Cjroen 2rwarL-Jexels in het harL, Van ruïne tot fraaiste gebouw NieJs overfreff Drie-en-een halve eeuw beeldhouw werk Zeiiiiwrust. V.V.V. „Texel" mag weer grote verwachtingen koesteren Tante Pos bezorgt dagelijks nieuwe aanvragen Huidgenezinq Jeugd uit de Jordaan met vacantie op Texel! De buitendorpen binnen een jaar automatisch ZATERDAG 27 MAART 1954 68e JAARGANG No. 6823 TEXELSE«COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank. Postgiro 652. Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Waar Texels Oudheidskamer wordt gevestigd ONLANGS werden sol licitanten opgeroepen voor de functie van con cierge-conservator voor de te stichten Oudheid kamer. Hiernaast ziet U het gebouw, waarin deze Oudheidkamer zal wor den ingericht, het is per ceel Kogerstraat 1, dat door de Utrechtse firma Jurriëns onder architec tuur van de Bergense ar chitect Royaards geres taureerd is. Op het klei ne fotootje ziet u hoe het was en op de hier naast afgebeelde plaat ziet u hoe het geworden is na deze vakkundige restauratie! Een juweel tje, vooral als. zoals tij dens de opname, de vroege zon er lieflijk langs de fraai versierde voorgevel streelt! Langs de muurijzers met het jaartal 1599 en de woor den ..Die sijn oore stopt voort roepe der arme God sal hem niet ont- farme", met in het mid den het wapen van Te xel, met de zeer oude spelling ..Tlex". Dit ge bouw bezit een rijk be sneden deurkalf met wa pen van Texel en bande rol, waarop een spreuk en het jaartal 1599", zo staat er op de lijst van monumentale gebouwen Vóór de restaurateurs er hun belangrijk werk kwamen verrichten deed perceel Kogerstraat 1 eerder aan een ruine, aan een bouwval, dan aan een monument den- Texels ken. waar wij trots op konden zijn! De door de tand des tijds sterk aangevreten voorgevel leverde op de duur gevaar op voor instorting, vooral door het drukke verkeer met zware auto's. Men plaatste tijdig zware stutten en door een hoge schutting werd het pand aan het oog van de voorbijgangers onttrokken. Toen die schutting kon worden gesloopt ontwaarde het oog een fraai gerestaureerd gebouw, een sieraad voor ons dorp en de Texelaar met liefde en gevoel voor oud heden, dacht: ,,Zo maar doorgaan, mannen, er wacht u nog veel meer werk in dit en andere dorpen1 Maar restaureren kost scheppen geld Als wij ons niet vergissen moet voor per ceel Kogerstraat 1 zo'n dertig mille op tafel komen! 1 Als wij onze bewondering over deze zo bijzonder goed geslaagde restauratie ver werkt hebben, komt wellicht in ons de vraag op: ,,Hoe komt dat gebouw daar. waar heeft het oorspronkelijk voor ge diend7' ,,Wie sijn oore stopt voort roepe der arme" Was dit een gebouw, waar in vroeger jaren bij winterdag soep verstrekt werd aan door de nood der tijden getroffen eilandbewoners? Was dit gebouw een loge ment voor van huis en haard verdrevenen? Voor om hun geloof vervolgden? Voor zwervers? Voor zieken? Voor ouden van dagen? Ge steekt links en rechts uw licht op. maar komt niet veel verder. Zelfs dé Te- xelkenner, de heer J A van der Vlis, heeft toekomstige Oudheidkamer koestert zich in de vriendelijke voorjaarszon. ons niet radicaal uit de droom kunnen hel pen. maar hoogst aannemelijk is toch wel zijn veronderstelling als zou het ..gesticht" in de Gasthuisstraat te Den Burg wel eens voortgekomen kunnen zijn uit het huis aan de Kogerstraat. dat misschien het eerste Texelse „gasthuis zal zijn geweest ..Im mers zo schrijft hij ons, „een tijdlang was het gewoonte dat steden en dorpen er zo'n gasthuis op nahielden