De protestvergadering T. B.C.-Thermometer Vervolg van pagina 1 boot in een verbeterde haven, via Oude- schild, zou blijven varen. We hebben dan concrete gegevens, welke we voor ons doel zouden kunnen gebruiken bij diverse instanties. Wij rekenen op uw medewerking en verblijven, w,g. Voor het actiecomité TESO antwoordde ons het volgende: Mijne heren, Uw verzoek, vervat in uw schrijven van 16 Februari 1954, is nog de zelfde dag in de Raad van Commissarissen be sproken. De Raad van Commissarnssen van de N.V. TESO aoht zich echter niet gerech tigd om in een openbare vergadering de nodige inlichtingen te verstrekken. Zij wijst u echter op art. 26 harer statuten, luidende o.m.: „andere algemene vergaderingen kun nen worden gehouden wanneer één of meer aandeelhouders van aandelen, ge~ zamenlijk ten minste één-twintigste van het geplaatste kapitaal vertegen woordigen, zulks schriftelijk en onder nauwkeurige opgave der te behande len onderwerpen aan de directeur en de raad van commissarissen verzoe ken." Wij vertrouwen dat u onze zienswijze zult kunnen billijken en tekenen, Hoogachtend, Voor de Raad van Commissarissen De Directeur J. J. van der Vlies De heer Backer zei, dat het comité gaarne ziet, dat TESO maatregelen nam dat er zo spoedig mogelijk een vergade ring van aandeelhouders wordt gehou den, opdat ook van die zijde gelegenheid bestaat dit onderwerp aan de orde te stellen. Wij zullen er wel voor zorgen, voldoende handtekeningen te hebben." (Op deze vergadering waren ook enige commissarissen en de directie van de N.V. TESO aanwezig. Zij stellen het op prijs te verklaren in dit stadium geen partij te kiezen, maar alleen te zijn ge komen om de geest van de vergadering te peilen - red.) De heer Backer las vervolgens een schrijven voor van iemand, wonende on der de rook van Oosterend: „Waarde heer Bruin, Met veel genoegen en volle instemming heb ik verleden week het ingezonden stuk in de courant gelezen en met dezelf de gevoelens, nu in de courant, de op roep tot een protestvergadering. Ik vind 'het jammer, dat die om 8 uur be gint, want anders was ik ook vast en zeker gekomen! Het comité moet zo'n vergadering op alle dorpen uitschrijven, de mensen wak ker en or warm voor maken. Hun tonen welk een onzin het is, een haven te ma ken op het Horntje, dat is enkel iets voor de grote zaken op Texel en aan de vas- tewal, dan kan men alle wegen aan flar den rijden en wordt de Oudeschilder ha ven een vuilnisbak en Oudesahild een vervallen dorp. Jaap, zet er alles op en protesteerd dat de flarden er af vliegen. Daar actie voeren geld kost, wil ik je in deze steunen en sluit f 10.in. Veel succes." De heer Backer leest vervolgens het ingezonden stuk van het actiecomité voor (zie dit elders in dit blad.) De heer Backer: „Door de voorstan ders van plan 't Horntje zijn wij steeds blij gemaakt met beloofde lage tarieven, maar nog nimmer hebben wij hun kaar ten op tafel gezien!" Stem van een oude visser De heer F. Krijnen, die als visser de stromingen rond ons eiland goed kent, betoogde: „Vroeger hadden wij bij het Horntje een stuifdijk, maar die is weg gestroomd. Al maken ze de haven diep in de Mok, dan kan je er bij slecht weer nog niet bivakkeren, want bij een hoog tij water en sleaht weer kan je er niet aan de steiger liggen, zo'n wicht heb je daar in het water. Waar voorheen een hors lag, heb je thans 20 meter diep wa ter, het is onmogelijk om daar een ha ven te houden De stuifdijk begint aan de buitenkant ook al te ondermijnen tot aan de gebouwen van het vliegkamp De Mok toe. Als er thans op het Horntje een haven was, zou men er over prakki- zeren in de nabije toekomst een haven bij Oudeschild