0« Cjrocn cZwarts JexeU in het hart De winter regeerde en Texels jeugd profiteerde Plan voor nieuw R.K. Rusthuis in Molenstraat Texels Eigen Stoomboot Onderneming vocht tegen overmachtige vijand k - I HiJHT: -Mr- m i*jësg O Rhenm&tische Pijnen slopen Uw krachten- D.E.K." met fanfare en toneel in „Loodsmanswelvaren" WOENSDAG 17 FEBRUAI 1954 EXELSE 67« JAARGANG. No. 6812 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zatoidaga. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,J5 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. J VANAF de toren van de Binnenburg ziet U in vogelvlucht het terrein waar het R.K. Rusthuis zal verrijzen: rechts van de wit-berijpte boom het gymlokaal onmiddellijk links van de boom de R. K. Pastorie en daarnaast de R.K. Kerk. IN DE MOLENSTRAAT, op de bouw grond tussen de garage van de R.K. Pas torie en de meubelzaak van de N.V. Goe derenhandel Ph. Vlessing, zal binnen afzienbare tijd een rusthuis verrijzen, een rusthuis voor bejaarden van alle ge zindten, een hypermoderne inrichting, welke aan de hoogste eisen des tijds zal voldoen. Tevens ligt het in de bedoeling aan 'dit gebouw een kraaminrichting te ver binden. 5 In tegenstelling tot het rusthuis van - de Clazina Emelie Gollards Stichting \ifzal het gebouw in de Molenstraat ka- diners krijgen aan weerszijden van de "gang. Over de verdere bouwstijl konden ons in dit stadium nog geen nadere ge- tgevens worden verstrekt. Het gebouw zal plaats bieden aan 42 personen en zo- f wel 1- als 2-persoons kamers bevatten. Het rusthuis zal dus worden gebouwd op de plaats waar zioh thans o.a. de St. Janstidhting, het Zusterhuis ,,St Agnes" het gymnastieklokaal, vooreen R.K. 'sdhooL, zioh bevinden alsmede tot de [braakliggende grond. Het front krijgt i aan de Molenstraat een breedte van ca 50 meter. Voor het gebouw zal een tuin met oprit worden aangelegd. Een belangrijk bedrag is reeds in principe toegezegd van de zijde van de R.K. Kerk- en Armbesturen, een en an der onder voorwaarde, dat het Hoog- tJ waardig Episcopaat er zijn machtiging aan wil verlenen. h Getracht zal worden om door het uit- H schrijven van een lening het resterende 1 bedrag, benodigd voor de bouw, bijeen te krijgen. Ofschoon er talrijke moeilijk heden zijn te overwinnen, meent het Stichtingscomité, met de hulp van jiaêeheel R.K. Texel zijn doel wel te kun- fyien bereiken en verwezenlijken, tot heil van de bejaarden. Reeds lang moet van Seen dringende verbetering worden ge- esproken. De hierboven gepubliceerde gegevens werden ons verstrekt van de zijde van Met Stichtingscomité, dat bestaat uit de heren Th. R. Hin, voorzitter, C. Merckx, secretaris, Jb van Heerwaarden, Molen straat, penningmeester, leden van het dagelijks Bestuur, terwijl in het comité voorts zitting hebben de heren verte genwoordigers van de R.K. Kerk- en Armbesturen, zijnde de heren C. Com mandeur, „Manco", S. Hin, Den Hoorn; H. Timmer, PH. Polder; M. Th. Bakker, •,,Spyk"; H. Boogaard, „Trentgeest"; J. Boogaard, Oosterend; P. de Graaf, De Cocksdorp en J. Witte; ,,'s Hertogen bosch", Eierland. DE DOODSKLOK (ingezonden) Gaarne zou ik in uw op Texel zo veel gelezen blad een opmerking willen ma ken over iets, dat niet alleen mij maar ook andere bezoekers van uw mooie ei land herhaaldelijk onaangenaam heeft getroffen. Dat is het veelvuldig luiden van de doodsklok. In vele kleinere gemeenten waar men vroeger ook enkele malen per week onder het klokgelui zat, heeft men al lang begrepen, dat dit niet meer in deze tijd past en hoort men alleen de klanken bij een oproep tot de Kerkgang of