Cjroen 2,'wartsjexeh in het hartL. Vier Texelaars werden Koninklijk onderscheiden Ploegen met muziek Dames op zoek naar een naald in een hooiberg Op reis WOENSDAG 5 MEI 1954 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. INGEZONDEN De Koog, 24 April 1954 Meneer de Redacteur, Wij zijn een paar weken gasten op het eiland en logeren in De Koog. Wij ge nieten van de uitstekende service van ons pension, we wandelen veel en ge nieten van de prachtige duinen, de bos sen, de kleurige narcissenvelden, de vo gels en de zee, die nog wel wat fris is. maar waarvan het toch telkens een ver rassing is haar te zien wanneer men plotseling over een duintop heenkijkt. Overal zien wij mooie, welonderhou- den woningen met helaas nog wej eens wat verwaarloosde tuinen, maar dat zit 'm wellicht in het droge voorjaar en de losse grond- Gesprekken met de vriendelijke be woners van het dorp en met de arbei ders op het veld geven ons, alles teza men, de indruk van een zekere welvaart, die slechts door één dissonant wordt doorkruist: midden in het dorp staat een oud kelkje met een houten koepeltje dat. als een baken in zee, van bijna overal te zien is en ons de weg wijst naar ons huis. In dat koepeltje hangt een voorwerp, dat moeilijk meer „een klok" is te noe men. Elk uur tracht het met een geluid als van een gebarsten trekpot de uren aan te geven en dat geluid maakt op ons zo'n gebrekkige indruk, zo geheel in strijd m^t wat we verder in het dorp ontmoetten, dat wij ons de vrijheid ne men langs deze weg de aandacht daarop te vestigen- O. we weten wel dat de be zetter de klok neenam, dat ze gehavend terug kwam en ondeugdelijk werd gere pareerd, maar wij zijn zo bang, dat de inwoners van het dorp zo aan het erbar melijke geluid gewend zijn geraakt, dat ze het niet meer horen! Hoe mooi kan zo'n dorpsklokje, dat wat zilver in zich heeft, haar heldere, hoge klanken uitstorten en stemming geven aan het dorp; een stemming die de logeergasten soms langer bijblijft dan hetgeen ze gezien hebben. Wij weten niet of hier een taak ligt voor de logeergasten om de benodigde gelden bijeen te brengen, of van de Ge meente, of van de Kerk, of van de VW, of van de Pensions, maar wel weten we, dat het een taak zal zijn, die geheej „De Koog" aangaat om de klok van het kerkje een geluid te doen geven die het verdient, en in ieder geval te verhinde ren dat wordt voortgegaan de bestaande dissonanten te laten horen. Met de hoop dat deze brief succes mag hebben en u dankend voor de daarbij verleende hulp. Echtpaar Van Vliet Nooit hadden we durven hopendat onze droom nog eens werkelijkheid zou worden. We zitten maar op zo'n Diesel tractor en ploegen, eggen en verrichten andere werkzaamheden, die met recht geestdodend zijn te noemenWant we hebben geest, we zijn niet alleen maar geestig, nee, we hebben geest, het moet worden gezegd- Door al die werkzaam heden op onze tractor, wordt deze geest, ons kostbaarste bezit, waar we zo blij mee zijn en dat we zorgvuldig verzor gen, gedood. Dat heeft ons altijd bedroefd, want ook dit eigendom willen we niet alleen behouden, maar ook vergroten, met ie der middel, dat ons ten dienste staat. Met gepaste trots (want waarom be scheiden zijn, als daartoe geen reden is?) kunnen we zeggen, dat we aan de ze onhoudbare toestand een einde wis ten te maken. De moderne techniek heeft ons ook nu niet in de steek ge laten, integendeel, zij is het die, met ons vernuft, ons de overwinning schonk! We hebben eenvoudig-weg een ra dio-toestel op onze tractor gemonteerd en nu kunnen we ons hart ophalen aan alles, wat van onze gading is en uit de onvolprezen aether tot ons komt. Het apnaraat