SCOOTEIWQL EIERKOEKEN J gaat door! Timmer's Bakkerij 1 Texelse redders namen afscheid van de KNZHKM Pijn hier - scliouten daar De Kleuterschool van Oosterend staat aan de top Stormachtig weekend iiiiii min mm mm mm mm mi Drukkerij Texelse Courant mi mm min mm mm Dokter Van Loon afwezig. Dikke wol Volendammer shawls. J. G. Dekker Groot Balmasqué S.V.T. Accountantskantoor A. Beers Bij Bakkerij „De Hoop koopt U goedkoop! 55 ct ,,'t Liekt wel of je bee 't hoofd van Jut vandaan komt!" Aldus bespotte Bram Bakker (in dit verband mogen wij heus wel Bram zeggen!) zijn broer Jan, die Maandagavond in vol ornaat Hotel De Lindeboom binnenstapte, gedeco reerd met al zijn onderscheidingstekens, verworven voor zijn dappere reddingen van in grote nood verkerende schip breukelingen- Hij had ze op z'n borst gespeld, omdat er dien avond iets héél officieels en iets heel bijzonders te gebeu ren stond: de heer J. Bakker en zijn broer A- Bakker zouden nl. afscheid nemen van de KNZHRM. De voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer W. H- Lap, opende met „Een gedenkwaardig feit, 34 jaar verbonden te zijn geweest aan onze red dingmaatschappij dat beleven maar weinigen! U was uitstekend op uw plaats en het spijt ons dan ook zeer, dat u door uw leeftijd genoodzaakt wordt ons te verlaten! En de heer Th. deBooij directeur der KNZHRM: „Er is heel wat in de jaren, dat jullie in dienst van de reddingmaatschappij waren, gebeurd! lik kan teruggaan tot 1915. toen jij, Jan Bakker (in familiekringen spreek je toch niet van „meneer"!) als jongmaatje in de roeireddingboot sprong om de opva renden van de in nood verkerende „Dol fijn" te redden, vanaf 1919 ben je bij de KNZHRM in vaste dienst geweest en Bram vanaf 1923 Schipper Bakker met zijn mannen redde in 31 tochten 33 man, A- Bakker in 29 tochten 12 man. Van belang is ook het aantal oefeningen, waaraan jullie hebt deelgenomen. Dat ligt om de 200! Wij moeten niet alleen kijiken naar het aantal reddingen, maar ook naar het aantal oefeningen: de in nood verkerende schepen moeten er op kunnen rekenen, dat wij paraat zijn Toen de Mij-in 1824 werd opgericht gold als een der doelstellingen het geven van reddingmiddelen aan de kustbevolking. Voor dien waren er geen behoorlijke boten waarmee je bij noodweer mensen kon redden. Lang heeft het geduurd, dat men het noodzakelijk achtte om schip breukelingen te gaan redden, maar door de Texelaars waren al prachtige daden vernidhit, voordat van een georgani seerd reddingswezen sprake was. Dit blijkt o a uit het boek „Texel", waarin je leest, dat een Texelaar, die er op uit was getrokken om schipbreukelingen te redden, samen met de geredden zes we ken in quarantaine moest verblijven met het oog op gevaar voor besmetting. Zes weken lang zat hij met de geredden in een onherbergzaam hutje Deze man, wiens kameraden zich hadden terugge trokken, werd naderhand dan ook ge huldigd. De boot moge gegeven worden door de Mij-, de Texelaars moeten haar be mannen, zij vertegenwoordigen Texel naar buiten en wanneer hier een be langrijke redding wordt verricht, zegt men elders: „Dat heeft Texel gedaan!" U, heren Bakker, hebt zich beiden met volle energie gegeven- Spreker herinnerde bij het overzien van de loopbaan der scheidende red ders o-a. aan de stranding van de „Lies- beth" in de berudhte Octoberstorm van 1921, toen de „Brandans" van Terschel ling ook op weg, met man en muis ver ging. De zes opvarenden werden met de Cooksdorper roei reddingboot van boord gehaald. „Wij kunnen ons nu niet meer indenken, dat eens een roeireddingboot naar de gevaarlijke Eierlandse Gron den werd gestuurd als de