Cjrocn cZwartsJexeU in het hartL. De Schoolrevue zat tip-top in elkaar Onze Texelse bodem kan bij de uitvoering der ruilverkaveling vele geheimen prijsgeven V- W 4 t v>* - WOENSDAG 13 JANUARI 1954 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6802 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. door J. A. van der Vlïs NB*- r-i* 7 j rdtl* iP (;-'V L'. lm Hierboven de omstreeks 1750 afgegra ven Sommeltjesberg. een grafheuvel uit de Romeinse tijd. „Volgt men de weg van De Waal naar Oosterend, zo schreef de omstreeks 1750 op Texel vertoevende Haagse kunstschilder Van Cuyck, dan lag driehonderd stappen buiten het eer- Vóór Columbus Amerika ontdekte Toen ik enkele jaren geleden op het Rijksarchief te 's-Gravenhage het ge noegen smaakte honderden rekeningen te vinden uit de middeleeuwen, alle be trekking hebbend op Texel en Vlieland, heb ik meer dan eens gedacht, hoe het kwam dat nooit te voren iemand zddh met het bestuderen van deze rekeningen bezig gehouden had. Ook heden ten da ge telt Texel heel wait pientere reke naars die volledig op de hoogte zijn van balansen, winst- en verliesrekeningen. Is er geen enkele Texelaar, zo vroeg ik mijzelf af, die in deze oude rekeningen uit de tijd dat Jan van Beaumont, Heer van Texel was. belang stelt? Enige ma len is het mij bij een bezoek aan het eiland overkomen, dat een Texelaar mij een boerenboekhouding toonde van zo'n honderd jaar geleden. Het was interes sant daarin na te gaan, hoe hoog de prijs van de lammeren was, hoeveel een koe en wat een best paard toen opbracht. Honderd jaar is echter in de geschiede nis der mensheid maar een heel korte periode, eigenlijk niet veel meer dan een ademtocht. Het huis in de Gravenstraat De oude rekeningen op het Haagse archief beginnen in 1346; zij zijn liefst 600 jaar oud en werden door verschil lende rentmeesters in opdracht van de graven, die het eiland „in leen" hadden bijgehouden. Ergens op 's Graven Huis. zat dus eens een ambtenaar, de rent meester, met een ganzenveer zijn rekeningen te schrijven. In die rekenin gen, honderd vijftig jaar geschreven vóórdat Columbus Amerika ontdekte, komen wij allerlei bijzonderheden over het eiland tegen. De rentmeester ont ving pacht voor een groot aantal lande rijen, deze pacht werd „tiende" genoemd omdat men gewoonlijk een tiende ge deelte van de opbrengst van de lande rijen aan 's graven rentmeester beta len moest. Hebben de Texelaars die in de Gravenstraat te Den Burg wonen zich er wel eens rekenschap van gege ven, dat deze straat zijn naam te dan ken heeft aan het huis van de graaf, die daar woonde? De rekeningen, ik schreef het reeds, lopen van het jaar 1346 af, maar als u weet, dat een der Hollandse graven zijn nichtje Ada al in het jaar 1203 naar Texel liet brengen zij kwam dn aanmerking voor een rijke erfenis en moest uit de bewoonde wereld verdwij nen dan zal men begrijpen, dat de graaf lang vóór het jaar 1356 een verte genwoordiger, een rentmeester op Texel had. Omdat die rentmeester het gezag vertegenwoordigde, was hij de meest aanzienlijke inwoner van het eiland. De gehele bevolking van Texel woonde toen nog jn huizen, die van hout en plaggen waren gebouwd, het waren naar onze begrippen niet veel meer dan el lendige stulpen, 's Graven Huis. dat dus stond aan de Gravenstraat, onderscheid de zich door zijn bouw, want er was veel steen in verwerkt en na verloop van tijd kreeg het zelfs een dak van leien of van pannen. Alle andere hui zen waren gedekt met stro of met net. De rentmeester hield zijn boeken op voortreffelijke wijze bij, het is hieraan te danken, dat wij met enige moeite zo veel over Texel in de middeleeuwen te weten zijn