Het wapen van Breeck Goud in zee tussen Texel en Den Helder! Maar zal berging ooit lukken Als de „Noodklok" luidt Film over Afrika Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in do kool Millioenen dames Sinds 1917 moet tussen Texel en Den Helder een schat van 75 millioen gulden in zee liggen: het goud van de „Renate Leonhart", een Duits sahip, dat in de eerste wereldoorlog ter hoogte van het Marsdiep werd getorpedeerd. Het wrak ligt 21 meter onder het zeeoppervlak. Een Zaandamse machineherstelplaats zal een 26 meter hoge werkput bouwen die over enkele maanden op het wrak wordt geplaatst. Opdraohtgever is de heer Visser uit Wijde Wormer die ver telde: „Het luik van twee bij twee me ter in het schip, waar de goudlading on der moet liggen, heb ik precies afgepeild en op kaart gebracht- Staat de werkput eenmaal op zijn plaats" zegt hij. „dan is de rest gemakkelijk". Al sinds 1936 droomt hij van het „Re- nate"goud- Hij vond dat jaar op het strand van Camperduin vaten aange spoelde cacaoboter. „Van de cokesboot'' vertelde hem een strandjutter. Naspeuringen brachten de heer Visser bij de Helderse visser de Vries. „Die ver telde me dat de Renate Leonhart eind Augustus 1917 op de Razende Bol aan de grond liep. De visser had contact gekre gen met de bemanning. Ze waren zenuw achtig: „er wordt op ons geloerd" zeiden ze" De visser had verder verteld. „Er werd zéker op de Renate geloerd- Want nauwelijks was het schip bij vloed los gekomen of het werd in de grond ge boord. De onderzeeër lag op de loer. Het wrak is later afgepeild. Eén van de Duitse opvarenden, een deserteur die la ter Nederlander is geworden, wist te vertellen wat er in het ruim van de Re nate zat." De Duitser noemde: 800 ton cacaobo ter, rum cokes, enige kisten geld juwe len en zilver en. 454 kistjes goud- „Van de verzekeringsmaatschappij die indertijd de lading van de Renate heeft verzekerd," aldus de heer Visser, die voorzitter is van de later gevormde Coop- Bergingsvereniging; „heb ik een concessie voor de berging gekregen." De goudzoekers zullen door een schacht afdalen naar een werkkamer onderin de toren, met een diameter van 8 m. Op de Herplaatsing op verzoek (Uitknippen en bewaren!) In overleg met de betreffende pol derbesturen en met de Provinciale Wa terstaat is een werkschema opgesteld, dat een dijkwachtjwaarschuwiings en evacuatiesysteem inhoudt in verband met overstromingsgevaar. De polderbesturen zorgen bij storm weer voor vaste dijkwadhten. Elke dijk- wacht bestaat uit tenminste 2 personen, terwijl zij de beschikking hebben over een kleine uitrusting om eventuele schade in het allereerste stadium te kunnen herstellen. Reserve ploegen zijn in het algemeen aanwezig om de dijk- wachten bij voortdurende storm te kun nen aflossen of bij eventuele ziekte te kunnen invallen. Elke dijkwacht heeft het toezicht over een aangewezen dijkvak- De buitenwa terkeringen zijn in een groot aantal dijkvakken verdeeld In elk dijkvak is m de directe omgeving van de dijk een telefoonpost aanwezig, die dag en nacht doorverbinding heeft. Zodra lichte schade aan de dijk ont staat wordt in het algemeen een groep van 10-15 man uit de naaste omgeving ingeschakeld. Deze groep wordt mon deling of telefonisch gewaarschuwd en staat onder het bevel van de aangewe zen commandant De leden van deze groep zijn reeds aangewezen. Voor de Prins Hcndrikpolder en de