Cjrom ^mirLr Jéxels in het harL, Eerste buis voor de waterleiding Nieuwe lente geeft nieuwe jnoed! WRI6UEY Verstopping T.E.S.O. vergadering De heer J. Drijver neemt heden afscheid van „Nat nurmonumenten" KIESPIJN? <- -m. JÊ£z -s ZATERDAG 20 MAART 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6821 COU RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank. Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. DAAR GAAT de eerste I buis voor het Texelse Wa- terleidinqnet! Deze kistori- sche daad vond plaats op Maandaq 15 Maart. De werkzaamheden zijn begon- nen in Plan-Zuid. In ons vo- s rige nummer hebben wij al 1 uitvoeriger over deze eerste buislegging geschreven. Zij werd o-a- bijgewoond door B en W, de staf van de Dienst Gemeentewerken en j de heer M. Schrieken, dis- trictshoofd te Schaqen, welk bureau met de exploitatie van het PWN-net op ons ei- 1 land belast zal worden. ^lUiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilF op Donderdag 15 April Naar wij vernemen is de vergadering van aandeelhouders der N.V- TESO be paald op Donderdag 15 April a.s. NIEUWE SECRETARIS-PENNING MEESTER Naar wij vernemen is de heer K. Stoepker, Emmalaan 1, Den Burg, be noemd tot secretaris-penningmeester van de polders Hoornder-Nieuwland en De Kuil en wel als opvolger van de heer Jurr. Beumikes- DE GARNALENVISSERIJ BEGONNEN De wulkenvisserij op de Waddenzee is praetisóh gedaan. Er is Woensdag nog een scihuit op deze vangst uitgevaren, doch de andere vaartuigen hebben zich klaargemaakt voor de garnalenvisserij Er worden uitsluitend gezouten garna len aangevoerd, bestemd voor export. De eerste dag deden ze f 2,27 per kilo, de volgende dag f 2,07. Zeer hoge prij zen dus, maar de vangst is gering- Trouwens om deze tijd van het jaar is er meestal niet veel te vangen. S.V. Texel Morgen: Schagen-Texel; Texel 2 BKC 3; Texel A-Westfrisia, 12 uur- Heden: Texe] B-Tex. Boys A, 4 uur. Texel 1, niet verder achterop raken, hoor! T. 2 zal nu toch moeten winnen; A. zal de handen meer dan vol kruien en B-, nu minder sterk, moet er een extra schepje opgooien! Wie mee wil doen aan het Zomer kamp van de KNVB, melde zich! Voor onze oud-eilandgenoot, de heer J Drijver, is het vandaag een bijzonder be langrijke dag; hedenmiddag toch zal hij zijn functie als secretaris van ..Natuurmonu menten welke hij veertig jaar lang heeft vervuld, overdragen aan zijn opvolger, de heer Mr. H. P. Gorter. De heer Drijver zal een groot deel van het jaar op Texel gaan wonen en wel in huize De Marei Westermient. „Natuurmonumenten-' telt ruim 20.000 leden. Zij stelt zich ten doel het behoud van belangrijke natuurterreinen, waarvoor sinds de oprichting in 1906 enige millioenen bijeen gebracht werden uit vrijwillige bij dragen en leningen van het Nederlandse volk In totaal bezit de vereniging thans plm 1340 ha aan terreinen, waaronder vele bekende natuurmonumenten. De heer Drij ver heeft ook in het belang van ons eiland, waarop de vereniging ook verscheidene be zittingen heeft liggen, veel goed werk ge daan. Zo schreef hij reeds voor de oorlog het vogelboek Texel dat een grote op lage genoot Wij heten de familie Drijver van harte welkom op ons vogeleiland en wensen hun nog vele jaren in goede gezondheid toe' KOETSIER SLOEG VAN DE BOK De heer Alb. Jonker, die al sinds iaar en dag een vrachtdienst Oudesdhild- Den