Humeurig April stelde de toeristen erg teleur Eens selecteerde de Texelse schapenboer op eenlingen r De olieverontreiuiging talloze vogels maakt van de zee tot slachtoffer Nog lang niet alle melk van hoogste kwaliteit „Het gaat toch nog door een watje zeggen sommigen Werden er meer geboren, dan werden ze meestal direct afgemaakt TEXEL trok het Paasweekend vele vreemdelingen: alom wapperden de vlaggen voor hotels en pensions, ten te ken, dat er gasten gearriveerd waren. De meeste gasten waren Duitsers, maar er kwamen ook enige Zwedeü, Engelsen en Belgen- Zij namen uiteraard hun au to mee en Teso heeft dan ook vele goed- bezette dekken gekregen. Maandagmid dag stak een club fietsende Duitsers o- ver. Voorts was er een school uit Am sterdam. Maar veel dagjesmensen za£ je niet, daarvoor was het weer te grillig. Nog nimmer hebben wij op Texel met de Paasdagen zoveel toeristen gezien, maar nimmer zullen zij ook zó beet ge nomen zijn door het weer: toen zij hun weekendplannen opmaakten was het lief lenteweer met een hoge temperatuur, doch toen de Paaseieren op tafel kwa men deed April ineens een ander mas ker voor en trok zich niets van de toe risten aan, die waren gekomen om mee te genieten van het milde voorjaar- Ze ker, Eerste Paasdag scheen de zon van vroeg tot laat, maar de Noordenwind was even lang in actie en Tweede Paas dag kreeg die koude Noordenwind assis tentie van een dikwijls zware bewolking, waaruit nu en dan 'n buitje neerdaalde. De natuur was van streek: In Zuid- Limburg had het behoorlijk gesneeuwd en op Texel leek het wel November: bij „Hermanshoeve" had een clubje wande laars het oppertje van een tuinwa] ge zocht en overal zag je de lammeren in de luwte van de tuinwallen zitten. Langs de Westerweg had een veehouder, die zijn tuinwal had laten slechten een muurtje van pakken stro midden in het land geplaatst en de lammeren waren er dankbaar achter gekropen. Op een bun ker langs het strand stond de uitnodi ging „De koffie is klaar", maar er was geen ober te zien. „Twee mensen, daér" wees een jon getje, gehuld in een zware jekker met capuchon- Ja, die twee mensen op het wijde strand vielen op. Er waren nog geen badhokjes en nergens ontdekten wij een ijsco-karretje. In De Koog had het winterse beeld nog de overhand: het merendeel der lunchrooms en snackbars zat nog dicht en waar men de zaak ge opend had was het nu niet bepaald een dringen om een schoteltje zus of zo. Doordat wij de laatste weken prac- HOE STEMT TEXEL? HEDEN zal ons land weer in het te ken van de „Verkiezingsstrijd" staan. Over het algemeen komen velen de ver kiezingen voor de Tweede Kamer en de Gemeenteraad veel interessanter voor, maar toch zijn wij allemaal weer be nieuwd, hoe er gestemd zal worden en daarom zullen wij - redactie Texelse Courant - de uitslagen weer aan de ge vel van de drukkerij annonceren. Hier volgt ter oriëntering de uitslag in 1950: P- vd A. 1811 stemmen; KVP 1203; CPN 145; AR 609; WD 745; CHU 317; KNP (Weiter) 6; Staatk. Geref. Par tij 9; Geref- Pol. verbond 10. Totaal 4855. NIET ALLE KIEVITEN AAN DE LEG Er zijn dit jaar niet zoveel kievits eieren aangevoerd als vorig jaar. Zoals bekend mogen deze eieren tot 19 April worden geraapt. Een der poeliers ver telde ons, tot 19 April 1650 kievitseieren te hebben ontvangen, maar vorig jaar werden daar tot de Paasdagen (5 en 6 April) 1400 stuks aangevoerd. De laat ste dagen werden er maar erg weinig gevonden: de meeste kieviten zitten nog in troepen bij elkaar en denken er nog niet aan hun vrijgezellenleventje vaar wel te zeggen- OVER DE KOP GESLAGEN