voor het onderdak brengen van arme ouden van dagen, reizen de marskramers enz. Dit zal heus wel oor spronkelijk de bedoeling van het gebouwtje aan de Kogerstraat zijn geweest. Ik geloof beslist niet, dat wij hier te maken hebben met een gewoon woonhuis, naar mijn me ning is daarvoor de tekst in het deurkalf een aanwijzing en het feit, dat juist dit per ceel de tand des tijds heeft doorstaan Ken nelijk was het een gebouw van de gemeen schap, die niet zo spoedig iets liet opruimen als een particulier.' Tenslotte gaf de schrijver van het docu mentaire werk „Texel ons nog eniqe tips voor naspeuringen op ons eiland zelf, maar die strandden allemaal op een. „Helaas, wij kunnen u niet inlichten!of een: „Onbe gonnen werk daarop de archieven na te slaan, de zaak moet feitelijk nog geordend worden'" Maar hoe dan ook, het gebouw is gered. In overleg met onze Culturele Raad zal straks een conservator worden benoemd, die o.a. de taak krijgt het gebouw te helpen inrichten Wij hopen zeer. dat het hem ge geven mag zijn een indrukwekkende lijst van artikelen te kunnen catalogiseren, dat hij straks tot de bezoekers, toeristen en eilanders, zal kunnen zeggen: „Zie hier spreekt de historie van Texel' Zo kleedde men zich vroeger. Zo was de oud-Texelse schapenmelkerij ingericht. Zo waren de ze den en de gewoonten der Texelaars" Met de volle medewerking der ingezete nen zal hier een belangwekkende verzame ling ten toon gesteld kunnen worden, dunkt ons! S.V. Texel Programma voor Zondag: 4e kl. A- KNVB: ZAP-Texel; Oude- sluis-Schagen; RKAFC-VZV; Succes- Limrnen; Watervogels-BKC; Grashop- Hier hetzelfde gebouw vóór de restau- pers-DTS. ratie. Onder: het deurkalf met de be- Afd. N.H-: Texel 2 geen wedstrijd; kende spreuk „Wie sijn oore stopt voort URC 6-Texel 3 10 uur. roepe der arme, God sal hem niet ont- Adsp.: Texel A-BKC A, Texel B- farme". Oosterend A, 4 uur- BEKENDMAKING De Burgemeester van Texel maaikt bekend, dat in de week van 29 Maart tot en met 2 April 1954, zonder vooraf gaande waarschuwing op „De Hors" zal worden geschoten. Het is derhalve ten strengste verboden wanneer de rode vlaggen gehesen zijn, „De Hors" te betreden. De Burgemeester voornoemd, DE KONING AAN HET ONDERZOEK OP T.B.C-, DOET HEEL TEXEL MEE! Onderzoektijden te Oudeschild, in de O.L. School te Oudeschild: Zaterdag 27 Maart 's morgens van 10 - 10.30 uur vrouwen, van 10.30 - 12 uur mannen, 's middags van 14-15 uur de kofcterbevolking en bootscholieren. Onderzoektijden te De Waal, in de O.L. School te De Waal: Maandag 29 Maart, 's avonds van 19 - 20.30 uur mannen. Dinsdag 30 Maart, 's morgens van 9 - 11 uur vrouwen, van 11-1130 mannen, van 1130-12 uur schoolonderzoek. Onderzoektijden te Zuid-Eierland, in de O.L. School te Zuid-Eierland Dinsdag 30 Maart, 's avonds van 19 - 21 uur mannen. Woensdag 31 Maart, 's morgens van 9 - 11 uur vrouwen, van 11-11.30 uur sch oogonderzoek Onderzoektijden te Midden-Eierland, in de O.L. School: Woensdag 31 Maart, 's avonds van 19 - 20 uur mannen. Donderdag 1 April, 's morgens van 9 - 10.30 uur vrouwen, van 10.30--11 uur schoolonderzoek. Men wordt voorts aan het navolgen de herinnerd: 1. Een ieder wordt verzocht zich zo veel mogelijk aan de aangegeven tiiden te willen houden. Indien men in bijzon dere gevallen niet op de a"' Teven tijd aanwezig zal kunnen zijn, zal men ook op een ander tijdstip kunnen worden onderzocht. Men dient daarbij echter re kening te houden met het hierboven aangekondigde schema, dus geen man nen op vrouwenuren of omgekeerd. 