gekomen. In een krantenarti kel is het niet goed mogelijk daar veel over te schrijven. Belangstellenden ver wijzen wij naar het boek, dat wij over Texel's verleden hebben geschreven. stc Dorp (De Waal dus) aan derechter zijde van de weg op een hoog land een merkwaardige ronde heuvel met een hoogte van 4,5 meter en een omtrek van 42,5 meter- Zie het artikel alsmede de tekst bij de andere plaat. Nóg verdere geschiedenis Bovengenoemde rekeningen vormen eigenlijk de oudste bron voor de Texelse geschiedenis. Weliswaar bestaan er nog bronnen uit de tijd van Karei de Grote (ca het jaar 800), maar de inlichtingen, die wij daaruit verkregen hebben zijn zéér sober. Gaan wij nog verder terug in het verleden, dan zijn er geen geschre ven bronnen meer en zijn wij genood zaakt om te trachten op andere wijze onze kennis te verrijken. Bij alle ellende, die de laatste wereldoorlog Texel heeft gebracht, was ook een klein voordeel. Onder de Duitse bezetting van het ei land was nl. enige jaren een Duitse hoogleraar, Jacob Fnsen genaamd. Daar hij zich in 't bijzonder interesseerde voor de historische kennis, die door opgra vingen verkregen wordt, liet hij in het Park te Den Burg enige sleuven gra ven Het resultaat van deze sleuvengra- verij heb ik in mijn boek eveneens uit voerig besproken. Duidelijk is gebleken dat in Den Burg ten tijde van de Fran ken, dus zo van het jaar 500 tot het jaar 900 reeds woningen waren ge bouwd. Allerlei scherven van aarden potten zijn toen gevonden, waaruit door vakgeleer den nauwkeurig kon worden opge maakt wie de mensen waren, die deze woningen in het Park hadden gebouwd. Sommeltjesberg Wij kunnen ons voorstellen, dat de aandachtige lezer zich af zal vragen of de mensen, die dus zo omstreeks helt jaar 500 woonden in het hart van Den Burg, de alleroudste bewoners van het eiland waren. Laat ik daar op mogen antwoor den met een volmondig "neen". Want uit een grafheuvel, de zg. Sommeltjes berg die even benoorden De Waal lag, werden in de tweede helft van de acht tiende eeuw allerlei artikelen, als ge reedschappen, sporen en bitten van paarden, te voorschijn gehaald, die nog ouder waren dan het materiaal, dat uit het Park is gekomen. Deze voorwerpen dateren uiit de Romeinse tijd, zo van on geveer honderd jaar na Christus' geboor te. Door nonchalance is alles zoek ge raakt, ondanks ijverige nasporingen heb" ben wij er niets meer van terug kunnen vinden. Had Pa eter van Cuyck, die om streeks het jaar 1760 regelmatig op Texel logeerde bij een vriend op de bui tenplaats Rozenhout, niet een aardig boekje over het afgraven van de Som meltjesberg geschreven en had hij er geen uitnemende tekeningen bij gemaakt waaruit wij nu nog precies kunnen op maken wat gevonden werd, dan zou met de grond van de Sommeltjesberg, die als .mest over omliggend land werd ver strooid, een stukje oude geschiedenis van het eiland totaal verloren zijn ge gaan. Waarde lezers, ik heb gemeend nog eens een keer op deze plaats over het oer^oude Texel te moeten vertellen. Waarom? Laat ik u antwoorden: uit sluitend met de bedoeling uw aandacht te vestigen op de oude terp aan het ein de van de Hollewalsweg. U weet wel, dat hoogliggende stuk land aan de noor delijke grens van de Hemmer. De reeds meermalen door mij genoemde heer Jac. Kikkert Nzn. ontdekte deze terp. Zijn schoolse kennis was betrekkelijk gering, maar hij had de kostelijke en niet genoeg te waarderen gave van de belangstelling. Hij zag méér dan veel andere mensen en hoewel hij veel on mogelijk verwerkt moet kunnen heb- MOND EN KLAUWZEER De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat, volgens art. 17 der veewet, indien vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont, de eigenaar, houder of hoeder hiervan ter stond kennis moet geven aan de Burge meester der gemeente, waar het vee zich bevindt. Bij Koninklijk besluit van 23 Februari 1922 (staatsblad nr 80) is bepaald, dat de Burgemeester, ter voorkoming van verspreiding van smetstof, indien hij verneemt, dat in zijn gemeente vee ver schijnselen van een besmettelijke vee ziekte vertoont, bij mond- en klauwzeer de volgende voorlopige maatregelen neemt: 1- Het de eigenaar, houder of hoeder gelasten, het verdachte vee af te zonde ren, totdat daaromtrent door de Burge meester een nadere beslissing is geno men; 2. Het door het plaatsen van kentekenen van besmetting verdacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het ver dachte vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door de Burgemeester- Texel. 9 Januari 1954. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. OPRICHTING WERKKRING „ORKAVA" Men schrijft ons: Donderdag werd in hotel „De Graaf" een vergadering gehouden, uitgeschre ven door de Organisatie van Kamp- en Vacantiebedrijven. Deze vergadering werd ingeleid door de heer W. J. Bergman, alg. secr-, met het doel tot een onderafdeling (Werk kring) te komen op Texel. Voor het voorbereidende werk werden drie per sonen aangezocht als voorlopig bestuur: voorzitter de heer W- H. Lap, secr. de heer E Hooyberg en comm. de heer C. Wonder. De Werkkring stelt zich ton doel de belangen van de Exploitanten van kampen vacantiebedrijven te beharti gen, zowel bij de gasten als bij de Overheidsinstellingen, hetgeen voor de komende jaren zeer zeker van node zal zijn, vooral voor de komende Kampeer- wet. Te gelegener tijd zullen via dit blad nadere gegevens worden ver strekt. Exploitanten van kampen vacantiebedrijven, let op uw zaak. E. Hooyberg, secr- 35 JAAR BIJ DE ESSO De heer Jac. Koning, Haven, Oude- schild, zal op 19 Januari a.s. 35 jaar als depothouder-chauffeur in dienst zijn bij de N V. Esso- EEN NIEUWE KOTTER Naar wij vernemen heeft de heer Bremeij, Oosterend, opdracht gegeven tot de bouw van een kotter. Evenals de „Quo Vadis'' van de heer Vlaming zal deze kotter op de werf van fa Seymons- bergen worden gebouwd. IIOOG WATER 13 Jan. 3.20 en 3.29; 14 Jan. 4-22 en 4.41; 15 Jan. 5-42 en 5.58- Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. ben, is het niet aan twijfel onderhevig, dat zijn onderzoekingen in de Texelse bodem hem veel vreugde en veel vol doening hebben gegeven. Een boer, dat wil zeggen een boer in de goede zin, houdt van zijn land, hij kent het dóór en dóór. Hij weet waar de goede stuk ken liggen en waar de kwade. Kikkert was uit een geslacht, dat heel wat boe ren heeft opgeleverd. Zeker, hij boerde misschien niet economisch, naar de op vattingen van onze generatie. Maar als boer had hij belangstelling voor zijn grond. En omdat hij bovendaen in hart en nieren Texelaar was, vroeg hij zich af, hoe die grond was geworden tot wat zij was. Het stuk land, daar aan de Hol lewalsweg, dat hij huurde van een an dere ras-Texelaar was anders dan al ihet andere land op oud-Texel. Niemand was dit ooit opgevallen, Jac. Kikkert was de eerste, die dit in de gaten kreeg. Hii groef er een paar putten in en toen daar bij die graverij allerlei te voor sdhijn kwam, dat merkwaardig scheen, wendde hij zich tot deskundigen. Een van hen was Ohris Ponger, een familie lid van de blikslager Ponger, die de ou deren onder ons allen nog hebben ge kend en die woonde in een aardig oud- Texels huis ter plaatse van de tegen woordige Boerenleenbank. Ghns Ponger, die enige jaren later promoveerde aan de Amsterdamse uni versiteit, haalde er een andere deskun