9: rocn wa in het harL, jfX De schaatssport viert op Texel weer hoogtij C. van der Berg, Westermient, de snelste Texelse rijder Onze Ijsbond organiseerde weer dè wedstrijd van het jaar m&tëSm I De Koger kleuters verwachten U Prijsverlagingen levensmiddelen worden doorgezet. Winters beeld in de haven van Oudeschild fk Hoe lang zal hun winterslaap moeten duren De eerste Winteruit voering van ons Koninklijk Texels Fanfare WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 te TEXELSE 67» JAARGANG. No. 6808 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Vertier op de bevroren Rogsloot OVERAL OP TEXEL wordt de ijsvieugde volop gevierd. Hierboven ziet u de jeugd op de Rogsloot, de brede en honderden meters lange kreek voor De Cocksdorp, waar Zondagmiddag de wedstrijd om het kampioenschap hardrij den van Texel werd gehouden. Die kreek vormt een prachtige, natuurlijke ijs baan, met hoog riet omzoomd. Sedert het leggen van de Zanddijk van 1628- 1629 tussen De Koog en het eilandje Eierland (het gebied dus rondom het en kele jaren geleden verdwenen Eierlandse Huis) noemde men de wadden ach ter die dijk het Buitenveld, dat doorgroefd was met talrijke kreken, waarvan de meeste na de drooglegging van Polder Eierland (1835) uitmondden in het ka naal achter de nieuwe dijk. „De meeste kreken zijn bij het egaliseren van de bodem verdwenen, maar de Rogsloot is in de polder nog steeds een belangrijk water, dat landschappelijk het noordelijk deel van de Eierlandse polder ten zeerste verbetert", aldus het boek Texel. Dc 23-jarige C. van der Berg uit de Westermient heeft bij de Zondagmiddag door de Texelse Ijsbond op de Rogsloot georganiseerde wedstrijd bardrijden om het kampioenschap van Texel de door 22 personen begeerde titel veroverd, wat hem de beker plus veertig gulden opleverde! De eervolle tweede plaats was voor C. Koning van Oost, die 25 meter voor de eindstreep hij lag toen anderhalve meter vóór op zijn rivaal! zijn evenwicht verloor en vlak voor de finish viel. Deze wedstrijd vertoonde trouwens meer handicaps: J. Brouwer, van Ooster end, kwam tegen C. van der Berg op plm 15 meter voor de finish te vallen, terwijl hij driemeter voor lag! Dit ge beurde bij de halve finale, waaraan deel namen C. van der Berg, zijn neef H. van der Berg, Witte Hoek, J. Brouwer en C. Koning. C. van der Berg sloeg dus Brou wer en C. Koning liet toen H. van der Berg achter zich. De spanning groeide, want toen ging het om de vier prijzen van resp. f 40. 25, 15 en 10. H. van der Berg kwam uit tegen J. Brouwer, die nu vlak na de start kwam te vallen en „Hein" dus een zacht eitie presenteerde, waarna de grote strijd volgde tussen C. van der Berg en C. Koning. De uitslag werd dus: 1. C. van der Berg, 2. C. Koning, 3. H. van der Berg en 4. J. Brouwer. De snelste tijd werd gemaakt door C. Koning, die de 250 meter mooi ijs in 25 seconden aflegde, C. van der Berg maak te een tijd van 25,3 seconde. Het Bestuur van onze Texelse Ijsbond ként de grillen van Koning Winter en toen Zaterdagavond aanhoudende vorst voorspeld werd nam zij meteen maar het verstandige besluit om de wedstrijd de volgende dag te laten verrijden. Zij vergaderden Zaterdagavond in café Hooij'berg en hebben daar wellicht met een even de kwaliteit van de Rogsloot onderzocht. Het ijs was (weer) best. Op alle dorpen werden bulletins opge hangen. Ondanks het koude weer bega ven vele honderden toeschouwers zich naar de baan. Bij de organisatie zo verzekerde een der bestuursleden ons was de heer C. Dijker het centrale punt. „Het wandelende register." Hij bleek ons bo vendien nog alle uitslagen van de vori ge wedstrijden te kunnen mededelen, zo uit het hoofd; zo'n damkampioen be schikt blijkbaar over een bijzondere knobbel! Aan de start kwamen o.a. twee leden van de familie Kiewiet, die voorheen al tijd rijk vertegenwoordigd zijn geweest! Jan Kiewiet reed tegen Eg de Jong, 2 bekende figuren