9 roen wa e in het hart Halve eeuwCoöp.Boerenleenbank In 1904 met 17 leden begonnen rouleert thans rond zestig inillioen via de jubilerende Bank Maak 'n «inde aan dat ondragelijke znurbranden Het gemaskerde bal van S.V. „Texel PUROL OGENf ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6813 COURANT worden; Dit oude geveltje ging bij de uitbreiding helaas ten onder voor Vlugge en nauwkeurige bediening VOLGENDE WEEK zal de voorgevel van de Coöperatieve Boerenleenbank feestelijk geïllumineerd zijn en aan weerszijden van het schaap en de koe, die dan nóg sprakelozer zullen zijn!, len de jaartallen 1904 en 1954 Ja, de Boerenleenbank jubileert en na tuurlijk zal dat gedenkwaardige feit niet ongemerkt voorbij gaan: zal in Hotel „Texel" een receptie gehouden en Woensdag, Donderdag en Vrijdag is er voor alle 1213 leden groot feest met „het cabaret van de glimlach" onder leiding van Ton Delmonte. WELK EEN ENORME VLUCHT nam deze instelling sinds (haar stichting op 6 Februari 1904! Opgericht werd ze met 17 leden. Dat waren Cl. H. de Boer, notaris, T. Jansen van Gelder, dökter H. Over, B. C. H. Haakman, C R. Keijser A. Langeveld Pzn., graanhandelaar C. M Veeger, De Westen, K. T. Bakker, Spang, H. W. Keesom, Den Burg, C. A. Witte, Den Bur.<?, P. Smit Pzn., D. Keijser Szn., Gasthuisstraat, D. Witte Jzn., L. J. Kikkert, onderwijzer, J. C Visser, schil der, C. T. Bakker, Haven, N. Min, Bos wachter en P. Graaf, de eerste kassier, die tevens muziekleraar was. Een groot deel bestond uit met-boeren. In een oude, vergeelde Texelaar lezen wii: „Met de oprichting van een boeren leenbank voor Texel wordt het ernst: in eene bijeenkomst door eenige perso nen Zaterdagavond in hotel „De Zwaan" gehouden, werd besloten tot de oprich ting van een zoodanige bank. Die eerste stap werd gevolgd door een twee de: benoeming van bestuursleden en van commissarissen voor een raad van Toezicht. Voor het dagelijks bestuur werden gekozen de heren H. Haakman, president; A. Langeveld Pzn., vace-pres.; C. M. Veeger, P. Graaf, kassier. Als com missarissen voor de raad van Toezicht werden gekozen de heren Cl. H. de Boer, notaris, president; Dr H. Over, vice-pres.'» De jubilerende Bank aan de Vismarkt VIJFTIG JAREN DIRECTIE B. C. H HAAKMAN 1904-1908 A. LANGEVELD Pzn. 1908-1920 C W. BAKKER 1920-1923 J KIKKERT Nzn. 1923-1932 C. S. ZIJM 1932-1953 C. H. ROEPER 1953-heden bestendigd kon blijven, heeft onze Bank zich mogen ontwikkelen tot wat zij nu voor ons eiland betekent. Wij kunnen met voldoening terugzien op het werk, dat in de afgelopen vijftig jaar tot stand is gebracht. Ik hoop, dat wij de verdere groei mogen helpen bewerkstelligen en de moed en de kracht aan de dag kun nen leggen ten dienste van de Bank tot heil van de economische positie van de I boerenstand in het algemeen en niet te i vergeten ook die van onze middenstand, I waaronder onze Bank zeer vele leden I telt, ja zij is ook de hartëklop van tal Kijkje in een der kantoren; rechts achter de kluis N. Min en K T. Bakker. Nu de zaak zoo wordt aangepakt is de totstandkoming zeker eene groote schre de gevorderd. Naar wij vernemen zal deze bank zich aansluiten bij de Centra le Boerenleenbank, welke te Utrecht be staat." Dat was dus de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank. „Thans is Texel een van de tien grootste van de 733 bij de Raif feisenbank te Utrecht aangesloten ban ken. Wij mogen zeggen, dat onze bank gedragen wordt door de Texelse bevol king, want van de 10.000 zielen zijn er 1213 ldd!" aldus de heer C. H. Roeper, de huidige voorzitter, die ons in tegen woordigheid van twee andere leden van het dagelijks bestuur, de heren H. Leber, vice-voorzitter en C. W. Bakker, secre