1 Ouderavond van de Koger school Texels Bioscoop Theater Onrustig, gejaagd» Er waren 44 ouders aanwezig toen de voorzitter der Oudercommissie, de heer C. M. Bakker, de ouderavond opende, die Dinsdagavond in „Op Duin" te De Koog werd gehouden. Hij merkte o.m- op, dat het zoetjes aan gewoonte is geworden, op ouderavonden afscheid te nemen van de juffrouw en een nieuwe te begroeten. Men was zeer tevreden over het werk van mw. Room- Wilkesihuis, maar er is niets te veran deren aan het besluit van B en W, haar naar De Waal over te plaatsen. Het is een geluk, dat mw. Onstenk bereid is, tijdelijk waar te nemen. Nadat de heer J- Zwan de notulen had gelezen, deelde de heer Onstenk mede, dat B en W voornemens zijn de nieuwe school tegelijk met die van De Waal te openen, en wel op 1 Mei. De school krijgt als meubilair o.a. tafels en stoelen, wat wel modern is. Vervolgens werd de aandacht gevestigd op het psycho-technisch onderzoek, d.w.z- dat kinderen, die de school gaan verla ten, onderzocht worden op hun eigen schappen in verband met geschiktheid voor het te kiezen beroep. Een eenvou dig onderzoek zal f 1.kosten, een veel meer uitgebreid en daardoor belangrijk doeltreffender f 15. De operette „Goudhaartje" is in voor bereiding- Er zijn décors gekocht. De heer Onstenk richtte hartelijke woorden van afscheid tot mw. Room. Hij had bewondering voor haar levenslust, die zelfs op Maandagmorgen groot was. In haar afscheidsspeech zei mw. Room o.m. dat zei graag in De Koog had wil len blijven! De heer Zwan, de promotor, werd een foto van schoolvarken, schoolbiggen en schooljeugd aangeboden- Het resultaat van de fokkerij is zeer gunstig. Zij, die de aanschaf indertijd mogelijk maakten, zullen binnenkort hun geld terug krij gen. De heer Onstenk gaf hierna een inlei ding over „Onderwijsvernieuwing". Sinds 100 jaar is het onderwijs be langrijk vooruitgegaan, het was toen even primitief als de lokalen. Langza merhand kwam er verbetering in het klassikaal onderwijs. Dit laatste heeft vele bezwaren, gezien het grote onder linge verschil in aanleg en karakter. Alleen het middelmatige kind komt hierbij, aan zijn trekken, daar het onder wijs hierop is ingesteld- Het moet zo worden, dat ieder kind individueel be schouwd wordt en onderwijs ontvangt naar aanleg en karakter. De zelfwerk zaamheid der leerlingen wordt bevor derd, alleen als zij er beslist niet uit kunnen komen worden ze geholpen. Al om ziet men vernieuwing, dus ook het onderwijs zal moeten worden aangepast aan de hoge eisen, die straks aan de jeugd zullen worden gesteld. De heer Onstenk sprak tegen, een fel vernieuwer te zijn, hij wil alleen die verbeteringen aannemen, die inderdaad doeltreffend zijn. De school aan De Koog zal langza merhand niet onder gaan doen voor die van de stad. Het zal bijna niet meer voorkomen, dat een leerling een heel jaar blijft zit ten, het is een zeldzaamheid dat een kind een vol jaar achter is, meestal zijn dit één of meer maanden. Ook zal het kind geen tijd meer verliezen als het klaar is met zijn taak, maar gewoon kunnen doorwerken- Na de pauze, opgeluisterd met thee en koek, werd de rondvraag gehouden. Mevr. Eelman-Vermeulen stelde vra gen over het psyoho-technisdh onderzoek en de heer D. Bonne over de (intussen gestopte) sühillen-ophaaldienst. De heer Wuis vroeg of in verband met een ziektegeval op school het met nood zakelijk was, dat alle kinderen direct worden doorgelioht. De heer Onstenk antwoordde, dat dit door de schoolarts niet nodig werd geacht. Hij drong er op aan, dat ieder aan het bevolkingsonder zoek zal deelnemen- Mevr. Wilis