14 Februari Bal Masqué van S.V.T. Feestelijke opening Burger ijsbaan werd semi-Olympische dag De verbinding met de Overkant De Oosterender spuit rukte uit Een familie van galjoot schippers, commandeurs op Groenland en Friese Ver maners Land uit water Brandspuit op „De Geul Texel herdacht slachtoffers van de Februari-ramp V Het was Maandag weer een hele toer om de dienst Texel-Den Helder gaande te houden: de „Marsdiep" en de „Dokter Wagemaker" waren om drie uur resp. uit Den Helder en Oudeschild vertrok ken. De Dokter Wagemaker moest o.a. een patiënt naar Den Helder vervoeren. Om kwart voor vijf liep de Marsdiep Oudeschild binnen, maar de andere boot had toen nog maar een kilometer afgelegd. Gelukkig wist zij toen spoedig beter water te bereiken en kon om streeks half zes Den Helder binnenko men. Zo spoedig mogelijk werd de te rugtocht aanvaard en om zeven uur was de Dokter Wagemaker weer in Ou deschild. De Marsdiep sloeg zich er op de terug tocht naar Den Helder dapper door en was vrij vlot over. Hoe de dienst gistermiddag zou wor den? Plan was om wederom om 3 en 5 uur van beide richtingen uit te starten. Of het lukken zal? Het wordt al moei lijker, nu de vorst in alle felheid voort durend alsmaar toeneemt. Hoe vandaag gevaren zal worden kon ons gisteren uiteraard nog niet worden medegedeeld. Men lette dus op ons raambiljet. De N.V. TESO houdt uiteraard reke ning met de mogelijkheid, dat straks via het Horntje zal worden gevaren. Gis termorgen is een aantal leden van het bootpersoneel naar het Horntje vertrok ken om de mogelijke vaart via dat punt voor te bereiden. Om via het Horn tje te kunnen varen heeft men een flin ke ijsdam nodi? waar de boot aan kan meren en waarover de loopplanken kun nen worden gelegd. Tot dusverre was er te weinig ijs, maar de laatste dagen neemt ook hier de ijsvorming ziendero gen toe. Maandagavond werden Oosterend en Den Burg om kwart over zes opge schrikt door de brandweersirene. Zeer spoedig gonsden de spuiten van Ooster end en Den Burg de kazernes uit. Er bleek brand te zijn ontstaan in een var- kensloods van de heer R. Schaap, West straat Oosterend. Toen de brand ontdekt werd stond de houten loods, die met riet gedekt was, reeds in lichterlaaie. De heer Jn. Vlaming wist een der twee big gen te grijpen en in veiligheid te bren gen. Even later lukte het de heer Schaap, die niet thuis was, de vlammen trotse rend. de andere big te redden, alsmede twee van de drie kippen en een konijn. Het konijn had echter reeds zulke zware brandwonden opgelopen, dat het moest worden afgemaakt. De heer Schaap zelf liep brandwonden op aan het hoofd. Ofschoon de brandweer zeer spoedig ter plaatse was werd de loods totaal ver woest. Ook ging een 30 tal pakken stro en een partij gereedschap verloren. De loods stond gelukkig op flinke afstand van de belendende percelen. De brand is ontstaan door het spelen van kinderen met een sigarettenaanste ker: de knaapjes staken daarmee n.l. uit het dak hangende rietjes aan, wat een leuk effect gaf. Op een gegeven moment liep het fout en verschrikt renden zij naar huis. De verzekering - Tiel-Utrecht - dekt de schade. HANDELSREGISTER In Handelsregister lezen wij onder nieuwe inschrijvingen van zaken: Coop. Overslagvereniging „Texel" G.A., Texel, Oudeschild. Het exploiteren van één of meer hijskranen en andere overslagin stallaties. Voorz. P. Bruin, zaakv. proc. best. J. D. Bakker (B.B.) Dagt. Ned. Staatscrt. van 30 Nov nr 232. VIERING GOUDEN JUBILEUM COOP. BOERENLEENBANK Zaterdag 6 Februari bestaat