Te I Het wapen van Breeck Vergadering van de Culturele Raad Velen zagen zich op het witte doek Texels jeugd musiceert weer voor ons TvW Op 21 Januari jl. hield de Culturele Raad van Texel zijn tweede algemene vergadering Meerdere commissieverga deringen waren aan deze zitting vooraf gegaan. De hieruit voortkomende agen da (een 14-tal punten) kon op de avond niet geheel worden afgehandeld. Het uitgebreid rapport inzake het dorps- huiswerk op Texel moest tot een vol gende vergadering worden uitgesteld. Van de behandeldee punten valt o.m. het navolgende te vermelden; Sportraad Het initiatief van de plaatselijke sportorganisaties om tot de instelling van een overlegorgaan van de sport te komen heeft de volle interesse van de Raad gewekt. Unaniem was de Raad Vein oordeel, dat voor een dergelijk or gaan, mits in een juiste en doelmatige vorm opgezet, een belangrijke taak kan zijn weggelegd. Tot de zelfstandig mo gelijke taken van het overlegorgaan zouden o.m. kunnen behoren; a het organiseren van sportdagen, bv. on nationale feestdagen; b het organise ren van sportiuit wisselingen met andere plaatsen c. het organiseren van alge mene schoolspor tdagen. Voorts zou het overlegorgaan bevoegd kunnen zijn; via de Culturele Raad aan het gemeentebestuur advies uit te brengen over: 1. de zorg voor de aanleg, de exploita tie, het beheer en het onderhoud van gemeentelijke sportaccommodaties; 2. Het opstellen van een verdeelsche ma voor het beschikbaar stellen van sportvelden en gymnastieklokalen aan de verschillende gegadigde verenigin gen; 3 de eventuele aantrekking van een sportleraar-trainingsleider. De Raad ziet de verdere ontwikke ling met belangstelling tegemoet en 'hoopt, dat tot een bevredigend resultaat kan worden gekomen. Enquête jeugdwerk. Om een inzicht te verkrijgen in de betekenis van het jeugdwerk op Texel komt het de Culturele Raad gewenst voor een enquête in te stellen op de scholen. De enquête zal een antwoord moeten geven op de vraag in welke jeugdactiviteiten thans nog met wordt voorzien. De enquête zal gehouden wor den onder de leerlingen van de lagere school, vanaf de vierde klas, de leerlin gen van de ULO-school, de lagere land bouwschool en de landbouwhuishoud- sohool en voorts onder de bootscholie ren. De betekems van de enquête is geen andere dan een poging om een gefun deerd inzicht te krijgen in de verschil lende jeugdactiviteiten. Met nadruk wordt er op bewezen, dat het zeker met in de bedoeling van de Raad ligt zelf standig jeugdactiviteiten aan te vat ten. Eventuele noodzakelijke jeugdacti viteiten zullen door de in aanmerking komende verenigingen en groeperingen moeten worden aangevat. De taak van de Raad kan slechts een stimulerende zijn. Aan de beantwoording van de enquête dienen door de kinderen dan ook voors hands nog geen bepaalde verwachtingen te worden verbonden. De nadere vormgeving van de enquê te zal nog met de hoofden van scholen worden besproken. Plaats van de Culturele Raad. Het blijkt herhaaldelijk, dat velen de Culturele Raad zien als een overheids orgaan. Tegen deze opvatting dient stel ling te worden genomen. De Raad dient gezien te worden als een adviescollege, dat door de gemeente werd ingesteld uit vertegenwoordigers van de Texelse sa menleving. Het uitbrengen van dit ad vies betekent evenwel met, dat de leden van de Raad als overheidsdienaren zou den zijn aan te merken. De Raad be houdt ook door het geven van advies zijn onafhankelijkheid. Uitvoering Noordhollands Philhar- monisch Orkest Een uitvoering van het Noordhollands Philharmonisch Orkest behoort tot de mogelijkheden. Een uitvoering zou kun