9 rocn /wa in het hart— IVOROL rL RANG JEUK D.D.D. ei Flke tand eenJbisn 11 «s n t Geen misbruik van Morgen opening strandpaviljoen „De 0601" i m Sproeten? SPRUTOL *Üe iwsnap&iütfr van demrfe lany. Succesvolle Provinciale Landbouw Jongerendag Huid genezing ZATERDAG 15 MEI 1954 68e JAARGANG No. 6837 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveid de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm STRANDPAVILJOEN „DE GEUL" is met recht de trots van het echtpaar G. C oever t, dat bij paal 9 een prachtig pa norama koos. Deze in de eenzaamheid, aan de rand van Texels breedste dui nengordel gelegen oase, waar alle mo gelijke verfrissende, goed gekoelde dranken te genieten zijn, zal ongetwij feld een druk bezoek ten deel vallen De eerste bezoekster was vorige week al gearriveerd: een dappere dame, die helemaal vanaf De Koog langs het strand naar het Hoornder slag was komen wandelen. „Ik ben blij, dat U hier een pleisterplaats voor ons heeft gevestigd!" zei ze huldigend Een half uurtje later stapte ze weer op, VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeen te Texel op Vrijdag 21 Mei 1954, des na middags 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 11 Mei 1954- De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Afscheid van de heer P- A. de Rode als Directeur van de N.V. T.E.M- 4. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente naar de Algemene Verga dering van Aandeelhouders van de N.V- T.E.M. tot benoeming van een Di recteur. Voorgedragen wordt de heer Ir- J. F. Kipperman. 5- Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente naar de Algemene Verga dering van Aandeelhouders van de N.V. T.E.M. tot vaststelling van de salariëring van de Directeur. 6. Benoeming van een maatschappelijk werkster bij de Sociale Dienst. De voor dracht luidt: 1. Mej. R. Dijkstra te Gro ningen; 2. Mej. F. Schuitema te Gronin gen. 7- Benaming openbare lagere sdhool te De Waal- 8. Vaststelling van een plan van uitbrei ding in onderdelen voor Oosterend, als mede van de bebouwingsvoorschriften, waarin de bestemming in genoemd plan van uitbreiding in onderdelen bepaald, nader wordt omschreven. 9. Vaststelling van een plan van uit breiding in onderdelen voor Den Hoorn, alsmede v. de bebouwingsvoorschriften, waarin de bestemming in genoemd plan van uitbreiding in onderdelen bepaald, nader wordt omschreven. 10- Vaststelling van de 33e en 34e sup- pletoire begrotingen voor de dienst 1953. 11. Vaststelling van de 9e en 10e sup- pletoire begrotingen voor de dienst 1954. Niet krabben L)e held ei vloei bare D.D D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporlèm GENEESMIDDEL TEGEN HUIDA ANDOENINGEN V B i fd I** 14 JEUGDIGE VOETBALLERS NAAR TEXEL Naar de voorzitter van de S.V. Texel bericht zullen op 2de Pinksterdag twee voetbalelftallen van de Duitse Spielver- ein Ratenburg '19 EV op Texel spelen tegen resp- Texel A en Texel Junioren. De ploegen worden gevormd door jon gens van 14-16 en 16-18 jaar. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Texelse Boysnieuws Boys 1 speelt Zondag zijn laatste thuiswedstrijd nl. tegen Petten 1. Laten we proberen onze traditie te handhaven door thuis ongeslagen te blijven- De wedstrijd begint om 1.30 uur. Zie elftal in kastje. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 Mei op om 4-46; gaat onder om 8.28. Maan: 17 Mei V.M.; 25 Mei L-K. Hoog water ter rede van Texel: 15 Mei 8.00 en 8.36; 16 Mei 8.37 en 9.09; 17 Mei 9-10 en 9.43; 18 Mei 9.47 en 10.16; 19 Mei 10.20 en 10.53; 20 Mei 10.59 en 11-26; 21 Mei 11-35 en 11.57. