrijf. In het begin heb je veel ontginningswerkzaam heden helpen uitvoeren, je hebt veel bos geplant. En dit werk heeft veel vrucht ge dragen: Texel bezit thans immers een vijf honderd ha. fraai bos, dat door liefdevolle, nauwgezette arbeid tot stand kwam. De laatste tijd zijn wij toegekomen aan de oogstjaren, ik ben blij. dat jij ook nog mee kunt helpen bij het bergen van de oogst' De bestede arbeid gaat nu rente dragen! Je hebt vooral veel moeite gedaan voor de kwekerij. Het Texelse plantsoen is mede door jouw toedoen in de Noordoostenpol der en elders bekend als van prima kwali teit. De allerbeste wensen ook van de di recteur, die je dankt voor je vele werk". De heer Sepers overhandigde de jubilaris vervolgens een enveloppe met cheque en zich tot mevr Visser richtend zei hij: „Uw steun is minstens even belangrijk geweest en daarom wil ik U thans deze bloemen hulde aanbieden!' De heer Visser was zichtbaar ontroerd en dankte de heer Sepers in enige eenvou dige bewoordingen. Intussen stelde de heer Sepers de jubi laris nóg een cadeau in uitzicht. De wnd. voorzitter, de heer A. Gar- ritsen, Heemraad, kan 28 personen wel kom heten Spreker zegt, dat de voorzit ter Joh. de Graaf. Dijkgraaf, door droe ve familieomstandigheden verhinderd is. Spreker hoopt, dat deze avond, welke be doeld is als voorlichtingsavond ten be hoeve van de organisatie van het Dijk leger aan zijn deel mag beantwoorden. De heer Kalis, Heemraad, geeft hierna een uitvoerige toelichting van wat alzo door de polder Eijerland in de laatste vij f tig jaar is gedaan ter verdediging te gen de zee. Spreker zegt, dat in 1904 het eerste grote werk hiertoe is aange pakt en wel door de aanleg van de in- laagdijk 1904-1905 aan de Noordoostkust Nadat in 1926 het poldertje .,De Volhar ding" van de heer van Heerwaarden verloren was gegaan, waarmede de polder ook bemoeienis heeft gehad, wer den vanaf 1928 verschillende dijken en dij.kjes aangelegd achter het voormalige Eijerlandse huis. Maar, aldus spreker, steeds drong de zee ons terug. De dijken bij het Eijerlandse Huis gingen verlo ren. Er werden in 1936 en 1938 weer dij ken aangelegd, nu meer landinwaarts Hiervan is alléén de grote ïnlaagdijk 1938 nog intact. In 1948 werd begonnen met de aanleg van het z.g. Bolwerk Eij erland. Dit object werd in 1949 ver lengd. Alléén aan het Bolwerk heeft de polder ruim f 200.000 ten koste gelegd. Het is nu vrijwel zeker, dat het Rijk de verdediging van de Noordoostkust van Texel van de polder zal overnemen. Dit zal echter weer met een groot financiëel offer gepaard gaan. Er moet n.l. ten be hoeve van deze overdracht veel voorter rein worden aangekocht, terwijl de pol der tevens de opbrengst van het reser vefonds ad. f2per ha 1ste klasse, vijftien jaar lang, in Rijkskas zal moe ten storten. Het gedeelte zeedijk, voor de Roggesloot werd in de afgelopen zo mer met klei verzwaard. Hiermede is zeker een zwak punt in de zeedijk weg genomen. Spreker besluit met op te merken, dat vóór 1 Februari j 1. het Bestuur vaak de indruk kreeg, dat de belang stelling van de ingelanden in hoofdzaak uit ging naar de wegen en ontwatering van de polder Gelukkig is hierin, na genoemde datum, veel verandering ge komen en heeft ook de zeewering de volle aandacht. Hierna verkrijgt de Opzichter van de polder, de heer L. van Hoorn, het woord voor het geven van een toelichting op de organisatie enz. van het Dijkleger. Spreker begint met op te merken, dat een Waterschap tot het samenstellen van een Dijkleger bevoegd is ep in tij den van nood tot oproepen van dit le ger. Naast de lijsten met de namen