9- roen /wa in het harL, D.D.D. Etóssms ssmr WRIGLEY De natuur is gul! Voor top prestaties ZATERDAG 3 APRIL 1954 TEXELSE 69» JAARGANG No. 6825 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. UITSLAG AANBESTEDING Door het Bestuur van de 30 Polders is Vrijdag aanbesteed het aanbrengen van basalt- en klinkerglooiin^ en het stellen van betonplaten aan de zeedijk van het Waterschap. De uitslag was als volgt: P. Daalder's Aannemersbedrijf, Alkmaar f 76-000,Fa. Kuioer en Leeuwenkamp, Petten f79.475,— W. L. Zeelen, Harlin- gen f 80.200,Aannemersbedijf C- de Keizer, Muiden f 115.084,60. De uitvoe ring van bovengenoemde werkzaamhe den werden opgedragen aan P. Daalder's Aannemersbedrijf te Alkmaar- Met de uitvoering is reeds een begin gemaakt. Het gehele object vergt een som van f 382.000 en betreft het verwijderen van de betonnen golfbrekers (de betonnen band) van „Ceres" tot aan de Ooster- sluis. Vorig jaar is reeds het beschadig de gedeelte vervangen en dit jaar zal 4125 meter worden opgeruimd en worden vervangen door een glooiing van zuilen basalt over een oppervlakte van plm. 10-000 m2. BOUWVERGUNNINGEN De heer H. Zoetelief, W 73, bouw van een kippenhok aan de Waalenburger- weg; de heer G- Eelman, Weststraat 2, Oosterend, bouw van een kippenhok aan de Spangerweg; de heer A. P. Koorn, bouw van een platdak tussen d^ perce len Parkstraat 4 en 6; de heer C. Zut- phen, De Koog 21, grondige vernieuwing van een kampeeihuisje. w_ Krabben en peuteren maakt de flllKl' kwaal steeds erger. De heidei nitcian vloeibare D.D.D dringt diep ln Uil&ldU de poriën door. zuivert ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN MEIERBLIS Nog een volle maand scheidt ons van de avond waarop de Meierblissen zullen worden ontstoken. Op verschillende wegbermen treft men reeds geruime tijd grote hoeveelheden papier, takkenbossen en wat dies meer zij aan. Deze vuilnisbelten vormen niet direct een schoonheid voor het landschap, doch wat erger is, zij zijn een gevaar voor diegenen, die met hun paarden van de weg, waarop zo'n rommelhoop ligt, gebruik moeten maken. Vele dames zien de jeugd in de schoon maaktijd gaarne komen en geven dan alles wat men kwijt wil mee, vandaar die grote verscheidenheid aan producten welke men aantreft. Beter zou het zijn de jeugd vóór 20 April niet met het op halen te laten beginnen- De pret is dan misschien van kortere duur, doch zij zul len dan ook het volle plezier van hun Meierblis beleven. Laat men hun tevens een goede plaats aanwijzen. B.v. „Diep- weel", op de verbreding van de Holle- walsweg bij het Boysveld, op de split sing van de Slingerweg en op het ter rein aan de Hallerweg- BEKENDMAKING De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat op Woensdag 7 April 1954, zonder voorafgaande waarschuwing op „De Hors" zal worden geschoten. Het is daarom ten strengste verboden, wanneer de rode vlaggen gehesen zijn, „De Hors" te betreden- De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 26 Maart t.m. 1 April 1954 Geboren: George Johan, zv George J. Dekker en Henriëtte van den Berg; Fijt- je, dv Maarten .Bremer en Anna C- M. Brouwer; Joke Fenneohien Hendenca Maria, dv Fredrik Kuilman en Veronica C. Barhorst. Getrouwd: Hermanus L. Ploeger en Elizabeth G. Verseput- Overleden: Anna Witte, oud 61 jr., wed. van Jacobus W. Bakker- Gevonden voorwerpen L hoofddoek, 1 handschoenenclips, 1 bal, 1 richtingaanwijzer. INGEKOMEN PERSONEN Anne Jonker, van Andijk, Broekoord 197 naar B61 (met gezin); Maart je Muste van Den Helder, Zuidstraat 37 naar K 99c; Willem de Vries, van Lisse, Julia- nastraat 16 naar O 28; Lourens H. J. Weijermars, van Amsterdam, Kamper- foelieweg 193-1 naar H 131, Cornells C- Handgraaf, van Wassenaar, Persijnlaan 17 naar E 145a (met gezin); Peter van Loo. van Rotterdam, Lloydstraat 35 naar C 103 (met gezin). EEN MOOIE ORDER De levering van een kostbare collectie Tropische