Cjrocn '^wartr jexels in het harL, 3 Onze Landbouwhuishoudschool is thans uitgebreid tot zes leslokalen mmm üx m „Redmer Ij ska school" Cocksdorp en omgeving in het teken van de Sportvriendschap Onrustig, gejaagd Die heerlijke (olie-)bollen Zelfbedieningswinkel ZATERDAG 22 MEI 1954 TEXELSE 68# JAARGANG No. 6839 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev^ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. mmmmmmmmmnv IS II is* Dat de Texelse Landbouwhuishoudschool in een grote behoefte voorziet moge blijken uit het feitdat reeds vorig jaar besloten werd tot uitbreiding met twee leslokalenterwijl deze school nog geen vijf jaar geleden - op 28 No vember 1949 - werd geopend! Hierboven de nieuwste toto van het fraaie ge bouw met links de uitbreiding. DE TEXELSE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL telt thans niet minder dan zes leslokalen- Maandagmiddag vond de feestelijke opening plaats van de uit breiding: twee lokalen» die. mede door hun bijzondere ligging nog vrolijker aandoen dan de al eerder gebouwde. Deze lokalen kunnen door middel van een opvouwbare deur tot 1 grote ruimte worden gebracht, zodat zij bijzonder ge schikt zijn voor b-v. ouderavonden of shows, zoals die welke Maandag- en Dinsdagavond door de leerlingen en-of jongere broertjes of zusjes werd uitge voerd. De opening van de uitbreiding ge schiedde door de inspectrice van het Nij verheidsonderwijs, mej- Gr. G- Smit in tegenwoordigheid van een aantal geno digden: het bestuur van de Stichting (de dames F- de Wijn-Jonker» voorzitster; M Kakkert-Lap; J. Koning-Bruin; J. M. E C- Swarthof-Voor veld; A. de Vries-Steu- tel; J- Wassenaar-Wilmink en J- G. de Wolf-Kikkert en de heren C- A. Eelman; B. Druif, burgemeester C- de Koning, wethouder Th. R. Hin, P- de Graaf, de heer en mevrouw J- Drijver; de heer T. van den Heerik, verschillende oud-leer krachten o.w. mevr- F- Seidel-Wijn- gaarden en de tegenwoordige directrice mej- S. E. M- van der Meer en het per soneel. De voorzitster verwelkomde in het bij zonder de inspectrice en de diverse oud- leerkrachten- »,Dat wij deze schooi nog vóór de viering van het eerste lustrum hebben zien uitbreiden, had zeker wel niemand verwacht! De belangstelling voor dit onderwijs is dan ook verheu gend groot, ook de cursussen voor vol wassenen (avondcursussen) genieten een bijzonder grote belangstelling- Onze school voorziet dus in een grote behoefte en in de komende jaren is een nog gro tere toevloed van leerlingen te verwach ten- Dat wij hier in een feestelijke stem ming bijeen zijn, valt te begrijpen: het werken in de hulplokalen bracht grote bezwaren met zich mee. Ik dank dan ook mej. Smit van harte voor alles wat zij voor onze school heeft gedaan"- Mej. Smit, hierna het woord nemend, merkte op, dat de plannen tot stichting van een school als deze wel 20 jaren be stonden- Er waren suggesties voor de moeilijkheden gebaard. Spr- zag hier op dit afgesloten gebied echter dit voordeel, dat de leerkrachten contact onderhouden met de oud-leerlingen en hun ouders» waardoor zij getuige kunnen zijn van de successen door 'n vruchtdragende oplei ding. Met voldoening gewaagde mej- Smit ook van 't feit, dat verschillende Texel se meisjes hun studie hebben voortgezet en inmiddels het diploma lerares be haald hebben- Zij twijfelde niet of ook uit deze kringen zullen door de school leerkrachten worden aangetrokken! I „Wij zijn tevreden, maar nog niet in alle opzichten voldaan: meisjes, die moe ten teren op de kennis, die zij tijdens de primaire cursus tot hun 14-15-jarige leeftijd hebben opgedaan, zullen zich aanvankelijk wel redden, maar op die leeftijd kunnen wij hen nog niet alles meegeven. Ik doel hierbij op de