heeft een mooi groot geluids volume, het overstemt niet alleen het gebrom van de motor, ook zij, die des noods op 200 meter afstand moeten blij ven, kunnen zonder kosten meegenie ten van onze vinding! Nu hebben wij nog slechts spijt, niet eerder op dit onbetaalbare idee te zijn gekomen, want hoeveel van onze waar devolle yeest zal reeds zijn verloren ge- aaan, vóór wij als eerste in Nederland net autoradio-ontvangsttoestel in een metalen kastje achter onze zitplaats aanbrachten? Doch laten wij ons niet verliezen in nutteloze bespiegelingen, maar voor ons genoegen op onze tractor gaan rij den. Dank zij Bach, Beethoven, De Bilt, de Skvmasters en Yma Sumac blijft onze geest behouden en hebben wij er weer vrede mee, een modern bedrijf te bezitten. Wij willen ons niet bemoeien met de zaken van de vooruitstrevende Texelse landbouwers, zij zullen begrijpen wat we bedoelen als we zeggen, dat een dode geest zelfs door de radio niet meer tot leven kan worden gewekt. Zover zullen zij het stellig niet laten komen- Wij wensen hun véél genoegen! B- „De Koninklijke Onderscheiding aan de heren J. en A. Bakker houdt niet al leen verband met hun aftreden, resp- als schipper en roeier van de Cooksdorper Reddingsboot, maar tevens wil H.M. er bepaalde personen en figuren mee eren en er de waardering mee te kennen ge ven jegens die groep van mensen, die als onderdeel van een team werken. Dit teamwork is vooral belangrijk bij onze K-N.Z.H.R.M De glorie van deze onder scheiding slaat dan ook terug op de ge hele bemanning en op de plaatselijke commissie". Aldus sprak burgemeester De Koning Vrijdagavond in Hotel „De Hoop", waar de heren gebr. J. en A- Bakker, resp. onderscheiden werden met de benoeming tot Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en met de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau- Een plechtig ogenblik voor de heren gebroeders Bakker, voor de leden van de reddingbootbemanning en voor de plaat selijke commissie, een belangrijk moment vooral in het leven van de gedecoreerden en ter ere van hen had de directie van Hotel „De Hoop" d<> zaal dan ook fees telijk versierd. De heer W. H. Lap, voorzitter van de Plaatselijke Commissie, opende „deze buitengewone vergadering" met de me dedeling, dat de agenda slechts één punt vei meldde, maar een punt, dat zo moei lijk te behandelen viel voor de voorzit ter der plaatselijke commissie, dat hij besloten had dit in handen te leggen van onze burgemeester- Burgemeester De Koning begon met op te merken, dat hij zich in een eer volle positie geplaatst achtte, omdat de ze belangrijke onderscheidingen ten deel zijn gevallen aan Texelaars. Spreker schetste de aanleiding tot het besluit van H M. de Koningin en spelde vervolgens de eretekens op de borst van re9p- de heren J. en A. Bakker. Daarna nam de heer Lap weer het woord- Hij wenste hen van harte geluk. „Ook ons doet dit een buitengewoon groot genoegen. Ik ben er van overtuigd, dat alle aanwezigen zich bij mijn geluk wensen aansluiten, waarbij ik gaarne voeg de hoop, dat u beiden nog lange tijd dragers van deze eretekens zult mogen zijn Het is wed niet aan ons te beoorde len of deze onderscheidingen verdiend zijn, maar dat u voor het verkrijgen er van zijt voorgedragen door de directeur der KNZHRM, de heer De Booy, kan ik zeer goed begrijpen, omdat u een staat van dienst achter de rug hebt die zeer eervol is. In de reddingboot toch was u steeds de personen, waarop men volledig vertrouwen kon. Onvervaard als de nood aan de man kwam om zee te kiezen- Soms maakte u minder gevaarlijke toch ten, maar 'n andere keer hebben wij wel eens het hart vastgehouden als u in het