9 roen /wa in het harL American De Hoornder o.l. school bestaat drie kwart eeuw Stuurt Texelstroom het op een uitputtingsoorlog aan Op 24 April 1876 werd de eerste steen gelegd door Jan Mzn Daalder Op reis Culturele Raad adviseerde Teso tot in richting van huiswerkbox voor de scholieren Texels Museum zal Oudheidkamer beheren Nieuwe zinkstukkeri voor het Horntje ^e,,,*asseijcJ goed Goud in wrak bij Razende Bol blijft lokken WOENSDAG 21 APRIL 1954 TEXELSE 68. JAARGANG No- 6830 COURAN Uitgave N.V. v.h. Langevcdd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 ns Dit is de oud? school, die bijna 75 jaar bestaatZo, op een mooie vjorjaarsdag, lijkt het nog zon slecht bouwsel niet, maar bij regen treden er vele lekkages op. „Het verhelpen van de gebreken zou slechts met zeer hoge kosten kunnen geschieden, terwijl alsdan geen redelijke oplossing zou worden verkregenal dus het gemeentebestuur. Daarom is de uitgave van 180.000 voor de nieuwe school ten volle verantwoord. Den Hoorn krijgt bin nen afzienbare tijd een nieuwe moderne school. De bouw er van is op de door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen sa mengestelde urgen- tielijst scholenbouw 1954 geplaatst en B- en W. schreven vori ge week al aan de Raad onzer gemeente, dat het dringend ge wenst is over te gaan tot de bouw van een nieuwe schooi te Den Hoorn. De school zal dan op een veel gun stiger punt verrijzen, niet meer aan de Dorpsstraat. Toen de jeugdige Jan Mzn. Daalder op de 24ste April 1879 de eerste steen van de tegenwoordige vele gebreken vertonende school, gelegen aan de Dorpsstraat plaat ste, toen was Den Hoorn nog een dorp, waarin men kleuters van vroeg tot laat in de Dorpsstraat kon laten spelen, maar ook Den Hoorn werd opgenomen in het moderne tijdsbeeld: auto's zijn er geen bijzondere verschijningen meer en het aantal Hoornders dat bromfietst zouden wij met gaarne de kost willen geven. Eindelijk dus een nieuwe school voor Den Hoorn, dat op 24 April a-s. precies vijf-en-zeventig jaar geleden de eerste steen voor de tegenwoordig nog in ge bruik zijnde school zag leggen. Mis schien vond men het een keurig gebouw maar dan moet u rekening houden met de toenmalige maatstaf. Heeft u wel eens kinderen van toen in hun hechte kleding gezien? Zelfs bij eendenkukel- tjes weer liepen en speelden ze in dikke kleren en wie dorst het aan, de zon te laten stralen op ontblote armen of ont blote benen?? En waarom dus een school met een zee aan licht en. lucht? ,,De ventilatie, alsmede de natuurlijke lichtinval voldoen niet aan redelijke ei sen" zeggen B en W nu. Vroeger had men daar volstrekt geen oog voor- De zon was goed om bij te lichten en lucht kon o zo gevaarlijk zijn als die ging tochten". ,,De eerste school stond op de plaats waar Gernt Kikkert z'n timmermans werkplaats heeft gebouwd" aldus ver telde ons een oudere Hoornder. U kunt er van op aan, dat die eerste sahool hele maal spotte met de begrippen, welke wij hebben t.a-v. de eisen, welke aan de mo derne schoolgebouwen worden gesteld Nee, Den Hoorn krijgt met alleen een nieuwe sahool omdat de leerlingen ge stoord worden door het verkeer door de belendende Dorpsstraat: bij de „vele ge breken" denken wij allereerst aan de lekkages bij regenval en aan de water doorlatende muren. Dat is een ongezon de toestand en daarom feliciteren wij Den Hoorn en haar jeugd met het Woensdagmiddag in de Raadszaal geno men besluit- Verschijnf Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. SCHOOLVOETBAL Evenals vorige jaren zal in de maand Mei het schoolvoetbaltournooi wederom plaats vinden. Een en ander is thans geregeld en de loting heeft plaats gehad met het vol gende resultaat. Groep A: terrein Emmalaan. 