Neemt STERLING7 Sta op STERLI$Ü% - Ge bests shag! Het wapen van Breeck Het gemaskerde bal trok veel deelnemers Dan krijgt u het allerbeste van de Virginia-oogst. Lang van draad, heerlijk van geur en smaak. Neemt nu een pakje Sterling en u rookt de lekkerste shag van Nederland De strijd tegen t.b.c. is nog met gewonnen Het Jeugdverhoc) Ef avonturen van Bim en Bam' „Avanti" gaf geslaagde avond Op reis dan Uw spoorkaartje ge- {jj haaldbijdeV.V.V.,.Texel" IN GROTE VERSCHEIDENHEID kwa men de deelnemers aan het Bal-mas- qué van SV Texel Zondagavond naar Hotel Texel. Om 8 uur stonden al tal rijke mensen op de Groeneplaats op de uitkijk, maar op dat uur had het er nog alle schijn van, dat het bal-masqué dit jaar weinig om het lijf zou hebben. Om kwart over acht waren nog maar vier verklede eilandgenoten gepasseerd: drie matrozen onder aanvoering van een lui tenant ter zee eerste klasse. Die kwamen van verre en zouden dus wel een ver haaltje kunnen afsteken ook! „Wat denk je, zou het wat worden?" vroeg een bestuurslid aan een collega van de controle, hoeveel verwacht jij er? Zijn vriend moest het antwoord schuldig blijven: ,,Je kent het nóóit vooruit bekij ken!" En zo is het inderdaad: evenals het feest van Ouwe Sunderklaas kenmerkt het tot traditie geworden festijn van SV Texel zich door het element der verras sing: om kwart over acht ben je nog bang dat het een sof wordt en om negen uur staan ze me 4aa*' voor de entree ge woonweg te dringen! Tientallen hebben de narrenkap op de krullen geplant en zullen in Hotel Texel de bloemetjes eens buiten gaan zetten! En zo kreeg de jury, gevormd door mevr. A. van der Meulen-Flens, de heer en mevr. Bakker- Zuidewind, de heer en mevr. Van der Kooi-Moojen en de heer A de Wilt weer tal van voorstellingen te oordelen en zo werd het elf uur eer de uitslag bekend gemaakt kon worden.' De prijswinnaars Daar een zeer groot aantal personen veel werk van hun vermommingen had gemaakt, stond de jury ook nu weer voor een verre van eenvoudige taak. Ge looft u ons, dat er lang gewikt en ge wogen is! Van de enkelingen vonden ze Popey de Sailorman (mevr. J. Craanen- Hemelrijk) dë beste en inderdaad, dat was een zeer opvallende verschijning, ar men als van een gorilla en een gezicht als van een bnezende leeuw. Tweede werd onze vriend Maistro Coverti alias Gernt Coevert, die in de huid van de Baron van Münchhausen was gekropen. U kent hem wel: de man, die beroemd werd om zijn fantastische verhalen. Zo had hij eens een ganse vlucht eenden met één schot schietkatoen aan zijn ge weer verbonden en die stunt bracht hij op dit feest gloedvol in beeld. 3. werd de heer J. Keijser Pzn., Schilderweg, die duizend-en-een sneeuwvlokken op een donker costuum had geborduurd en zo een prachtige sneeuwman was geworden. Mej. Netty Keijser, De Waal, was tot een alleraardigst lieve heer beestje gemeta- morphoseerd, wat haar aan de 4de prijs hielp en Lyda Koopman van Oudeschild had succes als Reisbureau. De 6e en 7e prijs was voor Annie Rieswijk en Mari anne van der Slikke. De eerste prijs voor paren werd in de wacht gesleept door Dina Zijm en Mar tha du Porto, die eventjes als parachu tisten op het eiland waren geland. Zij hadden dus de zekere weg gekozen, waar Koning Winter, gezien de moeilijke bootverbinding, niet te vertrouwen bleek! Een zeer origineel idee, dat de jury bij de toekenning van de eerste prijs wel geen hoofdbrekens gekost zal hebben 2. „Kermisgasten", vertolkt door de heren Nic. de Graaf en Luuk Kellner, een tweetal, dat iedere keer opnieuw met een bijzonder aardige vondst naar voren komt. 3. Twee dames, die reclame maakten voor de loterij en tevens lootjes aan de man brachten. Dit baantje werd opgeknapt door Sonja Witte en Trijnie Heerschap. 