9 roen wa in het harL, 1904 1954 Actie-comité Oudeschild zond telegram aan de Minister en aan alle Kamerfracties Onze Gymnastiekvereniging „Texel' verenigt het nut met het genoegen De Coöp. Boerenleenbank te Texel Protestvergadering in „Het Eigen Gebouw" WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 TEXELSE 68e JAARGANG. No. 6814 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij I Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Achter de schermen van het culturele leven (2) Het populaire zwaluwnestje aan de ringen VRIJDAGAVOND geven de adspiran- ten afdelingen van onze gymnastiekver eniging „Texel" met medewerking van de damesafdeling een uitvoering in „Ca sino". Een goede aanleiding om nu eens een artikeltje te wijden aan de tum- sport in de rubriek: „Achter de scher men van het culturele leven". Eigen lijk wordt er door de gym practisch al tijd achter de schermen gewerkt, want in tegenstelling tot b.v. muziek- en to neelverenigingen treedt de °,rm slechts sporadisoh in het openbaar op: één win- teruitvoering en twee openluchtdemon straties tijdens de zomermaanden. Ver der houden ze zich gedurende het ganse jaar buiten het vizier en oefenen zij in het «vmlokaal in de Molenstraat. In tussen hebben ze daar de langste tijd hun armen uitgezwaaid,, want in Den Burg, wordt zo zoetjesaan de laatste hand gelegd aan 'de afbouw van een écht gymlokaal en daar zullen wij dan voortaan de leden van onze gym aan het weik kunnen zien. We zijn eens naar de heer C Mets ge stapt om een paar velletjes inlichtingen te verzamelen. Hij was nog maar een knaapje, toen de gym werd opgericht en nóg maakt hij keurige standjes op de brug en stellig speelt hij ook nog een reuze zwaai op het hoogrek klaar! „Ik ben de enige, die nog van de eer ste -roep leden actief aan het vereni gingswerk deelneemt", aldus de heer Mets, die, zoals bekend, desnoods zijn winkel dicht gooit als de belangen van de gym dat eisen! Deze volbloed turner vertelt ons, dat ze destijds in de voor malige landbouwschool aan de Nieuw- straat begonnen, met werktuigen, die eerder gammel dan volmaakt waren! Later oefenden ze in het Glazen Paleis. De heer J Kil jan Sr was toen de hoofd leider, die assistentie had van de heren M. Boogaard, G. Miedhels, J. Roeper Johzn. en Joh. Moerbeek. Tot hun soijt raakte de gvm enige tijd op non-actief, de animo bleek zoek en alleen de heren Boogaard, N Graaf, Joh. Moerbeek en Mets gingen door. iDaarop kwam de heer Zondervan de leiding nemen en met de negen herenleden werd wederom met frisse moed gestart. Samen met muziek corps „VIOS" gaven ze toen een uitvoe ring en die sloeg zo in, dat van een his torische avond kan worden gerept: van af die tijd begon de opbloei! Enige dames traden als lid toe en begonnen te oefenen onder leiding van wijlen de heer Joh Moerbeek. De heer Mets nam de heren- afdeling over uit handen van de heer Zondervan. Successievelijk werden de gelederen met adspiranten versterkt. De dames Tr. Eelman en M. Koorn (thans gehuwd en woonachtig aan de Over kant) waren de leidsters van de meisjes. Daarna heeft de heer Mets gedurende lange tijd alle afdelingen geleid, wat hem vier avonden per week kostte! Dit werk wordt thans verricht door de heer Mooi, Den Helder, terwijl de heer A. Keizer de oudste jongens leidt en de heer Mets de herenafdeling. HOE staat het momenteel met de gym? Het aantal leden bedraagt plm. 180, voor de oorlog telde de gym meer dames- en herenleden, nu domineren de adspiran ten met bijna 60 meisjesadspiranten van 9-12 jaar. Men moet 9 jaar zijn om als lid te kunnen toetreden, eigenlijk is dat al weer oud genoeg, want het aantal mis vormingen (vergroeiingen) is in onze gemeente groter dan elders. De heer Mets merkt op, dat dit niet komt door dat de Texelaars minder goed gebouwd zijn, maar in de loop der jaren en van daag de dag ook nog, wordt er te weinig Van de ringen in de veilige handen van de leidei, de heer Mooi aandacht besteed aan de lichamelijke training op het terrein der gymnastiek. Hij bleek