stelde vragen over het gymnastiekonderwijs. De heer Onstenk RECHTER THOMAS In Texels Bioscoop Theater draait dit weekend de Nederlandse film „Rechter Thomas". Deze film, naar het boek van de bekende advocaat Francois Pauwels, vertelt ons de geschiedenis van een ou de weduwnaar, die bij een vliegongeluk zijn enige zoon heeft verloren. Od een gegeven moment krijgt hij als President van de Strafkamer een recht zaak te behandelen van een jongen, die een motorfiets heeft gestolen. Deze jon gen lijkt als twee druppels water op zijn omgekomen zoon en door dit menselijk element wordt de interesse van de oude rechter voor het leven van deze jonge verdachte gewekt- De uit de gevangenis ontvluchte jon gen gaat bescherming zoeken bij degene die hem altijd zo vriendelijk en ver trouwenwekkend is tegemoet getreden: de oude rechter. Hij staat hem toe deze nacht bij hem te blijven, waarbij hij echter moet beloven, dat hij zich de vol gende dag vrijwillig bij de politie zal melden- De jongen doet dit echter niet, Als hij tenslotte wordt gearresteerd, komt er voor de oude rechter een com promitterende geischiedenis uit. De spanning neemt toe ende film ge ve de ontknoping- Nederlands nieuws O.a.: Lisse: „Bloemlust" een lust voor het oog. De KLM veilt gevonden voor werpen. Het Zuiden bereidt zich voor op het carnavalsfeest. Buitenlands nieuws O.a.: Prinses Margaret hoeft niet meer naar Parijs. Spaanse spoorwegen door sneeuw gestremd. Houtkapseizoen in Canada. Het banket der goochelaars. vond het ontbreken van een gymlokaal een groot gemis. De heer Drevel wees er op, dat het bij zijn weten nog nooit is voorgekomen, dat een gymnastiek- consulent De Koog bezocht. Met grote instemming der aanwezigen werd beslo ten een door de ouders getekend verzoek tot stichting van een gymlokaal, aan het gemeentebestuur te richten. Ook kwamen, door vragen van mw. Groenhof, het gevaar van de Brink en de slordigheid der jeugd ter sprake, ter wijl men door een vraag van mw- Blok v.d. Velden tot het inzicht kwam, dat het geven van zwemles aan de school jeugd voorlopig wel tot de onmogelijk heden behoort. De heer Blok v.d. Velden vroeg of bij de onderwijsvernieuwing ook aan de cul turele vorming der jeugd wordt gedacht, daar ieder mens deel behoort te kunnen hebben aan de cultuur. Geantwoord werd, dat enige, zij het aarzelende, schreden op deze weg worden gezet- Hierna werden, tot slot, enige films vertoond. Mevr. Peters-Vos draaide de door haar opgenomen film van de ijs- en sneeuwpret te De Koog, terwijl ook een tweetal schoolfilms, nl- over het le ven der bijen en hooioogst in de Alpen werden vertoond. Eén en ander met veel bijval der aanwezigen. In zijn slotwoord sprak de heer Bakker zijn dank uit aan de fam. Wuis voor het wederom afstaan van de zaal- INGEZONDEN DE VREEMDELING EN DE DOODSKLOK Met grote instemming las ik het in gezonden stukje van een vreemdeling, tbe klaarblijkelijk geregeld' ons eiland met een bezoek vereert. Wij hebben een VVV, wij willen het vreemdelingenver keer bevorderen en dus: wij moeten luisteren naar wat zij zeggen. Wat is onze taak als Vreemdelingen aantrekkers en Vreemdelingenverzor gers? Laat ons wel wezen: we doen het nergens anders voor dan om de duiten! Daar is niets verontrustends of ont- erends in: de koopman koopt en ver koopt om de dubbeltjes en de Vreem delingen-industrie exploiteert het ver schijnsel „Vreemdeling" óók om er geld aan te verdienen- Nu gelden er bij dit spel enkele rege len. Bijvoorbeeld: Gij zult den Vreem deling hoffelijk behandelen. En: Gij zult den Vreemdeling villen noch snij