Cjrocn ^warLr Jéxeh in het 7 far ff 25-30 auto s vervoeren N.V. T.E.S.O.: „Oplossing van de noodtoestand door verbetering van de havenmond te Oudeschild en het in de vaart brengen van dit schip Rol Oiï V* American Star! Vogelbeschermingsmeeting; op het Vogeleiland Op reis WOENSDAG 19 MEI 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6838 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev^ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank. Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f" 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Dit is een tekeninr* van het fraaie schip dat het bestuur van Texels Eigen Stoomboot Ondernemina wil laten bou wen. Door de Ingenieur van de Rijkswa terstaat te Hoorn werd echter een rap port over het Horntje bij de Minister van Verkeer en Waterstaat ingediend en hierdoor heeft de Provincie gemeend zich niet garant te kunnen stellen tegen over T.E.S-O. voor het aangaan van een geldlening van f 1 -000.000tof j f 1.300.000,welke garantie T.E.S.O- in principe was toegezegd, mits de ha- ven te Oudeschild zou worden veran- De Raad van Commissarissen der N-V. j T.E.S-O- heeft aan de Raad onzer ge- j meente een schrijven gericht inzake de verbinding Texel-Den Helder- Allereerst j wordt in dit sohrijven herinnerd aan het door de Raad van Commissarissen der i N-V. T-E.S.O- op 15 April jl- aan de ver- j gadering van aandeelhouders uitge- j brachte rapport, betreffende de door de R- v. C. gedane pogungen om in de veer- dienst Texel-Den Helder verbetering te brengen en voorts aan de uitspraak van 1 de TESO-aandeelhouders over de vraag of aan een verbeterde haven te Oude schild dan wel aan een nieuwe veer haven aan het Horntje de voorkeur ge geven wordt- Zoals bekend was de uit slag 288 voor „Oudeschild" en 94 voor .,'t Horntje"- In genoemd schrijven wordt nog opgemerkt' „dat er 11 stemmen voor Oudeschild en 2 stemmen voor 't Horn tje werden uitgebracht die ongeldig wer den verklaard omdat voor deze stemmen niet het groene doch het blauwe stem biljet werd gebruikt- In de praktijk komt het dus hier op neer dat 299 stemmen voor Oudeschild en 96 voor het Horntje werden genoteerd. Naar ons oordeel, al dus het schrijven, heeft deze stemming dus ondubbelzinnig bewezen, dat de aan deelhouders onzer maatschappij in grote meerderheid de voorkeur geven aan een verbetering van de haven te Oudeschild- Wij achten dit standpunt van onze aandeelhouders alleszins juist gezien, a- de bestaanszekerheid van T.E.S-O- slechts verzekerd is wanneer de dienst, ook in de toekomst, gevaren wordt tus sen Oudeschild en Den Helder; b- de belangen van Texel en de gehele bevolking door een dienst Oudesehild- Den Helder met moderne schepen en moderne haveninstallaties ten volle zul len worden behartigd- De brief vervolgt: „Wij veroorlover ons Uw College nog op het volgende te wijzen. Wanneer de Minister ondanks de uitspraak van onze vergadering toch tot het aanleggen van een haven aan het derd. Wanneer de plannen van T.E.S-O- waren uitgevoerd was het vervoerspro bleem in het voorjaar van 1955 opgelost geweest. Het schip heeft een lengte van 57 me ter; breedte rijdek 10 meter; capaciteit 26 tot 30 auto's en 1000 passagiers. Snelheid 12,5 mijl; aantal P-K. 700- Om keerbare schroef- Het passagiersvervoer is geheel ge scheiden van het vervoer van auto's en vrachtgoederen. Het schip is ontworpen met ruime, fraaie kajuiten en promena dedekken- Wij nemen op grond van het voren staande de vrijheid Uw College te wij zen op de impasse, waarin de oplossing van het vervoersprobleem Texel-Den Helder is komen te verkeren en wij mer ken op dat het zich laat aanzien, dat wij daardoor de eerste jaren het s-s- Mars diep" als reserveschip zullen moeten handhaven. Het behoeft geen betoog, dat het schip ongeschikt is voor het vervan gen van de Dr Wagemaker; de capaci teit is volkomen onvoldoende, zowel voor passagiers als vrachtgoederen en auto's- Wanneer het nieuwe schip in het voorjaar van 