dan ook verheugd, dat wij bin nenkort een beter geoutilleerd lokaal krijgen. Aanstelling van een leeraar van gemeentewege is noodzakelijk. In de Molenstraat had de gym eerst 4 avon den ter beschikking maar dit programma moest worden gehalveerd, waardoor de normale expansdemogelijkheid in het ge drang kwam Wat de oefenuren betreft, aldus de heer Mets, zitten wij in een harnas. Van de zijde der getrouwde da mes is animo genoeg tot vorming van 'n apart clubje, maar er is gebrek aan een lokaliteit en. aan een leider. Waaraan tensieve training nodig! Thans vertegen woordigt de voorz. de heer P. Sdhoorl, alleen Texel in dit corps; bovendien houdt hij het groen'-zwart hoog door al driemaal achter elkaar het kampioen schap van de Turnkring op zijn naam te brengen! De heer Mets is acht jaar lid van dit corps geweest, u moet weten, wat hij daarvoor over had, in de oorlog is hij menigmaal van Den Helder naai winkel (40 km) én terug gefietst, soms met drie dubbele banden om de wielen en daarbij nog de training, een zware dag moet dat geweest zijn! Pratend over de climax, wees de heer Mets erop, dat men uiteraard vanuit de grondbeginselen en door lange oefenin gen pas iets kan bereiken. Er is een gro te dosis doorzettingsvermogen voor no dig. Om ook een paar plaatjes voor dit en het nummer van de derde Maart te kun nen maken hebben wij enige oefeningen bijgewoond in het lokaal. Er werd ge werkt op de brug, aan de ringen, aan het rek, op het paard, vrije oefeningen, bal- en knotsoefeningen. Koram geen spier werd met rust gelaten! De sfeer daar was zoals het in een ge zonde vereniging hoort. Er is discipline, zonder dat men daar iets van merkt. Het gaat allemaal in prettige verstandhou ding en kan men ziah belangrijker basis denken? Straks zien we de brug, die ringen ook weer in het nieuwe lokaal, maar daar zullen ontbreken de ladders, de klimpalen, daarvoor in de plaats krij gen we een draaibaar wandrek, tevens te gebruiken als klim- en klautertoestel. Er komen twee springkasten en een brug met ongelijke leggers (tot 2,10) zal het rek voor de dames vervangen. Vanzelf sprekend blijft ook de evenwüdhtsbalk als een goed werktuig gehandhaafd! De gymnastiekvereniging „Texel" is een der grootste verenigingen die zijn aangesloten bij de Turnkring Hollands Noorderkwartier, ressorterend onder het K.N.G.V.: van de 20 verenigingen bezet Texel in grootte de zesde plaats. Texel heeft haar leden niet alleen te Den Burg, maar ook in Den Hoorn, De Koog, Oudeschild en De Waal. De Cocksdorp en Oosterend wel wat ver van Den Burg gelegen hebben hun eigen afde ling. Het plan bestaat binnen afzienba re tijd een volleyball-afdeling aan de gym toe te voegen. Vrijdagavond komen onze turnsters en turners voor het voetlicht. U zult wel ontdekken, dat de één meer begaafd is dan de ander, maar daar gaat het niet om. Het gaat om toepassing van de leus: „Een gezond lichaam, een gezon de geest!" En die is er, ook in de herenafdeling, waar wij wel gezien hebben, dat twee huisvaders elkaar als kwajongens achter het lijf zaten! „Texel" turnt met een glimlach! En, de Texelaars dragen gaarne met een Keizer, Mets en Schoor 1 in actie toe te schrijven, die ineensohromneling van de herenafdeling? Wel, hoofdzake lijk doordat er voor hen zoveel andere ontspanningsmogelijkheden onstonden: motorclub, voetbalsport, biljartsport etc. Onze gym bloeit, maar haar grootste successen behaalde zij tussen 1937 en 1943. Op de turnknngdagen behaalde zij toen de hoogste punten. Na de oorlog schoot de roem opnieuw omhoog, toen enige leden tot het keurcorps mochten toetreden. Momenteel heeft de gym ook wel leden, die de capaciteiten hebben om zich op te werken tot lid van het keurcorps, vooral onder de dames schui len deze krachten. Daartoe is echter in- Een quartet op de brug is ook aardig glimlach hun deel bij: vorig jaar is een donateursactie op touw gezet en die liep prachtig: momenteel telt de gym zo'n 300 donateurs, die de vereniging met fltot f5.steunen Vrijdagavond zullen zij zien (en in de