25 cent zomaar voor het uitknippen! gratis één pakje PROCO WAARdEB° Libelle nylons Fa. KI. Boon Zn. Tijdelijk met bon Het wapen van Breeck Vorstschade aan bloembollen in de strenge winter van 1928 - 1929 Borduren Kousen reparatie J. G. Dekker VERHUISD Schilderend 140. G. GEENSE meisje Permanent 'n Cadeautje SwSJs&s» voor f2,95 Pla TIJDELIJK Prijs voor 2 pakjes normaal 50 ct Ct WAT MOET U DOEN? de veilige shampoo EEN PRODENT PRODUCT, DUS Last van zennwen f PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Dat de afdeling „Texel" van de Bond van Plattelandsvrouwen een bloeiende vereniging is, moge blijken uit het feit, dat steeds weer nieuwe leden kunnen worden ingeschreven! In één jaar tijds steeg het ledental van 209 tot 281! Met deze mooie resultaten is het bestuur dan ook door het Hoofdbestuur van harte gecomplimenteerd De voorzitster, mevr. Laan-Kistema- ker, kon op de Vrijdag in Hotel „Texel" gehouden jaarvergadering 85 leden wel kom heten, o.w. drie nieuwe. Na dat de notulen waren gelezen bracht mej. E. Dijt het financiëel verslag uit. De ver eniging staat er goed voor en beschikt zelfs over een batig saldo! De penning- meesteresse werd dank gebracht voor haar keurig beheer en vervolgens liet de secretaresse, mevr T. Meindertsma- IJbema, het jaar de revue passeren. Bestuur. De dames E. Dijt en T. Mein- dertsma-IJbema werden met algemene stemmen herkozen. Na de pauze zong het koortje „Herin neringen" en bracht vervolgens de schets „Papa en z'n acht dochters." Daarna was er een wedfstrijd hersengymnastiek en „trek aan de bel". Al met al was het dus een gezellige vergadering! Bij de rond vraag wekte mevr. Jouwersma-Koetzier de leden van Den Burg op om ook eens iets gezamenlijk naar voren te brengen. De voorzitster sloot met een woord van dank aan alle medewerksters en een tot weerziens op de voorlichtingsavond, die de 25ste gehouden wordt. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 13 Februari 1954: Den Burg, „Texel" feestavond paar- densportvereniging. Den Hoorn: „Loodsmanswelvaren", uitv. fanfarecorps D.E.K De Cocksdorp: „De Hoop", jeugduit- voering sportver. SVC met Bont pro gramma. Zondag 14 Februari Den Burg, „Texel", Bal masqué ten bate van SV Texel. Dinsdag 16 Februari Den Burg, „Oranjeboom" Bloembol- lenkweekers, filmavond „Hollands Glo rie." „Texel", Buurtvereniging Weverstraat. Woensdag 17 Februari Den Burg. „Oranjeboom", Sparrevue Den Burg, „Texel", Alg. vergadering Be drijfsvereniging Uitreiking prijzen van ploegwedstrijd. Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, uit voering O.L.S. Donderdag 18 Februari Den Burg, „Oranjeboom", Sparrevue „Texel", Het Nut, de heer Verhagen spreekt over zeesleepvaart. „Landbouwschool" Oud-leerl. provin ciale wedstrijd in het spreken. Algemene vergadering Rundveefokver. Raadhuis, vergadering Culturele Raad. Vrijdag 19 Februari Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, uit voering O.L.S. Zaterdag 20 Februari Den Burg. „Oranjeboom", Revue oud leerlingen. „Texel", familie-avond Middenstands vereniging „Texel". „Casino" uitv. zangver. „Con Amore". Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, uit voering O.L.S. Midden-Eierland, O.L.