4. „Tour de Texel" door Dick van der Slikke en Henk Witte. Wat wa ren die twee renners toegetakeld en wat zagen die karretjes er afgebeuld uit! 5. „Spaanse schonen". Dit waren Ery Rem mers en Vrouwkje Rab. Nu nog de groepen: „Toekomstdromen" werd vertolkt door een achttal personen, die ons herinnerden aan de stoute plan nen van de gemeente Texel, Rijk, Pro vincie en andere instanties. Zij speelden best en verwierven dan ook de Ie prijs met vlag en wimpel. Het waren de echt paren Van der Slikke, Sok, Van Wijk en Zegel. 2. Deze prijs was voor Henk Boon, Gerrit Wilner en Harry du Porto, die de uiteraard onsportieve geste van geld zuchtige voetballers aan de kaak stelden. De „Schrapers" waren resp. in het schandblok en aan de keten vastgeklon ken. Gerrit vertegenwoordigde intussen de strenge strafcommissie. De derde prijs was voor de Rattenvanger van Hameln (de heer H. C. Pnns) die een hele sleep van arme bloedjes mee troggelde. Hier aan werkten mee: mevr. Siersma, mevr. de Graaf en de echtparen Prins, Kooi man en Vlaming. 4 Ans Dekker, Tine Eelman en Diny Dros, die als kruis- woordpuzzles optraden. 5. „Nachtvlin ders" mevr. Boon, mevr^Wilner en Mar tha Witte IJd. Tenslotte ging een troostprijs naar. Tonia (Wim van der Vis). De voorzitter van de SV Texel, de heer D. Dapper, dankte de jury harte lijk voor haar bereidwilligheid. Hij was er zeker van, dat de jury haar taak weer met plezier had vervuld. Hij dank te hen, die zich zoveel moeiten hadden getroost om op deze avond een zo'n goed mogelijk figuur te slaan. De costume- ring beweegt zich in stijgende lijn, zei hij. Hierna vond het démasqué plaats en tegelijkertijd kreeg de vreugde kans om ten top te gaan stijgen, waaraan de band van Beumkes spontaan deelnam! Tot slot noemen wij hier nog de ove rige voorstellingen: Canasta, de Markies van Carrabas en de gelaarsde Kat, Sprookjesboek, Biede- mayerdame, gentleman-inbrékers, huwe lijksautomaat, koninklijke marine, Pau la, de 1ste supporter van SVT, Cowboy, hoera voor de wintersport, de klussies vrouw, „jij doet me denken aan rozen". „Eind 1953 is in de gemeente Aalsmeer binnen twee jaren na de eerste door lichting van de gehele bevolking het tweede onderzoek op tbc beëindigd. Het aantal verwijzingen voor een nader on derzoek was thans HET DRIEVOUDIGE van dat bij de eerste doorlichting", al dus een bericht in een weekblad. Dit resultaat is werkelijk ontstellend en bewijst te meer de noodzaak van het aanstaande bevolkingsonderzoek op tbc. Het huisbezoek is in volle gang. De Cocksdorp, Eierland en De Koog hebben de eerste ronde reeds gehad. In de an dere dorpen en buurtschappen is het huisbezoek nog niet voltooid. Er wordt veelal verondersteld, dat het fotografisch soherm-beeld-onderzoek al leen betekenis heeft voor de bestrijding van de tbc. Inderdaad is dit onderzoek voor de tbc bestrijding van zeer grote waarde. Doch ook is het onderzoek van veel belang voor het constateren van af wijkingen aan hart en hartvaten, ter wijl het onderzoek ook meer en meer een belangrijk middel wordt om longkanker te ontdekken. Juist door de ervaringen, ongedaan in een reeks van jaren, zijn de uitvoerende diensten beter in staat zich op deze kanten van het onderzoek nader te specialiseren. Ook hierom moet men de waarde van een regelmatige doorlichting niet on derschatten. Velen menen, dat indien zij in 1953 zijn doorgelicht, thans een herhaald onder zoek van weinig waarde is. Men vergeet evenwel dat zich binnen het half jaar een acuut tbc-proces kan openbaren, zo danig zelfs, dat men reeds anderen kan hebben besmet. Bo. 6 Ceeen^og Copjr^jhl P Bim en Bam hebben een kraampje gemaakt waar alle dieren mogen komen om eens flink plezier te hebben. Het lijkt wel een echte kermis, ze hebben mevrouw Nijlpaard op een kist gezet met haar hoofd door een houten schot en nu mogen de dieren zachte ballen naar haar gooien. Wie haar het beste raakt, krijgt een groot pak met chocola en no ten en nog veel meer heer lijkheden. Mevrouw Nijlpaard vindt het in het begin erg leuk, maar na een poosje krijgt ze er zo schoon genoeg van, dat ze van verveling