Burg-Den Hoorn onderhoudt, over kwam Maandagmiddag op de Schilder- weg een wel zeer bijzonder ongeluk: ter hoogte van Opslagplaats G. Dekker raakte een touw van het dekkleed ver ward in de spaken van een wiel, waar door de koetsier van de bok werd ge rukt en op de weg terecht kwam. Hij liep verschillende kneuzingen op en kan zijn werkzaamheden dan ook voor lopig niet verrichten- FANFARECORPS D.E.K. VERGADERDE De Woensdagavond in Loodsmanswel varen te Den Hoorn gehouden jaarver gadering werd door 25 leden en 8 do nateurs bijgewoond. 1954 zal het corps weer tot volle activiteit doen ontplooien- Dat begint dan al op Hemelvaartsdag met deelname aan het concours te Ven huizen, waar D.E.K. voor het eerst in de afdeling Uitmuntendheid zal spelen. Verplicht zal „The First Suite" worden geblazen en als vrij nummer kozen ze „Pax" De penningmeester, dé heer Jn. Kil- jan, die evenals de secretaris, de heer A. Smit, herkozen werd, kon mededelen, dat er nog een batig saldo was, maar wegens de aankoop van een nieuw .in strument zal die kas wel gauw uit^eout zijn. Echter: komend zomerseizoen zul len ze als „Bietenbouwers" bij de strijd om man en vrouw in dorp en bij Bos en Duin wel weer wat geld in het laadje zien rollen! Uitvoeriger verslag van deze verga dering volgt nog. DE „DRIE GEBROEDERS" IN OUDESCHILD „Deer komt-ie!" riep een adspirant- visser- Met zijn vriendjes stond hij bo venop de dijk bij Oudeschild en turend m het grijze waas over het Texelstroom ontwaarde hij niet ver van het Mars diep een klein stipje, dat de nieuwe kotter van de familie Krijnen moest zijn. Met flinke snelheid voer het schip nader en even later was ook het rood- wit-*blauw hoog tussen de masten zicht baar Majestueus voer de TX 19 daarna langs het dorp en vervolgens de haven van Skil binnen. „Een prachtig schip zo stelde de havenmeester vast' Inderdaad, de TX 19 valt op door zijn sierlijke bouw. We derom is onze kottervloot met een hoogst modern schip uitgebreid, de „Drie Gebroeders" en twee hunner kleinzoons van de heer F Krijnen stonden bij vader aan de reling toen ze aanlegden. Felicitaties van oude vrien den en een „Ja, op hoop van zegen" uit de mond van mevr. Krijnen. Scheepswerf „De Dageraad" van de fa. Boot te Woubrugge Z-H., heeft in de TX 19 al haar kunnen gelegd. Omvalt vooral de fraaie lijn, die geaccentueerd wordt door de uitrusting van het voor schip met een zgn. bak. „Een gesloten neus" zo wilden wij 'm beschrijven, een bijzonderheid voor de Texelse vloot- Het schip is 22 meter lang, 5,6 meter breed en 2,60 diep. Is voorzien van een Brons tweetakt motor van 180 pk., die het een vaart van 8,5 mijl verzekert, en een Samova hulpmotor voor het aan drijven van de reserve luchtpomp, de koélwatenpomp, de lichtvoorziening en de winches Achter de stuurhut ligt de radiohut met o.a een peilinstallatie, ge bouwd door de fa. Beokers. Daar achter ligt de kombuis met buitagas-installatiie en langs een der trapjes bereikten we de kajuit, die waarlijk luxueus is inge- rioht met haar beklede banken en de gezellige groene gordijntjes voor de vijf kooien, die van springveermatrassen zijn voorzien. Met die twee plafonnières die een zacht liaht verspreiden, waande je je op een luxe jacht! De 17de Maart was voor de familie Krijnen dus een belangrijke dag- Wij wensen het schip goede reizen toe! MAANDAG