Cjrocn Twartr jexeh in het harL, Texel ging ter stembus Bollenkwekers, attentie Nog deze week de opslag weg Hij die Texel - Harliiigeu Schandalig Muziek bij de melk De Kerk van de H.MartiimsteOudeschild werd vijftig jaar geleden hersteld Pastoor Kriegers verdronk bij Onrust en het leven verder Brandend maagzuur binst U in een mam... WOENSDAG 28 APRIL 19S4 TEXELSE 68» JAARGANG No. 6832 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Zomer 1953 is Ihet aantal afkeuringen van narcissen wegens vlieg hoger ge weest dan in 1952. De oorzaak? Het is nog veelvuldig voorkomend opslag en de onvoldoende warmwaterbehandeling. Op dit laatste komen we van de zomer terug; thans gaat het om het opslag- Nu de bloeitijd er is valt het op hoe schan dalig veel opslag hier en daar nog staat. Hoe roekeloos de kwekers met hun eigen belangen en die van hun buren omsprin gen. Wanneer al dat opslag nog niet deze week wordt verwijderd worden het weer vlieghaarden voor het volgend jaar. Willen de slordebakken terug naar de tijd van voorheen, dat het schering en inslag was dat de narcissen werden afge keurd? Naar de tijd dat er sprake van was dat Texel voor de levering van nar cissen zou worden uitgesloten7 Vergeet niet dat bij een eventueej zakkende markt deze zomer het vinden van enkele vliegbollen in een geleverde partij voor een exporteur aanleiding ikan zijn alles af te keuren en aan de kweker retour te zenden- Vraag niet wat het dan kost. En wat de zaak nog erger maakt is dat men dan een dergelijke schadepost vaak aan zijn slordige onverantwoordelijke buur man te danken heeft. Daarom kwekers, die dit tot nu toe verzuimden, verwijder noe deze week al het opslag. Laat het niet zo zijn dat u door uw schandalige nalatigheid andere kwekers schade be rokkent. Wij zullen het zeer op prijs stel len als er volgende week opgave wordt gedaan van opslag dat niet door de eige naar werd opgeruimd of waarvan de ei genaar onbekend is. opdat er in overleg met de vereniging ,,De Narcis" maatre gelen kunnen worden genomen- Dus kwekers: Deze week al het opslag weg!! Wij rekenen op u allen! Het Bestuur van Bloembollencultuur zijn narcissenopslag laat staan, ziet zichzelf en zijn buren ten onder gaan. 11 JULI SPORTDAG TE DE KOOG Het belangrijkste agendapunt van de alp- vergadering van de Tex. Sportraad, het concept-reglement, werd na een en kele aanvulling met alg. stemmen goed gekeurd. De contributie werd vastgesteld op f 5,- per jaar per vereniging of afdeling van vereniging. Bij toetreden tot de Sport raad is iedere vereniging of afdeling daarvan een inleggeld verschuldigd eveneens van f 5,- Voor dit jaar zal dus elke vereniging per afdeling f 10,- moe ten afdragen aan de Sportraad. Door het bestuur werd vervolgens het werkschema voorgelegd. Dit bevat o.a- een Texelse Sportdag De Sportraad is voornemens deze sportdag op 11 Juli te De Koog te organiseren- Verder zijn stappen ondernomen voor een sportuit- wisseling Texel-Harlingen en omgekeerd Indien de Harlingers accoord gaan, zul len wij hen op 21 en 22 Augustus ont vangen. Ons tegenbezoek zal dan in de voorzomer van 1955 plaats vinden. We herhalen hier dat het bestuur als volgt is samengesteld: Voorzitter D- Dap per; secr.-penningmeester J. Hooijberg; 2de voorzitter Jurr- Beumkes; overige leden mej. J. Dalmeijer, A- van Hoorn, M- A. Idema en C. Mets. Secretarissen, nog niet iedere vereniging heeft het officiële aanmeldingsformulier ingevuld ingeleverd. Het adres van de secr.