9 roert /wa in het harL, De adspiranten van G.V.T. toonden hun kunnen voor het voetlicht van „Casino" Heden en Toekomst °P reis -o-o De Texelse Gemeenteraad kwam bijeen Naar mijn persoonlijke mening is er inzake de verbinding met de overkant al een besluit gevallen" aldus Burgemeester De Koning WOENSDAG 3 MAART 1954 TEXELSE 68e JAARGANG. No. 6816 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. DE ADSPIRANTEN van gymnastiekver eniging „Texel" heb ben Vrijdagavond in het goed bezette „Ca sino" een keurige uit voering gegeven. De voorzitter de heer P. Schoorl was ver heugd over de grote belangstelling. Hij verwelkomde in het bijzonder burge meester De Koning en de heer J- Kiljan Sr-, ere-lid. Het was hem een vreugde, dat wel 300 mensen do nateur waren gewor den, deze actie is fei telijk al geslaagd, na tuurlijk kan men al tijd nog als donateur toetreden en wie deze avond de vereniging als zodanig willen steunen zouden maar een kik hoeven te geven, of de voorzitter was er als de kippen bij. „Ik heb een scherp puntje aan m'n potlood!" zo verzekerde hij ons optimistisch. Nog meer dona teurs nodig? Dat zal niemand verwonde ren, die weet, dat de leden bijna alle maal jongens en meisies nog maar 10 tot 15 cent contributie betalen! Fei telijk vooroorlogse bijdragen, terwijl de gvm met heel wat hogere kosten te kam pen heeft! Om ook grotere gezinnen te kunnen opnemen voelt men nu eenmaal weinig voor contributieverhoging en daarom doet men thans een extra be roep op de steun der burgerij- En nu over de uitvoering: indrukwek kend is en blijft die opening met het turnlied en de vaandelgroet, met zo'n heel toneel vol keurig geüniformeerde turnsters en turners. En daarna het bonte programma met toeren aan brug ringen, evenwdahtsbalk, rek, knots en bal. Al krijgt men een hele rij van de zelfde oefeningen, daar in groepsver band het geleerde wordt gepresteerd, toch blijft het element der verrassing aanwezig wegens het ersahil in talent. Dat maakt zo'n uitvoering gezellig en onderhoudend Keurig werd er O" de brug gewerkt, waarbij er soms vier te gelijk aan het zwaaien waren. Sommige grotere meisjes konden al prachtig via een hoogstandje afspringen en zij vooral werden rijkelijk met applaus beloond! Een prachtig werktuig vormen ook de ringen, waaraan reuze zwaaien werden gedaan, van de ene hoek van het grote toneel naar de andere Soms hield je je hart vast, want voor allerlei wisseling van houding tijdens dat zwaaien waren de meesten helemaal niet benauwd! Er ging dan ook wel eens een „oei" door de zaal! Elly Verstegen had ze goed „afge richt!" Ook Janny Oele bleek een voortreffelijk leidster. De evenwichtsbalk genoot ook aller aan dacht. Er gingen er in volle gratie, bal letdanseresjes geilijk, overheen- Hierbij was Netty Keijser van De Waal de leidster. Wat een spanning was dat nummer, want ze de den het als aan d^ lo pende band en toen er één misstapte en van de balk raakte volgden er meer, zoals dat bij schapen over de brug pleegt te gaan. De heer Mooi, de hoofdleider, wat VAN LEPELAARS EN ZEEHONDEN De damesafdeling tijdens een baloefening Eventjes de spieren los werken alvorens op de werktuigen wordt geturnd iPsJ: heeft hij zich moeten inspannen, „het zweet op het voorhoofd,, zo zei iemand later, had vooral de handenvol bij het paarspringen, want sommigen maakten hierbij de meest onverwachte wendin gen en hij had steeds de eer er voor te zorgen, dat Kapitein List of Vlas niet van de behagelijke kachel werden weg geroepen ten behoeve van een extra boot! De jongens schoten als snoeken over het paardenlijf en het werd een compleet concours hippique mét wei- ringen, toen ze de z.g- koprol in practijk en voor het voetlicht demonstreerden! Als je daarbij te kort vaart hebt