De strijd aan het Horntje gaat ononderbroken voort De heer Jur. Beumkes door H.M. de Koningin onderscheiden met de zilveren ere-medaille van Oranje Nassau! saseha mm De revue van de Lagere Landbouwschool Texel en de winter „honkende motoren" in De Cocksdorp R.K. Onlwikkelingsclub bood interessante avond. VVV-AFDELING DEN BURG VERGADERDE In de Maandagavond in De Zwaan ge houden ledenvergadering van afdeling Den Burg der VW „Texel", door 25 personen bijgewoond, werden de heren E. Breeuwer, voorzitter en N. de Graaf, bestuurslid, herkozen. Men wil met steun van TESO trach ten copieën op smalfilm te doen ver vaardigen van de nog steeds attractieve Texelfilm, om daarmede elders propa- gnda te gaan maken. In samenwerking met de afdeling Den Burg van de Texelse Middenstand wil men in de 3de of 4de week van Augus tus Den Burg illumineren. Zo'n feest verlichting zal voor de stedelingen badgasten een attractie zijn. DE HEER G. J. LOGMAN MET PENSIOEN De heer G. J Logman zal Maandag 1 Februari a.s. de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Vanaf 1909 is hij als zetter en later als machinezetter, aan ons blad verbonden. In een volgend nummer komen wij daar uitvoeriger op terug. TWEE TEXELAARS VEROORDEELD De politierechter te Alkmaar veroor deelde B. L. uit De Waal tot honderd gulden boete omdat hij enige tijd gele den bij „Mennohoeve" een telefoon- paal dwars over de weg had gelegd; M. H., uit Waalenburg, mag dertig gulden dokken omdat de politie bij hem thuis een traangaspatroon had gevonden. Jonge boeren per helicopter naar Amsterdam Door de felle Oostelijke wind is de verbinding met de Vastewal de laatste dagen behoorlijk van de kook: Zater dagmiddag begon de misère al, toen de boot van 5.45 pas om half zeven uit Ou deschild kon afvaren. Maandag moest de eerste boot, 5.20 van Texel, even eerder vertrekken met het oog op het vallende water. Enige passagiers, die op normaal vertrek hadden gerekend - wat bij dit weer nu eenmaal uitgesloten is - za^en het schip voor hun neus weggaan. Inpiaats van om 4.20 vertrok de boot om 6.15 van Den Helder en de laatste boot liep zodoende pas om 9.20 te Oude- schild binnen, nadat zij deze haven om half acht had verlaten! Gisteren ver viel de eerste boot. De eerste vanaf Den Helder vertrok zodoende pas om 10.30 van de kade TESO zou proberen gister middag om vier uur van Den Helder te vei trekken en misschien om zeven uur uit Oudeschild. De haven van Oudeschild begint een ijzig'' beeld te vertonen. BEZICHTIGING VAN HET CLA- ZÏNA EMELIE GOLLARDS RUST OORD Voor belangstellenden, die daartoe nog niet in de gelegenheid waren, be staat van 1 t.m. 5 Februari de mo gelijkheid tot bezichtiging van het nieu we Rustoord De directrice zal u gaarne des mid dags tussen 4 en 5 uur rondleiden. Hon den dienen buiten te worden gehouden, terwijl ook kleine kinderen het beste thuis kunnen worden gelaten Café Nota te De Cocksdorp was Za terdagavond geheel gevuld toen SVC daar het spel „Ronkende Motoren'' voor het voetlicht bracht. U begrijpt, dat het bestuur zeer verheugd was over deze grote belangstelling, gezien de vele uit voeringen op ons eiland! Als het doek opgaat ontmoeten wij de huishoudster Ans (tmej. T. Waldus) van de viiegtuigfabrikant Harden (de heer G. v.d. Kolk) die de klerk Vondel mans (dhr J. Beerling) flink duidelijk maakt, dat ze zijn liefde helaas niet kan beantwoorden! De fabriek gaat het be roerd slecht en de directeur snauwt dan ook iedereen hef tig af. Zo krijgen zijn se cretaresse Gonny (mej. M. Kos) en de bedrijfsdhef Hoogeveen de heer