Cjroen fwartsjexels in het harL, Texel in de greep van de winter De strenge winter van 1929 jubileert HnmÉfl» GRIEP? Hh De heer G. J. Logman met pensioen Na 45 jaar afscheid van de Tesselaar Ten afscheid ZATERDAG 30 JANUARI 1954 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6807 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. a-I "Jl 8. Zo zag onze camera Dinsdagmiddag de Haven. „Al in meer dan een maand is de „Marsdiep" de haven niet binnengevaren en zelfs nu het zes Maart is geworden, onze winkeliers zich op de Paasdrukle pre pareeren, en de jeugd reeds geniet bij hit vooruitzicht spoedig van Paaschcicren en Paaschvacantic te zullen genieten, is er nog van een „Zomerdienst" geen sprake. Wel begon het ijs in haven en mond al los te raken, maar zeer vermoede lijk vaart de boot nog wel een dag of wat over het Horntje". Aldus schreef de redactie van de Texelse Courant op 6 Maart 1929. DIE STRENGE WINTER van 1929 hebben de meeste onzer aan den lijve ondervonden. In ddt Jubileum'jaar 25 jaar geleden zaten wij óók midden in de kou! willen wij het nog eens over die winterpenode hebben, mede door het feit, dat Koning Winter ons thans we derom met zijn bezoek „vereert".... Voor een eiland heeft het woord „strenge winter" nog altijd weer een aparte betekenis, want om de verbin ding met het vasteland te kunnen on derhouden, plegen de bewoners der Waddeneilanden van een bootdienst ge bruik te maken en waar zo'n strenge winter gepaard pleegt te gaan met Oos telijke winden, komen de Waddeneilan den steeds weer voor een groot ver keersprobleem te staan. Zeker, in de te genwoordige tijd behoeft men nooit vrees te koesteren voor algeheel isole ment, maar ..wij zijn nu eenmaal ge wend aan een regelmatige vaart over de Waddenzee! We kunnen weliswaar als de nood aan de man komt, óók over de Waddenzee vliegen, maar liefst houden wij het toch maar bij verbinding te wa ter, nietwaar? DE OUDSTE eilandgenoten kunnen meepraten over 3 strenge winters: die van 1890-'91, die van 1929 en die van '47. Nu is maar te hopen dat het bij dit trio blijft, maar op het ogenblik Woens dagmiddag vriest het nog knap en met de verbinding op Den Helder is het goed fout: nu en dan houdt een voorbij- ganger-die-er-door-moet de pas even in om het TESO-bulIetin. geplakt aan ons redactie-bureau, snel te lezen. De grote l vraag is dan „Varen we nog?'' En „Hoe varen we?" Momenteel ziet TESO nog kans om de gewone route op Oudeschild te varen, maar de kans bestaat, dat wij binnenkort weer via het Horntje zullen I reizen. Te voorzien valt mets, alles ligt in handen van Koning Winter.... Donderdag zou eerst alleen om tien uur van Texel en om tien uur van Den Helder worden gevaren, maar later deel de men ons mee. dat de dienst tot twee diensten kon worden uitgebreid: men zou ook om 12 uur van beide punten vertrekken. Nu zijn dus zowel de Marsdiep als de Dokter Wagemaker in touw de Voorwaarts moet een revisie - ondergaan. een boezemvriend van Koning Winter: „Met vreugde zagen wij het staan: De kans op nog wat vorst hield aan De schaatsen komen nu uit 't vet, Het schaatstenue wordt klaar gezet". Welk een enthousiasme voor de ijs- sport. Alom werden de IJsclubbesturen actief. De baan „De Eleimert" te Den Burg thans is dit perceel tot bouw terrein gepromoveerd werd op 11 Januari geopend en nog dezelfde avond kon je er bij electrisch licht, opgehan gen aan acht palen, heerlijk schaatsen. Ook lees je van ijspret op „De Geul", strijden georganiseerd, met hindernis sen! Ook hardrijden met hindernissen. 6 Febr. u ziet, dat het srtel up en down gaat! meldt de krant „Volop dooi!", maar inmiddels moet de Mars diep de verbinding door massa's ijs via het Horntje onderhouden! Op 6 Febr. regeert Koning Winter weer met volle pracht en praal Postduiven ingezet Op 9 Februari schrijft de krant: Als een bijzonderheid delen wij mee, dat de heer directeur van TESO zich voor een snelle berichtgeving van de haven (Oudeschild) naar het Horntje van een stel postduiven bedient. Deze dieren behoren toe aan de heer Leon de Puizelaar en voldoen uitstekend. Bij gebrek aan een telefoon op bedoeld traject, een zeer goede „vinding". Van de buitenwereld afgesloten Op 13 Febr. daalt het kwik op Texel