loop je gevaar in de looping te blijven hangen en op je oude stelling terug te vallen, wat nogal eens gebeurde! Velen hebben vorige week getwijfeld aan de juistheid van het ANP-bericht, dat op Texel de eerste vlucht lepelaars uit Egypte was gearriveerd, maar een dezer dagen heeft een bewoner van De Koog ze vanaf een duinriohel met eigen ogen zien scharrelen tussen het hoge riet van de binnenmuy- Het waren dus geen zwanen, zoals door sommigen was verondersteld. Dat wij de lente al nade ren blijkt trouwens ook uit het feit, dat staat waren onlangs een legertje van ca 500 leeuwe riken op Texel landde. De heer R. Daalder Lzn. De Koog, ontwaarde half Febr- op een ijsschots 4 zeehonden, die zich gezellig met de stroom lieten meevoeren. „HANDELSREGISTER" In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen van zaken: „P. Vlaming en Co", Texel, Oosterend. Zee visserij in de ruimste zin des woords. Beh. venn-: P. Vlaming. Eén venn. bij wijze van geldschieting. Nat. Nederlan der. En onder wijzigingen: F. Kikkert, Texel De Cocksdorp, Dorpsstraat 29- Kruide- nierbedr-, kleinhandel in drogisterijart. enz.- U. E. door overl-: F. Kikkert, nw eig: Wed. M- Kikkert-Kortenhoeven o.n. Wed. F. Kikkert. Pension ,,'t Jachthuis" te Texel, De Koog 100, Pensionbedrijf U.E.: K. Ver meulen. Nw eig: J. H. Klaasen Bos o.n- „'t Jachthuis" Een der leden van de jongensafdeling in actie aan het rek Met genoegen hebben wij eveneens de verrichtingen aan het rek gevolgd. Ook de knotsoefeningen waren fraai. De meisjes hadden keurig witte jurkjes aan met een rode >jerp om de middel, ter wijl ook de omfloerste knotsen een keu rig effect sorteerden. Tenslotte nog alle lof voor de wijze waarop de vrije oefe ningen en baloefening werden uitge voerd- De dames hebben met de bal Middenmeer onlangs bijna een eerste prijs in de wacht gesleept en Vrijdag avond konden wij nu zelf zien, dat zij inderdaad tot een eoht kunststukje in Besloten werd met een gezellig gymbal. HIER de meisjes druk aan het repeteren met de knotsen Burgemeester De Koning opende de Vrijdag gehouden Gemeenteraadsverga dering met 'n jaaroverzicht en zijn ver wachtingen ten aanzien van de toe komst. Sprekende over de aangenomen ruilverkaveling, merkte hij op: „Nu de plaatselijke commissie alom het vertrou wen bezit en op deugdelijke wijze haar taak heeft aangevat, zullen reeds nu tal van tegenstanders hele of halve voor standers der ruilverkaveling zijn ge worden". „Dat de ruilverkaveling van het allergrootste belang voor het wel vaartspeil van dit eiland zal zijn staat wel vast- Een ander gevolg is uiteinde lijk, dat gedurende een aantal jaren geen vrees voor werkloosheid behoeft te worden gekoesterd. De T.E-M heeft een goed plan bijna afgewerkt. Hier zal niet bij worden stil gestaan: speciaal voor aansluiting van boerenbedrijven zal gedaan worden wat maar kan. Voorts weten wij dat, dank zij het streven van Gedeputeerden, die de tot standkoming van een waterleiding op Texel als het ware als een erezaak be schouwen, die waterleiding er binnen zeer korte tijd, ondanks de dikwijls schijnbaar onoverkomelijke bezwaren zal komen. Economisch Economisch gaf Texel over 1953 een gunstig beeld te zien. Zo consolideren en versterkeri de Noordzeevissers hun posi tie en binnenkort zullen er 14 kotters van Oudesahild uitvaren. Wel een be wijs van een levenskracht van deze be drijven en van de daadkracht van die groep- Een tegenvaller werd o.a. ondervon den in de prijzen der lammeren, doch ik geloof niet, dat daarmee het algemene beeld ernstig wordt beinvloed. Over het vreemdelingenverkeer spre kend meende de voorzitter, dat een opti mistische kijk gerechtvaardigd is, maar intussen betoogde hij, dat dit zelfde vreemdelingenverkeer jaar in, jaar uit