nen plaats vinden op Donderdag 3 Juni a s. Met het kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk te Den Burg zal contact worden opgenomen over de beschik baarstelling van de kerk voor een der gelijk concert. Uiteraard brengt een dergelijke uit voering een behoorlijk risico met zich mee. De uitvoering zal dan ook slechts dan kunnen doorgaan indien de zeker heid bestaat, dat het risico aan de uitvoering verbonden zo klein moge lijk zal zijn. In verband hiermede zullen de verschillende muziek- en zangvereni gingen worden gevraagd hoeveel plaat sen voor de leden kunnen worden gere serveerd Ook andere belangstellende verenigingen kunnen zich voor plaats- reservering opgeven bii de secretaris van de Culturele Raad. De plaatsen zullen verkrijgbaar zijn tegen de prijzen van f 1,50 en f 2, Schoolkinderen zullen kaarten kunnen verkrijgen tegen een prijs van f 1, Het uit te voeren programma zal nog nader worden samengesteld. Verenigin gen zullen tijdig vooraf 'n bepaald ver zoeknummer naar voren kunnen bren gen. Zo dit enigszins mogelijk is zal aan dergelijke verzoeken worden voldaan. Overigens wordt gedacht aan Mozarts Kleine Nachtmusik, aan muziek van j Beethoven en Haydn. De mogelijkheid om tot bepaalde cchooluitvoeringen te komen zal nader worden onderzocht. Bibliotheekwezen. De grote meerderheid van de Raad is i van oordeel, dat de vestiging van de- pöts van de „Centrale vereniging van reizende bibliotheken'' krachtig dient te worden bevorderd. De vestiging van de- pöts te Oudeschdld, Oosterend en Mid- den-Eierland is een hoopvolle start. De Raad hoopt binnen afzienbare tijd ook depóts te kunnen vestigen te De Koog, Den Hoorn, De Waal en Zuid-Eierland. Een openbare uitleenbibliotheek zal voorshands niet op Texel worden geves- tigd. De Raad meent, dat andere cultu rele projecten de voorrang moeten heb ben. De volgende vergadering van de Raad werd bepaald op Donderdag 18 Febru- Voor de film, welke afgelopen zomer op initiatief van ons Koninklijk Texels Fanfarecorps te Den Burg werd opge nomen en welke vorige week in Casino draaide, bestond van de züde der Texe laars flinke belangstelling en dit was geen wonder, waar een groot aantal ei landgenoten door de heren cineasten was vereeuwigd Talloze mensen zagen zich op het witte doek en onder de volle zomerzon terug De camera had vooral bekende figuren, karakteristieke „kop pen" op de gevoelige band vastgelegd en telkens weer klonk enthousiaste bijval als deze of gene meer dan levensgroot op het doek verscheen. Eerst kregen we een panorama van Den Burg, geno men vanaf de toren aan de Binnenburg, vervolgens trokken we met de filmmen sen naar de diverse scholen en kleuter scholen, ook brachten we een bezoek aan onze speeltuin „De Hollebol". Voorts namen we een kijkje in de Sint Jan- stichting en Huize „Irene". De heer A. Smit, van Texels Fanfare, bleek als ex- plicator goed van de tongriem gesneden! Een aardig beeld kregen we ook van onze Roode Kruiscolonne, toen zij een keurige demonstratie weggaf! Er was een dame uit een raam getold en het slachtoffer werd vakkundig op de bran card gelegd en naar de hoofdverband- post vervoerd. Meer idylle verwekte uiteraard de trou werij van Kees Witte, Molenstraat met mej. De Ridder, waarbij onze trouwe motorclub weer een parate lijfwacht vormde voor het Raadhuis. Leuk was ook het kijkje in de Landbouwschool, waar onze boerinnen in vergadering bij een waren en het woord o.a. gevoerd werd door mevr. De Vries-Steutel, trou wens alle dames bleken zéér praatlus tig te zijn die middag.Dat onze Texelse Brandweer er mag zijn en in snelheid voer die van de