(jroen ^warL-Jexelsin het hart^ Laatste hand aan de nieuwe Waalder school Station Vliegveld bijna voltooid! Er is geld te verdienen aan het strand Het leven begint bij veertig - ook met Uw Rhenmatiek! Rheumatlsche Pijnen liggen op de loer. Ook onze Lepelaars zoeken de rust! Herdershond verscheurt schapen Ernstig clept e vorm van omamei WOENSDAG 17 MAART 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6820 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,95 p. kwart. -)- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. In het Algemeen Handelsblad van Za terdag jl. lezen wij: Eind Januari zijn enige duizenden plastic-enveloppen in zee geworpen, ge adresseerd aan het Britse Instituut voor Oceanografie. De bedoeling hiervan is na te gaan uit welke zeegebieden stook olie, die in zee wordt gestort, naar de Europese kusten drijft- Verwacht wordt, dat de eerste van deze enveloppen omstreeks half Maart op onze stranden kunnen aanspoelen. De enveloppen bevatten een kaart, waarop in het Engels, Spaans, Portugees, Frans, Nederlands, Duits, Deens en Noors wordt verzocht enige vragen te beantwoorden en de kaart vervolgens op te sturen naar het Instituut. De afzender ontvangt dan een beloning van twee en een halve shilling (f 1,25). Het gehele voorjaar, maar ook in de zomer en herfst, wil men doorgaan met STICHTING BIJSTAND Zoals wij onlangs berichtten is dezer dagen op initiatief van de Protestantse kerken op Texel een stichting van bij stand opgericht, welke zich ten doel stelt aanvullende financiële hulp te bieden aan minder gegoeden, nu ook voor hen opname mogelijk te maken in het Eme- lie Gollards Rusthuis. Zij, die in aanmerking wensën te ko men voor deze hulp, kunnen zich wen den tot een der plaatselijke kerkeraden of tot een der leden van het dagelijks bestuur van deze stichting- Daar het aantal beschikbare kamers in het Rust huis steeds kleiner wordt is het nodig om enige spoed te betrachten. Het dagelijks bestuur van bovenge noemde stichting bestaat voorlopig uit: K. Breman, Het Noorden, voorzitter, J. Bakker, nabij Oosterend, secretaris; C. P- Eelman, Schilderend, Den Burg, penningmeester. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen van za ken lezen wij: „Prins Hendrik", Texel, Oosterend O 139. Exploitatie van een verlof B. Eige naar G. Dijker. Gebroeders Hin, „Witte Engel", Texel, Hoornderweg B 109 nabij Den Burg Landbouwers- en veehoudersbedrijf- Venn. C. en N. P- Hin. ZES GEGADIGDEN VOOR DE OUDHEIDSKAMER Maandag sloot de termijn van aan melding als gegadigde voor de functie van concierge-conservator van de te stichten Texelse Oudheidskamer in het perceel Kogerstraat 1 te Den Burg. Het aantal sollicitanten bedraagt zes, waar van één woonachtig aan de Overkant De taak van de concierge-conservator zal bestaan uit medewerking bij de op zet van de oudheidskamer; rondleiding in de zomermaanden schoonhouden van het gebouw, beheer van en toezicht op de inventaris. Het ligt in du bedoeling naast het recht van vrij wonen (onder bepaalde voorwaarden) een bescheiden beloning aan de functie te verbinden- TEXELSE MARKT Den Burg, 15 Maart 1954. Aangevoerd: 5 schapen f 85-f 100. 30 biggen f 45- f 65- 58 n. kalveren f 40-f 55. Neem 0 In acht - neem Krusohen. Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloedzui verende organen. Zolang die maar krach tig blijven werken, worden pijnverwek- kende onzuiverheden op natuurlijke wij ze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet het in zee werpen (uit vliegtuigen) van deze enveloppen- Vooral in April, Mei en Juni, omdat men hoopt, dat de vele badgasten aan het onderzoek zullen meewerken. Een kansje voor een gratis vacantie aan zee? Maandag was het Staatsbosbeheer reeds bezig met het plaatsen van de be kende bordjes rondom het vogelreser vaat De Muyen, waar de