-penningmees ter is P.H- Sluis H 37, Oudeschild. is het wanneer U Uw narcissen opslag niet tijdig (deze week) opruimt DE VAN DER WIJK DEZE ZOMER OP HET TRAJECT HARLINGEN-VLIE- LAND-TERSCIIELLING Zoals u zich herinnert heeft de vroe gere salonboot van de Ned- Spoorwegen in de dienst Stavoren-Enkhuizen in 1951 op uitnodiging van TESO een proefvaart gemaakt op Texelstroom, bij welke gele genheid toen tevens aan de kade in de Oudesahilder haven werd gemeerd. TESO zag om diverse redenen echter van de aankoop af. Zaterdag zal deze boot een proefvaart maken van Harlingen naar Terschelling. Deze boot is nl. aangekocht door Rederij Doeksen voor het onderhouden van de dienst op de eilanden Vlieland en Ter schelling in de drukke zomermaanden. Tijdens de proefvaart zullen vele auto riteiten aan boord zijn, o.a. afgevaardig den van de spoorwegen, verschillende burgemeesters en havenautoriteiten, af gevaardigden der WV's enz. Onderweg wordt de gasten een diner aangeboden. OPVOERING VAN HET BLOEMEN- SPROOKJE IN DEN HOORN Voor een uitverkochte zaal en met overweldigend succes is Zaterdagavond in Loodsmanswelvaren te Den Hoorn „Het Bloemensproökje", onder leiding van mevr. A- J. C. v.d. Heyden, opge voerd. Wat met dit groepje van zestien dilet- tantjes tussen 6 en 10 jaar bereikt is, verdient alle waardering. Het bloemen- sprookje, waarvan mevr. v-d. Heijden de autrice is, houdt het midden tussen een kinderoperette en een kinderballet. Ge deeltelijk recitatief, voor het grootste deel echter koorzang. Het geheel was, mede door de costumering en aankleding van het toneel, van een bijzondere char me. Het is dan ook geen wonder, dat van verschillende zijden om herhaling ge vraagd is! In de pauze werd de schrijfster en leidster, namens de ouders der mede spelenden, gehuldigd. Daarna trad de heer Pierre Fourrure tut Amstedam op. Deze is een der beste Nederlandse amateur-goochelaars, wat niet te verwonderen valt, wanneer men in aanmerking neemt, dat deze artist een leerling was van de allergrootste op dit gebied, de illusionnist Larette. Zijn pro gramma met een aantal trucs van inter nationaal niveau, oogstte evenveel ver bazing als bijval. Vermelden we nog, dat in de pauze Duwie Tuinder, begeleid door Mevr. van der Heyden, enige liederen zong. Met haar warme, gevoelvolle sopraanstem oogstte zij een hartelijk applaus. Nelly Kikkert accompagneerde de kinderlied jes op de piano, waarvan zij zich even eens tijdens de matinée voor kinderen, gekweten heeft. Het ligt in het voornemen in het na jaar een 'kinderoperette in studie te ne men, waaraan ongeveer 30 kinderen tus- sen 6 en 12 jaar zullen deelnemen. Boer Hellinga uit Zwaagw^steinde, Gaat experimenteren, Omdat nij graag zijn koeien méér, Wil laten produceren. Voornoemde boer doet dit dan op Amerikaanse wijze, Waarmee de koeien zich bepaald, Wel zeer gelukkig prijzen. Want kijk, hij doet dit met muziek, Met radio, m'n vrinden, In hoop, het resultaat straks in Zijn emmers t'rug te vinden. Muziek dat houdt de dieren kalm, Wanneer hij zit te melken En zo zullen de uiers dan, Beslist niet gaan verwelken. Ik zie hem in gedachten aan Die doedelzak reeds trekken, Terwijl een lied van Vrij en Blij, De melkgitt op moet wekken. Of, als