hier nu nog ontbrekende gelegenheid tot beroeps opleiding, welke hun te stade kan ko men, hetzij als partner van 'n man, het zij als zelfstandige vrouw. Door omstan digheden kunnen zij voor een bijzondere taak komen te staan en daarom, hoe veelzijdiger en uitgebreider de opvoe ding. hoe beter zij in staat zullen zijn zich in allerlei situaties een geschikte positie te kiezen." Mej. Smit schetste de veelal verre van benijdenswaardige positie van de onge schoolde vrouw, die door gebrek aan voldoende kennis op oudere leeftijd dikwijls genoegen moet nemen met een functie, die zij qua verstandelijke aan leg niet had behoeven te aanvaarden, doch daartoe gedwongen is wegens een te smalle basis met betrekking tot de EEN DER VELE NUMMERS die geshowd werden op de Ouderavond van de Landbouwhuishoudschool. aanwending van oude lokaliteiten, ba rakken of iets dergelijks, maar spreek ster bleef streven naar de bouw van een aan de eisen des tijds ingerichte school- Begrijpelijk werd haar op het departe ment wel eens de vraag gesteld of het wel verantwoordelijk was om op dat ge- isoleerde eiland Texel een dergelijke school te stichten- Zij kon dan o.a. naar voren brengen dat de Texelaars leergie rig zijn en de ouders hun kinderen graag een behoorlijke opvoeding wollen geven- Mej- Smit complimenteerde architect (de heer P- de Graaf) en uitvoerder (de heer J- Drijver) met de wijze waarop de uit breiding tot stand was gekomen- Zij twijfelde niet of velen der aanwezigen zouden een nog verdere uitbreiding mo gen beleven, want Texel heeft ingezien, dat deze school belangrijk is. Het ant woord van Texel is geweest: „Ja, wij wensen deze school, wij achten haar stichting nodig en nuttig!" Intussen is alles niet over rozen gegaan, zo heeft de voorziening van leerkrachten nogal eens door haar in vroeger jaren opgedane kennis- Spr. achtte uitbreiding van op leidingen aan de school wenselijk- Zij I besloot met de wens, dat een eventuele toekomstige uitbreiding van de school zal mogen bijdragen in het geluk van hen, die daar het onderwijs komen vol gen- Mej- Van der Meer dankte mej. Smit voor haar suggesties ter wille van de be roepsopleiding en overhandigde haar j daarop als aandenken het boek „Texel" J door J. A. van der V-lis, alsmede een fraaie wanddoek met een echt Texelse motief, vervaardigd door leerlingen der school, die hierbij blijk gaven de kunst van het aardappelstempelwerk goed on der de knie te hebben! Hierna bracht het gezelschap een be zoek aan de tentoonstelling van handen arbeid. tekenen, algemene kennis, aard appelstempelwerk met plakkaatverf, ap- plicatiewerk, naaiwerk (japonnen, kin derkleding, patroontëkenen, breiwerk, fraaie en nuttige handwerken. De baby- In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Texelse Gemeenteraad is besloten de nieuwe o-l- school van De Waal de naam te geven van „Redmer IJska School". De heer IJska behoorde tot de slacht offers van de dijkdoorbraak in polder „De Eendracht" op 1 Februari 1953. Zoals bekend was op die noodlottige dag een bus vol personen naar dit be dreigde punt gezonden. Toen de dijk het begaf trachtten zij de Eierlandse dijk te bereiken Zes hunner kwamen om het leven- HINDERWET ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van het Provin ciaal Waterleidingsbedrijf van Noord- holland te Bloemendaal, tot het oprich ten van een pompstation met 3 hevel- putten en een filtergebouw, op de per celen, plaatselijk gemerkt nabij De Kocg, kadastraal bekend gemeente Texel sectie G. nr. 271, 277 en 278- Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 31 Mei 1954- Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Zaterdag 5 Juni 1954 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 