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. terug naar De Koog, nu door de uitge strekte duinen en dennenbossen. Morgen wordt het strandpaviljoen geopend. In ons volgend nr. komen wij hier uitvoeriger op terug. TEXEL ZIT TE SPRINGEN OM REGEN Maandag lammerenmankt. Wij houden (met alle wolveehouders en hun vee) van zonnige marktdagen, maar als het Maandag flink regent zal geen enkele veehouder het voorhoofd fronsen: Texel ziet reikhalzend uit naar regen. Vorig jaar liepen de koeien al half April bui ten en men was toen om deze tijd druk aan het maaien voor de graskuil! Nu worden de koeien ook wel hier en daar naar buiten gebracht, maar dit gebeurt wegens gebrek aan hooi en bieten. Maandag op de Markt kon je nogal eens de verzuchting horen: „Wat een droogte!" en sommigen herinnerden al weer aan die droogteperiode in 1893 toen het van 1 Maart tot begin Septem ber nagenoeg met had geregend. Men haalde toen niet meer dan 15 mud gerst van een bunder! Ook nu staat het graan er verre van best bij. Moge het weer spoedig gunstig worden! ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 13 Mei 1954 Geboren: Gerrit, zv Harm Stobbe en Marie Dina Spigt; Jildert Pieter, zv Jan Zuidema en Louise W- P. Steur; Leo nard Cor, zv Reinold Eelman en Alida J. Roeper; Jenny Anja, dv Dirk A. Flier en Johanna Collou. Ondertrouwd: Aart Slegh en Elisa beth E. Dros; Willem Boon en Johanna Duinker- Getrouwd: Jacob van den Berg en Lena M. van der Werve. Overleden: Jan Veeger, oud 68 jr., on- geh.; Marretje Buis, oud 97 jr-, wed. van Jan Kortenhoeven; Jan Kuijper, oud 77 jr., ongeh.; Martje Duinker, oud 83 jr., wed. van Lammert J- Kaan. Gevonden voorwerpen 1 broche; 1 regenjas. 40 JAAR GETROUWD Het echtpaar Jac. Keijzer en A. Keij- zer-Zijm, Oosterend, hoopt Zondag zijn 40-jarig huwelijksfeest te vieren- TENTOONSTELLING IN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Maandagmiddag om half drie zal door mej. Gr. G. Smit, inspectrice bij het Nij verheidsonderwijs, in de Landbouwhuis- houdschool een tentoonstelling worden geopend. Deze tentoonstelling wordt ge houden ter gelegenheid van de uitbrei ding der school met twee lokalen- De tentoonstelling zal ook op 18 Mei te be zichtigen zijn. Op Zaterdag 22 Mei krijgt ons eiland bezoek van leden van de Vereniging van Leerkrachten bij het Landbouwhuis- houdonderwijs, afdeling Noordholland. Op het programma staat o.a. de verto ning van een Texel-film, een strandwan deling en (natuurlijk) een bezoek aan ons Nat uur-Historisch Museum in De Dennen Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is. is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. DE NAAM VAN TEXEL IN GEVAAR Onze eilandgenoot gaf het ronduit toe: „Ik zit met een probleem en weet wer kelijk niet, hoe ik het in 't vat noet gie ten: ieder voorjaar opnieuw worden jon ge vogels door harteloze, jeugdige per sonen uit het nest gehaald en op sadis tische wijze vermoord. Wat kunnen wij daar tegen doen? Wij moeten daar toah eens een eind aan zien te maken. En niet alleen staan jonge, hulpbehoevende vo gels aan gevaar van onverlaten bloot, ook de naam van Texel dreigt erdoor in discrediet te komen- U herinnert zich toch nog wel, die radiio-u|i!tzending, waarin verteld weidj, hoe jongens een vogel afgemaakt hadden en daarna de jongen hadden gedood op beestachtige wijze. Bij informatie bleek me, dat