1. OLS Den Burg 2- De Cocksdorp 3. Oosterend 4. CVO Den Buig 5. Den Hoorn Groep B: terrein Hollewalsweg 6- RK School Den Burg 7. Eierland 8. Oudeschild 9. De Waal 10- De Koog Er wordt gespeeld op Zaterdag 15 Mei en Zaterdag 22 Mei. De finale tussen de twee hoogst ge plaatste ploegen uit beide groepen heeft op een nader vast te stellen datum plaats. In één der volgende Texelse Cou ranten zal het wedstrijdschema worden opgenomen, met de aanvangstijden en de namen der schiedsrechters. Jongens jullie weten nu het een en ander en ga in de Paasvacantie maar al vast een fris partijtje oefenen- BOND PLATTELANDSVROUWEN De laatste bijeenkomst wordt in ver- oand met de ULO-avond een week vroe ger gehouden en wel op 22 April. Hot is bezwaarlijk om op zo'n korte termijn convocatie's rond te sturen zodat dit be richt als uitnodiging voor de leden geldt- Wij rekenen voor de laatste maal in dit seizoen op een flinke opkomst. dan Uw spoorkaartje ge- (jJ haaldbijdeV.V.V..,Texel" PLOEGEN MET MUZIEK, OOK IETS VOOR DE TEXELSE LANDBOUWER?? De landbouwer P. G. Goelema te Dut ten rijdt tegenwoordig voor zijn genoe gen op zijn tractor. Als eerste in Neder land kan hij tijdens het ploegen, e<^en en andere werkzaamheden luisteren naar muziek, weerberichten en wat er verder van zijn gading in de aether is. Zijn (Diesel-tractor is daartoe uitge rust met een Philios autoradio-ontvang toestel, dat in een metalen kastje achter zijn zitplaats is aangebracht. Het toestel speelt op een normale accu en het *.*e- luidsvolume overtreft verre het gebrom van de motor. Op 200 meter afstand is de muziek nog goed te horen. Bij regenachtig weer kan de voorzijde van het kastje, waarin zowel ontvangap paraat als luidspreker een plaats hebben gevonden en dat bovendien nog als klankkast werkt, door middel van een plastic-kapje worden afgeschermd. De heer Goelema vindt on zijn modern be drijf tijdens het vaak geestdodende werk op het land een radio onmisbaar Deze maand kwam dg Culturele Raad wederom bijeen. Het College van B. en W. heeft inmiddels verschillende door deze Raad uitgebrachte adviezen overgenomen Hierover valt het navol gende mede te delen. Scholierenvervoer Het is gebleken, dat onder een be langrijk deel van de bootscholieren de wens leeft om aan boord van de „Dok ter Wagemaker" huiswerk te kunnen maken De bestaande accomodatie van de boot is hiervoor echter ongeschikt. Door de N.V. TESO zal - in samenwer king met de gemeente - op advies van de. Culturele Raad worden overgegaan tot de inrichting van een huiswerkbox aan boord van genoemd schip- De Cul turele Raad heeft goede hoop, dat de in richting spoedig zijn beslag zal kunnen krijgen. De vestiging van een jeugdbi bliotheek aan boord heeft eveneens zeer goede kansen. Noordhollands Philharmonisch Orkest Het concert van het Noordhollands Fhilharmonisch Orkest op Donderdag 3 Juni a.s. in de Ned- Herv. Kerk te Den Burg zal doorgang kunnen vinden. Voor het concert blijkt een bemoedigende be langstelling te bestaan In de loop van Mei zal een voorverkoop van kaarten op alle dorpen worden georganiseerd, tegen prijzen van