1955 in de vaart had kun nen worden gebracht, was aan al deze moeilijkheden een einde gekomen en -geheel Texel had hierbij wel gevaren. Wij zijn van oordeel dat allèèn wan neer de Raad der Gemeente Texel zich uitspreekt voor de verwezenlijking van de plannen waarvoor met de Provincie door ons overéénstemming was bereikt, omvattende dus de verbetering van de havenmond te Oudeschild en het in de vaart brengen van het moderne schip ontworpen door Ir De Groot, de nood toestand waarin het vervoersprobleem thans verkeert, in de kortst mogelijke tijd kan worden opgelost. Hierbij zou Uw College dan tevens handelen in de geest van de overgrote meerderheid van onze aandeelhouders- Wij stellen hier uitdrukkelijk vast. dat wij al het mogelijke voor een oplos sing van het vervoersprobleem hebben gedaan en wij moeten iedere verant woordelijkheid voor het voortbestaan van deze noodtoestand afwijzen- Wij verzoeken daarom Uw College met de meeste klem in Uw eerst komende raadsvergadering zich voor deze oplos sing uit te spreken en mèt ons stapoen té ondernemen die er, naar wij hopen, toe zullen leiden dat de Minister bereid gevonden wordt de haven van Oude schild te doen verbeteren oodat de Pro vincie alsnog bereiid gevonden zal wor den aan onze maatschappij een garantie c> SCHUIMBLUSSER BRACHT REDDING Zaterdagavond even over negen ver stoorde de brandweersirene de avondlij ke rust van De Koog. In de keuken van de cafétaria van de heer J. Jellema was de vlam in een pan met vet geslagen, waardoor een begin van brand ontstond- Met behulp van een schuimblusser wist de heer Jellema de vlammen te doven en zodoende uitbrei ding te voorkomen- De brandweer behoefde geen dienst te doen- DE EERSTE BADHOKJES ZIJN WEER VERSCHENEN Deze maand verblijven op ons eiland reeds belangrijk méér gasten dan voor gaande jaren en vorige week konden aan De Koog velen van het zonnetje profite ren. Aan het strand was door de vrij sterke wind een langdurig verblijf niet voluit aangenaam- Bovendien waren de houten strandhuisjes nog niet geplaatst en*kon men hierin dus geen beschutting vinden- Dat was wel jammer, want stellig zou hiervan reeds een druk gebruik zijn ge maakt. Bij informatie wercl medegedeeld, dat van gemeentewege de plaatsen nog niet waren toegewezen en de exploitanten dientengevolge moesten wachten met de opstelling- Vrijdag jl. zijn echter de eerste huis jes, nl. die van „Op Duin", geplaatst en binnenkort zal ook in dit opzicht De Koog uit haar winterslaap zijn ont waakt- RUIM 9000 KG DIERMEEL Blijkens het verslag van de commissie van uitvoering van de keuringsdienst voor vee en vlees in de Kring Barsinger- horn werden in de destructor te Behagen o.a.- 9.976 kg halve producten uit Texel verwerkt. Hieronder wordt verstaan het op Texel aan de Hallerweg vervaardig de diermeel - het Texelse bedrijf is een semi-wettelijke inrichting De lekkerste Amerikaanse sigaretten rookt u, wanneer li ze zelf rolt van U zult verrast zijn hoe geurig en heerlijk zacht deze rijpbruine tabak is! Let op het merk: cent N I E M E IJ E R'S TABAK TABAK OP Z'N BEST! Horntje zou overgaan wordt allerminst het probleem van de haven te Oude schild opgelost; ook al zullen de schepen van TESO geen ligplaats in deze haven meer vorderen, dan nog blijft deze ha ven van te geringe capaciteit, omdat de Noordzee-kottervloot zich nog steeds zal uitbreiden, terwijl wanneer de zeearmen in Zuid-Holland en Zeeland zullen wor den afgesloten een verplaatsing van vele vissers uit die wateren naar de Wadden zee kan worden verwacht- Deze moge lijkheid wordt ook genoemd in het rap port van de Economisch-Technologisdhe Dienst voor Noord-Holland onder >,De ontwikkeling van de Visserij van Texel" van Augustus 1953. van een milldoen gulden te verlenen" Naar aanleiding van het schrijven van TESO merkt het College van B en W in zijn brief aan de Raad o a. op: „Aangezien het ons ook thans nog niet is toegestaan de geheime rapporten van de Rijkswaterstaat te Uwer kennis te