te maken. Maar er zijn blijkbaar ambtenaren, die het nu eens in hun hoofd hebben elders een nieuwe haven te maken bij wijze van verande ring. Als ze aan het Horntje een haven willen maken, moeten ze pieren aanleg gen van een omvang als die te IJmuiden, anders houden ze 'm nooit! „Laten wij alles proberen om de haven van Oude schild uit te breiden, a.s. zomer komen er weer drie nieuwe kotters bij." De heer N. Kikkert Lzn. verzocht na mens zijn groep van 20 mede-arbeiders, wijziging in het vaarsahema. Ze moeten nu al om 5.20 weg en komen pas om kwart over adht thuis. Antwoord: Dit is buiten de orde van deze protestver gadering! De heer Kikkert: Weet ik wel, maar ik zie hier thans de heren van TESO aanwezig en ik neem graag even de gelegenheid waar! (Hilariteit in de zaal). De heer J. Th. Boom: Ik heb al veel gehoord en veel gelezen, maar ik heb nog niet vernomen, dat wij het gemeen tebestuur gaan bewerken! Wij moeten komen tot een meerderheid in de Raad voor een verbetering van de Oudesdhil der haven! De heer Backer leest dan 'n brief voor, welke 18 Febr. aan ons ge meentebestuur werd gericht: Aan de heren Burgemeester en Wethouders van Texel Edelachtbare heren, Zoals u waarschijnlijk wel in de krant gelezen zult hebben, is te Oudeschild 'n actiecomité opgericht voor behoud van de veerhaven te Oudeschild. A,s. Zaterdag houdt ons comité een openbare vergadering 's avonds 8 uur in het Eigen Gebouw, waar deze kwestie behandeld zal worden. Wij menen goed te doen u hiervan op de hoogte te stellen, daar o.i. grote be langden op het spel staan, ook voor ge heel Texel. Inmiddels, hoogachtend, voor het actiecomité A. Backer, Singel 342, Oudeschild „Wij hebben hen feitelijk dus niet uit genodigd" aldus de heer Backer. De heer J Weijdt: Is Waterstaat er voor of betreft het hier het doordrijven van een technisch ambtenaar? De heer W. Vlas: Zou een pont wel zin hebben als wij toch afsluiting van de Waddenzee voor de boeg hebben? De heer Backer in zijn antwoord aan de heer Krijnen. Ook volgens ons, leken, is het onmogelijk boten in een haven aan het Horntje te laten liggen. De zee is er te wild en de rollingen zijn er te ernstig, zodat de boten daar vaak aan averij zul len bloot staan. Daarom voorzien wij reeds, dat de TESO zich te Den Helder zou gaan vestigen. Antwoord aan de heer N. Kikkert Lzn: Wij gaan uit van de veronderstelling, dat bij een betere haven en betere boot, de TESO haar diensten zal uitbreiden. Ik heb wel zoveel vertrouwen in TESO, dat zij dat zou doen. Het is begrijpelijk, zo vervolgde hij, dat als iemand meent, dat zijn visie goed is, hij doorzet tot 't uiterste. Hoe plan 't Horntje ontstaan is en wie daarvoor verantwoordelijk is, ligt buiten de beoordeling van ons comi té, maar het is mogelijk, dat iemand van onderaf er de stoot toe heeft gegeven. Het is even goed mogelijk, dat een ander deel van die zijde het er helemaal niet mee eens is en gesteld is op het behoud van de Oudescihilder haven! Tot de heer W. Vlas zei spreker: Er wordt tegen woordig reëel gesproken over de af sluiting der zeegaten en ik geloof stellig, dat wij dat inderdaad binnen redelijke tijd kunnen verwachten. Ik geloof, zo vervolgde de heer Backer, dat wie des tijds plan 't Horntje lanceerde meende een goede oplossing te zullen vinden, maar over de consequenties daarvan heeft men niet nagedacht. De heer Backer leest vervolgens de transportkosten van landbouwprodccten voor: (prijzen zijn per ton) Alkmaar 45 ton hooi 8,16, 100 ton tarwe 2.68; Bennebroek 65 ton consumptie aardappelen 3,69; Noord Scharwoude 35 Ion pootaard. 4.