Een jongeman uit De Koog mocht Tweede Paasdag even een ritje maken op een motor, maar ter hoogte van de Peperbus bij het Mienterglop verloor hij bij het overschakelen de macht over het stuur en sloeg over de kop. De berijder kwam er best af, beter dan de motor, die wel even méér dan een schrammetje kreeg. AUTO CONTRA GARAGEDEUR Een dame uit De Koog zou een auto uit een gardge rijden, maar door misver stand - de motor stond met de achteruit aan de wielen gekoppeld - kwam het voertuig heel onzacht in aanraking met de nog niet geopende garagedeur, zodat er brokken ontstonden- S.V. Texel Uitslagen: 4e kl. A Schagen-DTS 22; RKAFC-Grasshoppers 20; BKC-Oude- sluis 21. Texel 3-Geel Zwart 2 12; Adsp. Flevo A-Texel A 06. Een heel rustig Paas- programma dus. Tegen Geel Zwart, dat met 9 man speelde, stelde T 3, dit jonge elftal met behoorlijke spelers, ons teleur- In het veld ging het, wat aanvallen betreft, dikwijls goed, maar om af te weiken is snelheid en doorzetten nodig. Dat een verdediging een aanvalslinie van drie man niet kan uitschakelen, wil er bij ons niet in. Slecht afdekken en verkeerd op stellen, gaven de G.-aanval nog voldoen de gelegenheid om gevaarlijk te worden- Spoedig profiteerde Peter de Brok van een aangegeven bal, maar toen de l.vleu- gel van G even later onbedreigd het doel naderde en Cees de bal zou keren, kwam Krijn er tussen en scoorde in eigen doel. G nam daarna de leiding uit een corner. Door gestaag verdedigen met enige ge vaarlijke aanvallen kwam er in de stand geen verandering meer. De op het laat ste moment ingeschoten corner, die n.b- met de hand werd bewerkt, maar toch nog doel trof, werd door de scheidsrech ter om ons onbegrijpelijke reden afge keurd. A.s. Zondag: DTS-Texel?!; Texel 2-VZV 2; Adsp- Succes A-Texel A; Cooksdorp A-Texel B. tisch geen regen hebben gezien, liggen de weiden er erg winters bij. De grasmat is één grauwe ruigte en het was waar lijk geen luxe, dat een schaap zich te goed deed aan een belegen voerbiet Hotel „Texel" had 's avonds vele gas ten in haar balzaal bijeen waar een in tiem thé-dansante was georganiseerd en op de Tweede Paasdag was er bal in „Casino". Daar kon men zich in ieder gevaj warm werken. WIJZIGING UITBREIDINGSPLANNEN Het Hoofd van het gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat van 21 April 1954 af gedurende vier weken, al zo tot en met 19 Mei 1954 voor een ieder ter inzage zal liggen een ontwerp van een plan van uitbreiding in onderdelen voor Den Hoorn, alsmede een ontwerp van de bebouwing9voorsdhriften, waarin de bestemming in genoemd plan van uit breiding in onderdelen bepaald, nader wordt omschreven. Gedurende de voormelde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Texel, 15 April 1954. Het Hoofd van het gemeentebestuur C. DE KONING. Eind October werd in Londen een inter nationale conferentie gehouden over het vraagstuk der olieverontreiniging van de zee. georganiseerd door een officieus actie comité, samengesteld uit vertegenwoordi gers van de scheepvaart, het toerisme en de natuurbescherming. Een internationale bespreking van het olievraagstuk is wel zeer urgent, volgens een ruwe berekening wordt alleen voor de West-Europese kusten jaarlijks al een hoe veelheid in de orde van 30 millioen ton olie en met olie verontreinigd water in zee ge pompt! Het gevolg is een toenemende ver ontreiniging van de Engelse. Belgische en Nederlandse stranden, en een massale sterfte van zeevogels, die met de olievelden in aanraking komen. De meeste zware aardoliën en aardolie- residuen kunnen, enigszins getransformeerd