GEEN SPREEKUUR De Burgemeester van Texel heeft Maandag geen spreekuur. BEVOLKINGSONDERZOEK OP TBC TE DEN BURG Onderzoektijden: Maandag 22 Maart 's middags school onderzoek (onderzoek van de kleuter scholen en de landbouwhuishoudsohool); v.m. 7-9 uur zitting voor mannen. Dinsdag 23 Maart vm. tot 10,30 uur, onderzoek van Ulo-school; van 10,3012 uur mannen; nm. 13,30-16,30 u- vrouwen Woensdag 24 Maart vm. 9-12 uur mannen; nm. 13,30-6,30 u. vrouwen. Donderdag 25 Maart vm. 9-9,30 uur mannen; 9,30-9,45 uur „Gollards Rust huis"; 9,45-10 uur „Tehuis Irene"; 10 12,30 uur vrouwen- Donderdagmorgen 25 Maart a.s. is voorlopig de laatste zitting te Den Burg. Vr^dag wordt te Oudeschild gestart in de o 1. school. Woensdag 14 April wordt het onder zoek te Den Burg voortgezet. Zij die bij de eerste ronde van het onderzoek te Den Burg nog geen oproep ontvingen, zullen voor de tweede ronde worden op geroepen. Men wordt voorts herinnerd aan de volgende punten: 1. Een ieder wordt verzocht zich zo veel als mogelijk is aan de aangegeven tijden te willen houden. Indien men in bijzondere gevallen niet op de aangege ven tijd aanwezig zal kunnen zijn, zal men ook op een ander tijdstip kunnen worden onderzocht- Men dient daarbij echter rekening te houden met het hierboven opgestelde schema, dus geen mannen op vrouwenuren of omgekeerd. 2. De ouders worden verzocht op het tijdstip van het schoolonderzoek te let ten. 3 Slechts zij, die een oproep hebben ontvangen, zullen kunnen worden on derzocht- Voor hen, die nog niet hebben afgerekend, zal gelegenheid bestaan de verschuldigde bijdragen alsnog te vol doen op het onderzoeksbureau. 4. Moeders zullen tegelijk met hun niet-sdhoolgaande kinderen beneden 6 jaar kunnen worden onderzocht. 5. Zij, die zich hebben oncregeven voor vervoer per auto, zullen eerst op 14 April as. worden onderzocht. 6. Een ieder wordt verzocht zich stipt aan de kledingvoorschriften te wil len houden. Voor de scholieren te Den Helder is de volgende regeling gemaakt: jongens kunnen gebruik maken van de avond- doorlichting. Voor de meisjes wordt ge legenheid gegeven op 14 of 15 April. Het bestuur van Het Witte Kruis. Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar Je maag naar vraagt. Sommi ge mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbran den zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Ge woon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verle- GYMFEEST IN THEEHUIS Morgenmiddag om 3,15 uur zal de gymafdeling van SVC in „Theehuis Hooijberg" te De Cocksdorp een demon stratie geven met vrije oefeningen, brug en paard. De entree bedraagt slechts 15 cent, zo laag gesteld omdat deze middag voornamelijk ten doel heeft de belang stelling voor de edele turnsrvort te ver groten- Alvorens de dames in het Thee huis optreden zullen zij in de school onder de ogen van de jurv. de heren Mets en Schoorl, oefeningen verrichten aan de ringen. Er zijn vier groepen voor wie behalve een diüloma ook een me daille is uitgeloofd. De school is niet voor publiek toegankelijk- Zeemeeuwennieuws Heden 4 uur trainen op het veld. Al len en vooral de nieuwe leden present! De binnentraming is deze winter goed bezocht en wij kunnen dan ook weer met 2 elftallen uitkomen. Waarschijn lijk Zondag een oefenwedstrijd tegen Den Hoorn Zwaluwennieuws Ons handbalelftal leed te Den