dige bij, een groot man in zijn vak, de beroemde Professor Van Giffen uit Gro ningen. Van Giffen is al een oud man, maar verder buiten onze grenzen is zijn faam gegaan. Deze geleerde, heeft in 1937 met Ponger de terp aan een voor lopig onderzoek onderworpen en vast gesteld, dat het oudste gedeelte om streeks het begin van onze jaartelling werd opgeworpen. Het lijkt ons niet on- Vervolg op 4de pagina HIERBOVEN een scène uit de met veel bravour gespeelde Oosterse markt. DE TWEEDE BOOTREVUE, Vrijdag avond in „De Oranjeboom" voor een reeds dagen tevoren uitverkochte zaal gehouden precies in een jubileum jaar, want vijf en twintig jaar geleden besloot de N V- TESO tot het gratis ver voer van Texelse jongens en meisjes, die te Den Helder studeren de tweede Bootrevue is een klinkend succes ge worden. De zaal heeft voortdurend haar bij val betoond met gulle lach en spontaan applaus. Lodie van der Wulp b.v. ver wierf van zijn moeder zelfs een „open doekje", zo wijd zelfs, dat het er naar uitzag, dat dat doekje niet meer sluiten wilde! De zotste dingen werden uitgebeeld op podium en toneel en wat zullen ze alle maal al een pret gehad hebben bij de voorbereidingen zelf. Is er de laatste weken wel veel van de studievoor dediploma's terecht gekomen? De jeugd gaf het voorbeeld t.o.v de zaalbezetting: zij gaf geen gelegenheid tot het bespreken van plaats, meldde op het toegangsbewijs, dat er precies om acht uur werd gestart en ziet: om vijf voor aaht waren nagenoeg alle stoelen bezet en klokslag acht plaatste de voor zitter van het comité, Dick Bruin J N.zn zich achter de microfoon om de feest avond te openen, een feestavond aange boden aan TESO uit dank voor het gra tis vervoer Texel-Den Helder v.v. En hierop meteen het frisse Revueboot lied, welks refrein door acteurs, actrices en zaal uit volle borst werd meegezon gen Fred Bruoher vergastte ons op een mondharmonicarepertoire en onder wijl timmerden ze achter het doek een huiskamer in elkaar, waarin daarna op gevoerd werd de klucht „De Wedden schap", een alleraardigste, dolvermake lijke schets zoals trouwens alle num mers prima verzorgd en uitgevoerd werden. Eén nummertje had achterwege moeten blijven, maar daarover moet maar eens op hoger niveau over ge praat worden! In „De Weddenschap" speelden Klaas en Kees Pranger Krijn Plantinga en Tine van der Vlies- Het had heel wat voeten in aarde, eer de kapitein een lelijk woord uitstiet, maar tja, als ze je bad met een handjevol punaises ver ontreinigen moet je je kalmte toch wel verliezen Nel Agter droeg voor „De Spin Sebas- tiaan" van Annie G. Schmidt. Vervol gens werden wij onthaald op een optre den van de sdhoolband: Annie Bruin, Lody van der Wulp, Piet Kingma, Frans Zegel en mevr- Jannie Breen- Een uit stekend ensemble, dat daarna nog aan sluiting kreeg van een quintet robuuste zangers: Jan Beerling, Fred Brücher, Lody van der Wulp, Krijn Plantinga en Kees Moojen. Keurig gezongen. De schets „De strandpantalon" vond zijn klucht in een fatale vergissing met de radiocauserie. „Hoe maak ik zelf mijn kano". Hierin: Frans de Koning en Dinie Dros (die voor Ina Stoepker was inge vallen. beterschap, Ina!)