9' roen /wa in het harL.. Kinderdok' geeft bleek neusjes weer levenskracht Uiterlijk l Juni beslissing inzake oplossing verbindingsprobleem Adspiranten S. V. O. kampioen i Op reis Aldus Gedeputeerde Prakken op verkiezings der Partij van de Arbeid vergadering WOENSDAG 7 APRIL 1954 TEXELSE 68» JAARGANG No. 6826 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevold de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. DE VIERDE APRIL van het vorige jaar was voor mej. Tusenius, voorzitster van het Fonds voor Sociale Voorzieningen, van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, dat nauw samenwerkt met het Fonds voor Bijzondere Noden Beambten, een heuglijke dag: toen werd door de Amsterdamse meisjes Jannie Boogaard en Mimi Rolloos de gedenksteen onthuld van het Kinderherstellingsoord der N.D.S.Mdat luistert naar de originele naam „Kinderdok", welke in grote zilveren letters op een parallel aan Texels uit gestrekte dennenbos lopende muur van dit fraaie gebouw prijkt. Een grote dag ook voor zovele anderen, die de opening van dit herstellingsoord reikhalzend tegemoet zagen, want aan zo'n gebouw bestond behoefte! Als wij nagaan, dat bij de N.D.S.M. zo'n zesduizend man werken, kunnen wij het aantal kinderen, de „N.D.S.M.-jeugd", veilig op achttienduizend schatten en het is zonneklaar, dat in een stad ais Amsterdam tussen die 18.000 kinderen een groot aantal „bleekneusjes" schuilt, kleuters en ouderen, die hoognodig voor herstel naar elders uitgezonden moeten worden. Daartoe nu werd besloten tot de stich ting van dit Kinderdok" en nu dit gebouw een vol jaar lang in gebruik is, leek het ons wel interessant eens te informeren wat de resultaten over het afgelopen tijdvak van 12 maanden hebben mogen zijn. Mej. M. Muste volgde drie maanden geleden de eer ste directrice, mej. Bonnes uit Overveen op. „Wat ligt dit .Kinderdok" hier prach tig" zei ze, ..ik heb acht jaar als kinderver zorgster op lijnen naar Zuid-Amerika ge varen en ofschoon ik Helderse ben, kende ik Texel practisch niet Wij zitten hier in een van de mooiste delen van het eiland en als het weer zich daar maar enigszins toe leent gaan wij met de kinderen de bos sen en duinen in. Of naar het strand Of de kinderen hier goed aankomen? Ja, de resultaten zijn prachtig. Bij de vorige groep van 16 kinderen 8 jongens en 8 meisjes was een 14-jarig meisje, dat in zeven weken 18 pond was gegroeid. Eigenlijk komt iedere groep hier voor de duur van zes weken, maar de voorlaatste raakte op het eiland geïsoleerd doordat de Wadden zee dichtgevroren was Maar", zo voeg de ze daar onmiddellijk en enthousiast aan toe, ..dat vonden de kinderen helemaal niet erg: weinigen verlangen sterk naar huis terug en van mijn vorige groep oudere jongens was er eigenlijk niet één. die veel voor het vertrek naar de vastewal voelde' Wie de prachtige inrichting van dit ge bouw heeft gezien, de prachtige omgeving, de uitstekende verzorging en de goede lei ding, zal het gemakkelijk aannemen, dat de stad de kinderen nu niet bepaald on weerstaanbaar lokt! Op het uur dat ons bezoek viel, was Maart weer eens vervaarlijk met zijn staart aan het roeren, maar dan treft u daar geen kinderen aan, die met de neus tegen het raam gedrukt zitten: de kleuters, de jon gens en meisjes amuseren zich ook dan in tens, waar het kinderdok over een grote collectie speelgoed beschikt en uitgebreid ook is de bibliotheek waar wij enige ras echte boekenwurmen ontdekten Maar wij ontdekten meer: juist toen wij het groepje in het schootsveld van de camera hadden geplaatst, stormde een tweetal met een bij zonder grote dosis levenslust gezegende geitjes de ruime en lichte speelzaal-eetzaal binnen Ze maakte de dwaaste capriolen en sprongen zo maar tussen al dat speel goed rond. ..Onze huisdieren' aldus stelde de directrice ons dit span voor, dat voor een bokkewagen geen gek figuur zou slaan' De kinderen zijn dol op hen, óók op de vogels, voor wie wij een leuk voerhuisje hebben gebouwd, ziet u. daar aan de rand van de zandbak' De kinderen kleuters waren er bij van twee jaar oud en een dito aantal tur ven hoog bleken allemaal in een tip-top stemming te verkeren, nee. heimwee-geval- len konden wij niet ontdekken, wél