nabije toekomst nog duidelijker) dat hun financiële steun gegeven wordt aan een vereniging, die aller medewerking ten volle verdient! BI] d« eerste aanwijzing van Rheumatlsche Pijn moet gij zeker Krnschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden wor den afgevoerd en zo worden rheumati sche pijnen gesmoord in de kiem. In dui zenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? BEKENDMAKING Het kantoor van de Sociale Dienst zal gesloten zijn van 26 Februari tot en met 2 Maart 1954. Burgemeester *en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester. P BEFMSTERBOER, Secretaris TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd 22 Febr. 1954: 25 Biggen 4555; 51 N Kalveren 3555 maakt tot haar grote spijt bekend, dat ingevolge de toestand der wegen, van hoger hand het zwaarvervoer, waaronder autobussen, met ingang van heden is verboden. Wij zijn daardoor niet in 6taat voor het vervoer naar de feestavonden en -middag te zorgen. Ieder zal dus per eigen gelegenheid moeten komen. ij rekenen er echter op, dat het bezoek aan de feestuitvoering daardoor niet minder zal zijn. Indien het rijverbod voor autobussen weer wordt ingetrokken, blijft de U toegezonden regeling betr. routes busdienst v. kracht. Namens de Coöp. Boerenleenbank, Het Bestuur en Baad van Toezicht. ZOALS al eerder gemeld is in Oudeschild een comité van actie gevormd voor het behoud en de verbetering van de haven van Oudeschild. Onder leiding van de voorzitter, de heer Jak- Bruin grijs van haar, maar het strijden nog lang niet moe werd voor Zaterdagavond j.l. in„Het Eigen Gebouw" een orotest- vergadering uitgeschreven. Deze vergadering, die door een hondertal personen werd bijgewoond, had een zeer rustig verloop en dat was geen wonder: alle aanwezigen bleken met hart en ziel in te stemmen met het streven van het comité, dat pal staat voor de welvaart van Oudeschild. Toen de voorzitter dan ook voorstelde wij zijn niet conservatief, maar wij me nen te strijden voor het belang van heel Texel." Hierna werd het woord gevoerd door de heer Joh. Slaman, lid van het comité, die betoogde: „In het Noordhollands Dagblad van 18 Februari las ik: „Ou deschild vecht voor zijn veerhaven." En voorts over een actiecomité, dat gevormd is, dat heden een protestvergadering uit schrijft tegen het maken van een haven op het Horntje. (Dit ANP-bencht is ui teraard door een groot aantal dagbla den gepubliceerd - red.) De heer Sla- man verVolgde. Wij juichen het toe, dat de pers ons helpt. Heel Nederland moet het weten, dat wij vechten voor oruze veerhaven. Maar niet alleen daarvoor: Wij vechten voor een betere haven, die direct uitmondt op stroom! Zodat daar zowel 'n veerboot met grotere diepgang als de kotters en vrachtschepen van pro fiteren. Dat is niet alleen van belang voor Oudeschild, maar voor geheel ons eiland. Ja, voor heel Nederland! Dus 'n algemeen beland. Alle wegen van Texel lopen naar onze haven, ze moeten wel verbeterd worden, maar er behoeven geen nieuwe wegen te komen. De tunnel, waarover de Texelse Courant eens schreef, was maar een Aprilgrap. Maar 't vechten voor 'n goede haven is ernst. Dat had al eerder moeten ge beuren. Niet alleen wij zijn daar voor maar vele anderen op Texel oolk en hoe beter wij worden inge licht over deze kwestie, hoe meer er ook voor zullen zijn. Als de grote pers er over schrijft, mits goed inge licht, zullen er vele badgasten en han delsmensen uit heel Nederland voor zijn. Oudeschild is een veilige haven, wat van een te maken haven op het Horntje nog lang niet zeker is. Een goede haven hier en aan 'Den Helder, welke het laden en lossen bevordert, zal het mogelijk maken dat er op tijd gevaren wordt. Het wat langer varen zal voor velen geen be zwaar en voor anderen een genot zijn. Hier is no" veel meer over te zeggen. Over de millioenen, welke aanleg van een haven aan het Horntje zal kosten, over de langere busroutes enz. Maar nu wil ik het hierbij laten. Vecht met ons mee voor een betere haven te Oude schild!" De heer