Cjroen L?'warL-Jexelsin het hart_, Gecostumeerd IJsfeest te De Koog Enorme vraag naar IVOROL-iandpasta d' Boerenleenbank luidde feestelijkheden in met bijzonder goed geslaagde receptie Schrijven van actie-comité veerhaven Oudescbild aan de vroedschap Boerenleenbank organiseerde driedaags feest in „De Oranjeboom Dat doet de Goede kwaliteit. r ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 chool neel- voet- i de tgeen ten! .eken cor- de P-top l eet ijver, ccor- TEXELSE 68e JAARGANG. No. 6815 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -|- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. erkte a dit Een rokertje voor het Bestuur van de Coop. Boerenleenbank. Links de voorzitter, de heer C- H. Roeper, rechts de heer Th. J. Visser, di recteur der Coop. Raif- feisenbank te Utrecht. en (Tini aan hoed •vige 5**^ „BEGONNEN MET NIETS of met de aller eenvoudigste vorm van crcdietver- Purnj lening en uitgegroeid tot een machtig apnaraat, volkomen onmisbaar voor dc eer. g Texelse boerenstand en plattelandsbevolking." Aldus de voorzitter van het Be- deen 5 stuur van de Coöperatieve Boerenleenbank, de heer C. H. Roeper, in zijn rede tijdens de Dinsdagmiddag in Hotel „Texel" gehouden receptie. Ja, deze bank, waarover thans millioenen rouleren, is viiftig jaar geleden inderdaad op zeer bescheiden voet gaan draaien. Op Donderdag 10 Maart 1904 maken Bestuur en Raad van Toezicht per advertentie oa- bekend: „Kantoor ten huize van den kas sier, den Heer P. Graaf, Maandags van 's morgens 11 tot 's namiddags 1 uur. gen r Vrijdagsavonds van 8 tot 9 uur. Aanvang 15 Maart. Leden kunnen zich bij het Bestuur en bij den kassier dagelijks aanmelden nnen ider rerp was van Lijk. ïaar gen Dat is al weer een halve eeuw gele- I den- Wat er in die halve eeuw allemaal door deze Bank tot stand is "ebradht I beschreven wij reeds in een uitvoerig °en artikel. En daaruit bleeik, dat er alle tri |reden was> om het jubileum opgewekt I en met trots te vieren! Nu, dat is ge- a"\ I beürd. de feestelijkheden begonnen ei- •£j genliik al Maandagavond, toen de fees- "en 1 telijke illuminatie van het fraaie ge- -I bouw aan de Vismarkt ontstoken werd rru" I en Dinsdagmiddag reden de bloemisten I af en aan met manden en bouquetten, zodat de grote zaal allengs een floralia geleek! „Wel derti^ bloemstukken ge loof ik!" Aldus een der bestuursleden. En., ruim twintig sprekers! Ja, er is fantastisch gespeecht! Als verslaggever begin je verwoed al die prachtige rede voeringen braaf stenografisch vast te leggen, maar, na zo'n uur of vier met je boekje vol en je pen leeg weer op de redactie beland, vraag je je verschrikt af: „Waar halen we de ruimte vandaan om al die mooie en huldigende woorden in de Texelaar planten?! Gelukkig, dat de voorzitter ons vorige week op de persconferentie al uitvoerig had inge licht, waarbij hij geput bleek te hebben uit zijn rede, die hij Dinsdagmiddag af stak. De reden waarom tot oprichting be sloten werd staat o.m- aldus beschreven: „Het was toch bij velen bekend, dat ook hier de kleine z.g. keuterboer, dikwijls onvoldoende kapitaal bezat om zijn be drijf met succes voort te zetten en dat het ook de grotere boeren meestal aan van .1 de nodige middelen ontbrak, om van zijn bedrijf te halen wat er van gehaald kon worden. Eveneens kwam het vaak voor dat dergelijke personen door kran tenannonces van landbouwcredietkanto- ren werden aangelokt daar hulp te zoe ken doch meestal tegen een ongemoti veerd hoge rente!" De laatste jaren vooral blijkt steeds weer welk een toenemend aantal bedrij ven behoefte hebben aan bedrijfskapi taal- Gelukkig dat wij hier op het ogen blik in het bezit zijn van een zo sterk liohaam als de Boerenleenbank. De heer Th. J. Visser, een der direc teuren van de coop, centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, bood als eerste spreker na deze opening zijn hartelijke geluk wensen aan- Hij memoreerde de andere hoogtijdagen. 