hij meer houdt van klassiek, Speelt hij een pastorale En laat op deze melodie, De melk de bus in stralen. Alleen mag de muziekmelker Er wel heel goed op letten, Dat hij geen samba of zoiets, Per ong'luk aan gaat zetten, Want k vrees, dat dan de koeien nog, Al melkend slaan aan 't hupp'len, Zodat men louter karnemelk, Of yoghurt neer ziet drupp len. Ge ziet, 't vernuft dat staat niet stil. Muziek reeds bij de koeien. Straks hoort men heel het lieve vee, nog „ouwe taaie" loeien HUIB DE RIJMELAAR Hij is weer goed, Hui'b, je ader vloeit nog steeds rijkelijk- Daarom is het jammer, dat je ons schrijft voorlopig geen tijd te hebben voor versjes voor particulieren. Keer op keer wordt ons gevraagd om het adres van onze Rijmelaar als er een of ander feest op handen is. Huib stond al tijd klaar Enfin, in de toekomst is hij misschien weer disponibel. VIJFTIG JAAR GELEDEN werd dc R.K. Kerk van Oudeschild belangrijk ge restaureerd en verfraaid: toen kreeg het zijn sierlijke toren en een nieuwe pas torie. Voordien was dc ingang van de kerk aan de Westzijde, waar nog altijd het kleinere torentje prijkt- Tot deze pa rochie, die 250 zielen telt, behoren ook de P.H. Polder, het Horntje, de Hoge- berg en Dijkmanshuizen. „Onze Katholieke medeburgers zijn thans in het bezit van een even sohde als schoon kerkgebouw, dat niet weinig bijdraagt tot de verfraaiing van ons dorp", aldus schreef de Texelaar op Donderdag 6 September 1894, ter gele genheid van de plechtige inwijding van het hernieuwde R.K. kerkgebouw te Oudeschild. Echter, wie, zoals wij, dezer dagen een foto van de toenmalige kerk aldaar beziet, valt het uiteraard dadelijk op, dat het gebouw slechts één toren bezit en wel aan de zijde naar de Hogeberg! „Dat klopt", zo hielp Pas toor C. Nijsten ons welwillend uit de droom, want bij die restauratie in 1904, oorzaak van uw bezoek, en precies een halve eeuw geleden aanbesteed, kreeg de kerk zijn tegenwoordige vorm Toen werd nl. de fraaie hoofdtoren ge plaatst. Voordien lag de ingang bij de kleine toren!" Ja, de R-K Parochie van Skil heeft een jubileumjaar en dat zulks misschien niet algemeen bekend is, wekt geenszins on ze verbazing, omdat er in de loop der jaren nog al wat veranderingen aan deze kerk zijn uitgevoerd! Op 22 Maart 1904 had in „Hotel 'de Zeven Provinciën" vanwege het R.K. Kerkbestuur van den H. Martinus te Oudeschild de aanbesteding plaats van „het gedeeltelijk amoveeren van de kerk en het geheel amoveeren van de pasto rie. De verbouwing der kerk met bij bouwing van een nieuwen toren, pasto rie enz. Gebr. van Os waren voor f 15.998,de laagste inschrijvers. Op de gedenksteen in de voorgevel van de pas torie staat „Neerlandia Cabholica donavit Primum lapidem locavit H. Moes, Paro- chus Die 27 Maje Ao Do 1904"- De eer ste steen gelegd door pastoor H. Moes. De geschiedschrijver zegt t.a.v de be moeiingen van deze pastoor o.a. „Aange zien de pastorie zeer bouwvallig en de kerk onooglijk was, werd door hem reeds in Juli 1903 Bisschoppelijke machtiging gevraagd en verkregen om gelden in te zamelen voor een nieuwe pastorie en verfraaiing der kerk"- Eind 1904 was het werk voltooid en de benodigde som van f 22.000. bijeen gebracht. Zoals bekend, bezat Oudeschild eeu wen geleden slechts één kerk. De eerw- Heer L. Stolk, die in 1896 benoemd werd tot pastoor te Oudeschild, leverde