be gint te gapen. Moet je eens zien, haar mond lijkt wel een hooischuur En natuurlijk wipt een van de dieren juist op dat gaapmoment een bal, die recht in haar keel vliegt. Die arme mevrouw Nijlpaard, ze stikt er haast in. Ze wordt zo boos, dat ze van de kist af springt en de vriendjes ach terna holt. De dieren stuiven uit elkaar, want ze hebben he lemaal geen zin in klappen. Men vindt het heel normaal, dat een tandarts éénmaal per half jaar de ge zondheidstoestand van de gebitten con troleert, doch van de noodzaak van een regelmatig algeheel gezondheidsonder zoek is men blijkbaar minder overtuigd. Eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat jaarlijks de gehele bevolking zou moe ten worden onderzocht. Doch dit ideaal is voorshands nog niet te verwezenlijken, waar gehele streken van Nederland zelfs nog niet een eerste keer zijn onderzocht. De gezondheids diensten zullen eerst na een reeks van jaren in staat zijn een dergelijke taak uit te voeren. Zij, die derhalve jaarlijks door het bedrijf waar zij werken worden onderzocht, zijn derhalve bevoorrecht. Doch het is stellig niet zo, dat zulks een overbodige luxe zou zijn. Daarom die nen zij, die in 1953 door hun bedrijf in staat werden gesteld onderzocht te wor den, wel te beseffen, dat het komende bevolkingsonderzoek voor hen even be- GEEN GESPREK ONDER DE POMP Geachte Texelaar: Uw tip kunnen wij helaas niet lanceren. Deze rubriek is nl. niet bestemd voor speciale reclamestunts red. De accordeonvereniging „Avanti", di rigent de heer K. Brouwer, gaf Donder dagavond haar eerste uitvoering. De be langstelling was behoorlijk. De 14 leden zeven jongens en zeven meisjes hadden een keurig programma gekozen en de diverse nummers werden over het algemeen goed vertolkt. De avond werd geopend door de voorzitster, mej. Marry Kuip. En daarop hoorden wij de herken ningsmelodie van „Avanti" de Spaanse wals „Espagnola". Toen het doek vaneen weelk zagen wij de club in haar groene shirts en strogele dassen en tegen het podium troonden een vijftal schilden met de naam van de vereniging. Dit alles langrijk is, als het is voor het overige ge- keurige indruk, het geeft iets 11. rif f 1 r-l öfil c itafc Ïian rlif-^ii„ mii non e\ i_ deelte van de bevolking. Zijn de huisbezoekers al bij u rond geweest? Was u wellicht niet thuis, of vond u de doorlichting voor u wellicht minder belangrijk: Alsnog kunt u zich opgeven door aan de secretaris van „Het Witte Kruis", de heer H. K. Remmers, Wil- helminalaan 19 te Den Burg, mede te delen, dat u ook aan het onderzoek wilt deel nemen. Vermeldt in uw schrijven naam en voorletters van het gezinshoofd, huis adres, aantal personen boven de 3 jaar. Het verschuldigde bedrag zal t.z.t. bij u worden opgehaald. Texel, 13 Februari 1954. Het bestuur van de afd. Texel van „Het Witte Kruis". UITBREIDING BOLWERK NOORDOOSTKUST Het bolwerk aan de Noordoostkust van ons eiland zal worden uitgebreid. Te Haarlem vond een onderhandse aan besteding plaats, waarbij het werk werd opgedragen aan de fa. P. Daalders Aan nemersbedrijf te Alkmaar. Het bolwerk, dat reeds een lengte van ruim 400 meter heeft, zal aan weerszijden met ongeveer 50 meter worden verlengd. Het materi aal zal gedeeltelijk uit bazalt en asfalt bestaan. Na de verlenging zal het bol werk nog slechts 40 meter van het sta tion der KNZHRM zijn verwijderd. WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. officiééls, iets var „dit" zijn wij, een ei gen karakter dus. We mochten acht nummers horen, plus als toegift een potpourri door Nida Wuis, Willy Zegel, Jan Zuidewind, terwijl de heer C. Eelman de drum bediende. De Offenbach-melodieen gaven ons meteen al een goede indruk van de mu zikale prestaties, waarbij vooral het uit stekende tempo opviel. „Elly", een ouver ture, zorgde daarop weer voor het con trast van een werk, waarin feitelijk de wispelturigheid van de jeugd staat af gebeeld: breed en rustig wordt