zwart van de nacht het Eierlandse Gat uitvoer. De zwaarste reis is wel geweest uw laatste tocht op de eerste Februari van het vorige jaar, toen u bij vliegende storm met het kleine bootje zee koos, naar een schip, dat tegen de Vliehors geworpen was. Als leden van de Plaat selijke Commissie stonden wij op de vuurtoren, maar ik denk, dat wij in cro- ter angst hebben gezeten dan u beiden, die zich in de reddingboot zo goed thuis- voelden. Wij dachten, dat u omstreeks 8 DONATEURSKAARTEN GYMNASTIEKVERENIGING „TEXEL" „Mens sana in corpore sano", een ge zonde geest in een gezond lichaam. Dit is de lijfspreuk van het Kon- Ned. Gym nastiek Verbond. Om dit ideaal te berei ken is echter geld nodig, veel geld zelfs, daarom zullen u een dezer dagen de do- nateurskaarten 1954 van de Gymn. Ver. „Texel" weer worden aangeboden Zoals men weet ging onze Gymn. Ver. vorig jaar voor het eerst over tot wer ving van donateurs. Uit het resultaat van deze actie bleek, dat er onder onze Texelse bevolking veel waardering be staat voor datgene, wat de Gym. doet in het belang van de lichamelijke opvoe ding- Mede door de spontane en royale wijze, waarop de donaties binnenkwamen, was de Ver. in staat om dit jaar een prima gramofoominstallatie aan te schaffen, waaraan dringend behoefte bestond voor het instuderen van de oefeningen. Ook in het komende jaar zullen, door ingebruikneming van het nieuwe 'lokaal, dan Uw spoorkaartje ge haaldbij de V.V.V. „Texel" weer meerdere kosten gemaakt moeten worden, zodat het bestuur ook nu weer op dezelfde spontane medewerking hoopt te mogen rekenen. Nieuwe donateurs zijn dan ook van harte welkom- U kunt zidh opgeven bij de heer C. Mets, 'Weverstr. 94. De grootte der donatie is «geheej vrij, met een minimum van fl,per jaar. Het bestuur zal de beschikbare gelden zo goed mogelijk in het belang van de lichamelijke opvoeding voor jong en oud trachten te besteden- ONZE FEESTCOMMISSIE heeft ons een prachtig feest bereid ter ere van Hare Majesteit's Verjaardag. De gehele dag was het groot feest in Den Burg (alleen met die Allegorische Optocht werd het niks). Hierboven ziet u enige op namen van de speurtocht naar de naald in de hooiberg. Op de onderste toto links mevr. Berkenbosch, die de eerste en rechts, mej. Hannie Brücher, die de tweede naald uit het hooi sleepte- In hei midden mevr- Stolk, die, haar 82 ja ren ten spijt, in zoekdrift voor de jonge bakvissen niet onder deed. Dan was er die middag nog een strijd om de man en de vrouw en niet te vergeten het touwtrekken, waarbij de ploeg van de PTT (de heren J. Huisman, J. Witte en C. J. Zoetelief) triompheerde. Besloten werd met een geanimeerd Oranjebal in „Casino" en „DeOranjeboom"Feestcommissie, dank voor dit festijn- EEN KALFJE ZONDER STAART Op de boerderij van de heer P. Drij ver, Den Hoorn, is een kalf zonder staart ter wereld gekomen. Volgens onze cor- resoondent is de heer Drijver voorne mens het dier maar gauw vet te mesten en te slachten, omdat een koe zonder staart zich niet kan verdedigen tegen aanvallen van vliegen. Vorige week vertelde een adspirant- boer ons, dat op hun boerderij een kalf met twee koppen was geboren, maar dit bleek bij nadere informatie een belegen Aprilmop te ziin- Overigens: de jonge man vertelde het ons aan de tapkast en allicht krijg je daar een dubbelganger m het vizier NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Buig: No. 371, Kager, A. C Polder weg 51, DeWaal; no. 367, Keesom, J- C., Veehandelaar, Molenstraat 62; no. 368, Koom. C., Vert. Goöp- Bloembollenvei- lingsver. H B-G., Duinweg B 153. Oosterend: No, 85, Ellen, P., Visserijbe drijf, Peperstraat 85; no. 