-; Harlingen 68 ton graan 3 94; Amsterdam 100 ton tarwe gestort 2 95; Rotterdam 50 ton stro 9,23; Delft 70 ton stro 8,31; 50 ton stro 9,98; Katwijk aan Zee 55 ton consumptieaard. 4.17; 40 ton stro 10,70; Leeuwarden 100 ton rogge 4,01; Groningen 100 ton rogge 4,18. De heer Jak Bruin: Als je een huis wilt bouwen begroot je eerst de kosten, daarom vind ik het dwaas, dat d.e raad zich aan een uitspraak waagde zonder te weten wat de kosten zouden zijn. On ze vaders en grootvaders voelden ook veel voor de Oudesehilder haven, uit breiding ervan had al in 1929 moeten gebeuren, als TESO dan was achterge bleven bij haar tijd, hadden we critiek kunnen uitoefenen, maar nu ligt de sdhuld geheel bij het rijk zelf. De heer S. Kuiper: De heren regeer ders vergisten zich destijds ook lelijk in zake de verwachtingen t.a.v. de aanleg van de Afsluitdijk. Zij meenden, dat wij hier een bloeiende vissershaven zouden krijgen. Zij hadden fout gezien en thans kunnen zij wederom falen! De heer Jak. Bruin: TESO zal door aanleg van een haven bij 't Horntje wor den verscheurd Des tijds vochten wij tegen Bosman om TESO in het leven te roepen. Moet dat thans vernietigd wor den? Wij moeten ons best doen en met toepassing van alle geoorloofde middelen. Wij zouden willen beginnen met het volgende telegram naar de minister en alle kamerfracties te zenden. (Zie de in houd ervan in de aanhef van dit verslag) Wat denkt de vergadering van het hou den van protestvergaderingen op alle dorpen? Dit ontlokte de algemene in stemming der vergadering. De heer J. Th Boom stelde voor, dat het comité contact opneemt met het be stuur van de coop, vissersvereniging te Oosterend. Antwoord: Accoord. De heer Backer: Wij hebben de indruk dat wat van Hogerhand over deze aange legenheid is vernomen, zeer eenzijdig belicht is! Gemeenschapsgelden mogen alleen dan worden uitgegeven indien het verantwoord is en in dit geval moet van geld wegsmijten gesproken worden. De heer J. Th. Boom: Ik juich het toe, dat Oudeschild er mee begonnen is, maar wij moeten een actie-comité krijgen voor geheel Texel. Wij hoeven wellicht niet om adhaesie naar Den Hoorn te gaan, maar Noordelijk van Oudeschild hebben wij beter kans op steun. De heer F. Krijnen melkte nog op, dat men bij slecht weer en achtereb via Oudeschild veel gemakkelijker vaart dan via het Horntje. Hier zit je in de lengte maar daar in de breedte op de stroom! De heer Backer Men verwijt ons, dat wij belanghebbenden zijn, maar wij be schouwen het zo: thans is het algemeen gangbaar, dat in streken, die achterge bleven zijn, zoals ZW Friesland en delen van Drente, industrie krijgen om de werkloosheid op te heffen. Die fabrieken daar kunnen misschien beter in het Wes ten staan, althans uit economisch oog punt, maar de regering brengt het offer, omdat ook die gebieden tot het rijk be horen. Indertijd is gezegd, dat bij afslui ting van de Zuiderzee hier gouden tij den voor de Oudeschilders zouden aan breken. maar dat liep fout af en nooit is van Hogerhand iets gedaan om de vis sers aan ander werk te helpen. De Zeeuwen mogen hier notabene mosselen komen vissen terwijl zulks voor de ei gen vissers verboden is! Thans wil men een bestaande onderneming, die hier welvaart brengt, ook nog vernietigen! Het actie-comité verzoekt vervolgens de heer J. Th. Boom toe te treden tot lid. De heer Boom, voorzitter van de visserijvereniging, aanvaardt deze op dracht. De heer Bruin dankte in zijn slotwoord 46% 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% TBC ONDERZOEK Percentage van de bevolking, dat zich tot heden opgaf voor het komende bevolkingsonderzoek op tbc- De stand is thans 46 pCt. Het bestuur van het Witte Kruis in troduceert een nieuwe rubriek bij u, t.w. de