-Schoo(l, kinder operette „Zonnekind" De Codksdorp, De Hoop, feestavond so ciëteit „De Vriendenkring". Woensdag 24 Februari Den Burg, Oranjeboom, schoolmiddag en feestavond Boerenleenbank Donderdag 25 Februari Texel, Plattelandsvrouwen De Graaf, Sportraad Texel. Vrijdag 26 Februari Den Burg, Oranjeboom, schoolmiddag en feestavond Boerenleenbank Casino, uitvoering gym. „GVT" Zaterdag 27 Februari Den Burg, Texel, bijeenkomst motorclub.. De Cocksdorp, De Hoop, uitvoering ac cordeonclub „Avanti". De verenigingsbesturen worden ver zocht opgaven van voorgenomen uitvoe ringen, vergaderingen, tentoonstellingen enz. ook op langere termijn in te zenden aan de secretaris van de Cultu rele Raad der gemeente p.a. raadhuis. (Telefoon 21 of 300 Den Burg) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 5 tot en met 11 Februari 1954 Cornelis Janny dv Cornelis Kok en Jan- ny Pool. Anna Maria Theresia dv Cor nells Hm en Agatha Maria Bakker. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd. Gene. Overleden: Albert Keijser, oud 89 jaar, ongehuwd. Trijntje Schaatsenberg, oud 84 jaar, ongehuwd. Catharina M. Timmer oud 58 jaar, gehuwd met Hendrikus J. van der Geest. Gevonden voorwerpen 1 donkerblauwe muts; 1 bruin wantje; shawls; 1 paar witte wollen sokken; 1 vulpen. MIJNHARDTJES: sterke^ bestrijders van kou en griep. T Ofschoon de weersomstandigheden tot nu toe gelukkig niet zo slecht zijn ge weest als die in 1928-'29 en naar we ho pen beter zullen zijn dan die in het voor jaar van 1929, toen het tot overmaat van ramp tot Juli abnormaal droog was, heeft het toch wel zo hard gevroren dat de bollenkwekers zich afvragen of de la ge temperaturen, en de harde, sterk uit drogende wind schade aan hun bollen hebben toegebracht. Het lijkt mij daarom goed om uit het rapport dat indertijd over de vorstscha de in 1929 is uitgebracht de voornaam ste punten hier naar voren te brengen. Uit het verzamelde feitenmateriaal is gebleken dat de grootste schade geleden is op de droogste gronden, hetzij die droogte dan veroorzaakt werd door hoge ligging, door grofkorreligheid, door die pe grondbewerking of anderszins. De op gelopen schade was dan weer kleiner naarmate er beter was gedekt. Zelfs kwam geen schade voor wanneer alles maar uiterst zorgvuldig was gedekt met best dekmateriaal. De gunstige invloed van dekmateriaal trad trouwens overal aan de dag. Elke bedekking, hoe gering ook, bleek nuttig te hebben gewerkt. Waarschijnlijk moet de oorzaak hier van geweten worden aan de belemme rende invloed der dekking op de bodem- luoht-ventilatie. De wind kan niet zo gemakkelijk en niet zo diep zijn invloed op de vervanging van de bodemlucht doen gelden. De grote invloed van een bodembedök- king door riet op de temperatuur van de grond bleek ook uit de grondtempera- tuurwaarnemingen. Ofschoon de grond ook onder het hyacinthendek tot ver onder de bol bevroren was, was toch de temperatuur onder het dek bij verre na niet zo laag als uit de zeer la ge luchttemperatuur zou volgen. In de grondzöne, waarin de hyacin- thenbollen zich bevonden bedroeg de temperatuur nauwelijks 1 a 2 graden C. onder nul, zelfs tijdens de felste koude- penode (11 tot 16 Februari) van 15 tot 17 graden vriestemperatuur. Ook onder een zwaar tulpendek was de temperatuur lang niet zo laag als men zou vermoeden In de bovenste grondlaag van 0 tot 6 cm daalde de tem peratuur niet beneden de 5 graden on der nul, in de grondlaag van 13 tot 20 cm. niet beneden de 2 graden C onder nul. De neerslag is abnormaal gering ge weest in Januari, Februari en in Maart, vooral in Februari (de koudste maand) en dit heeft zijn invloed op het beter binnendringen van de koude in de grond niet gemist. Hyacinthen De schade veroorzaakt aan hyacinthen is niet van grote betekenis geweest, be houdens bij een paar soorten. Gebleken is dat de bij deze teelt toegepaste be dekking afdoende beveiliging tegen een zeer lage temperatuur, ook bij grote droogte en bij vrij krachtige wind geeft. Tulpen Bij de tulpen was de vorstschade des te groter naarmate de volgende factoren invloed hebben