Cjroen Tjmrtsjexeh in het harL, Voorzitter Rab tot Oud-directeur Oskamp: „U was een goed propagandist, goed organisator en goed koopman Er zijn nog heel wat „zwarte'* bedden op Texel Brandend Maagiunr dat schrijnt tot hoog ln do kool ZATERDAG 13 MAART 1954 TEXELSE G8e JAARGANG No. 6819 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. ALS de heer G- W. Osakmp straks in Middelburg heimwee naar Texel krijgt kan hij missehien enigermate getroost worden door de schoonheid van het schilderij, dat hem Dinsdagavond werd aangeboden, in te drinken! Op deze plaat ziet u de aanbieding door de voor zitter van de VVV „Texel", de heer J. C. Rab, van een schilderstuk, voorstel lende De Binnenmuy met een vlucht le pelaars. Rechts de heer Oskamp. ..JA, het is toch wél een opvallende figuur, een prima kerel vooral voor dit werk!'' Aldus mijn vriend, die Dinsdagavond met zovele andere eilandgenoten en verschil lende vaslewallers naar de grote zaal van .De Oranjeboomwas gekomen om getuige te kunnen zijn van het definitieve afscheid dat de heer G W. Oskamp dien avond van de V.V.V. ..Texel" nam. Want deze bijeenkomst stond ontegenzeggelijk volko men in het teken van het vertrek van de v oormalige directeur onzer V.V V. en de algemene vergadering, hoe belangrijk uiteraard ook met haar beschouwingen over het afgelopen jaar en de grootse plannen voor het komende, kwam ons allen deze avond slechts als een bijkomstigheid voor. Dc heer J. C Rab, voorzitter, zei in zijn toespraak tot de scheidende oud-directeur o.a.: ,.U heeft ontzettend veel werk verzet en in mijn ogen was U een goed propagan dist. een goed organisator, een goed koop man en U bleef heer in al Uw doen en laten. U heeft kans gezien door een doel treffende propaganda vele toeristen naar ons Vogeleiland te trekken en daarbij be wees het grote aantal buitenlandse gasten het grote effect, dat de propaganda door geheel Europa sorteerde. Van Uw organisatietalent konden wij iedere zomer profiteren als allerlei gezelschappen hier optraden U had contact met de radio en alle mogelijke instanties, in en buiten ons land Ik heb de groei en bloei gezien tot een bedrijf, dat niet zo maar een vereniging zonder meer is. maar een bedrijf, dat zijn goederen verkoopt in de goede zin des woords. Uw bureau wist zelfs een belang rijke winst te maken, zonder dat U iets in handen had Door Uw optreden en om gang met iedereen kweekte U goodwill voor de V V V en Texel". Aldus de voorzitter, die de rij van spre kers opende Burgemeester De Koning zei o.a.: ..De zachte geladenheid, waardoor de vergaderingen zich pleegden te kenmerken, ontbreekt hedenavond geheel Met U heeft het gemeentebestuur bij herhaling contact gehad ten dienste van het toerisme." Spre ker schetste de economische verhouding en de verhouding gemeenteV.V V. en last but not least, de figuur van de heer Os kamp. ,,die zich nimmer gedroeg als een fanatiek strever". De heer O van der Gronden, hoofd binnenlandse dienst der A.N.V.V., zcide. dat in Den Haag altijd met zeer veel aan dacht de ontwikkeling op Texel werd ge volgd. Voor ons is het altijd een bijzonder genoegen geweest te weten, dat hier iemand zat, die begrip toonde voor wat het toeris me vraagt. De heer O. is een bijzondere persoonlijkheid, vol fantasieën en nieuwe ideeën. Hij heeft iets voortgebracht, jammer voor Texel, dat hij dit eiland gaat verlaten want aan Texel zat onlosmakelijk de naam Oskamp vast! Hij is evenwel een te onrus tige figuur dan dat men hem aan een be paalde plaats of eiland zou kunnen binden Hij ontplooit zich en zoekt. In Zeeland heeft U de zaak al bijna helemaal in han den en wat daar vroeger niet wilde lopen, begint daar nu ook al te gaan' Veel succes! De heer K. Breebaart, burgemeester van Aartswoud. voorzitter van de federatie van V.V V.'s in Noordholland, uitte zijn dank baarheid voor de door de heer Oskamp ge dane suggesties. U is een der actiefste di recteuren van ons gewest