50 Jaar terug stond men nog enigszins wantrouwend en huiverig tegenover deze banken, niet alleen be merkte men die gesteldheid bij de enke ling, maar ook t.a.v. de landbouworga nisaties- Ook daar zekere schroom en de vraag of er levensvatbaarheid was. Alle toen geopperde bezwaren zijn door de werkelijkheid weerlegd: de coop, boe renleenbanken tellen tezamen 350.000 leden, die de aansprakelijkheid aan vaard hebben Er zou geen gemeen schapsgevoel en gebrek aan solidariteit bestaan Waar vindt men eigenlijk de solidariteitsgedachte beter verwezenlijkt dan hier? Thans vormen de boerenleen banken samen het grootste spaarinsti- tuut waarbij voor 1850 millioen gulden is gedeponeerd. Er zouden geen perso nen gevonden kunnen worden, die de leiding op zich zouden kunnen nemen, maar de BLB bestaan al sinds 1897 en steeds zijn er personen bereid geweest om belangeloos hun beste krachten aan dit werk te geven. Daardoor ooik hebben de BLB's zioh in de moeilijkste tijden weten te handhaven. Het is »een sine cure om als bestuur werkzaam te zijn. Altijd wist men de grootste voorzichtig heid te betrachten, zodat nimmer onge lukken zijn gebeurd bij het verlenen van de credieten Uit waardering bood de heer Visser vervolgens een prachtige ets aan van de Dom van Utrecht. Maar dat niet al leen: de voorzitter werd een kist siga ren in de handen gelegd, zoals hij wel nimmer te voren zal hebben getorst! De heer H. Leber, al 27 jaar bestuurslid, nt' /ele loor ooi dat der :on- /ele in hun hun die: len. vas, P een Vïj" -ers 40 400 ren ge le de :n", en Pzn rtje rier he lle- een 'en- ■ote zo ed- -25 ers >rp, de Ca- ■es- D. en verwierf uit handen van de heer Vis ser een fraaie oorkonde. Met de hoop, dat de bank, onder de voorzichtigen, voortvarende leiding van Bestuur en Raad van Toezicht nog steeds verder in staat zal zijn de financiële be langen van de leden te kunnen beharti gen, besloot de heer Visser het eerste deel van zijn toespraak. Hierop richtte hij zioh nl in lofvolle bewoordingen tot de kassier, de heer Th- M. Graaf, „die de voetsporen van zijn voorgangers met dezelfde nauwgezetheid volgt. Wij zijn trots op hem!" De heer A. Wiedijk sprak namens de ring Sohagen, die gewaagde van de pret tige verstandhouding en de jubilaresse verdere groei toewenste. De heer S. de Waard sprak bij onstei>- tems van burgemeester De Koning na mens het gemeentebestuur. Het was hem een vreugde en genoegen zijn ge lukwensen te mogen aanbieden Spreker noemde het boerenbedrijf een zeer ge compliceerd vak, men moet met alleen boer, maar ook koopman en een goed organisator zijn. Dat zij dat hier kun nen blijkt uit het beleid van de Bank, die zoveel voor particulier er\ bedrijfs leven heeft gedaan in hun streven tot ontplooiing van hun zaken. Zelfs de ge meente Texel heeft daarvan mogen pro fiteren: als de bank ons niet had gehol pen hadden wij nog geen nieuwe land bouwschool gehad! Spreker roemde het karakter van de Bank, de visie en fee ling van het bestuur en bovenal de ser vice van het personeel. De heer C. Roeper Mzn. sprak na mens de zes landbouwcoop-, de vereni gingen, die samen „Ons Contact" ver