therrnometerstand voor het ko mende ond zoek op tbc. Bij de bestrij- mometer een grote rol. Ook bij de be ding van vele ziekten speelt de ther- strijding van de tbc gaat het bestuur van Het Witte Kruis de thermometer gebruiken- Ziet een arts de stand van een thermometer graag niet al te hoog, het is er het Witte Kruis bestuur om te doen de stand zo hoog mogelijk op te voeren, liefst tot 100. Op 1 Januari 1954 telde de Texelse bevolking 10.104 personen. Hiervan ko men niet voor een onderzoek in aan merking de personen, geboren na 1 April 1951 dit zijn 734 personen. In to taal moeten derhalve worden onder zocht 9470 personen Hiervan hebben zich, blijkens de thans afgerekende lijsten, 4334 perso nen opgegeven voor het a.s. onderzoek, dat is ongeveer 46 pCt. U zult het er mee eens zijn, dat dit percentage nog veel te laag is. Er moet noa minstens 50 pCt bij. Ook uw hulp is daarbij nodig U heeft zich zelf al voor het onderzoek opgegeven? Prima, maar u ziet het, er zijn er nog qenoeg v/aarmee dit niet het geval is. Hebben uw buren zich al opgegeven? Uw ken nissen, uw familie? Een enkel woord van u bereikt misschien meer, dan een serie huisbezoeken. En als iedereen op deze wijze meewerkt hebben wij die 50 pCt er binnen 2 weken bij. Er zijn nog een aantal vrijwilligers nodig voor de 2e ronde van het huisbe zoek. Vrijwilligers voor! Opgaven voor dit nabezoek in de verschillende dorpen worden ingewacht bij de secretaris van Het Witte Kruis, de heer H- K. Remmers, Wilhelminalaan 19, Den Burg telefoon 219. Wilt u er uw medewer king aan geven? Het bestuur van Het Witte Kruis rekent op uw medewerking. Texel, 20 Februari 1954 Het bestuur van „Het Witte Kruis" WATERLEIDING IN DE SCHOLEN B en W vragen f 2200 voor aansluiting van de negen openbare scholen op de ko mende waterleiding. DE SALARISSEN BLIJVEN ZO Onze Vroedschap was zo vriendelijk bij de behandeling der begroting te be sluiten de salarissen van onze beide wet houders van f 1500 op f2000 te brengen, maar Gedeputeerden delen mee, dat krachtens de richtlijnen voor de groep gemeenten, waartoe ook Texel behoort, als norm een bedrag van f 1500 is be paald, terwijl voortaan rangschikking in een hogere klasse tot de hoge uitzonde ringen behoort. Ofschoon B en W me nen, dat ook Texel onder de „hoge uit zonderingen" zou dienen te worden be grepen, stellen zij toch voor zich bij het verzoek van Gedeputeerden neer te leg gen. Om onze wethouders toch enigerma te van de in omloop zijnde voorzieningen te laten profiteren stellen B en W voor voor hen een pensioen- en wachtgeld regeling vast te stellen. TELG UIT „POST '-GESLACHT VIERT 40-JARIG JUBILEUM Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat onze oud-eiland-genoot, de heer J. T. Blom, zijn eerste schreden zette op het „postale" voetpad waarmede wel 'n zeer merkwaardige traditie werd bestendigd, aldus de Harlinger Courant. De jubilaris is een hokvast post ambtenaar gebleken want al deze veer tig jaren heeft hij Harlingen tot stand plaats gehad. „De Postiljons" In het midden van de zeventiende eeuw om precies te zijn 1677 werd een postverbinding Vlieland-Texel ge creëerd. Het typische postkarretje en het onafscheidelijke witte paard werd omstreeks 1780 het idool van de op Ou deschild (Texel) geboren Albert Blom. Nog ongeveer anderhalve eeuw werd dit primitieve vervoermiddel gehandhaafd en fungeerden, na het overlijden van Al- bert Blom in 1828, resp. zijn zoon Willem zijn achterkleinkind Gerrit als postiljon. De vader van de jubilaris de pos tiljon van Vlieland fungeerde nadien nog enige jaren als hulpbesteller te Vlie land en bracht de post naar het „post huis". Hij overleed, evenals zijn