Cjroen '^warL-Jexels in het harL, m RANG fCiest deZMAyde D.D.D Het Witte Kruis eenouzer belangrijkste verenigingen CAREL SCHMIDT heer Model Kleermakerij Ze moesten ze vandems'feUMf. Parasieten Niet „te gast" maar aan het diner Nog een paar dagen ZATERDAG 1 MEI 1954 TEXELSE 68» JAARGANG No. 6833 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mzn. Onder voorzitterschap van de heer J. C. Rab werd Dinsdagavond door de af deling „Texel" van het Witte Kruis een algemene Jaarvergadering gehouden in de serre van Hotel Texel- Ja, in de ser re, waar men op deze vergadering altijd maar een zeer klein percentage van de honderden leden present ziet. Zeer merkwaardig, want het werk van ons Witte Kruis is van niet te onderschatten betekenis, hetgeen moge blijken uit het Jaarverslag, uitgebracht door de heer H. K. Remmers- Trouwens.hoe groot is onze waardering voor ons Witte Kruis? Wij den'ken b.v- aan de zittingen van ons Consultatiebureau voor zuige lingen. In 1953 werden niet minder dan 1425 gratis consulten verstrekt, terwijl aan vrijwillige bijdragen ontvangen werd.... f258.80. De bus, waarin deze 'bijdragen gedeponeerd worden, wordt blijkbaar nog al eens vergeten. Vorig jaar hebben wij ons Radhuis ge kregen, maar.... slechts tien pet van de bewoners van Den Burg maakt er gebruik van. Of die andere negentig pet dan een eigen badkamer rijk zijn? Was het maar waar, doch velen gaan blijk baar liever voort met de ouderwetse manier van lichaamsverzoiging: flodde ren in een waskommetje. TOP maakte het weer. c Boomkampstr. 8 b/d Wcsterweg, Alkmaar Enfin: de gelegenheid om de hygiëne hoger eer toe te meten is er en wij dur ven toch wel aannemen, dat ook het Badhuis op de duur die belangsteUing zal oogsten, waar zij in deze moderne eeuw recht op heeft! De secretaris kon in zijn, zoals steeds, nauwkeurig samengesteld Jaarverslag enige belangrijke feiten memoreren: op 10 Januari werd het Consultatiebureau annex Badhuis geopend. Dit gebouw werd niet alleen opgetrokken ten be hoeve van de zuigelingen en kleuters en hen die daar willen douchen, maar ook doet het dienst voor de rheumabestrij- ding, periodieke inentingen, doorlichting medische sportkeuring, EHBO-cursus- sen enz. In 1953 werden 13.695 kaartjes voor douohebaden door volwassenen af genomen, 2.892 door kinderen, 339 kuip baden door volwassenen en 123 door brengt de secretaris de badmeesters Kloosterman en Beukema hartelijk dank voor de wijze waarop zij hun taak ver richten. Vervolgens krijgen wij een overzicht van de werkzaamheden van onze wijk verpleegsters. Van de huisbezoeken noe men wij 4420 t.b.v- de ziekenverpleging, 956 zuigelingenzorg, 341 kleuterzorg, 567 t.fc>.c.-hestrijdinig, 178 rh eumab est rijding Het Consultatiebureau voor zuigelin gen hield 24 zittingen met 1425 consul ten en 206 nieuw ingeschreven babies. Het bureau voor kleuterzorg 18 zittingen met 465 consulten en 337 nieuw inge schrevenen. Het consultatiebureau voor de rh eumab estr ij ding hield 11 zittingen met 177 consulten en 66 nieuwe inschrij vingen De t.b.c.-bestrijding In 1953 stonden 84 gezinnen onder contróle met 95 patiënten. Elf patiënten werden uitgezonden naar een sanato rium. Er werden zes draailigtenten uit gegeven- Woningverbeteringen t.b.v. de t.b.c.nbestrijding kwamen niet voor. Assistentie bij prophil. inentingen 44 keer, bij ziekentransporten 27 maal, ver lenen van de laatste hulp 14 maal, E-H. B.O.