vak-lui der grote steden niet onderdoet werd ons weer eens gedemonstreerd, toen de sire ne alle gehelmde hands aan dek riep. De brandweerauto gierde gewoonweg de garage aan het voetbalweggetje uit en in no time straalden de pijpen een zee van vuurbestrijdend vocht uit. i Indrukwekkend was het défilé door een groot aantal verenigingen op het terrein van de SV Texel en prima was het slot waarbij de leden van ons Texels Fanfare de hoofdrol vertolkten. De film, die een dik uur duurde kon jammer genoeg niet van A tot Z op de kwaliteit van „glashelder" bogen. Van 1 vakmensen hadden wij een beter beeld verwacht. Dat zij echter open oog had den voor het vele schoons in en rond ons dorp bleek wel uit de vele schilder- achtigeplekjes, die zij met veel smaak hadden opgenomen. Naar de heer Vonk, directeur van i Texels Fanfare, ons mededeelde, heeft de muziekvereniging deze film aange kocht. Wij juichen dit toe, want hoe verder de geschiedenis voortgaat, hoe interessanter zo'n film van Den Burg en haar bewoners wordt. ZATI Een der sterren van het Muziek- en Zangfeest. DE STEM DES VOLKS De voorzitter schrijft ons: Hedenavond houdt „De Stem" haar jaarvergadering in Hotel De Graaf, waar ze dan tevens in gezellige kring met echtgenoten haar le lustrum zal vieren. En daar is alle reden toe. We hebben zo in ons korte bestaan bewe zen, onze 'Maats tussen de andere ver enigingen waardig te zijn. Over het al gemeen heerst er een gezond vereni gingsleven en hebben we onze taak als arbeiderszangvereniging verstaan bij propaganda voor partij en vakbeweging We namen al spoedig deel aan een zangersfeest te Koog-Zaandijk, waar we logé's waren van „De Stem" aldaar. Ook wij ontvingen hen reeds twee maal. Wij verzorgden gezamenlijk een 2-tal concerten in het park; eenmaal met me dewerking van Mevr. Jo Hekkert-van Eiisden. Ter gelegenheid van het Jubileum van de Bond van Arbeiderszangvereni- gingen trókken we met een aantal leden naar het Concertgebouw in Amsterdam waar we het koorwerk, met solisten en declamatie, beluisterden en beleefden. Vorig jaar trokken we naar Hilver sum cm voor de Radio te zingen, het geen ondanks nervositeit toch goed slaagde en is ons programma door de Vara-microfoon uitgezonden. We herinneren ons een aantal goed geslaagde uitvoeringen met de revue's van mevr. Craanen met een telkens weer dankbaar gehoor. We menen dan ook met voldoening op deze vijf jaren te mogen terugzien Ons ledental blijft constant en we hopen ons werk te kun nen blijven voortzetten. Cop+nhogen 3q7 Bim en Bam vinden hun pak jes erg armoedig, maar ze hebben geen geld om nieuwe te kopen. Toch weten ze wel raad: ze gaan van de oude nieuwe maken Kijk maar eens hoe ze dat doen. Op naar de ooievaar en aan hem vra gen ze of hij zo vriendelijk wil zijn hun pakjes te verven in echte inkt van een inktvis. En nu komen alle dieren in touw. De inktvis zit toevallig dn de badkuip en de papegaai begint hem uit te schelden. De inktvis wordt woedend en begint van kwaadheid inkt te spuiten waardoor de pak jes van Bim en Bam gelijk mooi van kleur zijn- Dan wor den ze op een lijn gehangen en de olifanten komen ze met hun slurf droogblazen. Als ze helemaal droog zijn, komt het nijlpaard en gaat er op eens flink over rollen en nu zijr. ze meteen nog gestreken ook- Bim en Bam staan vol bewondering naar de behan deling te kijken. Half Januari werd onze jeugdafdeling opgericht. „De Jonge Stem" waar zo'n kleine 40 jeugdige zangeresjes en zan- j gertjes aan deelnemen. De goede geest in onze vereniging wordt gestimuleerd door de dirigent de heer Craanen, die niet alleen van door zetten weer, maar ook