onbeperkte tijd op zee blijven drijven, zij het in zeer dunne vliezen, die evenwel bij aanspoeling weer verdicht kunnen worden. Een eventueel internationaal verbod tot het spuien van olie en oliehoudend water heeft pas zin als er voor de scheepvaart alternatieve mogelijkheden bestaan om haar olieresten en residuen op economisch aanvaardbare wijze te lozen. Er zijn hier voor verschillende procédé's ontwikkeld, afhankelijk van het type der schepen en andere omstandigheden. Enkele mogelijk heden zijn: 1 het laten bezinken van spoelwater bij het uitspoelen van olietanks, waarvan vervolgens het grootste deel zonder be zwaar kan worden gespuid en de rest bewaard zal moeten worden tot in de haven, 2 het aanbrengen van installaties tot het opnemen van olieresten en -residuen in de voornaamste havens (oliehavens, dokhavens, andere havens) 3. het gebruik van separatoren voor ver schillende categorieën van schepen. Hiermede zijn reeds zeer bevredigende resultaten bereikt: zo worden thans b.v. op alle nieuwe Britse oorlogsschepen separatoren aangebracht. De grote drijvende olievelden zijn vooral daarom zo gevaarlijk voor de over zee vliegende vogels, omdat deze de neiging hebben bij stormachtig weer juist naar de olievelden te vliegen, waar de zee immers veel rustiger is. Het droevig resultaat manifesteert zich aan de stranden, waar de teerslachtoffers vaak bij duizenden aanspoelen, soms geheel onherkenbaar door een dikke teerachtige olielaag, maar vaak slechts met enkele brui ne vlekken op het verenkleed. Toch is ook in het laatste geval het lot der vogels vrij wel bezegeld: door de olie kleven de veren plaatselijk aanéén, het goed gesloten ve renkleed gaat op die plaatsen gapingen vertonen, waar het water tot de huid kan doordringen en een sterke en blijvende af koeling veroorzaakt Het gevolg is dus een totale verstoring der thermoregulatie, waar na de dood volgt door uitputting of door het optreden van longontsteking. De slacht offers komen vooral uit de familie s van de alken, de zeeduikers, de zeeëenden, de futen en de meeuwen Met name de Zee koet ontbreekt na geen enkele Westerstorm in de vloedlijn In Nederland worden al jarenlang tellingen uitgevoerd van de stook olieslachtoffers. Wanneer dit op interna tionale schaal zou gebeuren en deze ge gevens vergeleken zouden worden met de tellingen van de bedreigde soorten in hun broedgebied, zou men bij benadering kun nen vaststellen of en zo ja, welke vogel soorten in hun voortbestaan worden be dreigd door de olievelden Momenteel kan deze vraag met de bestaande summiere ge- gevens nog niet worden beantwoord. Dat hier echter een bedreiging voor de vogel stand bestaat, is wel duidelijk. En boven dien: nog afgezien van de repercussies op de populatie-sterkte der onderscheidene soorten, is alleen de wrede dood van de vele duizenden vogels al voldoende reden om alle natuurbeschermers in het geweer te brengen tegen dit euvel. Gelukkig is ook de Britse Regering ten zeerste geïnteresseerd in de oplossing van het stookolievraagstuk Dit bleek duidelijk tijdens de conferentie: niet alleen dat een door de Britse Minister van Verkeer inge stelde commissie een belangrijk rapport had uitgebracht, dat als uitgangspunt voor de conferentie diende, maar bovendien deelde dezelfde Mimster in zijn openingswoord mede, dat binnenkort de voornaamste zee varende landen door de Britse Regering zullen worden uitgenodigd voor een inter nationale conferentie, die dan uiteraard vooral tot taak zal hebben, een nieuwe conventie te ontwerpen. De thans gehouden voorbereidende con ferentie nam om. de volgende conclusies aan: 1 Schepen van alle nationaliteiten dienen verplicht te worden zich te onthouden van het lozen van duurzame oliën in de zee 2. Met voldoening werd de bereidheid van de Britse reders en van enkele der belangrijkste oliemaatschappijen gecon stateerd, om zoveel mogelijk de olieaf val in speciale haveninstallaties op te vangen. 