Dit jaar opnieuw bevolkingsonderzoek op tuberculose Proef het STERLING is beier! op STERLING m De beste shag Het wapen van Breeck Je rookt het allerbeste van de Virginia-oogst. Die volle, milde geur en smaak vind je alle'én bij STERLING. Koop die lekkerste shag van Nederland en proef het! Bf Bim en Bam Op reis dan Uw spoorkaartje ge- {jj haald bij de V.V. V. „Texel" Het leven begint bi] veertig - ook met Uw Rbeumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. In het voorjaar van 1950 werd de Texelse bevolking voor het eerst on- 1 derworpen aan een onderzoek op tbc. Dit onderzoek werd destijds georgani seerd door de afdeling Texel van Het Witte Kruis en is een groot succes ge worden. Ruim 93 pet. van de bevolking werd doorgelicht. Bij een 20-tal perso nen werden gesloten of dubieus actieve tbc-processen ontdekt. Deze personen werden nader onderzocht en een gedeel te van hen moest ter verpleging in een sanatorium worden opgenomen. Geluk kig zijn inmiddels deze verpleegden al len weer gezond en wel in de Texelse samenleving teruggekeerd. Dit resul taat heeft het nut van een massa-onder zoek wel bewezen en al was het na tuurlijk voor de betrokken personen niet prettig, dat in enkele gevallen op name in een sanatorium noodzakelijk was, door het onderzoek kon erger wor den voorkomen en het gevaar van be smetting van anderen worden verme den. De afdeling Texel van Het Witte Kruis is dan ook voornemens dit jaar wederom een dergelijk onderzoek te or ganiseren. Het Centraal Bureau voor Keuringen op medisöh-hygiënisch ge bied heeft zich reeds verklaard het on derzoek uit te voeren in de periode van 18 Maart-7 April a.s Een na-onderzoek zal plaats vinden in de eerste helft van de maand Mei a.s. De kosten van het fotografisch- sdhermbeeld-onderzoek bedragen f 1,20 per persoon. Evenals zulks een vorige maal is geschied, zullen ook tihans voor af de voor de doorlichting verschuldig de bijdragen worden geïnd. Uiteraard is het effect van een massa-onderzoek het grootst, indien de gehele Texelse be volking wordt onderzocht. Verwacht mag evenwel worden, dat een gedeelte van de bevolking óf niet óf slechts ge deeltelijk in staat zal zijn de verschul digde kosten te voldoen. Daarom zou het bestuur van de afd. Texel van Het Wit te Kruis gaarne zien, dat zij, die daartoe in staat zijn vrijwillig een hogere bij drage geven dan normaal zou moeten worden berekend. Het vorige onderzoek gaf een prachtige demonstratie te zien van wat samenwerking op Texel ver mag. Het bestuur van Het Witte Kruis vleit zich met de hoop, dat ook het a.s. onderzoek eenzelfde vorm van een drachtige samenwerking te zien zal geven. Dit jaar zullen onderzocht kunnen worden alle personen, van drie jaar en ouder. Het onderzoek zal wederom plaats vinden in alle dorpen en voorts in de buurtschappen Midden-Eierland en Zuid-Eierland. Het ligt voorts in de bedoeling in elk dorp ook tenminste één avond-onderzoek te organiseren, zodat het voor een ieder zo gemakkelijk mo gelijk wordt gemaakt zich te doen on derzoeken. In de komende 3 weken zullen, zoals hierboven reeds werd vermeld, de huis bezoekers langs komen om het aantal door te lichten personen te noteren en de bijdragen te innen. Bespreekt reeds thans dit onderwerp in huiselijke kring, opdat de huisbezoekers geen tweede keer terug behoeven te komen. Be spreekt het ook met eventuele kostgan gers en legt het verschuldigde bedrag reeds thans op zij. Hierdoor zal 't huis bezoek zo vlug mogelijk kunnen worden afgewerkt. Het Witte Kruis-bestuur rekent erop, dat de gehele Texelse bevolking zich zal laten onderzoeken. Het onderzoek is voor de gezondheidszorg van een zo groot belang, dat zulks nauwelijks na dere toelichting behoeft. Men hoort wel de mening verkondigen, dat de strijd te gen de tbc gewonnen is Niets is minder waar. Zolang nog bij elk onderzoek be smette personen worden