9 roen /wa in het harL, De Rode Haan kroop in schelf hooi VisWol en Bloembollen Al Texel verwacht een lammeren- opbrengst van anderhalf millioen m StlJ, Kamer van Koophandel de natuurzuivere De komende feesten Ook Spierpijn KIESPIJN? «S De lammertiedin volle gang ZATERDAG 10 APRIL 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6827 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. HIERBOVEN twee foto's van het brandje op Zuidhaffel, waar een schelf hooi, staande bij de boerderij van de familie Witte, Dinsdagmiddag door vuur werd aangetast, nadat kinderen een lucifertje hadden ontstoken Brandje, ja men kan moeilijk spreken van een grote brand, doch hooi is een rare sub stantie als de brandweer tot taak heeft de rode haan eruit te verjagen. Dat begrepen wij, toen wij de brandweerlieden in het gevecht volgden: uren lang waren ze in touw en met de hoeveelheid bluswater, welke Dinsdag verspoten is, zou ons badhuis zeker maanden lang kunnen draaien. Pas tegen zevenen kon commandant Veldstra het sein inrukken geven. Alvorens de brandweer lieden huiswaarts togen, werden zij in Hotel De Lindeboom op een kopje kof fie onthaald. Op een der foto's ziet u de spuit bij de sloot, die voldoende water bevatte; uit dit overzicht ziet u tevens, dat de schelf dicht bij de met riet bedekte boer- derij is gelegen. Gelukkig maar, dat de wind gunstig was. Aan het Jaarverslag 1953 van de Ka mer van Koophandel ontlenen wij: Visserij en Vishandel De Noordzee-kustvisserij is voor Den Helder, Texel en Wieringen dit afgelo pen jaar zeer goed geweest. Vooral is er veel fijnvis, zoals tong, gevangen, die voor goede prijzen werd verhandeld. Sóhol heeft het gehele jaar goede prijzen opgebracht en deze zijn bij mindere vangsten in de maanden November en December zelfs tot luxe prijzen gestegen- De Waddenvisscrij is zeer slecht geweest Er is nog wel tamelijk ansjovis gevangen bij d^ afsluitdijk, welke te Den Oever werd gemarkt, doch de garnalenvisserij evenals de kamervisserij waren zeer slecht. Sardijn heeft zich dit jaar niet meer laten zien. De sardijnvissers geven de schuld aan de afsluiting van de haven van Den Helder. Dat de Noordzee-kustvisserij goed gaat blijkt wel uit de uitbreiding van de kot- tervloot van Den Helder en Texel- De verouderde schepen, zoals de botters, verdwijnen om plaats te maken voor kleine kotters. De omzet te Oudeschild bedroeg f 137.573,16 tegen f 164.104,80 in 1952, terwijl de omzet te Den Oever terug liep van f 1.428-574.03 in 1952 tot f 1.183.000,- in 1953. Wolhandel Het jaar 1953 was voor de wolhandel goed. Na de grote moeilijkheden van de laatste jaren waren de constante, licht oplopende prijzen van dit jaar een ware verademing. De hoeveelheid wol was iets groter, daar door de goede resultaten van de schapenhouderij der laatste jaren de schapenstapel een kleine vergroting te zien gaf- De afzet van de boerderij ging vlot, daar het merendeel door de Wolfederatie werd ingenomen en de rest door vaste prijzen vlot aan de handelaren kon wor den verkocht. Ook de levering aan de fabrieken bracht weinig moeilijkheden mede, daal de Wolfederatie een groot deel in het buitenland plaatste en het restant ge makkelijk door de binnenlandse industrie kon worden opgenomen. Bloembollenhandel Tengevolge van een korte warmte- periode in Aprij waren gewas en oogst van een gedeelte der late tulpensoorten iets minder dan m het vorige jaar. Het gevolg hiervan was, dat de prijzen in het handelsseizoen (Augustus) op de binnen landse markt belangrijk stegen, hetgeen aan de exporteurs niet ten goede kwam. Aan de artikelen hyacinthen, crocus- sen en narcissen was de oogst dit jaar goed te noemen- Dank zij een grotere export mogen de uitkomsten van de kwekerij redelijk ge noemd worden, temeer daar de surplus - waarvan de kosten van opkoop door de kwekers zelf betaald moeten worden - aanzienlijk beneden de raming voor 1953 bleef. Geheel buiten verwachting en volko men in tegenstelling met het vorige jaar, was