Actie comité Oudeschild hield protest vergadering in De Koog Op reis Texels kustverdediging in Prov. Staten 5 Dagen naar Parijs Woensdagavond 10 Febr. belegde het Actie Comité Behoud Haven Oudeschild in De Toekomst te De Koog een pro testvergadering- Na een kort woord van welkom tot de aanwezige Kogers door de voorzitter, de heer J. Bruin, kreeg de heer J. Slaman het woord. Deze vroeg, om welke reden Oudeschild de veerha ven ontnomen moet worden, hier kan het vervoer evengoed verwerkt worden, na aanbrenging der nodige verbeteringen, als aan het Horntje. Welke nadelen zijn er voor de andere dorpen, als Ou deschild als veerhaven behouden blijft en welke voordelen bij een veerhaven aan het Horntje? Spreker hoopte de mening van De Koog te mogen verne men- In de hierna volgende toespraak van de heer A. Backer werd o.m. gezegd, dat, zo goed als voorstanders het recht hebben1, achter de schermen hun in zicht te trachten door te zetten, het Actiecomité in het openbaar propagan da kan maken. „Elk uur van en naar Texel is niet zo gek", wordt veel beweerd, maar spreker achtte dit een hersenschim- Het tarief zal door de extra buskosten maar wei nig lager komen te liggen. Voor de schoolkinderen zal de situatie ongunsti ger worden, velen zullen niet op de fiets naar het Horntje en terug kunnen gaan, maar op de bus zijn aangewezen. Zal er bij aankomst en vertrek steeds een bus zijn? Het vervoer van landbouw producten geschiedt normaal per schip, alleen in dringende gevallen r>er auto. Bij pontvervoer zal géén stukgoed meer los kunnen worden meegenomen Spreker ziet er van komen, dat bij een verbinding via het Horntje de pont aan Den Helder zal worden gestation- neerd en het personeel er zal komen te wonen- Men heeft dit verlies voor Oude schild wel vergeleken met Den Hoorn, dat het loodswezen kwijt raakte, maar zich hiervan toch herstelde. Deze ver gelijking gaat niet op, want Den Hoorn heeft andere mogelijkheden kunnen vinden op het gebied van landbouw, veeteelt, bloembollen, vreemdelingen verkeer, etc. Deze compensatie is voor Oudeschild niet mogelijk, want voor deze typische haven- en vissersplaats liggen de bestaansmogelijkheden buiten dijks. Het is niet redelijk, de toestand, zoals die nu is, te vergelijken met een ideale verbinding via het Horntje. Men zal de voor- en nadelen van een goede verbin ding met Oudeschild en die van één met het Horntje tegen elkaar dienen af te wegen. De stroming bij het Horntje is onbe rekenbaar, de reoente dijkval is hiervan een nieuw bewijs, zodat vele moeilijk heden voor een haven daar zijn te voor zien- Hebben, aldus dhr Backer, de voor standers van het Horntje wel aile con sequenties overdacht? Als de voordelen van het plan-'t Horntje werkelijk over tuigend zijn, dan is, gezien het algemeen belang, het actie-comité voluit bereid deze te accepteren. De heer J. Dros, die hierna het woord kreeg, zei beslist niet tegen vooruitgang te zijn, maar integendeel, iedere verbe tering, waarvan Texel kan profiteren, toe te juichen. Waarom, zo vroeg spr- zich af, hebben w:; aan Oudeschild zo'n slechte haven? Als industrie- en han delshaven is er dringend verbetering nodig. Het lijkt erop, dat Waterstaat niet heeft voorzien, dat het verkeer op Texel zo'n vlucht zou nemen, men heeft nu een haven, die in alle opzichten te klein is. Zelfs a\ zou er een ponthaven aan het Horntje komen, dan nog betekent dit voor Oudeschild niet, dat de toestand daar kan blijven zoails ze nu is, maar zal op het Rijk de zedelijke plicht blijven rusten, de haven daar te verbeteren- Tot nu toe hebben de verantwoordelij ke instanties nagelaten voor