gehad: a. De bollen zaten bij het planten niet goed in de huid. Wij verzorgen al Uw Borduurwerk. Ceintuurs en kno pen binnen 4 dagen gereed VILT 40 ct ZAKJES VILT 55 ct KRAALTJES 33 ct onzichtbaar, goed koop en vlug klaar. Telefoon 146 GEVRAAGD aankomende jongen voor vast. KEIJSER, „Ruitersplaats" van Witte Kruisweg 15 naar Gevraagd per 1 Maart voor alle werk, in- of extern BADHOTEL, De Koog Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef.37 voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I geeft Unv 25 cent vulde •- sbamp°° <3 óf blond naar NAAM.'- adres PLiAATS. deze inge een tweede pfd'euM. o/inkeuer Naam en GEbtno TOEN alle maten, 1ste keus nu nog Den Hoorn tl Uitga Boek] Den 25 Profiteer van deze bijzondere aanbieding en was Uw haar met de veilige PROCO shampoo. Extra schuimwerking en heerlijk fris van geur. Tijdelijk 2 pakjes voor 1 kwartje! 1 Knip de waardebon uit. Vul met blokletters Uw naam en adres duidelijk in, alsmede de naam en adres van Uw winkelier. Alleen volledig ingevulde bons zijn geldig. 2 Geef de bon aan Uw winkelier. 3 U ontvangt dan twoo pakjes PROCO shampoo ter waarde van 50 cent, tljdo- lijk met bon voor 25 cent Waardebons inwisselen voor 20 Februari 1954. Na deze datum zijn ze ongeldig. leder gezin mag slechts 2 bonnen inleveren. ÜMmt-ji b. De bollen waren niet diep genoeg ge plant om in een tijdperk met zeer ge ringe regenval tegen indringen van de vorst beschermd te zijn. c. Het planten op hoge zandgrond met laag waterpeil. Narcissen Zeer ernstige vorstschade is toege bracht aan narcissen die niet gedekt wa ren, terwijl de schade veel geringer was bij partijen van een dek voorzien. In het algemeen hebben daarbij de kleinere bollen van de partij meer geleden dan de grotere, terwijl op dezelfde akker en één en dezelfde partij de meeste vorst schade optrad op de hoogste gedeelten van die akker. Uit niets valt af te leiden dat het on der dek brengen van partijen narcissen tijdens de vorstperiode een gunstige in vloed heeft gehad. Gebleken is dat de verschillende ras sen naar hun vatbaarheid voor vorstbe- schadiging als volgt moeten worden ge rangschikt: Tros-, Poetaz- en Trompetnarcissen (waaronder ook de dubbele variëteiten), vervolgens de groepen: Incomparabilis, Bami, Leedsii, Ornatus. Geen vorstschade werd aangetroffen in partijen, normaal gedékt en geplant op gewone narcissengrond bij de varië teiten behorende tot de Barii-, Loedsii en Ornatusgroep. De meeste schade is geconstateerd bij de verscheidenheden Princeps, Golden Spur, Dubbele Von Sion, Christmas Glo ry en Majestic. Verder bleek dat 2-jarige partijen veel minder schade ondervonden dan de ge wone éénjarige partijen. Crocussen Ook op de crocussen heeft de winter een nadelige invloed gehad. Slechts in partijen die diep geplant en behoorlijk gedékt waren kwam geen schade voor. Het ernstigst heeft geleden de gele crocus, daarna volgt Purperea, maar ook de overige soorten hebben, zij het in min dere mate, veel schade opgelopen. Tenslotte werd ook aan de irissen veel schade toegebracht terwijl de tijger lelies uitstekend tegen de strenge vorst bestand bleken te zijn. H. Bruijn. BIBLIOTHEKEN Bibliotheken: Nutsbibliotheek te Den Burg Boeken kunnen worden afgehaald Zaterdagsmiddags van 2-3 uur in dc voormalige landbouwschool Nieuwstraa Den Burg. Oudeschild, Reizende Bibliotheek, afh/ len Donderdagsavond van 7-8 uur in openbare lagere school. R. K. leesbibliotheek „Voor allen". halen Zondagsmorgens van 11.3012.3u uur in het Parochiehuis, Oudesdhild 244. Reizende bibliotheek te Oosterend. Boeken kunnen worden afgehaald op Woensdag van 8-9 uur in de o.l. school te