een (kwa-) jongen, die nóg aan z'n soep zat, maar wellicht was dat meer een houding tegen anders willen in, want gegeten dat er in het Kinderdok'wordt! ,,De buiten lucht zet de eetlust flink aan en de eerste tijd, dat zij hier zijn slaan ze dan ook het meeste naar binnen, later loopt de ..afna me" wat terug, maar over het algemeen moeten wij rekening houden met een ge zond stel magen. De dagindeling, vraagt u? Om 8 uur op, om 8 30 ontbijt, om 9.30 naar buiten tot 11.15 uur. Om 11.30 aan het middagmaal van 12.302 30 rusten en na wederom de inwendige mens ver sterkt te hebben opnieuw de bossen of duinen in Tot half vijf. U kunt dan wel zien, dat er contact met de natuur is ge weest, maar daar hebben wij ten slotte de prachtige douche-inrichting voor! Geen dag gaat voorbij zonder hernieuwde ken nismaking met de douches' Om 5 30 avond maal en een uurtje later naar bed. waar wij tot 7 uur voorlezen De groteren (1014 jaar) mogen opblijven tot half acht". ..Hoe vindt u deze schelpenfiguurtjes? Enig hè! Die krijgen ze mee als ze weer naar huis gaan Allemaal eigen productie en eigen vondsten (letterlijk en figuurlijk). ..En komen ze ook wel eens in het bad plaatsje? Is daar wel eens iets waaraan zij kunnen deelnemen?" ,,Ja. onlangs zijn we met hen naar een Jeugdoperette geweest, naar een generale repetitie van „Goudhaar tje Ze kennen de liedjes nog! En de afge lopen winter hebben ze mee gedaan met de priksleewedstrijden op de Badwcg. En morgen, op de vooravond van het vertrek van deze groep, vieren wij de afscheids- fuif met toneel door eigen krachten" Tot zo ver de directrice. Hoe men aan dc gelden voor de stichting kwam7 Deze zijn bijeengebracht door gif ten van binnen- en vooral van buitenland se rederijen uit waardering voor het vak manschap der werkers bij de N.D.S.M Zo kwamen gelden bijeen uit Noorwegen, Brazilië, Engeland en andere landen Het merendeel der kinderen die hier herstel vinden, bevindt zich nog in de kleuterpe riode. Voor deze categorie toch bestaat wegens gebrek aan geldmiddelen voor de te stichten gebouwen meestal geen gelegen heid in een herstellingsoord te worden op genomen Voor deze groep wordt nl door het Rijk nog geen subsidie in deze ver leend. Des te meer mag de Stichting Kin derdok" zich gelukkig prijzen met de tot standkoming van dit gebouw, dat ieder jaar door ongeveer 110 kinderen wordt bezocht. Wie, wij herhalen het, dit gebouw en zijn inrichting etc. heeft gezien, zal gaarne aannemen, dat mej Tusenius des tijds van een enorme verbetering gewaag de. toen zij de Terschelling-periode" in haar herinnering terugriep: daar moest men zich enige jaren behelpen met oude mili taire barakken, waarbij bezwaarlijk van een ideale toestand kon worden gesproken Het vorige jaar op Texel gestichte ..Kin derdok" daarentegen is in ieder opzicht voor honderd procent geslaagd waarmee wij de initiatiefneemster en de medewer kers van harte complimenteren <lan Uw spoorkaartje ge- (jj haaldbij de V. V. V.„Texel" TI TRAININGS A VOND ZONDAGSSCHOOLPERSONEEL Hedenavond wordt er te Den Burg, in Pension Lakeman, Emmalaan, een trai- ningsavond gehouden voor leidsters leiders van Zondagsscholen. Deze avond, die georganiseerd is door de Nederlandse Zondagsschool Ver eniging te Amsterdam, begint om 8 uur. OEFENING ALARMSYSTEEM WATERSNOOD VRIJDAG zal in Eierland en de 30- Polders het alarmerings- en evacuatie- systeem worden beproefd Voor Eierland heeft de oefening plaats tussen 20.30 en 21 uur, gedurende wel ke tijd de seinlampen branden. Deze zijn aangebracht op de toren der Ned. Herv Kerk te De Cooksdorp, op de school te Zuid-Eierland en op de v.m. kaasfabriek van B Dros Czn. Voor de Dert Gemeenschappelijke Polders vindt de oefening plaats van 21 tot 21.30 uur. Daar ziin de lampen aangebracht op de molen in 't Noorden, de schoorsteen van de v m- zuivelfabriek te De Waal, het gemaal te Dijkmanshui zen, de molen te Oudesohild en de toren te Ocsterend. De lampen zullen gaan branden bij <*e v^aar voor doorbraak en zijn het sein, dat evacuatie niet meer mogelijk is en dat een ieder in huis dient te blijven. Omdat het hier een OEFENING be- treft, zal het dijkleger met behoeven op te komen-. Het is de bedoeling, dat