tot 15 gr. C. Zo'n kou had men de laat ste 35 jaar niet meegemaakt! Die dag, Woensdags, schrijft de Texelse Courant: Sinds Zondagmorgen 10 Febr. zijn wij van de buitenwereld afgesloten. De Marsdiep heeft op 12 Febr. van 7 tot 10 uur in het ijs geworsteld, maar half weg het Horntje moest de boot terug keren. Tussen ons eiland en de Vaste- wal strekt zioh een onafzienbaar ijsveld uit. De redactie tekent aan: „Wij beleven thans de langste vorst periode sinds 1890-1891; die beruchte winter was de koudste van heel de vo rige eeuw en heerschte bijna aan één stuk van 25 November tot 23 Januari. Thans vriest het nagenoeg zonder onder breking van 1 Jan. af. Op een paar Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop Verzachtend, Losmakend, Hoeststillend JE ZIT midden in zo'n winter eer je het weet! En je verbaast je over de massa ijs, die zich reeds in de haven en haveningang heeft gevormd zie de foto, die Dinsdagmiddag is genomen. Van meet af aan heeft de vorst, die Za- terdag begon, haar felheid behouden en een krachtige wind uit Oostelijke rich ting voert alsmaar nieuwe koude lucht aan. Wij voelen ons als een gewaar schuwd man, bij zo'n „ouwerwetse in zet!" In 1929 is de winter zo stilletjes weg ingeburgerd: op 11 Januari vond ieder een het blijkens de krant een pretje, de gladde ijzers weer eens te kunnen on derbinden om te zwieren over de slo ten. kanalen en ondergelopen landerijen: In de krant van 12 Januari dichtte Sneeuwpop 1929 Hogerstraat bij Den Hoorn, op „De Ronde Baan" bij Oudeschild en op 28 Januari houden de Oosterenders en de bewoners van Oost en Het Noorden zgn. stembuswedstrij den op „De Putten", in de schaduw van de molen. IJsclub „Eierland'' organi seert hinderniswedstrijden en de bewo ners van De Waal vermaken zich in de omgeving van hun dorp ook opperbest. In Den Hoorn wordt op de 28ste Janu ari IJsclub „De Geul" opgericht: ze mo gen de natuurlijke baan van Staatsbos beheer gratis in gebruik nemen. De heer P. B. Riteco, thans hoofd van de R.K. School te Den Burg, was toen voorzit ter. De mensen wisten eerst feitelijk niet wat ze aan Koning Winter hadden: de Texelaar schrijft op 2 Februari 1929: „Het vriest en dooit om beurten!", maar inmiddels vormde zich op Texelstroom hier en daar drijfijs, dat reeds op 22 Januari bij de achtereb was waargeno men. Door de mist kon men de hoeveel heid echter niet goed schatten. Op 1 Febr. begon de misère al voor de Texel se boot, die dien dag eenmaal heen en weer voer. Op 2 Februari maakt de krant melding van een brede strook ijs langs de kust. Op 3 Febr. houdt de le venslustige jeugd ringrijderij voor pa ren op de Waalder ijsbaan, op 4 Febr. worden op „De Putten" priksleewed- dagen na heeft dit jaar nog geen dag gebracht, waarop het kwik niet daalde onder het vriespunt. Wij hebben thans reeds 41 vorstdagen geboekt en ver langen naar het eind. Dat de lust tot schaatsenrijden onder deze bittere kou de eveneens beneden nul is gedaald, laat zich licht begrijpen. De ijsbanen liggen nagenoeg verlaten en geen IJs club denkt er aan wedstrijden uit te schrijven". Slachtoffer van slechte verbinding Op 13 Febr. weet kapitein C. Duin- ker zijn schip weer tegen de dijk bij het Horntje te krijgen. Diezelfde dag ze zijn net in Den Helder terug be reikt hem de opdracht om wederom naar het Horntje te komen: er moet een patiënte naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht worden. Dit is het 9-jarig dochtertje van de familie R. Dalmeijer, te De Koog, dat wegens blin dedarm en buikvliesonsteking geope reerd moet worden. De Marsdiep ver trekt, maar als de ziekenauto Den Burg heeft bereikt, verneemt de chauffeur, dat de boot zich geen weg door het ijs veld weet te breken. Dokter Hellema Chartert een legervliegtuig van het Hel- derse vliegveld. Dit toestel zal op de Hors bij de Mok landen Het staat daar al een uur, met draaiende motor, als de ziekenauto via De Koog en over 't strand op de Hors arriveertHet vliegtuig start vlot, maar bij de overtocht over het Marsdiep werken door vuile bou gies slechts vier cylinders. Het toestel had met draaiende motor op de zieken auto gewacht. Bij die strenge vorst durf de men namelijk niet het risico te lopen van moeilijkheden bij het aanslaan van de vliegtuigmotor, terwijl ook be vriezing van het koelwater moest wor den voorkomen! Helaas mocht operatief ingrijpen in het ziekenhuis met meer baten. In een kort berichtje maakt de krant vervolgens mëlding van een sneeuw jacht. De sneeuw zou lang blijven lig gen Steun aan werklozen Door de afdeling Texel van de SDAP is het volgende schrijven aan het Dage lijks Bestuur onzer gemeente gericht .