Polder Eij- erland bestaat deze groep uit gedeelten van het dijkleger. Het dijkleger in de Polder Eijerland wordt middels een si renewagen en de sirene te De Cocks- dorp opgeroepen. Bij uitbreiding van de schade of voor aflossing van de eerste ploeg is een 2de groep uit de naaste omgeving beschik baar- Oosterend. Oudesdhild en De Waal zijn in dit stadium ook al geheel of ten dele ingeschakeld- Den Hoorn is aan gewezen om assistentie te verlenen aan de Prins Hendrikpolder en voor de verdediging van het Molwerk van bodem hiervan precies boven het luik wil men een gat maken, waar door een koker naar beneden kan wor den gelaten. „Met een happertje halen we" aldus de heer Visser, „de 18 m3 grond weg die zich op het luik heeft vastgezet. Dan zijn we waar we wezen moeten-" Men wil de toren bij een gunstige oos tenwind plaatsen. De leiding van de ber ging zou de gepensionneerde chefin structeur van de duikersopleiding der marine, J. Adriaanse uit Den Helder, krijgen. Rijkswaterstaat. In de dorpen geschiedt de waarschuwing door middel van de sirene, elders mondeling of telefonisch. Bij uitbreiding van de schade wordt in het algemeen ten gemeentehuize de voorbereiding van een eventuele eva cuatie ter hand genomen. Tevens wor den op dit moment centrale posten in gericht. Het bestuur van de 30 gemeen schappelijke polders en de gemeente zullen een gezamenlijke centrale post inrichten ten gemeentehuize. De Prins Hendrikpolder richt een centrale post in in het gemaal van dezë polder. Als centrale post voor de polder Eijerland fungeert het polderhuis te De Cocks dorp- Zodra sprake is van een gevaarlijke uitbreiding van de schade volgt een be roep op de algemene reserve- Als algemene reserve fungeren de inwo ners van de dorpen Den Burg en De Koog, terwijl ook De Westen is ingedeeld bij de algemene. reser ve- De polder Eijerland zal geen beroep doen op de algemene reserve, aangezien het totale dijkleger 350 man telt. Op dit moment volgt tevens de eerste waarschuwing om zich gereed te houden voor evacuatie. Voor het gebied van de Dertig Gemeenschappelijke Pol ders blijft de bestaande indeling in ge varenzone I en II gehandhaafd. Uit de zóne II zal de evacuatie beperkt kunnen blijven tot een evacuatie van vee. Zóne I dient eventueel geheel te evacueren De Prins Hendrikpolder zal evenwel ook geheel geëvacueerd moeten worden. Een eventuele evacuatie wordt van uit Den Burg door de burgemeester ge regeld aan de hand van de regelmatig verstrekte inlichtingen en rapporten- In principe dienen de mensen voor eigen evacuatie te zorgen, zodra zij daartoe een aanzegging hebben gekregen. Zo veel als mogelijk is, zullen vanuit Den Burg vervoermiddelen worden beschik baar gesteld. Als uitwijkmogelijkheden gelden: voor het gebied van de 30 Polders: voor vee: uit de polder Het Noorden de polder Eijerland. voor de rest van 't vee De Waal, Ongeren en Hogeberg. voor personen: Eijerland, Den Burg, De Koog en Hogeberg- voor het gebied van de P. H- Polder: zowel voor personen als vee: Hogeberg Den Hoorn en 't Horntje. Onverhoopt geldt als voorlopig evacua- tiegebied voor de polder Eijerland: voor het gebied N.O. van de le Dwars weg: de duinenrij voor het gebied Z.W. van de le Dwarsweg: Waalenburg en De Koog, voor de Hoofdweg en het ge bied ten O- daarvan: de binnendijk van de polder Eijerland- I Bij gevaar voor doorbraak worden sei nen