-verlening 7 maal, hoogtezon 24 pa tiënten met 380 behandelingen. Magazijn Den Burg leende aan 380 ge zinnen 827 verplegingsartikelen, uit Oosterend resp. 100 en 311, De C'dorp 29 en 63- Uit het bovenstaande spreekt de omvangrijke en veelzijdige taak van onze wijkverpleegsters een duidelijke taal, en het bewijst eens te meer dat het werk van het Witte Kruis in onze ge meenschap valt en staat met de wijze waarop onze Zusters deze verantwoor delijke roeping vervullen. Onze wijkver pleegsters hebben zich weer tot voile tevredenheid van het bestuur van hun menslievende taak gekweten. Er werden 76 röntgenfoto's genomen. De auto legde 11.039 km af- De Emma- degenen die hun narcissenopslag niet tijdig verwijderen. bloemcollecte bracht f 479,37 op, die voor de rheumabestrijding f 369,60. Wijlen mej. A. Schrama schonk een legaat van f 400, Leden. Op 31 Dec. bedroeg het aantal leden 2363. IJsverstrekking. Voor de medewerking Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. kinderen- Totaal 17.049 baden of 327 per week. Aangezien van de z.g. Buitendorpen practisch nog geen gebruik wordt ge maakt van ons Badhuis en gedurende de zomermaanden het aantal toeristen dat er komt douchen niet noemenswaard is. betekent genoemd aantal, dat slechts tien procent van de inwoners van Den Burg wekelijks van deze fraaie inrichting profiteren. In het Badhuis werden diverse belang rijke verbeteringen aangebracht- De kwaliteit van het water is nu uitstekend, evenals de temperatuur en door het aan brengen van een afzuigventilator blijven de badcellen nu prettig droog. Tenslotte zijn zij die hun narcissenopslag te laat opruimen. van de heer Swarthof bij de verstrek king (78 maal) van ijs is men zeer er kentelijk- Zoals bekend omvatte het oorspronke lijke bouwplan, behalve een cons.bureau annex badhuis, ook een vleugel met con ciërgewoning t.b.v. de t b.c.-bestrijding, maar laatstgenoemde vleugel moest ver vallen wegens uitblijven van een rijks bijdrage. Op 8 April hadden wij een onderhoud met B en W om te onderzoe ken of het alsnog mogelijk zou zijn de betreffende vleugel te bouwen. De bur gemeester deelde ons mede, aldus de se cretaris, dat het hem gelukt was, na ein deloze pogingen, bepaalde instanties be reid te vinden voor dit doel een bedrag van f 10-000,beschikboar te stellen - dit met het oog op een eventueel in te richten noodziekenihuisje, waartoe de burgemeester reeds in Febr. 1952 een suggestie had gedaan. Het te financieren bedrag der bouwkosten zou, verminderd met genoemde f 10.000, toch nog f 46.000 bedragen- Op 31 Mei moesten wij mede delen, dat het onmogelijk was de zware lasten op ons te kunnen nemen. Mocht evenwel het gemeentebestuur bereid zijn de bouwkosten, inclusief de inrich ting en r.toestel te financieren, het W.K. in dat geval de exnl-kosten voor haar rekening zou nemen. Op dit voorstel is tot nog toe geen antwoord ontvangen, zodat wij nu zo langzamerhand wel stil zwijgend mogen aannemen, dat dit voor stel voor ons Gemeentebestuur onaan vaardbaar is. De secretaris memoreert hierna het ongeluk in de Eendraohtspolder, waarbij twee bestuursleden, de heren IJsika en D. Kuip, wier namen op de gedenksteen in het cons.bureau zijn aangebracht, om het leven kwamen. Op 30 December overleed oud-zuster A- L. Meyer, die in April 1948 kort voor haar pensioen door een zeer ernstige ziekte werd getroffen. Hierna was het woord aan de pen ningmeester, de heer Melissen, die al lereerst de Balans de revue liet passe ren. Het cons.bureau annex badhuis en garage vergde de som van f69.925,87. Besloten werd hierop af te boeken de in vorige boekjaren voor dit doel gevormde bestemmingsreserve ad f20 000. Het ver dere bezit aan onroerend goed: Wijkge- bouw Den Burg, geheel afgeschreven, Wijkgebouw Oosterend. Afgeschreven f500,Boekwaarde f13.168,86. Ligten- ten f 120,boekwaarde inventaris cons, bur. f 1-508,41 (aanschaffingsprijs was f 4.505,76; effecten f 5.965,de balans sluit met een totaal van f71.031,14 en een kapitaal van f53-517,71. De resultatenrekening o.a. meldt een nadelig saldo expl. rek. t-b.c.