in het harL, f Onderlinge Rundveeverzekering Texel had duur jaar De Oudeschilder werf bouwde vletten voor de Rijkswaterstaat Het kan verk „Miss Sherlock Holmes" in De Oranje K.A.B. vierde feest met jong en oud WOENSDAG 10 MAART 1954 TEXELSE 68# JAARGANG NO 6818 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -|- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. DEZE VLET is dezer dagen gebouwd op de werf van de heer C. de Wijn, Ou- deschild. Opdrachtgever was de Rijks waterstaat, die te Oudeschild twee van dergelijke vletten liet bouwen en wel een voor het station te Den Helder en één voor het gebruik op de wateren rond Texel. Zo'n fraaie vlet, gebouwd van mahonie, uitgerust met een 20 pk motor en voorzien van een moderne meetinnchting, glijdt niet ieder seizoen van de werf alhier en de heer De Wijn vertelde ons zelfs, dat hij noch zijn va der of grootvader ooit zo'n mooi vaar tuig hebben mogen bouwen. De vletten zijn 7,5 meter lang, zo groot hebben ze ze wel meer gemaakt, vooral in die ja ren, toen de vissers achter de ansjovis en haring zaten, maar dat is al lang ge leden, de Zuiderzee was toentertijd nog een échte zee! De hierboven getoonde vlet is vier voet diep, de ansjovisvlet- ten waren drie voet. Die werden door zo'n man of 7-8 geroeid en nu is daar die 20 pk goed voor! De werf te Oudeschild kan wel hon derd jaar oud zijn, of juister, men weet zelfs met hoe oud die wel is! De heer C. de Wijn Sr., die van 1889 tot 1945 op de werf arbeidde en het bedrijf in 1942 overdroeg aan de tegenwoordige eigenaar, vertelde ons, dat ze feitelijk nooit een opdracht hadden gekregen voor grotere schepen, zoals bv. vissers schuiten als blazers, botters e*d. Zijn voorganger en grootvader, wijlen de heer Zwanenburg, heeft nog wel schui ten gebouwd. Vroeger maakten ze een Fijn hier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheumatische onge makken kunt U met Krusohen te lijf Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kru sohen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting ie dere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kru schen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. vlet voor 130-140 gulden, die, welke nu van de helling gleden hebben wel even tjes meer moeten kosten, maar de kwaliteit is er dan ook naar en.... de gulden staat wel eventjes minder hoog in ons aller aanzien! Bovendien waren die ansjov'isvletten gemaakt van vu renhout en ze bezaten geen bovenbouw of motor! De afmetingen waren ook wel iets kleiner dan die op deze foto. Het is een prachtig vaartuig gewor den, waar de uitvoerder alle eer mee ingelegd heeft! TEXELSE MARKT Den Burg, 8 Maart 1954. Aangevoerd: 26 schapen f 85-f 105. 23 biggen f 45- f 65. 63 n- kalveren f 40-f 55. Als je Zaterdags gaat huv. Las ik in de Texelaar, 1 Dat het dik-op geld gaai En dat is voor velen n< Deftig staat het, hoor Want het kost je vijftij Plus de fooi voor onz(J Maar wat geef je Trouwen gaat nu h< 'k Vind het werkelijk Want wat kan dat i Als men krijgt zijn Als een jongeman vel Kijkt hij niet op bankpi Lacht hij om dat vod va? En heeft enkel maar plezit Maar als hina vele jaren Eens de boeken openslaat, Denkt hij aan die iijke da< Van zijn honderdguldensd< De Gemeente voer er wel En de toespraak die was Maar, hoe ik zó dom Icon i Daarvoor sta ik heden paf. GRATIS TOEGANG INTERESSANTE FILIV Vanavond wordt door de organisaties de NCLB en d Hotel Texel een filmavor over het onderwerp „Er Canada". Op deze avond z| teur der Chr. Emigratie C-J kort woord spreken. Er i bussen! 11 Dat de Onderlinge Rundveeverzeke- ring „Texel" op 21 Februari 1955 haar zilveren jubileum hoopt te vieren is ze ker het vermelden waard, maar niets bijzonders, wél is het o.i. een grote bij zonderheid, dat de administratie nog steeds door de heer C. Stoepker op zulk een voorbeeldige wijze wordt gevoerd! Want de administrateur is op 16 Janua ri 83 jaar geworden en zou dus al 18 jaar lang van „Drees" mogen genieten. Echter, het woord rust, levensavond, is hem volkomen vreemd en wij geloven, dat de heer Stoepker eens even wil kij ken, wie het 't langst volhoudt, hij óf de vereniging zelf! Nu, ook de vereniging staat er nog steeds gezond voor- Dat bleek ons op de Donderdagavond in ho tel „De Zwaan", onder voorzitterschap van de heer Joh. de Graaf, Duinweg, gehouden ledenvergadering. Groot was de opkomst niet, maar ze zijn daar wel eens met een team van zeven man bij een geweest en bij een opkomst van 2x7 man mag je dus niet mopperen! Het aantal overgenomen dieren bedroeg 45, belangrijk hoger dus dan vorig jaar! „Toch behoefden wij geen hoger premie te heffen dan 1 3/10 pet, wat je van een speculatieve onderneming wel nooit gedaan zou kriwen!" Aldus ongeveer de voorzitter. Nadat de administrateur de notulen had voorgelezen, bracht hij zijn jaar overzicht uit: Er stonden 45 dieren op de verlieslijst, die samen voor f25 325.