der Dijkplichtigen wordt ieder jaar vóór 1 October door het Dagelijks bestuur een lijst samengesteld bevattende de namen van personen die tot het doen van ver strekkingen verplicht zijn. De Dijkplioh tigen en ook degenen die eventueel ma terialen moeten leveren, zijn schriftelijk met een en ander op de hoogte gesteld. Uit de uitvoerige toelichting van de Opzichter blijkt o.a dat wanneer bij een stormvloed de Dijkwaoht niet bij machte is om de eventuele stormschade te herstellen of wanneer buitengewoon hoogwater dreigt de groepen 1 t.m. 4 van het Dijkleger opgeroepen zullen worden. De oproeping geschiedt met sirenes ge monteerd op auto's. De groepen 5 en 6 De dijken rond het Eierlandse Huis gin gen verloren en ook het Eierlandse Huis zelf is verdwenen van het Dijkleger komen pas op bij een tweede oproeping met de sirenes. Ze kunnen beschouwd worden als reserve- en aflossingstroepen. Voor zover mogelijk zal het vervoer van de Dijkpliohtigen met vrachtauto's gebeuren, terwijl 's nachts over twee Teso-bussen kan worden beschikt welke op het dorp gestationneerd zijn. Raad zaam is dat een ieder zich alvast op weg begeeft Spreker zegt, dat hoewel de polder Eijerland een vrij vlakke ligging heeft er toch enkele hogere punten in de polder zijn. Deze punten zijn de hof steden „Dorpzicht", „Weltevreden" en Bouwlust" nabij De Cocksdorp en de hofsteden „Zevenbergen", „De Oor sprong" en ..Padang" in de polder. De evacuatie van mensen en vee is een probleem apart, aldus spereker. Z.i. zal evacuatie tijdens de eerste storm vloed tot de onmogelijkheden behoren, doordat de tijd hiervoor ontbreekt. Met man en macht zal dan aan de zeedijk moeten worden gewerkt om deze te be houden. Pas wanneer de dijk bii een eerste stormvloed zeer ernstig bescha digd zou worden en een tweede storm vloed direct daarop zou worden ver wacht kan evacuatie worden overwogen. Het is op 1 Februari j.l. wel gebleken wat gedaan kan worden als het nodig is. Er is toen in enkele uren tijds plm. 200 ton basaltsteen van het Bolwerk naar het gemaal te De Cocksdorp ver voerd en verwerkt. Spreker wijst er met nadruk op, dat alleen de Burge meester bevoegd is tot het geven van order tot evacueren. Natuurlijk zal dit altijd geschieden in overleg met het be treffende polderbestuur. Het bericht tot evacueren wordt door middel van een ordonnance-dienst van Den Burg uit ge regeld. Hiermede besluit de Opzichter zijn inleiding Er volgt een goede discussie en er worden verschillende vragen gestekt, om.: Vraag: Vallen de Dijkpliohtigen ook on der de sociale verzekeringswetten? Antwoord: Worden de Dijkplichtigen opgeroepen dan zijn ze in loondienst van de polder, dus ook verzekerd. Vraag: Gesteld, de Dijkplichtigen be vinden zich aan de dijk en er vindt een doorbraak plaats, wie zorgt dan voor de achtergebleven gezinsleden en vee? Antwoord: Het is goed dat een en ander door - en in het gezin wordt doorge praat wat te doen bij een eventuele ramp, wanneer het hoofd van het gezin niet thuis zou zijn. Bewoners van min der solide huizen zouden b.v. tijdelijk hun bivak in betere gebouwen kunnen opslaan. Vraag: Moet, wanneer het Dijkleger wordt opgeroepen, ook direct het mate riaal, zoals b.v. tractors, worden meege bracht? Antwoord: Dit is niet de bedoeling. Hiervoor moet nader bericht worden af gewacht Vraag: Hebben de sirenes voldaan? Antwoord: Niet geheel. Aan verbetering wordt al gewerkt. Vraag: Is het mogelijk aan de Hoofden en PI. Hoofden nadere instructies te ge ven omtrent hun eventuele taak? (slot tweede pagina).

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1