rechtstreeks of zijdelings een zwaardere last gaat vormen op de gemeentelijke begroting. „Dat het niet billijk is, dat deze last eenzijdig gedragen wordt door gemeenten met recreatiegebied is al meer betoogd, doch een oplossing van dit vraagstuk zal voorlopig wel niet ge vonden worden- Voorlopig staan wij voor een niet tg keren tendenz". Bepaald zorgen veroorzaakt de econo mische situatie in Oudesahild. Dit is nog eens duidelijk naar voren gekomen in het visserij rapport van het economisch- technologisdh instituut. Het resultaat hiervan is, dat door het gemeentebe stuur in samenwerking met dit instituut naar wegen en middelen tot verbetering zal worden gezocht. Met de scholenbouw is het de laatste tijd goed gegaan; twee in 1953 opgezette scholen (De Waal en De Koog - red na deren hun voltooiing. Evenals de com pletering van de o.l.s. te Den Burg- Het gemeentebestuur hoopt van ganser har te dat de moeilijkheden in Den Hoorn zullen worden overwonnen, zodat ook deze plaats haar nieuwe school in dit jaar zal krijgen Na deze ronde komt de hoog nodige verbetering bij het kleuter onderwijs en de lichamelijke opvoeding Het is te betreuren, dat ondanks grote bouwactiviteit nog maar weinig ver lichting is te vinden in de woningsitua- tie. Dit is mede te wijten aan het feit, dat meer en meer naar voren komt, dat de krottensituatie zodanig is, dat nu ook het totaal te verdelen volume in ongun stige zin daardoor beinvloed wordt. Het is daarom gelukkig, dat de gewenste in ventarisatie van krotwoningen in de loop van dit jaar, naar wij hopen, zijn beslag zal krijgen. Bevroren? Het lijkt, zo vervolgde de voorzitter, alsof de raadhuisplannen bevroren zijn geraakt. Het gemeentebestuur hoopt met u, dat dit slechts bedriegelijke schijn mag zijn- De verdergaande verbetering van we gen, straten en rijwielpaden gaat trager dan gewenst, doch men kan nu eenmaal <ian Uw spoorkaartje ge- V*TT haald bij de V.V.V. „Texel" met verder reiken dan de stok lang is. Hoopvol acht ik het tenslotte, dat de Uitbreidingsplannen, die ten dede en overigens achteraf bezien onnodig, zeer zijn gestagneerd, nu een redelijke kans hebben binnen een jaar te worden vast gesteld. Ieder jaar, aldus spreker, is de onre delijkheid van de bestaande financiële verhouding van Rijk en Gemeente (Texel) scherper te zien. Zo voortgaande dreigt, met niet te keren noodwendig heid, een financiële noodsituatie voor onze gemeente. Wil men het anders, welnu, dan zal veel van het bereikte weer moeten worden geschrapt en over tal van noodzakelijke oplossingen en re gelingen zal zelfs niet meer worden ge praat- Het lijkt mij voor u en ons moei lijk een verantwoordelijkheid in die richting te aanvaarden. V) VRIJDAGMIDDAG. Moederziel alleen zit uw verslaggever van de Texelaar op de publieke tribune. Nu, hij had geen belangstelling van andere zijde verwacht, want grote dingen vermeldde de Raadsagenda niet! En onder de ingekomen stukken was zelfs geen letter over de kwestie, die het actie comité te Oude- schild aan de grote klok heeft gehangen- Ten aanzien van het verbindingspro bleem zei de voorzitter, dat de bespre kingen met de diverse instanties nog nimmer tot een afgerond geheel hebben geleid en tal van mededelingen in de z-g. vertrouwelijke sfeer zijn gegeven. „Het standpunt van de Raad en B en W is uiteraard voldoende bekend", aldus de voorzitter. Wij hebben de betrokken in stanties om een afgerond beeld verzocht, pas daarna willen wij dit onderwerp de Raad in discussie geven. Mevr. Vrijdag: „Toch zou ik graag enige vragen willen stellen!" Antwoord: „Dit kan altijd nog in de rondvraag"- En in die rondvraag zei mevr. Vrij dag: Ik heb één vraag, waar ik alleen maar „Ja" of „Nee" op wilde hebben. Is er door de autoriteiten al een