Oosterend. De Cocksdorp: Bibliotheek der Ned. Herv. Gemeente De Coaksdorp en Rei zende bibliotheek. Afhalen Zaterdags middags van 3-4 uur in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te De Cocksdorp. Midden-Eierland: Reizende biblio theek. Afhalen Donderdagsmiddags van 4-5 uur in de o.l. school te Midden- Eierland. (Publicatie Culturele Raad). Mtjobardt's Z*fiawtibl«tt«a helpen U «r OTcrbeca. VA het R onmh IN grond torie deren afziet een r zindt welk< voldc Te' dit g bind( In de zal 1 mers •gang ons geve zal f wel He op d Jans en 1 scho braa aan 50 r met Ee prin R.K der waa aan G H schi •Jbed: W-te V hed Stic ;eh en £van ien jpr< E ei Iet er FEUILLETON door T. LODEWIJK 41) Ik had nooit veel interesse ge had voor dergelijke histories weerde de heer Sartorius koud af. Nou enfin, hij werd ontdekt, moest natuurlijk worden uitgeleverd maar of u het geloven wil of niet, in Singa pore was 't ie 'm gepiept, en had nog kans gezien in de gauwigheid een stel kleren van de steward, dat was ik, en honderd gulden uit m'n geldkistje mee te nemen. Hij zal d'r wel vermakelijk hebben uitgezien in die kleren, want zo als u riet, ik ben nogal flink van postuur, dat was ik toen ook al.en hij. nou 's kijken, hij had wel zo ongeveer uw postuur. Hij was trouwens wel zo on geveer uw type, ook zo donker, een half bloed, dacht ik eigenlijk. Meneer Verdonck zei Sartorius opstaande ik heb nog veel te doen. Ik vind het aardig dat u me het wachten wilt verkorten door het vertellen van historietjes, maar ik moet tot mijn spijt zeggen dat ze me niet interesseren, ik kom later in de morgen nog wel te rug Toe, loopt u nu niet weg, pleitte Verdonck dringend ik heb de ober juist gezegd koffie te brengen, daar is hij net, trouwens, ja Jan, zet maar neer in ieder geval drinkt u een kop kof fie, meneer Sartorius, u heet toch Sar torius, niet? Ja, je raakt zo gauw met namen in de war, daar sprongen ze in de Oost ook raar mee om. Nou, als u geen Sartorius heette, trouwens, u bent een héér en dat was die vrijer zeer ze ker niet. dan zou ik haast gezworen hebben dat u en die deserteur dezelfde waren, neem me niet kwalijk, ik zeg haast. drinkt u uw koffie niet op?- Ik zei al antwoordde Sartorius en de scherpe klank in zijn stem was on miskenbaar dat ik geen tijd had. U hebt haast.... tja, dat had die vent ook, reuze haast om aan de wal te komen. Maar het kan zo raar lopen. blijft u nog even zitten meneer Sartorius het verhaal is te wonderlijk om het niet helemaal uit te horenjaren later ontmoet ik de stuurman van de Sera- wak, hij is nou kapitein bij de Loyd, en die zegt me: weet je nog, die deserteur, die er met jouw pak en met honderd pop vandoor is gegaan? Ik mag een boon zijn als ik die vent niet in Singapore in een grote slee heb zien rondrijen met 'n chauffeur in livrei! Sartorius legde het ene been over het andere, wreef zich de handen, kruiste de benen opnieuw. Hij zat blijkbaar niet op zijn gemak. Hij heette toen Lansing vertelde Verdonck genoeglijk verder en die Lansing schijnt in de eerste wereldoor log een hele rare schaats gereden te heb ben in een spionnageaffaire. Hij was van alle markten thuis, want hij had er nog zo'n beetje een handeltje ook bij, een hele rare handel, meneer Sartorius. Sneeuw noemen ze dat maar de geleer den maken het altijd moeilijk en praten van cocaine. Hij is toen geloof ik uitge wezen, dook later in Saigon op, kwam wéér onder een andere naam in Singa pore terug en dreef daar duistere zaken. Ze bleven niet duister, ze werden wel aan het licht gebracht, maar toen was hij hem alweer gepiept, net als die eerste keer en had blijkbaar wel kans gezien