den, doch hem goede waar tegen rede lijke prijs leveren. Ook mag, ja moet men in redelijkheid en zedelijkheid met de belangen en zelfs met de wensen, eens Vreemdelings reke ning houden: zij worden nl. niet van Overheidswege naar het Gouden Boltje gedirigeerd of gedetacheerd, maar: ze komen er geheel vrijwillig, om rust en genoegen te zoeken en te vinden, in de schone natuur, aan het strand van de wijde Noordzee, in de brede duinen en groene bossen, bij de Slufter, op het land en voorzover aanwezig: in contact met de autochtone bevolking (een net woord voor: inboorlingen.) In het verlengde van de vorenstaande gedachtengang ligt nu het ingezonden stuk van de Vreemdeling, die geregeld het mooie eiland Texel bezoekt- Hij wordt, in zijn overgevoelige hart „on aangenaam getroffen" door „het veel vuldig luiden van de doodsklok"; de Vreemdeling aoht dat „volkomen uit de tijd"; dat „sombere gelui" hindert hem, ja het werkt zo „deprimerend" op hem, dat hij en vele anderen het ternauwer nood kunnen verdragen en zo wil hij God betert de VW(!) er voor spannen dat er aan dit Vreemdelingen- afstotende gebruik een einde kome. Prachtig, voortreffelijk, waarde Vreem deling! Edooh: gij zijt in uw verzoek veel te tam; uw wensen gaan lan*? niet ver genoeg! Daarom stel ik voor, dat in de eerstvolgende vergadering van de Texelse vroedschap een warm bevorde raar van het Vreemdelingenverkeer de volgende motie ter tafel brenge: De Raad der Gemeente Texel, in ver gadering bijeen: overwegende, dat het Vreemdelingen Verkeer van het grootst mogelijke belang is voor de welvaart van dit eiland; dat met alleen het her haaldelijk luiden van de doodsklok op de gevoelige naturen der Vreemdelin gen afstotend en wegblijvend moet wer ken, doch dat ook het doodgaan, althans het in veelvuldige mate doodgaan, in het Seizoen voorzegde gevoelige naturen als pijnlijk}, hinderlijk of on aangenaam moet treffen; besluit B en W uit te nodigen ten spoedigste te ko men met uitgewerkte vooratellen waar in: a. het doodgaan in seizoentijd ver boden, subsidiair slechts met vergunning van B en W toegelaten wordt; b. de begraafplaatsen, in de seizoentijd, achter rietschermen verborgen, c.q. met duinzand overdekt of op andere wijze onzichtbaar gemaakt of gecamoufleerd worden; c de uitoefening van het bedrijf des aansprekers in de seizoentijd wordt ver boden; d. op het eiland verschijnende of inge voerd wordende dag- of nieuwsbladen geen overlijdensadvertenties mogen be vatten; en gaat over tot de orde van de dag. Wat de Texelaars betreft: hun zij een Cave canem toegeroepen: Laat u, met alle respect voor de Vreemdelingen, met door hém voorschrijve wat gij, in uw levenssfeer moogt doen of moet la ten. Dat we, om wille van de Vreemde lingen, met verschillende wensen, ver langens, en zelfs eisen, rekening hebben te houden: accoord! Maar laat er een grens zijn, waarvoor iedere vreemde ling halt hebbe te houden; de fatsoen- delijke uit zich zelf en wie zodanig fat soen ontbeert: doordat de Texelaren hem hun: Halt! tóeroepen. Een Oud-Texelaar. SV De Koog. Het ziet er naar uit dat wij dit week end verder kunnen gaan met de compe titie. Vanaf deze plaats wensen wij T. Douwma en K. Veldman een voorspoedi ge reis naar Frankrijk. Vanmiddag spelen de adsp. uit tegen Tex- Boys, 3.30 uur. Vertrek per fiets om 2.45 uur. De Koog 1 speelt morgen om 1.30 uur thuis tegen AGSV. Dit is de laatste wedstrijd in de eerste helft van de competitie. EMIGRATIE-HOEKJE Sociale voorzieningen in Canada Van groot belang voor immigranten in Canada (Provincies Ontario, Saskat chewan, British Colubia