Cjrocn 'warL-Jexelsin het Is de Texelse bevolking minder waard dan het Texelse vee? Heb ik jou vaarwel gezwaaid Spannende wedstrijd op de Rogsloot De Udianen lieten zich niet vergeefs schminken! „Wat is de waarheid" Domeshcanden WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 TEXELSE 87e JAARGANG. No. 6810 COURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld <5r de Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdag» en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De hierboven gelanceerde vraag doet 1 wat eigenaardig aan, maar tooh is het begrijpelijk, dat de vraag opkomt als je nagaat wat er zoal voor de bestrij ding van de runder-tbc op Texel is ge daan, en daarbij vergelijkt hoe de stand is ten aanzien van de bestrijding van de tbc onder de Texelse bevolking. Het zal een ieder bekend zijn, dat het Texelse vee tbc-vrij is. Texel is er trots op en kan er ook trots op zijn. Het heeft genoeg moeite en opoffering ge kost om zover te komen. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat een 5-tal landbouw organisaties en de beide zuivelfabrieken het initiatief namen tot oprichting van een vereniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Reeds een 5-tal jaren later waren nagenoeg al le Texelse veehouders bij deze vereni ging aangesloten. Gedurende de eerste 10 jaren werden een 120-tal dieren, dde leden aan open vormen van tbc afge slacht, terwijl in later jaren ook de op ruiming van reactie-dieren krachtig werd bevorderd. Opmerkelijk is, dat al le veehouders het belang van de bestrij ding inzagen en er kradhtig aan mee werkten. Ook financiële offers waren noodzakelijk, doch men wist, dat deze offers verantwoord waren. Zo heeft de vereniging dan weten te bereiken dat de Texelse veestapel omstreeks 1948 tbc vrij was. Natuurlijk ligt de bestrijding van de tbc onder het rundvee niet gelijk aan die bij de bevolking. Doch het is wel op merkelijk dat velen, diie ten volle over tuigd zijn van het nut van de bestrijding van de tbc onder het rundvee er niet toekomen of het niet nodig vinden zich zelf te doen onderzoeken. Wordt de Texelse veestapel reeds ja renlang jaarlijks op tbc onderzocht, voor de Texelse bevolking vindt dit jaar pas het tweede onderzoek plaats. En dan nog steekt Texel gunstig af bij vele an dere delen van het land, waar men soms aan een eerste onderzoek nog niet toe is. Ook bij de tbc-bestrijding onder het rundvee is Texel een voorbeeld geweest voor vele andere plaatsen in het land. Texel moet dat ook worden voor de be strijding van de tbc onder de bevolking. Het zal u bekend zijn, dat dit voorjaar wederom de gehele Texelse bevolking zal worden onderzocht. De afd. Texel van „Het Witte Kruis" heeft de organi satie en de uitvoering van dit onderzoek op zich genomen. Het bestuur hoopt, dat de bevolking de resultaten, die bereikt zijn bij de bestrijding van de tbc onder het rundvee, voor ogen zal willen hou den Ook hier waren moeite en finan ciële offers nodig, doch verheugend was het, dat alle Texelse veehouders er het belang van inzagen. En als de gehele Texelse bevolking ook het belang inziet van het komende bevolkingsonderzoek, dan twijfelen wij er niet aan, of de hierboven gestelde vraag zal geen vraag meer zijn. Want dan zal heel Texel tonen, dat zij de be strijding van de tbc onder de Texelse bevolking minstens zo belangrijk vindt, als die onder het rundvee. Wij brengen u het navolgende in her innering: 1. Dit jaar zal wederom een massa- onderzoek op tbc plaats vinden en wel .n de periode van 18 Maart 7 April. Een na-onderzoek zal plaats vinden in de eerste helft van Mei. 2. De kosten voor het onderzoek be dragen f 1,20 per persoon. Natuurlijk zijn er mensen voor wie de betaling van f 1,20 per gezinslid in de wintermaanden een zeer zwaar offer is. Daarom rekent het Witte Kruis-bestuur er op, dat zij, die daartoe in staat zijn hun bijdragen zullen willen verhogen. 