-bestrijding f2.454,01; nadelig saldo expl- rek. Bad huis f 1.080.52; batig saldo expl. rek- Witte Kruis f 5.424,40; batig saldo expl- rek. Wijkverpleging f 1.835,07 Het Witte Kruis genoot aan subsidies, bijdragen en giften f 1-410,75; d^ Wijk verpleging f4 171,78; de t.b.c-bestrijding f 15-635,63. Als men dan op de Resulta tenrekening als batig saldo een bedrag aantreft van f 2.253,33 zou men kunnen concluderen, dat het met Het Witte Kruis nog zo slecht niet gaat. De voor zitter merkte dan ook op, dat het batig saldo naar zijn gevoel sterk geflatteerd is. Het zou dan ook onlogisch lijken, dat een vereniging die zo goed ..boert" zo danig gesubsidiëerd zou moeten worden, buitenstaanders zouden wellicht geneigd zijn op te merken, dat het Witte Kruis haar financiële zaken wel zelf kan rege len, maar.letten wij op de balans, dan zien wij daar het cons-bureau annex badhuis genoteerd voor rond f 50.000, maar wij zouden al verheugd mogen zijn als wij er voor f 30.000 een koper voor zouden kunnen vinden. Ook de post voor ons gebouw te Oosterend is aan de hoge kant. Zeker, onze financiën baren geen bijzondere zorgen, maar als wij van een voordelig saldo spreken, weten wij heel goed de zaak in feite te mooi voor te spiegelen. Nadat de begroting was vast gesteld volgde bestuursverkiezing- Alle aftredenden waren herkiesbaar. De heer J. C. Rab verwierf 15 stemmen, de heer Remmers 16, de heer Dapper 16, de heer F. Witte, Oosterend, 16, de heer A. van Hoorn 16, de heer Jn Daalder 1 en 1 blanco- Vaststelling inschrijfgeld. Voor het cons.bureau voor zuigelingen, kleuters of rheumabestrijding werd het inschrijf geld °P f 1.per gezin. Door soortgelij ke verenigingen wordt reeds een in schrijfgeld geheven. Bij de Rondvraag komt o-a. de door lichting op t.b.c. ter sprake. Medege deeld wordt, dat 7-738 personen zijn doorgelicht of bijna 87 pot. De heer J- Witte Pzn achtte het sala ris voor de secr. en penningm. aan de lage kant, gezien de vele werkzaamhe den aan hun functie verbonden, maar de voorzitter deelde mede, dat de functio narissen accoord gaan met de huidige honorering. De heer Witte stelde voor om tijdens het seizoen meer propaganda te maken voor het Badhuis, opdat ook de vreem delingen er komen douchen. Het bestuur merkte op. dat de stichting een voor Texel geheel nieuw experiment was, aanvankelijk liep het druk, later zakte het aantal baden weer en momenteel is weer een gestage stijging gaande- Toe gezegd werd regelmatige propaganda te zullen voeren in het plaatselijk blad, als mede door middel van affiches. Kan de gemiddelde bezetting van 327 per week tot 400 worden opgevoerd dan wordt het tekort geheel weggewerkt. De voorzitter was ervan overtuigd, dat de belangstel ling voor het Badhuis zal groeien: de jeugd, die onder de huidige moderne omstandigheden opgroeit zal zich niet meer met het reinigen via een waskom metje tevreden stellen. Gevraagd werd naar de mogelijkheid tot het instellen van een baduur voor scholieren. De voorzitter meent, dat men zich m deze tot de Ouder commissies zou kunnen wenden. Overigens: het tekort is jammer, maar niet onrustbarend, want wij moeten onze leden service bieden Om half elf werd de vergadering door de voorzitter gesloten met een woord van dank