9 rocn /wa in het harL, j mm1 os RANG Odiial fauii *t>e JEUK D.D.D. *rf\ (p. paademsteïaaa. ÜC2 WRIGLEY Als Beu W voor geheimhouding garaut zijn mag de Raad kennis nemen van het rapport van de Rijkswaterstaat inzake de verkeerskwestie met de Vastewal De Vroedschap verontwaardigd over deze restrictie Dienaresse van de kunst. Het neergestorte vliegtuig werd totaal vernield A *2 fel IF s Jaarverslag T.E.S.O. Vervanging Marsdiep gewenst Tob met langer - ZATERDAG 17 APRIL 1954 TEXELSE 68» JAARGANG No. 6829 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „IK WEET WERKELIJK NIET welk commentaar ik hierop moet leveren!" Aldus burgemeester De Koning naar aanleiding van een door hem aan de Vroedschap voorgelezen schrijven van de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, waarin deze B. en W. berichtte er geen bezwaar tegen te hebben, dat de Raad in kennis wordt gesteld met de inhoud van het door de Rijkswaterstaat opgestel de rapport inzake het verbindingsprobleem Texel-Den Helder, mits de Vroed schap de geheimhouding ervan belooft, waarvoor het gemeentebestuur zich eerst garant dient te verklaren! Mevr. Vrijdag-Keijser vroeg zich in verband met de door de hoofdingenieur gestelde voorwaarde af, waarvoor de Raadsleden hun eed of belofte dienen af te leggen, zij achtte de in genoemd schrijven naar voren gebrachte mentaliteit zo danig, dat zy verontwaardigd opmerkte: „Feitelijk moesten wij, de gehele Raad, terstond en bloc aftreden!" De heer S- Keijser Jbzn. betoogde, dat hier sprake was van grove miskenning van het Raadswezen. „Hiertegen moeten wij een krachtig protest laten horen!" De voorzitter bleek eender standpunt in te ne men en verklaarde dan ook bereid te zijn tegen zulk een brief bezwaar te ma ken. Zoals wel meer gebeurt, was de rond vraag het interessantst of juister: het minst-vervelend, want de eigenlijke a- genda bestond uit benoemingen-zonder spanning, besluiten, welke gedecideerd vielen, kort en bondig, soms na een ge- sloten-deuren-penode van een dik uur. De voorzitter moest beginnen met me de te delen, dat de heer S. van der Vis verhinderd was en dat de heer Joh. van Beem zijn bezwaarschrift had inge trokken Dat betrof diens poging zijn filiaal te De Koog in stand te houden, ondanks het niet nakomen van de door de gemeente gestelde voorwaarden Een oplossing van deze aangelegenheid werd verkregen door de grond aan een ander over te dragen. Goedgekeurd was het Raadsbesluit inzake de invoering van een brandverzekeringsbelasting en ten slotte kwam dan die brief van de Rijks waterstaat op de proppen. De heer S- van Heeringen verwierf 13 stemmen, 1 blanco, bij zijn benoe ming tot ambtenaar, belast met de werkzaamheden inzake de volkshuis vesting in vaste dienst, de heer J. J. Jongedijk alle stemmen voor zijn be noeming als slager aan de noodslachting in vaste dienst. De heren A- J. van der T inde, I. A. Reijerse en A- Witte Czn. werden met resp. 12, 14 en 14 stemmen benoemd tot gemeente-arbeider in vaste dienst en de heer C- G. van Es uit Lei den met 11 stemmen tot commies bij ge meenteweiken; de heer H. J. Weidema, nr 2 van de voordracht, kreeg 2 stem men, terwijl één briefje onbeschreven bleef. Na een stelletje hamerstukken inzake salariëring Directeur TEM, een vast stelling m b. t. de pensioen- en wacht geldregeling voor wethouders, één voor het Alg. Ambtenarenreglement, één in zake de Arbeidsovereenkomstenverorde ning en een besluit betreffende de in koop van pensioen, volgde de behande ling van het voorstel tot toekenning van emge nieuwe straatnamen. Mevr. Vrij dag-Keijser meende, dat wij sterk zijn voor het behoud van oude namen en zij Vlaming nog een belangrijke suggestie deden inzake de toekomstplannen voor Oosterend. De reeds door ons genoemde voorstellen tot grondaankopen gingen eveneens vlot langs, alsmede het voor stel tot de bouw van een nieuwe school te Den Hoorn. Daarop werden de bedra gen van de gemeentel- vergoeding voor het bijz. 1. onderwijs vastgesteld, alsme de enige supp. begrotingen en tenslotte volgde nog de benoeming van de heer G- Snoeij, Hilversum, tot hoofd van de o.l. school te De Waal - met alg. st- Rondvraag De heer Keijser kon worden medege deeld, dat