aangetroffen kan men van een gewonnen strijd niet spreken. Voorts zijn er ook nog meerde re plaatsen, waar zelfs bij een tweede onderzoek nog ontstellende resultaten worden geconstateerd. j Dat Texel bij de bestrijding van tbc nog bijzondere aandacht verdient is over het algemeen minder bekend. Blijkens een mededeling van de Ne derlandse Centrale Vereniging tot be strijding der tuberculose is het aantal sterfgevallen aan tuberculose in de ge meente Texel over de jaren 1947 tot en met 1951 beduidend hoger geweest dan in de meeste gemeenten van Nederland. Dit is een reden te meer om de strijd tegen de tbc met des te meer energie aan te vatten. De waarde van een tweede massa-on derzoek moet dus zeker niet onder schat worden. De afd. Texel van Het Witte Kruis hoopt, dat de Texelse bevolking een drachtig zal besluiten van de geboden gelegenheid tot onderzoek op t.b.c. ge bruik te maken. Schept echter ook voor de minder draagkrachtigen de gelegenheid zich te laten doorlichten. U kunt dit doen door een hogere bijdrage te verlenen dan f 1,20 per persoon! Immers juist de niet- onderzochte groep zou een besmettings bron kunnen zijn voor de grote groep wei-onderzochten. Het is daarom zaak, dat de gehele Texelse bevolking wordt doorgelicht. Mag het Witte Kruis-bestuur op uw medewerking rekenen? Gezien de erva ringen van de vorige maal is deze vraag voor het bestuur nauwelijks een vraag meer! Texel zal weer eens tonen, wat door goede samenwerking bereikt kan worden. Het bestuur van de afdeling Texel van Het Witte Kruis. BEKENDMAKING VOOR HET GEMEENTEPERSONEEL Het gemeentebestuur van Texel maakt in verband met bovenstaande publica tie van het bestuur van de afdeling Texel van „Het Witte Kruis" bekend, dat er vanwege de gemeente in de loop van het jaar 1954 geen personeels-door- lichting zal worden georganiseerd. Het gemeentebestuur adviseert de personeelsleden van de gemeente van de hierboven vermelde gelegenheid tot onderzoek op t.b.c. gebruik te maken zowel voor zichzelf als voor hun ge zinsleden. Hoewel het laatste personeelsonder- zoek in Juli-Septemberl953 plaatsvond is het gewenst tenminste éénmaal per jaar opnieuw te worden onderzocht. Het gemeentebestuur hoopt, dat het gemeentepersoneel zonder uitzondering aan het welslagen van de massa-idoor- liohtmg zal medewerken. Texel. 28 Januari 1954. Het gemeentebestuur voormeld, De Burgemeester C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. DE JEUGD VOOR IIET VOETLICHT Wie een leuke avond, verzorgd door de jeugd, willen meevieren, raden wij aan de 5de Februari a.s. te reserveren, want dan komen de leden van de Zuid-Eier- landse Jongens- en Meisjesvereniging voor het voetlicht in de Kapel aldaar. „Wat brengen ze?" was onze vraag. Antwoord: „Dat is nog een geheim!" Wél kon men ons verzekeren, dat ze al lemaal hun beste beentje zullen voor zetten. Laat-ie volstromen! UITGESTELD WEGENS DE VORST De aangekondigde filmavond van de Vrouwenbond van het NVV zal wegens de vorst (spreker en films moeten uit Lochem komen!) geen doorgang vinden. KRAAMZORGCENTRUM EN DE VORST Wegens de slechte verbinding Den HelderTexel v.v. houdt Kraamzorg- centrum Den Helder en Omstreken mor gen geen zitting. Aanvragen gelieve men in dit geval schriftelijk te doen en wel zo spoedig mogelijk. Het adres luidt: Breewaterstraat 70, Den Helder. „AVANTI" GEEFT UITVOERING Accordeonvereniging „Avanti", diri gent de heer Brouwer, geeft Donderdag 11 Februari een uitvoering in De Oran jeboom. Na de pauze wordt een blijspel letje voor het voetlicht gebracht, geti teld „Liefde zoekt List". Naar men ons mededeelt heeft „Avan ti" voor het publiek ook nog een bijzon dere verrassing in petto! ZAT] De j ter N< I oiële I in 1 gen land reed j de I land I dnn I won I land de nen wer. min Ged 1 bedi om wer D de I vloe den mer met IJSPRET TE OUDESCHILD Rondom Oudescihild is niet veel