f 1,50 en f2,De vereni gingen die reeds plaatskaarten bestelden zullen deze direct bij aanvang van de voorverkoop ontvangen. De muziekcom- missie van de C. R- zal vooraf een toe- .ichting op het te geven programma in de courant doen opnemen. Contact-orgaan muziek- en zangverenigingen De vorming van een contact-orgaan voor muziek- en zangverenigingen wordt door de C. R ten zeerste toegejuicht. Verwacht wordt, dat het orgaan voor de ontwikkeling van zang en muziek van zeer grote betekenis zal kunnen zijn. Het is verheugend dat een gelijke be reidheid tot samenwerking en onderling overleg ook aanwezig is bij de toneel verenigingen. Ook hier zal een samen werking en een onderling overleg van grote waarde kunnen zijn- Jeugd-enquêtc De Jeugd-enquête heeft thans zijn defi nitieve vorm gekregen. Het wordt wen selijk geacht met de enouête een proef le nemen, teneinde te kunnen beoorde len of de resultaten aan de gestelde ver wachtingen zullen voldoen Als proef school is uitgekozen de o.l- school te Den Hoorn. De enquête zal spoedig na de Paasvacantie worden ingesteld. Combinatie oudheidskamer - Texels museum. De gemeenteraad heeft besloten het door de Culturele Raad uitgebrachte ad vies inzake de inrichting van het per ceel Kogerstraat 1 tot oudheidskamer op te volgen De oudheidskamer zal wor den overgedragen aan de „Stichting Texels Museum", die voor inrichting en beheer zal zorgdragen. De Stichting Texels Museum heeft zich reeds bereid verklaard het gebouw over te nemen van de gemeente. De Culturele Raad acht het niet mogelijk met het perceel nog dit seizoen een zodanige opzet te verkrijgen, dat een verantwoorde start mogelijk is- In verband hiermede zal eerst na afloop van het seizoen 1954 een aanvang worden gemaakt met de in richting van het gebouw. Stichting Dorpshuis Den Hoorn De vorming van een voorlopig be stuur te Den Hoorn voor de stichting van een dorpshuis acht de Culturele Raad zeer bemoedigend. De Raad be sloot in principe het voorlopig bestuur alle mogelijke medewerking te verlenen- 0~ 25 Mei a.s zal de Raad wederom bijeenkomen- EERBIED VOOR DE DIEREN De Ned. Ver- tot Bescherming van Dieren doet weer een ernstig beroep op de politie, de ouders, de opvoeders en de jeugd, om aandacht te schenken aan on ze gevleugelde vrienden de vogels, die nestelen gaan. Verleden jaar werden in de maanden April, Mei en Juni duizen den vogelnesten uitgehaald en vernietigd Laten wij toch voor ogen houden het i woord van AJbert Schweizer, n.l. „Eer bied voor alles wat leeft en groeit" Wij kunnen onze vogels niet missen- Voor een groot percentage is ons land cultuurland en dat wil zeggen, dat* wij de vogelstand ijverig moeten bescher men. Wij denken aan insectenplagen en de nadelige gevolgen ten aanzien van de oogst. Gebruikers van gerookte paling heb ben nogal eens de gewoonte om de kop pen, waarin scherpe vishaakjes zijn, op straat en in vuilnisemmers te deponeren. Honden en katten eten hiervan, met al le ellendige gevolgen van dien. Het ver dient daarom aanbeveling om deze kop pen, voordat men ze aan dieren te eten geeft, te verwijderen van de haakjes, dan wel dat men deze koppen vernietigt (verbrandt)- DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN HET CADEAU-STELSEL In haar rapport inzake de wenselijk heid tot regeling van het cadeau-stelsel komt de commissie uit de Kamers van Koophandel in Nederland tot de con clusie, dat