9 rocn /wa in het m Onze Texelse Muziekverenigingen kregen de lauwertakken en medailles niet cadeau Aan hun succes licht intensieve training ten grondslag Achter de schermen van het culturele leven f Uitdrukking van eerbied voor de ouderdom WOENSDAG 20 JANUARI 1S54 67» JAARGANG. No. 6804 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -J- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De dirigent heeft een mooie, maar verant- v/oordelijke taak! Hier naast de heer A. J. Vonk tijdens een der repetities. „HOOR, DE MUZIKANTENHoort onze eigen Texelse muziekcorpsen, ja wij kunnen trots op hen zijn! Ziet de vele lauwertakken en medailles aan hun vaandels, ziet de fraaie uniformen van Texels Fanfare, welks voorbeeld stel lig binnen afzienbare tijd door de andere corpsen zal worden gevolgd. Met een korreltje overdrijving is eens dich erlijk gejubeld „Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde!", dat is erg kras, maar U voelt wat de dichter bedoelt! Wij zouden onze corpsen dan ook niet graag willen missen en gaarne offeren wij onze bijdrage als donateur, niet waar?!! Op Texel hebben wij de muziekver enigingen D-E.K-, Excelsior, Texels J Fanfare en V.I.O.S- Dat Texels Fanfare j aan de spits staat zal niemand verwon- deren, want zij heeft haar zetel in het Hoofddorp, dat de allures van een stadje gaat aannemen met al die uitbreidingen rond de oude vertrouwde ringst ratten: over de in wording en op sluiten staan de ceintuurbaan tippel je zeker een dik half uur! Wij openen met een bezoek aan dit corps, omdat het 't eerste corps van ons eiland was: in September bestond het eventjes 62 jaar en bij leven en welzijn hepen wij ook het eeuwfeest nog eens mee te kunnen vieren, nou mee vieren ze komen misschien bij ons langs, als wij. lekkertjes gekoesterd door de milde najaarszon van 1991, de aubade zullen gade slaan vanaf het „Irene-bankje'' aan de rustig gelegen Westerweg, tenzij een welgezinde suikeroom onze levensavond aan de Dr. Jac. P. Thijssestraat door leefd wil hebben! MAAR NU geen zijpaadjes in en recht uit, redht aan via de Wittekruisweg naar het repetitielokaal van Texels Fan fare. Reeds van verre hoor je de voor zitter. de heer Jac- Schrama, zijn zware ook in gewicht bas onderzoeken op de illegale aanwezigheid van de laat ste Texelse ratten en ergens anders vangt het oor het schelle geluid uit de trompet van Jaap Schotanus. Ze zijn blijkbaar even aan het inspelen. Je grijpt de deurkruk, maar laat die weer ogenblikkelijk beheerst en eerbiedig los als je de stem van de directeur, de heer A. J. Vonk, herkent: „Nou mannen, even het hele repertoire, zoals wij dat straks op de uitvoering brengen!" Enige se conden stilte en dan geh't los! Diep is onze muzikale wortel nooit geschoten misschien door de vele andere dwars liggende wortels? maar wij horen toch wèl, dat het al best klinkt al staat de offioiele uitvoering nog niet dadelijk voor de deur! Maar u weet het: pas na dat de puntjes op de 1 staan wordt zo'n nummer vrij gegeven, tenslotte: je wil m de superieure afdeling of niet! WEER EVEN LATER krijgen wij ge legenheid enige punten te noteren: ze hebben nu 700 donateurs, een indruk wekkend aantal als je nagaat, dat er heel vroeger slechts 80 dit werk steun den! Maar de bijdrage is altijd één gul den geweest en spreken wij thans van een harde gulden, dan bedoelen wij pre cies anders dan de financiële expert, als hij over harde valuta spreekt.Voor heen deed je méér met een gulden dan tegenwoordig. Dat ervaar je al spoedig als er een nieuw instrument bijgekodht moet worden! In dit gebouw repeteren ze sinds 1929, daarvóór waren de repetitielokalen resp. „De Vergulde Kikkert", het Glazen Pa- OOK DAMES telt het corps nu: hier boven op de tweede rij Annemarie Mo lenaar en Lida de Jong. Op de voor grond Andre Zoetelief uit Gerritsland en Jan Kuiper van het Schilderend. leis, de voormalige Landbouwschool aan de Ndeuwstraat en de Zeevaartschool, waarin thans de ULO is gevestigd. De heren Zijm, 63 jaar, en