3. Onderzocht zullen kunnen worden alle personen van 3 iaar en ouder. 4 Het massa-onderzoek zal op alle dorpen en in de buurtschappen Midden- en Zuid-Eierland plaats vinden. Op alle plaatsen vindt tenminste één avond-on derzoek plaats. 5. Huisbezoekers zullen in de komende 2 weken de verschuldigde bijdragen ko men innen, en het aantal te onderzoeken personen komen noteren. Bespreekt nu reeds een en ander in huiselijke kring en met uw eventuele kostgangers en legt het verschuldigde bedrag gereed. De huisbezoekers zullen u hiervoor zeer dankbaar zijn en de vlotte afhandeling van de voorbereidende organisatie zal hierdoor ten zeerste bevorderd worden. Texel, 6 Februari 1954 Het bestuur van de afd. Texel van „Het Witte Kruis". 1 Februari heeft de heer G. W. Oskamp zijn nieuwe functie in Zeeland aanvaard- Hiernaast zien wij hem aan boord van de „Dokter Waqe- maker", die de oud-directeur der VVV „Texel" over de plas zou brengen Naar Mid delburg was intussen een lange reis, want door de zware ijsgang kwam de boot die om drie uur uit Oude- schild was vertrokken, pas om half zes in Den Helder aan! TEXELSE MARKT Den Burg, 8 Febr, 1954. Aangevoerd: 1 koe f 800-f 825. 6 schrammen f 60- f 80. 29 n. kalveren f 40-f 70 De heer C. Quint, de nieu we directeur van de VVV „Texel" zwaait zijn voorgan ger, de heer G. W- Oskamp, een vaarwel toe. Dit was een groot moment voor beide VVV-mannen: de heer Os kamp toch voer weg van een eiland, waaraan hij zeer ver knocht was, terwijl de heer Quint een voor hem in me nig opzicht gloednieuw ter rein heeft betreden. Een situ atie hiernaast dachten wij, in schril contrast met l. wat de heer Quint van plan is en onder welke omstandiqheden: hij hoopt even veel toeristen naar Texel te zien varen als zijn voorganger heeft mogen verwelkomen en dan onder zo gunstig mogelijke weersomstanaighe- den, dus een hoge temperatuur en véél zon. HIERBOVEN ziet U dc spannende race tussen Kees Koning en Kees van der Berg. Koning ligt hier 31 Januari op de Rogsloot nog voor, maar even later zou hij zijn evenwicht verliezen en daarmede de kans op de titel „Kampioen hardrijden 1954''. DE UDIANEN, de leden van de „zeer oude" Rederijkerskamer Uitspanning door Inspanning", hebben de kleedloka'en tweemaal opgezocht om via veel schmink en een sterk vervreemdend cosluum als gloednieuwe figuren in een „andere wereld" op te duiken. De eerste avond was het batig saldo bestemd voor de Nutskleuterschool van Den Burg en de tweede uitvoering. Zaterdag avond in Hotel De Toekomst, te De Koog, moest de kas van de te stichten Ko- ger Kleuterschool enigermate verstevigen. Omdat UDI tweemaal voor het voet licht wilde komen, hebben wij van haar optreden te Den Burg, in De Oranje boom, destijds geen verslag gegeven. Dat volgt nu hier: i Een toeschouwer achter ons fluistert z'n buurman dn het oor: „Dat stuk hangt toch ook van leugens aan elkaar!" Zo was het inderdaad. Het begon met een leugentje om best wil en van dat ene stommiteit je want een érge zonde was dat op zichzelf toch ook weer niet! Het spel. Allereerst met de onderscheidingstekens naar mej. E. Remmers, die te elfder ure mevr. I. Koorn-Ruis had moeten ver vangen. De gevraagde clementie was volmaakt overbodig hoor! Vlot in haar spel bleek zij haar rol tot in de vinger toppen te hebben doorvoeld. Hoe goed beeldde zij haar verdriet uit om zóveel mannelijke wreedheid jegens 'n vrouw tje, dat als bruid toch zo oneindig veel van haar huwelijk had verwacht! De vervieien Justus van Tinteleu (de tweede pluim bieden we mevr. Van der heer A. Poel) en zijn kornuiten Willem Vlies aan, die ook in dit stuk weer haar Neutelaar (de heer A. de Wilt) zijn schoonvader nog wel! Harm de Vreugde, zijn vriend l(de heer P. Ver meulen) en Giel de Korte (de heer J. Dekker J.Gzn.) in de andere leugen en iedere leugen bracht nieuwe moeilijkhe den met zich mee. Justus blijkt pas getrouwd te zijn. Even