echtge note, in het oorlogsjaar 1941 op 78 jarige leeftijd De jubilaris heeft zich steeds doen kennen als een plichtsgetrouw en hu maan ambtenaar die zich wel zeer be wust is geweest van zijn dienende func tie. voor de betoonde adhaesie, hij sprak de hoop uit, dat het werk van het comité vrucht zou dragen tot behoud van Oude schild als veerhaven en plan 't Horntje daardoor voor altijd uit de wereld zou zijn. Omstreeks 10 uur was hiermede de ze vergadering ten einde. VOOR DE COCKSDORPER SCHOOL Het plein van de o.l. school te De Cooks- dorp is slechts over 140 m2 betegeld. B en W stel.V-n de Raad voor deze opper vlakte met 250 m2 uit te breiden. VAN VOGELEILAND NAAR VOGELENZANG De heer Kuis, hoofd der school te De Waal, die te Vogelenzang bij Bloemen- daal is benoemd, neemt morgen af scheid. FEEST MOTORCLUB TEXEL Leden en donateurs: ons feest begint Zaterdag om 8 uur precies. Brengt de introductiekaart vooral mee! Het Bestuur R.K. SCHOOL WIL EIGEN GYMLOKAAL Het bestuur van de R.K. Sint Jozef school te Den-Burg, heeft het gemeente bestuur verzocht de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een gymlokaal bij de R.K. school. B en W merken in hun schrijven aan de Raad echter op, dat zij aan een centraal gym lokaal ten dienste van het openbaar- en het bijzonder onderwijs, in beheer bij de gemeente, de voorkeur geven. ZITTING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden is er consultatiebureau voor de baby's van De Cocksdorp en Eierland, Oosterend en de Waal. Om ongeveer 4 uur voor de baby's uit Den Burg, niet ouder dan 5 maanden. Voor de overige dorpen is er zdtting op Woensdag 3 Maart. DISCUSSIE-AVOND Jonge Kerk en Nieuwe Koers Op Vrijdag 26 Febr. a.s. 8 uur, zal in het zaaltje van de heer Lakeman een discussie-avond plaats vinden tussen de afd Den Burg van „De Jonge Kerk" en de afd Texel van de Jongerenvereniging „Nieuwe Koers". Ds C. J. J. Janse uit De Waal zal de avond inleiden en het onderwerp: „De zin van het leven" aan de orde stellen. Hierna zullen verschillende discussie groepen worden gevormd, die meerdere vragen, die het onderwerp oproept, zul len behandelen, de rapporteurs van de groepen zullen de conolusies van de groepen naar voren brengen, waarna eventueel nog een nabespreking plaats vindt. Belangstellenden voor deze avond zijn van harte welkom en zullen eventueel aan de discussie kunnen deelnemen. S.V. Texel. Texel 1 zal Zondag wel vrij zijn en programma afd. Nh. wel wijziging on dergaan. Zie Zaterdag. Allen, óók de junioren, heden 8 uur trainen. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND Hedenavond 8 uur Samenkomst in het Noorden, huize „Eutopia" fam. Vlaming NED. HERV. GEMEENTE DEN HOORN Donderdagavond 8 uur „Jonge Kerk" aan de pastorie. Onderwerp: „Priester- arbeider". HET RUSTHUIS Een Overkantse Vriend-van-Texel schrijft ons: Geachte heer Redacteur, Dat is het waarop ik wachtte. Nee, niet op de Texelse Courant van vorige week Woensdag, die vanwege de ijsgang eerst Zaterdagmorgen in mijn brieven bus werd gedeponeerd. En ook met op de vraag of het nu geen tijd wordt dat we de boot maar van 't Horntje moeten laten varen. Dat is mij te pijnlijk om daarover mijn mening te zeggen. Maar wat het dan wel is waar ik al enkele ar tikelen voor in het ijs had zitten. Dat betreft de Stichting die zich gaat bezig houden met aanvullende financiële steun voor hen die de pensionprijs voor het Rusthuis niet kunnen betalen en er todh zo graag in willen. Want als er één doelstelling is geweest waarvoor wijlen mej. Gollards een groot bedrag heeft ge legateerd dan is het wel omdat zij ziah een rusthuis voorstelde voor iedere Texelaar. Wat jammer dat