Bur" 'n eervolle 2-3 nederlaag- Wij denes ver sloep ons voetbalelftal uit met 52, maar dit was een geflatteerde overwin ning, daar de ploegen goed tegen elkaar opwogen. Nadat W. de leiding had ge nomen, maakten wij 1-1 en 1-2. In bui tenspelpositie maakte W. gelijk en wist daarna nog 3 maal te scoren- Morgen 1,30 u. Zwaluwen-Winkel Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 Maart op om 6,42; onder om 6,54. Maan- 27 Maart L.K., 3 Apnl N-M Hoog water ter rede van Texel: 20 Maart 10,10 en 10,43. 21 Maart 10,39 en 11,14. 22 Maart 11,09 en 11,42. 23 Maart 11,38 en 24 Maart 0,09 en 0,09- 25 Maart 0,39 en 0.41. 26 Maart 1,14 en 1.17. MORGEN IS HET LENTE! Vandaag moet de Winter zijn biezen pakken en wij denken, dat niemand hem zal trachten te vermurwen met een ..Toe. blijf nou nog een poosje in ons midden, jouw aanwezigheid brengt pas sfeer!" Nee. hoe gauwer het jaargetijde, dat heden haar laatste uren ver snoept. van de kaart is. hoe liever' LENTE! Een blij geluid! Vooral na zo'n genadeloos strenge winter als die van het jaar 1954 Met bijgaande foto brengen wij nog even de situatie in beeld tijdens die felle koude van de vorige maand Deze foto is op een Zaterdagmiddag genomen kort na dat de Noordzeekottervloot te Oude schild was binnen gelopen Die Maandag daarop voeren onze vissers niet uit. de b ttere koude had de Waddenzee afgegren deld door een zeei zwaar ijsveld, waar tegen zelfs boten als de ..Marsdiep" het enine tijd moesten afleggen Maar goed. dat is voorbij Het ijs is al lang weer versmolten en nu en dan is het al écht vooriaar als de zon de aarde be straalt. Dan hooi \e de vogels kwinkeleren, dan zie je de eerste lammeren rondhuppelen naast hun wollige moeder En Dinsdag middag zagen wij een bollenkweker al druk m de weer met het ontdekken van zijn ak kers. Eén blik over de veldjes toonde ons. dat de bollen er. dank zij het warme dek goed door gekomen waren Het voorjaar klopt aan de deur! Onze VVV heeft haar eerste editie van haar or gaan ..Voor Vrienden van Texel" al weer de wereld ingezonden en dagelijks komen er op het bureau aanvragen binnen van hen. die hun vacantie op ons eiland willen door- Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hooldoijnpoeders Doos 50 ct. DE SCHEIDSRECHTERCLIRSUS Naar wij vernemen hebben zich een aan tal personen aangemeld als deelnemer aan de hier te houden cursus tot de opleiding van scheidsrechter voor het voetbalspel. Wie zich nog niet opgaven, maar toch wel interesse hebben voor deze cursus, kunnen zich nog wenden tot de heer G ten Cate. Eerste Dwarsweg. Schilderend, tel 143, Den Burg De cursus, die geheel gratis is. zal uit 56 lessen bestaan: de lesavond is nog niet bepaald, maar met het oog op het rijden van de bussen lijkt het practisch deze avond op Donderdag te stellen brengen En eer we het weten, zal onze burgemeester het eerste kievitseitje op z'n bureau zien pronken en eer we het weten laaien alom weer de Meivreugdevuren hoog op. Eer we het weten zal de luilak worden gevierd en zo gaan wij weer met vaart het betere deel van het jaar in En mocht er nog eens een Maarts buitje zijn, ach, is dat dan meer dan 'n lelijk gezicht van Koning Winter, die ook nu weer een dikke nederlaag heeft moeten slikken?!! BOUWVERGUNNINGEN De heer KI Schagen. Singel 330, Oude schild, bouw van een kippenhok; de heer P Plaatsman. Peperstraat. 