de juiste stem- ming weet te scheppen. Samen hopen we èn door de zang als ontspanning èn als steun bij de strijd voor de arbeiders belangen, nog een lange toekomst in het vooruitzicht te hebben. BIBLIOTHEKEN Bibliotheken: Nutsbibliotheek te Den Burg. Boeken kunnen worden afgehaald Zaterdagsmiddags van 2-3 uur in de voormalige landbouwschool Nieuwstraat Den Burg. Oudeschild, Reizende Bibliotheek, afha len Donderdagsavond van 7-8 uur in de openbare lagere school. R. K. leesbibliotheek „Voor allen". Af halen Zondagsmorgens van 11.3012.30 uur in het Parochiehuis, Oudeschild 244. Reizende bibliotheek te Oosterend. Boeken kunnen worden afgehaald op Woensdag van 8-9 uur in de o.l. school te Oosterend. De CoCksdorp: Bibliotheek der Ned. Herv. Gemeente De Cocksdorp en Rei zende bibliotheek. Afhalen Zaterdags middags van 3-4 uur in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te De Cocksdorp. Midden-Eierland. Reizende biblio theek. Afhalen Dosderdagsmiddags van 4-5 uur in de o.l. school de Midden- Eierland- Eierland. (Publicatie Culturele Raad). Evenals het vorige jaat zal onze Texel se Jeugd ook dit jaar weer een muziek avond verzorgen en wel op Donderdag 4 Februari in De Oranjeboom. U herin nert zich ongetwijfeld nog het dave rende succes, dat de jongens en meisjes vorig jaar ten deel viel. De belangstel ling was zo groot, dat de kaarten al da gen te voren uitverkocht waren! Oo(k nu ziet het programma er weer aantrekke lijk uit en biedt het weer elck wat wils. Afwisselend wil de jeugd ons vergasten op mandoline-, accordeon-, piano- en blokfluitmuziek Verschillende debu- -tantjs zullen hun beste beentje voor zetten. Zo krijgen wii het optreden van de zes-jarige Joke Dros, die heel mooi kan zingen en declameren, terwijl Annie en Beppie van Dijk voor ons zullen jo delen met begeleiding van Guri v.d. Vis op de accordeon. Marian Bakker (9 jr) speelt een sonatine van Clementi op de piano, terwijl Tineke Toolens en Anita Beemsterboer een quatremain zullen;, laten horen. Tot slot vermelden we nog de jongenssopraan Kees de Graaf. De zangklasse neemt dit keer een zeer bescheiden plaats in doordat haar diri gent, de heer Van den Boomgaard gerui me tijd ernstig ziek is geweest. Wij wekken een ieder op. te komen luisteren naar hetgeen ons jeugdige ei landbewoners hopen te presteren. Er zijn reeds kaarten verkrijgbaar bij de heer J. Visser, Warmoesstraat nr. 8. Zie Zaterdag de advertentie. DAMMEN OP TEXEL Uitslagen van 22 Januari 1954: le klas; P. Jansen-S. Ros 11; C. v. Heer waardenC. Dijker 0-2 N. de Graaf S. v. Heerwaarden 0-2; S. BakkerVin- k2 1-1 C. v.d. Werf—Joh. D. Bakker J-l. 2e klas: A. v.d. SlikkeA. Vinke 2-0; W. A. v. ZeijlenH. Gomes 1-1; J. Kikkert J. Hooijberg 0-2; Jb. v. Heerwaarden J. P. Stam 0-2; Joh. SohooC. P. Bur ger 2-0. Dijker nam revanche op C. v Heer vaarden terwijl De Graaf de vlag moest strijken voor S. v. Heerwaarden. De overige partijen bleven onbeslist. In de 2e klas moest v. Zeijlen met remise ge noegen nemen en Hooijberg had erg lang werk met Ome Jan. Een goed op dreef zijnde Stam overspeelde v. Heer- waarden, maar een onfortuinlijke Bur ger kon net geen puntenverdeling be halen. Van der Slikke komt opzetten zoals Vinke san den lijve ondervond. Het eerste 10-tal wist het tegen de Zijner Damclub niet tot 'n overwinning te brengen Het werd een stevige ne derlaag. Zij per Damclub-Del. Texel: P. J. WaiboerC Dijker 02 A. SlijkermanJb. v. Heerwaarden 20 A. LouweS. Ros 11 W. JimminkC. v. Heerwaarden 11 P. KoopmanJ. Vinke 11 P. BlauwboerS. Bakker 20 H. Veenstra - W A. van Zeijlen 20 P. HoedjesP. W. Kooii 20 A. Slijkerman