brengen, zijn wij van oordeel dat sinds de laatste bespreking dienaangaande in de Raad niet een zodanige wijziging in de situatie is ontstaan, dat thans wel een vruchtdragende bespreking mogelijk is. Wij betreuren dat ten zeerste, omdat wij het in werkelijkheid bijzonder wen selijk vinden dat Uw vergadering zich over dit voor Texel zo belangrijke pro bleem met volledige kennis van zaken kan uitspreken- Nu de geheimhoudling dit verhindert, menen wij een discussie in de eerstvolgende vergadering te moe ten ontraden Wij zenden U de stukken derhalve zonder commentaar toe". BEEN GEBROKEN Donderdagmiddag moest de 73-jarige Wed. N Bruin-Boon naar een ziekenhuis te Den Helder worden vervoerd, doordat zij bij een ongelukkige val een been had gebroken- Een der excursies van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels leidde naar broedterrein Dijkmanshuizen. Hierboven ziet U een deel der vogelvrienden in dit voor vogels zo bijzonder aanlokkelijke gebied. RUIM HONDERDZEVENTIG leden van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels hebben afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan ons eiland om deel te nemen aan de Jaarver gadering met de daaraan onlosmakelijk verbonden excursies naar de Texelse broedterremen. Uit mededelingen door de heer J Drijver, secretaris, bleek, dat ook de leden van Vogelbescherming geen bijzondere 'ambitie voor vergaderingen betonen. Dat was al het geval m de pril le jeugd der vereniging: de eerste verga dering telde naast het bestuur twee le den, de daaropvolgende was de belang stelling van de zijde der leden met hon derd pet gedaald.Dat eiste een op lossing en die vond men door aan de derde Jaarvergadering een excursie te verbinen. Die meeting werd op Texel gehouden en trok zoveel deelnemers, dat de „Deli" van Jan Kalis lang niet alle vogelbeschermers een plaatsje kon bieden! Nog altijd trekt het weekeinde op Texel bijzonder. Slechts één keer is het Texelse deelnemersrecord gebroken en wel door een één-daagse trip naar Callantsoog. Laten wij een beetje trots zijn, eiland- genoten, als wij vernemen, dat ons eiland nog steeds onweerstaanbaar lokt. „Texel doet zijn naam als vogeleiland nog steeds alle eer aan, maar ook hier loopt het aantal vogels enigermate terug- Daarentegen wordt de belangstelling voor Texel als vogeleiland al groter! Dit jaar wordt de vergadering bijgewoond door een extra groot aantal leden, wat mede zijn oorzaak moet vinden in het feit, dat de Texelaar uit ons bestuur op het punt staat zijn werk aan een ander over te dragen" Aldus de voorzitter, de heer G. A. Brouwer, die in Januari pro moveerde tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op een proefschrift, getiteld „Historische Gegevens over onze vroege re Ornithologen en over de Avifauna van Nederland". De vergadering rea geerde op de desbetreffende mededeling van de secretaris met een spontaan ap plaus, waarop de voorzitter geestig op merkte: maar het was een laat broedsel!" Met grote voldoening werd kennis ge nomen van !het feit, dat 40 landen ad- heasie hebben betuigd met het ontwerp ter beteugeling van het kwaad, dat de uitstrooiing van stookolie op zee aan de vogels berokkent. ,,Het tot stand komen van een internationale conventie, inhou dende een algeheel verbod tot het lozen van stookolie in zee is dringend nood zakelijk" was een der stellingen van ge noemd proefschrift- Het ziet er naar uit, dat deze wens binnenkort in vervulling zal gaan- Dat het ernst is met deze po gingen de verontreiniging van de zee tegen te gaan, blijkt ook uit de oprich ting van de N-V- Hollandse Olie Sepa ratormij te Amsterdam in samenwerking tussen de Amsterdamse Droogdok Mij en een Mij te Londen Drie grote A'damse sdheepsvaartmijen hebben zich reeds be reid verklaard in het maatschappelijk kapitaal deel te nemen. Uit het Jaarverslag, uitgebracht door de heer J- Drijver, bleek, dat de natuur zelf al genoe* slachtoffers kan maken, zo b.v. in de afgelopen winter. Vogels