gebleken. Mevr. J. Craanen-Hemelrijk sprak de heer Os kamp op rijm toe en bood hem vervolgens een fraai Texel-lepeltje aan Vervolgens werd het woord gevraagd door mevr D Vlaming-De Vries, beter bekend als Tante Dit van ,,Ons Nestje"! Ook zij had de lier strak gespannen en ontboezemde in niet minder sprankelende taal haar waardering voor hetgeen de heer Oskamp voor Texel heeft gedaan Zij bood hem een foto van de Oudeschildse haven bij winterdag aan. De heer A de Wilt sprak namens de commissie, die ons zovele jaren op de zo- merprogramma's heeft vergast. De heer drs Schreur, samensteller van het economisch technologisch rapport, merkte op, dat het toerisme hier sinds de oorlog is verdubbeld, wat uiteraard mede bevorderd was gewor den door de uitgebreider sociale voorzie ningen, waardoor voor meerderen het met vacanti'e gaan open stond Maar intussen werden ook hogere eisen gesteld aan het V.V V.-apparaat' Reeds in 1911 werd te De Koog een V.V.V. gesticht, daarna ver rezen die ook op andere plaatsen van het eiland en in 1937 kwam de huidige organi satie tot stand De heer Oskamp betrok zijn leden in allerlei commissies, wat een prima effect gaf Er was vooral toename van kampeerders, ook de kamphuizen kwamen op. De ligging van Texël t.o.v. de grote steden als Amsterdam gaf zijn problemen inzake de jeugd, maar U trad die problemen tegemoet en schiep een bijzonder frisse geest. Hiermede werd dc rij van sprekers ge sloten, althans wat het afscheid van de heer Oskamp aanging In de rondvraag vroeg de heer C. Bakker van ,,Lyda" zich bezorgd af of De Koog. niet eer na- dan voordeel van de komende waterleiding zal hebben, waar de ondergang van het bos langs dc Minister Ruisweg te De Koog door de in de buurt te vestigen boorputten te voorzien is! ,.Is het niet beter om de bronnen meer zuidelijk te maken, daar ligt een groot, waterrijk gebied met een Mok- sloot, die evenveel water afvoert als voor de waterleiding nodig is!" De voorzitter antwoordde, dat het hoofdbestuur deze kwestie al aanhangig heeft gemaakt via het gemeentebestuur, dat verzocht heeft reke ning te willen houden met de belangen van De Koog ,,Ik hoop, dat daar inderdaad re kening mee gehouden zal worden De heer Oskamp, zich voor het laatst tot de vergadering richtend, zeide 5 jaar ge leden met enthousiasme te zijn gekomen en nog altijd vol enthousiasme te zijn. In ant woord op een door de heer C. Bakker ge dane suggestie zeide hij, dat z i bestuur en directeur er langzamerhand toe zullen over gaan de oplage van ,,Voor Vrienden van Texel" te vergroten. De gestage stijging van het aantal adverteerders bewijst dat dit orgaan succes afwerpt. Vervolgens bezong hij de schoonheid van Texel, dat hem onvergetelijke jaren heeft gegeven ,Ik gevoelde mij als een handelsreiziger, die met een bijzonder goed artikel de boer op mocht Blijft U ook ge loven in de wonderbaarlijke schoonheid van Uw gebied. Als U er voor weet te zorgen, dat Uw eiland vrij toegankelijk blijft, is dat een prachtig middel om de wel vaart te blijven bevorderen!" Spreker richt te zich vervolgens in bijzonder hartelijke bewoordingen tot de heer W. H. Lap, .een groot man wat ik bereikt heb mag ik mede danken aan de morele steun van U! Het WIJZIGING UITBREIDINGSPLANNEN Het Hoofd van het gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat van 15 Maart 1954 af gedurende vier weken, alzo tot en met 12 April 1954 ter secre tarie der gemeente Texel voor een ieder ter inzage zal liggen een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen voor De Koog en ontwer pen van een plan van uitbreiding in on derdelen voor De Cocksdorp, Oost, Oos terend, Oudeschild en De Waal, alsmede een ontwerp van de bebouwingsvoor schriften, waarin de bestemming in ge noemde plannen van uitbreiding in on derdelen bepaald, nader wordt omschre ven. Gedurende de voormelde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Texel 11 Maart 