op de schaats. Jan kwam jammer genoeg te vallen. Het publiek had zidh voornamelijk bij de finish op gesteld, maar een kleine dreumes, mid den op de Rogsloot verdwaald, stak met haar sleetje rap de baan over, juist toen twee rijders passeerden. Gelukkig liep het zonder valpartijen af! In totaal heeft het viertal, dat ten slotte om de prijzen mocht rijden, zeven maal de afstand van 250 meter moeten afleggen, al met al dus 1750 meter! Maar in elk geval heeft dit de kampioen toch altijd nog een goeie twee cent per meter opgeleverd!! De kampioen vertelde ons na afloop in Hotel „De Hoop" waar de prijzen door de secretaris, de heer Zwart, werd uitgereikt (behalve de beker, die nog bij de heer Bugel in Den Helder staat!) dat hij in 1947 op „De Putten" de laatste was die uitviel. Hij werd toen dus num mer 5. „De baan was toen 160 meter lang en dat is te kort voor me." „Veel getraind?'' „Ik heb een paar middagen in Waalentourg getraind". En op onze vraag of er meer snelle rijders in de fa milie zaten: „Ja, m'n 16-jarig broertje leg wordt in de toekomst ook goed." Nummer 2, C. Koning, is 20 jaar. Hij heeft als knaap van elf eens het kam pioenschap van zijn school behaald. H. van der Berg, nr 3, is 28 jaar. Drie jaar geleden werd hij tweede bij de plaatse lijke voorwedstrijden voor het kampi oenschap; J. Brouwer is 22 jaar. Zater dag won hij samen met Bert Vonk de Koppelwedstrijd op „De Putten". Er is Zondagmiddag niet buitenspong hard gereden: inl947 werd dezelfde af stand in 21 seconden afgelegd. Daar moet echter bij worden vermeld, dat het toen woei „dat 't gierde" en toen had men langer getraind! De eerste keer, dat de Texelse IJsclub gezamenlijk een wed strijd om het kampioenschap van Texel organiseerde werd verreden op 26 Jan. 1933 en wel op ijsbaan „De Geul". Over winnaar werd toen J. Kramer, leerling van de Zeevaartschool. Hij legde de 260 meter af in 21 sec. Tweede werd toen de heer G. Warning, onderwijzer te Den Hoorn, 3. J. v.d. Vis, Oosterend en 4. J. Kiewiet. Dezelfde Jan Kiewiet verscheen 21 jaar later, dus nog steeds aan de start! Wanneer de revanche? Het zou werkelijk jammer zijn als wij, schaatsliefhebbers-toeschouwers, het tij dens deze winterperiode met de kampi oenswedstrijd moeten doen!! Daarom hopen wij (en zeer velen met ons) dat de Ijsbond zo spoedig mogelijk een revan che wedstrijd organiseert, hetzij op De Putten, in Waalenburg, De Geul of waar ook op Texel. Daarbij zou uiteraard geen kampioenstitel op het spel komen te staan! Wij wachten dit met grote belangstel ling af! DE „DOKTER WAGEMAKER" MAAK TE EXTRA REIS De Dokter Wagemaker heeft Zondag ochtend om vijf uur een extra reis ge maakt ten behoeve van een urgent ziek tegeval. Het was een moeilijke reis en pas om zeven uur kon de ziekenauto de kade te Den Helder op rijden. Om half negen was de boot weer in Oudeschild terug. BIJDRAGE VOOR I1ET WITTE KRUIS Onder de giften voor Het Witte Kruis kunnen we binnenkort vermeld zien „f 55.- geschonken door de organisatoren van de Bootrevue"! Dank zij de uitver kochte zaal hebben de studenten een batig saldo mogen boeken en spontaan hebben ze een deel ervan aan het Witte Kruis geschonken, de rest blijft in de pot voor eventuele kwaje dagen. IJSCLUB „OOST" HIELD WEDSTRIJDEN Gistermiddag is op „De Putten" door IJsclub „Oost" een hardrijderij voor le den georganiseerd. De prijzen bestonden uit medailles. De afstand bedroeg 250 meter en het ijs verkeerde in goede conditie. DE HEER G. W. OSKAMP IN „ACTUALITEITEN" De heer G. W. Oskamp, Donderdag avond voor de NCRV-micro in „Actua liteiten", schetste de mogelijkheden van de toerist, die naar Zeeland zal komen en vergeleek daarbij hetgeen Texel op toeristisch terrein te bieden heeft. Hij schetste de plannen der Zeeuwse Prov. VW, die grote zomerfestiviteiten in de pen heeft. „WET VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN" Over dit onderwerp zal dr