voor de Matthaeus Passion- uitvoermgen alhier geen vermakelijk heidsbelasting zal worden geheven- „Het initiatief werd ook door de Cult. Raad ten zeerste toegejuicht" aldus de voorz. De heren Keijser en Daalder verklaar den, dat zij die de uitvoering hebben bij gewoond zeer genoten hebben. De heer Daalder zei-de erkentelijk te zijn voor de straatverbetering te Ooster end, maar.... nauwelijks is men aan het ene eind gereed of aan het andere wordt de straat al weer door een ande re instantie opgebroken- „Is het niet mogelijk om eerst met andere instanties ^verleg te plegen?" De voorz. zette de problemen uiteen. Voorts vestigde de heer Daalder de aandacht op de groeien de vuilnisbelt aan het einde van de Oos- terender Julianastraat. „Maar is het misschien een meierblis?" vroeg de heer Beumkes „En aan het einde van de Weststraat, bij de T.Beursebank", staat een uit de oorlog daterende belt, die zelfs begroeid is" Aldus weer de heer Daalder. De heer W. Wassenaar merkte op, dat het inkomen van de Drees-mensen zo laag is, dat ook die vijf pet verhoging geen gewicht in de schaal heeft gelegd. De Nooclwet-Drees staat hier in de 4de klasse, terwijl de gemeente in de 2de klasse is ingedeeld- „Laten wij stappen ondernemen om de Drees-mensen in de 3de klasse te krijgen. Wij zitten op een Het laatste applaus heeft geklonken. Nu mag ook de zanger, de toneelspeler voor het eerst eens even aan „ontspanning'' denken Ontspanning dat betekent in de eerste plaats KlNG-pepermunt KING voor zijn vermoeide keel, KING om hem over die kleine inzinking van na de voorstelling heen te helpen. Het is verheugend, welk een weldadige en stimulerende werking er van die natuur zuivere KING-pepermunt uitgaat. In KING is de Natuur zelfs dienaresse van de Kunst geworden! vond het daarom vreemd, dat de naam Suikerweg, zeker een dikke honderd jaar oud, zo maar zou moeten verdwij nen, maar de heer P- Smit herinnerde aan het destijds gedane verzoek van vele bewoners van de Suikerweg om deze weg om te dopen in „Prins Bernhard- laan". Voorz. „Wij hebben ook om ad vies gevraagd aan de heer J. A- van der Vlis, maar ook hem bleek niet békend of aan die naam Suikerweg emg historisch feit verbonden zit". Waarop mevr. Vrij dag repliceerde, dat men bij een korte rondgang wel een ceel namen kan te genkomen welker herkomst in het duis ter van het verleden is gehuld- Hierna werd overeenkomstig de voorstellen van B en W besloten. Vervolgens werden de uitbreidingsplannen voor De Koog, De Cocksdorp, Oost, Oosterend, Oudeschild en De Waal onder de loupe genomen en de herzieningen ervan vastgesteld, be halve die voor Oosterend, welke wegens een schriftelijke ingekomen reclame nog even aangehouden werd. Wethouder De Waard gaf weer een lesje in geografie weg, terwijl de heren J. Daalder en J eiland en nog wel een vacantie-eiland met tamelijk hoog levensonderhoud. De overheveling naai de 3de klasse geeft een hogere uitkering van f 4,per maand". Wethouder De Waard merkte op, dat men de Drees-mensen, dank zij een enquête onder de winkeliers in 1947 van de 5de naar de 4de klasse had we ten te brengen- Dit kunnen wij thans op nieuw entameren. Gelet op de prijzen verhouding is dit gerechtvaardigd". Voorz.: „Als het ons niet lukt zal de Soc- Dienst eenzelfde verhoging moeten toepassen". De heer Keijser stemde met de voorz. in, terwijl wethouder Hin be toogde, dat men meer en meer tot de conclusie komt, dat het leven op het platteland zeker niet goedkoper is dan dat voor de stedelingen. De heer P Smit bepleitte opruiming van „de ben de" bij het Buurtje te Oudeschild, waar men het werk niet heeft afgemaakt. De heer De Waard schreef dit toe aan ur genter werkzaamheden: de weg door de duinen achter De Koog en die door de Krim. Er is een tekort aan arbeidskrach ten „Wij overwegen nu de weg door de VARKENSPEST De burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van heden de invoer van varkens, verband met elders heersende varkens pest, is verboden. Texel, 14 April 1954- Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris VERKIEZING PROVINCIALE STATEN Uitoefening kiesrecht door personen die in dienstbetrekking zijn De burgemeester der gemeente Texel