Sdhrama, 61, hebben reeds een lange staat van dienst: beiden traden in 1913 toe als lid, EEN OVERZICHT van de „rechtervleugel"Ze zijn allemaal verdiept in hun muziek, hun hobby, welke zij met begrip blijken te be oefenen. dus resp. als jongemannen van 22 en 20 jaar. Zij kunnen nog best een reeks van jaren „mee", maar natuurlijk moet in tussen naar jong bloed worden uitgezien en iedere adspirant is dan ook van harte welkom! De jongste leden zijn de 12- jarige André Zoetelief uit Gerntsland en Jan Kuiper, Schilderend, die 13 is. Zij spelen al aardig en blazen dan ook al mee in het openbaar! Onder leiding van hun dirigent, zullen ook deze jon geren stellig nog vele lauweren helpen binnenhalen op de diverse concoursen- DE HEREN J. Schrama en P. Zijm zijn sinds 1913 lid van Texels Fanfare, dat wel eens moeilijke periodes heeft moeten meemaken, maar het corps bleef bestaan! ning mee houden, dat je straks dat loop je ook nog krijgt!" en dan zouden de betreffende blazers blijkbaar in tech nische moeilijkheden geraken! De hoeveelste repetitie zou dit wel zijn? 8090 keer komen ze hier samen, dus rekent u maar uit over die 62 jaar! Verder, nu met Tannhauser. Prachtige muziek en goed vertolkt ook. Maar is het een wonder, dat die bassen, die tuba's, die saxofoons, bugels, alt- en corhoorns, trombones, trommels etc- zo'n keurig geheel vormen als ze mekaar een 130 maal per jaar ontmoeten? Ja, wie bij de muziek gaat. moet wél weten, dat ^r veel van hem wordt geëist, wie zich niet met hart en ziel aan zijn vereniging wijdt kan nooit een voorbeeldig lid zijn. En dat houdt de directeur zijn adspiran- ten dan ook wèl voor ogen, zoals al zijn voorgangers deden- Sinds dit corps het praedicaat Koninklijk verwierf dient men ook koninklijk voor de dag te ko men aldus betoogde destijds de voor zitter. Welnu, wij hebben Dinsdagavond mogen constaterens dat de leden 3tuk voor stuk hun best doen: het is hun stre ven, dat het corps met eer in de ere- afdeling blijft uitkomen. Ten aanzien van de muzikale prestaties hebben wij in Texels Fanfare dan ook het volste vertrouwen! ZITTING CONSULTATIEBUREAU j Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2.30 uur zij die per taxi of bus komen; van 2.303-30 uur voor moeders met kinder wagens van buiten Den Burg; van 3.30 4-30 uur voor moeders uit Den Burg. Dit is dus weer de oude vorm en met zoals wij in ons vorig nummer vermeld den dat er ook Zaterdag zitting zou zijn- OCCULTISME Avond van de R.K- Ontwikkelingsclub In het leven van de mens komen vele verschijnselen voor, waar men direct geen, of helemaal geen verklaring voor kan vinden. Het doet u denken aan won deren. Toch is alles lang niet een won der, wat ons geheimzinnig of wonderlijk aandoet. Om nu een beetje inzicht te krijgen in de verschillende „paranor male" verschijnselen, helderziendheid en spiritisme, verdient het aanbeveling J om morgenavond om 8 uur in hotel „De Zwaan" te komen luisteren naar Pater C- P. W- Pauwels, die daarover een zeer inleressante uiteenzetting zal geven. i Mogen vooral zij. deze avond komen bezoeken dde aangaande deze vreemde dingen er verkeerde opvattingen en practijken op na houden- HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. 20 Jan. 10,26 en 10,55- 21 Jan. 11,04 en 11,34- 22 Jan. 11,38 en „Achter de schermen", zo zouden wij onze nieuwe rubriek willen noemen Ons voornemen is namelijk om op bezoek te gaan bij een reeks Texelse vereni gingen tijdens haar repetities. Wij, het (hooggeëerde) Texelse pu bliek, zien alleen wat aan ónze zijde van het voetlicht waarneembaar is op de officiële uitvoeringen, als de voor bereidende werkzaamheden hun vruchten uitstrooien. Inniger wordt ons contact echter, als wij ook een kijkje achter de coulissen kunnen nemen. In vele gevallen heeft de man van de krant een streepje voor en laten wij daar dus een dankbaar ge bruik van maken! Onze eerste reis gold die naar het repetitielokaal van ons Ko ninklijk Texels Fanfarecorps. En dan, last but not least!, de twee vrouwelijke