„De Vergulde Kikkert" was twee eeuwen lang gezellige herberg Het ijs gaat kruien Den Burg krijgt ijsclub! „Blok" trok de Belgen Oud-Texelaarsin Australië HET ANP MELDT. De vertrektijden van de Texelse boot worden de laatste dagen regelmatig door de radio-nieuwsdienst van het ANP we reldkundig gemaakt. Wie op reis willen, doen dus goed de diverse nieuwsuitzen dingen te beluisteren: de bootdienst wordt nl. niet in alle nieuwsuitzendingen vermeld. Vandaag vertrekt er om 8 uur een boot van Oudeschild en tegelijkertijd een boot uit Den Helder. „Je moet eens bij de Horn gaan kie- ke!" Dat „kieke'' kon, zo ondervonden we, op twee dingen slaan en inderdaad konden oog èn camera zich verlustigen in de aanblik van 'n fantastisch land schap: 't ijs lag tot op de kruin van de dijk gekruid. De enorme schotsen lagen over honderden meters tot aan de kruin toe. De Waddenzee zelf bergt iedere dag meer ijs, maar wees, waar de stroming nog invloed heeft, voorzichtig met wan delen óp de Waddenzee!! Onze fotograaf zakte bij zo'n expeditie gedeeltelijk weg tussen twee schotsenHij had dus minder geluk dan die stoute kinderen van Nieuweschild, die onbevreesd de Waddenzee op stapten met het doel het op anderhalf tot twee kilometer uit de kust gelegen baken eens van héél dicht bij te gaan bekijken! Zij kwamen daar inderdaad en óók kwamen zij heelhuids en kurkdroog op de dijk terug. Jongens, haal zulke stoute staaltjes niet meer uit!!! Den Burg heeft een IJsclub. Althans een voorlopig bestuur voor een op te richten IJsclub. Maandagavond gelieven alle schaatsliefhebbers in „De Oranje boom" te komen, want dan zal het defi nitief bestuur worden gevormd. Donderdagavond konden op de vijver in plan-Zuid reeds vele schaatsers als lid worden geboekt, geen wonder overi gens: het lidmaatschap is op slechts f 1- per seizoen gesteld en dat kan voor nie mand bezwaarlijk zijn. Tevens mochten Donderdagavond giften in ontvangst worden genomen van spontane schen kers! Ouders, wordt lid: als er genoeg leden worden geworven blijft de entree voor kinderen tot 14 jaar gratis! Van gemeentewege wordt alle mogelijke me dewerking verleend: ons gemeentebe stuur heeft de vijver welwillend be schikbaar gesteld, zij zorgde voor een pomp en voor het verdere materiaal, zonder het welk een ijsclub nooit goed reilt en zeilt. Alien, die de afgelopen periode hun medewerking hebben verleend om de vijver in conditie te houden worden door het voorlopig bestuur hartelijk bedankt Het ligt in de bedoeling volgende week kinderwedstrijden te houden. Men deelt ons mede, dat de Vereniging voor Volksfeesten en Folklore buiten deze organisatie staat, de ijsclub staat nl. geheel op zichzelf. DE ULO HIELD WEDSTRIJDEN Emmy Smit en Martien de Wolf voe ren sinds Donderdag de titel „ULO- kampioen 1954". Zij triompheerden na melijk op de IJsbaan „Jan Wilkesland" in polder Waalenburg, waar onder zeer gunstige weersomstandigheden de jaar lijkse wedstrijden van onze ULO werden gehouden. De overige uitslagen waren: Jongens 12-13 jaar: 1. Jacob Zuidewind, 2. Dick Wuis. 13-14 jaar: 1. Martien de Wolf, 2. Henk Spigt. 16 jaar en ouder: 1. Jan Zuidewind, 2. Siem Lakeman. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Rita Bruin, 2. Gerda Wuis. Overige meisjes: 1. Emmy Smit, 2. Kla- zien van der Struis. Jongere paren: 1. Emmy Smit en Kees Boot, 2. Greet je Kuip en Dolf Roeper. Oudere paren: 1. Henk Spigt en Ria de Graaf, 2. Theo van Bekkum en Janny van Groenigen. De kampioenen Emmy en Martien werden met een paar kunstschaatsen be loond, terwijl de andere succesvolle scholieren eveneens met mooie prijzen huistoe gingen. Na de prijzenaankoop was de kas van het schoolfonds ~oed licht geworden! P.s. Willen de ouders zich voortaan wat méér over de baan verspreiden. Dat ge drang bij de finish kan gevaarlijke scheuren veroorzaken! De tentoonstelling, die de kunstschil der Blok v.d. Velden in Antwerpen hield, heeft succes gehad. Er was veel belang stelling, ook van officiële zijde. Verscheidene Belgen zetten hun be wondering, door aankoop van een schil derij, in daden om. De critiek in de pers was over het algemeen gunstig. Zo schreef men o.m.: „Deze exposant heeft zijn atelier op Texel en het is ook van die streek, dat in zijn werk de meeste natuurgezidhten voorkomen. Men zal hem geen onfortuinlijk landschapschilder kunnen noemen, want bij Blok v.d. Vel den is het alvast geen vluchtige of op pervlakkige indruk van een streek, die hij heeft vastgelegd.'' Elders lezen we: „In deze selectie schilderijen primeren de gezichten van Texel, niet door het aantal, maar meer door de bewuste waarde van het schilde ren zelf. Tussen het goede kan men al vast het doek „Muij in de zomer" ver melden en nog meer dit met blauwe voorgrond „Scalla's in voorjaarsbos". WOENSDAG GEEN KLEUTERBUREAU Naar men ons meedeelt zal het Kleu terbureau Woensdag a.s. geen zitting houden in verband met de onregelmatige bootdienst wegens ijsgang. IJS VREUGDE OP „DE PUTTEN" De Dinsdagmiddag door „Oost" geor ganiseerde wedstrijd hardrijden voor he renleden werd gewonnen door de kam pioen van Texel, C v.d Berg, die C. Ko ning en B. Vonk als 2 en 3 achter zich liet. Wat werd ook hier fel gestreden en de medailles, die de voorzitter hun over handigde, hadden zij wél verdiend! Woensdagmiddag probeerden de da mes het ook eens en wel op de 100 me ter. 1. Mevr. D. Keijser-Koning, 2. mej. A. van der Vds. 3 mej. N van der Vis, 4. mej. P. van der Vis. De prijzen waren reso een drietal sierbussen, slacTOom- klopoer, halskettinkje en een broche. Donderdagmiddag was er estafette hardrijden voor heren. 1. het jongste koppel A. de Smit en C Vonk, die niet te verslaan bleken en dus ernstige kam- pioenscandidaten zijn voor 1955!, 2. M. Mosk en G. Eolman, 3. G Kuiper en Jn. Kiewiet. De prijzen: f 20.-, f 15.- en f 10.- Ook hier grote spanning. Twee Mariniers schenen met de prijs schoot te zullen gaan, maar de Oosters wisten hen toch te passeren. Gisteren werden hier sohool-wedstrij- den gehouden. De uitslag volgt. ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVOORLICHTING Wij willen u reeds nu mededelen dat de Algemene Vergadering van de Be drijfsvereniging wordt gehouden op 17 Februari a.s. Op deze vergadering zul len, zoals reeds eerder is medegedeeld ook de prijzen voor de ploegwedstnjd worden uitgereikt. Dat deze ploegwed stnjd een succes is geworden blijkt ook uit het grote aantal prijzen, dat beschik baar is gesteld. Wij ontvingen nil. prij zen van de onderstaande personen, ver enigingen en firma's: Vereniging voor Bednjfsvoorlichting „Texel Afd. LTB Eierland; Afd. Holl. Mij van Landbouw, Eierland; Coöpera tieve Boerenleenbank; Holl. Mij van Landbouw afd. Texel; Coop. Aanikoop- veren. „Texel"; Handelsraad L.T.B.; N.V. TESO, Fa. Jac. de