een behoor lijke ligging te zorgen. Vaak wordt de verbinding van Texel met het vasteland vergeleken met Zee land, waar veel nonten varen. Daar is de verbinding Zeeuws-VHa anderen met Walcheren goedkoop, omdat er prijs op wordt gesteld, dat de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen zich op Holland en niet op België oriënteren. Elders is de verbinding ook duur en vaak slecht, bv- bij de Hembrug. Aan de hand van ver scheidene voorbeelden elders betwiifel- de spr. het, of het Rijk onrendabele diensten zal handhaven, van een uur- verbinding za] wel niets terechtkomen! De heer J. Boom zei hierna, dat een plan tot aanleg van een nieuwe, buiten de tegenwoordige dijk gelegen, vissers haven al jaren geleden werd gemaakt- Zouden de plannen van het Horntje de uitvoering hiervan hebben te met ge daan? Als in Oudeschild een goede ha ven komt, dan zijn er bijvoorbeeld mo gelijkheden voor een jachthaven (zeil wedstrijden op Texelstroom!). Ook zul len dan verscheidene Urker vissers wor den aangetrokken, die zich nu, doordat de haven te klein is, hier niet kunnen vestigen. Een goed geoutilleerde scheepswerf zal dan tot de noodzakelijk heden gaan behoren. Rondvraag Bij de rondvraag gaf de heer R. J- Daalder als zijn mening te kennen, dat het vreemdelingenverkeer op Texel niet gebaat zal zijn bij een verbinding via het Horntje, maar wel bij een goede haven te Oudeschild en een boot, die aan de eisen voldoet. De heer J. Zwan zei, dat het moeilijk is een definitief standpunt te bepalen, daar memand weet, waar hij aan toe is. De heer J- Bruin antwoordde, dat het Actiecomité ook graag op de hoogte wil worden gebracht; hij acht de geheim houding verkeerd. Misschien zal TESO opening van zaken doen, nu vele aan deelhouders een vergadering hiervoor aanvragen. Vervolgens vroeg dhr Zwan waar het geld voor grotere boten vandaan moet komen. Heeft TESO wel vooruitgezien? Na de aanvaring van de Wagemaker moesten er nu al auto's aan Den Helder blijven staan. Geantwoord werd, dat TESO over een nieuwe boot heeft onderhandeld, maar het schijnt, dat het met is doorgegaan door de plannen van het Horntje- Men kan critiek hebben op TESO, maar ge zegd moet worden, dat zij de laatste ja ren vooruitstrevend is geweest. Heeft TESO wel alle medewerking der over heid tot verbetering der bestaande toe stand ontvangen.' Een grotere boot, die in een te kleine haven niet kan manoeu vreren, heeft geen zin! Hoe het vervoer had moeten plaats vinden, als de pont voor het Horntje was geramd, valt niet te zeggen, maar ook dan zouden er moei lijkheden geweest zijn. De heer W. Burger vroeg of er inder daad al plannen worden gemaakt voor de nieuwe haven aan het Horntje en of deze al is uitgezet. Geantwoord werd, dat het wel zo schijnt te zijn, maar. men is niet op de hoogte! De vraag, of er werkelijk geen mili taire belangen in het spel zijn, werd gesteld door de heer H Wuis. Een posi tief antwoord is hierop niet te geven, maar het lijkt weinig waarschijnlijk. De Minister van Waterstaat heeft de zaak m handen en niet die van Defensie, zodat de kans gering is, dat militaire overwegingen de doorslag geven. Tot slot van deze vergadering, die werd gekenmerkt door een prettige en gemoedelijke sfeer, zei dhr Bruin, dat het comité deze actie onderneemt ten behoeve van het welzijn van geheel Texel. Met genoegen constateerde hij, dat men in De Koog blijkbaar wel ac- coord kan gaan met de argumenten tot verbetering van de haven van- en de verbinding met Oudeschild, zoals deze door het Actiecomité te berde werden gebracht. „GOUDHAARTJE" Zaterdagavond zullen de scholieren van De Koog ten