J. Westdorp), meer dan eens de wind van voren... De chef raadt zijn directeur aan met hun gloednieuwe machine „De Stormvogel" in te schrijven voor de ra ce Londen-Tokio. Op zekere dag krijgt de fabriek bezoek van het echtpaar Par ker (de heer R. Kok en mevr. Ran), dat eventjes komt spionneren! Keer op keer wordt er sabotage bemerkt in de hangars, waar dank zij de financiële steun van een nog onbekende figuur, hard wordt gewerkt met het oog op de race. Er wordt een beloning uitgeloofd van f 500 voor opsporing van de da- der(s), de heer Durendal (de heer D. Buis) wordt verdacht, maar de chef weet de gevaarlijke mr Parker te ont maskeren! Intussen zijn de vliegtuigen voor de luchtrace gestart. Welk een spanning, als een der toestellen in zee blijkt te zijn gestort en men steeds maar geen nieuws hoort over de eigen ma chine! De directeur zit in zak en as, maar gelukkig heeft hij nog een andere troef: hij hoopt op de liefde van Gonny, die zich tenslotte laat veroveren, op voorwaarde, dat hij zich met zijn vader verzoent. Inmiddels zien wij nog weer een angstige scène als die mr Parker er nog in schijnt te slagen met de begeer de tekeningen te ontvluchten. Gonny verspert hem de weg, hij wil haar neer schieten, maar het schot gaat net naast. Juist als de eigen machine, „De Storm vogel" als eerste in Tokio aankomt, vlie gen de gemene spionnen zich met hun auto tegen de fabriek te pletter! Wat een feest in de fabriek als de triomph bekend wordt, maar, zo vraagt men zich op het directiekantoor af, wie heeft ons daartoe financieel in staat ge steld? Laat die geldschieter nu de vader van de jonge directeur zijn. Zij verzoe nen zich. Bij dit happy end komt nog het geluk, dat Ans met haar Vondel mans ten deel valt! Het was een heel aardig stuk met 'n goede strekking. Alle spelers hebben zidh geheel gege ven. De voorzitter, de heer P. Mein- dertsma, dankte de medewerkenden hartelijk voor het gebodene. Ook de toneelkapper stak hij een flinke veer op de hoed. Besloten werd met een gezel lig bal o.l.v. de band van Beumkes. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND Hedenavond acht uur samenkomst ten huize van de fam. Jac. Roozendaal, Het Noorden. KRUIMELSTRUCTUUR De kruimelstructuur van de bodem is zo langzamerhand een begrip geworden, waamede alle landbouwers en boeren te maken hebben en waaraan zij alle aan dacht dienen te besteden. De juiste structuur der bodem is nl. absoluut noodzakelijk om de meststoffen tot haar recht te laten komen. Indien de struc tuur der bodem te wensen overlaat dan zal dit dadelijk van invloed zijn op de stand en opbrengst der gewassen en op de rendabiliteit der gestrooide kunst mest. Verbetering van de structuur is mo gelijk door het gebruik van magnesia- poederkalk waarin poederkalk, magne sium en koolzure kalk naast elkaar aanwezig zijn, zodat aan de gestelde ei sen van structuurverbetering op korte termijn, naast een verzorging voor de groeiperiode der gewassen, gezorgd is. AAN HU IB DE RIJMELAAR Mijn waarde Huib de Rijmelaar, Als altijd met een rijm weer klaar, Grijp ik v/eer even naar de pen, Hoewel ik niet zó rijmen ken. Ik dank je voor je mooie woorden Bij het verlaten van de Teso-boorden, Zoveel hulde mij gebracht, Had ik zeker niet verwacht. Ik heb steeds met plezier gevaren, En denk met genoegen aan die vele jaren. V/e danken hartelijk, tot besluit. Voor de goede wensen die je uit. JURR. BEUMKES Dit stond onder de foto, toen de heer Beumkes 25 jaar bij TESO was: „Jurrien Beumkes, Ouweskilder" Vierde feest als conducteur, Daar hij 'n kwart eeuw