taris en de kassier, de heer Th. M. Graaf, had uitgenodigd tot een perscon ferentie in het fraaie gebouw aan de Vismarkt. De heer Roeper betoogde: „Geboren uit de nood der tijden, zon der middelen, bij een toestand die niet van middenstandsbedrijven. Ik huldig vooral de besturen, die in de dertiger jaren aan het bewind hebben gezeten en toen voor zulk een moeilijke taak stonden: enerzijds het beheren van de spaargelden en anderzijds de berooide boerenstand te helpen voortbe staan; besturen, die met vertrouwen en de nodige ervaring bezield geweest moe ten zijn om in die moeilijke tijden de boerenstand te bewaren en de spaarder voor verlies te behoeden." De heer Roeper wees er op, dat des tijds ook op Texel de behoefte bestond om het credietwezen van de landbouw in betere banen te leiden. 50 Jaar gele den bestond op Texel feitelijk geen landibouwcrediet. Het kantoor was aanvankelijk geves tigd in dc Gravenstraat, in het pand, waarin thans de zuüvelwlinkel van de heer Jac. Sdhrama is gevestigd. Daar woonde de eerste kassier, wijlen de heer P. Graaf, oom van de tegenwoordige kassier, de heer Th. M. Graaf, die zijn vader, wijlen de heer C. Graaf, in 1942 opvolgde. Dat de functie van kassier al die jaren door de familie Graaf is ekleed, typeert het gro te vertrouwen van de Texelse bevolking jegens de familie Graaf. Het eerste jaar bedroeg het salaris van de kas sier vijf en twintig gul den! In de notulen leest ge, dat de voorzitter in verband met de salarië ring betoogde: „Het gel delijke is niet in over eenstemming met het toekomende, maar liefde voor uw taak moet hier in meespreken!" Als een dief in de nacht „De bevolking van ons eiland moest voorheen er nog aan wennen zaken te doen met de Bank: de een wilde voor de ander^ met graag weten, dat hij naar de Boerenleenbank moest en als een dief in de nacht kwam men soms via een achterdeurtje in het kantoor van de toenmalige kassier! In 1910 werd een kamer gehuurd van het woonhuis van mevr. de wed. Bak- ker-Zijm, op de hoek van de Zwaan straat-Warmoesstraat. Daar werd nog een tweede kamer gehuurd, welke als vergaderzaal voor het bestuur dienst deed. De huur bedroeg 25 gulden per jaar, met inbegrip van vuur en licht. In 1917 kocht de Bank een eigen ge bouw en wel het huis van de heer Jan Leen aan de Molenstraat, geen indruk wekkend kantoorgebouw nog en voor elk te leen gevraagd bedrag werd het bestuur bijeen getrommeld, Zondags of door de week maakte geen verschil! Eind 1909 telde de Bank 75 leden en 115 spaarders. Wie geld bij haar willen opnemen dienen lid te worden. Het be drag aan spaargelden beliep in 1904 f 22.696,40, aan voorschotten f 5.200. Thans telt de Bank 1213 leden, 4385 spaarders, de spaargelden geven een to taal aan van f 3.882.977,57, de voorschot ten een bedrag van f 2.143.104. Het re servefonds, in 1909 nog slechts f 1.982,24 is gestegen tot f 357.000. In 1930 werd het tegenwoordige gebouw van de Coop. Boeren leenbank gesticht. Het aantal per_ soneelsleden bedroeg slechts 2 man: de kassier en de boekhoud ster, mej. M. Haakman, Op 1 Januari volgde de heer Th. M. Graaf zijn vader, wijlen de heer C. Graaf als kassier op. Het per soneel werd allengs uitgebreid doordat de werkzaamheden hand over hand en van dag tot dag toenamen, vooral ingevolge de geldsanering. Thans is hier aan de Vismarkt een staf van acht man in functie! In 1950 moest het gebouw be langrijk worden uitgebreid: de verbouwing kostte liefst rond f 60.000, terwijl de bouw in 1930 rond f 30.000 was uitgevoerd! De belangrijke positie die de Bank al lengs is gaan innemen bewijst wel het aantal dagboekposten: in 1936 lag dit om de 8000, in 1940 om de 11.000, in 1945 bedroeg het rond 20.000, in 1950 rond 62.000 en thans 96.000. „En de groei gaat steeds sneller!" al dus de heer Roeper, die ons vol trots het fraaie modern ingerichte gebouw aan de Vismarkt toonde: de kantoor ruimten, de machtige kluis, de spreek cellen en loketten en last bait not least de grote vergaderzaal. „We hebben thans voor f 1.227.000 uit staan onder hypothecair verband en f 207.000 onder borgstelling. Het eind cijfer van de laatste balans bedraagt f 6.197.641In het oprichtingsjaar f22 761." 