herinnert in verband met de aanstaande verkiezing van de leden van de provin ciale staten aan de onderstaande bepa lingen der kieswet- Volgens artikel I 10 der kieswet is ie dere werkgever verplicht te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienst betrekking is en bevoegd is aan de ver kiezingen deel te nemen, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tussen 's morgens acht uur en 's middags vijf uur daartoe gelegenheid vindt. Deze verplichting geldt niet ten aan zien van werknemers, die uit hoofde van hun dienstbetrekking op de dag der stemming tussen deze tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in een gemeente, waar zij be voegd zijn aan de stemming deel te ne men, of in een aangrenzende gemeente. Volgens artikel X 10 der kieswet wordt overtreding gestraft met hechte nis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeven tig gulden. Texel, 13 April 1954- De burgemeester voornoemd, DE KONING VERKIEZING PROVINCIALE STATEN De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 21 April 1954 van des morgens acht tot des namiddags vijf uur de stemming ter ver kiezing van de leden der provinciale sta ten zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplichting, be doeld in artikel I 9, der kieswet. Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is ver plicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewe zen stemdistrict. Voorts wijst hij op het bepaalde in artikel 128 van het wetboek van straf recht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar- Texel, 13 April 1954. De burgemeester voornoemd, DE KONING Krim aan te besteden, opdat hij vóór het seizoen klaar is- De heer K, Beumkes vroeg of er van de mosselvisserijvergunningen al iets naders bekend was- Bij geruchten had hij gehoord, dat er al vergunningen zijn uitgegeven. Voorz „Als dat waar is hebben wij een sterk heft in handen- El ders vergunningen uitgeven en Texel laten zitten!" De heer Beumkes: „Ik hoor, dat er voor Texel reeds negen ver gunningen zijn uitgegeven" Vooz.: „Mi nister Mansholt heeft op de visserij ver gadering de Waddenzeevissers niet ge noemd, wel de 40 vissers van het IJssel- meermaar gelijke monniken, gelij ke kappen! Ik zal mij daarom eens met de betrokken instanties in verbinding stellen" De heer Beumkes vroeg vervol gens hoe het staat met de verbetering van het fietsoad achter Den Hoorn naar paal 9. Weth. De Waard: „Dit staat op de rij wielpadenbegroting, waarop nog geen goedkeuring is ontvangen". Dhr Beumkes „Men zou de weg vanaf de sahuur van Lap een andere richting kunnen geven. Duizend meter Noordelijker kan men via een oud jutterspad zeker 600 meter uitwinnen en daar heeft men bovendien vlak veld"- Mevr. Vrijdag vond het jam mer, dat de Schilderweg beplant is, zo dat straks het uitzicht vanaf Den Burg op de Hogeberg verloren is. Weth. Hin: „De bomen zijn slechts ter beschutting van de toekomstige heg geplant, de bo men worden daarna weer gerooid"- De heer Merkx werd geantwoord, dat de vertegenwoordiger van de gemeente op de TESO-vergadering (de gemeente heeft een aandeel van f 5,zich bij stemmingen te houden heeft aan de laatste Raadsbeslissmg. Weth. Hin- „Het spijt ons, dat het rapport van de Rijks waterstaat (nog) niet door de Raad kan worden bestudeerd. Weth. De Waard: Inzake de brief van de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat - welks redactie ik volstrekt niet bewonder - moet ik op merken, dat wij vergeten, dat wij 't tem po wiil'len bepalen waarmede deze in stantie het bewuste rapport wereldkun dig wenst te maken". Dat er over de bewuste brief nog wel meer woorden gezegd zijn, is reeds bij de aanhef van dit verslag medegedeeld. Om half zeven volgde sluiting. 