heer Mant je „met eigen ogen" een lepelaar heeft ontdekt- Zoals bekend wordt ieder jaar na de komst der lepelaars dit gebied geblokkeerd. Maar dat wil niet zeggen, dat de natuurliefhebber daardoor geen contact meer met de duinmeertjes en hun brillante omgeving mag onderhou den: het Staatsbosbeheer treedt het ge hele seizoen als gids op en van vroeg tot laat trekken daar de groepjes toeristen met de vogelwachters rond. Liet men de belangstellenden op eigen houtje kris kras door dit gebied dwalen, dan zouden zij onwillekeurig te dicht bij het domein van de lepelaars komen. Deze vogels, die hier ieder seizoen broeden, zijn echter geenszins op kijklustigen gesteld en juist aan genoemde maatre gelen hebben wij te danken, dat Texel zo'n kolonie broedende lepelaars rijk is! Zaterdagmorgen was de heer J. Hop man aan het werk nabij zijn huis in de Nederlanden", toen hij in wilde vlucht een koppel schapen over de duinen zag rennen. Daar ook het jankende blaffen van een „jagende" hond tot hem door drong, ging hij er vlug op af en zag, over een duin komend, nog juist, hoe een grote hond een schaap bij een achterpoot had. Hem ziende, liet het dier los en vluchtte weg- De heer Hopman volgde de hond en kon daarbij nagaan, waar hij thuishoorde. Op weg om de marechaussee in De Koog over het gebeurde in te lichten, zag hij reeds een dood schaap liggen. Samen met de politieman bij de eige naar gekomen, kon geconstateerd worden dat de hond een bebloede bek had en dus ongetwijfeld de dader was. Na geruime "tijd zoeken in de duinen, werden nog drie dode schapen gevonden, zodat 4 woldragers het slachtoffer zijn geworden. Eén schaap was door de hond aangevreten, de andere drie was uit zuiver moordlust alleen de nekwervel stuk gebeten- Krachtens de Texelse Politieverorde ning mogen honden nimmer zonder toe zicht vrij rond lopen i Moge deze slachting een waarschuwing zijn voor hondenbezitters hun viervoe- ters vast te houden! TEXELAARS NAAR DE „STILLE OMGANG" Aan de „Stille Omgang" werd dit jaar door 55 Texelse R.K- gelovigen deelge nomen. Zaterdagavond vertrok het Ge zelschap om 10 uur met de „Voor waarts" uit Oudeschild. Te Den Helder stenden twee TESO-bussen gereed om hen naar Amsterdam te rijden. Na de deelname aan de „Stille Omgang", waarover de dagbladen uitvoeriger heb ben geschreven, en de H- Mis te hebben bijgewoond, werd de traditie getrouw, ontbeten in Hotel „Fleissig" aan de Warmoesstraat. Om half 7 arriveerde men weer te Den Helder, vanwaar de „Voorwaarts" de deelnemers weer naar het eiland terugbracht. DE WAALDER JEUGD heeft nu toch wel de langste tijd in de oude, uit de vorige eeuw daterende school gezeten: op deze foto ziet u de nieuwe school aan de Laagwaalderwegwelke bijna voltooid is. Toen wij dit plaatje maak ten, waren de schilders druk bezig met de verfraaiing van het interieur en dat mag altijd tot de laatste hand aan een bouwwerk worden gerekend, niet waar! Helemaal links ziet u nog een glimp van de nieuwe Hervormde kerk en daar naast een der laatste oude huisjes van De Waal, dat met zijn gezelliae leuke en houten topqeveltje een sie raad van het dorp is- Die schrijver Cor Bruin toch' Hoevele Texelaars heeft hij met geïnspireerd met zijn spannend, romantisch boek ,,Sil de Strandjutter Had hij zijn hoofdfiguur nu maar geschilderd als een eilandbewoner, die voor galg en rad was opgegroeid en wiens vrijbuiterij dooi Jan en Alleman aan de kaak werd gesteld, doch die „Sil" wordt zo'n beetje tot held-van-de-jutterij gepro moveerd! Nee. onze politie en onze rech ters staan wat dat betreft precies aan de andere kant: ze worden wat je noemt fel als de stormwind loeit en er hout geroken wordt. Nu hebben onze jutters (houd het Texelse ere-metaal vèr van hun brede borst, burgemeester'de eigenaardige onhebbe lijkheid bij wild weer en goeie