moest hij op zijn huwelijksdag ('t was al in de avond) nog een brief pos ten, maar laat hij nu zo sterk door het Lunapark worden geobsedeerd, dat de verleiding hem via de kassa in de Turk se Schop zuigt. „Met een stief kwartier tje zit ik immers al weer bij m'n vrouw tje!" had hij gedacht, maar het noodlot kruiste zijn weg: juist toen h^ boven in de Turkse Schop zat viel de stroom uit. Bij het krieken der dagen raakte hij daar pas uit en naar huis, maar déér zat het natuurlijk niet rustig! „Wie zal dit krasse verhaal van jou geloven!'' meende zijn schoonpapa Willem, die sa men met Harm 'n .beter' smoesje wil hel pen lanceren. „Je hebt 'bij je vriend ge logeerd, nadat je in de stad was ver- dwaald''. Die vriend, Giel de Korte, was safe en de zaak zou dus met een sisser aflopen, geloofden ze. Maar „zij" maakt het de heren buitengewoon lastig. Mw. van Tinteleu-Neutelaar (mej. E. Rem mers) is van meet af aan het toonbeeld van argwaan, dapper geïnspireerd door mama (mevr. N. Bakker-Zuidewind) en Martha, zus van Willem Neutelaar mevr. J. v.d. Vlies-Koopman). Martha blijkt een ipoesje, dat je ibeter niet met de blote palm kunt aaien! Het komt zo als Justus had gevreesd: ze vragen hem de ijsmuts van het hoofd en hij is niet zo goed of het adres van die vriend moet worden verteld. De beklagens waardige jongeman verzint maar een adres. Vrouwtjelief vraagt telegrafisch om inlichtingen. Dan volgt de ene verwik keling de andere en het wordt een dus danig gecompliceerde historie, dat de ene verrassing en verbijstering de ande re voortstuwt. Laat die Giel de Korte (de echte) nu plots uit de lucht komen dwarrelen als illegaal vrijer van Wil- 'em's jongste dochter, de schalkse Toby (mevr. Mant je, De Koog), wie echter de teleurstelling van haar leven gewordt als zij uit de mond van een der kennissen verneemt, dat Giel getrouwd is! Het huis raakt nog voller van de herrie en verwarring als de bewoners van het verzonnen adres arriveren: een haven arbeider (de heer G. Bakker Pzn.), en zijn vrouwtje Roosje (mevr. J. Room- Wilkeshuis). En alsof de misverstanden en zenuwslopende scènes niet uit te putten zijn blijkt tenslotte ook nog, dat die arme Justus die beruchte nacht sa men met de jonge vrouw van Harm (mw. C. Klaassenbos-Vermeulen) in het schuitje van de Schop heeft doorge brachtJe zou denken, dat de dra maturg zelf tenslotte niet meer uit deze gordiaanse knoop zou komen, maar meesterlijk en zonder harten te breken weet hij voor een prachtige oplossing te zorgen, waarbij het een en al rozengeur en maneschijn wordt. talent ten volle uitbuitte. Mevr. Bak ker had nu gelukkig een rol, waar wat meer van te maken was en zij bleek nu dan ook heel wat beter te acteren dan vorige uitvoering. Mevr. Maatje mag nog iets minder druk langs het voetlicht schuiven, terwijl wij in haar bovendien eerder een bakvisje zagen dan een jonge vrouw die al een stukje boven de 20 ligt. Overigens geloven wij, dat zij wel tcneel-minded genoeg is! Anneke Mein- dertsma bracht ons een pittig keuken meisje en mevr. Room vonden we lang niet slecht als Roosje. De heer De Wilt had dn de rol van Willem weer een lot uit de loterij en zorgde voor vrolijke lach in zijn zorgen om de hoenders, welke zorgen nog ver dubbeld werden wegens Justus ziin hin dernissen! De heer A. Poel moest vol gens de schrijver een jongeman zijn, die een toonbeeld van lijzngheid was. Nu, dat hield-ie tot de laatste doekval vol en zo gedoceerd gaf hij goed spel. Persoon lijk hadden wij liever een jongeman ge zien, die iminder ontroerd was geweest, had een druppel humor een fatale drup pel blijken te zijn? iNee toch?! De heer P. Vermeulen hadden wij al dikwijls dn „De Toékomst" op de planken gezien en wij mogen opmerken, dat hij de kunst van het acteren nog best onder de knie heeft. Mevr. Klaassenbos deed ook goed werk en haar spel droeg eveneens bij tot het succes van deze uitvoeringen, De