behorende tot een grote verscheidenheid van soorten, kwamen om, het ergst leden die vogels, die op of aan het water leven- Vooral onder de meerkoeten, de water hoentjes en de smienten kwamen grote verliezen voor- Ook de scholeksters, wul pen tureluurs, steenlopers en enkele soorten strandlopers hebben het zwaar te verduren gehad, daar hun gewone voedsel 'door een -dikke ijslaag onbereik baar was geworden- Een aantal vogels INGEKOMEN PERSONEN Geertruida J- Bakker, van Haarlem, Ke naupark 18 naar H 12; Jacob Dijker, van Soheemda, S. Zwaagwesterweg 20 naar Den Hoorn 38; Douwe v- Eizenga; van Schiermonnikoog, Middenstreek 40 naar De Zes 10; Antonia L- M. Huberts, van Beers, De Plaats 168 naar C 118; Hen drik Smit, van Den Helder, H- M. Trompstraat 23 naar De Cocksdorp 53. heeft nog -getracht naar mildere streken uit te wijken- Met grote voldoening» zo vervolgde de secretaris, hebben wij geconstateerd, dat het Nederlandse volk zich in die benarde tijd van zijn goede zijde heeft doen ken nen. Jong en oud, arm en rijk, allen wa ren bereid hun steentje bij te dragen om de nood te helpen lenigen, waaruit blijkt, dat de vogelbeschermingsgedachte bij veel meer landgenoten leeft dan men uit het ledental van onze en van andere org. zou kunnen afleiden- Wij kunnen daaruit opmaken, dat het streven dat onze ver eniging reeds langer dan een halve eeuw voorstaat, in zeer ruime krinc weerklank heeft gevonden. Intussen zijn wij ervan overtuigd, dat voor sommige vogels de verliezen on evenredig hoog waren o.a. voor roer dompen en ijsvogels, die toch al verre van algemeen zijn- Ook over de baard- meesjes ma-ken wij ons wat ongerust- Met het ministerie van L- V- enV- wordt gecorrespondeerd over het toe nemende gebruik van gifstoffen, waar onder zeer zware vergiften ter bestrij ding van plagen in land-, tuin- en bos bouw. Meer en meer wint de mening veld. dat in dat opzicht niet altijd de juiste weg bewandeld wordt en dat meermalen op haast roekeloze wijze met deze gifstoffen wordt omgesprongen. Ook in 1 andbouwkringen wordt men zich er meer en meer van bewust, dat dn dat alles een gevaar schuilt en de huidige gang van zaken bezwaarlijk bestendigd kan worden- .,De stand" Met de ooievaarsstand ziet het er droevig uit De vrees, dat wij deze sta tige vogelfiguur nog eens in ons land zullen moeten missen is niet ongegrond; in verschillende provincies is dat trou wens reeds het geval. Wéér bereiken ons berichten als zou den er in de omgeving van de Eem kemphanen gevangen worden met be hulp van paardenharen strikken, die op de vaste gevechtplaatsen worden uitge zet De herfsttrek '53 was in het aliéemeen van grotere omvang dan gewoonlijk, dit maal in het bijzonder voor kooerwieken, kramsvogels, spreeuwen en leeuweri ken- Dank zij de beschermingslampen aan alle vuurtorens blijkt het aantal slachtoffers daar gering- Anders is het bij de 4 lichtschepen, daar werden nl- soms meldingen gemaakt van duizenden rondfladderende vogels- Lichtschip Goe- ree schat het aantal aangevlogen vogels in één nacht op o-a. 500 koperwieken. (Zie vervolg 2de pagina) TEXELSE MARKT Aangevoerd 17 Mei 1954 1200 lammeren 4460. gem. prijs 50; 3 koeien 650—800; 23 biggen 50—70; 55 nuchtere kalveren 35-55- <ian Uw spoorkaartje ge- "TO haaldbijde V.V.V. „Texel" UITSLAGEN EERSTE RONDE SCHOOLVOETBAL WEDSTRIJDEN Groep A.: OLS Den Burg-CVO 40 Cocksdorp-Den Hoorn 20 Oosterend-OLS Den Burg 03 CVO-Den Hoorn 11 Cocksdorp-Oosterend 12 De stand in deze groep is: 1- OLS Den Burg 4 pnt; 2- Cocksdorp 2 pnt; 3. Oosterend 2 pnt; 4. Den Hoorn 1 pnt; 5. CVO Den Burg 1 pnt- Groep B R-K. Den Burg-De Waal 30 Eierland-De Koog 03 Oudeschild-R K. Den Burg 11 De Waal-De Koog 21 Eierland-Oudeschild 03 De stand in deze groep is: 1- Oudeschild 3 pnt; 2- R.K. Den Burg 3 pnt; 3- De Koog 2 pnt; 4. De Waal 2 pnt; 5- Eierland 0 pnt. A-s. Zaterdag volgt de 2de ronde- Dan za] uitkomen, welke 4 ploegen om de prijzen mogen strijden.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1