aangebracht. Evacuatie is dan niet meer mogelijk en iedereen dient dan in huis te blijven. De seinen zullen bestaan uit: Overdag: 1 zwarte bal 's Nachts: 2 rode lichten loodrecht bo ven elkaar. De seinen zijn aangebracht: voor de 30 Polders: aan de molen in Het Noorden aan de v.m. zuivelfabriek te De Waal aan het gemaal te Dijkmanshuizen aan de molen te Oudeschild op de toren te Oosterend. voor de Prins Hendrikpolder: op de boerderij van A- de Visser voor de poler Eijerland: op de toren van de N- H. Kerk te De Cooksdorp. op de school te ZuidEijerland op de v.m. zuivelfabriek, bewoond door B. Dros Czn. In de naaste toekomst zal een oefe- Als iemand van zijn verre reizen ver telt en het is een geboren verteller zal bij iedereeen, die wel eens wat meer van de wereld wil zien dan zijn eigen dorp of dorpsgenoten onwillekeurig de lust in zich voelen opkomen om óók eens zo'n interessante tocht te onder nemen. Dikwijls kan dat niet, óf wegens een tekorte vacantie óf wegens gebrek aan de nodige contanten. Toen de beken de Afrika-kenner, de heer Regout, onlangs van een verre reis uit het hart van dit donkere werelddeel naar ons land terugkeerde, had hij een kostbaar stuk Afrika bij zich en welop de gevoelige filmband en zo kunnen thans vele landgenoten meegenieten van het geen hij daar beleefde, weliswaar niet in geur, maar in ieder geval in kleur, want het is een kleurenfilm. Hij gaf zijn rol prent de titel „Afrika Ontwaakt!". Dank zij de bemoeiingen van de „Pa ters van Afrika" worden ook de Texe laars in de gelegenheid gesteld dit ge luidsfilmwerk te aanschouwen en onge twijfeld zal iedereen er verrukt over zijn. Deze film werd waardig gekeurd voor de televisie, wel een bewijs, dat er wat in zit! Wij mogen de voorstelling dan ook zien in het licht der culturele avonden Het eerste deel geeft ons een brillant beeld van de reis langs de aan trekkelijke Goudkust, waar wij het le ven van de negers van vele kanten be licht zien. Maar, kom, laten wij niet verklappen wat straks allemaal op het doek wordt gebracht. Naar men ons meedeelt zal de film Zondagavond 17 Januari in Hotel „De Hoop" draaien op Maandag 18 Ja nuari in het R.K. Parochiehuis te Oude sdhild en op Dinsdag 19 Januari in „Casino", Den Burg. Ver. voor Texelse Postzegels- verzamelaars viert haar 5-jarig bestaan Op 1 Februari a.s. is het vijf jaar ge leden dat een groepje postzegelverzame laars het initiatief nam tot het oprichten van een vereniging. Dat er op ons eiland heel wat philatelisten zijn bewijst wel de groeiende belangstelling: op 't ogen blik telt de vereniging ruim veertig le den- Hierbij zijn dan nog niet de vele jeugdige verzamelaars. Wij hopen t.z.t ook te komen tot een jeugdafdeling. Het bestuur heeft gemeend dit eerste lustrum niet geheel ongemerkt te moe ten laten voorbij gaan. Zo zal op 1 Fe bruari in de middaguren een ruilbeurs voor de jeugd worden gehouden. Dit is dan voor de nog schoolgaande jeugd- Deze ruilmiddag zal onder leiding staan van het verenigingsbestuur- 's Avonds wordt er wederom een ruil beurs gehouden voor de leden. Verder wordt er die avond een tentoonstelling gehouden Ieder lid kan dan de mooiste bladen uit zijn verzameling insturen, of voor dit doel een paar mooie bladen op zetten. Voor de mooiste en origineelste inzending wordt een prijs beschikbaar gesteld. Na de beoordeling door een kundige jury zal de tentoonstelling