TESO diende, Plichtsgetrouw, mei goed humeur". De heer Jurr. Beumkes is tijdens zijn afscheidsreceptie ccn bijzondere verras sing ten deel gevallen. Burgemeester De Koning deelde hem nl. mede, dat het II. M. de Koningin had behaagd hem te onderscheiden met de zilveren ere-me- daille van Oranje-Nassau! „Ik sta be duusd!" kon cle zichtbaar ontroerde heer Beumkes vooreerst alleen maar antwoorden en even later: „lk heb daar nooit aan gedacht, laat staan er op ge rekend! Kijk, ben je in een overheidsbe- trekking werkzaam geweest, dan schijnt dat daar zo de regel, dat jnen bij zijn afscheid en na langdurige trouwe dienst onderscheiden wordt, maar bij een bur germaatschappij gaat dat altijd even moeilijker!" De receptie, hem Maandagmiddag door de Directie van de N.V. TESO aan geboden in het Stoombootkoffiehuis te Oudeschild. werd zeer druk bezocht en dat was te voorzien, waar de familie Beumkes zich talloze vrienden heeft verworven door de wijze waarop zij elk een, onder welke omstandigheden dan ook, tegemoet treedt. Opgeruimd, opti mistisch, bemoedigend! „Hij is nog precies als toen hij in 1907 bij TESO zijn carrière begon!" Aldus vertelde de heer J. Flens van „Gent" ons, die zich nog goed herinnert, dat de heer Beum kes zijn eerste afrekeningen deed bij diens vader, wijlen de heer H. Flens, die de functie van administrateur (la ter werd deze functionaris directeur genoemd) na de oprichting tijdelijk waarnam. Zoals bekend was de heer H. Flens een der leden van het comité van oprichting. Burgemeester De Koning zei in zijn toespraak tot de heer Beumkes o.a.: „Ambtelijke plicht en persoonlijk ge noegen gaan hier samen, u is een per fect ambtenaar gebleken. Ik heb groot respect voor de wijze waarop u zich al die 46 jaren van uw taak heeft gekwe ten en als burgemeester van Texel, dat zo'n groot belang heeft bij een bloeiend vreemdelingenverkeer, dank ik u voor de stille actie, de voortreffelijke propa ganda die van uw houding is uitgegaan in uw contact met de vreemdelingen. Ja. beter ambassadeur had Texel zich werkelijk niet kunnen wensen! Hierna spelde de burgemeester de heer Beumkes de fraaie zilveren ere medaille van Oranje Nassau op de borst. Dit was niet het officiële begin van deze gedenkwaardige en voor de familie Beumkes onvergetelijke middag: de eer ste spreker was de heer G. J. B. Mulder, president-commissaris der N. V. TESO, die de 25ste Januari 1954 voor de fa milie Beumkes een dag van vreugde, maar tevens en onverbrekelijk daarme de, een dag van weemoed noemde. Spre ker schetste de figuur van de hoofdcon ducteur, dde zijn betrekking op onna volgbare wijze heeft vervuld. Ofschoon de heer Beumkes zijn pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, ziet hij er nog jeugdig uit en zal hij kunnen profi teren van de gelegenheid zich te wijden aan zijn eigen liefhebberijen. Het zal iedereen vreemd zijn, hem straks niet meer aan boord te zien, want hij en de TESO waren één. De heer Beumkes heeft in de afgelopen 46 jaar meer dan honderdduizend tochten over de Wad denzee gemaakt! De heer Mulder kon zich best voorstellen, dat de heer Beumkes zo 's avonds van al dat ge- tippel over de schepen wel eens ver langde naar het uurtje bij de haard, welnu, TESO heeft gemeend hem te kunnen plezieren met de aanbieding van een stoel. En, geachte lezersschaar, wat voor een stoel: de heren Krijnenen De Vries Jr. moesten alle krachten in spannen om het meubelstuk te ver sjouwen: een fraaie, lederen clubfau teuil. Mevr. Beumkes, die zo dikwijls alleen moest zijn vooral vroeger, toen de dagen erg