3 Een internationale conventie is nood zakelijk 4 Voldoende installaties voor het opne men van olieresten moeten in alle ha vens van Groot-Brittannië en Ierland ter beschikking komen, dit in overeen stemming met het advies van de hier boven genoemde ministeriële commissie. En der sprekers vatte de noodzaak van bestrijding van het euvel der stookoliever ontreiniging als volgt samen: ,,Mag ik besluiten met een ruimer ge zichtspunt? Achtereenvolgende generaties hebben hartstochtelijk afgegeven op de 19e eeuw en op de fouten van het industriële tijdvak in zijn invloed op stad en land Waarom zullen wij, met veel minder ver- ontschuldigingsgrond en met open ogen, voortgaan dergelijke fouten te maken? Wij verontreinigden en verontreinigen nog de lucht door het onnodig uitlaten van stof en giftige gassen. Te vele van onze rivieren hebben wij veranderd in riolen waar geen vissen kunnen leven of pianten groeien Laat ons zonder uitstel de toe stand herstellen van onze stranden en van het oppervlak van de zee, die nog niet lang geleden onaangetast leken door de invloed van de mens, nu de weg daartoe ons zo duidelijk getoond is. Wanneer de mens overlast aandoet aan de rest van de na tuur waarvan hij tenslotte deel uitmaakt en doorgaat zijn natuurlijke omgeving te bevuilen, dan zullen de gevolgen daar van op de mens terugvallen, op zijn ge zondheid en op zijn ontspanning, en zij zul len in toenemende mate schade doen aan het beste en zekerste middel, waarmede hij in staat is zijn lichamelijke en geestelijke kracht en welzijn in stand te houden en te herscheppen" DE SPORTRAAD KOMT BIJEEN Morgenavond houdt de Sportraad een vergadering in Hotel „De Graaf" De agenda vermeldt o.a- goedkeuring van het reglement en de definitieve vast stelling der contributie. De verslaggever van de vorige Praat avond zaj zioh onderhand wel hebben afgevraagd of zijn tweede deel gesneu veld is, maar dit is gelukkig niet het ge val. Wel... is de aanhef zoek geraakt, doch Kees Hin, die een praatje hield over de melk en wat daar (soms) aan vast zit, krijgt toch nog zijn halve kolom toegemeten. Spreker liet aan de hand van een gra- feikje zien hoe het vetgehalte bij een koe kan schommelen. Een goede con trole krijgt men als men 1 keer per 14 dagen monstert. De kaasstof bestaat uit een belangrij ke verbinding van caseïne met fosfor- zure kalk- Door de werking van het stremsel wordt de kaasstof gescheiden in twee andere stoffen, nl. paracaseïne en weiproseïne. Melksuiker 4,6 pCt komt in opgeloste toestand in de melk voor. Melkzuur bacteriën kunnen melksuiker omzetten in melkzuur, wat weer belangrijk is bij het zuren van room- Melksuiker wordt veel gebruikt voor bereiding van medi sche stoffen. Nadat de samenstelling van de melk door spreker aan alle kanten was be licht, werden de micro-organismen aan een nadere beschouwing onderworpen. Deze spelen in de zuivelbereiding een zeer belangrijke rol en kunnen zowel gewenste als ongewenste omzettingen te weeg brengen. Zo zijn bepaalde soorten nuttig o.a- bij het zuren van de room en bij het rijzen van de kaas. Anderen echter kunnen boter- .en kaasgebreken veroorzaken. We onderscheiden bij de micro-organismen, bacteriën, schimmels