Sr.N. de Graaf 20 P. de WitG. Dros 11 Eindstand 146 Uitgc Boek Den Hierdoor is Damlust uit Noord-Schar- woude kampioen geworden, die wij bij deze van harte gelukwensen. Damlust 6 4 1 1 9 74-46 Texel 6 4 0 2 8 70-50 H.D.C. 6 3 2 1 8 69-51 Andijk 6 2 1 3 5 51-69 Winkel 6 4 0 2 4 55-65 Hollandia 6 1 2 3 4 45-75 Zijper Damclub 6 2 0 4 4 59-61 ZAKENNIEUWS „Al zelfs paree en P£ sprak lijk v redac' DIE hebbe onder jaar kou! - winte feit, deron Voc „strer aparti ding derho Wadd bruik winte telijkf den s keers] genwi vrees ment, wend Wadd de nc Wadd wij h j ter, r DE De landbouwers maken wij attent op de advertentie betreffende het aanbod van zeesterren, welke zulk een uitne- mende grondbemesting moeten vormen. DIENSTREGELING N.V. T E.S.O. 5 Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 11,45, 14,50, 17,50 Van Den Helder. 6,30; 10,30; 13,00; 16,20 19,35 Op Zon-en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,45; 11.45, 16,00; 18,10 Van Den Helder: 10,30; 13,00; 17,10; 19,35. FEUILLETON door T. LODEWIJK 36). Och vader, snikte Marian bijna als u maar eerder naar me geluisterd had, als u maar niet zo koppig was ge weest, dan was dit alles niet gebeurd. Toen knikte Van Vueren langzaam met het hoofd. Ik weet het, kind. Je hebt me veel te vergeven. Ik heb schuld, 'grote schuld, ook en vooral tegenover jou. Hij zweeg, streek met de hand over de ogen. Maar zeg me, Marian, moet ik het zó goedmaken? Zo, als hij voorstelt? Ze greep zijn hand tussen haar beide handen. As we nou weer vrindjes zijn zei ze met een woord uit haar kinderjaren zouden we dan meteen weer kwaad op elkaar moeten worden? Je hebt goed gedaan, vader, ondanks al het andere. En als meneer Sartorius morgen komt. bent u voor hem niet te spreken? Nee zei Korstiaan. En geef de boodschap maar aan de portier. VADER VERDONCK Marian van Vueren had in de Gouden Leeuw een rustpunt gevonden. in de kamer van mevrouw Verdonck. In alle narigheid was het haar een niet genoeg te waarderen voorrecht, dat ze nu vrij kon zitten en praten met het kleine vrouwtje, door haar gebrek ge bonden aan haar stoel, met haar jonge gezicht en moederlijk gebaar. En me vrouw Verdonck dacht met enige schrik aan de tijd, dat Marian er niet meer zou zijn. Zij, idie altijd zo naar een dochter had verlangd, vond in Marians aanwe zigheid een diepe bevrediging. Maar, zo bedacht ze, als alles goed ging. wie weet. Dan behoefde ze Marian niet af te staan. Dan zou ze haar nog eens als dochter krijgen en ze zou niemand liever wensen. Want het meisje uit Het Wapen had meteen een grote plaats in haar hart ingenomen. Ze maakte zich zorgen over haar man, die misschien (hij kon soms zo on- redelijk-koppig zijn) het geluk van de ze beide kinderen moeilijkheden in de weg zou kunnen leggen. Maar de brand in Het Wapen had haar als een visioen doen zien, dat vele van die moeilijkhe den daarmee tevens in rook waren op gegaan. Anderzijds waren er echter weer nieuwe bijgekomen. Ze had de geruchten vernomen: zou haar man zo gesteld zijn op de dochter van een bankroete restaurateur, als vrouw voor zijn zoon? Mannen konden er soms zulke wonderlijke opvattingen op na houden Die man van haarhoeveel tact en wijsheid had ze vaak niet nodig om hem van een van zijn stokpaardjes af te brengen? En nu luisterde ze met een bezorgd gezicht naar het verhaal dat Marian haar deed. Harm was ook binnengeko men, om thee, zoals hij had verkondigd, maar zijn moeder begreep wel dat er 'n trekpleister was. Hij luisterde stilletjes toe tot Marian vertelde van 't voorstel van Sartorius. Sartorius. verdraaid nog an toe, daar had hij met vader over gesprokenzou