2. De ouders worden verzocht op het tijdstip van het schoolonderzoek te let ten. Zij behoeven niet bij het onderzoek tegenwoordig te zijn. 3. Voor hen, die nog niet hebben af gerekend, zal gelegenheid bestaan de verschuldigde bil dragen alsnog te vol doen op het onderzoek-bureau- In principe zal iedereen een oproep voor het komende onderzoek ontvan gen. Het zal evenwel mogelijk kunnen zijn, dat bepaalde personen door een misverstand geen oproep ontvangen. Zij zullen evenwel todh kunnen worden on derzocht en zich zonder oproep tot het onderzoekbureau kunnen wenden. 4- Moeders zullen tegelijk met hun met-schoolgaande kinderen beneden 6 jaar kunnen worden onderzocht, ook al staat op de oproepingen een verschil lend tijdstip vermeid. 5. Zij, die met op eigen gelegenheid naar het onderzoeklokaal kunnen gaan, zullen per auto kunnen worden opge haald- Men dient zich hiervoor op te ge ven bij de plaatselijke leden van het „Witte Kruis"-bestuur. Deze leden zul len pogen hiervoor plaatselijk een rege ling te treffen. 6. In elke plaats zijn tijdens het onder zoek een 2-tal vrouwelijke vrijwilligers nodig voor hulp bij de Ideedcellen. Aan meldingen worden ingewacht bij het schoolhoofd- 7. Een ieder wordt verzocht zich stipt aan de kledingvoorschriften te willen houden, zoals deze vermeld staan op de toegezonden oproepingen. N.B. De zitting voor a s ZATERDAG MIDDAG te OUDESCHILD is speciaal bestemd voor de varende bevolking. De bemanningen van de kotters zullen ZONDER OPROEP aan het onderzoek kunnen deelnemen Ook bootscholieren e-d. zullen van de zitting te Oudeschild gebruik kunnen maken, ook al hebben zij nog geen oproep ontvangen. Het bestuur van „Het Witte Kruis" Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. COLLECTE ZONNESTRAAL-N.V-V.- T.B.C.-FONDS De collecte heeft dit jaar het record bedrag van f 512,92 opgebracht De me dewerkers onze hartelijke dank!! Sportnieuws S.V.C Zondag gaat ons 2de naar Watervo gels 4. Aanvang 2 uur. Vertrek van De Cocksdorp om 11 uur. Ons eerste ontvangt Vada uit Venhui zen. Daar ons van officiële zijde is mee gedeeld, dat een groot aantal supporters mee komt, staat SVC 1 morgen weer voor een zware taak- Laat jullie niet ontmoedigen jongens, ook K.S.V. kwam naar hier met 2 bussen en ging met een nederlaag huisitoe. Speelt allen voor wat je waard bent, dan is misschien een re vanche mogelijk- Aanvang half twee. TerreindienstH. Hooyschuur en G. Troost. ..HlER LIGT WEER EEN STAPELTJE!'' Per dag ontvangen wij zo'n tachtig aanvragen op ons bureau, vanaf half Februari is het flink begonnen te lopen!" Al dus de heer J C Quintdirecteur der VVV .Texel toen wij Donderdagochtend even in de Parkstraat aanliepen om te informeren of er al schot komt in de aanvragen voor het aanstaande seizoen. ..Dinsdags stromen steeds de meeste aanvragen binnen, waaruit je kunt concluderen, dat de aspirant-toeristen gedurende het weekeinde eens echt de tijd hebben om aan hun vacantieplannen te gaan denken, dan worden de meeste brieven geschreven. De post die op Texel belandt bewijst ons. dat ons Gou den Bolletje weer veler aandacht heeft!" „En hoe het met ..gemeubileerd en de „zomerhuisjes staat7 Wel voor het hoog seizoen zijn er al zeer veel besproken, ja dat loopt best Wij hadden die indruk trouwens al on officieel bemachtigd, na gesprekken met enige eilandgenoten, die een groot deel van hun inkomsten via het toerisme genieten. Het aanstaande seizoen, ja. wij mogen wel zeggen, dat het voorseizoen al vlug nadert over vier weken hebben we al weer