L. J. van Dijk l.i., rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken voor Noordholland, een cau serie houden en wel op Donderdag 4 Februari a.s. De in aanbouw zijnde nieuwe o.l. school te De Koog is reeds onder de kap en omstreeks April als de vorst ten minste niet nóg weken blijft toeven hoopt men deze nieuwe, moderne school in gebruik te kunnen nemen. Dan komt de oude school vrij en daarin zal dan, zo is het plan, de Koger Kleuterschool worden gevestigd! Deze school zal in een grote behoefte blijken te voorzien zoals overal elders en vooral in het seizoen zal moeder blij zijn haar spruit of spruiten enige uren per dag kwijt te zijn en zich zodoende met volle energie op het pensionwerk kunnen werpen! De school houdt dan de „hinderende kinde ren" bezig! U weet, dat er voor de stichting van zo'n school, voor de inrichting etc heel wat komt kijken. Niets voor niets!! Er is geld nodig en alle mogelijke oorbare middelen zijn welkom. Zo valt toe te juichen het aanbod van de Rederijkers kamer UDI om Zaterdagavond 6 Febru ari a.s. een toneelvoorstelling te verzor gen. Deze feestavond zal worden gehou den in Hotel .,De Toekomst". Nu kunnen wij met een kleine variaties zeggen: „Wie naar De Toekomst gaat doet de jeugd goed!" want vele toeschouwers maken vele entree gelden en zo kan ook deze avond, evenals die, welke onlangs te Den Burg werd gehouden, een mooi batig saldo opleveren! Voor de te openen Kleuterschool be staat, gezien de eerste aanmeldingen, flinke belangstelling. Kogerinnen, Kogers, steunt het prach tige doel door aanwezig te zijn op deze toneelavond. P.s. Wij schreven al. dat in dit stuk ook enige dorpsgenoten op de planken ko men! Huishoudboekje moet in evenwicht blijven. Belangrijke prijsverlagingen van onge veer 30 levensmiddelen werden door de leiding van Albert Heijn N.V. Vrijdag 22 Januari j.l. door middel van de Pers be kend gemaaikt. Dc heer G. Heijn, Directeur van dit bedrijf gaf bij die gelegenheid als zijn mening: „Het gaat niet aan een loons- en huurverhoging automatisch, zonder nader onderzoek naar andere mogelijk heden, door prijsverhogingen te laten volgen. Wij, die een deel van de pri maire levensbehoeften produceren en distribueren, hebben een sociale taak ten opzichte van het Nederlandse ge zin. Het is verheugend voor de Nederland se huisvrouw, dat, nu wij deze prijs verlagingen enige tijd met goed ge volg uitgevoerd hebben, andere bedrij ven een begin gemaakt hebben ons te volgen op de weg, die wij, naar onze mening terecht ingeslagen zijn." Het is de opzet van Albert Heijn, om de gevolgen van de prijsverlaging zoveel mogelijk op te vangen, door verhoogde productie en omzet. Dat de aangekondigde prijsverlagingen voor een groot aantal belangrijke artike len gelden, moge blijken uit een gede tailleerde prijslijst, welke men afgedrukt vindt op pagina 3 van dit blad. (Advertentie) EEN DER KOTTERS welke vorige week zoveel buiswater over kreeg, dat Moe der Natuur bovenstaand kunststukje presteerde: de lier, de giek, de lampen midscheeps enz. enz. alles zat dik onder het sneeuv/wit bevroren ijsDit is de TX 14, die Donderdag binnenliep, de TX 24 zat er nóg dikker onder! IN VEILIGE HAVEN! Met het olieschuit- hier enirte van de kotters verankerd in je „Ome Biem" in hun midden liaoen I de binnenhaven van Skil. Hoe lang zal deze winterslaap moeten duren?? Met veel en soms langdurig applaus heeft een goed bezette „Oranjeboom" Vrijdagavond blijk gegeven van haar erkentelijkheid voor de wijze waarop ons Koninklijk Texels Fanfare onder de bekwame leiding van haar dirigent, de heer A. J. Vonk, het programma van haar eerste winteruitvoering van dit seizoen heeft vertolkt. Dit negen num mers tellende programma bevatte zeer uiteenlopende muziek: van mars tot lof gezang. Na „Sans Remo" het inleidend ope ningsnummer, dat ons meteen in de prettige sfeer van de muziekwereld bracht, was het woord aan de