wind het bed of de warme kachel tot klinkklare vijand te verklaren Hier moet een psychiater aan te pas komen, want wij zien de jutterij slechts veroorzaakt door een ernstige vorm van cleptomame: tenslotte als je gaat jutten, wéét je tegenwoordig dat het link werk is, waar op iedere stormachtige dag of nacht en bij strandwind het langs de kust schit tert van het koper Dan moet je bijzonder geluk hebben wil je met een onaanzienlijk schrootje op je nek veilig en ongezien thuis komen Bij de jongste storm schijnen ook weer weinig Koger bedden normale tijd beslapen te zijn, wat moge blijken uit het feit, dat niet minder dan vijf ingezetenen van dit schilderachtige badplaatsje zich Woensdag te Alkmaar voor de politierechter hadden te verantwoorden Het zwaarst gevonnist werd de heer P. E die spontaan ..Aanne men' riep, toen hij ergens op het Koger - strand een leuke balk ontdekte Hij bracht m in het gebouwtje van de reddingsbrigade waar de strandvonder hem naderhand wel zou vinden De politie vond later echter ook nog zeven balken in de schuur van de heer P. E Voor E. zelf een verrassing, om dat ze daar buiten zijn weten waren gedepo neerd 1 ..Honderd gulden!' zei de rechter bars. Vier andere dorpsgenoten, de heren M van B N. K A. V en C G kregen resp f 50,150,50.en f 50, boete Totaal werd het corps dus voor 400.— gekort, wat rijkelijk streng is. Het totaal aantal dagen brommen beliep even tjes 120 De buit varieerde van 3 tot 8 balken VROUWENBOND N-V.V. 5 JAAR De feestelijke bijeenkomst van de af deling Texel van de Vrouwenbond van het NW, Donderdag in Casino gehou den, werd door een groot aantal leden en eohtgenoten bijgewoond. Ook burge meester De Koning was aanwezig, als mede een aantal leden van diverse bondsbesturen- Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan vond de installatie van de afdelingsvlag plaats, terwijl de voor zitster, mevr. J. Stiggelbout-Huisman, tevens een hamer werd aangeboden. Medegedeeld kon worden, dat de lin nenkast gereed is en het depót gevestigd is ten huize van mevr. Dapper, Schil derend- Het feestelijk program werd verzorgd door Jo Hekkert-van Eijsden, die voor en na de pauze enige liederen zong, bege leid door 'n pianiste, die ook enige volks liederen van over de grens vertolkte. Zij hadden veel succes, evenals mevr. Slig- ting, die een voortreffelijke voord rachts- kunstenares bleek te zijn- Ook Volks- dansgioep Texel oogstte aJler waardering MET REIS VERENIGING OOSTEREND HET IJSELMEER ROND Op de Woensdag gehouden vergade ring mocht de voorzitter, de heer J. Vis- man, 46 leden welkom heten. Nadat de secretaris, de heer W. van Liere, zijn uitgebreid verslag had voor gelezen, gaf de penningmeester, de heer W. Witte, en overzicht van de financi ële positie- Er bleek al weer een mooi bedrag te zijn gespaard. Vervolgens werd het huishoudelijk reglement na enkele kleine wijzigingen aangenomen. Hierop besprak de voorzitter de ne gen door het bestuur uitgewerkte rei zen. Door de duidelijke stembiljetten kreeg men een goed overzicht der rei zen. Na de pauze werd de reis Hilver sum, Loosdrecht, Apeldoorn, Meppel, Oranjewoud met op één na algemene stemmen aangenomen De reis zal plaats vinden op 15 en 16 Juni en zal weder om met Teso-touringcars worden on dernomen. ZAKENNIEUWS MODESHOW IN HOTEL DE HOOP Naar de Fa. Hilckmann, Den Helder, ons bericht, is zij voornemens om mor gen, Donderdag, in Hotel De Hoop een Medeshow te geven voor de dames van De Cooksdorp en Eierland. Op deze show kunnen de dames kennis nemen van de modellen, die voor het komende voorjaar zijn gecreëerd. POSTZEGELBEURS Maandagavond wordt in Hotel De Graaf weer een beurs gehouden. Ook zal er weer een zichtzending aanwezig zijn. Er wordt natuurlijk op gerekend, dat alle leden aanwezig zijn- Ook nieu we leden zijn hartelijk