zee daar zo wild was. Wij vinden het tegenwoordig al gewaagd om dan een strandredding- boot (een motorboot dus red.) buiten gaats te sturen! Hert; drama van de .Oakford" en andere gebeurtenissen passeerden de revue, ook de moeilijke jaren in de 2de wereldoorlog, toen de boot niet meer bij Cooksdorp, maar te Oudeschild gestationeerd moest worden! Spreker wees op de voortdurende wij ziging van de Eierlandse Gronden, die na iedere storm een ander beeld geven. Daarom moet telkens weer ter plaatse worden geoefend opdat men „bij" blijft! Het verheugde spreker, dat ook de huis genoten aanwezig zijn: als zij niet haar volle medewerking en toestemming ga ven, zou de Mij- wel kunnen opdoeken! De 'heer Lap huldigde de mannen voor de wijze, waarop zij werkten en met de commissie samenwerkten. „Wij bewaren de meest aangename herinne ringen aan u. Komend bij de tocht naar de „Oder", op 1 Febr '53: „Ik héb mijn bewondering moeten uitspreken over de rustige wijze, waarop u die bijzonder zware toaht begon"- Ook hij huldigde de huisgenoten. De heer De Booij spelde vervolgens de scheidende redders elk een bronzen draagmedaille op de borst en overhan- en stramheid in liji en leden al die vormen van Rheumatische onge makken kunt U met Kruschen te lijf Berust er niet in. 't Wordt wel erger, met beter. Begin morgen radicaal met Kru schen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting ie dere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kru schen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. AVOND VOOR KLEUTERSCHOOL UITGESTELD Wii moesten ons bericht met de leu ze „Alle Kogers op naar he<t Badhotel voor de toneeluitvoering ten bate van de ite stichten Kleuterschool aldaar" te elfder ure uit de pagina wippen, omdat deze avond tot nader wordt uitgesteld- Naar men ons mededeelt, bezaten reeds verscheidene Kogenaars een kaart voor -!e feestavond van het NVV, ook op Za- erdag de 23ste- „ER IS WEER PUUR BEURD" Enige verslagen moeten tot volgend ïummer overstaan- Red. digae hun een fraaie oorkonde- Hij heette de nieuwe schipper, de heer J. Boon Mzn., van harte welkom. De naam Boon heeft een goede klank- Moge u met succes varen! Ook de heer H. van der Berg. opvolger van de heer A- Bakker, werd hartelijk verwelkomd. „Maar wij mankeren ook redders aan de wal. Texel telt er 80, dat aantal kan wel wat groter worden!" De heer Lap deed het groot genoegen, dat de oude bemanning zich spontaan bereid verklaard heeft onder Boon naar zee te gaan, een bewijs, dat zij het vol ste vertrouwen in hem heeft. „Gewonnen en geronnen bij de Eierlandse Gronden, wier lucht u dus van kindsbeen af heeft ingeademd- Maar. het vaarwater daar is geen vaarwater: alleen wie ge voel voor de situatie daar heeft, kan met succes varen". Nadat men nog enige tijd gezéllig bij een was geweest maar voortaan een ronde tafel en gemixed, hoor! stap ten redders en commissieleden om streeks tien uur weer op. SUCCES VOOR FILMMENSEN! „Den Burg kan zach voorbereiden op een prachtige filmavond! Wat hebben de mensen hier genoten!" Aldus vertel- deons de heer D. Rotgans, de kastelein van Hotel T oodsmanswelvaren ons Dins dagochtend. toen wij hem vroegen hoe de filmavond van Den Hoorn en omge ving was geweest- Of het was ingesla gen, of het beeld goed was etc. Wij kre gen op alle vragen een enthousiast ant woord! Ja, er is door de filmmensen goed werk verricht! Vraagt u het maar aan wie u wilt, want iedereen heeft een der voorstellingen bijgewoond. Het festijn begon Maandagmiddag met een voor stelling voor de scholieren, ook voor de leerlingen van de kleuterschool en 's avonds werd tweemaal voor