dit lang niet het enige geval was in dat voorjaar. Vooral in de bos sen van het Staatsbosbeheer, waar vele jonsen worden groot gebracht, zijn al vele jonge vogels op vandalistische wij ze omgebracht". „Maar wordt daar dan door de be voegde instanties, zoals de politie, niet streng op toegezien?'". „Zeker, zij beschermt de vogels zoveel als in haar vermogen ligt envan de zijde van het Staatsbosbeheer zelf wordt eveneens voortdurend nauwlettend toegezien op de gedragingen van perso nen, van wie niet zonder reden veron dersteld wordt, dat zij met minder scho ne bedoelingen door do bossen dwalen- Maaraltijd zullen er zijn, die ont glippen en hun gemene „hobby" maar lusti? botvieren. Wij hebben de steun van de politie en de jachtopzieners zijn ook gewaarschuwd, maar graag hadden wij óók nog de volle medewerking der ouders. Laten zij ook eens een oogje in het zeil houden en last but not least, la ten de onderwijzers dit onderwerp ook eens onder de loupe nemen. Van die zijde kan toch eveneens een heilzame invloed bereikt worden". Onze eilandgenoot stapte weer op „Texel, hèt vogeleiland, hier moest zo iets helemaal niet mogen voorkomen, onze vogelstand moet immers onze ei- landelijke trots zijn- Het moet zo worden dat de jongens zeggen: „Wie aan de vo gels komt, die komt aan ons!". Wel, laten wij de hoop, dat zulks nog eens gebeurt, niet verliezen! De Provinciale Landbouw Jongeren dag van de Provinciale Bond van Oud leerlingen van inrichtingen voor Land bouw-, Landbouwliuishoud- en Tuin- bouwonderwys in Noordholland welke Woensdag op ons eiland is gehouden onder voorzitterschap van de heer Joh. C. Roeper Johzn-, is een groot succes ge worden: aan de ochtendvergadering in „De Oranjeboom" en de autobustocht over het eiland namen meer dan twee honderd personen van de vaste wal deel en 's avonds, toen de afdelingen van Texel de revue „Texel op z'n best??!l" opvoerden, was ook een groot aantal eilandgenoten present. Het gehele pro gramma verliep naar wens - nou ja, de spreker, de heer mr C. Ph. Abbing, Di- ecteur Instituut „Kerk en Wereld", Drie bergen, miste eerst de extra boot die om kwart voor negen was vertrok ken, maar hij trof in de Marinestaf een welgezinde officier, die even een adspi- rant-oorlogsschuitje charterde, dat de onfortuinlijke reiziger aan Texel's zuid punt bezorgde. Op het programma las ge o.a. 17.30 „Koffietafel", wel, wij denken, dat de keuken van „De Oranjeboom" het nog nooit zó druk gehad zal hebben: in lange rijen zaten de gasten en de vele eilanders aan de welvoorziene tafels. Na de revue was er een groot bal en wij denken, dat er ook nog nooit zo verwoed gehotst is als bij de aan dit bal verbon den attracties! Dan noemen wij nog het succes, dat de heer Roeper en zijn staf ten deel viel met de revue, die bleek op gebouwd uit de allerbeste delen van de reeds eerder opgevoerde revue's. Dit was dan 210 in grove trekken het geen deze gedenkwaardige dag te zien en te beleven gaf- De voorzitter zei in zijn openings woord, dat dit - na de oorlog - de twee de Jongerendag op Texel was; de deel name was nog weer groter dan bij de eerste meeting Spreker verwelkomde in het bijzonder burgemeester C. de Ko ning, de diverse onderwijskrachten, waarbij apart vermeld werden de na men van het hoofd onzer Landbouw school, de heer C. P. Laan en van de directrice van onze Landbouwhuishoud- school, mej. Van der Meer- Spréker schetste vervolgens de taak der oud-leerlingen inzake de vernieur wing