Graaf; Fa. Lan- geveld en de Rooy; Landbouwbedrijf Dros; Afd. LTB Texel; CBTB afd. Texel; Hotel „De Lindeboom"; Fa. J. C. Rab; Lagere Landbouwschool; Fa. Brugemann Ver. Oud-leerlin?en; Loonoloegbedrijf B. Dros Czn.; Ohr. Landarbeidersbond. Verder werden door de Ford Fabrie ken en Landbouwsmederij C. Dros Czn. voor de eerste prijswinnaars een minia tuur-tractor beschikbaar gesteld. Hoewel hierover nog een nader be richt volgt willen wij nu reeds medede len, dat zij, die een prijs beschikbaar ge steld hebben uiteraard ook hartelijk welkom zijn op onze Algemene Verga dering En verder is iedereen welkom, die belang stelt in het werk van onze Vereniging. Wij denken vooral ook aan de Oud-leerlingen van de lagere Land bouwschool. C v. Gr. DE KOTTERS BLEVEN THUIS „Wat zullen we?" zo vroegen de kot- tersohippers zich Donderdagochtend af, „varen of thuis blijven?" Ze waren alle maal met hun staf van Dersoneel op de haven bijeen om de situatie te verken nen. Omstreeks negen uur zette de TX 11 de motor aan en voer zij een stukje de mond in, maar even later keerde de kot ter weer op haar oude stelling terug. Er voer dien dag geen enkele kotter uit en oök gisteren bleven de visser maar rustig op het eiland. Een groep Nederlandse journalisten heeft voor kort een studiereis door Au stralië gemaakt. Zij hebben daar gespro ken met een groot aantal Nederlanders en vele indrukken opgedaan over het wel en wee van onze landgenoten. Een van deze journalisten vertelt in bijgaand stukje van haar kennismaking met een naar Australië geëmigreerde Texelse familie. In Queenspark bij Perth zitten we in een kamertje, dat straks de serre zal zijn in een bungalow, een dier vele huis jes van het harde rode Jamnhout, van wat asbest en zink. We praten met een landgenote uit Texel. Alvorens naar Au stralië te gaan, was zij nog nooit van het eiland of in een trein geweest. Het huisje wordt zelf gebouwd door haar man en een paar vrienden. Het lapje grond van 120 pond is al betaald Van de materialen reeds een bedrag van 140 pond. De man weikt op een afstand van 200 mijl bij de bouw van scholen en verdient 18 pond in een werkweek van 5 dagen. Maar denk niet dat het zo gemakkelijk is gegaan, toen het gezin met drie kin deren er ruim een jaar geleden arriveer de. Het begon met een loon van 12 pond. De vrouw verdiende er 3 pond per week bij, door driemaal per week huiswerk te gaan verrichten. Maar daarvan moest de huur worden betaald van de ..caravan'', want men had geen huisvesting. Een lange ziekte van een der dochtertjes was de volgende tegenslag. De vrouw had zich nog niet in het bestaande fonds la ten inschrijven, hoewel zij daarover was ingelicht. Men was met 20 pond naar Australië gekomen, waarvan 10 pond af moesten voor transport van bagage. Hetgeen evenmin nodig was. Het was een harde, zeer harde begin periode, die vooral van de vrouw grote offers vroeg. En thans? Geen heimwee of verlangen naar Nederland? Het is of we onbewust alles hebben losgelaten. Het gezin voelt zich gelukkiger dan in ons land. Het contact met de Australiërs is heel goed. Onder de Nederlanders is veel naijver. Velen kankeren ten onrechte. Zij heb ben het aan zichzelf te wijten, zo zegt ze. En vol trots voegt de Nederlandse moeder er nog aan toe, dat het tweede dochtertje met nog een Nederlands jongetje de beste in Engels was op de Australische school. In een vorig nummer schreef de heer J. A. van der Vlis, de auteur van het boek „Texel", o.a. over de Gravenstraat. Daar meet blijkbaar eens een graaf hebben gewoond. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat deze graaf in „De Vergul de Kikkert" woonde mogelijk, dat dit gebouw die naam toen nog niet droeg. Toen wij een dezer dagen door het album bladerden van de heer A. v.d. Meu- len Texels eerste fotograaf vonden wij een afbeelding van „De Vergulde Kikkert", welke plaat omstreeks 1915 moet zyn gemaakt. Ilierby drukken wij er een cliché van af. U ziet wel, dat het gebouw toen reeds verre van fraai was en niemand heeft dan ook destijds de trom geroerd, toen de eigenaar be sloot er een garage van te maken. Dat zou thans niet meer gebeuren' Uit de oudste doos Over het verre verleden van het ge bouw „De Vergulde Kikkert" is maar weinig bekend. In het boek „Texel", de vrucht van onvermoeid speuren in tal loze archiefstukken, duikt wel is waar enige keren de naam van dit historische gebouw op, maar omtrent het grijs ver leden ervan heeft ook de schrijver in het duister moeten tasten. Wel kan hij met zekerheid mede delen, dat de zoon van Albert Kikkert, Abraham Kikkert, er een herberg van maakte en dat dit gebouw als zodanig tot enkele tiental len jaren geleden dienst heeft gedaan. Albert Kikkert overleed op 22 Juni 1697 en „De Vergulde Kikkert" moet dus ruim twee eeuwen lang herberg zijn geweest. Konden die oude muren nu maar eens spreken!! In elk geval is het prettig te weten, dat ons gemeentebe stuur op de begroting voor 1955 een bedrag van f 43.000 heeft willen uittrek ken voor de „Aankoop en restauratie". Wij hopen, dat de bezig zijnde onder handelingen kunnen slagen! Het ge bouw is eigendom van de heer J. C. Rab, voorzitter van onze WV Texel en wij mogen dus aannemen, dat de trans actie geen moeilijkheden zal opleveren! Zij weten er nog van. Zeer lang geleden werd achter de herberg een grote zaal gebouwd. Deze zaal was eventjes dertig meter lang en zeven meter breed en bood plaats aan minstens 300 personen. De acoustiek was zeer goed. De muren waren vijf me ter hoog en droegen een haaks, z.g. ge- potdekseld dak zonder balken. Het voorste deel, gescheiden door een har monicadeur, was de biljartzaal. Er ston den twee biljarts in. Deze zaal werd ook wel de kolfbaan genoemd. Het was dé zaal van Den Burg. Daar werden de to neeluitvoeringen gegeven, de zangver enigingen traden er op, het Nut hield er zijn bijeenkomsten, de heer Bijpost uit Schagen gaf er dansles, welke oursus tien weken voor de Kermis begon. Ook werden daar de oefeningen in de wapenhandel gehouden. Oorspronkelijk was alleen aan de mannelijke acteurs het recht vbn toneelspelen beschoren. Dat zulks de dames als een groot on recht voorkwam, valt te verklaren en het is dan ook geen wonder, dat juist in deze zaal de oprichtingsvergadering van de afdeling Texel van Vrouwenkies recht plaats vond!! Een oudere eilandgenoot heeft de toen malige Vergulde Kikkert even voor ge tekend. Achter de twee ramen, zie de foto, bevond zich een z.g. opkamer, wel ke weer door een uitneembare tussen wand van de tweede kamer was ge scheiden. Naast deze kamers lag een gang. De entree tot de toneelzaal lag aan de Weststraat, toen nog een naam loos paadje. De zaal was, zoals opge merkt zeer groot en liep bijna door tot aan de Hollewalsweg. waarvan zij