er (nog) geen verdere bijzonderheden in de aankondiging staan. Wie zou daarvoor geen belang stelling hebben? Ik mis het gironummer, want mijn vrouw en ik nauw ver want aan Texel als wij zijn willen gaarne ook ons steentje bijdragen. Het is de bedoeling om als wij het beleven mogen ook nog eens onze (dan stramme) schreden te richten naar het Texelse rusthuis en wie weet of wij dan niet het fonds zullen mogen gedenken. Met belangstelling zien wij dus steeds naar de volgende Texelaar uit met ver der nieuws over de Stichting. AAN- EN VERKOOP VAN GROND In verband met de aanleg van een weg naar strandpaal 28 (De Krim -red) stel len B en W de Raad voor aan te kopen van de heer T. Reuvers, De Cocksdorp, 980 m2 grond voor f 98.en 2365 m2 voor f 591,25 van de heer J Zoetelief, De Cocksdorp. Ten behoeve van bouw grond in het uitbreidingsplan voor Den Burg stellen B en W voor van de heer Jac. Roeper Johzn. Kogerstraat, Den Burg resp 8420, 3190 en 1010 m2 bouw grond aan te kopen voor f 0,90 per m2 of in totaal f 11.358, vermeerderd met het bedrag, der waarde, welke de plaat selijke commissie ter uitvoering van 't ruilverkavelingsplan Texel te zijner tijd aan de thans aan te kopen percelen we gens inbreng in het ruilveikavelings- blok. De percelen zijn gelegen aan de Secr. Jonkerstraat. INGEZONDEN Geachte redactie Het stukje over de doodsklok, waar de bezoeker van schrijft, wat zo hinderlijk en deprimerend werkt, vind ik heel be grijpelijk, omdat ik dat zelf heel veel keren heb ondervonden. Maar in deze moderne tijd, waar alles jaagt en vliegt naar vernieuwing, zal de dood niet uitgewist kunnen worden. En zo is het m.i. toch heel begrijpe lijk, dat het aloude Texelse klokje luidt en ons roept: Bereid uw huis want gij zult sterven" even zo goed als de klok des Zondags ons roept. Met dank voor plaatsing, een lezeres. TERUG UIT AUSTRALIË Luut Bakker Jbzn., Kogerveld is dez* dagen teruggekeerd uit Australië, waai heen hij twee jaar geleden emigreer*} Hij keert niet naar Australië terug, ma« is voornemens nu weer eens een and< deel van de wereld te gaan bekijken. INGEZONDEN DE DOODSKLOK Het ingezonden stuk van „een gen gelde bezoeker van het mooie eilan Texel" over het luiden van de doodt klok, is mij uit het hart gegrepen, n ben nl. ook zo „doodsbang" voor de doe en wil er ook niet aan herinnerd worde dat ook voor mij eenmaal het ogenb] komt waarop ik word opgeroepen, <t I aardse leven te verlaten. Het werkt mij ook op mijn zenuwer als ik de klok hoor luiden. Blijkbaar bt hoor ik dus eveneens tot die gevoelig mensen die cht luiden niet kunnen vei dragen. Ik heb er ook meermalen ove - gedacht, om die reden het eiland te vet laten. Maar dan waren er steeds va die kleinigheden (bijvoorbeeld dat hier mijn werk en mijn huis heb) die verhinderen, mijn biezen te pakken. Ik zou alleen nog veel verder willi gaan dan de .geregelde bezoeker", het luiden van de klok wil afsohaffei Ik zou nl. willen voorstellen dat het vet boden wordt, overdag te begraver. Waarom kan dat niet midden in d{ nacht7 Dan hebben „de geregelde zoeker" en uk en andere gevoelige mei sen er tenminste geen last van. Verdel zou dan ook verboden moeten worde:; dat er overlijdensadvertenties in ds krant worden opgenomen Die roeper' immers ook de gedachte aan de dood op' En er zouden ook geen kerkhoven b: de dorpen meer moeten zijn. We kunne® toch ook wel ergens op de Mookerhe gaan begraven? En eigenlijk zou het t geregeld moeten worden dat er helemaa geen mensen meer sterven; dat zou d mooiste oplossing zijn. Sterven is tod - eigenlijk uit de tijd? Dit brandende pro® bleem schreeuwt om een oplossing! INGEZONDEN Geachte redactie Graag