op het terrein van het landbouw onderwijs en gaf vervolgens het woord aan burgemeester De Koning, die con stateerde, dat Texel een tweezijdig zwaard beproeft. U zult bij dit schone lenteweer oök enthousiast worden voor Texel als vacantieoord! Spr. hoopte ver der, dat steeds weer de figuren gevon den kunnen worden, die leiding kunnen geven in de besturen, want er dient voortdurend kader te worden gevormd. Hij besloot met de hoop, dat de in het Bondslied aangeheven leuze „Komt hier allen met ambitie voor hetzelfde doel bijeen" in de practijk haar vruchten zal mogen afwerpen. Hierna was het woord aande filmoperateur: daar de spreker nog niet gearriveerd was had men zich in ver- erheid-Huidaezondheid binding gesteld met de directeur van de VW „Texel" in de hoop de TexelfUm te kunnen vertonen. Welnu, onze VW was terstond tot de volste medewerking bereid en de allergrootste service bleek dan ook weer synoniem met WV Texel. Intussen hadden wij nog een kort on derhoud met de voorzitter, die ons des gevraagd vertelde, dat de Bond niet minder dan 14 afdelingen telt; dat hier o.a. de Volkshogeschool van Bergen ver tegenwoordigd was, zo ook een verte genwoordiging van de Jongerenorgani saties der drie Standsorganisaties (de H-M. v. L., de CBTB en de LTJ). Nadat men de Texelfilm met bijzonder genoegen had gevolgd, werd het woord verleend aan de heer Abbing, die begon met er op te wijzen, dat de landbouw Nederlands kracht, maar tegelijkertijd Nederlands zwakte is, waar wij afhanke lijk zijn van het buitenland. Dit geldt ook voor Texel, dat op het eerste gezicht een afgeslotenheid te zien geeft, maar in werkelijkheid in alle opzichten volop meedoet, óók wat de aanwending van technische hulpmiddelen betreft. Geïnspireerd door de indrukwekken de schoonheid van deze lentedag con stateerde spreker, dat ofschoon er fac toren in de natuur zijn, die zich niet la ten beheersen, de landbouw toch streeft onze afhankelijkheid t.o.v- de natuur te beperken: wij bouwden broeikassen, voerden de K.I. in, telen hybriden-mais, fokken het vee in de door ons gewenste richting enz. en technisch gezien zijn wij gekomen in de wereld der onbe grensde mogelijkheden, mét het daar aan verbonden gevaar, dat wij de tech niek niet meer in de hand kunnen houden (radio-actieve afvalstoffen!). Zo staat de techniek aan de ene kant als 'n zege, maar aan de andere kant min of meer als een bedreiging, ook in dit: het heeft er veel van, dat de hulpmiddelen, ten dienste van de mens ingeschakeld, de mens degraderen tot hulpmiddel van de machine. Bij de lopende band schijnt het „mindere" voor het „meerdere" te moeten wijken. Intussen blijft het tóch weer een groot deel van onze taak ook technisch bij te blijven ten behoeve van de afzet onzer producten op de interna tionale markt- Maar er is op de wereld méér te koop dan de techniek: onze si tuatie in het Westen vereist van ons, te beseffen, dat het gaat om het geestelijk welzijn. Onze standsorganisaties kunnen ook in dit opzicht goed werk doen. Ook aan het culturele dient volle aandacht te worden besteed. Ik wijs U, zo vervolgde spreker, hier bij op de belangrijkheid van de uitwisse ling van jongeren uit diverse landen. De jongeren kijken gemakkelijker over de grenzen heen dan de ouderen* De over levering is van grote betekenis, maar als nieuwe vraagstukken zich voordoen, ko men wjj niet uit met de overlevering. Dan zullen wij een beroep moeten doen op de gaven van hoofd en hart. Daartoe