zorgen en die gemeend hadden haar jongste zuster een stoffelijke blijk van waardering te moeten aanbieden. Spre ker verzocht daarop een der aanwezigen dit geschenk te onthullen: een groot schilderij, voorstellende De Muy met haar onafscheidelijke lepelaars. Dit was vervaardigd door de heer Van der Hei den, „Torenhuis." De heer C. H. Roeper dankte ook voor deze geste- „De samenwerking tussen de verschillende coop, is uitstekend en het spijt ons, dat wij aan deze blijk van sympathie niet hebben kunnen mee doen!" De heer P. Bakker Azn., voerde hier na het woord namens de 30 Polders. „De Bank heeft vooral in de crisisjaren nuttig gewerkt en in een grote behoef te voorzien. Wat zou Texel zijn zonder zijn coop. Boerenleenbank? Ook gewaag de spreker van de prettige samenwer king met het bestuur- Tenslotte zegde hij namens zijn Waterschap de schen king van een Delft's Wandbord toe. De heer M Bakker sprak namens bei de Middenstandsverenigingen. In „die nood der tijden" spande de boer zichzelf voor de ploeg, ja, hij wist de nodige veerkracht te vinden en door de han den ineen te slaan de kracht te putten, welke hem als enkeling onbereikbaar was gebleven. „Wij mogen ons gelukkig prijzen met deze bank." Met vele ban ken is het zo, dat ze je een paraplui aan bieden als de zon schijnt, maar die weg halen als het gaat regenen! Dat zal de BLB nooit doen! Dat is het voordeel van de Bank, die een bestuur aan het roer heeft met een willi" oor voor de moei lijkheden en de omstandigheden van ie der van ons De heer G. J. B. Mulder herinnerde zich de moeilijkheden, welke de pogin gen om in zijn geboorteplaats (Ermelo) een BLB te stichten ondervonden „Wat de boer niet kent.Daarom hulde voor wie in 1904 reeds de moed en het in zicht hadden om op dit afgelegen eiland een bank te stichten! Hij huldigde de bestuurderen wegens hun energie, waar door de bank hier tot zulk een grote hoogte kon stijgen- Hij roemde ook voor al het werk van de voormalige en de te genwoordige kassier „U, heer Graaf, is MET SLEE TEGEN LANTAARNPAAL Bij het sleeën van de Badweg te De Koog botste, door een ongelukkig ma noeuvre, mevr Th- Bakker „Zeerust", tegen een lantaarnpaal. Een lichte her senschudding en enkele gescheurde spie ren waren er het gevolg van. Het actie-comité voor het behoud van de veerhaven te Oudeschild heeft een uitvoerig schrijven gericht aan de leden van de Gemeenteraad. Hieruit stippen wij aan: „Men beweert dat een haven aan het Horntje geen enkel bezwaar oplevert. j De dijkval van deze maand wijst wel in 1 een andere richting. Als men de ene week met laarzen aan voor de dijk kan staan en een week later staat daar 10 of meer meter water, dan wijst dit niet bepaald op een veilige plaats- En al is die dijkval dan misschien door deskun digen voorzien, hij is in ieder geval niet voorkomen. Als bovendien het vrij vervoer, waar van speciaal de minder gegoeden profi teren, ook nog in het gedrang zou ko men, slaat de weegschaal nog meer naar Oudeschild door. Wij zijn van mening, dat deze zaken bij vorige besprekingen of in het geheel niet, of erg oppervlakkig zijn bekeken, en zouden u willen verzoeken geen be slissing te nemen, waarmee grote be langen voor de Texelse gemeenschap zijn gemoeid, zonder u terdege op de hoogte te stellen van de gegronde argu menten, die de tegenstanders van het Horntje kunnen aanvoeren." TOEN we achter de schrijf tafel plaatsnamen om 'n ver slag te maken van de Feest avond, de eerste der drie feestavonden, welke de jubi lerende Boerenleenbank haar leden