die Marian was midden in haar verhaal, toen de deur openging en de zware ge stalte van Verdonck zelf binnenstapte. Zo zei hij gemoedelijk alle maal aan de thee? Kan er voor de heer des huizes, de kostwinner en zwoeger voor het gezin, ook nog een drupje be zinksel overschieten? Hoe zouden we jou vergeten, het beste paard van stal schertste zijn vrouw. Marian, neem jij de honneurs maar eens waar Met een blos stond Marian op, schar relde bij de theetafel en bracht haar gastheer zijn kopje thee. Hij zag haar goedkeurend en opgeruimd aan. Kun jij met hier blijven? vroeg hij glim lachend 't bevalt me best, zo'n hulp in huis. Hij keek naar Harm, die 'n kleur als een boei had gekregen. 't Is hier warm niet? 1 vroeg hij belangstellend aan zijn zoon. wiens ge laatstint door deze informatie niet lich ter werd. Heb je d'r last van, zeun? Ik, nee vader antwoordde Harm schaapachtig. Mevrouw Verdonck liet even een kirrend lachje horen en Marian zag haar aan, kon toen ook nauwelijks haar lachen bedwingen. Maar ze zat als op hete kolen. Tja ging Verdonck voort en blies in zijn thee als ik al geen zoon had om me op te volgen, zou ik met zo'n dochter als jij ook wel genoegen ne men. Mevrouw Verdonck liet haar schaar tje vallen en Marian haastte zich om te bukken. Zij keek verbasd naar haar man Wat bezielde Frans vandaag? Nooit sprak hij over wat hij wist dat haar hartewens geweest was.een dochter. En nu liet hij maar zo, loslip pig, achtelooshij had toch niet maar een blik op zijn rustig, wat vro lijk gezicht verdreef deze gedachte. Toch vertrouwde zij hem niet. Ze kende haar man. Hij voerde wat in zijn schild. En ze sloeg hem nauwlettend gade. Heb je er wel eens over gedacht, Marian hij noemde haar maar zo zonder verlof te vragen, bij haar voor naam wat je nu moet gaan doen? Daar hadden we het net over zei mevrouw Verdonck snel en ik ben eigenlijk blij dat je er bent. Of ze keek naar Marian mag ik er niet over praten? Tenslotte voegde ze er met een glimlach aan toe zijn we jullie concurrenten. Nu niet meer antwoordde Ma rian, plotseling een beetje mismoedig. Maar tja, ik weet niet hoe vader. maar in ieder geval, besloot ze opeens dit wil ik zeggen: Meneer Sartorius heeft vader huln aangeboden. En vader heeft geweigerd. Sartorius herhaalde Verdonck. Zo. Dus je vader heeft geweigerd. Ben je het daarmee eens? Ja zei het meisje fel. Verdonck keek haar aan, zo lang, tot ze verlegen de ogen neersloeg. Wat kon deze man kijken. Het was of hii haar als een open boek zag Ze had het gevoel alsof hij alles raadde wat ze verzwegen had. O ja zei ze toen opeens en moest onwillekeurig glimlachen va-1 der had me "evraagd om de portier de j| boodschap te geven als hij morgen te rugkwam (want dat zou hij doen) dat vader hem niet kon ontvangen. Die boodschap zal ik wei even doorgeven zei Verdonck op onver schillige toon. Weer keek de kleine jj vrouw in de leunstoel op. Een ogenblik wisselde ze een scherpe blik met haar man Die knikte maar eens en glim- lachte. De thee was best constateerde hij toen en ik ga weer aan m'n werk. Harm, kom eens even mee, ik wou je nog iets zegden over ehhij maakte de zin niet af Harm stond gehoorzaam on keek naar ziin moeder. Ook hém was het wat zonderlin" gedrag van zijn vader niet ontgaan. Maar mevrouw Ver donck knikte haar zoon bemoedigend toe. Harm volgde zijn vader in diens kan toor. De oude heer sloot zorgvuldig de deur, wees zijn zoon een stoel aan en ging tegenover hem zitten Dus jij en dat meisje Van Vueren zei hij bruusk en zonder enige over gang zijn het samen zo'n beetje eens? Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4