voorzitter, de heer Jac. Sohrama, die een bijzonder woord van welkom richtte tot burge meester en mevrouw De Koning en wet houder De Waard en echtgenote. „Wij zijn ook dit seizoen weer vol moed ge start en er is weer met veel animo door de leden gerepeteerd!" aldus de voorzit ter, die daarop weer achter zijn enorme instrument wegkroop. In het volle licht daarentegen zagen wij een nieuw- oud (of oud-nieuw??) gezicht: het slag werk was in de vertrouwde handen ge legd van de heer Nic. de Jong, die zo bereidwillig was gebleken om deze door omstandigheden vrij gekomen post te bezetten en wij complimenteren hem gaarne voor de wijze waarop hij zich van zijn taak kweet, vooral waar hij al verscheidene jaren niet meer als wer kend lid staat geboekt en voor de wij ze waarop hij diverse soli ten beste gaf. Allereerst bracht het corps de mars „Arensnest", waarbij de batterij tam bours er geducht en met liefde op los trommelde. In uitnemend tempo, het crescendo keurig afwisselend door tere maten, werd dit nummer uitgevoerd, waarbij alle muziekliefhebbers genoten moeten hebben van de prachtige melo die. „Fête Provingale", een kluchtig stuk, dat de ongedwongen dorpssfeer vertolkte, luisterden we met genoegen naar de prestaties der diverse solisten. Het kleine ongelukje van de pistonist namen wij gaarne in volle clementie. „Amforosiaanse Lofgezang" imponeerde door de devotie welke hiervan uitging. Dit was zo noteerden wij ter plaatse reeds op zichzelf alles wat ruim schoots vergoeden zou wat, indien dat noodzakelijk ware, vergoeding behoef de! „Fra Diavolo" met zijn reeks van lastige loopjes schetste ons de lichtzin nigheid, in strijd met de ernstige noot. Voor de muziek werd nog gespeeld de pittige mars „Florida". Tijdens de pauze werd een aantal loten verkocht met aan het einde van de avond de trekking. Het tweede deel werd geopend met de meesterlijke fantasie „Tannhau- ser" uit de opera van Richard Wagner. Vooral hierin bleek o.a. over welk een voortreffelijke baspartij het corps be schikt. Vrolijk, kleurrijk kwam ons voor de concertwals „Lacome" met keurig- aansluitend in deze sfeer „De Bruids vaart van Doornroosje", ook met vol be grip weergegeven. Besloten werd met de mars Kameraden. Met Tante Laura (Lenie van Maaren, Trudie haar nicht (Elly Verstegen) Car- la vriendin van Trudi (Netty Boon) Mina dienstbode (Coby Blaauw) Guus Laan (Jaap Bakker) Henk Verstraten zijn vriend (P. J. Koorn) Dorus huisknecht bij Guus (Henk Zijm) als medewerkenden werd nog opgevoerd de klucht in twee bedrijven „Henkie" met in de titelrol de heer P. J. Koorn, die de heer Penne- kamp verving, die op zijn beurt rem- plagant had moeten zijn van de heer J. Schotanus, 't Was nog even zo-zo. want op het laatste ogenblik maakte de heer Pennekamp een lelijke val op het ijs, zo dat hij huisarrest kreeg! Een pluim voor „Henlde", want hij deed het naar om standigheden prima! Alle medewerkers speelden aardig en wisten de zaal be hoorlijk op de lachspieren te toetsen. Nog lange tijd bleven velen op de glad de dansvloer in tip-top stemming bijeen OUDESCHILD'» JEUGD OP DE SCHAATS Zaterdagmiddag zijn te Oudeschild schaatswedstrijden gehouden voor de schoolkinderen, georganiseerd door het hoofd van de school de heer P. Kleve. Het publiek heeft genoten van deze wedstrijden, want sommigen reden een rare schaats en kwamen halfglijdend, half lopend aan het eindpunt. Maar dat verheugde juist de feestvreugde. De winnaars waren: Jongens 12-13 jaar. 1. Wim Boom, 2. Hans Boom, 3. Kees Hoogerheide. Meisjes 10-11 jaar 1. Ieke Bergstra, 2. Marianne Smit, 3. Dorie Bakker. Jongens 10-11 jaar 1. Sieb Keijser, 2 Jn. Kooger, 3. A. El len. Jongens 8-9 jaar 1. Martien Boom, 2. Aat Sleutel, 3. Jac kie Bruin. Meisjes 6-7 jaar 1. Corrie Eelman, 2. Sjaantje Kooger. 3. Ingrid Kleve. Jongens 6-7 jaar 1. Peter Hemelrijk, 2. Piet Witvliet,

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1