heer G. Bakker Pzn. beeldde met rou tine de rol van een havenarbeider uit. Wel menen we, dat „het stel" meer Amsterdams dan Rotterdams in de klank had liggen! Bravo ook nog voor de 'toneelverzorging en de wijze waarop de grimeur zijn figuren had gewrocht! Met het bekende gezellige „Udi-bal" o.l v. de heer A. vul. Meulen, werd be sloten. De avond was geopend door de heer Kempenaar, voorzitter van de Ouder commissie, die UDI hartelijk bedankte voor haar streven de aloude traditie voort te zetten, tot heil van onze kleu ters.. Dank ook bracht hij aan het adres van de schenkers van artikelen zonder welke een loterij nu eenmaal nooit op touw kan worden gezet. J. de W. Maak U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Doe een bloedzuiverende kaar met Krusehen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en ge wrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kru sehen Salts. De zes minerale zouten die Krusehen bevat, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werkiing. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Dat is het hele geheim van Krusehen en zo werd de kleine dagelijk se dosis tot heil van tienduizenden lhders aan rheumatische pijnon. PAARDENSPORTFEESTAVOND Door de weersomstandigheden had het bestuur van de Paardensport de feest avond uitgesteld tot nader te bepalen datum. Die datum is thans vastgesteld en wel op Zaterdag 13 Februari a. s. Medewerkers aan de jaarlijkse terrein wedstrijden en andere voor onze Paar densport belangrijke figuren behoren tot de genodigden tot dit feest, waarvan de hoofdschotel zal worden verzorgd door de fa. Huisman uit Schagen. Wij wensen de vrienden van het paard een prettige avond toe. ttSTÊi ii-J? Lil i ir op 5 Maart Vrijdag 5 Maart komt „De Toneelver eniging", vooiheen het „Volkstoneel", in De Oranjeboom met het toneelspel „Wat is Waarheid" van Luigi Pirandello. Dat de Texelse Bestuurdersbond van het N. V.V. opnieuw een goede keus doet staat vast, als wij nagaan dat alle kranten de opvoering veel lof toezwaaiden. Van de recensies noemen wij de volgende. De Tijd: Een voorstelling, die terecht met een even eerbiedige als langdurige ova- Le werd gehonoreerd. Het Parool: .van een zeer behoorlijk peil, die ik vooral aan belangstellenden in het fe nomeen Pirandello van harte zou willen aanbevelen". De NRC: .een voor stelling, welke aan de geestelijke span ningen, de dynamische handeling en de kleurige, vaak snottende schildering van de bij-figuren, alle recht liet wederva ren". Het Vrije Volk: „Meer van dit soort opvoeringen, waaruit blijkt, hoe veel geestdrift onze toneelspelers kun nen tonen, hoeveel talent en kennis, als de ware geest maar aanwezig is." De Volkskrant: „Meesterlijk drama van Pi randello in de Utrechtse Schouwburg". vragen BEKENDMAKING De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat in de week van 15 tot 22 Februari 1954 zonder voorafgaande waarschuwing op de „Hors" zal worden geschoten- Het is daarom ten strengste verboden, wanneer de rode vlaggen gehesen zijn, de Hors te betreden. Texel, 9 Februari 1954. De Burgemeester van Texel, C DE KONING. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijitelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uit spraken heeft gedaan: Van der Vis, Johannes, lichting 1954, met ingang van 4 Februari 1954 voor één jaar vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige wegens persoonlij ke onmisbaarheid, 2 Februari 1954 no. 946186. Tegen elke omtrent vrijstelling geda ne uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag, waarop de uit spraak ter algemene kennis is gebracht, >n beroep komen. Indien de ingeschreve ne, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het lot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd. militaire zaken van de secretarie de zer gemeente. Texel, 4 Februari 1954 De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1