besluit ge nomen, hebben zij al besloten: het wordt zus of zo? Onze fractie heeft geen wet houder en wat wij weten hebben wij alleen van de buitenwacht." De voorzitter, burgemeester De Ko ning, antwoordde: „Naar mijn persoon lijke mening is er een besluit genomen. Doelend op het eestichte actie-comité tot het behoud en de verbetering van de veerhaven te Oudeschild, merkte de voorzitter op: Ik zie in dit stadium de zin niet in van dit soort acties, want hoe men vertrouwelijk meer kan weten dan wij, is mij een raadsel!" Wethouder de Waard merkte op: Het gemeentebestuur heeft de Raad zo veel als mogelijk was ingelicht. Voorzitter: Momenteel staan wij voor de practische onmogelijkheid om de raad een com pleet inzicht te geven- Met u betreur ik, dat wij daar thans niet verder op in kun nen gaan." Hierop volgde de behandeling van de aangekondigde agenda Ingekomen was o.a een bezwaar schrift van de heer J. van Beem, Am sterdam, gericht aan de Raad, tegen het besluit van B en W tot intrekking van de destijds onder bepaalde voorwaarden verleende bouwvergunning- Destijds werd hem vergunning verleend te De Koog een ruimte te bouwen voor de ver koop van drogisterij- en fotoartikelen etc., onder voorwaarde, binnen een be paalde tijd over te gaan tot de bouw van een aangrenzende woning, wat nimmer gebeurd is. Daartoe moest hij een garan tiesom storten. Deze kwestie zal in de volgende zitting worden behandeld. Punt 3 moest vervallen, omdat de heer P A. de Rode, directeur van de T.E.M., die ontslag had aangevraagd, verzocht is nog drie maanden aan te blijven Mej. A. Heukers te Zoutkamp, de eni ge candidate, wordt met algemene stem men benoemd tot onderwijzeres aan de o.l.s- te De Koog. „In vergelijking met andere, zelfs stedelijke, gebieden, mogen wij t.a.v- de bezetting ons gelukkig prij zen", aldus de voorz. De heer H. Tiele- mans, Den Helder, sinds 1 Dec- 1952 werkzaam aan de Ulo, wordt met alge mene stemmen in vaste dienst be noemd. De heer B. Oostra met 14 stem men en 1 blanco, tot lid van de Woning adviescommissie. De voorz. richt woor den van waardering aan het adres van de heer Jak- Bruin, „die deze moeilijke taak altijd op gewetensvolle wijze heeft vervuld". Mevr. Vrijdag informeerde of de nieuw voorgedragen personen (de heren Oostra en Karsman) wel volko men met de toestand op de hoogte zijn. Antwoord: Bij de candidaatstelling is daar uiteraard rekening mee gehouden. De heer Dros, lid, merkt op, dat de com missie veel zeilt op de adviezen van de betrokken ambtenaar, maar dit ontlokt mevr- Vrijdag de opmerking, dat juist door de commissie controle moet worden uitgeoefend op de werkzaamheden van de# ambtenaar. De op de agenda ge plaatste voorstellen tot enige andere benoemingen moesten worden aange houden, daar eerst nog keuring van de betrokkenen dient te geschieden. Mej. A. M- Bakker wordt eervol ont slag verleend als onderwijzeres te Den Hoorn. „Wij betreuren haar vertrek", aldus de voorzitter. DIENSTREGELING N.V TESO Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 11,45, 14,50, 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,00; 16,20 19,35 Op Zon-en al?, erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,45; 11,45; 16,00; 18,10 Van Den Helder. 