aanbood, beklom ons de tot weinig enthousiasme aan sporende gedachte: „Waar voor schrijven wij?" want ie dereen -de zieken uiter aard uitgezonderd heeft deelgenomen aan dit feest, waarop „Het Cabaret van de Glimlach" voor de hoofdscho tel, ja voor nagenoeg alle gangen zorgde. Had de kas sier ons niet vorige week ge zegd, dat er 2400 personen '(leden met hun echtgenote) waren uitgenodigd?! „Alle 4 avonden raken stampvol!" Nu, niemand zal er spijt van hebben gehad de invitatie te hebben aanvaard: het pro gramma, dat de staf onder leiding van Ton Delmonte ons bood was in orde en de jubilaresse was zeer gul met feestsigaren, koffie, gebak, ranja of geestrijker vocht. Het ontbrak aan niets- De voorzitter, de heer C. H. Roeper, verwelkomde in het bijzonder het ere lid, de heer C. S. Zijm, het gemeentebe stuur en het onderwijzend personeel, welks medewerking bij het z-g. school- sparen door de Bank op hoge prijs werd gesteld- „De kinderen worden straks de peilers waarop verder gebouwd moet worden." De feestelijke verlichting van het ge bouw der Coop- Boerenleenbank „liet heeft zorgen gekost deze avond te doen slagen, maar gelukkig, ik kan een volle zaal welkom heten!" Dit behoeft wellicht enige toelichting voor wie toch niet per bus gekomen waren: door de cpdooi der wegen mochten de bussen niet rijden, terwijl de Bank haar gasten van buiten Den Burg juist per speciale busdiensten naar „De Oranjeboom" had willen laten rijden! Tijdens de receptie lanceerde de heer M. Bakker het voor- Zie vervolg pagina 2 ONTWIKKELING DEN HOORN Hedenavond is er in „Ons Huis" weer een ont/wi kkelingsavondMr Dr A- A. van Rhijn spreekt over: „Emigratie". Gedraaid worden: een film over de ver houdingen in Canada over de melkvee houderijen, de veeteelt, w.o. de schapen houderij en de bosontginning. LENTE IN EIERLANd In de duinen bij hoeve „Madura" zijn twee nesten met ongeveer twaalf dagen oude konijntjes gevonden Ieder nest be vatte vier jongen. Reeds eerder was in de buurt een tweetal pasgeboren hazen ontdekt. Deze waren onder een hooirui- ter ter wereld gebracht. ONDERWIJSNIEUWS De leerlingen der beide laagste klas- ren te De Koog behoeven door de over plaatsing van mevr. Room-Wilkeshuis gelukkig niet van onderwijs verstoken te blijven. De plaats voor de klas zal voorlopig worden ingenomen door mevr Onstenk. gekomen in een tijd, dat de bank al meer begon uit te groeien en er dien tengevolge al meer van een kassier ge vraagd werd. Buitenstaanders hebben er geen idee van hoeveel werk er tegen woordig verzet moet worden bij de la wine van paperassen en steeds strenge re controle. U die uit een geheel ander bedrijf (de bouwvakken red.) overstapte, heeft zich er buitengewoon goed door geslagen en daarvoor verdient u een ex tra pluim"- Vervolgens trad mej. Van der Meer, directrice van onze Landbouwhuishoud- sdhool, met een groep leerlingen naar voren. Corrie Kuiper van Oost las een op riim gestelde felicitatie voor en enige andere meisjes offreerden het verraste bestuur vervolgens een juist in de keu ken van de school bereid gerecht, gegar neerd met groen en bloemen De heer P. Dros Bzn., kwam zijn ge lukwensen aanbieden namens de On derlinge Paardenverzekering DEL, de heer A. Dros Bzn sprak namens de coop. Aankoopvereniging „Texel". „Een van hen, die thans nog onder de paraplui lopenOok sprak hij namens de Be drijfsvereniging. Hij hoopte, dat de ver eniging de credietwaardigheid der leden zou kunnen helpen verhogen. De heer Jac. Roeper Johzn- sprak na mens de vijf Texelse