goed ijs. Het meest wordt gereden op de Schilsloot achter de Herv. Kerk. Enige dames verkopen daar chocolade en ande re lekkernijen om de prijzen voor de kinderwedstrijden te verdienen. Er worden door de jeugd wel tochten gemaakt maar bijna overal is het ijs hob belig, zodat het rijden daar geen plezier meer is. WEDSTRIJDEN TE COCKSDORP Morgenmiddag om twee uur wordt door IJsclub „Eierland" te De Cocks- dorp een hardrijderij met hindernissen georganiseerd voor leden van de vereni ging. Ten einde de animo te verdroten heeft men aan het hardrijden dus ook een aantal hindernissen verbonden, op dat niet al vooruit valt op te maken wie met de prijzen schoot zullen gaan. Zon dagmiddag jl. is immers duidelijk geble ken, wie in dit geval de beste papieren zouden hebben! Het devies van het Be stuur is: „Hoe meer deelnemers, hoe gro ter vreugd!" '(CS» Die arme mevrouw Nijlpaard zit tranen met tuiten te hui len. Ze heeft zo'n ontzettende kiespijn en de nijlpaardarts is juist met vacantie. Bim en Bam willen de tand wel trekken, maar dat ding zit zo vast, het is zo'n grote. Slimme Bam heeft een idee. „We maken een touw vast aan de olifant," zegt hij. En dat doen ze. Het ene eind van het touw aan de staart van Jumbo en het andere aan de zieke tand. Dan pakken ze twee wortels, gooien de ene voor Jumbo en de ande re voor mevrouw Nijlpaard. Alle dieren staan te kijken wat er nu wel zal gebeuren. De olifant en het nijlpaard rennen allebei op de wortel af en roets, daar vliegt de tand eruit. En mevrouw Nijl paard heeft er haast niets van gevoeld, vooral niet nu er nog een heerlijke wortel als beloning ligt te wachten. BUURTVERENIGING WEVERSTRAAT Op Dinsdag 16 Februari zal de Buurt vereniging „Door Dik en Dun" haar jaarlijkse bijeenkomst houden in Hotel „Texel". Na afloop van de jaarvergadering zal de PTT enkele interessante films over het postbedrijf vertonen, o.a. de film over de kabellegging naar Texel, een prachtige kleurenfilm „Post voor de Biesbosch,'' enz. De heer Kleinman voorlichtingsambtenaar PTT, zal bij de films een korte causerie houden. We kunnen u tevens mededelen dat de films op verschillende plaatsen met een groot succes zijn vertoond en twijfelen daarom niet of de buurtvereniging wacht een mooie avond. De avond wordt besloten met gezellig samenzijn, afgewisseld door muziek, dans, zang en voordrachten. Buurtgenoten, houdt dus deze avond vrij! „FAN 'T IENE YN 'T OARE". Niettegenstaande de koude Oosten wind hadden vele belangstellenden Maandagavond de tocht naar Casino on dernomen, waar het gezelschap Tetman de Vries bovenstaande revue ten tonele bracht. Nadat de voorzitter van de Frys- ke Krite op Texel, de heer D. de Jong, om goed acht uur deze feestelijke bij eenkomst had geopend, was de kou, dank zij de vlotte conférence, spoedig vergeten. Het was, zoals de leider van het gezel schap ons mededeelde, de tiende revue waarmee men voor het voetlicht kwam, en zo ongeveer de 2000 ste voorstelling van hen. Het succes is dus voor Tetman de Vries en de zijnen niet achterwege gebleven in de afgelopen jaren. Een volledig verslag samen te stellen van hetgeen door dit gezelschap in de loop van de avond naar voren werd ge bracht is niet doenlijk. Wij zullen ons daarom beperken tot hetgeen o.i. de hoogtepunten vormden, en dan zouden wij eerst willen noemen Brolma's kos telijk geschreven toneelstuk „De Jon- kerpólle". De harde striid van de kleine boer op de bouwgrond in de slechte cri- 3 sis jaren werd in dit stuk nog eens in onze herinnering gebracht. Het was, zo als men dat tegenwoordig zegt, toneel- spel op hoog niveau. In een ander genre, nl. meer humoris tisch, beviel ons de créatie van Jaring de Vries als „het mannetje, dat belasting betalen moest" het beste. Zonder aan de kwaliteiten van de andere spelers iets af te willen doen, zouden wij deze mede werker, die ons door zijn bescheiden- j