een ieder nagaat of hij vanuit zijn woon plaats de alarmlichten kan zien branden, j De polderbesturen houden zich aanbe volen voor eventuele op- of aanmerkin gen. Texel, 3 April 1954. Het Gemeentebestuur van Texel. Het bestuur van de polder Eijerland- Het bestuur van de Dertig Gemeen schappelijke Polders. TEXELSE MOTORRIJDERS WONNEN De heren W. Koopman, P. en A. Heerschap en A- van Liere hebben Zon dag deelgenomen aan de Trial te Eg- mond aan Zee. Zij werden, gezien hun rivnrestaties, geplaatst in de klasse Se niores, maar volgens henzelf behoorden zij alle vier in de Juniorenklasse thuis en zeer zeker de heren A. van Liere en A. Heerschap, die met een gewone motor startten. Koopman en P- Heerschap had den een speciale machine voor dit werk. A. Heerschap werd no. 1 met 3 strafpun- ten en hem va el de beker ten deel; Koop man werd 2de met 10 strafpnt, hij ver wierf een bronzen medaille- 3de werd P. Heerschap met 12 pnt. Ofschoon aan de Overkant nog meerdere trials volgen, zal het viertal wachten op de internationa le trial op Texel (30 Mei), welke even eens voor het kampioenschap van Neder land geldt. „DE BESLISSING inzake dc te verbeteren verbinding Tcxel-Vasteland zal op zeer korte termijn geschieden, uiterlijk I Juni a.s.". Aldus deelde de heer A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten, op de Zaterdag in „Casino" gehouden openbare verkiezingsvergadering van de Partij van de Arbeid mede. in antwoord op een hem door wethouder S. de Waard gestelde vraag of de heer Prakken er misschien idee van had of dit probleem op de lange baan zou worden geschoven óf dat spoedig een beslissing verwacht kon worden. Een andere belangrijke mededeling, welke de heer Prakken deed, was, dat het Provinciaal Waterleiding Bedrijf in N.H. bezig is met een nieuw onderzoek naar de toekomstige water winning. Dit nieuwe onderzoek heeft plaats bij het Rozenvlak, dus ter hoogte van paid 17— 18. Dit onderzoek zal de termijn van ingebruikname van de waterleiding op ons eiland hoog stens met een half jaar doen verlengen. „Ik hoop dan ook in 1955 aanwezig te mogen zijn bij de in werking stelling van de watervoorziening op Texel", aldus de heer Prakken. Deze avond, die onder leiding stond van de heer W. Wassenaar, werd opgeluisterd met zang door ,,De Stem des Volks" o l.v. de heer Henk Craanen De heer Wasse naar verwelkomde in het bijzonder de heer Prakken, die zou optreden wegens ontsten tenis van de heer Mr. De Roos. Ook richt te spreker zich apart tot „De Stem wier medewerking steeds op hoge prijs wordt gesteld. „De opkomst hadden wij iets gro ter verwacht, maar voor de verkiezing voor de Prov Staten bestaat over het algemeen weinig belangstelling, ofschoon dit lichaam toch van buitengewoon grote belangrijk heid is; De heer Prakken begon met op te mer ken, dat van de 77 zetels in de Prov Sta ten er 24 door de PvdA zijn bezet. 13 door dc Chr partijen, 19 door de KVP, 13 door de communisten en 8 door de VVD. De Gedep Staten tellen 6 leden, waarvan 3 PvdA, 2 KVP cn 1 Chr. Hist Vervolgens beschreef spreker de taak van de P S„ die vele subsidies verleent, open oog ook heeft voor het culturele le ven en de gezondheidszorg „Voor de oor log was er een periode, waarin G S. niets anders deed dan schrappen op de begro ting. thans is zij de mening toegedaan, dat als er iets noodzakelijk moet gebeuren, dit dan ook persé moet worden uitgevoerd en het Rijk heeft te zorgen, dat de middelen ertoe zullen komen. Vroeger betitelde men waar nodig de gemeenten „noodleidend". wat inhield, dat die gemeenten practisch niets meer konden uitrichten Thans werkt men systematisch aan de hand van een JËn'/.v-- planologische en een economisch-techno- logische dienst, waarbij uitbreidingsplannen ook architectonisch verantwoord moeten zijn. Wat, zo zei dc heer Prakken, heeft het Prov Bestuur nu gedaan voor Texel? Ik kan u zeggen, dat wij Texel niet hebben vergeten bij haar streven naar opvoering van het bouwvolume, voor woningen, scho len of anderszins. Ook stonden wij Texel terzijde t o v. de ruilverkaveling en de be dreigde Noordoostpunt. De regering toch was eerst niet bereid gelden beschikbaar te stellen ten einde aan de afkalving van de duinen aldaar