de vraag naai- gladiolen groot, met als gevolg zeer hoge prijzen. Gezien het goede gewas, mag dit artikel voor de kwekers zeer winstgevend genoemd wor den. De export van bloembollen bedroeg f 140.417-000,— tegen f 132 352.000,— in 1952. Deze toename is mede te danken aan een uitbreiding van de contingenten in Engeland en in Duitsland met lOpot. Amerika en Canada betrokken onge veer dezelfde kwanta als in het vorige jaar- Door een aangekondigde havensta king in de Verenigde Staten, einde Sep tember, waardoor het risico van verzen den te groot werd, bleef een verhoging van de export naar dit land uit. Ook Zweden nam weer hetzelfde kwantum. Ondanks moeilijkheden met de export naar Frankrijk kon toch de uitvoer naar dit land op het peil van 1952 blijven. Het totale resultaat mag dan ook niet onbevredigend genoemd worden- LINCOLN SCHAPENFOKKERIJ IN FRIESLAND OPGEHEVEN Omdat in Friesland te weinig belang stelling aan de dag werd gelegd voor de Lincoln Schapenfokkerij en wegens fok- technische moeilijkheden is besloten tot opheffing van deze vereniging. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 Apri] op om 5.54 uur, gaat onder om 7-30 uur. Maan: 10 April E.K., 18 April V.M- Hoog water ter rede van Texel: 10 April 217 en 2.57; 11 April 3.23 en 4.14; 12 April 4.43 en 5.39; 13 Aprü 6.10 en 7 03; 14 April 7 16 en 7.57; 15 April 8.05 en 8.43; 16 April 8.41 en 9.20- Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. van de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore Onze vereniging is uit zijn winter slaap ontwaakt: voor 1954 is weer een nieuw programma samengesteld. In verband met het vergevorderde winterseizoen is de hiuisvlijttentoonstel- ling uitgesteld tot December- Voor 30 April krijgen we: 's Morgens muziek van de toren, Optocht voor kin deren met versierde wagentjes, auto peds, fietsen enz., Kinderspelen, 's Middags Historische Allegorische op tocht, Wedstrijd voor dames. De naald in de hooiberg 'nrijs f 25,Voor heren Touwtrekken, om het kampioenschap van Texel, prijzen voor ploegen van drie man f 50,f 30,en f 20,De finale van dit touwtrekken vindt plaats 's a- vonds 8 uur. Hierna is er gelegenheid tot dansen in de hotels. Voor 29 Juni, verjaardag van Prins Bernhard, wordt een betrouwbaarheids- rit uitgeschreven, op rijwielen, welke genoemd kan worden de Kermiskoers of het Grote Wiel. Deze rit is alleen voor Texelaars. Alle dorpen doen hieraan mee- Start en aankomst van de deelne mers op eigen dorp. De prijzen worden beschikbaar gesteld door de eigen dorpsgenoten De hoofdprijswinnaars ontvangen twee prijzen. Er wordt deel genomen door drie klassen, n 1. gewone fietsen, sportfietsen en fietsen voorzien van een versnellingsnaaf. Alle fietsen moeten voorzien zijn van remmen, spat borden, dus normaal uitgevoerd. De af stand is ongeveer 50 km. De ronde gaat over Den Burg, De Waal, Oosterend. De Cocksdorp, De Koog, Den Hoorn, Oude schild, Den Burg- Op 5 Augustus krijgen we weer het traditionele vuurwerk. Op 29 Augustus ,,De Ronde van Texel" betrouwbaar- heidsrit, met als start en einde Den Burg, alleen voor Texelaars. en rheumatische pijnen t wrijft U weg met KONIJNENFOKKERS HADDEN LEERZAME AVOND Toen de heer Van der Velde uit Zaan dam Zaterdagavond op uitnodiging van „Kotex" een causerie hield over de ko nijnen was het zaaltje van Hotel „De Zwaan" flink bezet. Spreker behandelde allereerst het fokken. Eerste vereiste is een goede, ruime huisvesting en vooral tijdens de dracht een rustige behande ling en normale voeding. Pas de laatste 7-10 dagen gelieve men enig kracht- voeder te verstrekken, daar de oude die ren anders te vet worden- Na de ge boorte der jongen controlere men het nest op eventuele doodgeboren of be schadigde jongen. Deze moeten terstond verwijderd worden. Ook controlere men de melkgift en de tepels van het moe- derdier. Eerst na 3-4 dagen verkleine men het nest indien dit wenselijk of noodzakelijk is- Bij het groter worden der jongen zij men voorzichtig met