heid steeds weer inneemt, de uitblinker van de avond willen noemen. Zijn mi- miek, vooral aan het slot in de sketch „Tocht van ouden van dagen" waarin hii de verongelijkte, zich zwaar gepas seerd voelende grijsaard uitbeeldt, was onvergelijkelijk. Trouwens. in elke sketch was Jaring de man, die, qua to neelspel, de toon aangaf. De gebroeders de Vries vullen elkaar op de planken goed aan. Tetman, uitbundig, bespraakt k en goed propagandist voor eigen zaak. F Jaring, beheerst, en soms met een sim- fe pel gebaar meer uitdrukkend, dan Tet- man in vele woorden. De overige leden van het gezelschap waren zeer verdienstelijk. Mevrouw Tet man de Vries had veel succes met de uit beelding van het vrouwtje, dat geheel vervuld was met vacantieplannen. Pianist Huisman begeleidde de zang nummers zeer muzikaal en bleek over een mooie, geschoolde tenorstem te be schikken. De zang vonden we overigens het zwakke punt in het programma. De ode aan de oude dorpstoren was, wat tekst en melodie betrof, vrij sentimen teel. Er werd in deze revue minder ge zongen dan in de vorige revue's welke wij meemaakten, en dit is ongetwijfeld een verbetering. Al met al was het een gezellige, goed geslaagde Friese avond en de hernieuw- de kennismaking met Tetman de Vries is de leden van de Krite zeker goed be- vallen. Belangeloze medewerking, waarvoor het bestuur van de Krite zeer erkente- lijk is. werd verleend door Mevr. Craa- I nen (piano) en door de families Van der Kooi en Van Koningsveld, welke spon taan zorgden voor het onderbrengen van de leden van het optredende gezelschap. Sj. Hoekstra FEUILLETON door T. LODEWIJK 38) Vader! riep Hans, zijn ge zicht glanzend. Ja nou zei Verdonck zo onver schillig als hem maar mogelijk was ehstaan die stoelen in zaal I al goed? Zou je daar niet es effe naar gaan kijken? Je bent niet voor je plezier op de wereld. Ik ga al, chef! lachte Hans en sprong als een gazelle de deur uit. Verdonck zag zijn zoon na. 't Was wel niet zo officieel grin nikte hij maar nou ja, zó kan 't ook! En nu morgen eens een gezellig woordje onder vrienden met de heer Sartorius! EEN KWESTIE VAN LICHT Ik wou zei Marian wel eens even gaan kijken naarnaar ons huis. Ga je mee? Natuurlijk zei Harm. Hij stak zijn arm door de hare en samen gingen ze de deur van De Gouden Leeuw uit. Harm voelde zich gelukkiger dan enig ander mensenkind. Hier ging hij, met Marian, arm in arm, dwars over het marktplein van Breeck, en hij wist hoe van achter de ramen zijn vaders blik hem volgde. Nu geen stiekum geschar rel meer, geen ontmoetingen in Vierhou ten, geen net-doen-of-we-mekaar-niet- kennen. Al die geheimzinnigheid was nu plotseling, als door een wonder, achter de rug. Marian en hijdie waren voortaan samen. Openlijk en voor ie dereen. Manan zelf was stil. Toch was ook haar blijdschap groot Ook zij was ver wonderd. dat zo plotseling alles ten goe de was gekeerd. Ze had vader Verdonck spontaan op beide wangen gekust en mevrouw Verdonck had zelfs een beetje geschreid. Van blijdschap. Frans had ze gezegd, tegen haar man dit is het mooiste ogenblik dat je me ooit geschonken hebt! Marian begreep, dat niet alleen veel van haar zorgen geweken waren, maar vond dat het zo machtig royaal en breed gezien was van vader Verdonck dat hij juist nu de kogel door de kerk had gejaagd, want hij had het gedaan. Zijn toespelingen en zonderlinge hou ding van gisteren hadden haar erVan overtuigd, dat hij reeds lang wist, en dat hij juist de zaak nu geforceerd had. Hoe langer ze er over dacht, hoe meer waardering en erkentelijkheid groeide tegenover Harms vader, die door geen omstandigheden het geluk van zijn kind in de weg wilde laten treden. Korstiaan van Vueren had wel heel verwonderd opgekeken, toen Harm en Marian zijn kamer binnen waren ge wandeld en zij hem had verteld, dat zij beiden voortaan samen door het leven wilden gaan. Zijn gezicht