bij zeer bijzondere gebeurtenissen als alle bewoners gewaarschuwd moeten worden. Het blijven luiden van de doodsklok bij elke begrafenis is volkomen uit de tijd. Voor de vreemdelingen is dit som bere gelui hinderlijk en zeker geen aan sporing de vacantie op Texel door te brengen. Mij zijn trouwens van het ei land zelfs meerdere gevallen bekend waarbij het voortdurende gelui van de doodsklok zo deprimerend op gevoelige mensen werkt, dat zij het ternauwernood kunnen verdragen of zelfs het eiland daarom hebben verlaten. Misschien kan ook de VVV er toe meewerken, dat Texel met zijn tijd mee gaat en het klokgelui wordt beperikt tot een oproep voor de Kerkgangers. Dat laatste zal voor velen een ware opluch ting zijn. Met dank voor de plaatsing, Een geregelde bezoeker van het mooie eiland Texel. DE DRIEKLEUR wappert. Dit was het teken voor de kapitein van de „Mars diep" naar Den Helder terug te keren. Het was Woensdag 10 Februari j.l. toen de directie van de N.V. TESO dit onple zierig e besluit moest nemen nadat de boten het onderspit hadden moeten del ven in hun strijd tegen het zware ijs, dat de toegang tot de haven van Oude- schild versperde. Het Persbericht van de PTT meldde Vrijdag: „Texel, getracht wordt de post per boot over te brengen. De ijsgang maakt het twijfelachtig of dit gelukken zal. Indien de boot niet overkomt, zal getracht worden het overbrengen der post per vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht te bewerkstelligen" Maar dit was aelukkig niet meer no dig: De Dokter Wagemaker wist naar het vasteland te komen en de Marsdiep stoomde Oudeschild binnen. Hierboven zien wij de twee boten tijdens hun tocht over de Waddenzee. IJZELSCHADE BIJ PTT De ij zei blijft een geduchte vijand van de PTT zo lang nog niet alle leidingen ondergronds gebracht zijn. Eind vorige week had de PTT een veertigtal storin gen te verhelpen, doordat de ijzel de bo vengrondse geleidingen soms tot een dikte van 3 om had doen opzwellen! Het gevolg daarvan was, dat vele draden sprongen. Dit euvel deed zich o.a. voor aan de Vuurtorenweg, in de Prins Hen drik Polder, in polder Het Noorden, in De Westen, het Kogerveld, Eierland, ('s Hertogenboschweg), Spang en Dijk manshuizen. Al deze storingen waren Zaterdag weer opgeheven. HIERNAAST brengen wij een serie foto's, welke ons een beeld geven van de winterse activiteiten tussen de Hors en de vuurtoren: 1. IJsvreugde op „De Putten", op de achtergrond de molen van Het Noorden. 2. Ook onze ULO hield wedstrijden. U ziet 2 scholieren in het heetst van de strijd op het „Jan Wilkes- land" in polder Waalenburg. 3. Dit is de veelbe sproken vijver in plan-Zuid te Den Burg. Hij is tot ijs baan voor Den Burg bevorderd en de onlangs opge richte club zwaait er de scepter. 4. Dit plaatje is ge nomen bij de Wad denzeedijk tussen Oudeschild en Dijk -manshuizen, het zwarte vlekje aan de einder is het ge maal. Het ijs kruit hoog tegen de dijk op en voorbij de bocht ziet u het zelfs óver de kruin wandelen! 5. Hier: Marius Reuvers in een luxe autootje midden op de Rog- sloot, links in het bos het torentje van de R.K. kerik van De Cocksdorp. 