1954- Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING. FESTIVITEITEN Dcor een uitspraak van de Hoge Raad van receive datum is het niet langer mogelijk dat localiteitenj, waarvooreen verdof A of B ingevolge de Drankwet is verleend, en waar slechts zwak-alco'ho- lische- en alcoholvrije drank mag wor den verstrekt, geheel of gedeeltelijk voor een zgn. besloten gezelschap wor den gereserveerd. In benoemde ruimten mag geen ster ke dranik aanwezig zijn. Het houden van bruiloften e.d- in deze localiteiten is dan ook slechts mogelijk indien daarbij geen sterke drank wordt gebruikt. Texel, 10 Maart 1954. De Burgemeester van Texel C. DE KONING VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN Deelneming aan dc stemming in een andere gemeente De burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat een kiezer op zijn verzoek kan worden toe gestaan te zijner keuze aan de stemming ter verkiezing van de leden van de pro vinciale staten deel te nemen, hetzij in in de gemeente, in welker kiezersregis- ter hij op de dag der candidaatstelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij ■het indienen van dat verzoek aan te wij zen andere gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiezer, aan wie is toegestaan bij vol macht te stemmen of die is opgenomen in het centrale bevolkingsregister. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiter lijk op 7 April 1954 in persoon medede ling ter secretarie ener gemeente. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter gemeentesecretarie- Texel, 9 Maart 1954. De Burgemeester voornoemd. DE KONING ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK iVan Zaterdagavond 6 uur tot Maan dagochtend 8 uur). BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot en met 11 Maart 1954 Geboren: Anna Maria dv Lammert van der Schans en Frouwke de Boer. Jacqueline Maria Gertrudis, dv Theo- door M. Graaf en Hendrina G. Moer- kamr» Harmanna Alberta dv Jan Ho- gerheide en Marchien de Raaf. Lam bert us zv Jan Meedendorp en Jannetje Bakker Ondertrouwd: Hermanus L Ploeger en Elizabeth G- Verseput. Getrouwd: Cornelis L. van Santen en Guurtje van der Werf. Overleden: Maria Anthonia Hooier- heide, 64 jaren, echtgen. van T. Huis man- Gevonden voorwerpen 1 haarlint, 1 wollen want, 1 blauwe handschoen, 1 tas (papiertouw). VERTROKKEN PERSONEN Gerardus J. Michels v. Oudeschild 106 n. Den Helder, Tuinstraat 75 INGEKOMEN PERSONEN Christina J. M. Bastiaans v. Barradeel Sexbierum 22 n- H 120. Gerrit Boeder v. Ooperdces, Zuiderweg 20 n. Ooster end, Kerkst. 20. Maria C- Dik v. Alk maar, St. Annastr. 7 n De Koog 181. Albertus Reumerman v. Alphen a.d Rijn, Hoorn 272, n. H 36a. 29 MAART AVRO-AVOND De AVRO bericht ons, dat de tour- nee-voorstelling welke werd afgelast, nu doorgang zal vinden op Maandag 29 Maart a-s. Aan het programma werken mede: Rens v. Dorth, Cora Ville, Dick Binnendijk. Cvvia Sylvestra, Juul Kas- nar, aan de vleugel Cas Oosthoek, Di ana en Daranti muzikale show en het Dicola Trio. TEXELAARS, PLANT MEE! De stichting Nieuw Schouwen-Dui- veland, het eiland, dat door de ramp zo zwaar werd getroffen, stelt pogingen in het werk om Schouwen-Duiveland haar oude luister te hergeven. Een der middelen daartoe ns de herbeplanting. Texelaars, toont uw sympathie en koopt een „boomplantcertificaat". U hoeft er niet helemaal voor naar Zee land, want de oud-leerlingen van onze landbouwschool hebben ze te koop a f 2,50 Texelse Boysnieuws. Zondag Boys 1Zeemacht 1, 1,30 uur. Een zware opgaaf, temeer daar de ma rinemannen wekelijks hun verplichte sporttraining hebben en wij sinds 6 Dec. niet meer gespeeld hebben- Boys 2 is vrij. Voor de adsp. is de wedstrijd tegen De Cocksdorp vastge steld, doch daar wij reeds viermaal te gen Cocksorp hebben gespeeld, is hier over naar de Bond geschreven, dus moe ten wij dit nog even afwachten. V.V.V. „Texel" hield haar Jaarvergadering Toen de voorzitter van de VVV Het aantal bedden 2715, dwz het aant Toen de voorzitter