de vol wassenen gedraaid- Gisteravond zou we derom tweemaal een volle zaal van de film komen genieten! Een kleine 500 mensen van Den Hoorn en omgeving hebben zichzelf of hun buren op het doek gezien! Van alle kanten heeft de filmcamera het dorp en omgeving be keken. Wij zagen de dorpssmid in actie, de boeren bij de hooibouw, de dirigent DE Christelijke kleuterschool van Oosterend staat volgens de inspectrice voor het Kleuteronderwijs, mej- Ooster wei, van de Texelse kleuterscholen aan de spits; óók ten aanzien van de sala riëring der leerkrachten! Natuurlijk zag zij in deze school niet de volmaaktheid op het gebied van kleuteronderwijs be reikt: ten opzichte van het meubilair, de speelplaats en de leermiddelen zijn nog wensen te vervullen! Er kan dus ge streefd blijven naar verbetering! Deze mededeling heeft de voorzitter, de heer C Bremer, gedaan op de Vrij dagavond in het gebouw voor christelij ke belangen aldaar gehouden Jaarverga dering, welke een record aantal bezoe kers trok! Het belangrijkste punt was het bestuursvoorstel tot wijziging van statuten en reglement in verband met de omzetting van de vereniging in een isüidhtimgsvorm, hetgeen noodzakelijk was met het oog op de toe te kennen rijkssubsidie. Met de nieuwe vorm gin gen alle aanwezigen accoord- De door de voorzitter samengestelde notulen en Jaarverslag werden gelezen door de waarnemend secretaris, de heer M. Vlaming. De administrateur, de heer J- v.d. Berg. gaf zijn financiëel verslag- Ontvangen aan schoolgeld f 1 955,22, van leden en donateurs f 789,10, subsidie f 850. Diversen f 600,30- Uitgaven: aan salarissen f 2.585,93, leermiddelen f212,92 onkosten f 541,75. Belastingen f 617,01- Saldo f237,01. De administrateur, die dit werk be langeloos verricht, werd dank gebradht voor zijn accuraat beheer- De financiële commissie had een en ander in orde be vonden. De heer R Bremer, die namens haar het woord voerde, verheugde zich er over, dat nu eens een voordelig sal do kon worden geboekt! Mej- Jopie van der Slikke, die juffrouw Janmie wegens ziekte had vervangen, werd met een cadeau verrast. Bestuur. De heer W- Renout zeide te bedanken als adviseur, welke functie hij zeven jaar lang had vervuld. Wegens het niet herkiesbaar zijn van mevr, Kik- kert-Smat en de heer Riem ens moesten twee nieuwe bestuursleden worden be noemd en wel een Doopsgezinde en een Gereformeerde- (In het bestuur zijn nl. krachtens het reglement alle keiikelijke gezindten vertegenwoordigd-) Gekozen werden de heren J. v.d. Berg en C. Timmer Czn met resp- 41 en 36 van de 15 stemmen- Elk gezin heeft één stem. De afgetredenen werd dank gebracht voor hun werk, in het bijzonder de heer Renout, die zo dikwijls de avonden met zijn zelf vervaardigde, interessante films wilde opluisteren. Ze mogen blijven In de rondvraag werd op een desbe treffende vraag geantwoord, dat de kleuters, die reeds op school zijn en nog geen 4 jaar zijn, kunnen blijven, nieuwe leerlingen moeten echter de 4-jange leeftijd hebben bereikt met het oog op de subsidie. De school wordt momenteel door 66 kleuters bezocht! Juffrouw Grietje drong er bij de ouders op aan hun spruit tijdig op school te brengen. U kunt ze daar al om half negen afle veren! Iemand vroeg of de kans be staat, dat de school straks moet worden afgestaan voor de stichting van een dorpshuis- Antwoord: vrees niet: des tijds is dit gebouw ons met de allergroot ste medewerking door de gemeente be schikbaar gesteld. Zou dit toch een dorpshuis moeten worden, wel dan zal de gemeente wel voor een nieuwe school zorgen en daar hebben wij niets op te gen! Medegedeeld werd nog, dat de