en gisten. Bacteriën zijn ééncellig en vermenig vuldigen zich door deling- Theoretisch kan 1 bacterie in 10 uur 1000000 nako melingen hebben. Voor het leven is wa ter zeer belangrijk. Melkzuur bacteriën kunnen dan in gunstige omstandighe den wel 6 jaar leven. Gisten zijn ook ééncellige organismen en vermenigvuldigen zich door spreiding, zij zetten de suikers om in alcohol en koolzuurgas en leven het liefst in zacht- zure omgeving b.v- wei. Schimmels zijn meercellige hogere or ganismen. Bij enige vergroting zien we deze als een draden massa, deze kan uiteen vallen en verder groeien. Er zijn enkele schimmelsoorten welke niet ge weerd worden op de kaas daar die een betere smaak en kleur geven. Boterzuurbacteriën komen voor in kuilgras, rottende aardappelen en koe mest, veroorzaken in de kaas knijper en grootgaterigheid- „Texel, Schapeneiland". Toen wij tuss en de nieuw verschenen boeken dan ook een uitgave getiteld „Schapenfokkerij en -houderij in Nederland" aantroffen, was onze belangstelling terstond bijzonder levendig, waar wij stellig durfden aan nemen, dat in dit boek ook bijzondere a andacht aan ons eiland zou worden be steed- Nu de schrijver heeft inderdaad T exel het volle pond gegeven, steeds weer komt men de naam van ons Gouden Bol tje tegen en zelfs wordt een compleet hoofdstuk aan ons eiland gewijd. Wij la ten dit deel hieronder volgen: „Van oudsher is op Texel de schapen houderij een belangrijke bron van in komsten geweest. Alhoewel de weiden niet die kwaliteit bezitten van die in de Hollandse weidegebeden, blijken zij voor de schapenhouderij zeer geschikt te zijn. Opvallend is, dat het op Texel mogelijk is jarenlang op dezelfde percelen, al leen schapen te houden en de dieren zich dan toch tot tevredenheid ontwikkelen. Probeert men dit in andere streken van ons land, dan zijn de resultaten meerma len teleurstellend- Het land wordt dan z-g. „sohapig" en iedere practicus buiten Texel weet dan ook, dat het eenzijdig weiden van schapen meestal maar enke le jaren met succes is uit te voeren en daarna de resultaten met rasse schreden minder worden. De dieren ontwikkelen zich onvoldoende. Als oorzaak wordt wel genoemd, dat na enkele jaren de schapen alle voorkomende kruiden heb ben uitgegeten en het grasbestand te eenzijdig is geworden- Niettegenstaande deze verklaring zeer aannemelijk lijkt, doet zich wel de vraag voor, waarom men op Texel hiervan dan in veel min dere mate de gevolgen ondervindt. Het lijkt onzer inziens gewenst, dat door bo tanisch grasonderzoök deze praktijkerva ringen eens nader worden onderzocht. Eén van de verklaringen is waarschijn lijk wel, dat men op Texel een vrij groot gedeelte van het jaar krachtvoeder bij geeft, wat op het vasteland bij eenzijdige schapenbeweiding hoogstens geschiedt bij langdurige sneeuwval in de winter en een poosje in het voorjaar. In het alge meen zal men bij eenzijdige schapen houderij niet moeten trachten vet te weiden, maar zich alleen dienen toe te leggen op de fokkerij. In dit verband zij nog opgemerkt dat Texel met het vas teland van Noord- en Zuidholland een heel goede combinatie vormt- Voor het behouden van het juiste type (kwaliteit) zijn de lichtere gronden (Texel) van groot belang; voor de mesterij daaren tegen zijn de weilanden van de Hollan den op het vasteland uitermate geschikt. Typisch zijn op Texel de aarden wal letjes als afscheiding tussen de percelen. Deze bieden vooral aan de lammeren een zeer goede beschutting bij slecht weer. De bodem van het ongeveer 18-000 ha grote eiland bestaat voor een groot deel uit