leden, de dames Anne Ma rie Molenaar, Nieuwstraat en Lia de Jong. Waalderstraat, die al geruime tijd in de muziekwereld zitten. BUITEN giert een rasechte winter storm, maar binnen zorgt de hoge zaal- kachel voor een aangename tempera tuur De stemming is dik in orde en alle aandacht hebben ze voor de partituur. Mooi en vol klinkt de muziek, maar. de directeur tikt ineens resoluut af „Die begeleiding is veel te langzaam!". Vol gende maten, maar eer het eind in zicht is moet opnieuw „ingegrepen" worden: „Dat gaat te gehaast, je moet er reke- „Clazina Emelie Gollards Rustoord" werd geopend ZO heeft Texel Vrijdag zijn Rusthuis aan de Dr Jac. P. Thijssestraat offi cie! mogen openen. Tal van genodigden waren omstreeks half één in Ho tel „Texel" bijeengeko men om de plechtigheid bij te wonen. Allereerst werd een bezoek aan het Rusthuis gebracht, waar de officiële openingsplech tigheid voltrokken werd door het oudste familielid van wijlen mej. Gollards, mw. G. Dijksen van „El- senhout", De Dennen. Na dat de Groen-Zwarte vlag, met assistentie van de heer H. van Veeen, van zijn plaats was gerukt, la zen wij de naam van de stichting „Clazina Emelie Gollards Rustoord", welk fraai smeedwerk door de heer Van Veen was ont worpen, gesmeed door de heren Kiljan en van zui ver bladqoud voorzien door schildersbedrijf D. G. Toolens. Hierop begaven de geno digden zich in het Rust huis, dat aller bewonde ring afdwong. Wij hebben het gebouw in ons vorig nr reeds uitvoerig be schreven. Ds- Th. van Veen herinnerde aller- i eerst aan de ver voor de Tweede We- reldoorlog bestaande plannen tot de stichting van een doopsgezind rusthuis „In 1948 had de eerste bijeenkomst plaats j van vertegenwoordigers van kerkeraden van de Doopsgezinde, Gereformeerde en Hei-vormde kerken van ons eiland in de Doopsgezinde kerk, nadat ik onze kerkeraad had voorgesteld om door het leggen van een bredere basis een ster kere positie te kunnen innemen en zo te trachten lot de verwezenlijking van het schone plan te geraken. In totaal kwa men wij ongeveer 50 maal bijeen! Mogen zij als resultaat hebben een gemeenschappelijk gevoelde verantwoor delijkheid voor wat hier vandaag ge beurt! „Tob niet. want het komt toch anclcrs" ging ook hier op: overmorgen (17 Janua ri jb red.) is het twee jaar geleden, dat mej. Clazina Emelie Gollards overleed. Tijdens haar leven had ze weinig voor zichzelf geëist. Hoewel zeemansdochter, die reeds vroeg haar vader verloor bij een schipbreuk, had ze blijkbaar niet het verlangen naar liet verre en vreemde in hem geërfd, want ze bleef in het ouder lijk huis Binnenburg nr 3 wonen. Toch bleken, na haar verscheiden, haar ge dachten wel gezworven te hebben in dc richting van haar medemensen: haar tes tament toch behelsde een stichtingsacte, de stichtingsacte voor het tehuis dat vandaag onder haar naam zijn geschie denis begint in de Texelse samenleving. Met de intrede van de heren Jac. Bak- j ker Aidrzn en J. N- Bruin in de vergade ringen van het kerkelijk comité kwam een stormwind binnen. Er was een ma teriele basis en na overleg werd ook de ideeële basis, zoals mej. Gollards die in haar testament had gelegd, aanvaard- Het werd een samenwerken in hoog tem po, waarbij plannen en vergaderingen van de commissie overgingen in de han den van het Stichtingsbestuur en waar bij een verbond werd gesloten van we derzijdse trouw en steun tussen stich ting en kerken en waarbij uw burge meester persoonlijk een welwillende schakel heeft gevormd met het dagelijks bestuur van de gemeente. Velen durfden en walden bij de nu verkregen opzet helpen om het ontbre kende geld te verschaffen en zo werd het mogelijk om de bouw te financieren van dit prachtige geheel, dat voortaan als grootste gebouw op Texel het dorp Den Burg zal siieren." Na dit gebouw te hebben getoetst aan stichtingen waarin voor het intieme en persoonlijke van de mens geen ruimte overblijft, merkte spreker op. dat Ne derland straks een aantal ouderen zal tellen zoals niet eerder is