10,30; 13,00; 17,10; 19,35. Zoals gemeld gingen Gedeputeerden niet accoord met het voorstel van de Raad de salarissen van de wethouders te verhogen „Van hen wordt in deze ge meente veel meer tijd gevergd dan in vele gemeenten elders", aldus de heer Wassenaar. Voorz.: „Wij zouden op nieuw ernstig kunnen wijzen op de bij zondere situatie. De Raad gaat daar mee accoord, waarbij mevr. Vrijdag geacht wordt haar adhaesie te hebben onthou den- v Inzake het voorstel tot instelling van een pensioen- en wachtgeldregeling voor onze wethouders betoogt de heer Wasse naar, dat hij deze regeling tamelijk po ver vindt, waar men met verder komt dan tot 50 pet. Voorz. „Dit schijnt in de wet verankerd". De heer Wassenaar: „In het ene geval is de wachtgeldregeling onvoldoende, in het andere geval, als de betrokkenen bij aftreden weer volop an der emplooy vinden is deze wachtgeld regeling overbodig! Voorz.: „Als die wachttijd van korte duur is, is dit laat ste doorgaans uitgesloten"- De heer Wassenaar: „Als het goed is, is het toch zo, dat de wethouders aan de gemeente meer tijd besteden dan zij daar geldelijk voor beloond worden"! Dit was men al gemeen met hem eens. Het verzoek tot bijdrage vervoers kosten naar Ulo door de heer W. van Egmond, Eierland, wordt geaccepteerd - alleen mevr. Vrijdag stemde tegen. Het 2de gymlokaal Het 17de punt, stichting gymlokaal te Den Burg, heeft vele tongen in bewe ging gebracht- Als volgend agendapunt stond de beoordeling van een aanvrage van de R-K. school, gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een gymlo kaal bij haar school. De heer C. Merckx vroeg of eerst dit punt in behandeling kon worden genomen, want anders had z-i. behandeling van deze aanvrage geen zin meer. De voorz. zag geen enkel be zwaar, dat de heer Merckx zijn argu menten rond punt 18 reeds bij punt 17 in geding bracht- Voorstel tot bouw van gymlokaal te Den Burg is een conse- kwentie geweest van het oorspronke lijke verzoek van de R.K- school tot me dewerking tot dp bouw van een gym lokaal, conform art. 72 der l.o. wet, aldus de voorz- De heer Wassenaar juichte de zorg voor lichamelijke opvoe ding ten zeerste toe, want vooral voor de Texelse bevolking is deze buitenge woon belangrijk. Hij zei, zich te hebben verwonderd over de voorgestelde plaats tot bouw van het 2de lokaal (aan de Prof. Keesomlaan, achter de Molen straat, ter hoo?te van 't Molenglop red.) „Ik geloof, zo betoogde hij, dat wij in Den Burg best met één groot gebouw kunnen voistaan, uit economisch en fi- nanciëel oogpunt zijn wij daar meer ge baat bij. Bij het huidige in aanbouw zijnde gebouw ligt niet voldoende grond tot uitbreiding- Laten wij het bij het gemeentelijk sportveld aan de Haffeler- weg bouwen, dan kan het wellicht met kleedkamers of iets dergelijks gecombi neerd worden. Dan ligt het ook niet on gunstig t.o.v. de school voor CVO, de Huishoud- en Uloschool De heer Merckx achtte de plaats aan de Prof. Keesom laan ook ongeschikt en wilde het gym lokaal graag bij de R.K. school zien, die al 300 leerlingen telt. De heer De Grave vroeg of in de nabije toekomst uitbrei ding van het gymonderwijs te verwach ten viel. Voorzitter: M.i. zeker, een 2de lokaal er bij is al een prachtig ding, maar een derde lijkt mij voorshands nog niet te verwezenlijken. De bouw voor de R.K. school zou alleen reël zijn als daar niet één, maar meerdere scholen van zouden kunnen profiteren. Het mag niet zo worden, dat andere scholen le ven bij de gratie van een bepaald school bestuur, het moet zo zijn: gelijke mon niken, gelijke kappen- Bij gymlokalen laat de wet zelf de mogelijkheid open voor het gemeentebestuur tijd en ruim te beschikbaar te stellen aan de scholen en dat is ook het gevolgd van ons voor stel. Een en ander is met de R.K. school besoroken en dat heeft ons doen weten met de tweede vorm (beschikbaarstelling van ruimte van gemeentewege) accoord te gaan. T-a.v. de plaats moet ik erken nen, aldus de voorz., dat de voorgestelde vorm van compromie niet helemaal be vredigen kan. Overigens is het correct, dat de R.K- school toestaat, dat andere er eveneens gebruik van maken, maar dan heeft het gemeentebestuur de zeg genschap van zich afgeschoven. Altijd Vervolg pagina 4

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1