afdelingen van de standsorganisaties, „wier standpunt zich allengs zodanig wijzigde, dat zij thans positief achter de bank staan." Voorts sprak hij namens de Ver. „Texel" tot bestrijding van de tbc en andere vee ziekten. De heer C Roeper Mzn voerde ver volgens nogmaals het woord, nu namens de Zuivelfabriek „Wanneeer wij de cij- fers de revue laten passeren zijn de re- j sultaten voor ons overweldigend. Moge de toekomst zioh even voorspoedig ont wikkelen De bank is de polsslag van het economische leven van de Texelse boer. Dat die polsslag krachtig moge blijven is onze welgemeende wens." De heer C- de Wit sprak namens de Rundveefokvereniging, de heer Joh. de Graaf namens Polder Eierland, de heer Jurr. Beumkes namens de Stichting la ger landbouwonderwijs en de coop. Ver. voor Veeafzet, de heer C. Koorn Mzn- namens de vereniging van oud-leerlin gen der landbouwschool, „de toekomsti ge Texelse boeren en uw toekomstige Texelse leden." De heer J. M. Bakker namens de P H. Polder, de heer N. J. Kikkert namens de polders Hoornder Nieuwland en De Kuil. Het was reeds zes uur, toen de voor zitter deze receptie sloot met een woord van dank voor de grote hulde en de hoop, dat de Bank haar taak, de behar tiging van de stoffelijke belangen harer leden, tot in lengte van dagen zou kun nen voortzetten. Wie Zondagavond geprobeerd heeft telefonisch contact te krij gen met De Koog zal bij .gehoor' een lot uit de loterij getrokken hebben. „Is er dan niemand meer in het dorp?" zo vroegen wij de heer B. Visser van „Het Witte Huis", .Hout op het strand?" Nee, dat niet, maar iedereen was bij de ringstekerij voor geznas- kerden- De Kogers stonden links en rechts van de met een spie gelglad sneeuwdek gepolijste Badweg, waarover het ene slee tje na 't andere rutste en op die slee zaten telkens twee vermom de dorpsgenoten Het was een genoeglijk winter- sportfeest en het was dan ook geen wonder, dat de bewoners van De Koog van de warme haard waren weggelokt. Onze correspondent bericht nog •het volgende Boven: Twee koppels in de ring Onder: Groot was het aantal deelnemers Na het ijs, de sneeuw! Er is van ge profiteerd, in De Koog! Niet alleen door de jeugd. Als die 's avonds naar •bed was gebracht, gingen de volwasse nen -met de sleeën naar de Badweg! Die was spiegelglad en dus een pracht van een slee^baan, die 's avonds extra werd verlicht. De pas opgerichte Kooger IJsclub, die al 58 leden telt, organiseerde voor jeugd en volwassenen wedstrijden in het ring steken per slee Daar was veel belang stelling voor, van kijkers zowel als van deelnemers. Zaterdag- en Zondagavond hebben de meeste Koogers niet bij de warme kachel, maar aan de Badweg doorgebracht, zodat het er een drukte was van belang Zondagavond was er gecostumeerd ringsteken. Daaraan namen 46 paren deel, zodat het wel Ouwe Sunderklaas leek, al waren de vermommingen dan niet zo volledig. Bij de wedstrijden van Zaterdagavond werden de prijzen (taarten) gewonnen door: 1. A. Daalder en echtgenote; 2. Kees Groenhof Jr en echtgenote; 3 Jan Molenaar en Maartje Daalder. Zondagavond waren de winnaars: 1- J. P. Eelman en H. Kuip; 2. M. Koop man en L Bakker; 3. K Veldman en R Bonne die een taart en 4. Tj. Douma en A. Eelman die cigaretten wonnen. Het paar Koopman en Bakker won de premie voor de meeste ringen, beschik baar gesteld door R. Daalder- De Zaterdagmiddag voor de jeugd gehouden wedstrijden werden gewon nen door: 1. Henk Koopman en Kees Bakker; 2. Tineke Wuis en Lena Bonne.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1