een einde te maken, maar het is ons gelukt een regeling te maken met het Rijk en in de laatste zitting van de P S. besloot de Provincie 1 600.000 gld. beschikbaar te stellen voor de veiligstelling van de NO-kust en de mogelijkheid werd in overweging genomen Texel met Vlie land te verbinden. U moet intussen niet verwachten, dat u binnenkort van uw eiland naar Vlieland zult kunnen lopen, daar zal nog een groot aantal jaren over heen gaan, maar een groot aantal van de hier aanwezigen zal dit toch kunnen be leven. wanneer de technische commissie althans tot de conclusie komt, dat dichting van het Eierlandse Gat noodzakelijk is. Over de a.s waterleiding sprekend, zei de heer Prakken: „Er zullen er zijn, die zullen zeggen: Waarom niet eerder een waterleiding aangelegd, nu zijn de prijzen 34 maal zo hoog als voorheen. Het Prov. Bestuur is vast van plan om er voor te zorgen dat Texel binnen zeer korte tijd zijn waterleiding heeft De Prov. was er al bij betrokken in 1917, toen het plan al leen tot de dorpskommen beperkt bleef. Ook toen was het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening al met deze aange legenheid belast. In 1932 kwam een uitge breider plan ter tafel, maar het bleek niet rendabel en daarom bleef uitvoering ervan uit. In 1938 zou het plan verwezenlijkt wor den. maar toen was het weer de oorlog, die dit verhinderde! In 1949 is men er opnieuw aan begonnen Onder minister Zuurhoff kwam een regeling tot stand, waarbij een deel van de kosten voor rekening van het Rijk kwamen, terwijl Prov en gemeente ieder de helft van het resterende tekort zouden dragen Zouden op Texel 2000 per celen worden aangesloten, het PWN maakte onlangs bekend, dat dit tot 2200 percelen kan worden uitgebreid en wel licht met nog een flink aantal, zodat ten slotte maar enkele honderde percelen bui ten de waterleiding blijven Het verbruik werd eerst op 250 000 m3 per jaar geschat, maar in verband met het vreemdelingenverkeer kwam men later op 410.000 m3 Ook voor de veehouderij is dc waterleiding van het grootste belang: blijkens een onderzoek door de Friese Mij van Landbouw geeft een koe, die goed leidingwater tot zich neemt, een halve liter melk per dag meer! Het water zal hier tegen het gewone Zie vervolg pagina 4. JONGERENWEEKEND OP 24 - 25 April Op 24 - 25 April wordt er in de Jeugd herberg een weekend georganiseerd door de Hervormde Jeugdcommissie van Den Burg Dit weekend is toegankelijk voor jongeren van 16 jaar en ouder. Evenals op het laatste weekend (4 Oct.) is de hoofdsohotei „Ontspanning" (Volksdans, zang en spel). Er zuilen enkele jongeren uit diverse plaatsen van Noordholland aanwezig zijn- Belangstellenden kunnen zidh aanmel den ner briefkaart of mondeling bij mej. K. Beekenkamo, Suikerweg 14, Den Burg. De deenemersrorijs is f 2,50 per persoon- De deelnemers dienen mee te breneen: 3 broodmaaltijden en slaapzak of lakens. Een warme maaltijd is bij de prijs inbegrepen. Zaterdagmiddag 24 April wordt begon nen om 4.30 uur- Besloten wordt met een Jeugddienst in de Herv. Kerk te Den Burg. SV De Koog. De adsp. hebben de laatste wedstrijd van de comp. tegen Oosterend A met 30 verloren- Konden jullie nu deze laatste wedstrijd nog niet eens volledig uitkomen? De Koog 1 gaat Zondag met de boot van 11.45 uur naar AGIV. waar van thuis werd gewonnen. Vanaf heden wordt er om 6.30 uur op het terrein ge traind Ook senioren zijn van harte welkom! HIEBBOVEN het adspirantenelftal van S.VOosterend, dat kampioen is ge worden van zi>n atdelinq. Wij totoqraieerden de ploeg Zaterdagmiddaa voor de aanvang van de strijd tegen de Koqer jongens. Voorste rij links naar rechts: Eet Eelman, Piet Kali, Reggie Bosch, Marikus v.d. Wetering. Kees Boersen. Achterste rij, van links naar rechts: Aat Kalt, (res.), Gerard Smit, jaap Boer sen. Dirk Witte, Kees Dijker, Cor Bruin, Wieb v.d. Berg, Cor Witte (res.) De secretaris van SVO schrijft ons nog: Dit kampioensohap is vooral voor Arie Onze adspiranten weerden zidh als edhtp kampioenen, want De Koog werd met 3-0 verslagen. Mooi gedaan jongens! een mooi cadeau, gezien de moeite, die hij heeft gedaan om dit elftal bij elkan der te krijgen.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1