ineens af gewisseld door „opvliegengheid''. Ook parade in „Sprookjesland" en de beken de serenade van Franz Schubert „Stand- chen", werden mooi verklankt. Pittig nummer was ook „Carnaval", die ons eveneens de juiste sfeer tekende en met niet minder aandacht hebben we gelui sterd naar „Slavenkoor", dat we al eerder door de zangvereniging „Con Amore" hoorden. „Lenteglorie" was het volgende, een concertwals, die kwinke leerde van de voorjaarsvreugde! Besloten werd met de „IJzer- en staal- mars", waarin af en toe echter enig te kort aan staal werd ontdekt, maar ten slotte mag men niet voor alle nummers op een tien en een grif rekenen! Spontaan verhief de heer J. Kikkert zich van zijn zetel en riep: „Als het u vergaan is als mij, wat hebben we geno ten, een hoera voor club en dirigent!" Daar werd even spontaan aan vol daan. De heer Brouwer werd namens de vereniging door Henme Vlas met bloe men gehuldigd. Na de pauze werd opgevoerd het blij spelletje „Liefde zoekt list". Hierin tra den op de dames N. Keesom-Logman, J. Oele, M Kuip, W. Zegel, J. Kiewiet, N. Wuis, A. Brans en R. Barends en de he ren W. Stiggelbout, J. Zuidewind en W. Vlas. Om de dolle situaties waarin de spelers verwikkeld raakten werd harte lijk gelachen. Al met al dus een geslaag de uitvoering en een goed begin van onze jeugdige „Avanti"! FEUILLETON door T. LODEWIJK 42) Geen enkele verzekerde Ver- donck prompt dan alleen mijn woord en het feit dat ik een fatsoenlijk mens ben. Alleen, meneer Sartorius, wanneer ik merk dat u ten aanzien van mejuf frouw Van Vueren, die mijn aanstaande schoondochter is.hij genoot van de uitwerking die deze mededeling had op de man tegenover hem als ik merk dat u zich daar in welk opzicht ook mee bemoeit, haar zelfs maar aanspreekt, dan ben ik aan de ene kant erg vergeetachtig en heb aan de andere een prima geheu gen, reken daarop. U stuurt me die wis sels? Sartorius knikte, onmachtig om te spreken. Hij rees op van zijn stoel en wendde zich haastig naar de deur. Wilt u meneer Van Vueren nog spreken? informeerde Verdonok ge dienstig of zal ik hem vertellen, dat meneer Sartorius, om het goed te maken, de schuld gecanceld heeft? maar dat hij er nooit een woord over wil horen? Zou dat niet het beste zijn? Jijje doet maar gromde Sar torius en haastte zich naar buiten, waar de chauffeur zich repte om het portier van de glanzende wagen voor hem te openen. Verdonck, vanuit de gang, keek de glimmende slee na, toen die snel het plein afreed. Johannes Cornells Verwoest, alias John Lansing, alias Chinese Joe, alias de Gele, nu meneer Sartorius, achtbaar in gezetene van Breeck mompelde hij het kan raar gaan in de wereld. Alleen ik ben een stommeling, want ik had hem meteen die honderd pop terug moeten vragen! Je vriend Sartorius vertelde hij even later in de ziekenkamer, waar Van Vueren onrustig lag te friemelen aan de franje van de sprei is geweest. Nee, hij kwam met boven. Ik moest je maar zeggen, dat het hem speet, en dat ie er nog eens over had gedacht, maar dat ie z'n aanbod niet gestand kon doen. Al leen wou hij de schuld maar schrappen, om het een beetje goed te maken. Van daag nog stuurt hij de accepten. Van Vuerens gelaat kleurde. Dat is mompelde hij dat had ik nooit achter die vent gezocht Als je er maar om denkt ver maande Verdonck dat je hem er nooit voor bedankt, zelfs geen woord er over rept, want zó is ie nou ook weer, daar houdt hij niet van. Ik vind het geweldig zuchtte Van Vueren verlicht. Tja, ik ook bevestigde Verdonck luchthartig. Er komt dus geen firma Sartorius en Van Vueren. En nou die van de baan is, makker, zullen wij eens een woordje met elkaar praten en eens kijken of we niet tot zaken kunnen ko men. MAN EN VROUW Ik weet het niet, inspecteur aar zelde Marian of vader wel Tja juffrouw Marian baste de stem van inspecteur Blankwater door de gang het spijt me wel, maar ik moet hem toch even hebben. En u d'r ook graag bij. O ja, meneer