zijn spaarcentje mee te nemen. Drink uw koffie op meneer Sartorius, ze wordt koud. Sartorius nam automatisch zijn kopje op, doch dronk niet. Toch vervolgde Verdonck met een air van vaderlijke genoegelijkheid komen zulke mensen soms later heel netjes terecht. Bijvoorbeeld in een om geving waar niemand ze kent en waar ze om hun geld worden geacht. En vooral als niemand dan weet wat ze in het verleden uitgevoerd hebben, en als ze leven onder een andere naam, joost mag weten hoe ze eraan gekomen rijn en aan de papieren die er bij horen, dan heeft het ook eigenlijk geen zin, over het verleden te praten. Sartorius zweeg, z'n anders geelbruin gelaat zag nu grauw. Geloof ook maar niet ging Ver donck voort dat als ik iets van zo ie mand wist, ik het verder zou vertellen. Want ik geloof dat het er slecht voor hem uit zou zien, als dat gebeurde. Als iemand echt tóónt, tóónt, meneer Sarto rius, dat hij het verleden wil goedmaken, dan moet je hem een kans geven. Veronderstel nu eens, dat u zo'n ver leden had, ja, ik zeg het maar bij wijze van spreken. Je moet nooit praten zonder bewij zen siste Sartorius. Dat doe ik ook nooit antwoordde Verdonck kalm geloof dat maar ndet. Als ik bijvoorbeeld die vent weer tegen kwam, zou ik 'em zó dat politiebericht uit die Singapoerse krant onder de neus douwen, waar zijn portret in staat met een verzoek tot opsporing en voorge leiding. Tja, zo is er nog wel meer. Ge lukkig maar, meneer Sartorius, dat u 'n achtenswaardige burger bent. Wat wil je van me. je pleegt chantage! grauwde Sartorius. O nee! weerde Verdonck ver schrikt af ik denk er ndet over! Ik spréék maar zo veronderstellenderwijs. Maar als nou zo iemand tegen me zei: Ik heb een man een hoop narigheid be zorgd, een man dde bij me in de schuld staat. Ik wil de sohulbekentenis nou es niet gebruiken om die man nog meer narigheid te bezorgen maar ik geef ze zonder meer terug. Ik bemoei me niet meer met hem en laat hem in zijn eigen vet gaar stoven.... kijk, meneer Sarto rius, als zo'n man zoiets deed, zou ik mij nerzijds ook werkelijk niet weten, waar om ik tegen iemand mijn mond zou opendoen over zijn verleden. Weet je wat jij bent zei Sartori us tussen z'n tanden jij bent een. Sssssst! waarschuwde Verdonck de muren hebben hier oren. Spaar m'n goede naam alsjeblieft en laten we geen ruzie maiken, want als ik dan eens uit ging pakken en de kellner en de por tier en het kamermeisje, dat een zusje is van uw werkster als ik me niet ver gis, zouden staan luisteren, want zo zijn ze wel, en ze zouden daar allemaal ho ren wat ik zeinou, dan was het zó over heel Breeck. En dat kan ik in mijn établissement niet hebben, meneer Sartorius Een zaak waar mensen als u komen, daar passen zulke scènes niet, vlindt u wel? Sartorius balde zijn vuisten tot zijn knokkels wit zagen Hij kon tegen de vriendelijke ironie, waarachter zulk een ijzige dreiging versaholen lag, niet op. Een ogenblik staarde hij in de ogen van zijn tegenpartij. Die ogen knipten zelfs niet, ze staarden hem aan, wonderlijk hard en koud in dat vriendelijk glim lachende gericht. Goed zei hij en zijn stem was nauwelijks hoorbaar. Ik zal ze je sturen, die wissels. Maar welke waar borg Geen enkele verzekerde Ver donck prompt. Wordt vervolgd) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 Febr. op om 7.58 en gaat onder om 5.51. Maan: 17 Febr. V.M. 26 Febr. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 13 Febr. 5.29 en 6 01; 14 Febr. 6.55 en 7.32; 15 Febr. 7.58 en 8.36; 16 Febr. 8.49 en 9.21; 17 Febr 9.34 en 10 04; 18 Febr. 10.09 en 10.43 19 Febr. 10.39 en 11.13. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 6