- waren verzekerd- Voor hen werd f20.260 uitgekeerd, terwijl hun resten f7.439,74 opbrachten. Twee der dieren waren ge storven doorhet drinken van car- boleum! Het totaal verzekerd bedrag was voor 2136 runderen f 1.273.170. De ontvangsten bedroegen f21.571,72, de uitgaven f 23.739,77- Nadelig saldo dus f 2.168,05. Er moest dan ook tot een na- heffing worden besloten, welke steeds tijdens het eerste halfjaar wordt geind. Van één lid werden beide koeien over genomen. Het aantal leden bedraagt 196 door een toename van 11 nieuwe leden De heer T. Koorn had geschreven, dat hij zijn functie van taxateur om ge zondheidsredenen had moeten neerleg gen. „Koorn heeft altijd zijn uiterste best gedaan en op een wijze, welke moeilijk te verbeteren zal zijn", aldus de voorzitter. De laatste jaren werd het werk van de heer Koorn door diens zoon, de heer P. Koorn, waargenomen. De vergadering besloot de heer P- Koorn voor tijdelijk te benoemen. (Vaste aan stelling van een taxateur zal geschieden aan de hand van de statuten). De voor zitter dankt de heer T. Koorn voor het geen hij in het belang van de vereni ging heeft gedaan en hoopt, dat hij nog vele jaren getuige mag zijn van haar bloei. Het verslag van de commissie van on derzoek volgt nog, waar beide leden, de heren W. Keesom en J- Keijser Albzn., door omstandigheden verhinderd waren verslag uit te brengen De premie voor het lste .halfjaar werd vastgesteld op 1 pet. Het bestuur wordt gemachtigd voor het 2de halfjaar naar omstandigheden op te treden. Bestuur. De heer S- van Egmond, „Tienhoven,,' wordt benoemd in de plaats van de heer C. Witte, „Bloem en Bosch", niet herkiesbaar, de heer C. Stoepker wordt op voorstel van de heer Van Egmond bij acclamatie herkozen. De vergadermg bleek van oordeel, dat gezien de ervaringen in de practijk, de blikken oormerken zo spoedig mogelijk door schetsen moeten worden vervan gen. Een der aanwezigen merkte op, dat blikken een ergerlijke vorm van dieren mishandeling is- De heer E. Noordijk bracht het geval van miltvuur in De cember in herinnering. Het voorlaat ste had zich in 1947 voorgedaan. Is een gezonde koe binnen enkele ogenblikken zonder door leken vast te stellen oor zaak gestorven en bloedt ze uit de na tuurlijke lichaamsopeningen, laat men dan voorzichtig zijn en in geen geval de halssnede toepassen, maar terstond de veearts waarschuwen. Omstreeks elf uur werd de vergade ring door de voorzitter gesloten. De Texelse Bestuurdersbond van het NVV complimenteren wij streven haar leden en andere belangstellenden op gezette tijden te ren met eerste klas beroepstoneel. Wijd is de kring, die regelma bestuurdersbond te maken heeft, wijden uiteenlopend ook de sma ledenZo zal de ene groep de schouwburg afbreken als een sr de dolste dingen orakelt, als een clown ieder voorwerp dat hem i valt tot z ij n muziekinstrument verklaart, zo kan een lid zoals ren geleden in „Casino" is gebeurd de directeur van een Syn kest verzoeken „De Appeltjes van Oranje" te spelen en innig-gel een dergelijke Schlager zijn Maar dan heb je ook nog een andere groep: zij, die de fijnproevers op het terrein van het culturele leven mogen worden genoemd, mensen, die nog lang nadachten over „Het Woord", mensen, die al weken te voren zich van een toe gangsbewijs hadden voorzien voor het toneelstuk „Wat is de Waarheid" door „De Toneelvereniging" van de Stich ting Het Nederlandse Volkstoneel, waarvan A. Defresne de artistieke lei ding heeft. Echter, u weet het, genoemd stuk moest plots uitvallen, doordat de hoofd rolvertolkster, Marie Hamel een onge luk overkwam. De Toneelvereniging verzekerde, dat zij ongetwijfeld even eens succes zou oogsten met „Miss Sherlock Holmes", een komische thril ler van George Batson- Welnu, ze héb ben succes en hun antieke vazen en wag aan de décors te sdj voorzitter van de Bif heer D. Dapper, ook verschenen en het had toegesproken, een ovatie los! Ja, d bezet was, heeft gekregen. De drie bedrijven een antiquiteitswinkc' gebeuren hier zoveel lijke dingen!" zo betol de-planken, die de roL creëerde. Inderdaad, ei\ wat, op die stormachtii aan de Sixth Avenue! \V, lijk allemaal mensen, die\ de dieren naar binnen of^ vluchtten, behalve dan de Carol Carter (Kitty