leerkrachten zelf voor het schoonhouden van de school zorgen- DE PTT-SLEUTEL WAS ZOEK! De PTT-auto was gistermorgen op tijd bij de eerste boot uit Den Helder, maar tóch werd het geen „postboot", doordat de chauffeur zijn sleutel kwijt was- De post kwam toen met -de dienst van 10,30 over REVUE VERENIGING VAN OUD LEERLINGEN De kaarten voor de tweede uitvoering van de revue „Texel op z'n best??!! zijn practisch uitverkocht. Voor de eerste uitvoering op Vrijdag 22 Januari zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar. Wil men deze revue zien, dan dient men zo spoedig mogelijk een kaart te halen bij de heer C. P. Laan, Koger- straat 21 Den Burg, Telefoon 126- 's Avonds aan de zaal is het waarschijnlijk te 'aart. Aangezien de zaal beide malen zo goed als geheel bezet zal zijn verzoekt het bestuur alle bezoekers reeds om half acht te willen komen, om zodoende 8 uur precies te kunnen starten. Hierna hield juffrouw Grietje een le zing over het onderwerp: „Het nerveuze kmd." Men wil het drukke verkeer wel eens de schuld van nervositeit geven, maar dat kan in het rustige dorp Oos terend toch niet het geval zijn! Van be land is, dat de sfeer thuis en op school goed is. Opmerkelijk is, dat de jongste uit het gezin vaak het meest nerveus is. Een nerveus kmd kan slecht met ande ren opschieten- Een ongehoorzaam kind is dikwijls bijzonder nerveus. Deze kin deren vragen kalmte- Het onderwijzend personeel moet proberen de wil van het kind te versterken, ook de ouders heb ben hierin een grote taak. Het bezoek van de Sint was door de heer Renout vereeuwigd en nu werd zijn kleurenfilm gedraaid en het effect werd nog vergroot door inschakeling van de Wire recorder. Zowel binnen- als buitenopnamen waren prachtig ge slaagd. De voorzitter, die de cineast hartelijk dankte, hoopte nog dikwijls een beroep op diens medewerking te mogen doen! In zijn slotwoord sprak de voorzitter de hoop uit, dat de belangstelling voor het kleuteronderwijs zo groot mag blij ven als zij thans is. Dit heeft o4. een goede kans, vooral als de intermezzo's voor de servermg van thee met gebak gehandhaafd blijven! NOGMAALS LOONSVERHOGING EN LOONBEREKENING IN DE LAND BOUW In het Zaterdag geplaatste artikel zijn bij de loonberekening voor een vaste ar beider een paar storende telfouten ge slopen. zodat het nodig is hierop nader terug te komen- Tevens wal ik van de gelegenheid ge bruik maken de voornaamste wijzigin gen nog even nader toe te lichten. De meeste mensen komen er niet uit omdat men thans aan totaal andere bedragen komt als voorheen. Men moet hierbij echter bedenken dat er naast een loons verhoging ook een belastingverlaging heeft plaats gehad. Hierdoor komt men bij een hoger loon toch nog aan een la gere belasting. Als we nu eens de veranderingen be kijken dan blijkt dat de loonberekening voor de Belasting en voor de Bedrijfs vereniging dezelfde is geworden- U be hoeft dus niet meer als voorheen een afzonderlijke berekening te maken om de loonbelasting uit te rekenen Om nu tot dezeilfde loonberekening te komen hebben zowel de Bedrijfsvereniging als de Belastingen wat waiter in de wijn moeten doen, om daarna met hetzelfde bedrag genoegen te nemen. Waar moet men nu op letten 1. De Kinderbijslag wordt niet meer bij het loon opgeteld, zodat men met de K.