bate van de School- reiskas in ,,De Toekomst" de operette „Goudhaartje" opvoeren- De heer J Visser van Den Burg zal hen op de pi ano begeleiden. De costumes werden door Koger dames vervaardigd. Boven dien zijn speciale décors aangekocht! De prijzen der verloting, bijna allemaal ge maakt o.'l.v. mevr. Ti essen-Spaans, zijn in de etalage tegenover de school te be zichtigen. De bezoekers wacht ongetwijfeld een mooie avond! S.V. Texel. ZAP-Sahagen afgelast; Texel-VZV 1- 4 Oudesluis-Limmen 0-3; RK AFC BKC 5-2; Succes-DTS 1-3 Watervo gelsGrasshoppers 1-2. HRC 5-Texel 2 5—2 Texel 3—Wa tervogels 3 15- Adspiranten: Hollandia A-Texel A 2-3 De Koog ATexel B 41. Texel 1 was te onvolledig. Gerrit die op de ziekenlijst staat, werd ernstig ge mist, we wensen hem een spoedig en al geheel herstel toe. Onze jonge spelers zijn nog niet sterk genoeg en alleen 'n regelmatige en intensieve training kan verbetering brengen. Texel 2 heeft tegen een sterker elf tal, betere techniek der HRC-ers, lang stand gehouden ondanks het feit dat zij de mindere was- 15 min. voor het einde was het nog gelijk: 2-2, een handigheid je met de hand dat de scheidsrechter ontging, leverde het 3e doelpunt voor de gastheren op, waarna vermoeiheid en teleurstelling de inzinking veroor zaakten. Trainen voor het laatste kwar tier, mannen. Texel 3 kon ook nu niet anders dan voor Watervogels 3 capituleren. Er was nog en kansje om de laatste plaats te verlaten. Adspiranten A wonnen ook de uit wedstrijd tegen Hollandia A- Het was nog geen beste wedstrijd. Er zal nog geen tempo in. Voor de rust, met de schuin over het veld staande wind in het voordeel, werden een aantal goede aanvallen ondernomen. Na de rust wa ren de Hollandianen het meest in de aanval. Einde 2-3. In een snelle rit met het nieuwe Te- so^busje bracht Van Egmond ons nog juist op tijd bij de boot. Texel B verloor, doordat Siem Dros, Wim Krugers en Gerrit ter Wind, hun elftal m de steek lieten en De Koog ditmaal met een beter spelend elftal verscheen en verdiend wist te win nen- De mooie kans van B werd hier door verspeeld. A.s. Zondag. Schagen-Texel; Texel 2- BKC 3. Adsp-: Texel AWestfrisia A; Texel B-Tex. Boys A. dan Uw spoorkaartje ge- (jT haald bij de V.V.V. „Texel" Zï NUTSSPAARBANK DEN BURG In Februari werd ingelegd f 13,575,94 (v-j. f 5,009,50) en terugbetaald f 9,387,70 (v.j. f 13,828,60). Er werd dus meer in gelegd dan terugbetaald f4,188,24 (v-j. meer terugbet. dan ingelegd f 8,819,10). Het aan inleggers verschuldigde kani- taal bedraagt thans f 350,672,36 (v.j- f201,331,69). In Febr. werden uitgegeven 6 (6) nieuwe boekjes- Ingetrokken werden 2 (3) boekjes. In omdoop zijn thans 368 '(271) boekjes. Het aantal posten van inleg bedroeg 74 (35) en dat van terugbetaling 54 (41). Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevond zich 1 boekje voor een pasgebo rene- BIBLIOTHEKEN Den Burg: Nutsbibliotheek en Nuts- jeugdbibliotheek: Afhalen Zaterdags middags van 2-3 uur in de v.m. Land bouwschool in de Nieuwstraat. Oudeschild, Reizende Bibliotheek, afha len Donderdagsavond van 7-8 uur in de openbare lagere school. R. K. leesbibliotheek „Voor allen". Af halen Zondagsmorgens van 11.3012.30 uur in het Parochiehuis, Oudeschild 244. Reizende bibliotheek te Oosterend. Boeken kunnen worden afgehaald op Woensdag van 8-9 uur in de o.l. school te Oosterend. De Codksdorp: Bibliotheek der Ned. Herv. Gemeente De Cocksdorp en Rei zende bibliotheek. Afhalen Zaterdags middags van 3-4 uur in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te De Cocksdorp. Midden-Euerland: Reizende biblio theek. Afhalen Donderdagsmiddags van 4-5 