zand. Oorspronkelijk was het eiland erg onvruchtbaar met een minderwaar dig plantenibestand, dat de schapen niet ten goede kwam; bovendien werd in die tijd nog weinig of niet bijgevoederd. Het toen voorkomende schaap (pijl staart) was matig ontwikkeld, laat rijp en weinig vruchtbaar. In verband met het feit, dat het Grootbrengen van meer dan één lam de conditie van het moe- derdier. de melkproductie en de wolop brengst ongunstig beïnvloedde, werd ge selecteerd op eenlingen- Werden er meer geboren, dan werden ze meestal direct afgemaakt. Waren de lammeren ver kocht (vooral naar de weidestreken van Noord- en Zuidholland) dan werden de schapen nog doorgemolken en de melk verwerkt tot schapenkaas en -boter. De wolopbrengst was matig en de kwaliteit eveneens, meestal wat hang. Ook de vleesopbrengst was niet groot, maar de smaak goed- Met de opkomst van de kunstmest werd het weiland verbeterd en begon men tevens in te zien, dat enige bijvoeding, althans in de winter, nodzakelijk was. Hoewel tussen 1820 en 1900 in ons land veel gefokt werd met geïmporteer de Engelse rammen, zoals b.v- Lincolns, Wensleydales, Border-Leieesters. Ham- shires, Oxford, downs e-a., heeft men tot 1846 oo Texel geen rammen ingevoerd en de oude Texelaar (pijlstaart) daar zuiver gefokt. In dat jaar werden door een vooraanstaand fokker, rammen (En gelse en kruisingsproducten) van het vasteland gehaald, die gunstige resul- Hooibacillen komen in hooi, stro en koemest voor en tasten ook de eiwitstof fen aan. Gasvormende bacteriën, boterzuur en hooibacillen kunnen zeer schadelijk voor de kaasbereiding zijn. Deze voor de zui velbereiding zo schadelijke micro-orga nismen kunnen door de boer geweerd worden- Wanneer de melk de uier ver laat is ze vrij van bacteriën, maar de omgeving kan zoveel bederven. Het is zaak om de melk zo zindelijk mogelijk te winnen. Het moet niet nodig zijn, dat de melk door een watje gezeefd wordt. Vaak wordt het niet zo nauw genomen met de winning, „want het gaat toch door een watje". Dit watje is soms door één emmer melk al vuil. Alle melk die daarna komt gaat door het vuile watje heen, met als gevolg, dat het vuij zeer fijn verdeeld in de melk terecht komt- Vóór het melken de uier en omgeving dus reinigen. Niet tijdens het melken voeren of mesten. De melk zo snel mo gelijk afkoelen. Het melkgereedschap reinigen met heet en koud water. Er wordt nog veel melk op de fabriek aangevoerd welke van slechte kwaliteit is^ Deze kan soms grote hoeveelheden Texels zorg voor goed ras Texel heeft reeds vroeg be paalde maatregelen genomen om de schapenfokkerij zuiver te houden en te bevorderen. Zo werd reeds in 1780 de invoer van vreemde rammen op Texel verboden, om te voorkomen, dat ziékten ingebracht zouden wor den, terwijl in 1802 Texej reeds van het Rijk een jaarlijkse sub sidie kreeg voor het aanstellen van keurmeesters en het be schikbaar stellen van premies voor de beste rammen. Een en ander heeft ertoe medegewerkt, dat het ras lang zuiver gehou den werd. Uit „Schapenfokkerij en nhouderij in Nederland" taten opleverden. Het gevolg was, dat daarna door iedereen rammen geïmpor teerd werden of dat men met op Texel gefokte kruisingsproducten ging fokken. Aan velen werd het echter sooedig dui delijk, dat het blijven doorfokken met geïmporteerde rammen niet meer tot verbetering leidde, integendeel de re sultaten zelfs minder werden. Van on geveer 1860 tot 1880 heeft de invoer dan ook niet veel meer te betekenen ge had, tot in laatstgenoemd jaar een an dere vooraanstaande fokker het nog eens probeerde met zuivere Lincoln