door een kleine tuin was gescheiden, deze tuin stond in verbinding met een grote re tuin, waarvan vorige maand de laat ste boom od de hoek Weststraat^Holile- walsweg ^erooid werd. „De weggebroken zaal was zeker zo lan® als 't gehele complex dat thans nog bestaat!" aldus de oudere ooggetuige. Nadat de laatste kastelein, Reinoud Moojen, kinderloos was overleden, werd het gehele complex door de erfgenamen in 1914 publiek verkocht. Wijlen de heer J. Rab kocht het oudste gedeelte, dus het gebouw, dat voorheen als her berg in gebruik was. Hij liet in de onderbouw van de voor gevel een grote garagedeur zetten en het geheel tot één grote ruimte uitbre ken. Zo is de situatie thans nog. Op de foto ontbreekt de vergulde kikkert, de ze hangt weer sinds jaar en dag aan de gevel. Lange tijd is hij spoorloos ge weest, tot dat een lid van de familie Kikkert, een man, die als kunstschilder in Parijs woonde, op hoeve „Geerte- heim", Pijpersdijk, waar hij ook wel „De Vergulde Kikkert" omstreeks 1915 (Foto Avan der Meulen) vertoefde, de trouwe kikkert terugvond. Deze werd op de gevel van „De Vergul de Kikkert" bevestigd. De kolfbaan werd gekocht door wijlen de heer H. Flens, die voor een paar dui zend gulden eigenaar werd. Bij dit ge bouw behoorde tevens een groot stuk grond. In 1920 liet de heer Flens het gebouw slopen Het materiaal werd aan gewend bij de bouw van hoeve „Gent". Gelukkig is het voorste gebouw voor een belangrijk gedeelte buiten het be reik van de slopershamer gebleven. Het gebouw valt nog te restaureren. Wie het in zijn huidige situatie kent, zal het met ons eens zijn, dat de tijd echter dringt. Wil men dit pand als een der weinige gebouwen, die ons aan de historie herin neren, voor algehele ondergang bewa ren, dan dient men thans in te grijpen. Het zal een ieder verheugen, dat ons gemeentebestuur dezelfde gedachte is toegedaan! BIBLIOTHEKEN Bibliotheken: Nutsbibliotheek te Den Burg. Boeken kunnen worden afgehaald Zaterdagsmiddags van 2-3 uur in de voormalige landbouwschool Nieuwstraat Den Burg. Oudeschild, Reizende Bibliotheek, afha len Donderdagsavond van 7-8 uur in de openbare lagere school. R. K. leesbibliotheek „Voor allen". Af halen Zondagsmorgens van 11.3012.30 uur in het Parochiehuis, Oudeschild 244. Reizende bibliotheek te Oosterend. Boeken kunnen worden afgehaald op Woensdag van 8-9 uur in de o.l. school te Oosterend. De Codksdorp: Bibliotheek der Ned. Herv. Gemeente De Cocksdorp en Rei zende bibliotheek. Afhalen Zaterdags middags van 3-4 uur in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te De Codksdorp. Mid den-Ei erland Reizende biblio theek. Afhalen Dosderdagsmiddags van 4-5 uur in de o.l. school de Midden- Eierland- Eierland. (Publicatie Culturele Raad). WIE IS DE SNELSTE EIERLANDER?? IJsclub „Eierland" blijft ook actief: Er bestaan plannen om volgende week wedstrijden te organiseren voor 't kam pioenschap hardrijden voor leden. De wedstrijd wordt op de Rogsloot verreden IJSSPORT TE DE COCKSDORP Donderdagmiddag hield de IJsdlub „Eierland" estafettewedstrijden op de Rogsloot. Het was mooi winterweer en er was dan ook een flinke belangstelling voor deze sport. Er namen 18 koppels van drie aan deel. De uitslagen waren: le prijs 3 maal f 5.de heren B. v.d. Velde, H. van Sijp en mej. N. v.d. Beek. 2e prijs 3 maal f 3.de heren Nic van Egmond, v.d. Werve en mevr R. Drij ver-de Bloois. 