(aldus de Texelaar van 20 Febr. 1929): Oudeschild, 18 Febr. 1929. Het Bestuur van de afdeling Texel der SDAP. Gelet op de grote werkloos heid door de lange vorstperiode. Gelezen Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. hebbende de uitkeringen van steenkolen of cokes m de verschillende gemeenten van ons land; van oordeel, dat zulks ook in onze gemeente voor velen zeer nood zakelijk is; verzoekt B en W der ge meente Texel te besluiten, aan alle in geschreven crisiswerklozen kosteloos een maand electrisch licht of twee mud ko len te-verschaffen. Voor het bestuur der SDAP, secretaris, (w g.) A. Backer Tz. Op 20 Februari maakt TESO haar „Zomerdienst ingaande 1 Maart 1929" bekend. (Vijfmaal Texel-Den Helder vv) Het zou 7 Maart worden, voordat de „Marsdiep" weer de haven van Oude schild kan bereiken!! (Vervolg op pagina 4) De heer GJ- Logman aan de zetmachine. VANDAAG, Zaterdag 30 Januari, gaat de heer G- J. Logman, Molenstraat, Den i Burg, met pensioen na 45 jaar in functie j te zijn geweest bij Langeveld De Rooij. En daar moet natuurlijk over ge schreven worden. Hadden wij de pen letterlijk gevoerd, stellig zou de inkt et telijke malen aan het drogen zijn ge raakt, want al heb je duizend-en-één ar tikelen uit de pen laten vloeien, als het feit. waarvoor je die pen opnam, zo dicht 'bij huis ligt, ja, in huis ligt, wordt het allemaal even anders, vandaar, dat mensen, die bij een of andere plechtig- head er in wezen het verst vanaf staan kans zien wij generaliseren uiteraard de beste speeches, de fraaiste woor den te vinden. In het geval als dit ko men te veel gedachten om de voorrang vragen en je weet eigenlijk met hóé je het nu eens zeggen moet! Jarenlang is je copy door de schei dende machinezetter in keurig lood omgezet, jarenlang was er die band re- daotie-zettenj zonder welke een krant nu eenmaal met bestaan kan. En straks komt - een ander om je copy als die niet tijdig genoeg bij de machine gede poneerd werd! 45 Jaar, u moet zich zo'n periode eens even indenken! Het ligt in de schaduw van de halve eeuw en in de laatste hal ve eeuw is er toch nogal wat op ons ei land voorgevallen, heeft ons blad toch nog al wat berichten mogen publiceren. Andere tijden, andere aspecten en de machinezetter voorheen nog handzet- ter moest maar „mee". Die goeie mo derne tijd heeft ontegenzeggelijk vele prettige dingen meegekregen, maar ook minder aangename. Is het dus een won der, clat de heer Logman altijd met bij zonder genoegen artikelen zette, die onze geest naar het verleden terug voerden? Men zegt wel eens, dat de eer ste 30 jaren van je leven de beste zijn, wel. aan onze scheidende medewerker hebben wij toch nimmer kunnen ont dekken, dat hij aan activiteit verloor. Wilde hij rmischien hetzelfde tempo al tijd handhaven, ofschoon dat eigenlijk moeilijk voor hem werd? De laatste tiid heeft hij ons bekend of viel het 'm uit mond? dat hij blij was als de dag taak er weer op zat! Wij kunnen ons dat goed indenken van allen, die hun werk uitvoeren op de wijze zoals de heer Log man, dat al die 45 jaren heeft gedaan Hij beschouwde de zetmachine als z ij n zetmachine, de drukkerij als z ij n krant. Gaf zijn hoogst ingewikkelde machine er op een gegeven moment de brui aan en moest naar de Vastewal om een expert- monteur worden getelefoneerd, wel, Legman had een kwaje dag! Trouw is hier voor de volle 100 pet gebleken- Deze mannen zijn het, waar 'n bedrijf zijn kracht en dikwijls zijn bloei aan ontleent. Hij was een voorbeeld voor ons allen! Maandag 1 Februari wordt zijn 65ste levensjaar afgesloten en daarmede een stuk levenswerk, medewerking aan een nieuwsblad, dat Texel op de hoogte houdt van zijn lief en leed. Uren zat hij aan de zetterij van iedere kranrt, die wij allemaal o zo vluchtig „uit" hebben: Texel kan nu eenmaal geen dagblad