gewassen voor de Universi- teits Botanique te Leuven is opgedragen aan de heer Schilpzand, botanist, alhier. Eveneens verzorgde hij de correctie der Nomenclatuur. De Universiteit te Leu ven wordt momenteel bezocht door meer dan 8000 studenten en is de be roemdste in België- ZDH-nieuws. Ons elftal kreeg Zondag bezoek van ALC. Deze wedstrijd is een matige ver toning geworden. Voor de rust viel de match nog wel mee. Door de buitenspel- val en hardnekkig verdedigen wist A. de achterstand tot 20 te beperken, maar na de rust een steeds maar aanvallend Z., dat de stand wist op te voeren tot 8—0. Zondag zijn we vrij en kunnen we luisteren naar Belgie-Nederland. De overige uitslagen in onze afdeling waren: Reigersbovs-Sporters 02; Win- kel-WSW 4—2. Alle respect voor U, mannen en vrouwen van het onderwijs! U hebt door Uw overvolle klassen een taak, die wel het uiterste van U moet vergen. Maar hebt U er wel eens bij stilgestaan, hoe U die taak in aanzienlijke mate kunt verlichten? Kent U al uit eigen ervaring die wonderlijk-veelzijdige werking van KING-peper- munt, die Uw ogenblikken van moeheid en gespannenheid over brugt? KING verfrist U, KING geeft U nieuwe energie. De beste gaven der Natuur zijn in KING verenigd om U zó te ..ontspan nen dat „overspanning"' voorkomen wordt Laat zóveel gulheid ook aan U goed besteed zijn DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 26 Maart: Ie klas* C. Dijker-P- W. Kooi 1—1 P Jansen-Joh. D. Bakker 11 C v.d. Werf-S. Bakker 02 2e klas: Jb v. Heerwaarden-J. Hooijberg 20 W. J. Boon-A- Vinke 1—1 J. N. Rijk-A- v.d. Slikke 0—2 3e klas: Joh. Barhorst-P. Bakker 11 A- de Vries-F. v. Sambeek 02 De beste prestatie leverde ditmaal Pieter Willem met zijn remise tegen de kampioen. Een ongelukkig slot bezorgde V.d. Werf een kostbare nederlaag. Jan- sen-Joh- D. Bakker bleef onbeslist. In de tweede klas herstelde V.d. Slikke zich wel zeer bijzonder door medecan- didaat Rijk uit te schakelen en dat ter wijl Hooijberg van Van Heerwaarden verloor. Burger 22-25 pnt- V.d. Slikke 21-24 pnt. Nog 1 spelen tegen Schoo. Boon verzuimde de volle wisst tegen Vinke en daardoor is onderaan de vol gende situatie ontstaan: Stam 22-19 pnt, Boon 22-19 pnt, Gomes 21-18 pnt. Nog lx spelen tegen Vinke. In de 3de klas versloeg Van Sambeek De Vries en speelden Joh. Barhorst en P. Bakker remise- ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 April op om 6-09, onder om 7.18. Maan: 3 April n,m. 10 April ek Hoog water ter rede van Texel: 3 April 9 08 en 9.48; 4 April 9.52 en 10.28; 5 April 10-34 en 11.09; 6 April 11.18 en 11-55;; 7 April en 0.04; 8 April 0.40 en 1-09; 9 April 1-27 en 1.52. Texelse Boysnieuws Met 'n tweetal invallers moest Boys 1 de strijd aanbinden in Oudorp tegen Kol- pdng Boys. Na 'n kwartier nam Kolp. Boys de leiding, doch onze Boys maken spoedig door de l.buiten gelijk. Fair werd er om de leiding gestreden- Over het algemeen waren de aanvallen van Kolp. ietsgevaarlijker. Na 'n half uur spelen schoot hun r.binnen onhoudbaar in. Maar ook nu volgde weer 'n Boys offensief, dat door de r-buiten voltooid werd, 22. Rust. In de tweede helft werd het spel iets sneller. De eerste 10 min. waren voor Kolm- Boys. Ook dit offensief werd met een doelpunt afgesloten Direct na de af trap togen de Boys ten aanval en zonder dat de tegenpartij er iets aan kon doen, werd de voorzet van de r.buiten, door de l.buiten in de uiterste bovenhoek ge schoten, 33. Doordat het tempo ge handhaafd werd, bleef het 'n aantrekke lijke wedstrijd- Tien minuten voor het einde scoorde Kolp. Boys no. 4. Na goed doorlopen door onze r-binnen kwam de •gelijkmaker: 44. Deze uitslag gaf de verhouding juist weer. De wedstrijd van Boys 2 werd uitge steld. De adsp. verloren met 52 van De Koog adsp- De Boys kwamen met een gewijzigde opstelling uit. Met nog een beetje meer training zal het wel voor elkaar komen