uur in de o.l. school te Midden- Eierland. Zuid-Eierland: Reizende bibliotheek- Afhalen Zaterdagsmiddags van 5-6 uur in de Kapel der Ned. Herv. Gemeente. Den Hoorn: Vrijdagsavonds 7,30-8,30 uitleenbibliotheek in de o-l. school. (Publicatie Culturele Raad) De kustverdediging van Texel heeft de gemoederen van de leden van Provinciale Staten van Noord-Holland Woensdag da nig in beroering gebracht. Men was slecht, bar slecht, te spreken over de lakse houding van de Rijksover heid voor wat betreft de bescherming van de polder Eijerland, aldus ,Het Vrije Volk". Gebrek aan ernst verweet men het Rijk en met name de Rijkswaterstaat had het in de debatten zwaar te verduren Aanleiding tot deze zeer scherpe critiek was een voorstel van de provincie maxi maal 1.600.000 te laten bijdragen voor de aanleg van de kustversterkingen aan Te xel s noord-oostpunt Men heeft in Den Haag eindeloos gekib beld over de wijze waarop tussen rijk en provincie de kosten (totaal acht millioen) voor die verdediging moeten worden ver deeld Dat was waaraan de verschillende frac ties zich uitermate hadden geërgerd. Ze staken die ergernis niet onder stoelen of banken De heren Voorthuysen (vv.d), v d Vaart (arb.) en Lanser (c.p.n.) brach ten die ontstemming onder woorden. Ten aanzien van de beveiliging van s lands kusten tegen de zee, zo meenden zij. is er bij het Rijk geen sprake van het bestaan van een nationale visie. De gehele kustverdediging van Texel heeft weer eens in het teken van het ein deloos loven en bieden gestaan. De verdediging van de grenzen van het land, van alle grenzen, is een taak van de landelijke overheid Dat besef leeft niet in Den Haag en dat heeft ons land al heel wat kostbare grond gekost Unaniem was men voorts van mening, dat Gedeputeerde Staten alles hadden ge daan wat menselijkerwijs maar mogelijk was geweest. De fout legt helemaal bij het rijk Hiermee was gedeputeerde De Vries (arb.) het eigenlijk helemaal eens. Hij on derschreef namens het college de critiek van de Staten wel Jaren is er over Texel gepraat en om de schade aan de kostelijke grond van de pol der Eijerland niet nog groter te laten wor den heeft GS ten slotte de knoop maar door gehakt. De opvatting „wie het water deert, die het water keert is echter in deze tijd ge heel verouderd, zo merkte spreker op De benodigde voorzieningen worden steeds omvangrijker en kostbaarder en kunnen nog slechts door de centrale overheid wor den betaald De hele verdediging van de kust is een rijkszaak geworden Men moet hoog nodig nieuwe wegen inslaan. Viermaal per etmaal trekt de woeste zee nog steeds door het Eijerlandse gat. Dat is dan ook de reden dat het college van Ge deputeerde Staten de voorkeur blijft geven aan de dichting van dit zeegat. Dan zullen Texel en Vlieland een ineenvloeiende kust lijn krijgen. De problemen die zulk een dichting op roept zijn echter met gering. Daarover liet de Gedeputeerde geen twijfel bestaan Het Marsdiep zal dan immers veel meer water te verwerken krijgen en dat is ge vaarlijk voor de Hclderse zeewering Men zal dan een dijk moeten leggen van Vlie land naar de afsluitdijk. Daaraan zit echter de hele inpoldering van de Waddenzee vast Dat laatste wordt nu bestudeerd, zo vertelde de heer De Vries. Het voorstel van G.S. werd z h.s. aangenomen. SVC -Nieuws Ons le stond tegen Twisk met enige invallers voor een zware taak. De eer ste 20 min. zijn voor ons, maar er heerst gebrek aan stootkracht. Na een half uur maakt T- in buitenspelpositie een doelpunt. Kort voor de rust een 2e. Bij de aftrap na de rust weet Frans, onze debutant op de 1 inkervleugel, te scoren zonder dat