96.000 Dagboekposten. U zult zich af vragen, hoe zo'n betrekkelijk klein aan tal personeelsleden alle werkzaamheden af kan! „Wordt er soms gehekst?" Dat niet, maar men heeft er de beschikking over de modernste, vernuftigste machi nes, waarvan wij b v. de boekhoudma chine, de „Burroughs" noemen, die mis schien wel 4-5 man vervangt, tal van rubrieken bijhoudt en o.a. even de rente voor ons uitrekent! In 1930 werd de Bank met de eerste telmachine verrijkt, een prachtig, handig apparaat, maar al weer volkomen ouderwets als je hem vergelijkt met de nieuwste telmachine, die optelt, aftrekt, vermenigvuldigt en het moet) om een grote schare bruilofts- gangers te ontvangen!! Ja, de jubilaris kan trots om zich heen zien! Er is wat veranderd in die halve eeuw, er is wat gegroeid! Men paste zich aan bij de tijdsomstandigheden en terecht merkte de voorzitter op: „Ongeacht welke op dracht men ons geeft, op ieder terrein kunnen wij de opdracht uitvoeren. Met trots kunnen wij ervan gewagen, dat in al die vijftig jaren nooit één spaarder een cent tekort is gekomen!" Inderdaad en deze prachtige resulta ten werken de moderne boekhoudsyste men natuurlijk in de hand! „Alleen de notulen komen nog in een echt boek voor, alle andere werkzaamheden gaan via de kaartsystemen", aldus de kassier. Op de plaats waar eens wijlen Ards Poniger zijn eilandgenoten glazen voor petroleumlampen verkocht of kousen voor de petroleumstellen, verrees in 1930 het tegenwoordige gebouw van de jubi lerende bank. Op een hoogst belangrijk punt: vlak bij de maiikt, waar iedere Maandag zoveel zaken worden gesloten. Maandag is dan ook de topdag van de week! Eens was die Maandag (minder druk, vrij kort geleden nog: toen Neder land in de greep van de bezetter lag ge klonken. In die tijd gebeurde nog een ernstig incident: een granaat afgevuurd door luchtdoelartillerie van Den Helder en bestemd voor een geallieerd vlieg tuig, raakte uit de koers en sloeg met Daar verrees in 1930 het gebouw van de Boerenleenbank deelt! Je staat er voor! Wij worden rond geleid en men toont ons de machtige kluis achter een niet minder machtige deur. In de 40 safe-loketten is uw bezit wélgeborgen, dunkt ons! We dalen af naar de grote arohieflkelder, waar te vens de ponsinrichting is gevestigd: voor alle 1213 leden is het adres in blik ge ponst. Voorheen moest dat aan de vaste- wal gebeuren, maar nu doen ze dat even zelf en de kassier demonstreert het ons in het middernachtelijk uur met liefde! Langs de twee spreekcellen en de drie open cellen, door de ruime hal en het fraai marmeren trappenhuis bereiken we de grote vergaderzaal, waardig (als GYMNASTEN VOOR HET VOETLICHT „Achter de schermen van het cultu rele leven" wordt in de Molenstraat reeds.