20 Mei 1954- Burgemeester en Wethouders van 'i'exel. Dc Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P BEEMSTERBOER MOEDERS LET OP! CONSULTATIE-BUREAU VOOR ZUIGELINGEN Moeders opgelet! In verband met de nieuwe dienstregeling van de boot. zal in tegenstelling tot het bericht op het tweede blad, het consultatie-bureau pas om 3 uur beginnen De moeders van bui ten Den Burg met de kinderwagens en van Den Burg worden nu van 4-5 uur verwacht- ONDERWIJZERS CONTRA DE GEESTELIJKHEID Te Den Burg zou gisteravond een voetbalwedstrijd worden gespeeld tus sen een elftal van onderwijzers en een (met niet minder strijdlust bezielde) ploeg, gerecruteerd uit geestelijken. verzorging liet evenmin iets te wensen over! Ook de culinaire afdeling, een met te verwaarlozen facet, genoot de belang stelling met de keurig verzorgde tafel voor een kinderpartijtje, dinertje en ont bijt- Nadat nogmaals thee was geserveerd werd de wenselijkheid en de mogelijk heid van de beroepsopleiding verder in discussie gebracht- Weth. Hin bracht zijn visie naar voren met betrekking tot de taak van de vrouw op de boerderij. Hij merkte daarbij o.a- op, dat op Texel maar een gering percentage vrouwen de kunst van het melken verstaat, ook wordt het jonge vee hier veel minder door vrouwen verzorgd dan aan de vas- tewal- Hij vond het trouwens ook min der juist, dat de vrouw zich opwerpt als assistent van haar man, d.w-z. in de sector van de kennelijk meer mannelijke beroepssfeer, wèl leek het hem gewenst dat de vrouw alle zorg besteedt aan de sfeer m en rond de boerderij, waarbij hij vooral aan de verzorging van de tuin (ook moestuin) dacht- Aan het slot van de bijeenkomst werd de gasten een hartig hapje aangeboden, dat, zoals steeds, weer sterk naar méér smaakte en getuigde van de bekwaam heden der adspirantihuisvrouwen. Maandagavond werd in de nieuwe lo kalen een bijzondere ouderavond gehou den. De belangstelling was zeer groot, wat ongetwijfeld te danken was aan de hoofdschotel van het programma: een show van kleding, welke door de leerlingen zelf was vervaardigd- Dit werd een klinkend succes. Deze avond, die ook werd bijgewoond door de inspectrice van het N-O., mej- Smit. werd voorts opgeluisterd door voordrachten, schetsjes, zang, volksdans en een verloting met vele prijzen, terwijl de school ook nu weer voor een dronk en een koekje zorgde. De voorzitster was dan ook de tolk van allen, toen zij de directrice en haar staf dankte voor het gebodene, dat veel voorbereiding had vereist- Dinsdagmiddag bezochten vele belang stellenden de tentoonstelling- 's Avonds was de zaal" weer gevuld met geno digden- waarbij hetzelfde programma als de avond tevoren werd geboden. De volijverige secretaris van de Cocks- dorper en Eierlandse sportvereniging SVC. de heer W. Verseput, heeft zijn pen eens extra diep in de inktpot laten zakken en wel ter gelegenheid van. het bezoek van de Sint Maartense sport vrienden. Zij komen vanmiddag om streeks zes op durp, waar de pleegou ders aanwezig zullen zijn om hun gasten te verwelkomen. 37 Sportvrienden heb ben zich opgegeven voor het uitstapje naar De Cocksdorp, waar hedenavond in Hotel »»De Hoop" te hunner ere een ge zellige avond zal worden gehouden. Dat de pret en jolijt er de vrije teugel krij gen staat vast, want de organisatie zal 'berusten bij de heren Sieslgng uit 't Zand en Leendert Kuijper, die op zijn beurt weer assistentie zal genieten van zijn verre van schuchtere vriend Bartje, een lustig babbelend ventje, dat weer een heleboel onverstandige en toch ook weer rake verhalen aan de grote klok wenst te hangen- Bovendien zullen enige leden van SVC hun medewerking ver lenen- Doordat de gasten betrekkelijk laat