van W Caraway (Carla de Raet). slechts die twee kónden h maal laten kloppen, waar hun kerfstok hadden, de r tot de onderste laag van d reld, nou ja, op twee patië dokter na! Die dokter had in het hoofdrol, hij werkte onder tel der wetenschap, naaste, wilt en waar geld zat, zat wil om de patiënt naar eer reld te helpen, bv. een san, ze nooit meer vandaan ltwal ken gingen best, tot ze op den te gaan door de komst 9 de heldin van het stuk, het? parmantige wat eigengereid al oud wordende meisje uit een provinciestadje- Zij werpt zidh op als Miss Sherlock Holmes. Zij zorgde er voor dat de boosdoeners werden ont maskerd. Het was een knap in 1 elkaar gezet stuk, meesterlijk waren vondsten- „De nadruk wordt gelegd pp de lach", zo lazen we op het programma. Ja, hoe ondergaat men zo'n scène waarin men ieder ogenblik het lijk van» een vrouw zal zien neerstorten, maar cjle candidaat voor 'n betere wereld opeenjp, reeds on der hypnose de revolver tegen de slaap opeens hoort protesteren „Ja ik ben gék!" Kunst, zulke kolder te kunnen schrijven, kunst om die kolder op zulk een wijze te kunnen uitbeelden! De schrijver heeft ons een bijzonder boei ende puzzle voorgelegd, waarbij wij telkens weer mistastten,, waarbij wij even vaak schudden van <&e lach om een dwaasheid, zoals we dlie op Texel maar hoogst zelden gedebiteerd zien. En dan dat prachtige spc^l, waarvan de toneelliefhebbers met svolle teugen moeten hebben genoten, jay' de diverse en talrijke amateurs van oms eiland zul len straks op de repetities' zeggen: „Bij het Volkstoneel deden ze h|et zó!" De mimiek van Lucy, de warej en de val se handelaarster in oudheden, zij voor al deden onze waardering tot grote hoogte gaan. De avond w.'is geopend door de heer D- Dapper, die een bijzon der woord van welkom rich tte tot bur gemeester en mevrouw De Koning en de vertegenwoordigers van qie Culturele Raad. Wat een drukte, vorige week Zondag op de Groeneplaats. Een grote kinder- j schare wachtte vol ongeduld voor Hotel Texel om binnengelaten te worden. Him wachtte 'n voorstelling die door de KAB was georganiseerd en gratis aangeboden werd. Tegen drieën werd de zaal ge opend en in een ommezien was de zaal tot de uiterste hoeken gevuld. Bij ge brek aan nog meer stoelen, moesten zelfs vele kleintjes zich tevreden stellen met een plaatsje vooraan op de vloer. Deze jeugdmiddag werd geopend door de voorzitter van de KAB, de heer P. Smit vor wie het een zeer grote vol doening was de Texelse jeugd welkom te mogen heten Heel in het bijzonder werd de leider van deze middag be groet, Mr Lawoe, die de kinderen op een heel prettige manier zou gaan ver maken. Inderdaad was dit hem goed toevertrouwd. Meteen wist hij de kin deren voor zich te winnen door de ver toning van de poppenkast en zijn goo cheltoeren. Als jongleur sloeg hij ook een goed figuur. De meeste sympathie genoot echter bij de kinderen de zoon van Jan Klaassen. Zeer vermakelijk was ook de zangwedstrijd tussen drie jongens en drie meisjes, die op het po dium moesten komen. En om hun stem nog beter te doen horen, mochten zij gebruik maken van de microfoon De middag was zo verstreken en om 5 uur verlieten de kinderen zeer voldaan de zaal. 's Avonds trad Lawoe's Cabarét-va- riété op voor de leden en huisgenoten van de KAB. Om acht uur werd deze feestelijke bijeenkomst geopend door de voorzitter, de heer P. Smit. Het stem de hem tot grote tevredenheid zoveel leden aanwezig te zden en hen allen har telijk welkom te heten. Alvorens de leiding over te dragen aan het Cabaret- variété, verleende de voorzitter eerst nog even het woord aan kapelaan Stam, geestelijk adviseur van de KAB, die in een korte toespraak wees op het doel van het leven en de aanwezigen aanspoorde de zorg voor het geestelijk leven niet op de tweede plaats te stel len en onze katholieke beginselen naar buiten uit te dragen. Max van Laarhoven wist als humo rist e.i conferencier al heel spoedig de goede stemming er in te brengen. Een belangrijk aandeel in het slagen van deze avond hadden ook Herman Kris tel als pianist en Jopie Keizer met haan vrolijke stemmingslied-jes, evenals M/' Lawoe en Willy Snel als goochelaar en jongleur. De avond werd besloten met een gezellig bal. S.V.O.-nieuws. Zondagmiddag spelen wij uit tegen A.L.C. (Abbekerk)- Vertrek van Oos terend 11 uur Willen wij een goed fi guur slaan, dan dient er een fit en strijdvaardig elftal te kunnen aantre den Daartoe is training nodig, mannen! Zijn we morgenavond allemaal pre sent?! Aanvang 8 uur.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1