Boys. Sportnieuws S.V.C Heden Adsp. A-Texel B; morgen half twee SVC 1-Schellinkhout 1. Op tijd present, opdat compleet kan worden be gonnen. „WEES HEER IN HET VERKEER" Dat heeft de Alkmaarse rechtbank ge zegd: een bekende veehandelaar uit Welsrijp, die regelmatig onze Texelse markt bezoekt, reed destijds zó onregel matig, dat hij, van Texel op weg naar huis, door de Helderse oolitiemadht was aangehouden- Haar vermoeden, dat óók Bachus trachtte mee te sturen, bleek juist en dat nam niet. De officier eis te daarom f 300,boete (waar men zes biggen voor koopt) of twee maanden ge vangenisstraf. Bovendien zal, als de of ficier zijn zin krijgt, deze met een tekort aan verantwoording geladen autorijder het rijbewijs voor een jaar worden inge trokken. Minder hoog was de eis aan een meis je uit De Cocksdorp, dat eerst een mo torrijder met duopassagier had geraakt - beiden werden gewond - en daarna in een sloot was gereden. De auto-rijdster, die erg bedroef bleek, wilde de officier f 150,- lichter gemaakt zien- Voorts achtte hij het billijk, dat zij de schade, ff 66,95) vergoedt. Een chauffeur moest op het matje ko men, omdat hij in de bocht bij „Her manshoeve" contact had opgenomen met een motorrijder. Zowel de auto als de motor hadden onvoorzichtig gereden, maar alleen de chauffeur was gedaagd. Tegen hem werd f 15,geëist. Over twee weekjes zal de rechtbank vonnissen- VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 22 - 27 Maart 1954: 3 kg Schar; 583 krr Bot; 27 kg Kabeljauw 3628 kg Garnalen; Va kg Zalm en 1820 kg Kokhanen. T.B-C.-ONDERZOEK Onderzoektijden te Oosterend, in het gymnastieklokaal te Oosterend. Maandag 5 April a.s., 's middags van 2.30-5 uur vrouwen; 's avonds van 7-9 uur mannen. Dinsdag 6 April a.s., 's morgens van 9- 11.30 uur schoolonderzoek; 's morgens van 11-30-12 uur mannen; 's middags van 1.30-4.30 uur vrouwen. Woensdag 7 Aroril a.s-, 's morgens van 9-11 uur mannen. Onderzoektijden te De Koog, in de O.L. School te De Koog- Woensdag 7 April a.s., 's avonds van 7- 9 uur mannen. Donderdag 8 April a.s-, 's morgens van 9 -10.30 uur vrouwen; 's morgens van 10.30 -11.30 uur mannen; 's morgens van 11-30 -12 uur schoolonderzoek; 's middags van 2-5 uur vrouwen. Wilt u voorts rekening houden met het volgende: 1. Een ieder wordt verzocht zich zo veel mogelijk aan de aangegeven tijden te willen houden. Indien men in bijzon dere gevallen niet op de a?■'even tijd aanwezig zal kunnen zijn, zal men ook op een ander tijdstip kunnen worden onderzocht. Men dient daarbij echter re kening te houden met het hierboven aangekondigde schema, dus geen man nen op vrouwenuren of omgekeerd. Zelfs is in bijzondere gevallen onderzoek in een andere plaats mogelijk, dan waar voor men is opgeroepen. Ook dan dient men echter rekening te houden met het voor die plaats opgestelde schema. 2. Voor hen, die nog met hebben af gerekend, zal gelegenheid bestaan de verschuldigde bijdragen alsnog te vol doen op het onderzoeksbureau- In principe zal iedereen een oproep voor het komende onderzoek ontvan gen. Het zal evenwel mogelijk kunnen zijn, dat bepaalde personen door een misverstand geen oproep ontvangen. Zij zullen evenwel toch kunnen worden on derzocht en zich zonder oproep tot het onderzoekbureau kunnen wenden. 3. Zij, die niet op eigen gelegenheid naar het onderzoeklokaal kunnen gaan, zullen per auto kunnen worden opge haald. Men dient zich hiervoor op te ge ven bij de plaatselijke leden van het „Witte Kruis"-bestuur, t-w. de heer Fr. Witte, Kerkplein te Oosterend voor Qos- terend en omgeving en de heer Nic. van Schoonhoven te De Koog. Deze leden zullen pogen hiervoor plaatselijk een regeling te treffen. 