voor een ieder te bezichtigen zijn. Op de ruilbeurs zal wederom een zidhtzending circuleren. De vorige maal bestond hiervoor grote belangstelling- Het bestuur wil er nog even op wijzen dat de leden die zegels voor de tentoon stelling willen inzenden, dit vóór 20 Januari a-s. dienen op te geven bij de heer H. Gomes, Zwaanstraat 7. Den Burg of eventueel bij het bestuur. Bij opgave dient tevens het aantal in te sturen bladen te worden gemeld. Dit in verband met de beschikbare ruimte. Nadere mededeling betreffende de in zending volgen nog. FEESTAVOND MIDDENSTANDERS De Algemene Texelse Middenstands vereniging houdt haar jaarlijkse feest avond op Zaterdag 20 Februari- DIENSTREGELING N V T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 11.45, 14,50, 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30, 13,00; 16,20 19,35 Op Zon-en alf?. erkende chr. feestd.: Van Texel; 7,45; 11,45; 16,00; 18,10 Van Den Helder: 10,30; 13,00; 17,10. 19,35. FEUILLETON door T. LODEWIJK 33.) 't Was beroerd voor Marian en haar vader, maar iets in zijn binnenste vertelde hem, dat het getij aan het ke ren was! SARTORIUS' PLAN Korsliaan van Vueren lag plat op zijn rug, zijn ogen staarden naar de zolde ring. Eerst hadden ze, onwennig en be vreemd, rondgezien in deze kamer met de stalen meubels, de glimmende wasbak met de dubbele kranen, de cretonnen gordijnen. Naar het tafeltje bij zijn bed met bloemen, vruchten, een poeder- doosje. Nu wist hij het wel. Hij was, al enkele dagen, gast in De Gouden Leeuw- Gast tegen zijn zin en zonder dat hij er iets aan kon doen. Want zijn eigen zaak, Het Wapen van Breeck. was afgebrand. Dat was afgelopen- Hij was nu een man zonder huis, onderdak bij zijn concur rent. Als hij eerlijk was moest hij zeggen, dat hij het slechter had kunnen treffen. Niet alleen zorgde Marian als een engel voor hem, maar ook voorts ontbrak het hem aan niets. Verdonck, de eigenaar van de Gouden Leeuw, was ook even bij zijn bed geweest. Het was voor het eerst, dat de beide mannen met elkaar spra ken- Korstiaan had geen woord kunnen zeggen, hij lag daar uitgeput en leeg en staarde maar. Van Vueren had Verdonck ge zegd laten we één ding afspreken: je piekert nergens over en maak je om mks druk. Dan ben je er weer gauw bovenop- En vergeet de concurrentie man, we zijn alleen maar collega's en d:e laten mekaar niet zitten in de nood. Later dokteren we wel uit hoe het ver der zal gaan, neem nou je rust en kom er gauw weer boven op. Onwillig moest Korstiaan toegeven, dat dit de taal was, die hij graag hoorde. Geen man van veel woorden, geen sen timentaliteit geen menslievendheidsbe- toon Zakelijk, robust, maar hartelijk- Jammer dat zo'n man nou juist je ergste concurrent moest zijn. Ondanks Verdonok's vermaan, had hij nog niet veel anders gedaan dan pieke ren. Want hoe moest het nu? Met de zaak? En met de verzekering? En met de schuld aan Sartorius en aan de leve ranciers? En met Marian? En met hem? Juist op dit ogenblik kwam Marian's bezorgde gezicht om het hoekje- O, bent u wakker? vroeg ze. en dan bijna fluisterend vader, hier is meneer Sartorius. die u wil sprekeh. Ik heb tegen hem gezegd dat u hem niet ontvangen kan, maar hij houdt aan en vraagt wanneer dan wél? Korstiaan keek naar zijn dochters ge zicht Bij het noemen van de naam Sar torius was het hard en afkerig gewor den, alsof ze het haatte zelfs die naam uit te