*- lange tijd volop activiteit ont plooid: daar zijn de leden en adspiran- ten van onze gymnastiekvereniging „Texel" op hun repetitieavonden vol vuur bezig de laatste hand te leggen aan hun repertoire, waarmee ze Vrijdag avond 26 Februari a.s. in „Casino" voor het voetlicht zullen treden. Nadere bij zonderheden omtrent deze uitvoering vindt u in de advertentie, terwijl u in ons blad van volgende week Woensdag een geillustreerd artikel zult aantreffen met betrekking tot de oefeningen, die hun de kunst moeten kweken! een enorme klap, gepaard gaande met een even enorme rookontwikkeling, dwars door het dak van de Bank. Scherven doorzeefden de vergaderzaal en ofschoon ze twee zolders passeerden bleef deze „aanslag" tot materiële scha de beperkt. Dat gebeurde in September 1944. Het woord Boerenleenbank kwam op aller lippen, want de roep ging: „Brand in de Boerenleenbank!". Thans komt die naam weer op aller lippen en onder lieel wat prettiger om standigheden! Dat kon, wij schreven het reeds, niet ongemerkt voorbij gaan en terecht zei dc voorzitter: „Wij zijn wel iswaar niet gewoon aan de weg te tim meren en ons op de. voorgrond te plaat sen ligt helemaal niet in onze aard, maar ter gelegenheid van dit gouden ju bileum is het toch wel van belang even stil te staan en om ons heen te zien naar wat er door dc Bank is bereikt en welke positie zij thans inneemt." Drie dagen feest! Volgende week viert Texel het gouden jubileum. Dinsdagmiddag recipiëert het Bestuur in Hotel „Texel" en 24, 25 en 26 Februari wordt er feest gevierd met de leden, die allemaal persoonlijk zijn uitgenodigd. Timmerlieden zijn momen teel bezig tegen de gevel het stramien te plaatsen waarop straks de heren elec- triciëns hun vaardigheid inzake de uit voering van een feestelijke illuminatie mogen tonen! Het Bestuur, bestaande uit de heren C. H. Roeper, voorzitter, H. Leber, vice- voorzitter, C. W. Bakker, secretaris, S. Wuis Azn., P J. Witte, P M. Mantje, S. van der Vis en F. L. de Grave, leden, zal Dinsdag heel wat handen moeten drukken. Omtrent de ontvangst mogen wij niet uit de school klappen, maar wél kunnen wij u verzekeren dat er menige f eestsigaar zal worden opgestoken! Proficiat BRIGADIER HERINGA OP 4 MAART Wegens ziekte van de secretaris wer den wij jammergenoeg onjuist ingelicht inzake de eerstvolgende ontwikkelings avonden in Hotel De Zwaan Donder dagavond j.l. werd daar nl. een onder linge praatavond gehouden en brigadier Heringa komt 4 Maart spreken. BOUWVERGUNNINGEN De heer A. van Heerwaarden, B 103, bouw van een kippenhok; de heer W. de Haas, Kerkplein 12, Oosterend, bouw van een kippenhok aan de weg door de Nes. Neem een ot twee Rennlei, en op 't zelfde moment is dat zuurbran- aen geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en.gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. ONS PLAN de winnaars in de diverse rubrieken apart te fo tograferen en zo tot drie groepsopnamen te komen, viel in duigen: op zo'n avond en na de uitslag is organiseren „uitgesloten, de stemming wil ineens zo oplopen, dat van een algehele verwarring, ja zelfs van bandeloosheid kan worden gesproken! De oproep van de zijde van de jury had tot gevolg dat alle honderd gemaskerden het podium be klommen en met een „Hier benne we, knippen maar!" lokten zij de vogel uit het kastje. Maar honderd ver momden op 150 vierkante centimeter leidt enkel tot lou- pewerk en daarom bieden we 2 fragmenten aan: De wiel renners zijn Dick v.d. Slikke en Henk Witte, op de andere plaat van links naar rechts: D. Dapper, G. Wilner, H. du Porto, W. van Zeylen en H. Boon. V) Ruwe Handen DE VERZORGING VAN FOKOOIEN EN LAMMEREN IN HET VOORJAAR In de radiorubriek van de afdeling voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning zal de heer E. J. Bats, hoofdassi stent bij het Rijksveeteeltconsulenlschap voor Zuidholland, Maandagavond om streeks kwart voor acht over Hilver sum I enkele aanwijzingen geven inzake: „de verzorging van fokooien en lamme ren in het voorjaar." HOEST, GRIEP... Dc weldadige warmte vanThcr- mogène stilt de pijn In keel en borst en verjaagt de aanval. Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1