er één tegenstander aan te pas is gekomen! Het T-doel wordt nu geducht bestookt, maar het doelpunt valt aan de andere kant: Gerrit, in de rug aangevallen, valt hierdoor voorover op de bal en in plaats van een vrije schop voor óns, wordt een penalty tégen ons gegeven (3-1). Dit is het keerpunt en met nog twee goals weet T- met 5-1 te winnen. Zaterdag: 4.15 uur SVC A-Oosterend A. Zondagmiddag 1,30 uur SVC 2- Helder 5. KSV 1-SVC 1- ZITTING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 uur zij die per taxi of bus komen; van 2.303 30 uur voor moeders met kinder wagens van buiten Den Burg; van 3.30 4-30 uur voor moeders uit Den Burg. INGEZONDEN Oudeschild, 10 Maart 54 Mijnheer de Redacteur Nu ik door de heer Beumkes persoonlijk word aangevallen in de krant van jl. Za terdag. voel ik mij toch verplicht, buiten mijn Commissieleden om, persoonlijk te antwoorden. In de aanhef van zijn ingez stuk begint hij met de verklaring, dat bij hem de schijn is gewekt, dat het actie-comité de Hoorn- der bevolking chauvinistisch vindt en dat deze mensen niet in staat zouden zijn om het algemeen belang te dienen. Ik zou het zeer op prijs stellen te we ten. waar U al die onzin vandaan haalt, leumkes Waarschijnlijk uit het verslag van de protestvergadering in Oudeschild. dat in de Texelse Courant is opgenomen. Deze opmerking werd schertsend vanuit de zaal gemaakt en komt dus geenszins voor reke ning van de Commissie. Wij hopen zeer zeker met ons actie-co mité aan Den Hoorn te komen en rekenen dan op een prettige en eerlijke discussie Voorts zegt LI, dat ik mij zo druk maak voor Oudeschild. Nee, geachte Beumkes. niet alleen voor Oudeschild. maar voor geheel Texel. Nog nimmer heeft men mij de bewijzen geleverd dat Texel er op economisch gebied op vooruit zou gaan, wanneer er een haven op t Horntje komt. Wat U verder schrijft over Den Hoorn in de oude en in de nieuwe tijd, vind ik machtig interessant, al heeft het er niet veel mee te maken Werkelijk, de bloei van Den Hoorn juich ik ten volle toe! Toch wil ik hier nog eventjes aan*toe voegen, dat het loslaten van de kaasfabriek van Den Hoorn wel niet enkel een daad uit naastenliefde was, maar dat men er toch ook wel een tikkeltje voordeel in heeft ge zien om één kaasfabriek op Texel te ex ploiteren. Dit voordeel kan ik in een posthaven nog niet direct zien. want dit blijft nog maar een slag in de lucht Wat het initiatief betreft van de Oude schilders na de afsluiting van de Zuider zee, kan ik kort zijn, aangezien een Wad denvisser niet direct een Noordzeevisser is en ook de geldelijke motieven hier een rol spelen, maar misschien kunt u als boer zijnde dit beter beoordelen. Eén opmerking, Beumkes. in Uw schrij ven heeft mij wel bijzonder getroffen. U schrijft, dat LI graag andere daden van mij wilde zien, dan die waar ik op 't ogenblik mee bezig ben Misschien heb ik die in het jongste verleden wel laten zien. Beumkes, en dat kan lang niet iedereen van zichzelf zeggen. Ik denk toch niet dat U wilt proberen te beweren, dat ik tegen de vooruitgang ben Waterleiding, Ruilverkaveling, T.E M goede huisvesting voor ouden van da gen; deze dingen hebben altijd mijn volle medewerking gehad, en nóg, voor zover ik daartoe in staat ben Ook deze plannen vragen veel geld. maar deze uitgaven zijn m i. verantwoord Misschien als straks de kaarten op tafel komen en men kan aantonen, dat Texel op alle fronten er op vooruit gaat. kan ik ook waardering hebben voor t plan "t Horntje. Ik zie niets liever dan dat ons eiland groeit en bloeit Tot slot wil ik LI nog antwoorden op écn opmerking en lang niet de fraaiste. U be weert, dat