opname van het volgende: De bezoeker van ons mooie eilanc vindt het klokluiden hinderlijk, maai ik zie het zo: Als iemand zijn dierbart '1 is overleden, vind ik het het laatste be- wijs wat je aan een mens, die is gestor- ven, kunt geven. De bezoeker van ons eiland denkt dan ook niet aan die men- a sen die in rouw en droefheid verkerenllf Een mens moet ook om zijn medemensen denken. Mijnheer moet niet alleen on zijn vacantie denken. Tijdens de Febru ari storm van 1953 stonden de manner als een eenheid te werken, rang en stanc bestond op dat ogenblik niet meer. Er'! waren er ook op dat moment, die de si--:* rene hinderlijk vonden, ik kan wel zeg- gen, wij allemaal. Alleen gold het toen voor iedereen van het eiland. Welnu J mijnheer, ik hoop dat ik duidelijk ben en u kunt begrijpen wat ik bedoel. Wat het gevoelig mens aangaat. Ik leef zelf in de vrije natuur, met vogels' en mensen die het eiland komen bezoe-l ken. U doet er beter aan, om niet naar het klokgelui te luisteren, maar naar de mooie zang van de vogels op ons eiland! Wat het mee doen op Texel en het mee gaan op ons eiland betreft, zou ik zeg gen dat Texel, het kleine eiland, 'behoor lijk mee kan doen. Vindt de bezoeker van niet, dan moei; hij in de stad blijven, waar hij dan thuis; hoort Die mensen horen niet in de vrijeE natuur, die passen beter tussen de hui-i zenblok'ken. Maar ik zeg maar Al is het eiland klein, de bezoeker geniet van vogels en terrein. T. E. Jansen, Harkenbuurt O 17a Bi 3 re méé te t 11 i nr. Te Gieli k. ee Eeltr Wee B.z.a breie sokk Have k. ee Kooi een Jong 8 be Ruig Maa Zuid nees Asth moei Ischi ten, en Stoe Stru ga ra pót, U a< Grat Asse kam pot, desc te k Hoo wol! Witt gevi wee van wel trek D.V Ma; Ker de doo Goe Eiei De Gel op uur Tot „De GE Gc en M< 20 23 ViC ANTWOORD OP DE DOODSKLOK Ik las een stukje in de krant Het was van onbekende hand Maar die, zoals veel vreemden met hem Een angst heeft voor der klokke stem. Waarom is die meneer zo bang? Wat hoort hij in die klokkezang. Dat hier zijn plaats niet blijvend is? Maar dat weet ieder toch gewis- Doch belet dat hem om blij te leven Te genieten van Texels schone dreven Als wij maar weten dat ons wacht Een oord met nog veel groter pracht. Ons zijn de klokken zo vertrouwd Bij blijdschap of bij diepe rouw Zi] zingen dan hun vreugde uit Of troosten, met vertrouwd geluid. O, VVV leen niet uw oor Een echt stuk Texel gaat te-loor Als gij het luiden zoudt verbieden Ten behoeve van wat bange lieden. Zij willen onze steer verdrijven En Texel, dat moet Texel blijven Daarom o klokken luidt maar door Dat gij u aan geen vreemde stoor En zeg ons maar bij vreugd en pijn Dat gij een stem van God wilt zijn. T- Kikkert-Bruin Den Hoorn (ingezonden) Geachte redactie. Gaarne opname van het volgende: De ijsbaan in Den Burg beantwoordt in geen geval aan de eisen die aan een goede baan gesteld kunnen worden. Todh was er van het gecostumeerde ijsfeest wel iets anders te maken zijn geweest. Ik wil geen afbrëkende critiek laten ho ren, alleen zou ik willen zeggen dat het in de plaats waar ik vroeger woonde heel anders ?ing. Als er costuumrijden was, dan was de baan alléén voor gecostu- meerden, anderen bleven achter de lijn Na de prijsuitreiking werden dan nog een paar ererondjes gereden. De prijs winnaars met kaarten le, 2e en 3e prijs opgespeld, zodat de toeschouwers een overzicht van het geheel kregen Nu wis ten de meeste toeschouwers niet wie de prijswinnaars waren en dat is voor het publiek niet zo aardig. Misschien is dit een tip om in andere gevallen het ook zo te doen. Met dank voor de plaatsing J Boon-Bos

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2