het hun verstrékken van vast voedsel. Dit moet nl. geleidelijk gebeuren. Na het spenen der jongen hokt men deze zo veel mogelijk afzonderlijk op- Dit is ook van groot belang met het oog op voor komende ziekten, daar dan het besmet tingsgevaar zeer beperkt wordt. Nadat nog een leerzame discussie was gevolgd en de pauze was gehouden volg de een fraaie, door spreker op duidelij ke wijze toegelichte serie lichtbeelden over de diverse rassen met hun goede en slechte eigenschappen. De voorzitter, de heer Van Elk, dank te de spreker hartelijk voor het gebode- ne od deze avond, waarop ook nieuwe leden konden worden geboekt, zodat zij ook uit propagandistisch oogpunt ge slaagd mag heten. Een verheugend ver schijnsel was ook de flinke belangstel ling, welke door de jeugd aan de dag werd gelegd- H. A. W. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL" Vreemdelingenverkeer De seizoenplaatsen in Noordholland benoorden het Noordzeekanaal werden dit jaar zowel door binnenlandse gasten als ook door vele buitenlanders bezocht. Desondanks zijn de hotels en pensions - het drukste gedeelte van het seizoen bui ten beschouwing gelaten - niet volledig bezet geweest: Het zou overweging kun nen verdienen een opvangcentrum ite creëren om op de ogenblikken, dat de ho telruimte te Amsterdam bezet is, de vreemdelingen naar seizoenplaatsen te dirigeren, alwaar buiten het hoogseizoen nog steeds logeergelegenheid is. Van de vacantiespreidmg viel dit jaar weinig te bemerken. De verblijfsduur van de binnenlandse gasten liep tegen over het vorige jaar iets terug- Aan de vraag naar gemeubileerde huizen en kampeergelegenheid kon ondanks de grote capaciteit niet geheel worden vol daan. Linksboven: Een schapenboer bij de lamschapen. Rechtsboven: Het ker misbed van de wolveehouder. Linksonder: Bij hun stervende moeder. Rechts onderBenjamin mag op moeders rug jongleren. DE LAMMERTIED is in volle gang, ja momentcel zijn wij al over het hoog tepunt heen, want zc duurt van om streeks 20 Maart tot half April. Over een dag of wat zal dus het „stel" com pleet zijn en dan tippelen er zo'n 25.000 lammeren door de groene weiden van ons eiland, want gemiddeld wordt per schaap 1.7 lam ter wereld gebracht, ter wijl wij op Texel een 15-000 schapen hebben. Er bestaat grote belangstelling voor het wolvcc - het schapenvlees is duur - en wij mogen dan ook verwach ten, dat de lammeren straks op de Groencplaats plm. zestig gulden zullen opbrengen. Dat komt over de gehele aanvoer van dit jaar dan neer op an derhalf millioen gulden. Uit een gesprek met enige schapen houders werd ons echter duidelijk, dat dit niet allemaal schone winst is: een der flinke uitgaven vormt de voederre kening- Maar, zo zei ons een wolvee houder, ik heb toch maar liever deze prijzen (voor lam en voer), dan die van de dertiger jaren, toen wij de lammeren haast met kwijt konden. Als het dan zo tegen een uur of twaalf nóg misère was op de Groeneplaats, kwam een verte genwoordiger van de regering in actie en hij kocht dan het restant op. Dat was een slechte tijd, want met drie gulden voor een lam deed je niet veel. Overdag hebben wij enige ogenblik ken 'het vertier in de weiden gadege slagen. Op de Hogeberg liep een lam met een enorm blauw oog, tenminste, dat leek zo, want van dichtbij bleek het dier zijn opvallende verschijning te danken te hebben aan een dot zwarte wol, een ander schaap had een lam met een zwart achterpoot aan haar zijde, géén exemplaren om er mee te dingen naar een prijs op de sohapenfokdag, maar toch aardige vrijpostigheden van moeder natuur Dat onze tuunwaoltjes niet alleen heerlijk beschutten tegen koude noordenwinden is algemeen be kend, maar ze doen méér: ze vervangen ook sloten! Nog altijd gebeuren er on gelukken met dodelijke afloop waar wa ter de lammeren lokt. Bij „De Atlas" kroop Dinsdag tegen de avond een jong lam moeizaam langs een slootkant om hoog, wat hem slechts met alle kracht en het verleidelijk geblaat van moeder schaap gelukte. Het