de Coop. Boerenleenbank 50 jaar! Op 23 Febru ari zal in „Hotel Texel" een receptie worden gehouden. De Bank heeft voor 24, 25 en 26 Februari een cabaret geën gageerd o.l.v. Ton Delmonte en daaraan werkt o.a. mee de bekende humorist Kees de Lange. Woensdagmiddag 24 Februari en Vrijdagmiddag 26 Februari worden twee voorstellingen gegeven voor de leerlingen der lagere scholen van heel Texel en de 24ste een avond voorstelling voor volwassen leden, even als op de 25e en 26e. En op de 25e bo vendien een middagvoorstelling voor de volwassen leden. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 29 Januari. Ie klas: P. Jansen J. Vinke S. Bakker G. Dros 2—0 1—1 1—1 2—0 0—2 2—0 2—0 2e klas: J. Stam J. Kikkert J. Hooijberg C. P. Burger W. J. Boon A. v.d. Slikke W. A. v. Zeylen J. N. Rijk H. Gomes W J. Boon 3e klas: Joh. Barhorst-Joh. v. Heerwaarden 20 Jn. Barhorst-S. v. Heerwaarden 11 Jansen verbeterde zijn positie door Vinke te verslaan, terwijl Dros een punt je van S. Bakker afsnoepte; Van Zeylen blijft in de 2e klas de ongenaakbare, ter wijl V.d. Slikke in volle opmars is naar de 2e plaats. De nederlaag van Burger tegen Hooyberg kwam hem goed te pas. De beide hekkensluiters speelden remise en Gomes wist Boon op het laatste mo ment terug te wijzen. Joh. Barhorst deed het tegen Van Heer- waarden Sr bijzonder goed, evenals Jn. Barhorst tegen Siem (1-1). Maandag a.s. Texel IIIDe Koog. Aanvang 8 uur. Zorgen de betrokken spelers er voor tijdig aanwezig te zijn? Als men zich uit pure liefhebberij be zig houdt met de bestudering van de Texelse geschiedenis, kan het welhaast niet anders of men komt in allerlei ge schriften namen tegen, die iedereen op Texel vertrouwd in de oren klinken. Sommige families, die eertijds op het eiland hun familienaam veelvuldig ver tegenwoordigd hadden, zijn in rechte lijn uitgestorven, of de laatste afstam melingen in mannelijke lijn hebben het eiland verlaten. Dit is b.v. het geval met de naam Rebel, die men in de ar- chiefboeken van de Doopsgezinden aan Den Hoorn dikwijls leest, maar, die zo ver mij bekend is, op Texel niet meer voorkomt. Een andere naam, nl. die van de fa- Het Zuidwesten van ons land heeft een verschrikkelijke waarschuwing ge had. Opeens bleek op 1 Februari 1953 dat de waterschappen hun dijken niet in staat van voldoende tegenweer hadden kunnen houden. In Groningen en Friesland mag niet hetzelfde gebeuren! Dit was de strekking van het betoog dat het Eerste-Kamerlid H. D. Louwes, afkomstig uit Ulrum (Gr.), Vrijdagavond op een bijeenkomst van de Groninger Vereniging van Handelaren heeft ge houden. De noordelijke provincies hebben, al dus de heer Louwes, de gevaren van de zee nooit onderschat. Het antwoord van het rijk hierop mag niet worden: „Voor eerst geen aandacht, geen studie, geen geld". Het gaat in Groningen om drie zaken: 1. Indijking Laüwerszee; 2. Aanleg van een nieuwe polder langs de hele noor delijke Waddenkust en 3. Oplossing van de Dollard- en Eemsproblemen in grote internationale stijl. Groningen moet, aldus de heer Lou wes, ten aanzien van deze grote water staatkundige vraagstukken zeer beslist op zijn rechten staan. Geen wegzuiging van aandacht, stu dieopdrachten en geld naar het zuid westen van ons land, door overheden die daar in hun toezichthoudende taak de gevaren hebben onderschat ten kos te van de beide noordelijke provincies. Enige jaren geleden meldden de dag bladen reeds: „Een Raad van Waterstaat is inge steld, die de minister van advies zal moeten dienen over het Rijkswater staatsbestuur, voorzover dat niet be hoort tot de taak van de Zuiderzee raad". 