6. De IJsbaan van Hoorn trok talrij ke schaatsliefheb bers en natuurlijk was maistro Cover- ti er al gauw pre sent met zijn koek-en-zopie-tent. Tenslotte nr 7.: Dit sers van Oosterend waren niet uitgevaren die dag en imymi plaatje is gemaakt vanuit de bevroren Waddenzee. De kottervis- zo vriendelijk om even voor de lens te poseren. BEVORDERINGEN BIJ DE PTT De heer Jn. Huisman, Dr Jac. P. Thijssestraat, Den Burg, is bevorderd tot ahef-valkman bij de PTT; de heren C. J. Zoetelief, Parkstraat, en Th. J. Verlaan zijn bevorderd tot vakman. R.K. ONTWIKKELINGSCLUB De eerstvolgende twee avonden van de R.K. Ontwikkelingsclub die ook al moeilijkheden had in verband met de abnormale verbinding zijn bepaald op 18 Februari en 18 Maart, dus morgen avond, zal de heer Van Houte een cause rie houden over de ontwikkeling van het filmwezen en op 18 Maart komt briga dier Heringa een praatje houden over het onderwerp „Politie en Recherche". Maar za vratan ook ln op Uw hamaar en gesteL Laat daftoch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuiverende Kru- schen-kuur. Met de jaren gingen Uw le ver, nieren en ingewanden trager wer ken. De zes minerale zouten van Kru- schen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarme de behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 12 Februari: le klas: N. de Graaf—P. W. Kooi 2—0 J. VinkeG. Dros 20 C. v. HeerwaardenS. Bakker 20 S. RosJoh. D. Bakker 20 2e klas: W. J. BoonJ. Hooyberg 02 W. A. v. ZeylenC. P. Burger 20 J. P. StamJoh. Schoo 20 Joh. SchooJ. P. Stam 20 Joh. SchooJn. Kikkert 11 J. P. StamA. vxi. Slikke 20 3e klas: P. BakkerC. Vinke 20 D. v.d. WerfF. v. Sambeek 02 F. v. SambeekS. v. Heerwaarden 02 De Graaf nagelde Kooi muurvast on deraan, Dros bleef in de buurt door kans loos van Vinke te verliezen". Ditzelfde overkwam Joh. D. Bakker tegen Ros. C. v. Heerwaarden was juist iets ster ker dan S. Bakker. 2de klas. Ondanks heftige tegenstand moest Burger tegen van Zeylen de vlag strijken. Nog één punt is van Zeylen van de titel verwijderd, mede doordat A. v.d. Slikke beide punten aan Stam moest laten. Hooyberg verbeterde zijn kans op promotie door Boon terug te wijzen. Stam staat er nu iets minder goed voor, ondanks zijn goede prestaties (4 punten uit 3 partijen). Kikkert raakte ook meer achterop (1-1) tegen Schoo, laatstgenoemde klom op tot de midden moot. In de 3de klas goed werk van P. Bakker en F. v. Sambeek, terwijl Siem zijn positie verbeterde. 99 Den Hoorn Het muziekcorps „Door Eigen Kracht" bij zomerdag ook bekend als „De Bietenbouwers,, gaf Vrijdag en Zaterdagavond een zeer geslaagde uitvoering in Loodsmans Welvaren. Dat het fanfare in ons dorp een bijzondere populariteit geniet bleek wel uit de gro te belangstelling voor beide avonden. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, de heer J. Kiljan, dat het al weer twee jaar geleden is, dat de laatste uit voering plaats vond, want Februari 1953 kon de uitvoering niet doorgaan wegens de ramp. Op een dorp moet men roeien met de j riemen die men heeft want als men een 'klein corps bezit en er moeten dan nog enkele goede krachten gemist worden dan is het voor verschillende partijen een zwaardere opgave. Door deze han dicaps waren de bugels te zwak. Daar het fanfare de laatste jaren een goede naam heeft gekregen door de suc cessen op verschillende concourses, wil len ze ook dit jaar weer iets goeds bren gen en al zijn we nog ver van Hemel vaartsdag (de concoursdag) verwijderd, DEK bracht reeds op de uitvoeringen het vrije nummer. Pasc. Hymne a la Joie van Ferdinand Register en het verplich te nummer First Suite in Es. 1. Chacon ne, 2. Intermezzo, 3. Mars van G. Holst. Het concours wordt dit jaar gehou den in Venhuizen. Het corps bracht op een paar nummers na een nieuw programma ten gehore. Buiten de reeds genoemde nummers werd gespeeld: Neêrlands trouw, mars, A. Kappert; Faust-fantasie Gounod, arr. F. Jakma; Andante in G, arr. Gosling Mol Batiste; Le Calife de Bagdad, Ou verture, Th. Rottier; Le Fringant, mars, F. Rousseau; Sur