lang waren en vader Beumkes zijn jongens eigenlijk alleen maar als ldeine droomkoningen heeft gezien!, mevrouw Beumkes werd in de ze hulde betrokken en bloemen ver tolkten de dank van TESO jegens de wijze waarop zij haar man altijd tot sieun is geweest. De heer J. J. van der Vlies, directeur i der N.V. TESO. was ook ontroerd, toen hij het woord nam Namens het Neder landse Binnenvaartbureau overhandigde hij de heer Beumkes een oorkonde we gens diens 46-jarige trouwe dienst. Nal informatie omtrent de persoon van de heer Beumkes wilde dit Bureau het daar niet bij laten: omdat de heer Beumkes zo'n uitmuntende kracht voor de TESO is geweest, voor dit lid van het y{ Ned. Binnenvaartbureau bood men bo vendien nog een fraai boekwerk aan. Hiermede staaft men het bewijs, dat uw verdiensten door het gehele land op hoge prijs worden gesteld!" aldus de3 heer Van der Vlies, die vervolgens na mens de N.V. TESO het woord voerde. „Sinds 1 Mei 1937 heb ik met u mogen samenwerken. Ik heb direct mijn volle vertrouwen 2an u gegeven en dat ver- trouwen heb ik altijd mogen behouden. J Steeds was er een prettige samenwer- king met u, die de N.V. TESO van een kleine onderneming tot een grote maat- 9 schappij hebt helpen maken". De heer W. H. Lap sprak als oud- i1 president-cornmissaris. „Van 1918 tot ,.J 1948 heb ik u meegemaakt. U en een aangename sfeer waren identiek. U, J heer Beumkes, heeft zich doen kennen als iemand met een aangeboren innerlij- I ke beschaving. Uw taak was de passa- - giers van kaarten te voorzien, wat op velerlei wijze kan geschieden. Uw wijze j| van werken was een toonbeeld van le- venskunst!" De heer J. Kikkert sprak de heer Beumkes toe namens de N.V. ATO i (voorheen Van Gend Loos). Ook hij i legde de nadruk op het prettige con- i tact met „de wal". Nadat mevr. Beijer namens het Teso- wachtlokaal te Den Helder een bloe menhulde had aangeboden, sprak de heer Beumkes een kort dankwoord. Hij fc« dankte allereerst de Directie voor deze receptie. Hij dankte voor de wijze waar- I op men hem had gehuldigd, boven ver- I wachting. De ere-medaille had hij nooit 'i venvacht en ook de oorkonde van het Ned. Binnenvaart Bureau was hem 'n ij bijzondere verrassing. Hij richtte zich tevens in hartelijke bewoordingen tot oud-kapitein Duinker: „Ik ben blij. dat -:3 jij, collega, ook deze dag mag meema- ken!" Hierna had de familie Beumkes tallo- ze handen te drukken, o.a. werd hij ge feliciteerd door de heer A. v.d. Meulen, 1 die herinnerde aan het „grijs verleden", i toen de heer Beumkes zijn eerste be- f moeiingen met de N.V. TESO en met wijlen de heer H. Flens, schoonvader 1 van de heer Van der Meulen, had. Het Stoombootkoffiehuis was in een zee van bloemen herschapen. Nogmaals, Beumkes, onze beste wensen voor uw vedere leven! Dat er nog vele occulte verschijnse- .-ï len in het leven van de mens plaats v Vinden, waarvoor men tot op heden nog geen afdoende verklaring kan geven, bleek heel duidelijk uit de lezing van Pater Dr C. F. Pauwels voor de leden van de R.K. Ontwikkelingsclub in Ho- tel De Zwaan op Donderdagavond 1.1 j Spreker begon met het vertellen van enige para-normale verschijnselen, die als echte feiten staan beschreven. Aller- j;« eerst een spookgeschiedenis, welke zich afspeelde in Stavanger en wel op klaar lichte dag, wat toah gewoonlijk niet het geval is. Onder helderziendheid verstaat men het kennis krijgen van iets buiten iede re zintuigelij ke waarneming, waarin te vens weer onderscheid gemaakt wordt tussen helderziendheid in de tijd en in de ruimte. Met dit verschijnsel