1. Waarom bepaalt de heer Louwes zich alleen tot het oorspronkelijke deel van dit gebied? 2. Wie zijn de leden van de Waterstaats raad? 3. Is er geen enkel lid van de Eerste of Tweede Kamer der Staten-Generaal, die de verdediging kan voeren van het westelijk deel van voornoemd gebied van de Waterstaatsraad? 4. Graag zouden we eens 't oordeel ho ren van de „Commissie Landaanwinning Friesland. 5. Wat is het oordeel van Dr G. C. Soe- ters, van wie een artikel voorkomt in de Tex. Courant van 12 Aug. 1950? En van wie wij later nooit meer iets hebben ge zien. Graag gaan we accoord met het geschrevene door de heer H. W. Louwes. Maar hij is toch Lid van de Eerste Kamer? Waarom dan alleen over de N.O.-hoek geschreven? 6. De havens van A'dam en R'dam. Moe ten deze juist voorgaan? 7. En het hoogovenplan? Het Zuidwesten wordt goed verzorgd. Maar hoe vaak hebben we niet geschre ven (de verschillende inzenders): „Bij de Waddeneilanden kan men niet wachten. Hier gaan waarden verloren, die later onmogelijk meer terug te krijgen zijn. Kan een Waterstaatsingenieur, wiens wieg op Texel stond (is er zo één?) de verdediging niet overnemen?" milie Hoekstra, eertijds herhaaldelijk op het eiland aangetroffen onder Doops gezinde predikanten, commandeurs op de Groenlandvaart en onder galjoot schippers, is eveneens verdwenen. Tal rijke afstammelingen van het geslacht Hoekstra wonen echter nog op Texel. Mejuffrouw Gollards, enkele jaren ge leden overleden, die jarenlang in de Binnenburg woonde in een huis, dat o.a. versierd was met talrijke water verftekeningen van zeilschepen, waarop haar familieleden hadden gevaren, was aan het geslacht Hoekstra verwant, evenals, ja noem ze maar op.... de families Keijser, Dijt, Langeveld, Baske (afgesleten tot Bas en verbasterd tot Bosker - herinnerend aan de Baskische harpoeniers, die eertijds dienden op de Hollandse walvisvaarders) en Veenstra. Eens leefde er in Smallingerland Op- einde een achtenswaardige Friese Boer, Wytske Sioerds genaamd, die zich naar zijn plaats „De Hoek", voor het eerst Hoekstra noemde. Hij zou een geadhit diaken van de Mennonieten zijn ge weest en liet zijn zoon Sytse Dictus op leiden tot Doopsgezind leraar. Deze leraar diende de Doopsgezinde gemeen te van Den Burg tussen de jaren 1753 en 1768. Hij had zes zoons en vijf doch ters, alle zoons leidde hij zelf op tot Doopsgezind leraar. Een dezer zoons Syts Hidzers Hoekstra was Doopsgezind leraar te Den Burg en De Waal van 17901814. Hij was de man, die in de moeilijke tijd van de Franse overheer sing zijn gemeente op bewonderens waardige wijze heeft gediend. Sytse Hoekstra had twee zoons, die beiden door hem werden opgeleid tot „verma ner", een derde zoon Hendrik Cornelis Hoekstra volgde hem in zijn functie in 1814 te Den Burg op, een vierde zoon, Klaas Hoekstra, werd commandeur ter walvisvangst. Het zou ons te ver voeren, hier de uitgebreide familievertakkingen te be handelen, die ontstaan zijn door de hu welijken van de vele zoons en dochters Hoekstra met allerlei leden van beken de Texelse geslachten. Zij die belang in dit gebied van historisch onderzoek stellen, raden wij aan bij de boekhandel de nummers 3 en 4 te bestellen van het maandblad „De Navoorser", waarin on der dezelfde titel als wij voor dit be richt gebruikten, uitvoerig over dit al les wordt geschreven. Onze tachtigjari ge Texelse politicus Braam ik wist werkelijk niet dat hij nog zo jong was kan daar, wellicht