voor de opkomst en de in zulk 'n prettige sfeer gehouden besprekingen IN DE NIEUWSTE UITBREIDING van onze Landbouwhuishoudschool wer den de eerste en tweede klasse van onze landbouwschool een diner aangebo' den. Dit tuitje sproot voort uit een onlangs opgemaakt contract, waarbij de jon- gens diverse aardappelemassen zouden kweken, waarna de meisjes ze uit culinair oogpunt bekijken. Hierboven ziet u de gasten en gastvrouwen aan de maaltijd. Allemaal op hun Paasbest, terwijl de jongens bij de entree een fraaie roset in de revers was gestoken. „WIE HAD VERWACHT, dat onze vriendschapsband door een aardappel nog heahter zou kunnen worden?"- Wel licht vraagt de lezer zich af: „Wat staat daar voor een kolder?!", maar toch is het werkelijk waar, dat een aardappel de vriendschap kan doen bevorderen. Dat zit zo een tijdje geleden kreeg de land bouwschool de mooie opdracht van het Instituut voor Rassen Onderzoek, het I.V.RO.. om 28 verschillende soorten aardappelen te telen. Dit studiemateriaal was door het genoemde instituut gratis ter beschikking gesteld met o.a- het ver zoek te willen mededelen hoe de smaak van de piepers was én hoe ze op de schaal gebracht konden worden. Onze adspirantlandbouwers waren deskundig genoeg om de eventuele kwalen en di verse voor- en nadelen van het product onder de loupe te nemen en te analyse ren, maar op één terrein zouden ze schrikbarend tekort schieten: uitmaken hóe de aardappel de eetlustige consu ment zou bevallen. De Landbouwhuis houdschool bleek dadelijk bereid de laat ste phase van de levensweg der aardap pelen te verzorgen. Daarbij zou de ny lon dus af geweest zijn, maar-v de jon gemannen vonden, dat hier een onrecht matige handeling in zicht was: zij drie kwart van het karwei verrichten: grond- bewerken, poten, onkruidbestrijden, be mesten, oogsten en sorteren, de adspi- rant-huisvrouwen „slechts" actief om de oogst in de schoot te laten rollen, te schillen, koken en te verorberen. Nee, dat ging zo maar niet! Eerlijk is eerlijk! Gelukkig verklaarde de directrice zich met haar staf terstond bereid de adspi- rant-boeren uit te nodigen tot een gast maal, opdat zij de culinaire bekwaam heden van de huishoudsoholieren zouden kunnen beoordelen aan de hand van een goed functionerend smaakorgaan. Echter, door omstandigheden moest het beloofde diner worden uitgesteld tot Dinsdagmid dag, 'n klein jaar, nadat de aardappelen in kwestie waren gerooid. Maar, dat mocht 'm niet hinderen: er waren nog wel andere aardappelen te krijgen en dat niet alleen: de huishoudschool wilde eens extra royaal voor de dag komen, in de stemming als ze waren, nu de school met twee lokalen is verrijkt, wel ke in één deurenzwaai tot één groot lo kaal kunnen worden gemaakt- Daar nu vond de langverbeide ontmoeting plaats. Ja, al weken te voren was over weinig anders gesproken dan over „hét" diner jongens - o nee!, he_^ ging allemaal in en toen het dan zo ver was stormden de voorbeeldige orde, geheel volgens het protocol, ja de stijl was af! Stijlvol fiet sten de adspirant-boeren even voor enen van de Wester- naar de Haffelerweg en zij bleven in stijl tot alle gangen geser veerd en verorberd waren. „Op tijd beginnen" had meester Laan verzocht, wel, het Texels kwartiertje was er nu eens niet bij: de jongens hadden best trek in een maal, dat ste vig in de maag lag. Toen wij even binnenwipten om U een beeld te kunnen bieden van dit feestelijk geheel, troffen wij de gasten en gastvrouwen beurtelings naast elkaar aan een enorm lange tafel met aan het hoofd mej. Van der Meer. mevr- De Wijn-Jonker, voorzitster