be zitten, dat haar bewoners zowel het ei- landelijke als het wereldnieuws brengt. De kracht van de „Tesselaar" ligt in een andere sfeer, wij richten onze belang stelling uiteraard zuiver op het Texelse nieuws en een objectief gezien minder belangriike gebeurtenis, welke op het Gouden Bolt je geschiedt, interesseert ons als Texelaars zeker zoveel als dave rende dingen van het wereldgebeuren! De dagbladen zullen als zij daar ruimte voor wilden afstaan! hoog stens in één regel melding maken van het afscheid van een Texelse machine zetter. die 45 jaar lang bij hetzelfde be drijf werkzaam was geweest; wij hier spanderen er graag een volle kolom aan, want óns zegt het meer, omdat wij de betrokkene zo goed kennen! En wij ge loven, dat Logman wel alle geboren Texelaars kent: over wie zou hij in de loop van al die jaren peen serie matrij zen naar de loodpot hebben gestuurd? De namen van allen, die tot de jongere generatie behoren, heeft hij minstens éénmaal gazet als via het Raadhuis ons Beste Logman, nu je heden Afscheid neemt van onze krant, En de linotype van nu af Overgaat in and're hand. Wil ik, Logman, aan dit scheiden Nog heel graag een rijmpje wijden. Want gij en de Tesselaar Horen eenmaal bij elkaar- Millioenen letters hebt gij In die jaren reeds gezet- Van de morgen tot de avond Vlóóg ge door het alfabet. En die letters bracht gij samen Tot er woorden, regels kwamen, En die regels met elkaar Vormden onze Tesselaar. Wat een nieuws is in die jaren Door uw handen heengegaan. Blijde maren, droeve tijding, Nu een lach en dan een traan. Stukken over politiek en Eindeloze polemieken Lief en leed en haat en nijd. Alles was er op zijn tijd. Kwam je hier als jonge jongen In het korte broekje aan. Thans, grijs en dun van haren Gaat ge bij de krant vandaan. Al de werkkracht van uw leven Hebt ge aan de krant gegeven. Nimmer viel jou iets te zwaar Als 't ging om de Tesselaar. Gerrit, jij hebt in die jaren Ziekte en ook zorg gekend, Maar je optimisme hield je Toch weer altijd overend. En nu is de dag gekomen Dat er afscheid wordt genomen, En is dit de laatste krant Die gezet wordt door jouw hand- 'k Wens je namens alle lezers Een zeer goede oude dag. En wij hopen dat je lang van Je pensioen genieten mag- Moge God je vele jaren Met je echtgenote sparen. Steunpilaar der Tesselaar, 't Ga je goed! DE RIJMELAAR. de Burgerlijke Stand bereikte! Via hem werden alle eilandgenoten en velen daarbuiten op de hoogte gesteld van hun komst op de wereld en zo ligt het voor de hand. dat wij nu met grotere interesse dit artikel lezen! Wij noemen hier nog enige belangrijke feiten uit de tijd van Logman-als-zetter: De heer Logman was 20 jaar, toen hij als zetter in dienst trad van de Fa. Langeveld de Rooij. Je had toen nog geen zetmachines, alle regels werden met de hand gezet en men moest flink aanpakken wilde men 56 regels per uur produceren. 1 November 1928 kreeg de Texelse Courant zijn zetmachine, een zgn. typo graaf. Gisteren zijn laatste machineregel Elf jaar heeft de jubilaris op zijn trouwe Typograaf getypt, toen kwam 20 November 1939 het nieuwste snufje op het gebied van zetmachines de drukkerij binnen, een zgn. Linotype en achter deze machine hebben wij de heer Logman een dezer dagen vereeuwigd. Bij zijn 40-jarig jubileum hebben wij eens uitgerekend, hoeveel regels hij moet hebben gezet. Wij kwamen op zo'n slordige drie en een halve millioen! en wel gedurende 20 jaar, die 20 jaar daar vóór heeft hij zeker wel een millioen regels met de hand geproduceerd! De heer Logman heeft het bedrijf zien groeien. Toen hij kwam drukten ze 500 kranten, thans worden Woensdags en Zaterdags ruim 3000 Tesselaartjes door Langeveld de Rooij naar alle hoe ken van Texel èn de wereld verzonden! Gisteren heeft hij zijn laatste copy ge zet, vandaag is zijn taak aan ons bedrijf verleden tijd geworden. Wij wensen „Gerrit" nog menig jaar in goede gezondheid. Bij die wens zullen velen zioh aansluiten, ook de liefhebbers van het toneel, want als regisseur heeft de heer Logman ook goed werk verricht, en zo zijn er wel meer punten om hem in de hoogte te steken. Maar hij zal het wèl zo gepast vinden als wij het hierbij laten.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1