een belangrijke bijdrage aan het kerkarchief. Uit zijn geschriften noteren wij: Tegen het midden der 17de eeuw was het getal der ingezetenen van Oude schild reeds zoo sterk toegenomen, dat men er toe moest overgaan, om voor de Protestanten van dit dorp een eigen kerkgebouw op te richten. Dit gebouw kwam vóór het jaar 1650 gereed, daar, blijkens een oud gedenkbord, de eerste protestantsche leeraar zijne bediening te Oudeschild in genoemd jaar begon uit te oefenen- Niet zoo gelukkig als hunne protes tantsche dorpsgenooten waren de katho lieken van Oudeschild. Wel is waar von den zij op Texel, sinds met mr. Joannes van der Meije (gestorven 29 Juni 1633) weer een geregelde opvolging van pas toors aan Den Burg, begonnen was ge legenheid hunnen godsdienstplichten te vervullen, maar daarvoor moesten zij nog verscheidene jaren lang, telkens den weg naar genoemd dorp afleggen, want daar alleen werd door den pastoor van Texel kerk gehouden. Hoe lang het nog duurde, alvorens ook zij zich in het be zit van een eigen kerkgebouw mochten verheugen, kunnen wij niet met zeker heid aangeven Alleen meenen wij te mogen zeggen, dat zulks reeds eenigen tijd vóór het jaar 1737 het geval moet zijn geweest, daar in het kerkarchief van Oudeschild een stuk gevonden wordt, uit genoemd jaar dagteekenende waarin van „regeerenide kerkmeesters" van Oudeschild wordt gesproken en tot de geestelijke overheid het verzoek wordt gericht, om aan de katholieken al daar een afzonderlijke pastoor toe te staan. Zij moeten toen reeds een eigen kerkgebouw hebben bezeten. Wat de fi- nanciëele krachten der katholieke Oude schilders van die dagen betreft, daarom trent moge tot opheldering dienen, dat onder de oud-gezagvoerders van koop vaardijschepen. die zich hier met ter woon kwamen vestigen, ook voortdu rend flinke katholieken waren, die niet Ja, het leven ging verder en wie denkt nü feitelijk nog aan de verkiezingen en wie kent nu nog de uitslag uit z'n hoofd? Wij leven snel en daarom is het jam mer, dat wij Zaterdag geen ruimte konden vinden voor bijgaande plaatjes, ge maakt op de Verkiezingsdag 1954. Toch meenden wij ze nog interessant genoeg te mogen vinden tot publicatie in dit nummer. TEXEL STEMT. Hierboven een kijkje in het stembureau aan de Nieuwstraat, waar een der lokalen van de Kleuterschool voor dit doel in gebruik was ge nomen. Achter de tafel ziet u van links naar rechts de heren S. Keijser Jbzn., C. de Koning - onze burgervader en A- Th. A. de Wilt. Ook een der lokalen van onze ULO was tot stembureau gepromo veerd. Hier een der kiesplichtigen op weg naar de stembus. crKDOl ÜJJUi a M vreesden om, zoo noodig, flink in hunne beurzen te tasten. Er heerschte boven dien toen ten tijde op Texel, maar bij zonder te Oudeschild, een buitengewone welvaart- De loodsen en vissohers, die van iederen gulden hunner verdiensten een halven stuiver en van ieder schip naar zee, Amsterdam of elders vijf-en- een halven stuiver voor de kerk gaven, hadden een rijk inkomen. Veel geld ook werd er verdiend met het afbrengen der schepen, die aan de Noordzeekust in menigte strandden; met het waterhalen uit de putten, even ten Noorden van het dorp nabij den Hoogeberg gelegen met de oestervangst enz. Een oud „ontvangstboök der Room- sohe kerk aan 't Oudeschild" meldt dan ook menige gift aan de kerk onder de benaming van „watergeld" of „oester- geld". Ontruimd voor de Hervormden Toen de protestantsche gemeente van Oudeschild haar kerkgebouw aan de Fransen moest afstaan - in deze kerk werd aan de Spaanse krijgsgevangenen onderdak verschaft, die aan de nabijce- gen forten en schansen moesten wer ken wendden de protestanten zich tot de katholieken met het verzoek van hun kerk gebruik te mogen maken Krach tens hun geloofsbelijdenis konden de katholieken dit niet toestaan, maar de burgemeester, G. W. Reinbaah, hielp de Protestanten een handje en in een brief van zijn hand staat, dat: „de R.K. Kerk op last van de geestelijke overheid aan de Gereformeerden ter uitoefening van haren godsdienst werd afgestaan, door de kerkmeesteren geheel opgeruimd en daarin geen kerk meer gedaan". „Deze onaangename toestand duurde niet lang, want 4 December 1813 had de aftocht der Franschen van Texel plaats". Wij vervolgen nog weer uit het door pastoor Stolk samengestelde werkje en citeren: „De parochie van den H. Martinus, welke tot aan 1 December 1828 tot de gemeente van Den Burg behoorde en bij kerk van die gemeente was, werd in 1828 tot zelfstandige gemeente verheven. Bij deze gemeente werd terzelfder tijd gevoegd: Oosterend en Zuid-Haffel". „Ook U wacht ik" „Ook U wacht ik!" Ge leest die woor den op een der 2uilen aan de ingang van hot Oudesohildor kerkhof, gelegen aa* Wij mogen dan leven in de eeuw der tech niek, toch is het paard nog niet helemaal als trekdier uitgestorven: Hiernaast een familie, die na de stemplicht te hebben vervuld, weer op weg is naar de boer derij; een gezelliq ritje, zo in de dresseerkar- Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed ge leden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. de voet van de Hoge Berg- Deze doden- akker werd op 24 Augustus 1828 door de Hervormden gekocht, groot 75 Ne- j derl. roeden voor f 80,Al spoedig I kwamen ze met de R.K. dorpsgenoten overeen een kwart deel aan hen in ei gendom af te staan- Tot meer passenden woning Het oude voorkerkhuis, weleer in 1798 van Gerrit IJsbransz. Buysman aangekocht moest hoognodig „tot eene meer passende woning voor den pastoor" worden ingericht. De kerk vroeg intussen ook dringend om herstelling. Vooral was dat het ge val na den hevigen storm van 31 Decem ber 1833, die het toch reeds bouwvallige kerkje opnieuw zoo hevig had geteisterd, dat zonder spoedige en krachtdadige hulp eene instorting noodzakelijk vol gen moest. Koning Willem I besloot 8 December 1834 een subsidie te verlenen van 11200-, de Prov. Staten f 500. Op 27 Mei 1835 had de aanbesteding plaats. Een Alkmaarder kreeg voor f 2400,de ondracht. In de Westelijke gevel staat op d* ge denksteen: „Deze kerk vernieuwd en vergroot en waarvan de eerste steen ge legd is door de Eerw- Heer P. Jos. de Garde, R.K. Pastoor, Den 10 Juli 1835". Gevaarlijke kerkgang Over de persoon van pastoor De Garde lezende, vernemen we: „De zorgen voor zijn kerkbouw zullen zijne krachten niet hebben versterkt. Daarbij kwam nog de tegenwerking, welke hij in niet geringe mate ondervond van den kant der Ka tholieken te Oosterend en Zuid-Haffel, die zeer tegen him wensdh bij de statie (parochie) van Oudeschild waren inge deeld, ofschoon ook de Vice Superior had bepaald, dat „'t Oudeschild, Ooster- ?ia vervolg pag. 2.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1