stond even later op de veilige wal zich uit te rillen, waarbij het een nevelbrandblusapparaat nabootste. Bij De Waal waren twee lammeren in een sloot geraakt. Toen zoons van de veehouder het in de gaten kregen, was het ene dier aj verdronken en voor nummer twee gaven ze ook geen zestig gulden meer, er zat nl- geen cent leven meer in. Ofschoon ze 'm voor dood op namen besloten ze toch te proberen of- ie het zou halen, want lammeren zijn taai, „Nou daar geef ik niet veel meer voor", had de boerin gezegd, maar dooi de verkwikkenle warmte van de kachel was ook dit lam weer spoedig het heertje. In het duister van de nacht trokken wii over een breed weiland naar een schuur waar een heel stel lamschapen in blijde verwachting op de kraamafde- ling stonden. In een hoek, aan de ande re kant van het welgevulde vierkant, ontdekten wij het kermisbed van de boer- „Ik laat de wekker om de twee uur aflopen, je moet geregeld kijken: een derde deel van de ooien moet ge assisteerd worden". Is zo'n lam of tweeling geboren, dan ben je er nog niet. het schaap kan één speen hebben en dan moet een pleegmoeder worden opgezocht: een schaap, dat b.v. haar spruit verloor. Maar vreemde lam meren worden met geduld Gelukkig weet de boer verschillende middelen om het schaap te misleiden. Eén daarvan is het stiefkind te hullen in de huid van het gestorven eigen kind. Niet altijd lukt de truc en van de wéék zagen wij dan ook hoe een klein lam keer op keer door de pleegmoeder omver gesto ten werd. Tragisch, maar niet zo tragisch nog als wat wij meemaakten op een an dere weide: daar lag een zwaar ziek schaap. Een der lammetjes snuffelde rond de uier, terwijl het andere nu en dan troostend aan moeders hoofd likte- „Ik heb vanmorgen de veearts gewaar schuwd, maar die heeft het tegenwoor dig veel te dru!k". (Het was nu al vier uur). Even later kwam de veearts er aan, tenminste, dat dachten wij, want het was niet de veearts die uit de luxe wagen stapte, maar een handelaar in dode schapen. De boer heeft hem onverrichterzake huiswaarts laten gaan- ZITTING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 14 April weer zitting- Van 2-2,30 uur zij die per taxi of bus komen; van 2.303-30 uur voor moeders met kinder wagens van buiten Den Burg; van 3.30 4-30 uur voor moeders uit Den Burg. VOLKSDANSGROEP ZUID-EIERLAND „De Volksdansgroep van Den Burg hoopt Vrijdag een bezoek te brengen aan haar Zustergroep in Zuid-Eierland" Aldus de Texelaar van 31 Maart. In de school te Zuid-Eierland, waar beide groepen haar kunnen toonden, bleek ons dat er jeugdherbergvaders en hoofdonderwijzers op Texel zijn. die ook nog wat anders in hun mars hebben dan jeugdherbergen leiden en jeugd onder wijzen! Dit demonstreerden ons de he ren Feldwisch en Boersma, onder wier bezielende leiding in Zuid-Eierland, ge durende de afgelopen wintermaanden een volksdansgroep tot stand gekomen is die er wezen mag. Gesplitst in twee gedeelten, eerste gedeelte voor de jeugd en volgende gedeelte voor d^ „meer be jaarden", we zouden bijna durven zeg gen „bebaarden", werd er onder de to nen van de muziek door pick-up met versterker ten gehore gebracht, enthou siast gedanst- „Eerst de jongens, nu de meisjes" hoorden we leider Feldwisch roepen, 't Was hem niet kwalijk te nemen, zo zal hij wel ingeleefd zijn met zijn jeugd in de jeugdherberg. We bedachten onder tussen echter, dat het op dat moment niet bepaald de jeugd meer was aan welke hij zo geestdriftig leiding gaf. We zagen mannen van om en bij de vijftig en moeders van gezinnen, die vol vuur trachtten de verschillende passen onder de knie te krijgen. Dat de animo groot is, bewijst wel het feit, dat een heer en een drietal dames, die vanaf 's morgens vier uur in de weer geweest waren, ten einde per Teso-bus een bezoek aan de Jaarbeurs te brengen, toch allen de a- vond weer op de club present waren- Zuid-Eierland.,, ga zo voort, dit bevor dert de buurt- en gemeenschapszin.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1