-bijslag mets meer te maken heeft- 2- De vacanitiebon wordt voor de halve waarde bij het loon opgeteld (voorheen 3/4) 3. Voor de Soc. Verzekerings Wetten wordt nu één vast percentage ingehou den. Voor vaste arbeiders is dit 4,1 pot, voor losse en los-vaste arbeiders is dit 7.4 pet- Dit percentage is ails volgt sa mengesteld: ziektewet 1 pet, Ziekenfond^ 2 pet, WW 1,1 pet voor vaste en 4,4 pet voor losse- en los-vaste arbeiders. Bij de oude loonberekening kwam het nogal eens voor dat men de WW premie buiten beschouwing laet omdat men de- zé eerst moest bijtellen en later weer aftrekken- Bij de nieuwe berekening zit de WW premie in het vaste percentage en wordt nu dus steeds afgetrokken. Dit houdt in dat in het vervolg altijd het bruto loon eerst met het arbeiders- deel in de WW premie vebhoogd moet worden. Hieronder volgt nu de verbeterde loonberekening van een vaste arbeider B. Dit zijn de vaste arbeiders zoals rnen die in Eienland over het algemeen heef t- Gezin met bv 2 kinderen: Bruto loon bij 1,1 pet- WW-premae Af V2 pensioenpremie f57,39 f 0,63 f 58,02 f 1,50 Belastbaar loon en loon voor Bedrijfsver. Inhouden op loon: Loonbelasting Premie Soc Verz. 4,1 pot- van f 56,52 Huur dienstwoning bv- Melk bv- Eventuele diversen Totaal, Netto loon Ik maak u bij deze mijn excuus voor de gemaakte vergissing en wens u suc ces bij uw loonberekening en! W.W. f 56,52 f 56,52 f 0,60 f 2,32 f 3 f 2,50 f f 8,42 f 8,42 f48.10 van D-E.K., de heer U Bouwsma. onder de koeien bij „De Strooppot", het bun kerdorp bij Loodsmansduin, het uitruk ken van de parate Hoornder vrijwillige Brandweer, de strijd om de man en de vrouw, demonstratie met loopfietsen, Poppey the Sailorman, paartje in oud- Texelse klederdracht, D.E.K marche rend door het dorp, dameskrans in de tuin van dominee, etc. etc. Een pracht van een film! DAARMEE GELUKKIG GEEN CONTACT! In verband met een bericht in de dag bladen over de bijzondere voorzienin gen bij de N.V. Bouwkas Nederland te Emmen, deelde ons de Burgemeester mede, dat de Gemeente Texel is aange sloten bij de N.V. Bouwkas Noord-Ne derlandse Gemeenten te Assen- Met de eerder genoemde instelling heeft onze gemeente dus generlei rela ties- Zaterdagmorgen bereikte het water een stand van 2.20 m- boven AP en Za terdagmiddag van 2-21 boven AP. De haven stond geheel blank, maar de men sen waren door de gevolgen van het ho ge water in Februari wijs geworden en hadden alles, wat weg kon drijven in veiligheid gebradht. Ledige vaten wer den aan boord van de beurtschepen ge bracht en een aantal kabelrollen kreeg een veilige ligplaats boven op de dijk bij de firma van Boven. Het water kwam niet zo hoog, dat de vloedplanken moesten worden aange bracht. Zaterdagmorgen voor het ver trek van de boot van 5.20 uur stond 't water echter tegen het TESO-pakhuis aan, zodat personeel noch passagiers het schip konden bereiken. De eerste boot is dan ook niet vertrokken. In de visafslag stond het water 35 om hoog, maar ook daar was alles in veilig heid gebracht- Op de rede van Texel had verder een boot van de Batavierlijn een veilige schuilplaats gezocht, in afwachting van beter weer. Aanvankelijk was het de bedoeling van TESO om ook de laatste dienst met te varen, doch toen de wind iets ging liggen is 'deze dienst normaal doorge gaan Om 17 uur moesten de passagiers via de hoogwatersteiger aan wal gaan. Langs de kust Vele eilandgenoten begaven zich Za terdag naar de Noordzeekust om getui ge te zijn van de strijd tussen zee en duin. De watermassa's joegen woest te gen de duinen op. vooral ter hoogte van het Westerslag, waar reeds verschillen de bunkers door de duinafname vrij en blii op het strand zijn komen te liggen, was het effect van de krachtige storm fantastisch- Ook de laatste bunker, die nog in het duin zat, werd geheel losge- wroet. Bij de vuurtoren BIJ ZO'N* STORM gaan je gedachten vooral uit naar de Eierlandse vuurto ren, die zuinig moet zijn met de duin klomp, die haar van de zee scheidt.... De opzichter, de heer Blok, vertelde ons, dat het strand daar in N.