un marsché Persan, In termezzo scène, Alb. W. Ketèlbey; Flo- nda, mars, A. Duroc. Vooral Andante in G. werd zeer goed gespeeld. Na de pauze werd opgevoerd de klucht in twee bedrijven: „De boksen^ Kangoe roe". Het fanfare had voor dit stuk een zeer goede bezetting voor het vertolken van de rollen. In een klein pensionbednjf van mijn heer de Beer (de heer D. Pool) op de Veluwe, komt de Jonkheer Frank Trot- senburg van Woutsend (G. Kiljan) loge ren. Weldra komt er nog eên gast bij, Jimmy Swing, een bokster (W. Kikkert). Beide heren willen niets met vrouwen te doen hebben. Maar buiten hun wil Dat zat zo: Bij hun pension vliegt een au to tegen een boom. Als ze op het punt staan te gaan helpen zien ze dat er twee meisjes uit de auto komen. Ze zijn echter geëscorteerd door pa en ma. De onfortuinlijke automobilisten komen in het pension Frank en Jimmy verstop pen zich. De pensionhouder maakt ken nis met kolonel Dovenetel (J. Kiljan) zijn vrouw (mevr. A. Boon-Haaker) en hun dochters Tilly (mej.N. Kikkert Nd.) en Troen (mej. W. Duinker) Frank en Jimmy raken meteen zwaar verliefd op de meisjes. Frank is verliefd op Tilly doch die voelt meer voor een bokser en Jimmy heeft zijn oog op Troen laten vallen maar die houdt meer van een Jonkheer. Teneinde raad wisselt het tweetal van persoon Dit brengt ontzet tende gevolgen met zich mée, want Frank belandt in de ring en Jimmy wordt uitgenodigd om met de kolonel paard te gaan rijden, terwijl hij nog nooit een paard bereden heeft. Een andere bokser (P. Zijm Hzn.) een onguur type had het oök op Tilly voor zien, maar toen hij van Jimmy Swing hoorde vertrok hij maar gauw! De zaak wordt nog ingewikkelder als Frank be zoek krijgt van een rijke tante Freule Gheel van Eierstruyff (mej. I. de Wit) die hem op komt zoeken. Als tante verneemt van de verwisse ling leeft ze intens mee en ze noemt haar neef de Boksende Kangoeroe. Jimmy's tegenstander komt er achter dat de Boksende Kangoeroe geen echte bokser is Dan lokt hij een gevecht uit. Wanneer de ongure bokser de strijd wil beslissen door een snelle aanval bukt Frank zich, treft hem met het hoofd in de maag en wint door knock-out. Nadat ook de kolonel en zijn vrouw waren gearriveerd met De Beer en hun dochter Troen werd het mysterie ont huld. Bovendien kregen Frank en Jimmy beiden 100.000 van tante. Een happy end dus. Maar er kwam nog een derde brui loft bij, want tante Sibelgine was ver liefd geworden op de veearts, (M. Witte) die naar een varken was komen kijken. Beide avonden werd een verloting ge houden en onder leiding van de band van Henk Craanen met een gezellig bal be sloten. DE HONGERIGE VOGELS WERDEN GEVOEDERD Terwijl de schaatslustige jeugd zich uitbundig vermaakte, leden de vogels op en rond ons eiland bitter gebrek. Ge lukkig werd uitgaande van de Jagers- verenigingen en „Natuurmonumenten" op verschillende plaatsen voeder ge strooid en bijten in het ijs gehakt. Hon derden vogels zwermden op die dorado's neer. Ook verscheidene landbouwers, begaan met het rampzalig lot van onze gevederde vrienden, hebben de afgelo pen koudeperiode blijk gegeven van hun medeleven met de vogels, die bij zulk koud weer het loodje dreigden te leg gen. Gelukkig is de temperatuur flink geklommen Zodra het weer milder werd viel dit ook aan de drukte op de voeder plaatsen te merken: vele vogels trokken overdag weg in de hoop in open water wat te kunnen voedselen. Intussen heeft de koude talrijke slachtoffers onder de vogels gemaakt. De gevonden exempla ren waren broodmager.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1