rammen, welke hij regelrecht uit Enge land importeerde. Ook de resultaten van deze kruisingen vielen niet mee; het Lmeolntype werd op dit bedrijf over heersend- Nadien ziin op Texel nimmer meer rammen van een ander ras ge bruikt. Door de verschillende kruisingen had elke fokker min of meer zijn eigen type gekregen; de een had gra~- blauwkop pen. een ander zag gaarne grimmel, een derde fokte liefst een schaap met grove wol (veel kg), weer een ander liever een fijn schaap met veel melk enz. Van uni formiteit was in deze jaren geen sprake- Toen echter in 1909 de Vereniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noordholland werd ongericht, kwam hierin spoedig verbetering. Er werd een type-omschrijving opgesteld en met de ze voor ogen is in korte tijd door oor deelkundige fokkerij en sterke selectie onze verbeterde Texelaar gefokt. Was het in de twintiger jaren op de meeste bedrijven nog duidelijk te zien met welke Engelse rassen men gefokt had, heden ten dage is dit nergens meer zichtbaar. Een zeer grote mate van uni formiteit is bereikt. Een woord van hulde aan al degenen, door wier arbeid en inzicht dit resultaat in zo korte tijd is bereikt, menen wij op deze plaats niet achterwege te mogen laten- TEXELSE MARKT Aangevoerd 20 April 1954 2 koeien 750850; 42 biggen 5065; 79 nuchtere kalveren 4055. KOEDIJK SPEELDE MET 12 MAN De Koedijkers, die Maandag om half twee tegen Texelse Boys zouden spelen, arriveerden al om half twaalf op het eiland. De zwakkere broeders waren in het gure dorp Den Burg gauw uitgeke ken en zochten daarop wat gezelligheid rond een biljart- Toen zij op het Boys- veld de bal aan het rollen brachten, bleek ook Bacchus in hun midden, maar daarvan heb je als voetballer maar wei nig steun. „De gasten namen het van de vrolijke kant op, zodat het publiek zich nog al eens kon vermaken" aldus de secretaris van de Boys. En dat enkele spelers verre van nuch ter meer waren, scheen de scheidsrech ter met belangrijk te vinden - red. DE STEM DES VOLKS Op 15 en 16 Mei a.s. gaat „De Stem" op tegenbezoek bij „De Stem" te Koog- Zaandijk. Op 3 Mei a-s. neemt ons koor voor een flink deel mee aan de 1 Mei-viering. Daar wordt hard aan gewerkt, al wordt de schoonmaakperiode nogal eens ge voeld, zowel bij de vrouwelijke als man nelijke leden. In ons kinderkoor zit al schot en al is het aantal wel iets verminderd, de vaste kern, die nu overblijft, belooft veel goeds. We hopen hen ook deze zomer in het Park te horen. D- „SINT JAN" VOOR HET VOETLICHT Toen „Casino" zes jaar geleden onder haar tegenwoordige directie ging draaien was daar de eerste toneeluitvoering het vrolijke spel „Over twaalf dagen tegen middernacht", met o.a- de heer Juul Timmer in een der succesrollen. „Sint Jan" besloot om dit stuk, dat zo bijzon der insloeg, thans wederom op te voeren en wel op Zondag 25 April a.s. De baten zijn bestemd voor de Stichting R-K. Ge zinsverzorging. Uw kaart alsmede uw plaats kunt u bekomen aan de zaal. „SONNA" IN HOTEL DE HOOP De Cocksdorper Toneelvereniging „ODIT" heeft Tweede Paasdag in Hotel De Hoop het stuk „Sonna" voor het voetlicht gebracht. En met succes, want alle toeschouwers - het was stampvol - hebben ten volle genoten van het mooie spel o.l.v- regisseur Zwart. Ook het fraaie décor kwam goed tot zijn recht. melk bederven. Een zuivelfabriek kan alleen goede producten op de markt brengen, wan- necr d«» boer zijn melk met de grootst mogelijke zorg behandelt. Dan kan Ne derland zijn naam ook op zuivelgebied hoog houden. C. K»

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2