spreken- Wat was er toch tussen haar en Sartorius, de vent had ook al zo gemeen gezinspeeldach. zijn ge heugen liet hem in de steek, er was ook zoveel gebeurd. En toch greep hij als een reddings plank de gedachte vast, dat Sartorius daar was. Want hij had zich zoveel zor gen gemaakt. Hij moest weten hoe hij stond met Sartorius- Hij kon niet langer in het onzekere blijven, dat piekeren maakte hem gek. Och, zei hij mat nu of morgen of overmorgen, wat maakt het voor ver schil? Eens moet het toch gebeuren. Laat hem nu maar komen dan ben ik er van af. Ja, maar vader.protesteerde Marian- Laat hem binnen. Eén ogenblik was het weer de oude heerserstoon. Marian haalde onmerkbaar de schou ders op. verdween dan snel. Even later kwam de donkere gestalte van Sarto rius de kamer binnen- Marian liet zich niet zien. Sartorius had weer z,n glimlachje onder zijn zwarte snorretje, hij ging zit ten op een stoel met veel vertoon van omzichtigheidvooreenzieke en zei dan welwillend: Zo, Van Vueren. en hoe gaat het er zo mee? Korstiaan liet een gebrom horen dat moest beduiden dat het er nog al mee ging- Zo,., zo., enfin, je bent er heel huids afgekomen. Had anders kunnen zijn- Met de zaak is het niet zo mooi, wel? Weer een gebrom. Tja, die is naar de maan. ging de bezoeker verder, wat er nog van staat PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 16 Januari Den Burg, De Oranjeboom, uitvoering toneelvereniging UDI, ten bate van de Nutskleuterschool. Opgevoerd wordt: Storing in het Lunapark. Casino, R.K. Parochieavond. De Cooksdorp. Jaarvergadering S.V-C. Zondag 17 Januari Den Burg: Casino, R.K. Parochie avond. De Cocksdorp: 3 uur De Hoop, kinder voorstelling „Afrika Ontwaakt". 8 uur v. ouderen. Maandag 18 Januari Den Hoorn: Fanfarecorps D.E.K., met filmvoorstelling van Den Hoorn. Oudeschild: R.K. Par. huis, 2 u. kin dervoorstelling „Afrika Ontwaakt". 7.30 u. voor ouderen. Dinsdag 19 Januari Den Hoorn: Fanfarekorps D.E.K. met filmvoorstelling van Den Hoorn. Den Burg: Casino 3 uur kinder voorstelling „Afrika Ontwaakt". 8 uur voor ouderen. De Cocksdorp: feestavond R.K. Land- arbeidersbond. Woensdag 20 Januari Den Burg: Casino, Texfcls Fanfare met film van Den Burg. Donderdag 21 Januari Casino, Texels Fanfare met film van Den Burg. De Zwaan, R.K- Ontwukkelingsclub, Dr. Pauwels spreekt over Occulte ver schijnselen. Den Burg. De Graaf, Onënteringsver- igadering oprichting sportraad. Spreker A. G. van der Linden. Den Burg, Raadhuis, Vergadering Culturele Raad- Vrijdag 22 Januari Den Burg: Oranjeboom, Revue oud leerlingen landbouwschool. Zaterdag 23 Januari Den Burg, Oranjeboom, Cabaret avond NVV. De Koog: Badhotel, uitvoering UDI ten bate van kleuterschool te De Koog. De Cocksdorp: Zaal Nota, toneeluit voering SVC. Maandag 25 Januari Den Burg. Fryske Krite, gezelschap Tetinan de Vries. Dinsdag 26 Januari Den Burg. „Texel", oud-leerl. landb. 