arriveren, zal de zaal pas om half negen geopend worden- De leden, dona teurs en pleegouders hebben vrij en tree - andere personen kunnen met het oog op de beperkte ruimte niet worden toegelaten- Morgenmiddag zal zowel de voet- als handbal rollen: 2 uur handbal SVC1- Mijnhardt's Zenuwtabletceo •terken «n luimeren Uw zenuwen. J Q]x I Bi J £JSiJi&l De dames van SVC hebben ze weer heerlijk bruin gebakken! Wat? Wél, de oliebollen, die zij Maandag op de tweede, de grote lammerenmarkt, U zullen aan bieden- „Prima waar voor een schappe lijke prijs!" zo luidt de slagzin en wij twijfelen dan ook niet of vele zakjes oliebollen zullen overmorgen in deze grote verkoopslag sneuvelen- Op de lam merenmarkt zelf zult U zich al bij voor baat te goed kunnen doen aan de geur van de oliebollen, want daar zullen ze in de stand worden gefabriceerd- Een 2-jarige ervaring is de waarborg voor een voortreffelijk product en trouwens, hebben diverse baksters niet rijke ken nis opgedaan als leerling aan de land bouwhuishoudschool? In Eierland en De Cocksdorp zelf is inmiddels bestel opgenomen en dat wordt Maandag thuisbezorgd- Het ligt in de bedoeling deze bestellingen wat vroeger op de dag uit te voeren dan voorheen, opdat iedereen zich op tijd aan de oliebollen kan te goed doen! SVC, beste zaken toegewenst! Donderdag opende de heer R. Daalder Lzn te De Koog een zelfbedieningswin kel. die de eerste op Texel is- Het interieur is aangepast aan de ei sen, die een dergelijk bedrijf stelt- Zo zijn er enige toonbanken, z-g- gondola's, gevuld met alle mogelijke artikelen, bij- ge-plaatst. Het geheel maakt een zeer verzorgde indruk en er is een grote voorraad van alles wat in een dergelijk bedrijf thuis hoort, of het nu de vele ingrediënten voor de Indische rijsttafel betreft of de koffie en de thee, welke in speciale kasten vers bewaard blijven. Als u in deze zelfbedieningszaak gaat winkelen, ontvangt u bij het binnenko men een mandje. Hierin doet u dan de boodschappen, die u, gaande langs de diverse toonbanken, zelf uitkiest- Alles is zeer overzichtelijk uitgestald, moeite om de begeerde zaken te vinden heeft men dan ook niet- Het overgrote deel der levensmiddelen is machinaal ver pakt of vooruit afgewogen- Een gedeelte zoals snoep, koekjes, drogisterij-artikelen rookwaren en schrijfbehoeften, verkrijgt men op de oude manier- De kassa is aan de uitgang, hier le vert u uw mandje weer in en rekent af. Zonder dat u op anderen heeft behoeven te wachten, die vóór u aan de beurt wa ren. heeft u in korte tijd uw boodschap pen gedaan. Deze veel tijdbesparende wijze van winkelen is op vele plaatsen van ons land reeds een groot succes gebleken. Of de kans op diefstal door een der gelijke inrichting van de winkel niet wordt vergroot? De practijk elders heeft uitgewezen, dat dit niet het geval is, vooral niet bij voldoende toezicht. Op de openingsdag werd vanwege de Vleeswarenfabriek OLBA voorlichting verstrekt over alles wat op dit gebied te koop is en werden tips gegeven over wat wel of niet op warme dagen houd baar is enz- Door de vele bloemstukken maakte de winkel, waarin velen de nieuwe metho de beproefden, een feestelijke indruk- Het timmerwerk werd keurig ver zorgd door de fa- W. Burger en het schilderwerk in fraaie, rustige kleuren, werd uitgevoerd door de fa- D. G. Too- lens. DES 1; om 2,45 uur voetbal SVC 1-Sint Boys 1. Om ongeveer kwart voor zes zal de bus het gezelschap weer naar de boot van 6,25 brengen. Het belooft een prettig sportweekein- de te worden en bij gunstig weer zullen de wedstrijden stellig door een groot aantal toeschouwers worden bijgewoond. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 20 Mei Geboren: Robert Gerard, zv Gerardus A- Caspers en Hendrika Dob; Anna Francina Maria, dv Cornells A- Witte en Anna E- Huisman. Ondertrouwd: gene. Getrouwd: Dirk Johannes Witte en Johanna Agnes Bakker; Arend Jonge- jan en Jannetje Boon- Overleden: Dirk van Deventer, oud 73 jr.. wedn- van Cornelia van Wijk; Pie- tertje Stoepker, oud 63 jr-, ongeh. VERTROKKEN PERSONEN Evert Jan Bolt, van Peperstraat 69, Oosterend naar Huizen NH, Driftweg 37; Lolke Bijlsma, van Waalderstraat 47 nr- Idaarderadeel. Warga 190; Jannetje Boon, van Waalderstraat 29 naar Zijpe, Oudesluis H 90; Mechelina C- A- Leber, van E 50 naar Rotterdam, 's-Gravenweg 107. INGEKOMEN PERSONEN Antonia L. M- Huberts, van Beers, De Plaats 168 naar C 118; Willemijntje van der Lugt, van Delft, Delfgauw 41 naar B 38- KANTKLOSSEN OP TEXEL Onder leiding van mevr. Laan-Kiste- maker, Kogerstraat, Den Burg, wordt 'n groepje dames onderricht in het z-g- kantklossen, dat op ons eiland, voor zo ver wij weten, niet beoefend wordt. Men vindt de kantklossers immers voornamelijk in Westfriesland. Het kantkloswerk wordt hoofdzakelijk aan gewend als garnering op linnengoed, la kens, slopen, sierkleedjes, kraagjes op jurken, maar ook worden er wel grotere stukken uit vervaardigd. Zo toonde mw- Laan haar cursisten o.a- een fraaie sprei, in welker motief meer dan vijfduizend bloemblaadjes voorkwamen! ,,Maar dit heeft mij dan ook wel anderhalve win ter gekost!" zo vertelde de leidster. Als materiaal wordt het fijne linnengaren gebruikt, de sterkste vezel die er bestaat. Om het gewenste tempó te bezitten dient de kantklosser een grote vaardigheid te hebben in het wisselen van de klossen, zodat ook hier (langdurige) oefening de kunst moet kweken! 'V Mr. LEAVEY, OUD-TRAINER VAN S-V. TEXEL, OVERLEDEN Mr Leavey, o-a. oud-trainer van de S V. Texel, is Dinsdag te Londen op 66- jange leeftijd tengevolge van een hart verlamming overleden. Zijn carrière als voetballer begon hij ■n 1908 bij Plymouth Argyle- Drie jaar later ging hij over naar Liverpool en in 1912 speelde hij voor Barnsley, dat het zelfde seizoen winnaar werd van de Cup. Daarna volgde zijn .^transfer" naar Bradford en in 1919 werd mr. Leavey player-manager van Bournemouth- In 1922 brak voor de heer Leavey de Nederlandse periode aan. toen hij door PSV werd gecontracteerd. De verbinte nis duurde vier jaar- Zijn intrede in Den Helder deed mr. Léavey in 1927- HRC was toen derde klasser, maar nog het zelfde jaar promoveerden de roodjakken naar de tweede klasse- Na een onder breking van enkele jaren, waarin Gou da genoot van de verdiensten van de heer Leavey, keerde deze in 1933 in Nieuwediep terug. S.V. Texel. De junioren nemen Hemelvaartsdag deel aan een juniorentoumooi, georgani seerd door de vereniging Helder- Deel nemende verenigingen HRC, HCSC, Texel. Alcmaria Victrix, DTS. Stormvo gels, Velsen en Helder. De leden, adspiranten en de damea van de handbalafdeling worden drin gend verzocht de contributie t-m de maand Mei nu per omgaande af te reke nen- D.e deelnemers aan de trip naar Ter schelling worden verzocht de reis- en verblijfkosten a *7,50 per persoon uiter lijk Maandag a.s. af te dragen aan W- van Zeijlen of H. Boon. De dames van de handbalafdeling bij mej- S- Witte- Texelse Handbalbond Uitslagen van de vorige week: Texel 1-Zeemeeuwen 1 10; Zeemeeu wen 1-GDS 2 6—2; GDS 1-Texel 1 2—3; ZDH-SVC 32; Zeemeeuwen 2-Texel 2 0—3 SV De Koog. Morgenmiddag om 2 uur speelt De Koog thuis een vriendschappelijke wed strijd tegen Den Hoorn. Op Hemelvaartsdag hebben we onze laatste competitiewedstrijd en wel thuis tegen Dirkshom- Aanvang half twee. Zondag 30 Mei nemen onze adspiran ten deel aan de adspirantendag te Alk maar

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1