ik mij nimmer druk heb gemaakt over de huiseigenaren toen ik zitting had in de woningcommissie. U weet heel goed. dat dit een grote on waarheid is Altijd wanneer wij een advies aan B en W moesten voorleggen om een huis van een of andere huiseigenaar te vor deren. heeft het mij en met mij de andere commissieleden, zwaar gelegen. Mij per soonlijk heeft het slapeloze nachten gekost Steeds hebben we gemeend te handelen naar beste weten en in t belang van de gemeenschap. Nu komt U en stelt het voor alsof wij handelden naar grove willekeur Tot zover mijn antwoord op Uw schrij ven en mocht U in de toekomst weer eens naar de pen grijpen, dan verwacht ik van LI eerlijk spel. Met dank voor de plaatsing. Jac. Bruin FEUILLETON 2- De reden, dat Els zo spoorslag naar Carla's kamer was gegaloppeerd, lag inderdaad in dat simpele briefje, dat Carla's humeur bedorven had. En dat was niet zo heel erg te verwonderen. Het was nog maar betrekkelijk kort geleden, dat Carla Mertens verloofd, of zo goed als verloofd was geweest met de jonge Frans Noordeloos, die in Am sterdam een goede baan had op een ma kelaarskantoor. Ze hadden elkaar op een feestje leren kennen, de wat stroeve Frans en de ook al niet bijster vlotte Carla, toen ze beiden met een beetje verdrietige verwondering zaten te kij ken naar het zottig gespring van een paar bebob-mamakken en luisterden naar de bezeten activiteit van een ra zende drummer. Carla voelde zidh hier ver vandaan en begreep, dat deze ma nier van pleziermaken haar nooit zou bekoren- Was zij dan zo anders dan die anderen, die er zich aan overgaven? Ze had opzij gekeken en Frans zien zit ten, die met een frons tussen zijn ogen het schouwspel gadesloeg. Ze hadden el kaar aangekeken en Frans, die zelf niet begreep, hoe hij uit zijn gewone reser ve was losgekomen, had met haar ge praat. En ze waren tot de conclusie ge komen, dat er nog wel andere methoden waren om plezier te hebben. Hij had haar naar huis gebracht en voorbij de deur, en toen weer een ommetje en nog eens voorbij de deur, en toen sloeg de Bavo twaalf uur en had ze verschrikt gezegd: Nu moet ik naar binnen. Het was bij die ene keer niet geble ven- Langzaamaan waren ze elkaar na der gekomen. Maar tegelijkertijd was de verwijdering binnengeslopen. Frans was een eenvoudige jongen, uit een arbei dersgezin, had zichzelf door studie om hooggewerkt. Maar diep in hem was er nog altijd het minderwaardigheidscom plex, verwachtte hij, dat anderen op hem zouden neerzien om zijn afkomst- Carla was wees, maar haar vader was assis tent-resident geweest, ze kwam uit een goede familie en haar wezen ademde iets dat Frans met bezat, maar waarvan hij het gemis maar al te zeer besefte. Het besef van het verschil tussen hen beiden maakte hem soms links en ruw, en dan zei Carla niets maar juist daardoor voelde hij de afstand vergroot. Zij had niemand, met wie ze over deze dingen kon praten, gesloten als ze was maakte ze zelfs Els hierover niet tot haar ver trouwde. Hij wilde er niet over praten met zijn ouders, omdat hij meende, dat ze er toch niets van zouden snappen- Hij durfde trouwens Carla niet binnenvoe ren in de eigen kring bij de broers en zusters, die het allemaal nogal makke lijk opnamen, bij Bert de gasfitter en Lien, die een huisschilder had getrouwd. En omdat ze allebei nog jong waren en tamelijk eigenwijs bovendien, groeide de afstand, kwamen er ruzies en besloten ze eindelijk, zonder ruzie, maar ijselijk bedaard, de verhouding maar te verbre ken. Sindsdien zagen ze elkaar niet meer Het had Carla toch aangegrepen. Ze voelde zich eenzaam zonder Frans- Ze had hem niet kunnen