4- In elke plaats zijn tijdens het onder zoek een 2-tal vrouwelijke vrijwilligers nodig voor hulp bij de kleedcellen. Aan meldingen voor Oosterend bij de heer A. van der Brink, beambte in alg. dienst en voor De Koog bij het hoofd der school 5. Een ieder wordt verzocht zich stipt aan de kledingvoorschriften te willen houden, zoals deze vermeld staan op de toegezonden oproepingen. Het bestuur van „Het Witte Kruis" Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetijHamea-Gelei Onderzoek Kleuterschool Oosterend De ouders worden er op gewezen, dat de kleuterschool te Oosterend zal worden onderzocht op Dinsdag 6 April a-s., 's morgens 9 uur. Het is niet noodzakelijk dat de ouders bij het onderzoek tegen woordig zijn. De kinderen dienen pre cies 9 uur bij de school aanwezig te ziin. DE HEILIGE HERMANDAD Aangenomen mag worden, dat iedereen weet welk instituut achter deze benaming schuil gaat: de politie. Het is een vaststaand feit, dat de menin gen over dit gezagsapparaat sterk uiteen lopen, maar evenzeer staat vast dat de poli tie een noodzakelijke taak vervult in onze maatschappij. Heelt U wel eens rustig nagedacht over deze taak? Dan zal het U duidelijk zijn dat een groot aantal politiemannen nodig is om in ons dichtbevolkte land dag en nacht te zorgen voor de orde, rust en veiligheid van de bevolking. Door allerlei omstandigheden zijn er momenteel te weinig politiemannen in ons land en voor de leiding van het Korps Rijks politie is dit aanleiding om jonge mannen van 21 tot 28 jaar te wijzen op de mogelijk heid van dienstneming. De Rijkspolitie vindt haar arbeidsterrein in hoofdzaak op het platteland, in de kleine steden, dorpen en gehuchten, op de ver keerswegen daartussen en op de water» wegen, de rivieren, kanalen en meren. Het arbeidsterrein is dus veelomvattend en de werkzaamheden, die de Rijkspolitieambte naar te vervullen krijgt, zijn van een aan trekkelijke veelzijdigheid. Hoewel het werk van de Rijkspolitie-amb- tenaai in hoofdzaak dus op het platteland ligt, ook in de grote en middelgrote ge meenten kunt U hem aantreffen. Dit zijn dan de mannen die zijn ingedeeld bij een Parketgroep, dat is een groep Rijkspolitie mannen, die diensten verrichten in de recht zaal, belast zijn met het transport van ge vangenen, het betekenen van gerechtelijke stukken enz. Dan zijn er de mannen van de Verkeers- groepen. LI kent ze wel met hun witte kop pel en hun witte pet of witte motorhelm. Zij hebben hun standplaats meestal in een grotere stad om van daar uit met hun stationcar of hun motor toezicht te houden op het verkeer op de grote wegen en in te grijpen als er moeilijkheden ontstaan of on gelukken hebben plaatsgevonden. Misschien hebt U ook wel eens Rijkspoli tiemannen ontmoet in een uniform, die ge lijkenis vertoont met die van de Marine of de Koopvaardij. Deze behoren dan tot de Rijkspolitie te water. Zij doen hun werk met de snelle politieboten op de belangrijk ste waterwegen. Verder zijn er nog de Gewestdeskundi gen, Districts rechercheurs, Rijksspeurhond- geleiders, fotografen e.d., die ieder op hun plaats er voor zorgen, dat het uitgebreide politie-apparaat goed funetionneren kan. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat men niet direct bij deze bijzondere diensten kan worden geplaatst. Van te voren moet eerst een paar jaar politiepractijk bij één der groe pen van de landdienst worden opgedaan en het ligt voor de hand, dat men voor deze bijzondere diensten ook de vereiste aanleg moet bezitten. Als door het vorenstaande Uw belangstel ling gewekt is, gaat U dan eens praten met een Groepscommandant der Rijkspolitie in Uw omgeving. Hij kan U precies inlichten over alles wat U weten wilt en hij kan U ook vertellen wat U doen moet als U wilt solliciteren. meer trekkracht op hellingen en bij tegenwind Solex Snelheid vrijwillig gelimiteerd tot de veilige grens van 30 km/u Veilig Goedkoop MATTHAEUS-PASSION Duizenden verenigen zich jaarlijks om tegen Pasen in kerken en concertgebou wen, te luisteren naar het lijdensverhaal, met een gevoel van bevrediging in het menselijk verlangen naar harmonie en