welkom. WIJ, BURGERS, hebben na de oor log nog maai weinig contact gehad met het vliegveld, dat tot dusver al thans na de oorlog gespeend is ge bleven van bezoek door KLM-vlieqtui- gen. Gaat daar een toestel de lucht in of komt er «én m< t sierlijke manoeu vres op de grasmat neer, dan betreft het doorgaans wel een militaire kist. Ech ter, natuurlijk is het de bedoeling, dat Vliegveld Texel binnen afzienbare tijd weer in het burgerluchtvaartverkeer een rol gaat spelen. Toeristen kunnen dan óf per TESO óf per KLM naar het eiland, zoals voorheen. Maar dan moet zo'n vliegveld ook een goede accomodatie rijk zijn! Wel, op deze toto ziet u het in aan bouw zijnde échte stationsgebouw met dienstwoning. Het benedengedeelte van de woning is bestemd voor de ha venmeester en daarin bevindt zich te vens de keuken voor de restauratie. De bovenverdieping zal als loqeergele- genheid dienen voor gasten (piloten e.a-). Dit front is 6,80 meter hoog en 10 meter breed- Het aangrenzende minder hoge gebouw heeft rechts de restaura tie met bar en daarachter zal een groot, breed terras met windscherm worden aangelegd. In de linkerafdeling van het eigenlijke station zal de KLM haar kantoor krijgen, o.a. voor de verkoop van tickets. Ook komt daar een grote hall- Het front is totaal 22 meter breed en 10 meter diep. Links van het station komt t-z.t. ook nog een garage. Naast het vliegtuig het houten nood- station. INGEZONDEN Mijnheer de redacteur. Als de heer Jur. Beumkes meent, dat de Hoornders voor de -pont zijn omdat (het algemeen belang er mee gediend is en niet omdat speciaal Den Hoorn er groot belang bij heeft, dan zullen we dit voor kennisgeving aannemen De vergelijking tussen Den Hoornen Oudesohi'ld gaat echter met op. Den Hoorn raakte in verval door de natuur krachten terwijl men Oudeschild moed willig en zonder enige noodzaak tot een dood dorp wil maken. Zonder enige noodzaak, omdat het verkeer ook via Oudeschild afdoende is te regelen, als de haven maar gemaakt wordt, zoals hij al jaren had moeten zijn. En omdat het verkeer en dan nog hoofdzakelijk in het zomerseizoen, door de ontoereikende staat van de haven moeilijkheden ondervindt, gaat men over een haven op een andere plaats praten, in plaats van te zorgen, dat de bestaande haven wordt verbeterd en zo danig ingericht, dat behoorlijke schepen er ook behoorlijk kunnen laden en los sen. Dat dit thans niet mogelijk is, ligt met aan TESO en ook niet aan de Ou deschilders- U moet zelf maar uitma ken, aan wie het dan wel ligt. En terwijl er dan meestal geen gedd is of was om te baggeren of de hoogst noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, wil men nu meteen een oolos- sin? die tonnen meer kost, waarschijn lijk millioenen meer en welk plan nie mand van de inzenders heeft aange toond of kan aantonen, dat Texel er enig voordeel van heeft. De nadelen, die wii hebben opgenoemd staan echter vast. Het zou daarom wel goed zijn, wan neer de kaarten nu eens op tafel kwa men- Elke voorstander van het Horntje schermt met uurdiensten en lage of he lemaal geen tarieven. Daar zijn een aantal mensen vatbaar voor gebleken. Wij vrezen ten sterkste, dat deze men sen bedrogen uit zullen komen. Maar zolang ze geen definitieve cijfers heb ben, blijven ze op die uurdiensten enz. hopen- Tot misschien zal blijken, dat ze blij gemaakt zijn met een dooie mus, maar dan kan het kwaad al zijn ge schied. De voorstanders blijven propaganda maken met deze fictieve cijfers en het is ons goed recht daartegen op te ko men. Dat de boten over het Horntje zoda nig zullen varen, dat de schoolkinderen uren zullen uitwinnen gelooft waar schijnlijk alleen de heer Beumkes. Het enige wat wij er van verwachten is dat ze zullen moeten betalen voor de over tocht. En dat er mensen om de school kinderen naar de le klasse gaan- Kom, kam, zou het