9chool, Dr Frens. lezing over veevoeding Vrijdag 29 Januari Den Burg, Oranjeboom, uitvoering Texels Fanfare- Zaterdag 30 Januari Den Burg, Oranjeboom). Revue oud- leerlingen, „Texel op zijn best??!!". Den Burg, „Texel". Feestavond paar densportvereniging- De Cocksdorp, De Hoop, uitvoering „ODIT" met „Als de klok waarschuwt". nrng worden gehouden met de aange brachte lampen- De oefening zal nog nader in de courant worden aangekon digd. De situatie in de Polder Eendracht is nog zodanig, dat de toestand in deze polder op zichzelf zal moeten worden bezien- Bij stormgevaar zal een 15-tal vaste dijkwachten op de buitendijk pa trouilleren. Reeds bij gevaar voor scha de aan de dijk zal een evacuatie worden voorbereid. Versterking van de dijk wacht met inwoners van de polder Eij erland of inschakeling van de algemene reserve zal in het algemeen slechts in aanmerking komen indien door inval lende eb de aan de dijk ontstane schade zal zijn te herstellen. Als téken, dat de bewoners van de Polder Eendracht moeten evacueren zullen op een viertal masten in de pol der de navolgende seinen worden aan gebracht. Overdag: 1 zwarte bal 's Naohts: 1 rode lamp Zowel voor mensen als voor het vee geldt als uitwijkplaats de polder Eijer land. Als teken, dat het betreden van de pol der levensgevaarlijk en daarom verbo den is, zullen worden aangebracht: Overdag: 2 zwarte ballen 's Nachts: 2 rode lampen- Verwacht mag worden, dat door toe passing van het ontworpen dijkwadht- waarschuwings- en evacuatiesysteem voor de bewoners van Texel een zo groot mogelijke veiligheid kan worden bereikt. is de moeite van het opbouwen niet meer waard. Wie sprak er van opbouwen? vroeg Korstiaan moeilijk. Nou ja. weerde de ander af, zit nou niet zo diep in de put, natuurlijk moet de zaak weer worden opgebouwd- Korstiaans gezicht vertrok tot een grimas. Wordt vervolgd) kunt U blussen in de kiem Neem sim pelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben prak tisch en hygiënisch verpakt. En onopge merkt in te nemen, zonder water of wat ook. GIFTEN VOOR IIET WITTE KRUIS De Cocksdorp NN f 10Oosterend JB 2.50; MD 2.50; CH —.50 LB 2.50; FvD 2.50. Den Burg ND 1-50, PvS 2-50; GJL 1.50; EG 2.50. Den Hoorn B 10.—; KL 2-50- Oudeschild CK 2.50. De Waal AK .50. Eierland fam. JM 2.50. BOUWVERGUNNINGEN De heer A- Ellen, Oudesdhild. bouw van een woonhuis aan de Peperstraat te Oosterend; de heer J. Klomp Hzn., Oudeschild, verbouw van achtergevel aan bestaande woning. OUD—KLOKKENIST VAN OOSTEREND OVERLEDEN De heer C. Vermeulen Nzn., van 1 Juni 1915 tot 1 Juni 1949 klokkenist bij de Ned. Herv. Gemeente te Oosterend is Woensdag in de leeftijd van bijna 78 jaar overleden. Heden vindt de teraardebestelling plaats van zijn stoffelijk overschot- Texelse Boys-nieuws. Daar Zondag j.l- alle wedstrijden werden afgelast, is dit programma in zijn geheel opgeschoven. Dus Boys 1 gaat op bezoek bij Geel Zwart 1. We vertrekken om 11.15 uur van de Groe- neplaats. De overige elftallen zijn vrij- TEXELFIL^f: De leden (boven 16 jaar) die 20 of 21 Jan. a-s. naar de film willen, die in het afgelopen jaar van het verenigingsleven op Texel werd ge maakt, gelieven dit uiterlijk Zondag avond bij de Secr. op te geven- Entree prijs is f 1,10 0,10 voor voorverkoop van de kaarten. S.V. Texel. Programma voor a-s- Zondag: 4e kl. A KNVB. ZAP—VZV, Schagen- Limmen, TexelBKC, OudesluisDTS, RKAFCGrasshoppers, SuccesWater vogels. Afd. N.H.: Texel 2 geen wedstrijd, HRC 6—Texel 3. Adsp- Texel A-BKC A Adsp- Texel B geen wedstrijd. Trainen alleen bij gunstig weer en goed bespeelbaar terrein, aanvang half vier. Binnen enkele weken wordt de plaat selijke film hier slechts 2 dagen ver toond. De leden van 16 jaar en ouder kunnen vóór 18 Jan. a.s- kaarten be stellen ad f 1,20 per plaats bij G. ten Cate. Het bedrag moet bij bestelling di rect worden voldaan- Voor de leden be neden 16 jaar