en New Foundland) zijn de onlangs in werk ge treden overeenkomsten tussen de Fede rale Regering en de regeringen van de genoemde provincies, betreffende steun aan onvermogende immigranten gedu rende het eerste jaar van hun verblijf in de provincie in geval zij buiten hun schuld door ziekte of ongeval worden ge troffen. De betreffende provinciale re gering en de Federale regering dragen ieder voor de helft de kosten. Aanvragen tot ondersteuning dienen te worden ge richt aan het bestuur van de gemeente van inwoning (municipality). Behoefte element is norm voor uitkering. Fami lieleden van in Canada vertoevende emi granten, knip dit uit en stuurt het aan uw famileleden toe. Registratie bij Nederlandse Consulaire Instanties Aan alle zich naar het buitenland be gevende Nederlanders, wordt reeds bij de verstrekking van het paspoort van de zijde van het Ministerie van Buiten landse Zaken de raad gegeven, dat men er f*oed aan zal doen zich bij vestiging in het buitenland, uiterlijk binnen drie maanden na aankomst, t^ melden op het Nederlandse Consulaat waaronder zijn nieuwe woonplaats ressorteert. De aan melding kan ook schriftelijk geschieden. Van de zijde van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt er op gewezen, dat b.v. in Canada en in het bijzonder te Montreal slechts zeer weinig Neder landers deze registratie nakomen. Deze registratie is met verplicht, maar men handelt in zijn eigen belang het desbe treffende Nederlandse consulaat bij ves tiging omtrent zijn aanwezigheid en adres in te lichten. Familieleden van in het buitenland vertoevende emigranten, knip ook dit even uit en stuur het aan uw familieleden toe. DAMMEN OP TEXEL Ook de reserves besloten deze week hun Eiland-competitie met de wedstrij den: De Cocksdorp III-Oosterend II 6-10 Texel 4De Cocksdorp 2 8-6. Volkomen verdiend behaalden de Oos terend reserve's hier de titel. Deze eerste competitie van de lagere spelers is goed verlopen en zal zeker herhaald worden. Hier volgt de comp. stand Oosterend 2 4 4 0 0 8 Texel 4 4 112 3 De Cocksdorp 2 4 0 1 3 1 De Cocksdorp 2 Oosterend 2 Jn- v. Loo Jn. Vlaming 02 R. Hooyberg D. Trap 02 A. van Hoorn W. de Rooy 20 Jn. Voorthuizen S. Trap 02 Jn- Roorda Jac. Eelman Gz. 02 Jn. van Loo C. Troost 20 A. van Hoorn C. Barhorst 20 Jn Roorda Jac. Plaatsman 02 Eindstand 6—10 Texel 4 De Cocksdorp 2 Jn. Barhorst M. Voorthuizen 11 A. de Vries J. van Loo 20 C. Vinke R. Hooyberg 20 D- Roeper A. van Hoorn 02 F. van Sambeek J. Voorthuizen 2—0 J. v.d. Vijver L. Broekman 11 Joh Barhorst Jn. Blom 02 Eindstand 86 De verenigingsbesturen worden er aan herinnerd dat a.s. Maandag de Jaarlijk se Massa-kamp gespeeld wordt. Er wor den 30 spelers uit uw midden verwacht in hotel De Graaf. De competitie leider DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 26 Februari le klas Joh. D. BakkerJ. Vinke 02 S. BakkerS Ros 02 N. de GraafP. Jansen 11 G. DrosC. Dijker 02 C. v-d. WerfP. W. Kooi 11 2e klas W. A. van ZeylenJoh. Schoo 20 J. P. StamW- J Boon 20 A. v.d. SlikkeJ. Kikkert 20 W. A. van ZeylenA- Vinke 02 J. P. StamJ. N. Rijk 1'1 H- GomesC. P. Burger 11 J. HooybergJoh. Schoo 02 3e klas D. v.d. WerfJ. A- van Enst 11 F. Schuit-Joh. v. Heerwaarden 02 Jb- KoornP. Bakker 20 F. SchuitP. Bakker 02 Ook Dros kon de opmars van Dijker niet stuiten. Ros kwam op de 3e plaats en Vinke versloeg Joh. D. Bakker, de Graaf liep iets weg van de gevaarlijke zóne (1-1) tegen Jansen, maar Kooi werd definitief naar de 2e klas gespeeld. In de 2e klas vielen 2 beslissingen; Van Zeylen behaalde de lang verwachte titel en onderaan werd Kikkert 3e