het vraagstuk van het ca deau-stelsel dermate gecompliceerd is, dat het uiterst moeilijk moet worden ge acht tot een objectieve beoordeling te geraken. Het komt aan de commissie dan ook aanbevelenswaardig voor, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken zich van een uitspraak m deze materie onthouden. Dit rapport heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de Commissie voor MiddenstandSbelangen en in het Bestuur onzer Kamer- Als conclusie daarvan kan worden medegedeeld, dat het Bestuur in over weging geeft te besluiten, dat de Kamer van oordeel is, dat het wenselijk is op korte termijn een wettelijke regeling in het leven te roepen. Zoals sommige Texelaars wel weten - de vissers weten het in ieder geval - is de Texelstroom een water, waarmede degenen, die verantwoordelijk zijn voor het be- en onderhoud der dijken, ge ducht rekening hebben te houden. Texelstroom toch richt zich vanuit het Waddengebied via het Horntje langs de Stuifdijk op Kaaphoofd, het punt, gele gen nabij de vuurtoren van Huisduinen Voor de polder Het Horntje, het bolwerk van Texels Zuidoostpunt, heeft de Rijks waterstaat dan ook een zeer zware dijk aangelegd- Voortdurend wordt die dijk aangevallen en sinds 1908 heeft men daar al meer dan honderd zinkstukken onder de oppervlakte laten verdwijnen. „DE MOK" GAAT FEESTVIEREN Het cabaretgezelschap van André Car- rèl zal morgen in De Oranjeboom een avond met baj na verzorgen voor de jongens van het Ampme-oefenkamp De Mek, die inderdaad wel eens een ver zetje mogen hebben Er komt een band van zeven voortreffelijke musici mee en het belooft dan ook een aardige avond te worden, tenzijnu ja, u voelt het ook zonder strepen wel, dat „De Mok" geen feest kan vieren zonder een aantal Texelse schonen in hun midden en zij, alsmede andere burgers worden hierbij hartelijk uitgenodigd voor het cabaret dat gratis toegankelijk is. Kaarten ver krijgbaar bij de VVV in de Parkstraat en in De Oranjeboom zelf. GIFTEN WITTE KRUIS Oosterend: J. K. 2,50, J. H. 2,50; W.T 2,50; M E 2,50; J. B. 2,50; W W. 1, J. V- 2.50; J. T 2,50. Den Burg: C H. 2,50, fam. B. 2,50; fam H. 2,50; R. H. 2,50; M. J- B. 2,50; D V. 2,50; B. 7,50; H. S- 1,—; C. v. G. 1.—; H K. 2,50; J. H. 2,50; C. v. B 2,50; P. vd S. 2,50; Oude schild S. H 5,50, De Waal H. H 2,50; fam. M. 2,50; Den Hoorn W- W. 5. Verrassend goed smaakt zo'n zelfgeroldc Amerikaanse sigaret van „American Star" „American Star" is échte Amerikaanse sigarettentabak, bijzonder zacht en geurig. Let op het moderne platte pakje, handig om uit le rollen! ccut NIEMEIJER'S TABAK - TABAK UP Z'N BEST! Daar ter plaatse wordt regelmatig ge peild en steeds weer ervaart men wat Texelstroom wel vermag. Vóór de dijk vindt men de z.g stortberm, maar nog meer voorwaarts, wij zouden kunnen zeggen in de vuurlinie, bevinden zich zg. zjnkstukken. Vorig jaar heeft men er zeggen in de vuurlinie, bevinden zich zg. zullen er niet minder dan 14 worden ge deponeerd met een gezamenlijke opper vlakte van ruim 12.000 m2. Dit werk is dezer dagen opgedragen aan de fa. Weynands en Corned te Wer kendam- Vier maanden zal de uitvoe ring ervan in beslag nemen. Inmiddels is reeds een aanvang gemaakt met de vervaardiging van het eerste zinkstuk, waarvoor het materiaal van elders wordt aangevoerd. Sinds 1908 heeft de verdediging van Het Horntje al enige millioenen gekost, zodat het alle schijn heeft alsof Texelstroom