83, Timmer, P Fruit- en bollenkweker, Schoolstraat 18a no- 86, Timmer, Gebr.., Aannemers, Pe perstraat 15a; no. 82, Trap. D., Melkhan del, Julianastraat 5; no. 74, Vermeulen Ezn., Jn-, Timmerman-aannemer, Julia nastraat 3 no. 84, Vis Azn., P, v.d-, Vis ser, Kerkplein 10; no. 81, Vlaming Pzn-, G., Bosweg 24. OP TEXEL WEINIG AANBOD AAN ARBEIDSKRACHTEN Uit een overzicht, dat de spreiding aangeeft van het aanbod van mannen en van de openstaande vraag naar manne lijke arbeidskrachten over de verschil lende rayons in de provincie, blijkt, dat het aanbod in alle rayons in meerdere of mindere mate is afgenomen en dat in practisch alle rayons het aantal open staande aanvragen is toegenomen. De grootste relatieve vermindering van het aanbod deed zich voor in het rayon Texel, waar werkzaamheden aan ruil verkavelingsobjecten en de seizoenwerk- gelegenheid in de landbouw nagenoeg het gehele aanbod tot zich trokken. Op Texel was het direct beschikbaar aanbod op 31 12 1952 226; op 31 3 1953 21; lop 31 12 1953 103; op 31 3 1954 20, waarvan geheel werkloos 8 Openstaande aanvragen 31 12 1953 2; 31 3 1954 101. BEWUSTELOOS IN BIERKELDER Toen de heer G. Rump, kastelein van „De Karseboom", in de bierkelder af daalde om de druk op het bier te ver hogen, verloor hij ineens het bewustzijn doordat er koolzuur uit een niet goed af gesloten slang ontsnapte. De koolzuur, zwaarder dan de lucht, had ziah in de enge ruimte verzameld en veroorzaakte dan ook het ongeluk. Gelukkig werd de heer Rump spoedig „vermist" en voor dat de gevolgen nog ernstiger waren ge worden hadden vier mariniers hem uit de gevaarlijke zóne gered. Toen was hij weer spoedig „het heertje"- De heer Jn- Bakker op het grote ogenblik, dat burgemeester De Ko ning hem het ere-me- taal op de borst spelt. In de Westermient werd door Ir Sepers, Houtvester te Alkmaar, het eremetaal, de zilve ren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, ge speld op de borst van de heer P. Visser. Ook de heer A. Bak ker werd Koninklijk on derscheiden. Hechts burgemeester De Ko ning. uur in de avond weer binnen zoudt ko men, maar 8 werd 9 en 9 werd 10 uur. Wat er toen bij u thuis is gebeurd heb ben wij nooit kunnen weten, maar wij kunnen ons indenken, dat zij daar de zelfde angst hebben meegemaakt als wij- Om zoiets te kunnen presteren moet men bezield zijn met goede moed en een groot vertrouwen in eigen kunnen. Uw eigen kunnen hebt u steeds in dienst ge steld van de KNZHRM en daarid°or hebt u helpen opbouwen de goede naam die de KNZHRM bij de gehele scheepsvaart ter wereld geniet, want men weet dat, wanneer er een schip in nood verkeert en op de kust wordt gesmeten, er steeds bekwame, moedige mensen zoals u klaar staan om ter hulp te snellen. Dat de roem met onder de korenmaat is gezet, juich ik van harte toe. Dat uw daden ter kennis zijn gebracht van H M. de Konin gin is iets wat ik ook zeer toejuich, te meer waar ik de redenen begrijp op grond waarvan u deze onderscheiding is toegekend". Tenslotte merkte de heer Lap nog op, dat bij deze onderscheiding een draag- medaille behoort. De P C- heeft dan ook besloten de heren gebroeders Bakker een draagmedaille aan te bieden. Nadat men nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen was gebleven, werd de ver gadering omstreeks tien uur door de voorzitter gesloten- De heer P. G. Spigt werd door H.M. de Ko ningin wegens zijn trouwe, toegewijde ar beid in dienst der ge meente Texel qeëerd met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau- Mevr- De Ko ning - van Ramshorst verrichtte de prote plechtigheid. 68e JAARGANG No. 6834

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1