laten voelen, dat al die bijkomstigheden er voor haar niet toe deden, dat zij zijn eerlijke, hartelijke persoonlijkheid waardeerde en geloofde, dat het met de rest wel in orde komen zou. Zijn boze ruwheid had haar be zeerd en gekwetst. En nu was ze weer alleen, eenzamer dan tevoren. Om zich te verzetten, had ze besloten samen met Els vijf dagen naar Parijs te gaan- Ze gingen met een reisgezelschap, maar dat bond tot niets. Ieder kon zijn eigen gang gaan. Alles was gereed, over drie dagen zouden ze gaan, en nu kwam dit bericht. Frans, notabene van alle tien millioen Nederlanders- Frans Noor deloos als leider van héér groep! Els kon makkelijk lachen! Die zat er niet mee opgescheept. Wat zal ik doen? vroeg ze weer. De reis maar opzeggen? Met een an dere gaan? Als dat nog maar kan! weifelde Els. Ach kind, dat geeft zo'n gemier- Maar Carl, kan het je eigenlijk veel schelen? Je hebt met Frans toch prac- tisch niets te maken? Die zal zijn han den vol genoeg hebben en zich heus niet speciaal met jou bemoeien. Voor hem is het ook niet leuk zei Carla stil- Els keek naar haar. Carla was zo fijngevoelig. Die tilde met zo licht aan dingen- Els zou het, geloofde ze, een sport vinden, zo'n gevalletje, een vroe gere aanbidder.sjonge, wie weet welke komische situatiesMaar (peinsde ze verder) als je het nu eens had gemeend? Carla leefde zo. zo diepdie speelde geen spelletjes. Zou het nog pijn doen, dat geval met Frans? Zit het je nog dwars? infor meerde ze ronduit. Carla trok haar dunne wenkbrauwen op- Nee, dat niet. Het is een episode geweest en die is uit. Maar ik houd niet van zulke ehzulke situaties. Het •kan pijnlijk zijn, niet? En dan heb je geen plezier. Hij niet, of ik niet en mis schien geen van beiden. Els dacht even na- Je moet hier kordaat en sportief zijn zei ze toen vastberaden. Je spreekt met Frans af, dat jullie volko men vreemden voor elkaar zijn. Een gentlemans-agreement! Juist. Jij bent juffrouw Mertens en hij is meneer Noordeloos. Jullie kent el kaar, dat zegt niks- Maar meer is er niet. En niemand kent julilie. Bemoei je niet met elkaar, meer dan nodig is. Of je moet zijn aanblik niet. Els, in vredesnaam, doe niet zo sentimenteel! Ik zal heus niet gaan zit ten kwijnen en hij evenmin. Nou dan, waar maak je je zorgen over? Zal ik het voor je doen? Ik knap het zelf wel op. Dat was Olara weer, dacht Els, trots, self supporting- Er zat pit in „dat Javaan tje". Els' vriendenhart werd een ogen blik warm. Carla, dat was er toch een. Zo vond je er geen twaalf in een do zijn. Een meisje met karakter, met per soonlijkheid- Die Frans was een rood koperen ezel! Ze zei het hardop Waarom? vroeg Carla glimlachend. Daarom! zei Kils. Nou, liefste mijn, zullen we dan nu eens samen het lijst ie opmaken van wat we meenemen? Dacht je, dat acht koffers de man vol doende was? HOOFDSTUK II Carla Mertens liep een beetje nerveus over het Spui. Ze had Frans, haar vroegere vriend, opgebeld en hem te spreken gevraagd- Frans had vlot toegestemd, al klonk zijn stem koel. Ze zouden elkaar in het neu trale, zakelijke „Amencain" op het Leidseplein ontmoeten Carla liep stilletjes voor zichzelf te repeteren hoe ze dat in het vat zou gie ten. Het was todh een moeilijk geval, dat ze nu op reis ging, terwijl Frans vijf dagen lang als reisleider zou optre den. Daar konden zo licht onprettige dingen uit voortkomen- Maar ze kon haar reis niet meer opgeven en wilde dat ook niet. Els, haar roodharige vrien din, had haar dat ten sterkste ontraden Maak een kameraadschappelijke af spraak had ze gezegd dan heb je geen last. Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4