Ó-richting is verschoven, waardoor het strand pal tegenover de Noordoostpunt 60 meter is verbreed. Dit is hoogst belangrijk, want de mogelijkheid bestaat immers, dat de stromingen door de Eierlandse Gronden zodanig aan het wijzigen zijn, dat wij thans, nu het gevaar voor de toren zelf toch vrij groot begint te worden, hier de geschiedenis herhaald krijgen: ver breding van 't strand en daardoor weer de mogelijkheid van aanwinst van nieuw duinterrein aldaar. Heel vroeger moet de situatie daar zoals nu geweest zijn, terwijl men omstreeks 1930 voor de toren vele honderden meters duin aantrof! Tegenover de toren is gelukkig maar weinig duin verloren gegaan, wél is de met zand bestoven rietscherm finaal verdwenen, zodat de mannen van de rijkswaterstaat daar weer van vooraf- aan kunnen aanpakken! Het eenmans bunkert je van de Duitsers heeft nu voe ling gekregen met het strand, voorheen zat het hecht en veilig in het duin!! Op de hoek. dus vanuit de vuurtoren gezien in de nchting van Vlieland, heeft de zee kans gezien ongeveer tien meter dum in de wacht te slepen. Ten Zuiden van de toren wist de zee tijdens de he vige storm van het vorige jaar een ge duchte doorbraak te forceren, zodat daar een grote inham ontstond- Die werd na derhand door de rijkswaterstaat met rietsahenmen afgesloten. Wind en zand veranderden die schermen in miniatuur- dijkjes, maar afgelopen weekend wist de waterwolf ze op twee plaatsen te verras sen en er gaten van zo'n vijftig meter breedte in te staan, waarop de zee de open vlakte met geweld binnendrong. TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Te k. gevr. 1 of 2-pers. le dikant desgewenst met bed- stel. Br met omschrijving en uiterste prijs onder no. 442 bur Tex. Crt. Te k. aan- geb. stofzuiger, z.g a.n„ electr. wasmachine, houten kuip, met wringer, Beckers haard kachel i g.st., divan en gas- comfort 2 pits. 't Jachthuis, De Koog 160— Plm. 300 bos dekriet te k. moet weg, we gens geen opbergplaats. K. van Loo, Wageningseweg 45 De Cocksdorp Aangeb. z g.a.n.herensportfiets Gazelle billijke prijs. Singel 371 H, Oudeschild Te koop 6 schrammen. W. Zijm, Hoek- zicht, De Westen Te k. 1 p. i.pr.st z. zwarte heren laarzen. Koogerstraat 30 Gevr. 2 kamers in Den Burg of omg. Adres bur. Tex. Crt. Verl. een kunstig gemaakt zadeldekje. Gaande Parkstr. Julianastr. Gaarne terug J. Witte, V.V.V. - Te k. z.g.a.n. rubberwerk- laarzen m. 41, 2 Keulse pot ten, hondenhok met ren, weckflessen en 4 zware huls kamerstoelen Secr. Jonker straat 9 Voor Familie-Drukwerk slechts één adres is Zaterdag, 23 Januari De reis naar „Bloemlust" te Lisse Bus volgeboekt. Vertrek morgen (Donder dag) van Groeneplaats om 7 25 uur. TE KOOP 1 kinderfiets, geschikt voor meisje of jongen. J. VERSEPUT, Wageningseweg, Eierland GEVRAAGD hulp in de huishouding Zelfstandig kunnende wer ken. In klein gezin. Brieven aan J. BRAK, Waardweg 30, Slootdorp. voor sporttruien en -shawls in 7 kleuren. Originele Telefoon 146 Zondag 12 Februari a.s. $t'art met Standaard dagelijks vers, fijn van smaak Alleen deze week 6 cent per stuk. Hoogerstraat - Telefoon 220 vraagt voor spoedige indiensttreding a. aankomende bediende (m. of vr.) b. een typiste Pitmoppen, 250 gram 65 ct Krakelingen 250 gram 55 ct Kransjes 250 gram 55 ct Texelse moppen 250 gram 55 ct Cokesgalettes 250 gram 55 ct Goudse moppen 250 gram 55 ct Macronen per stuk 8 ct Grote sprits per stuk 6 ct EXTRA AANBIEDING tol en met Zaterdag 200 gram Theekoekjes, een heerlijk licht koekje

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4