van de V.V V Texel, de heer J C Rab, Dinsdagavond de algemene vergadering opende, kon hij een groot aantal leden en andere belangstellen den weikom heten. In verband met het af scheid van de heer Oskamp waren o.a. aan wezig de heer O. van der Gronden, hoofd binnenlandse dienst A N.V.V de heer drs Schreur van de econ -techn dienst, burge meester en mevrouw De Koning, de ere leden W. H Lap en R. J Daalder en mevr Quint Over dit afscheid schrijven wij el ders. De voorzitter kon mededelen, dat 1953 behoorlijk goed is geweest er kwam zo n 2.5 millioen door het toerisme op Texel en een groot deel daarvan vloeide in de zak ken der leden Ingekomen was een schrijven van de heer Binsma, directeur der Friese V.V.V waarin hij moest mededelen, dit afscheid niet te kunnen bijwonen. Het Jaarverslag De Ramp deed voor het toerisme de erg ste gevolgen vrezen, een der dagbladen (wee. die correspondent red!) schreef zelfs, dat De Koog had moeten evacueren' De V.V.V Texel heeft ogenblikkelijk alles in het werk gesteld om de mening, alsof Texel voor het seizoen '53 was uitgescha keld, te annuleren: 10 000 exemplaren van het orgaan werden aan de stormramp ge wijd en in binnen- en buitenland verspreid Na de verwachte inzinking kwam de hoe veelheid post in April op hetzelfde peil als in '52 Tot en met Mei deed zich een flinke stijging voor van de z.g. aanvraagpost t o v. 52 Zo werd het seizoen best: het voorsei zoen lag 6,4 hoger dan in '52, het hoog seizoen 5 en het naseizoen 17%. Het aantal leden bedraagt thans 653 zou te ver voeren verslag te geven van de vele andere woorden, die de heer Oskamp tot zo wijde kring van vrienden richtte. Nadat dc voorzitter de heer Quint bij de vergadering had geïntroduceerd gaf deze zijn maiden-speech weg en ongetwijfeld hebben allen de indruk gekregen, dat Texel het ook met de nieuwe directeur wel klaren zal! Heer Oskamp, vaarwel! Heer Quint, welkom! Het aantal bedden 2715, d.w.z het aantal ingeschreven bedden, want men is er van overtuigd, dat er óók nog een aantal zwarte' bedden in exploitatie is Het aantal rijwielen en auto's naar Texel nam toe, dank zij de vergrote boot. Het orgaan verscheen in 4 edities en kon zichzelf bedruipen Het buitenland werd niet bezocht, doordat de stroom van buiten landers zodanig is, dat bezoeken aan het buitenland niet nodig geacht werden en men kon volstaan met de medewerking der bases der A.N.V.V Het seizoen verliep normaal met deze notitie, dat ditmaal inplaats van een stro hoedentijdperk van een spijkerbroekentijd perk kon worden gewaagd! 1 Het zomerprogramma (optreden van binnen- en buitenlandse gezelschappen) verliep naar wens en gaf zelfs een batig saldo van 200.Het Jaarverslag roemt de houding van de jeugd, die zich aanmer kelijk beter en rustiger gedroeg dan in voorgaande vacantietijden De financiële basis is ook kerngezond. Er werd 2300,afgeschreven en het ka pitaal is groot f 5.419. De onroerende goederen staan allemaal voor het min. bedrag van ƒ1.op de ba lans. die een eindcijfer aangeeft van 6 938,41. De begroting toont een eindcijfer van 26 000,(De heer Oskamp was in 1948 met een eindcijfer van 11.000,gestart! De commissie van rekeningnazieners. de heren G. Kikkert, D. G Toolens en W. A. Visser, verklaarde alles in orde te hebben aangetroffen. De heren Hapkc, P Boon en N. Kikkert werden aangezocht de nieuwe commissie te willen vormen. Er is een speciaal plan voor het voor seizoen in de maak: een prima folder, wel ke de toerist ervan moet overtuigen, dat het voorjaar op Texel het schoonst is Voor deze folder, waarop drie feeën, die de rijk dom van Texel uitstrooien, is 1000, uitgetrokken. Ook de bekende en nog uit stekend werkende oude folders zullen weer verspreid worden Bestuur. De heren J C. Rab, voorzitter en J S. Dros. lid, werden met 109 van de 114 stemmen herkozen HET BEVOLKINGSONDERZOEK GAAT STARTEN! Het bevolkingsonderzoek op tbc start op Donderdag 18 Maart a.s- Begonnen wordt met