verzoening. Trots de vertrouwdheid van velen met het grote werk, komt er steeds nieuwe ontroering over de toehoorders, een ontroering die zacht en troostrijk neerdaalt en hoop doet nagloren als een licht uit de hoge. Na de oproep tot weeklagen, gericht tot de dochters van Zion, is de drama tische expressiviteit benaderd in het aandoenlijk verheven, doorgaans in hal ve tinten voorgedragen verhaal van Christus' lijden en sterven, door het so listisch optreden der hoofdfiguren zon der weerga steeds raak geaccentueerd- De aria's en koralen brengen de gewij de klank met zich. De opname die hier op Texel ten ge hore wordt gebracht, onder leiding van de mote dirigent Willem Mengelberg, de opname, waaraan bijna vierhonderd per sonen meewerkten, is zo mooi, dat allen die hem horen, diep onder de indruk ko- mefi. Het brengen van de Matthaeus-Passion op gramofoonplaten in een kerk, op deze wijze is nieuw voor Texel, een proefne ming, die hopelijk zal slagen. Men wordt nu in de gelegenhied gesteld, in een passende omgeving, ongestoord te luis teren. Men behoeft hiervoor geen dag van huis, het behoeft ook niet zoveel te kosten. Wij raden een ieder aan, één van de uitvoeringen op gramofoonplaten, in één der kerken te Den Burg, De Koog, De Cocksdorp, Oosterend of Den Hoorn te 'bezoeken: men keert voldaan huiswaarts. INGEZONDEN Geachte redactie, Kom ik naar Hotel „Texel" en is d'x niks te zien of te beleven- „1 April", zei Evert. Voortaan de 1 April-mop wat makkelijker maken, hoor. Ik had nog buskosten ook". X- Dit zal wel de aangekondigde TESO- veiling geweest zijn. Omdat die op 1 April viel. meenden velen, dat het een grap was, misschien is daarom die vei ling niet doorgegaan, komt dus nog wel. Red- P.s. De buskosten worden door ons ver goed! Z-D.H.-nicuws Kaarten voor de film Engeland-FIFA verkrijgbaar bij D. Drijver Pzn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE TEXEL De beroepingscommissie van de Doops gezinde Gemeente Texel heeft besloten een beroep uit te brengen op Ds J. J. J- van Sluys te Den Helder, behoudens de goedkeuring van de leden. Daarom worden alle leden uitgenodigd a-s. Zondag 4 April hun stem uit te bren gen in één van de kerkenkamers van de Doopsgezinde Gemeente Texel. De tijden staan vermeld onder de predikbeurten.* S.V. Texel Uitslagen van Zondag: 4e kl. KNVB: ZAP-Texel 10; Oudesluis-Schagen 11 RKAFC-VZV 22; Succes-Limmen 42; Watervogels-BKC 14 en Grashoppers- DTS 0—0. Afd. Nh.: HRC 6-Texel 3 5—0 Adsp- Texel A-BKC A 00; Texel B- Oosterend A 02. Handbal: Texel-De Cocksdorp 41. Met een gehavend elftal trok Texel 1 naar ZAP- Harry geblesseerd, G. Zoete lief eveneens. Ook René was verhinderd en Cees Schermer dient het vaderland in Duitsland. Geen voldoende reserves waren beschikbaar en toch werd het maar 1-0. en dat pas 7 min- voor het einde, volgens sommigen nog een „sof goal" ook. Texel 3 sukkelde weer met onvolle digheid. Wel prettig, als je medespelers zonder afberidht wegblijven. Texel A zou even gaan winnen en dus een slechte wedstrijd. Met Ab als keener en Ben Zoetelief als gunstige uitzonde ring, bleven alle spelers onder de maat. Ook Texel B stelde Zaterdagmiddag •danig teleur, maar ook do samenstelling kon ons niet bekoren. Het spel werd hoofdzakelijk in het middenveld afge daan. De partiien waren ongeveer even sterk- O. had geluk met een lukraak ver en zeer hoog getrapte bal, die juist in het net viel. Ook de 2de helft tring het niet beter, geoeuter van Peter en zelf zuchtigheid, met als gevolc geen succes. O. loste tegen het einde een hoog schot, waarmee het 02 werd. O- heeft nu de titel voor het grijpen- Zondag: Texel 2-Vios 2; Texel 3 vrij; Texel A-Succes A; Cocksdorp A-Texel B Vermoedelijk geen KNVB-proframma as. Zondag in verband met België-Ne- derland- verhoogt bij «port en spel zuiver. Uw j Qde--mond en t.e,

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1