klasser- Door de nederlaag van Hooyberg tegen Schoo en de gelijke spelen van Rijk en Burger is van der Slikke de grootste kanshebber voor de 2e plaats. De strijd om de fatale 11e plaats duurt nog on verminderd voort, al is de stand van Gomes heel zorgwekkend. Geen dave rende dingen in de 3e klas, waar alle leiders wonnen. Alleen v.d. Werf speelde remise tegen v. Enst en Schuit had wei nig geluk- Maandag 8 Maart de grote Massa kamp. We rekenen op uw aller medewer king ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 Maart op om 7.14 uur, onder om 6.29. Maan: 11 Maart EK; 19 Maart VM. Hoogwater ter rede van Texel: 6 Maart 10,16 en 10.53; 7 Maart 10,55 en 11,34; 8 Maart 11,38 en 9 Maart 0,17 en 0,26, 10 Maart 1.02 en 1,13; 11 Maart 1,52 en 2.12 Maart 2,38 en 2,56. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water 9 MAART PLUIMVEEAVOND De pluimveeavond die aanvankelijk gesteld was op 9 Februari jl-, maar door de ongeregelde bootverbinding niet door kon gaan, wordt nu gehouden op 9 Maart a.s. in hotel „Texel". Zie ook advertentie. BIJ VER KO U D HEID PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 6 Maart Oosterend. Gebouw. Chr. Belangen, uit voering „Excelsior. Oosterend- Uitvoering Herv. Jeugdver. Dinsdag 9 Maart Den Burg, Oranjeboom, Jaarlijkse alg. vergadering VVV. Den Burg, Texel, Pluimveever. Texel. Ir K. Bos spreekt over „Nieuwe inzich ten in de pluimveehouderij". Woensdag 10 Maart Den Burg. Texel, Chr. Emigratie Cen- trale,~ filmavond. Donderdag 11 Maart Den Burg, Casino, Jaarv. vrouwengroep NVV, viering 5-jarig bestaan. Den Burg, Landbouwschool. Prov. wed strijd in het spreken. Woensdag 17 Maart Den Burg. Texel, Filmavond internatio- nool wolsecretariaat- Donderdag 18 Maart Den Burg, Landbouwschool, voorbespre king uitvoeringen ten bate van de stich ting „Het Vierde Prinsenkind". Vrijdag 19 Maart Den Burg. Oranjeboom. Ver. Bloembol lencultuur, vertoning film „HoOilands Glorie". Zaterdag 20 Maart De Koog, De Toekomst. OLS, vertoning kinderoperette Goudhaartje en de Trou badour" De verenigingsbesturen worden ver zocht opgaven van voorgenomen uitvoe ringen, vergaderingen, tentoonstellingen enz. ook op langere termijn in te zenden aan de secretaris van de Cultu rele Raad der gemeente p.a. raadhuis. (Telefoon 21 of 300 Den Burg) Mij d bardt's Zenuwtabletten tterkeo en kalmeren Uw zenuwen. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur Als ik zo lees dat er op Texel actie gemaakt moet worden tegen een even tuele venbinding het Horntje-Den Helder en daar dan staat: „We moeten maar niet naar Den Hoorn gaan", meen ilk daaruit te moeten opmaken dat daar dan alleen maar chauvinistische mensen wo nen die niet in staat zijn het algemeen belang te dienen. Ik zou daartegen wil len opkomen, want het zou gelijken of daar het plan het Horntje is ontstaan door het feit een dood dorp te zijn, dat nu maar eens moet gaan leven en wiens dood dat is, is hun om het even. Want het probleem waarover u zich druk maakt is het feit dat Oudesühild 'n dood dorp zal worden- Dat zal m.i. lig gen aan het initiatief dat de bewoners van Oudeschild zelf zullen hebben. Daar zou het volgende voorbeeld getuige van kunnen zijn. in het verleden was het dorp Den Hoorn groter en misschien ook bloeiender, maar het getij verander de, de loodsen geraakten weg en daar had Den Hoorn zich bij neer te leggen en had tot taak zijn bakens te verzetten. En als ik nu om mij heen kijk is Den Hoorn als je ziet wat er groeit en bloeit in verenigingsleven, zeker niet dood en kan Den Hoorn gezien de sa menleving op Texel er steeds