3e prijs 3 maal f 2.de heren R. Kok, M. S. Reuvers en mevr. J. Witte-Blom. IJs en weder dienende worden er he- denmidd? ringsteeikwedstrijen voor da mes en heren gehouden. BOMEN VOOR SCHOUWEN-DUIVE- LAND De School met de Bijbel van Ooster end zond f 25.naar Sdhouwen-Duive- 'land, dat haar door de zee verwoeste bo' menpracht zo graag terug wil. Voor die 25 gulden kunnen tien bomen wordev geplant. Wie volgt? ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK vVan Zaterdagavond 6 uur tot Maan dagochtend 8 uur). PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 7 Februari N.H. GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds van Reijendam Maandcollecte v.d. kerkvoogdij De Cocksdorp 19.30 uur Ds Soesan Oudesohild 9.30 uur Ds Soesan Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Bediening van het H. Avondmaal Maandcollecte voor de kerkeraadskas 7.30 uur Heilig Avondmaal, nabetrach ting. Maandcollecte voor de kerkeraadskas Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn De Koog 10 uur Ds Janse De Waal 19.30 Ds Janse GEREF. KERK Den Burg 10 uur Ds Goedendorp 3 uur Ds Goedendorp Oosterend 10 uur Ds de Wolf 3 uur Ds de Wolf GEREF KERK (onderh. art. 31. K O. 3 en 7.30 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10 uur br. L. Bijlsma De Koog 19.30 uur br. L. Bijlsma Dienst in de Herv Kerk DE PLUIMVEEWERELD Op Texel hebben wij zo'n vijfhonderd pluimveehouders die in 1952 ruim victl millicen eieren (4.345.260) aan de PTV „Texel" aanvoerden. Schatten wij de gemiddelde leg per kip per jaar op 150! eieren, dan komen wij dus op een klei-| ne dertigduizend leglustige hoenders! (28.968). De in 1952 aan de PTV „Texel* aangevoerde eieren brachten f 654.495,64 op. De pluimveehouderij is dus voor ons land eeneiiand een belangrijke tak en;j daarom hebben we gemeend het betref- fende artikel hieronder in zijn geheel te laten volgen: De grootste eierexporteur van de we reld is Nederland, en juist in dit land ge bruikt de bevolking per hoofd minder eieren dan in enig ander land van Euro- da. Als men nu vraagt of daar ook rede nen voor aan te geven zijn, dan kan men zeggen ja: de hoge prijs van het ei, voor al als gevolg van de goede exportmoge lijkheden en daarnaast de teleurstelling die vele stedelingen ondervinden wan neer zij een paar eieren kopen. Vaak koopt de huisvrouw in de stadj eieren, waarvan de kwaliteit niet in verhouding staat tot de hoge prijs, die' zij er in de meeste gevallen voor moet betalen. Aldus het Vrije Volk. Aan het prijsverloop van de eieren is niet veel te veranderen. Het hangt voor al af van de vraag in het buitenland. Maar aan de kwaliteit van de eieren die j in het binnenland verkocht worden is zeker wat te veranderen! Veel hangt daarbij af van de goede wil en ook van het juiste inzicht in ei gen belangen van pluimveèhoudeils, kleine boeren en handel. Maar oOk de consument kan tot verbetering bijdragen c'oor werkelijk goede eieren van de ver kopers te verlangen. Voor al deze belanghebbenden bij het ei is onlangs een boekje verschenen dat de noodzakelijke voorlichting geeft. „Het Ei bij de pluimveehouder en de verzamelaar", is de titel. Het is samen- J gesteld door het hoofd van het Bedrijf- l schap voor Pluimvee en Eieren, ir J. G. j; Tukker en mr P. E. Rijpma en uitgege ven door het Bedrijfschap. De kippenhouder kan eruit leren wat j hij moet doen om een goede