tot zijn verras sing, in lezen, dat een verre naamgeno te ook nog iets met al deze geslachten uitstaande heeft. Er zijn verschillende genealogieën van Texelse families opgesteld, sommigen zijn ver uitgewerkt, anderen verkeren nog in een stadium, dat geschikt is om uitgebreid te worden. Daar vooral on der die Texelse families nog herinne ringen aan veel oude geslachten leven, heb ik gemeend op het vorenstaande de aandacht te mogen vestigen. VI. FILMNIEUWS JUNGLE JIM IN HET VERBODEN LAND Johnny Weissmuller zien wij hier weer in een grootse avonturenfilm met alle gevaren, die een mens in Donker Afrika kan ontmoeten Niet alleen wordt zijn leven bedreigd door wilde, verscheuren de dieren, zoals reusachtige aapmensen, maar bovenal door bandieten, die een kudde olifanten in de val willen lokken en afslachten teneinde in het bezit te ko men van de kostbare ivoren slagtanden. Het gaat er hard tegen hard. maar ten slotte is het toch jungle Jim (Weissmul ler), die triompheert! HET LEVEN GAAT VERDER Dit is een zeer sterk gesoeelde en aan grijpende film over een vrouw, die weet dat ze door een ongeneeslijke ziekte wordt gesloopt en nog maar tien maan den heeft te leven. Dit wetende komt in haar op: „het gaat er niet om hoe lang men leeft, maar hoe men leeft." Zij leeft haar korte leven op grootse wijze. Regisseur Rudolph Maté heeft in deze film misschien iets te veel het sentiment laten spreken, maar brengt er een pro bleem op tafel, zo moeilijk en aangrij pend, dat men hem dit graag vergeeft. „Het ijs is weer best!" zei ze. „Dat is 't!" gaf ik prompt toe. Wij twee zich nog jeugdig voelende Texelaars zwierden lustig over een spiegelglad de baan „Bravo, vegertje!" rienen wij een oud mannetje enthousiast-prij zend toe en met milde hand strooiden wij een handje vol vooroorlogse cent jes voor de gele klompjes, die dapper achter een brede ijsschuif over het gladde terrein glisterden. „Als wij onze Burger IJsclub toch niet hadden!", merkte ik spontaan op, juist toen wij in de luwte van het ro mantische bosje halt hielden en in één adem vroeg ik: „Hoor je de pestvogel- tjes?". Dat was weer zo'n handige stunt van ons IJsclub-bestuur: toen vorig iaar het plan rijpte om de Elemert tot bouwterrein te maken, rijpte (even snel) bij onze IJsclub het stoute idee om via de mensen-die-het-zeggen-mogen beslag te leggen op een ander terrein- M.S- had nog een pomp liggen, welis waar een voorwereldlijk ding, dat meer zuchte dan zoog, maar na de roest er uit en de olie er in gebracht te hebben deed-ie het toch aardig en Kees Bonne van „De Toekomst" (de naam voor de nieuwe brandspuit van De Koog) klapte in z'n handen en riep „Mag ik op dit apparaat rékenen als wij bij dit hon denweer de Rooie Haan op durp krij gen??" „Natuurlijk, buregerief!" ant woordde onze ijsbaan-spuitgast. Wat lag die baan er mooi, was de algemene opinie en de renteniers waren er niet met hun klompen vandaan te slaan, vooral nu de bussen tóch niet meer op vastgezette tijden de Groeneplaats op gonzen. De baan schatten zij op een dikke bunder en ze hadden 'm zién uit graven tot op een halve meter. De kos ten? zult u zich afvragen? Zeker, die vielen niet mee, maar de kas was even best als nu het ijs is: honderden leden offerden jaarlijks immers hun donatie- geld? De openingsplechtigheid, voriqe week, heeft ook al weinig gekost: de Buurtverenigingen hielden in het licht van de Olympische Dag een défilé voorbij de zwaar bebloemde ruiten van het Raadhuis, Texels Fanfare was fluks vanachter de schermen van