voorgekomen. Een kleme middenmoot zal hebben te arbeiden voor wat nog te jong is om aan die arbeid deel te hebben en voor hen, die daarvoor reeds te oud zijn gewor den. Dit zal vele voorzieningen vragen en tamelijk diep ingrijpen in onze le vensgewoonten- Er zijn landen, waar men de ouden van dagen eenvoudig weg niet meerekent omdat men geen tijd en geen geld voor hen heeft. De christenen daar hebben zioh over hen ontfermd en houden hen in het leven. De opening van dit rusthuis in deze vorm moge een uitdrukking zijn van eerbied voor de levensstaat die de mees ten van ons zelf eens zullen bereiken- Maar diezelfde openijng is tevens een opdracht aan allen. Aan de kerken dde zich verbonden, aan deze stichting, aller- Naar het Rusthuis, dat aller bewonde ring afdwong. eerst om mee te groeien in deze nieuwe verhoudingen en die door onderlinge eendracht en door een algemene bele ving van de door de liefde gestelde op- draoht mogen bijdragen om de eerbied voor de ouderdom ook door de daad Lot uitdrukking te brengen. Vooral in de eerste tijden zal dat nodig zijn, nu de economische verhoudingen door de oor logsjaren zulk een ongunstige invloed hebben juist op de oudsten van de be volking. Maar waar het rusthuis open staat voor iedereen mag dit worden tot een oproep aan allen om hierbij te steu nen. In de wetenschap buiten mijn boekje te gaan, maar nog te zeer onder de in druk van gegevens die mij onlangs ter ore kwamen, zou ik nog verder willen gaan: er liggen nl. in vele provinciën, o.a. ook in Friesland, grote kapitalen bevroren onder de meest verouderde en dwaze bepalingen- Grote kapitalen wor den beheerd voor doelstellingen, die door de veranderde levensomstandigheden nooit meer aan de orde zullen komen. Besturen gebruiken ze als speelgoed op terreinen, die geen enkel rakingspunt meer vertonen met de oorspronkelijke opzet en dat. terwijl in een andere blik richting de velden wit zijn om te oogsten. Mochten er hier mogelijkheden aanwézig zijn, moge dan de liefde de meeste zijn, opdat met alle ernst gezamenlijk ge tracht wordt om dit huis aan zijn ver heven doel te doen beantwoorden. U, bewoners van dit huis. wens ik toe, dat ge in de wil om het beste wat in U is te geven en een sfeer van ooenheid en van blijheid zult weten te doen wonen. Uw lange levensjaren hebben u geleerd, dat de mens maar weinig opvoedbaar is en dat wij allemaal onze gebreken en tekortkomingen hebben, maar dat wij ondanks dit toch innig van elkaar kun nen houden, zo zelfs, dat wij elkander niet anders meer zouden wensen- Wil op grond van deze gedachte ook steedis weer tot elkaar naderen als mensen, die in het leven veel hebben geleerd en ook veel hebben leren aanvaarden, met wijs heid en geduld, waardoor gij een voor beeld kunt zijn voor de jongeren God, de Heer over leven en dood, geve U een goede tijd- Dames directrices, in brieven van de inwoners heb ik gelezen, dat men hier gelukkig met U is- U hebt een zware taak op u genomen, waaraan vreugde, maar ook zorg verbonden is. Ik hoop, dat wijsheid, die zonder liefde met be staat, uw beiderdeel mag zijn bij dit be langrijke werk, Dit laatste geldt voor allen die van nu af hun krachten zullen wijden, hetzij hoog, hetzij laag geplaatst in deze gemeenschap. God zegene huis en werk in de Clazi na Emelie Gollardsstidhting". Aldus besloot Ds Van Veen zijn in drukwekkende toespraak- Hierna was het woord aan wethouder Th. R. Hin, die het gemeentebestuur ver tegenwoordigde, waar zowel burgemees ter De Koning als wethouder De Waard wegens belangrijke besprekingen elders verhinderd waren de opening bij te wo nen- Spreker wenste geluk met de tot standkoming na veel on moeizame ar beid en hij wenste ook geluk met de verdere leiding. Een en ander zal veel van uw werkkracht vragen, maar ik weet dat. gezien het doel, u die kracht zult willen opbrengen. En zich tot de bewoners richtend: Dat gij nu, na een vaak zorgvol leven in een dergelijke in- Zie vervolg pagina 2

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1