zo erg zijn? Waren die soms vergeten, dat ze ook jong ge weest zijn? Dat de ingenieurs wel weten hoe een haven gemaakt moet worden, nemen we direct aan. Maar even zeker is, dat er bij diverse werken grote tegenvallers zijn geweest. Denk maar eens aan de dijkval, die niet voorkomen is of de moeilijkheden met de huidige haven aan Den Helder. Te houden zal een ha ven op deze beroerde plaats waarschijn lijk wel zijn, maar misschien moeten er evenveel honderdduizenden voor ge bruikt worden als er nu zandzakken in FLANK-AANVAL IN DORPSSTRAAT Het jeugdige zoontje van de heer K. Kikkert kwam Zaterdagmorgen met een gangetje de Dorpsstraat te De Koog uit fietsen. Door onoplettendheid kwam hij in botsing met een bromfietser, de heer Van Strien uit Zuid-Eierland- Persoonlijk letsel kwam niet voor, de beschadigde fiets kon door de terzake kundige vader worden hersteld. de bodemloze put van de dijkval wer den gegooid. En dit alles kan o-i. worden voorkomen door de haven van Oude schild te verbeteren. Een sneller schip met verminderde vaartijd zal de reis dan niet veel langer maken, dan met de kortere vaartijd over het Horntje en langer rijden met de bus. Niemand van de voorstanders van 't Horntje heeft nog anders gedaan dan luchtkastelen bouwen. Zolang men ons niets anders kan vertellen, kan men ons niet overtuigen en blijven wij van mening, dat een goed geoutilleerde ha ven te Oudeschild is en blijft: veiliger en voordeliger- Met dank voor de plaatsing, Het Actiecomité. DAMMEN OP TEXEL De eilandeompetitie werd besloten met een massa-kamp tussen de deelne mende verenigingen en Damclub Texel. Toen voorzitter G. Dros opende zaten 60 dammers opgesteld! De wisselbeker alsmede de lauwertak mocht de voor zitter uitreiken aan Oosterend. Hij fe liciteerde hen met deze prestatie door direct vanuit de moeilijWieden met de erepalm te gaan strijken! Voorzitter Visman memoreerde de bijzonder sportieve wedstrijden en ver klaarde terecht met trots naar dit grote moment te hebben uitgezien. Hierna begon de strijd. Leken de ge allieerden eerst te zuilen worden ver pletterd, toen de laatste schijf verscho ven was, hadden de mannen van Dros een zwaar bevochten zege (34-28) be haald. Damclub Texel-Gealilieerden. S. v. Heerwaarden-Jb Visman 11 S Ros-P. de Bloois 02 C. v Heerwaarden-J. Trap 20 J. Vinke-A Dootjes 11 P W. Kooi-A. Bakker 02 N- de Graaf-G. ten Brug 02 G. Dros-J. Voort 20 C. v-d. Werf-R. Buis 11 W. A. v Zeijlen-H. v. Dorp 20 J. P. Stam-C Timmer 02 A. Vdnke-J. v- Strien 20 J. Hooyberg-K. Burger 02 W- J. Boon-W. de Bloois 02 H. Gomes-H. Mulder 11 A. v.d- Slikke-A. Boon 02^ C. P. Burger-W- v.d Werf 11 J. Kikkert-Jac. Mechielsen 11 D- v.d. Werf-Jb Breman 20 Joh v. Hèerwaarden-W. Stolk 20 Jb Koorn-R. Eelman 20 J. A- v Enst-A. P. Voorthuizen 20 Siem v Heerwaarden-P. S. Kuiper 20 Jn Barhorst-J- G. Vlaming 11 A de Vries-M. Voorthuizen 20 F v. S am beek-S- Trap 02 Joh. Barhorst-Jb Eelman Gzn 20 J A - v. Enst-J. v Loo 20 Jb Koorn-Jb Plaatsman 11 A. de Vries-R Hooyberg 02 Joh. Barhorst-C- C Barhorst 02 S. v. Heerwaarden-J- Voorthuizen 20 Eindstand 3428 De Competitieleider VLIELAND BOOS OVER AFMAKEN VAN KONIJNEN Er heerst op Vlieland grote veront waardiging over de maatregelen, die Staatsbosbeheer op het ogenblik treft om het aantal konijnen op het eiland te verminderen Men giet namelijk wat zwavelzuur in de holen, die men daarna dichtmaakt, het gevolg is, dat dieren in hun helen omkomen. De Vlielanders zijn vooral veront waardigd over de onsportieve wijze, waarop men de konijnen verdelgt. De meeste dieren zijn namelijk drachtig. Dan heeft men nog hygiënische be zwaren. De duinen liggen op het ogen blik vol met cadavers, die door honden meegesleept worden naar het dorp, waar kleine kinderen ermee gaan spelen-

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1