het op een uit- ppttingsoorlog aanstuurt Reeds geruime tijd bestaan plannen tot berging van het goud in het in de eerste wereldoorlog in de buurt van de Razen de Bol getorpedeerde Duitse schip Rena- te Leonhardt. De Nederlandse initiatief nemers hebben een coöperatieve ber gingsvereniging Renate Leonhardt u-a., opgericht. Men wil de berging uitvoeren met een grote werkput. De voorbereidingen zijn al ver gevor- dcid. Dezer dagen zal opnieuw een schip werden gezonden naar de plaats waar het gezonken schip ligt- Aldus „Het Vrije Volk" Men zal hier peilingen verrichten en nagaan of er zach nog veranderingen hebben voorgedaan. Er zal weer een Wichelroedeloper meegaan Dit werd meegedeeld door de juridische adviseur van de bergingsverenigimg. mr. dr P. Lucas in Den Haag. Wat het goud betreft beschikken de .mtiatiefnemers niet alleen over de ver klaringen van enige vroegere Duitse schepelingen. Ook een ervaren wiohel- :oedeloper heeft enkele malen boven en uendom het wrak gevaren en toen tel kens op precies dezelfde plaats een ster ke uitslag op goud met de roede verkre gen- Er zou zich in het wrak 17.000 kg gtud ter waarde van 72 millioen gul den bevinden. Voorts wordt aange nomen, dat er nog een grote partij ca caoboter in het schip aanwezig is. De heer Lucas deelde mee, dat er naar schatting nog wel de helft van de partij 700 ton aanwezig is, die na raffi nage nog ongeveer drie millioen gulden zou opbrengen. Er zou dezer dagen al een bod van f 5,per kg zijn gedaan. De peilingen werden verricht door de bekende duiker P van der Schans. De aan de berging verbonden kosten zullen ongeveer 350.000 gulden bedragen. Financiers in Zwitserland hebben zich bereid verklaard de hele zaak de „concessie" voor de berging te kopen. De inii ti atief nemers voelen hiervoor oJhter niets- In de eerste plaats niet, om dat bij succes de grote winst in dat geval naar het buitenland gaat en.in de tweede plaats, omdat het hun eer te na ös de berging te laten uitvoeren door buiten landse financiers in plaats van door ei gen landgenoten. Er is evenwel nc - niet voldoende ka pitaal om de berging te doen uitvoeren. Daarom heeft het bestuur besloten de gelegenheid te openen voor een aandeel in de onderneming in te schrijven. Men heeft daarbij gedacht aan aan delen in stukken van 25, 50 en 100 gul den, waarbij men betrekkelijk weinig riskeert- Daarover zal nog een prospec tus verschijnen. In dit verband merkte de heer Lucas op, dat bij een volledig slagen van de berging er, na aftrek van de verschillende kosten onder andere een flinke post voor door de vereniging te betalen vennootschapsbelasting naar schatting veertigmaai de nominale waarde van het aandeel kan worden uit betaald. Zou onverhoopt de berging van het goud mislukken, dan blijft nog de lading cacaoboter over. En als de berging geheel zou misluk ken? De heer Lucas zei, dat theoretisch deze mogelijkheid bestaat- Het is echter volgens hem bijna niet aan te nemen, dat hel met de moderne hulpmiddelen in het uiterste geval niet zou lukken ten min ste de lading cacaoboter los te krijgen. Dan zou men in eik geva] voldoende hebben om de ondernemingskosten en de mleggelden (aandelen) van de in schrijvers/deelnemers te dekken. Ten slotte werd nog meegedeeld, dat Llovds in Londen zich bereid hebben verklaard de wer.krvut en het vervoer daarvan te verzekeren.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1