- Die Frans kan het ook hoor! Quatre mains bespeelden Annie Bruin en Tine van der Vlies vervolgens de piano. Ons viel het bijzonder goede samenspel op. En nauwelijks waren de klanken verstorven of de conférencier, Wim Lap Ezn, sprong al weer achter de microfoon om een nieuw nummer aan te kondigen, ja. er zat vaart in! Lody en Krijn oogstten daverend succes als juffrouw Snater en juffrouw Prater Snip en Snap waren er niks bij! Op deze avond hebben wij twee talen ten ontdekt: Jan Beerling, die een prachtige stem heeft en Piet Kuiper, die iedereen als sneltekenaar verbaasde! Jan zong Moulin Rouge en Kiss of Fire. Eoht gezellig was ook de voetbalmatch tjonge, wat had die Gerrit (David) Kui per een goeie middag. Kees Moojen trouwens ook, want hij verdiende met iedere goal, die Gerrit in een zoen om zette, een gulden! Jan Kievits vertelde enige anecdotes en na de korte pauze volgde een spe ciaal Oosters nummer, waarvan u hier bij een plaatje aantreft. Hierin traden op Emmy Dros Nel Agter, Annie Bays, Lody v.d Wulp, Kees Pranger, Wim Lap, Jan Beerling, Kees Moojen. Krijn, Rien Manje en Frans. Krijn was ook ge weldig als Frankie Lane, de succesvolle zanger, wiens stijl hij kunstzinnig na bootste- Emmy Dros zong smachtend „My foolish heart". „Enig", zei een bezoek ster spontaan. In „De Handelsreiziger" speelden met élan Lody en Hans Agter- Piet Kuiper nodigde drie dames en drie heren uit om een willekeurige lijn op het bord te trekken, hij zou daaruit een portret fabriceren. In minder dan geen tijd wist Piet zijn belofte te volbrengen. Wat had hij een succes!! De schets „De veelzijdige huisknecht" met Emmy Dros, Frans de Koning en Paul Wuis sloeg ook flink in. Niemand begreep, hoe Frans het voor elkaar speelde om zich zo bliksemsnel van de ene figuur in de andere te metamorpho- seren. Een bijzonder goed en verrassend slot had dit stukje! „Now is the houre.zo zong het quintet voor het slotlied van de revue werd gebracht. Wat was die avond omgevlogen! Ieder een was opgetogen over het gebodene, de presidentcommissaris der N-V. TESO. de heer G- J. B. Mulder, niet in het minst „Jullie hebben je buitenge woon uitgesloofd!", zo huldigde hij het i ensemble. Hij liet flink doorschemeren, dat hetzelfde ensemble ook wel eens reden heeft gegeven tot minder spontane I bijval der „toeschouwers", maar eens deels kon hij zich dat wel voorstellen en zag hij daarin ook wel een uiting van levensvreugde, waar zijn gratis klanten nog in de Sturm- und Drangperiode leven Nadat mevr. Beumkes-Breen nog met bloemen was gehuldigd, kon de voor zitter de avond besluiten en wie daar 1 gebruik van wilden maken, een prettig bal toewensen! Tot een volgende vaart, jongelui! Melden wij tenslotte nog met alle waardering de verzorging van het décor Den HelderTexel en omgeving door de heer Herman van Veen. PERMANENTE SPORTRAAD Van de organiserende commissie, bestaande uit de heren D. Dapper, voorz-, J. Hooyberg Jr., secr., W. A. van Zeijlen. penn- en mej. J. Dalmeijer en de heer A. Wessels, comm. leden, vernemen wij het volgende. In vervolg van de sportuitwisseling WieringenTexel en omgekeerd heeft de voorlopige organisatie-commisie het initiatief genomen te trachten op Texel een permanente Sportraad in het leven te roepen. De wenselijkheid hiervan dri,ngit zich op verschillende wijzen aan ons op. Ook bij de instelling van de Culturele Raad werd dit orgaan door onze Burge meester getipt als een behoefte voor de toekomst. De mogelijkheden van grotere samen werking voor gemeenschappelijke be langen der Texelse sportverenigingen liggen er in besloten- Donderdag 21 Januari hoopt men te kunnen komen tot oprichting der „Texelse Sportraad". De vergadering wordt in Hotel „De Graaf" gehouden. Op deze avond zal een in leiding worden gehouden over „Doel en wezen van een Sportraad", door de heer A- G. van der Linde, Bondsofficial der IC.N.V.B- Ook zal hij spreken over de ervarin gen en resultaten, opgedaan en bereikt door de Heideree Sportraad in de afge lopen jaren- Gerekend wordt voor deze bijeenkomst op afgevaardiging van 2 bestuursleden der Texelse sportvereni gingen.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1