komt de mensheid het meest in aanraking. Het J aantal waarzeggers, kaartleggers of hoe men ze ook wil betitelen is legio. Merk- 9 waardig is evenwel, dat onderzoekingen, jj door Dr P. Dietz in Nederland en door 1 Professor J. Rhine in Amerika, hebben ,ij aangetoond, dat practisch iedereen de gave van helderziendheid in kiem be- 9 zit. Om dit aan te tonen heeft professor I Rhine een 80,000 verschillende proeven 19 genomen. Als een frappant staaltje J van helderziendheid uit de laatste ja- ren. noemde spreker het volgende feit: Een zekere mevrouw O. uit Amsterdam 1 kreeg in de nacht van 26 op 27 Nov. 1938 in haar slaap een zeer benauwde Af cn aan rijden de vrachtauto's met zakken zand. Deze foto is Zater dagmiddag bij de laagste waterstan i gemaakt. Duizenden zakken waren reeds gestort. Zendag ging men daarmee door, maar Maandagmor gen waren alle zakken zand spoorloos verdwenen! Rechts een der rijen vrijgekomen paaltjes! Zakken zand in de strijd tegen de zee TEXEL, Dinsdagmiddag. Hier ligt momenteel de drukste street van heel Texel!" Aldus verzekerde ons Kees Wit te. U kent hem wel, van „de band van Beumkes". maar nu bevindt hij zich in •minder behaaglijke temperatuur als die van een schouwburgzaal: met een hon derdtal andere Texelaars is hij opgeroe pen voor werk aan de dijk bij 't Horn tje (zie ook artikel op de voorpagina). Hij heeft met een groep andere arbeids krachten de post buiten de dijk betrok ken: daar werpt de zee telkens nieuwe golven tegen de verzakte berm, het vriest dat het kraakt en de ijskoude Oostenwind blaast maar aan één stuk INGEZONDEN Geachte redactie. Mag onderstaand stukje in uw blad? We krijgen Zondagsavonds nogal eens bezoek van de jeugd, maar niet zoals we het gewoon zijn, nl. stenen naar de ruiten gooien, deuren open smijten en aan de vensters rammelen. Als de boel vernield wordt, dan zijn de lieverdjes niet te achterhalen! Ook is op de hoek de avondverlichting altijd het mikpunt Jongens,als jullie je thuis vervelen, kom dan liever binnen, dan maken we het jullie gezellig en hebben wij geen ka potte ramen, wat toch het slot zal zijn van deze grappen. Knopie-tik is niet zo erg, maar ga niet te ver! Met dank voor de plaatsing. Abonné v. Leeuwen. Z.-Eierland. door. Het water bevriest op de stenen palen. Vrachtauto's rijden af en aan met zakken zand en los zand. De zee neemt telkens weer van de nieuwe voor raad mee, maar toch schijnen ze er te winnen. „Vannacht hebben we hier niet ver loren!" aldus verzekert ons iemand-van- h et-vak. Maistro Coverti troffen wij aan de binnenkant van de dijk en wel op het punt, waar een ponlhaven geprojecteerd staat. Hier worden thans honderden zakken zand gevuld en daardoor ont staan behoorlijke gaten in het terrein: het begin van de ponthaven??? Enige kilometers uit de wal ontwaren we de baggermolen, die naar dit punt zal komen, zodra te tijd daar rijp voor is. De fa. Daalder heeft twee draglines ingeschakeld en die voorzien de vracht auto's er rijden er hier tien in totaal van los zand. Deze auto's lossen hun lading op moderne wijze, dus per kiep- bak. Grote stuurmanskunst is vereist, want de dijk is stijl Texel zit nu al goed vast in de greep van Koning Winter, die het water in de haven heeft doen bevriezen. In de luw te van de wallen van fort „De Schans" ontdekten we honderden eenden, die daar beschutting zochten tegen de felle koude. Eergisteren kon reeds op de Rogsloot en op het Eierlandse Kanaal worden geschaatst, in Waalenburg natuurlijk ook, evenals op de Geul.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2