Verdonck, de ou de en de jonge desnoods, mogen het ook gerust horen. Mag ik binnengaan? Marian kon niets zeggen en zag met een bleek, vertrokken gezicht de inspec teur de deur van de ziekenkamer openen. Ze drong achter hem naar binnen en trok Harm mee. Kom zei ze va der moet niet alleen zijn. Zo, brandstichter groette de in specteur. Hij scheen met te zien hoe Van Vuerens gezicht vertrok en lette niet op Marians fonkelende ogen en het verbouwereerd uiterlijk van Harm. Moet ik je dan zo in bed vinden? Waarom geef je ons zoveel moeite en laat je mijn adjudant Vennema, die beste ijverige kerel, een figuur slaan? Van Vueren zag de inspecteur met ver baasde ogen aan. Hij stak hem een slap pe hand toe en legde die in de uitgesto ken hand van de politieman. Ik zal maar gaan zitten zei hij want ik heb je wat te vertellen. Je doch ter mag het ook horen en hier meneer Verdonck ook, want die komt in de fa milie, niet? Gefeliciteerd jullie. De omstandigheden zijn er niet zo naar om te feliciteren merkte Marian scherp op. Dat weet je nog niet glimlachte de inspecteur, en iets in zijn houding deed Harm verrast en geruststellend glimlachen naar Marian. Ik heb jul lie wat te vertellen mensen. Kors, jij bent al meteen begonnen om te roepen dat jij je eigen zaak in brand had gestoken. Ik wil niet zeggen dat je het in een moment van laat-maar- waaien niet hebt gebrobeerd. Daar zijn trouwens de bewijzen voor. Maar je moet niet denken dat jij de rode haan in je zaak hebt gestoken. Je hebt het gepro beerd, maar het is je niet gelulkt. Er is een klein fikkie geweest, maar dat ging weer uit Hoe kan dat? informeerde Van Vueren verbaasd, zoekend naar woorden ik heb het toch zelf gezien Dat de boel in de fik stond, natuur lijk antwoordde de inspecteur en dat zag je heel goed. Maar niet door je petroleumkannetje, vader. Ik heb me neer Koningsbruggen van de verzeke ring bij me gehad, een buitengewoon betrouwbare, eerlijke en royale vent, tussen haakjes en die werkt voor een heel coulante, nette maatschappij, dat heb ik wel gemerkten die vertelde me iets. Toen ben ik zelf gaan kijken. En toen heb ik je kellner nog eens aan de tand gevoeld Marinus? Heeft hij Nee hij heeft de boel niet in de brand gestoken. Hij heeft alleen op een gevaarlijke manier zitten knoeien met de stoppen en daardoor is kortsluiting ont staan. Blijkbaar brandde het al zo stie- kumweg al een tijdje, toen jij er met je oliekannetje op af stoof, Kors. Alleen bef?on de brand op een andere plek en doofde de jouwe weer uit. Het had kun nen zijn, dat er niets gespaard was ge bleven, dat je hele zaak was platgebrand en dan had je er lelijk ingezeten met je brandstichting, want als je al begint dat zelf te vertellen en er is geen enkel be wijs van het tegendeel. tja wat moe ten wij dan beginnen. Gelukkig dat ik zelf ten aanzien van jou niet zo lichtge lovig ben. Is dat waar inspecteur? Marians gezicht was begerig voorover gebogen, haar ogen lieten het gelaat vn de politie man niet los. Het is waar, juffrouw Marian. En toen ik het zaakje eenmaal gezien had, werd me ook alles duidelijk. Uw vader heeft alleen geprobeerd zijn zaak in de brand te steken. Of hij daar nu verder nog moeilijkheden mee krijgt, kan ik niet zeggen. Gezien zijn geestestoestand toen, zijn er nogal wat omstandigheden die het feit verzachten. Maar dit staat nu vast: de brand is niet ontstaan door zijn toedoen, ja, zijn plan is zelfs helemaal niet gelukt. Er zitten schroeiplekken op de wand en op de grond, maar het gange tje waarin hij de brand stichtte, staat nog helemaal overeind, u weet wel, daar tussen het buffet en de woonkamer. Nu zie je weer hoe goed het is als de brand weer maar blijft spuiten en het werk niet opgeeft al schijnt het niet te helpen. Want het scheelt wel wat, als er nog een stukje overeind blijft staan. Het scheelt je in dit geval de.je verzekering! Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4