1 5 2SJ# yfe Hierboven het vliegtuig waarmede de 25-jarige Drost, Enschede, Dinsdag ochtend boven vliegveld Texel neerstortte. Het toestel werd totaal vernield en de piloot was dan ook opslag dood. Het ongeluk gebeurde toen de vliegenier een sleepzak zou aanhaken en moet zijn veroorzaakt door het plotseling uit vallen van de motor. Heden vindt te Enschede de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van deze jeugdige en veelbelovende vlieger Aan het Jaarverslag der N V. TESO, Donderdagavond in „De Oranjeboom" uitgebracht door de directeur, de heer J. J. van der Vlies,- ontlenen wij: De heer G. Bakker Pzn. werd herko zen als commissaris- Op 8 November overleed de heer M. E. Sinke, dekknecht die reeds lange tijd ziek was geweest. Kapitein List vierde op 11 Juni zijn zil veren jubileum bij de Mij. Door de storm van de 1ste Februari 1953 richtte het water schade aan in het pakhuis te Oudeschild liggende goe deren- Het wachtlokaal te Den Helder, geheel vernield, kon dank zij de grote medewerking van de gemeente Den Helder, met zeer weinig kosten worden hersteld. De in de „Eendracht" door het water verraste bus werd door de fa j Met zo goed mogelijk hersteld. Op 26 April werd op het Marsdiep een jol opgepikt; een der twee schipbreuke lingen was reeds overleden- De eisen aan ons reddingsmatenaal gesteld waren 100 pet zwaarder dan het jaar daarvoor. Dit bracht belangrijke uitgaven met zich mede. De „Dokter Wagemaker" deed 345 vaardagen dienst. Meer en meer wordt gevoeld, dat het reserveschip „Marsdiep" niet meer in staat is om als hoofdschip te fungeren- De vervanging van dit schip is dan ook voor de naaste toekomst zeer gewenst. Voordat tot de zo hoog nodige ver vanging van de „Marsdiep" kan worden overgegaan, zal eerst een uitspraak moe ten komen hoe en waar de aanlegplaat sen te Texel en Den Helder zullen wor den gemaakt. Het bestek voor een nieuw schip (met zijlading - red.) ligt geheel uitgewerkt klaar. In het najaar werd op Zondagen een extra dienst ingelast ten behoeve van de voetbalclubs. Er werden 1757 reizen ge maakt met de „Dokter Wagemaker", 274 door de „Marsdiep" en 539 door de „Voorwaarts". Dc verlenging van de „Dokter Wage maker" voldeed geheel aan de verwach- l ng. De financiële resultaten werden hierdoor zeer gunstig beïnvloed- Buiten de gewone afschrijving van 5 pet werd een extra afschrijving toege past van 10 pet. (Totaal voor bootbedrijf f 5-8.127.42, bus f 22.365,Inkomsten passagiers- en vrachtvervoer boot f464.476,72 ('52 f 431-285,95). Bedrijfs kosten boot f427.760,59 ('52 f406.525,09)- Deze verhoging is een gevolg van de stijgende lijnen, hogere pensioenpremies, Vervolg pagina 2. in diverse fijne smaken. 32 cent per 100 gram. Let op de naam RANG op het betchermend omhulsel van ieder „Rangetje NOG DRIE KAMERS VACANT Naar aanleiding van ons bericht als zou het Rusthuis reeds volgeboekt zijn. deelt men ons mede, dat er nog drie ka mers open zijn- Gegadigden gelieven zich dus wel te haasten. GEMEENSCHAPSGEVOEL In de Woensdag gehouden vergadering van de Raad onzer gemeente heeft wet houder De Waard zijn erkentelijkheid betuigd in eerste instantie aan de Kerk voogdij der Herv- Gemeente van Den Hoorn voor het disponibel stellen van grond en speciaal aan de heer M. J. Kikkert, die op grond van algemeen be lang bereid bleek een halve bunder land aan de tegenwoordige huurder van het toekomstige bouwterrein (nieuwe school) af te staan. „Het gaf mij voldoening, dat er zoveel gemeenschapsgevoel aan Den Hoorn gevonden werd om uit de im passe te geraken" Aldus dhr De Waard- De nieuwe school zal verrijzen aan de nieuw, ten Zuiden en parallel aan Ach terweg, te projecteren weg en wel te genover werkplaats Troost en bij boer derij gebr. S. en C- Lap. CHAUFFEUR GAF GEEN VOORRANG De chauffeur W W- werd door de Helderse kantonrechter veroordeeld tot vijf gulden boete omdat hij op de hoek Bosweg-Weststraat te Oosterend geen voorrang had verleend aan het luxe au tootje van de heer J. D- De eis was één gulden hoger geweest Niet krabben. De helder viool- bare D.D.D. kalmeert de Jeuk In enkele seconden, doodt de ziekte-kiemen, geneest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUID A ANDOENINGEN 45 en 40 JAAR GETROUWD Op Dinsdag 20 April a.s hoopt het echtpaar S. Hm en M- Hin-Witte, Molen straat 40, Den Burg, zijn 45-jarige echt vereniging te vieren. Het echtpaar N- Maat en J. Maat- Kuyper hoopt op Vrijdag 23 April a-s. zijn 40-jarig huwelijksfeest te vieren- Een goede dag en nog vele jaren toe gewenst. verhoogt Uw werlduet. b«vord«rt Uw ^"kwiii ••'lust en #0 v'rlrl,l de echte kauwgom »PI/»v«nerlng.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1