Pasen en bij gunstig weer is een Paas weekeinde op Texel een openbaring. Nooit zullen wij vergeten, hoe wij in 1948 met ontbloot bovenlijf door de zonoverstraalde Slufter dwaalden Een vriend uit Amster dam was die stoffige straten en die gieren de trams goed beu en stelde ons voor wij kantoorden toentertijd nog in Mokum met de Paas een paar dagen naar Texel te gaan waarover ik hem het hoofd op hol had gebracht Wij troffen het fantastisch en is het een wonder, dat al zijn relaties door zijn verhalen, die angstig dicht bij het toppunt van mooimakerij schenen te liggen, zo enthousiast werden, dat ook zij „vol gend jaar Paas naar dat bijzondere eiland wilden gaan Paas 1949 verraste ons even wel op ouwerwetse Maartse buien en dc kieviten hadden alle moeite om hun dikbe- sneeuwde nesten terug te vinden' Maar goed, wij kennen ons landje en zijn grillig klimaat, wij wéten, dat de winter soms nog lelijk kan natrappen doch dc optimis ten en toeristen zijn met die geestesge steldheid begenadigd! geloven altijd in de schoonheid waarop de aarde ons ont halen wil! Zij weten: het wordt na iedere winter weer lente Onze Koger correspondent heeft het ook al over een nieuw geluid in de nog zo prille lent „Wij hebben hier in ons dorp al enige badgasten gezien zowel binnen- als U..: u..:Jil ."tj ezondheid buitenlandse Dat lijkt ons sterk en wij vermoeden, dat dit mensen geweest zijn, die hier, toevallig in Holland, eens pools hoogte kwamen nemen inzake de aanbie dingen welke hen via het orgaan van de VVV bereikten. Nu. ongetwijfeld zullen zij een goede indruk hebben opgedaan, want Texel is onder een stralende voor jaarszon erg mooi U moet nu eens langs de Waddenzecdijk in de buurt van Het Noorden komen als het laag water is en talloze vogels er over de uitgestrekte droog ge-ebte zeebodem lopen te voedselen. Al lerlei soorten, grote en kleine, kleurige en met eenvoudiger kledij. Druktemakers, die tussen ieder hapje door aan het orakelen slaan, zoals de bonte Pieten en de stille genieters, zoals de lepelaars! U moet eens met Opzichter D> Boot de bezittingen van Natuurmonumenten rondgaan om ook daar de hunkering van de vogelwereld te ervaren, allemaal één sterk verlangen naar het leven en het licht' Of door de dennen bossen. waar óók de lente heerst of door de duinen, waar u wellicht al jonge haasjes of konijntjes ziet rondhuppelen Ja, overal breekt het nieuwe leven weer baan! Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helpt! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 Maart op om 6,26; on der om 7,06. Maan: 3 April N.M., 10 April E.K Hoog water ter rede van Texel: 27 Maart 1,52 en 2,01. 28 Maart 2,41 en 3,07. 29 Maart 3,54 en 4,37. 30 Maart 5,21 en 6,12. 31 Maart 6,47 en 7,30. 1 Aprü 7,41 en 8,22 2 April 8,25 en 9,05. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Wanneer Ds. Buskes in zijn boek Het Eiland, de Stad en het Koninkrijk" schrijft, dat hij Texel liefheeft, als eiland met een sterke en naar hij gelooft zuivfere liefde dan geloof ik warempel dat ik er ook een aardige tik van te pakken heb en behoor lijk ook Vooral als je na een week van spreekbeurten op „de Parel der Wadden in de oude Jordaan. het overschaduwde stadsgedeelte van Amsterdam bent terug gekeerd Reeds enkele jaren mochten wij van dc gastvrijheid en gulheid der Texelaren ge nieten, bij ons laatste bezoek werd dit nog eens extra onderstreept Juist omdat dc aandrang, om weer met een groep Jordaan- jeugd op Texel te komen kamperen van Hét Eiland zelf is gekomen geeft