nog zijn Gaf ze daarin niet een voorbeeld door na de oorlog haar enige industrie, de kaasfabriek, prijs te geven in het be lang van zich zelf en dat van de sa menleving? Na de afsluiting van de Zuiderzee is er voor Oudeschild geen afdoende oplossing gevonden. Is daar oök het gebrek aan initiatief niet de schuld van? De kottervisserij bloeit nog steeds maar wordt voornamelijk uitgeoefend door bewoners van andere dorpen. Men kan altijd wel de schuld op de regerings instanties werpen, maar we moeten todh zelf ook iets ondernemen- Bruin zegt: „Wij zijn niet chauvinistisch of conservatief", maar dan zou ik toch andere daden willen zien dan die waar u momenteel mee bezig is. In de actie- vergadering wordt gesproken over de langere busroute's, maar ik geloof niet dat Texel langer wordt, er worden nu over Oudeschild echter wel personen en goederen vervoerd over een langere route dan nodig is. En de mensen die daar wonen behoren ook tot de inwoners van Texel, met als het enigszins moge lijk is gelijke rechten. Verder wordt er ook nog gesproken over eigenaren van woningen, die ge dupeerd zouden worden. Voorzitter Bruin is het wel met mij eens dat het niet erg zou zijn, als er aan Ou deschild wat woningen vrij zouden ko men voor mensen die nu verre van ide aal wonen. Het bevreemdt mij zeer, dat de heer Bruin voor de eigenaren nu meent te moeten ookomen, waar hij er met mij jarenlang voor heeft gewerkt deze personen zeer zeker niet te bevoor delen- Wat betreft de industrie, die we hier niet hebben, wat niet is, kan ko men en als dit niet mogelijk blijkt, heb ben we bij een betere verbinding meer kans om het surplus aan werknemjj hier af te zetten in bv. Den Helder. Over het vrij vervoer heb ik het v gende op te merken: Het is een moe. I geste van TESO, maar heeft u zich wi eens gerealiseerd hoeveel tijd men u kwijt is voor één uur bezoek aan zieke. En wegens het moeten wachten het vertrek van de boot moet men zi®| nog geruime tijd in café's e.d. ophoudeB wat kosten met zich brengt. Wat vnj-vervoer voor scholieren betreft: is nu wel beter, maar dit vrij-vervoB heeft heel wat mensen die anders klas zouden reizen naar de eerste k] gebracht, wat voor hen extra kosten tekende, m-i. zou oök hier kortere ti aan boord verbetering brengen. Ve: ben Ik van mening dat de huidige t( stand het alleen mogelijk maakt v< de allerbeste leerlingen er iets van maken. Want hebt gij, Oudeschilder er u wel eens rekenschap van gegevt dat buiten uw dorp en Den Burg él meeste jongelui om 6 uur moeten o; staan en 's avonds pas om 6 uur w$ thuis zijn en dan thuis ook nog het n< dige huiswerk moeten maken?In ve band met het verkeer wil ik over t vaartijd nog het volgende zeggen. Hi is kortgeleden nog gezegd dat in 19i het autoverkeer drie maal zo groot zs-, zijn als heden. En bent u dan oök niS van mening dat een kortere vaartijd etl eerste eis is? Want al zou dan, zoals wilt, de haven aan Oudeschild zodan;É verbeterd worden, dat het laden en 1a sen vlugger ga£t, door de langere tijT van varen zullen bij toename van hij verkeer de wachttijden van auto's zekt^ niet minder worden, wat hier verder a&J vast zit betreffende de kosten enz., dai zullen we maar niet op ingaan. Evei eens zullen we dan niet aan Den Held behoeven te zeggen: „Nu moogt gij verder, anders rijdt u op Texel de wege aan flarden", waar de schrijver uit Oa terend zich ongerust over maakt. W; dat betreft zou ik willen zeggen: W zitten in het begin van de ruilverkavi I ling en is dit nu niet een unieke geit' genheid om deze zaak goed aan te pal ken? Ik heb evenals N. de J. het ve: trouwen in die instanties die daarvoc zijn aangesteld. Eveneens voor de prt blemen waarop Knjnen en Boom ment te moeten wijzen: daarvoor staan toe de Nederlandse Waterdeskundigen t goed bekend. Tot slot zou ik willen zeg gen: Oudeschilders, dat gij als dorp act voert neem ik u niet kwalijk, maar d> gij doet voorkomen dat als ware het ai gemeen belang alleen gediend is bij bt houd haven Oudeschild, acht ik nit juist. Er zijn bij graven van kanale 1 e.d. steeds plaatselijke actie's geweesi maar men is doorgegaan het aLgemee belang te dienen met de tijd meegaanidri En dat dit nu ook gebeurt is de weg e daar dienen we aan mede te helpen, wi we ook zijn en waar we ook wonen. Jurr. Beumkes, Den Hoorn. INGEZONDEN Mijnheer de redacteur, We zouden nog gaarne een antwooi willen geven aan de voorstanders var] het Horntjeplan. Mevrouw Zuidewind schrijft, dat di passagiers meer gebaat zijn met een uurj dienst. Zeker, een tunnel of gratis heli- coptère is nog beter, maar men moei toch met de werkelijkheid rekening hoi den. De boten maken talloze reizen, dn verlies opleveren en alleen het vreem delmgenverkeer doet de balans we< naar de andere zijde overslaan. Denkt nu werkelijk, dat een Rijkspont dan e uurdienst gaat varen om nog meer onj rendabele diensten te krijgen? Deni maar eens aan het spoortje van Bergen niet rendabel, dan opruimen. En in dit verband kan men er zeke: niet op rekenen, dat het busvervoer, da: nu al een flink tekort oplevert, uitge- breid zal worden. Wij zijn beslist niet tegen de vooruit-B gang maar het is een zeer grote vraag - of het Horntje die vooruitgang zal be- vorderen. Wij zijn van mening, dat he:, veel geld zal kosten en alleen maar te-1 leurstellingen zal sorteren en daaroi zeggen wij: Verbeter de haven te Oud< schild. Met een grote boot kan T] dan het verkeer voor jaren aan. Er daarna komt de afsluiting van de zeega v ten, waardoor het Horntje overbodig wordt. Er zijn dan millioenen verdiend en er is geen ernstige schade berokkend aan een grote groep van de bevolking. Ons antwoord aan de heer J. Z. kar kort zijn. Het zijn allemaal fantasieër die op geen enkel feit berusten. En wal de tarieven betreft: U moet maar eens informeren wat men moet betalen bi; allerlei rivierovergangen en kanalen. De heer de Jong is al aardig gematigd Heeft hij soms iets gehoord van tarieven en de vaartijden, dat hij zoveel beschei dener is geworden? Hij vindt dat we nil democratisch zijn, omdat we protesten tegen plannen, die we een ramp voor Texel vinden, maar waarvan we de fi nesses niet weten. Beter tijdig proteste ren tegen iets, dat nog niet volkomen vast staat, dan later voor een voldongen feit te worden gesteld. De heer de Jong heeft toch ook wel eens gehoord van protestmeetings van zijn partij of de monstratieve congressen? Het parool was dan ook, roer de trom voor het te laat is. Zo denken wij er ook over. De be langen die op het spel staan zijn te groot om zonder meer te berusten. En dat we zo weinig weten is niet onze schuld, Wij zouden openbaarheid zeer op prijs stel- len. Misschien dat degenen, die nu pre paganda voor het Horntje maken met uurdiensten en lage tarieven dan zou den zeggen: Moeten we daarvoor een dorp zijn bestaan ontnemen en het ver keer voor vreemdelingen in de waag schaal stellen? We hadden al veel eerder moeten pro testeren, doch wie zou denken dat men in ernst zou gaan praten over een haven op de aller beroerdste plaats die op Texel te vinden is? Het actiecomité voor behoud en ver betering van de veerhaven te Oudeschild.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4