kwaliteit ;i eieren te verkrijgen en de verzamelaar en handelaar kan eruit putten om te zien wat voor zijn bedrijf de beste re sultaten oplevert. Maar ook de consument kan er iets in j vinden wat voor hem van betekenis is: nl. hoe en wat een ei (en dan een goed ei( eigenlijk moet zijn. De kip heeft zo'n slordige 25 uur nodig om een ei te vormen en netjes voorzien van een beschermend laag- i je (eihuidje) glanzend en wel in het legnest te deponeren. Een steriel in kalk verpakt pakje dat 65,6 pet wa ter, 12,1 pet chemisch zuiver eiwit, 10,5 pet vet, 0,9 pet koolhydraten en 10,9 pet asbestanddelen bevat. Maar die steriliteit gaat direct verloren, want onmiddellijk na het leggen be ginnen allerlei bacteriën hun aan vallen op het ei. Nu zijn er pluimveehouders die het de bacteriën gemakkelijk maken. Indien de legnesten niet goed verzorgd zijn of als het ei te lang in het nest ligt, kan een ei door de poten van de kip gemakkelijk bevuild worden, met mest bijvoorbeeld. De vele bacteriën uit die verontreiniging kunnen dan in massa trachten het ei binnen te komen. Zo'n vuil ei moet volgens de voor schriften gestempeld worden met „Twe- de Soort" en levert de pluimveehouder dan minder op. Sommige kippenhouders en verzame laars denken dan slim te doen door de eieren te wassen of te schuren. Dan zijn de eieren schoon. Maar zij vergeten dat zij de natuurlijke bescherming van het ei, het huidje, vernietigen en de poriën vergroten. De bacteriën worden in de sdhaal gewreven en krijgen bovendien gaten om verder door te dringen. Het gevolg is een veel sneller bederf van de eieren, in de zomer soms al na een dag of vijf. Kcurmogelijkheid Een goed ei is voor een leek nog het beste te herkennen aan het wit. Als een vers ei stukgeslagen wordt, is het van uitstekende kwaliteit als het wit in een dikke laag vlak bij de dooitr blijft lig gen. Als het dik wit verder uitvloeit en ook een vrij grote hoeveelheid dunner wit aan de buitenste rand ligt is het ei erg goed. Maar als het ei maar heel weinig dik wit en veel dun uitlopend wit bevat is het een tweede soort ei van afwijkende 'kwaliteit. Van tweede soort sterk afwij kend spreekt men bij eeeren waarbij al het dikke wit verdwenen is, zodat bij uitslaan de dooier als een half bolletje in een ver uitlopende dunne plas eiwit ligt. Een ander kenmerk voor een oud ei is ook de plaats van de dooier. Als dat ligt is het ei meestal allesbehalve vers. aan een kant bijna tegen de schaal aan- Eieren met bloedstipjes en zgn. vlees stukjes zijn ook van tweede soort en af wijkende kwaliteit. In het algemeen zou het van de han del voor een vergroting van de afzet in het binnenland beter zijn te zorgen dat deze laatste eiersoorten minder bij de winkelier en meer bij de industrie kwa men. Veel mensen krijgen een afkeer van eieren als zij een paar maal een ei met een bloedstip of een vleesstukje op tafel krijgen. Zekere markt De Nederlandse pluimveehouders en handelaren moeten vooral bedenken dat de binnenlandse afzet de meest zekere markt biedt in een tijd dat het met de export minder goed zou gaan. Indien zij niet reeds nu odor verbete ring van de kwaliteit der eieren in ei gen land de grondslag leggen voor een behoorlijke afzet bij exportmoeilijkhe den, zullen zij dan ondervinden hoe ge vaarlijk het is om deze markt te ver waarlozen.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2