ons dat gevoel van genegenheid, welke maar heel schamel op het papier is vast te leggen Het is mij dan ook een oprechte behoefte, om in dit blad nu reeds onze welgemeende dank uit te spreken, voor al datgene, de maatregelen, de offervaardigheid waarvan zovelen blijk gaven, om een groep stads jeugd een prettige vacantie te bereiden Onze dank gaat allereerst uit naar de heer W. Ellen van Oosterend. door wiens bemiddeling de gastvrijheid van de heer Tjepkema werd aangeboden, om bij de Maria-Hoeve straks onze tenten op te slaan Hartelijk dank aan de Predikanten en Kerkeraden der Herv. Gemeenten op Texel, die ons gelegenheid schonken door woord en beeld, de offervaardigheid op te wekken voor het Jan Ligthart-huis Beste Texelse vrienden, gij hebt op voorbeeldige wijze een stuk financiële zorg op u geno men van reis en vervoerskosten der kinde ren. Hoewel nog niet alle gaven zijn bin nengekomen mogen wij wel hopen, op een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid van een bedrag groot ongeveer 400, Natuurlijk deden wij ook leuke ervarin gen op. zoals in De Cocksdorp b.v., toen iemand naar mij toekwam en vroeg: „Bent u die m'neer, die ons van morgen groette"? (dat was bij Zeewijk nota bene) Hij druk te mij 25.in de hand! Of die goede organist-Zondagsschoolonderwijzer van Oosterend. die mij 4,95 overhandigde na mens de kinderen Vóór kinderen en dóór kinderen Reeds eerder en meerdere malen mocht ik in dit gezellige blad getuigen van het vele goede dat wij op t Gouden Boltje" mochten ontvangen, niet het minst ook de medewerking van de Ambtelijke instanties. Ongetwijfeld zullen er velen van u nieuwsgierig zijn geweest naar de opbrengst van het tournee, welnu ik meende verplicht te zijn; u verantwoording langs deze weg niet te mogen onthouden. Er is vreugde bij u, dat u een steentje hebt kunnen bijdragen, er is blijdschap in de Jordaan. Mochten er onder u zijn die zeggen, jammer ik had er graag bij willen zijn. maar dat gelammer in Maart weet u „Geen bezwaar, wat in t vat zit, verzuurt niet", zegt een goed Hollands spreekwoord. Hartelijk dank voor de plaatsing van dit epistel en Brengt gij de zon in s naasten leven. Zij zal aan u haar weerschijn geven! Maar is het linnen huis gereed, Dan lokken slufters, dennen, stranden. De weiden met hun tuinwalwanden. Op 't pronkjuweel der Nederlanden, Dat Texel heet. Joh. K A Schreuder. Goed nieuws voor de telefoonabonné's Door de Rijkst el efoon dienst is de eer ste spade in de grond gestoken voor de bouw van vijf automatische centrales en wel te De Cocksdorp, De Koog, Den Hoorn, Eierland en Oosterend. Hiermede is dus feitelijk begonnen met de aanleg van het vol-automatische telefoonnet Binnen een jaar zullen, zo is de bedoe ling, genoemde dorpen reeds van deze vooruitgang kunnen profiteren: de abonné's kunnen dan plaatselijk hun ge sprek voeren zonder inschakeling van 't plaatselijke telefoonkantoor, men kan dan dus rechtstreeks een andere abon- né in het eigen dorp bellen. Zo lang Den Burg nog niet geautomatiseerd is en dat gebeurt pas nadat de andere dorpen genoemde vereenvoudiging kun nen toepassen zal iemand uit bv.De Cocksdorp via Den Burg moeten bellen om een aansluiting met iemand in een ander dorp te verkrijgen- De buiten- dorpers zullen dus straks dag en nacht met elkaar kunnen telefoneren, de be woners van Den Burg bezitten dit pri vilege reeds geruime tijd. De automatisering van héél Texel zal, zo vernemen wij, nog wel enige jaren duren.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1