komt een speciale middag voorstelling. STIERENKEURING 1954 De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in artikel 2 van het „Stierenreglement Noordholland 1949" bedoelde keuring van stieren in 1954 voor de gemeente Texel zal plaats heb ben op Vrijdag 2 April 1954 te 11 uur on de Groeneplaats te Den Burg. Voor de keuringen in andere gemeen ten kan men ten raadhuize nadere in lichtingen bekomen. Aangifte van stieren voor de keurin gen moet geschieden vóór 1 Februari 1954 bij de Secretaris der Provinciale Commissie tot bevordering van de rund- veefokkerij, onder inzending van het af stammingsbewijs en onder opgave van de verdere gebruikelijke gegevens- Bij de aangifte voor de keuring be hoort het bewijs van aangifte van de stier te worden ingezonden, op straffe van uitsluiting van de keuring- Als be wijs van de aangifte wordt het afstam mingsbewijs voorzien van een gemeen testempel. Formulieren voor deze aan gifte zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie en bij de heer B. Oostra, Schiilderweg. Ingevulde formulieren kunnen bij de heer Oostra worden inge leverd uiterlijk tot en met 1 Februari. Voor stieren, die men wenst te laten inschrijven in het Nederlandse Rund veestamboek, dient door de eigenaren keuring te worden aangevraagd aan het Bureau, van dit Stamboek, Stadhouders plantsoen 24 te 'sGravenhage, vóór 15 Februari a.s- Tot de keuringen worden uitsluitend toegelaten stieien van het zwartbonte veeslag- Niet geringde stieren kunnen van de keuringen worden uitgesloten. De éénjarige stieren kunnen slechts voor een jaar zgn. „voorlopig" worden goed gekeurd en nog aanwezige 3-jarige en oudere stieren, die reeds definitief wer den goedgekeurd, behoeven niet ter keu ring te verschijnen, wel moet er aangifte ten gemeemtehuize van worden gedaan. Tenslotte vestigt de Burgemeester er de aandacht op, dat de houders van stieren, verplicht zijn. telkens wanneer door hen een stier in de loop van het jaar wordt aangekocht of verkocht, hiervan ten raadhuize aangifte te doen. Texel, 13 Januari 1954- De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. icggia Voor de benden niets beter den HAMBA-GBLBL ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag zitting voor moeders buiten Den Burg van 2-4 uur. Zaterdag 23 Januari voor moeders van Den Burg van 24 uur. OUD—EILANDGENOOT IN RECHTS ZAAK TEGEN TEXELAARS Onze oud-eilandgenoot, de heer M. C. Schakel, hier destijds ontvanger bij de directe belastingen te Den Helder thans inspecteur en bovendien waarne mend'kantonrechter, zag zich Dinsdag middag met enige Texelaars in het ge rechtsgebouw geconfronteerd. Dit ter behandeling van een aanrijdingskwestie bij Molenbuurt, waar de Tesobus, chauf feur de heer J- Maat, 's avond plotseling in slecht weer moest uitwijken voor een voetganger, terwijl hij op het punt stond een tegenligger te passeren. Om de voetganger te sparen haalde hij zo danig uit, dat de tegenligger geraakt werd en enige materiele schade ont stond. De ambtenaar achtte de voetgan ger, die aan de rechterkant van de weg liep inplaats van aan de linkerkant, het schuldigst en eiste van hem f 50-of 25 dagen. Van de chauffeur vroeg hij f 6 of 3 dagen. De kantonrechter nam ge noegen met een veroordeling van de voetganger. L. Keijser, tot f 30of 15 dagen, terwijl M. f5.mocht dokken.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4