had allerlei aandoenin gen weerspiegeld en verscheidene malen had hij geschud, alsof hij iets niet be greep. Toen had hij zijn hand uitgesto ken naar Harm en die stevig gedrukt. Marian had zijn gezicht tussen haar handen genomen en zacht gevraagd: Vader, vindt u het goed van Harm.... en mij? Ik weet het met had hij moeilijk teruggezegd ik weet het niet. Er is zoveelik kan het niet zeggen nu. Later misschien. Maar had Marian bijna gesmeekt bent u niet een heel klein beetje blij voor mij? Toen was opeens weer die wonderlij ke tedere uitdrukking over zijn gezicht gegleden. Zijn koude handen hadden haar polsen omklemd. Voor jou.ach kind, ik wou je al tijd zo graag gelukkig zien. Maar nu bén ik toah gelukkig. Ja, héél gelukkig, ondanks alles. Kunt u het niet aan me zien? En Korstiaan van Vueren had geglim lacht. Hij had werkelijk geglimlacht. Ja zei hij op zijn oude, droge manier ik ben niet blind. Ze had wel begrepen waarop hij had gedoeld. Hij zag zoveel zwarigheden in 't verschiet. Voor hem en voor haar. Morgen.... Sartorius.... maar daar daar moest ze nu niet aan denken. Leunend op Harm keek ze naar de zwarte, stinkende bouwval die eens Het Wapen van Breeck was geweest. Enkele leeglopers stonden er bij, er was een agent geposteerd. De muren stonden nog overeind en zelfs was achteraan een klein deel van het gebouw nog vrijwel intact. Maar verder zag alles er even troosteloos en smerig uit, zwart, nat, vies. Glasscherven, verbogen ijzer, ge blakerde tafels en stoelen, een berg rommel. En daar tussen in liep een man met een zwarte leren jas en maakte no tities. Zou dat iemand van de politie zijn? fluisterde Marian. Nee, antwoordde Harm stellig - ik ken die man. Wacht eens.... dat is iemand van de verzekering. Wij hebben hem indertijd ook gehad. Aardige vent. Zeg Harm, durf jij Hem wat vragen? O ja, nee heb je al, ja kun je altijd krijgen. Hij kent me vast nog wel. Kom maar mee. Ze stapten over de rommel heen naar de man die met ziin rug naar hen toe stond. De agent maakte een gebaar, alsof hij hen wilde tegenhouden, maar liet zijn arm weer zakken en keek wat er zou gaan gebeuren. De verzekeringsagent keek schichtig om, toen hij voetstappen hoorde kner sen over gebroken glas, maar glim lachte amicaal toen hij Harm herkende. Ah meneer Verdonck, komt u eens kij ken? Beroerd geval hier, niet? Ja antwoordde Harm vooral voor deze dame. Dit is juffrouw Van Vueren, de dochter van de eigenaar van het ge bouw. Ze is.hij aarzelde even ,n zei toen trots mijn verloofde. Zo de verzekeringsagent liet niets merken van zijn verbazing over zo'n geclompliceerd geval juffrouw Van Vueren, mijn naa-m is Konings- bruggen. Lelijke strop voor uw vader, hoe is het met hem? 't Gaat wel antwoordde Marian voorzichtig hij moet nog steeds rust houden. Het is een hele schok voor hem Neem U In acht - neem KrnicheiL Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloedzui verende organen. Zolang die maar krach tig blijven werken, worden pijnverwek- kende onzuiverheden op natuurlijke wij- i ze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet. geweest. Hij stond' op en zweeg. Marian be greep, hoe moeilijk de situatie voor hem was. Wat moest hij zeggen? Hij wist na tuurlijk wel, hoe de brand was ont staan. Zo stonden ze tegenover elkaar, tot Marian opeens besloot, ferm de knoop door te hakken. Weet u, zei ze moeilijk hoe het j is gebeurd? Hij knipte listig met de ogen en stelde een wedervraag: Weet u het? Ik weet het. Zo, antwoordde hij u weet het. J Tenminste, u dénkt dat u het weet, to niet? Marian staarde hem verbaasd aan. Harm fixeerde het gezicht van de j man tegenover hem. Koningsbruggen 3 keek zo zonderling, het was net of hij 13 iets achter de hand hield. Ja, ik denk wel dat ik het weet j zei Marian, nu zeer op haar hoede. Wat bedoelt u daarmee?

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4