het culturele leven gestapt en marcheerde voorop, in deze superieur strenge win ter. Huug Snoek, die pas uren later varen most, de melkboeren, die even stonden te wachten op het ontdooien van de melk, zij allen keken belang stellend toe en namens de Culturele Raad hadden twee andere rasechte Texelaars stelling genomen op het bal- con van De Lindeboom, om een en an der ook eens uit een nieuwe gezichts hoek te kunnen beoordelen. Op de hoek Vismarkt-Groeneplaats dreigde Zo was het op het gemaskerd bal van de Sportvereniging „Texel" in 1952. En zo zal het op Zondag 14 Februari weer worden! ESTAFETTEWEDSTRIJD OP DE SCHAATS Morgenmiddag, aanvang half drie, worden door IJsclub „Oost" op „De Putten" estafettewedstrijden voor heren op de schaats georganiseerd. Er zijn mooie geldprijzen te winnen. Zie ook de advertentie. OOK IJSPRET OP DE „MUIJ" De Koger jeugd amuseert zich best met schaatsen op de Brink en de Muij, waar nu ook een consumptietent is ge plaatst. Ook kan men de schaatsen op de Binnenmuij onderbinden. Van de Muijen wordt door velen geprofiteerd en die hopen, dat de lepelaars nog een poosje uit het vizier blijven! SCHAATSEN OP DE GROTE VIJVER Op de grote vijver in Den Burg-Zuid, 40 bij 50 meter, wordt druk geschaatst, ook 's avonds, want dank zij de mede werking van de TEM wordt de baan verlicht zodra de schemer valt. Het ini tiatief van een en ander ging uit van onze Feestcommissie. „De Geul", het duinmeer achter Den Hoorn, biedt de schaatsliefhebbers onder normale omstandigheden een prachtige ijsbaan, maar dit najaar was de water stand er door de geringe regenval zo danig, dat de stoppels van het gemaaide riet de schaatsrijder lelijke valpartijen zouden kunnen bezorgen! Waar een wil isvMen nam contact op met de brandweer en die was zo vriendelijk de spuit een paar uurtjes af te staan voor het bespuiten van „De Geul", nadat men de stoppels zo goed en kwaad als dat ging met schraapwerktuigen had verwij derd. De IJsclub kon haar leden gisteren een mooie baan bieden van 150 bij 40 meter. Inmiddels werd daar ook de koek- en-sopietent geplant en de ijsvreugde kan er dus onbelemmerd worden ge vierd! Het spreekt vanzelf, dat daar voor jong en oud ijswedstrijden zullen worden georganiseerd. Omdat al het materiaal toch nat was heeft de brandspuit Maandagmiddag meteen een paar tanks met water uit de brandkolk volgespoten: water voor de koeien! TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd 1 Februari: 16 Nuchtere kalveren 3565 GEEN CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuige lingen houdt heden geen zitting. ONGELUKKIGE VAL VAN TRAP De 84-jarige mevrouw de wed. C. de Jager, Den Hoorn, had het ongeluk bo venaan de trap haar evenwicht te ver liezen, waardoor zij een ernstige val maakte. Zij liep daarbij een kneuzing aan een arm op. De gezamenlijke omroepverenigingen hebben Maandagavond ook Texel be trokken in haar uitzending in verband met de herdenking van de Februari- ramp. Om half aoht begon de uitzen ding en enkele ogenblikken later beier de de klok van de toren aan de Binnen burg te Den Burg tot in alle huiskamers waar dit programma werd beluisterd. De omroeper, de heer A. de Vries, schetste ons de sfeer op Texel: „De klok van Den Burg beiert over het verstilde eiland Texel, en de wind draagt zijn klanken voort over de huizen en ver der: over de zee. De wind, de huizen en de zee, zij zijn zoals zij een jaar gele den waren, maar in de huizen herdenkt men nu de zes mannen, die vielen toen zee en wind toesloegen in de polder „De Eendracht". De gedachten der Texelaars kunnen in dit uur niet loskomen van heil, die rus ten op de eenzame kerkhoven daarginds. Zo herdenkt men hier, daarom draagt de wind de klanken voort die beieren over het verstilde eiland Texel". De technische staf, bestaande uit de heren Van der Laak en Harmsen van der Vliet, was 's morgens om negen uur uit Hilversum vertrokken. Door de ijsgang kwamen zij 8 uur later op de plaats van bestemming, Den Bur?, aan. De uitzen ding zelf duurde precies één minuut. DAN IS HET POSTKANTOOR OPEN Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. de muziek even een inzinking te ver tonen, toen de voorzitter, geattenteerd door de dirigent, bijna schiellijk rechts uit de flank wilde glippen bij het lezen van „Heden erwtensoep met kluif", Gerard verwacht U!" De dirigent had het blijkbaar zó niet bedoeld, want onbekookt flapte hij er (a la Pygmalion) uit: „Ben je van lotje getikt?!" (Of daaromtrent). „Straks, na de rondgang ben je vrij man, van mijn part ga je dan krijgertje spelen rond de muzieknis!" JA, DAT WAS een gezellige daq ge worden, die opening van onze ijsbaan, zo'n baan als ze in Den Burg nog nooit hadden bezeten! Indrukwekkend was de vlaggenparade geweest en de bur- Semeester, zwaar geketend, had héél en Burg van jong tot oud burqerva- derlijk toegesproken. De voorzitter van de feestcommissie sprak namens de orgelcommissie, die het pierement ont- muisd had en de ene Doris Day-plaat na de andere de aether in liet gaan. Begonnen was met een nummertje schoonrijden voor paren natuurlijk daarna prikslee wedstrijd met hinder nissen voor de jongens en meisjes van alle richtingen Jan Maas, wij noemen huldigend zijn naam, had een serie badhokjes aangevoerd en deze tot qe- zellige koék-en-sopie-zitjes gepromo veerd- Na de wedstrijd was de baan vrij voor iedereen. De leden hadden op vertoon van hun kaart die trouwens zichtbaar moest worden gedragen vrij entree, niet-ledenach ze wa ren er niet! Tot laat in de avond heer ste er volop ijsvreugde. MET DANKBAARHEID denk je terug aan het onvermoeide werk van je IJs- clubbestuur, vooral nu ze hedenavond een conferentie hebben met de direc teur van de TEM over de voorwaarden van de stroomlevering voor de avond verlichting van de baan. Men hoopte op vruchtbare besprekingen en zou ze ker gauwer klaar zijn dan de jongens in Berlijn! Vanmorgen waren twee bestuursle den al naar het strand geweest op het gerucht, dat er prachtige palen aan kwamen. Omdat er een beetje paal worm in zat, had de strandvonder ze vrij gegeven, maar voor de ijsbaan waren ze juist goed! (Als die paalwor men uit hun winterslaap ontwaakt wa ren, zou de ijssport immers al lang weer voor een poosje verleden tijd zijn geworden!!) WELK EEN VREUGDE, zo 's avonds na het werk je spieren te kunnen ont spannen (mét de geest) op de gladde ijzers. Wij kunnen onze IJsclub waar lijk niet dankbaar genoeg zijn! Ere medaille van de gemeente Texel voor deze lieden! Koning Winter is de nieuwe baan en de hernieuwde activiteit van het IJs- clubbestuur ook bijzonder welgezind: dag aan dag vergast hij ons op een echte schaatstemperatuur, niet te koud, niet te warm, net goed. De Oosten wind heeft bovendien weinig vat op je in de luwte van dat leuke bosje. Met die pestvogel. Laten zij, die bij de kachel zitten en redekavelen dat de tegenwoordiqe jeugd andere ontspanningen genoeg heeft en het best buiten zo'n ijsbaan kan stellen, maar de 'm krijgen. Zong die pestvogel.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2