4 Oosterend, verbouw woonhuis; de heer J Duinker. O 57. bouw kippenhok, de heer K C. Zoe telief. B 47 bouw kippenhok, de heer G. J ten Cate, Schilderend, bouw garage, de heren Gebr J en C. Brans, nabij Ooster end uitbreiding varkensstal; de heer J Vroom, Bos en Duin, uitbreiding toilet ten. L.T B Handelsraad bouw bergplaats voor gereedschappen en materiaal aan de nieuwe weg te Oudeschild: Zr J. Vcrmeu- 'en, ..Kogerhoopbouw van serre; de heer Jac Keijser Szn B 85a, overkapping van binnenplaats; de heer C. Keijser, Holle- walsweg 24 B. uitbreiding dakkapel, de heer H, Zijm. Warmoesstraat 6. uitbreiding varkenshok ONDERHANDS VERKOCHT Het woonhuis van mevr. de Wed. Mantje, staande te Oudeschild, is onder hands verkocht aan de heer T. Dekker. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer B. Beum- kes, Emmalaan (die vorig jaar reeds met goed gevolg examen deed voor het dinlcma „Behanger" in het kader van de Vestigingswet, legde dezer dagen te Utrecht met gunstig gevolg examen af voor het getuigschrift „Schilder". DRAINAGE IN DE P. II. POLDER In ruilverkavelingsverband worden momenteel drainagewerkzaamihederu verricht on de boerderijen Ceres" en „Oedelem", gelegen in de P.H- Polder. Deze werkzaamheden, waarbij 22 ar beidskrachten zijn ingeschakeld, staan onder leiding van de N V. Grontmij. (Grondverbetering en ontginnlngsmij- te Zwolle). Waarschijnlijk zal ook het bedrijf van de heer Van der Geest ge draineerd worden. Schep vreugde m bleven verdrllit Uw verdrijft Uw zorgen. i ^D« pmigo Jmaal[ h e° Ir li. monter! «O ke0j Texelse Boysnieuws De wedstrijd van ons le ging Zondag niet door doordat Zeemacht verstek liet gaan! Morgen: Bovs l-Callantsoo** 1- 1,30 uur Mannen, op tijd aantreden, want om 3,30 volgt Boys 2-Zeemacht 2, dat de boot van 6,10 moet halen!!! He den, 4 uur Texel B-Boys-adspiranten. S-V. De Koog De adsp. behaalden een 4-1 overwin ning op Texel B. Woensdag weer trai nen, opdat we op de adsp.-dag te Alk maar een goed figuur slaan. De Koog 2Helder 5 0-7 Schellink hout-De Koog 30 Morgen: De Koog-AGSW, 1,30 uur; WGW 3-De Koog 2 om 2,30 uur op het terrein B. Boot 11,45 uur. Sportnieuws S.V.C- Heden 4,15 uur adsp. A-Oosterend A. Op tijd present! Morgen: SVC 2-Helder 5, half twee Terreindienst de heren J. P. Stolk, C. Wetsteen en H. Boon- Ons le gaat mor gen om 11 uur naar KSV te Heerhugo— waard. Terug boot 5 uur. Donderdag 25 Maart trainen onze handbalsters van 7-8 uur- NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN De Cocksdorp: Tel. 61: C. G Bos, agent zaadhand el, bloembollen-kwe ker, Hollandseweg C 57 Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65ct. DE „WOLAVOND" IN HOTEL TEXEL Het Internationaal Wolsecretariaat organiseerde Woensdag in Hotel Texel een filmavond. Alvorens de rolprenten langs de lens trokken, hield een func tionaris van het secretariaat een korte inleiding, waarin hij de bevordering van het verbruik en de bruikbaarheid van de wol (behorend tot het terrein van de research) alsmede het geven van voor lichting, het voeren van propaganda etc. als doelstelling van het secretariaat noemde. Het filmprogramma was zeer inte ressant en daarom viel te betreuren, dat de zaal maar matig bezet was- De aanwezigen hebben een genotvolle en jeerzame avond gehad.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1