dienen wij jongeren de nodige offers te willen brengen. De ouderen hebben de wereld niet meer te maken, maar als wij er ons van bewust zijn, dat hier onze grote taak ligt en wij ons actief hebben te betonen in onze organisaties, dan dienen de ouderen ons ook de gelegen heid te bieden, inderdaad onze krachten samen te kunnen bundelen. Moge deze dag daartoe kunnen bijdragen" De voorzitter merkte op, dat de heer Abbing op de juiste manier naar voren had gebracht het feit, dat mensen van verschillende overtuiging toch tot vol ledige, vruchtdragende samenwerking kunnen komen. Spreker stelde voor om de Secretaris, de heer Broersma, die reeds lange tijd aan een ernstige ziekte lijdt, een tele grafische groet te zenden en spoedig herstel toe te wensen- Terwijl dit tele gram verzonden werd, kwam op Texel een telegram van de heer Bengsma, oud voorzitter, die de vereniging gelukwen ste met het 20-jarig bestaan van de Bond Allen bleken ten zeerste door deze ge lukwens verrast, daar niemand er aan had gedacht, dat de vereniging dit voor jaar vóór 20 jaar in het leven was ge roepen. Een spontaan applaus was de reactie. Hierna sloot de voorzitter de ochtend vergadering. 'sMiddags werd een rond rit over het eiland gemaakt met zes bus sen van de N.V. TESO- De route was: De Waal, Spang, Oosterend, Bargen, Hoofdweg, De Cocksdorp, vuurtoren, Postweg, De Slufter, waar het gezel schap werd vereeuwigd (zie volgend nr.) de Nederlanden, De Koog, Dennen, De Westen, Driehuizen, Zuidhaffel, Doolhof, waar op het hoogste punt van de Hoge- berg werd genoten van het prachtige panorama, Den Burg. Daar bleek de uitgebreide staf van „De Oranjeboom" reeds in touw- Alles vond een vlotte gang van zaken. Nadat men de koffietafel alle eer had aangedaan vond de prijsuitreiking van de Prov. Lezangwedstrijd plaats. De prij zen, fraaie boekwerken, werden door mej. C- Blokker, lid van de jury, tevens Hoofdbestuurslid, met een toepasselijk woord aan de volgende prijswinnaars ter hand gesteld: 1. D. Snoek, Hoorn 256 punten; 2. Mej- N. Brugman, Schagen, 238,5 punten; 3. H. de Veer, Schagen, 226,5 punten; 4. W. Jonker, Hoorn, 226 punten; 5. J. Koorn, Texel, 212 punten; 6. P- Oud, Hoorn, 208 punten; 7. G. Bak ker, 205 punten; 8. K. Hm, Texel, 201 punten Om kwart over acht kondigde de voorzitter van de Vereniging van Oud- leerlingen, de heer H- de Lugt, de revue „Texel op z'n Best??!!" aan. Deze non stop revue hebben wij destijds al uit voerig beschreven, zodat wij thans, mede wegens de beperkte omvang van ons blad, willen volstaan met op te merken, dat het gezelsohap groot succes heeft geoogst. De zaal gad telkens weer zijn voldoening te kennen over de wijze waarop deze Revue ten tonele werd ge vierd- De heer J. Roeper werd verrast met een grote foto van de 's middags ver eeuwigde groep op het duin bij de Sluf ter. Besloten werd met een zeer geani meerd bal o.l.v. Ben Beumkes en zijn Rhythm Islanders. Om kwart voor één werd de laatste foxtrot aangekondigd en toenop een holletje naar de bus, die aansloot op een speciale nachtboot, welke om even over één van Oudesdhild vertrok. Texelse gastvrouwen en gastheren, Bond van Oud-leerlingen, ons compli ment met deze zo buitengewoon goed Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning en wer ken zacht, zeker en zonder kramp. BEROEPEN BIJ DE GEREF. KERK TE OOSTEREND Beroepen bij de Geref. Kerk te Oos terend Ds A. C Kersten, te Opperdoes.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1