Alb. Backer, secretaris van het comité, merkte op: „Wij hebben ge probeerd door een ingezonden stuk de knuppel in het hoenderhok te werpen. Het begin is er en wij hopen, dat uit een en ander iets goeds naar voren zal komen en een beslissing zal worden ge nomen in het belang van Oudeschild, ja, van heel Texel. Wij zijn van mening dat o a. in verband met de uitbreiding van de kottersvloot uitbreiding van de haven noodzakelijk is. Wij hebben het volgende schrijven aan de N.V. TESO gericht: Aan Texels Eigen Stoomboot On derneming te Den Burg, Texel. Mijne heren, Zoals u wel uit de krant gelezen zult hebben is te Oudeschild een actiecomité opgericht om te ageren tegen de plannen een haven aan het Horntje te maken. Het ligt in de bedoeling a.s. Zaterdag 20 Februari in openbare vergadering bij een te komen om deze kwestie nader met de Oudeschilders te bespreken. Wij zouden het zeer op prijs stellen, wanneer uw bestuur dan aanwezig zou kunnen zijn om eens uiteen te zetten welke plannen TESO heeft, wanneer de Zie 2de pagina om de minister van verkeer en water staat een telegram te zenden, alsmede aan de kamerfracties, vond dit aller in stemming. De inhoud van dit telegram luidde: Aan Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat 's Gravenhage Excellentie, De bevolking van Oudeschild, in ver gadering bijeen, heeft met bezorgdheid kennis genomen van het voornemen, een haven aan het Horntje te maken, waar door de bevolking van Oudeschild, die door de afsluiting van de Zuiderzee toch reeds zo ernstig is getroffen nog meer wordt gedupeerd. Is van mening, dat de voortdurende uitbreiding van de kottervloot en de gro tere diepgang van de schepen, uitbrei ding en verbetering van de haven toch noodzakelijk maakt. Is van oordeel, dat een combinatie van verkeers-, industrie- en vissershaven veel goedkoper is en minder exploitatiekosten zal vergen dan 2 afzonderlijke havens. Dat het voordeel van een veerhaven aan het Horntje in geen geval is bewe zen. Dat het maken van een doelmatige ha ven, mits dit geschiedt op dezelfde wijze als men aan het Horntje van plan is, het vervoersprobleem voor vele jaren kan oplossen, en aan alle eisen, die dit ver voer stelt, volledig kan worden voldaan. Verzoekt Uwe Excellentie dringend, deze kwestie spoedig met belanghebben den te bespreken. Actiecomité voor behoud en verbete ring van de veerhaven Oudeschild Jak. Bruin, voorzitter A. Backer, secretaris Oudeschild 341, Texel. De heer Jak. Bruin verwelkomde de aanwezigen hartelijk „namens het co mité van actie voor het behoud van de haven te Oudeschild en tegen de plan nen voor een haven op het Horntje." Het doet ons veel genoegen, zo ver volgde spreker, dat u in zo'n grote getale aan onze oproep gehoor hebt gegeven. Voor ons een téken, dat wij goed gedaan hebben deze protesvergadering te hou den. Het is dan ook ons aller belang, dat de haven aan Oudeschild behouden blijft. In onze ogen 'zou het voor Texel een ramp zijn als de regering een besluit zou nemen ten gunste van een .pont aan het Horntje. Ik hoop dan ook, dat de geest en de besprekingen zo zullen zijn, dat, als wij straiks weer uiteen gaan, wij kun nen zeggen: „Er zijn spijkers met koppen geslagen," maar het was een vergadering waarop wij een en ander goed hebben mogen overwegen. Nu zult u zeggen, vergadering, „Wat wil het comité nu, wat heeft het ons te vertellen?" Maar, dat is het 'm juist: ook wij moeten het van horen zeggen heb ben, want alles gebeurt buiten ons om! In ieder geval hebben wij onze zienswijze al via een ingezonden stuk (zie de Texe laar van 13 Februari j.l. - red.) (kenbaar gemaakt Daar is reeds critiek op uitge oefend door een voorstander van het plan 't (Horntje. Door ons comité is daar inmiddels op geantwoord, alsmede door onze vriend Boom. (Heden vindt u deze stukken in de Texelse Courant, waar wij Zaterdag jl. geen ruimte konden vinden tot plaatsing, red.) De heer Bruin besloot zijn openings woord met; „Wij zijn niet chauvinistisch.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1