van de Stich ting Landbouwhuishoudschool, de heer en mevr. Laan-Kistemaker en de heer Jur Beumkes, voorzitter van de Stich ting Landbouwschool- Voorts waren er natuurlijk alle leerkrachten, gemixed tussen de jongelui. Zij werden verwelkomd door de direc trice, die het begrijpelijk niet lang wilde maken, waar die kostelijke „hors d'oeu- vre" - huzarensla - geen uitstel tot exe cutie duldde. De kennismaking met het insoireerde meester Laan toe een toe passelijke spe©oh, waaruit wij al een en ander meldden. Namens zijn ongenj darukte hij de gastvrouwen voor de uitnodiging om aan te zitten aan dit diner. „Gisteravond", zo zij hij, „is in Amsterdam in het Koninklijk Paleis ook een diner gehouden. Koning Frederik van Denemarken voerde daar het woord en werkelijk, ik gevoel mij in een soort gelijke, prettige positie en uit mij gaarne op dezelfde wijze. (Waarop dan de func tie van de hoog geroemde aardappel volgde). Later zullen jullie als volwas sen leden van de maatschappij moeten aanzitten aan het een of ander diner en dan is het toch wel goed te weten, hoe je je daarbij dient te gedragen. Ik hoop, dat je dan hier de goede manieren hebt geleerd en prompt het antwoord kunt geven op de vraag „Hoe hoort het eigen zingen en maken zich op meerdere ter reinen verdienstelijk, maar het is ook goed, dat zij weten, hoe zich aan officdë- dan moet alle narcissenopslag opgeruimd zijn. Ie maaltijden te moeten gedragen- De heer Laan besloot zijn speech met de hoop, dat dit niet de laatste invitatie zou zijn. Nadat de jongens en meisjes met een daverend applaus het gesprokene had den laten onderstrepen verzocht de di rectrice de meisjes een welkomstlied te zingen o.l.v de heer Kassenaar- VervoH gens werd het beroemde Chinese volks-: Hied „In pompee poede naska" aange heven. Daarna kwamen de rappe ser veersters behoedzaam nader met grote borden spinaziesoep met croutons- Sommigen hadden een extra kleurtje op de frisse wangen en ergens in de keuken hoorden wij fluisteren „Meid, ik liet het bovenste bord bijna sulle!" Maar incidenten deden zich niet voor. Wel intermezzo's, zoals een voordracht door Henk Stark van Nieuwe Schild met „Het zoutvat" of te wel de lotgevallen van een jonggehuwd echtpaar, en „Hoe je voor drachtkunstenaar moet worden" door Dirk Eelman van de Wilhelminalaan. Ze vielen goed in de smaak, evenals. de ossenhaas, de doperwtjes en de maag delijke worteltjes. Knal was ook de speciale voorjaarspudding (zonder inval van een Noordenwind hoor!) en tot slot een dessert. Hierna werd nog het woord gevoerd door mevr De Wijn en de heer Jur. Beumkes. De heer Beumkes wees er op dat de jongens niet te gast waren, maar te di neren en dus ook de goede vormen in acht dienden te nemen en moesten trach ten met hun tafeldame een goed gesprek te voeren. Mevr- De Wijn-Jonker hoopte dat dit diner er toe mocht bijdragen dat de jongens meer waardering voor het werik van de meisjes aan de huishoudschool zouden krijgen. Het was al half vier toen er afscheid werd genomen- Een bijzonder goed ge slaagde meeting, dienaar meer smaakt! ww j j KraDbsn an psutsrsn maakt da Hlllfl- kwaal steeds ercer. Da hoidor tmclin vloeibare D.D.D. dringt diep lo UllMaU de poriën door. xulvart, ontsmet J en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 Mei op om 5.10, gaat onder om 8.06. Maan: 2 Mei N.M-, 9 Mei E.K. Hoog water ter rede van Texel: 1 Mei 7-54 en 8.31; 2 Mei 8.40 en 9.20; 3 Mei 9.29 en 10.05; 4 Mei 10.17 en 10.54; 5 Mei 11-07 en 11.39; 6 Mei 11.58 en 7 Mei 0.24 en 0.52.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1