Den Burg. Hier vindt het onderzoek plaats in het Consultatiebu reau van Het Witte Kruis. Het eerste onderzoek te Den Buig vindt plaats op de volgende dagen: Donderdag 18 Maart 's avonds van 7- 9 uur: zitting voor mannen; Vrijdag 19 Maart 's morgens onderzoek van de R.K- School; 's middags onder zoek van de o.l. school en van de C.V-O. school; Maandag 22 Maart 's middags onder zoek van de kleuterscholen en de land- •bouwhuishoudschool; 's avonds zitting voor mannen; Dinsdag 23 Maart 's morgens onder zoek van Ulo-school en mannen 's mid dags onderzoek van vrouwen; Woensdag 24 Maart 's morgens onder zoek van mannen 's middags onderzoek van vrouwen; Donderdag 25 Maart 's morgens on-" derzoek van mannen en vrouwen. Reeds thans wordt het navolgende bekendgemaakt 1 Een ieder zal een oproep voor het onderzoek ontvangen en wordt ver zocht zich stipt aan het aangegeven tijdstip te willen houden. 2. Moeders zullen over het algemeen niet tegelijk met hun niet-schoolgaande kinderen beneden 6 jaar worden opge roepen. Het is administratief niet doen lijk deze kinderen tegelijk met de moe ders op te roepen. Niettemin zullen de niet-schoolgaande kinderen tegelijk met hun moeders kunnen worden onder zocht en wei op het tijdstip, dat geldt voor de moeder Zulks dus in afwijking van de toegezonden oproepingen. 3. In elk onderzoekcentrum zal ten minste één avondzitting worden ge houden In Den Burg zelfs drie. De eer ste twee zittingen zijn speciaal uitge schreven voor mannen Zij zullen hier voor worden opgeroepen. De avondzit tingen zijn speciaal bestemd voor hen, die overdag slechts bezwaarlijk aan het onderzoek kunnen deelnemen. Voor de eerste twee avondzittingen zullen op roepingen worden verzonden. Over de laatste avondzitting volgen nadere me dedelingen. 4 De scholen zullen collectief worden onderzocht, ook de kleuterscholen, daar zulks een vlotter gang van zaken be vordert. De ouders worden verzocht wel op het tijdstip van de sdhooldoorliahting te willen letten. 5. Op Zaterdag 27 Maart a.s- zal te Oudeschild een middag-zitting worden gehouden. Deze zitting is speciaal be stemd voor de bemanning van kotters en vissersschepen. Ook de bemanning van kotters, woonachtig te Oosterend, zal hier worden onderzocht- De kotterbe- volking wordt verzocht hiermede reke ning te houden. Nadere mededelingen volgen. 6. Voor hulp bij de kleedcellen zijn in elk dorp een 3-tal vrouwelijke vrijwilli gers nodig. Vrijwilligers kunnen zich hiervoor aanmelden bij de heer Rem mers- Het bestuur van Het Witte Kruis ver wacht, dat de bevolking er ook van doordrongen zal zijn, dat voor het sla gen van het massa-onderzoek een ieders volile medewerking noodzakelijk is. In de volgende Texelse Couranten zullen nadere aanwijzingen worden gegeven. Een ieder wordt aangeraden van deze aanwijzingen goed kennis te nemien. Het bestuur van Het Witte Kruis. SPROET EN-<m <o men vroeg in t voorjaar Coop tijdig SPRUTOL „GASLICHT" VOOR HET VOETLICHT Toneelgroep ,,Het Masker voert op Donderdag 25 Maart en Zaterdag 27 Maart in De Oranjeboom de befaamde Victorian thriller in 3 bedrijven „Gas licht" van Patrick Hamilton ten tonele- Wij raden de toneelliefhebbers aan dit zeer mooie stuk te gaan zien. Het is een costumestuk. Voorziet u tijdig van plaatskaarten. Tevens komt „Het Mas ker" de 27ste met „Gaslicht" voor de toneelcompetitie van de NATU, afde- ling Sqhagen. kunt U blussen in de kiem. Neem sim pelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij ziah hebben prak tisch en hygiënisch verpaikt. En onopge merkt in te nemen, zonder water of wat ook. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 Maart op om 6,58 onder om 6,42. Maan: 19 Maart V-M, 27 Maart L.K. Hoogwater ter rede van Texel: 13 Maart 3,47 en 4,24. 14 Maart 5,19 en 6,05 15 Maart 6,50 en 7,30. 16 Maart 7,52 en 8,28. 17 Maart 8,37 en 9,12. 18 Maart 9,11 en 9,45. 19 Maart 9,42 en 10,16. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1