TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Den Hoorn verheugd over de verbetering van haar strandweg „VIOS" kan het muziekconcours met vertrouwen tegemoet zien Het RODE KRUIS U wel... maar wat doet U? Texel ook hierin geprezen Belanghebbende maakte bezwaar Pijn hier - scheuten daar I ZATERDAG 22 MEI 1954 VIOS kan de 27ste Mei, de dag van het concours te Venhuizen, met het volste vertrouwen te gemoet zien. Zonder van deze plaats ook maar enige invloed te wil len uitoefenen op de jury, die op Hemelvaartsdag ge rechtigd zal zijn tot het al dan met toekennen van prij zen aan de diverse deelne mende corpsen, willen wij todh gaarne opmerken, dat VIOS ongetwijfeld bene den haar kunnen zal zijn gebleven als zij straks niet met een tropee naar ons eiiland terugkeert! Deze overtuiging gewerd ons Zaterdagavond op de uit voering van VTOS onder de bezielende leiding van de heer H- Westerdijk. Onmiddellijk na het muzi kale gedeelte beklom de heer A- van der Meulen spontaan het podium van ,.De Oranjeboom" om het corps namens de gehele zaal te huldigen. ,.Ik wil. zo zei hij, er mijn bewondering over uitspreken, dat zo'n klein ensemble in staat is een re pertoire ten gehore te brengen, dat zeker de itoets der critiek kan doorstaan- Zij hebben onder de voortreffelijke leiding van hun chef-kok een schotel opgediend, die zeer in de smaak is gevallen- Hun gedegen studie is ten volle beloond- Ik wens U dan ook veel succes toe en hoop, dat uw klein corps spoedig door vele jongeren uit Oosterend, Oost, Ze venhuizen en Het Noorden^zal worden aangevuld." Aangemoedigd door de dikke tweede prijs van vorig jaar, besloot VIOS we derom op concours te gaan. Hun ver plicht nummer is „Joyeuse", een ouver ture van Alyre Delhaye- Welnu, op de uitvoering bleek, dat VIOS én aan dit nummer én aan het vrije nummer „Flo- ralia", een ouverture van S- P. van Leeuwen, alle zoig heeft besteed- Mej. N- van der Vis heeft hierin de solopartij en haar debuut als saxofoniste moaht er zijn. Veel applaus voor het gehele corps, waarbij de dirigent zijn mannen liet eren in de figuur van de voorzitter, de heer S. van der Slikke, die met zijn eerste bugel een der zwaarste partijen voor zijn rekening nam- Ook „Floralia" kon ons bevredigen, maar natuurlijk moet de so list er op het concours wel voor zorgen, dat hij geen enkele keer misgrijpt! Van Fructidor, ook al een ouverture, schre ven wij ,,Welk een enthousiasme legt het corps hierbij aan de dag, tot dusverre het beste van het programma" en prettig deed het ons aan, een der grote deskun digen van ons eiland dezelfde opvatting te horen verkondigen! ,,En Gusto" was de beste mars, voegde hij er aan toe - wat wij eveneens volledig onderstreep ten! De andere marsen werden minder gaaf vertolkt, maar toch het beluisteren ten volle waard. Subliem was het slotac- coord van Gouden Herfst, welks karak ter goed verstaan was. In de Vrolijke Dauwtrappers" ging het een paar keer even mis, maar dit noemen wij dan enkel, opdat teergevoeligen herinnerd blijven aan het parool Tanden op el kaar en niet juichen vóór de prijs aan het vaandel hangt!" „Zijne Excellentie Hein" was de titel van de kluchtwelke VIOS Zaterdaga vond ten tonele voerdeHier ziet U de hoofdrolspeler, de heer G. Eelman, die wel zeer geknipt was voor deze creatie. Dit festijn werd o.a. bijgewoond door burgemeester De Koning en de besturen en directeurs van de zusterverenigingen Deze uitvoering kwam wel erg laat in het voorjaar, maar de voorzitter merkte op, dat vele leden bijna de gehele week op zee zitten, zodat de repetities nogal in het gedrang komen, bovendien heeft VIOS beslist te kort leden! Met voddoening kan VIOS op dit con cert terug zien! Dat zelfde geldt voor de acteurs en actrices, die de klucht „Zijne Excellen tie Hein" op de planken brachten. Hier in traden op: de dames H- Zijm-Boo- gaard, H- Koning-Stam, A. Bakker en N. van der Vis en de heren G- Eelman, P. van der Slikke, T- Goemans en J. Smit, terwijl de heer W- van Houte voor de regie zorgde. Wat is er gelachen om die ..Zware" jongen, die als beroepsinbreker door het leven ging, maar ineens tot mi nister gebombardeerd werd! De verwik kelingen vielen voor hem niet mee! Er werd door allen leuk gespeeld en ze wisten de zaal dan ook goed mee te krijgen. Besloten werd met een geanimeerd bal o-l.v- de Band van Beumkes. 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad Wees blij I Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... De koffietafel in Hotel „Texel" was weer uitstekend verzorqd. De secretaris van de Vogelbe scherming, de heer J. Drijver, huldigde de directie daarvoor, hetgeen het grote gezelschap vogelvrienden een spontaan applaus ontlokte. De heer Drij ver verqeleek de positie der gasten hier met de situatie, zo als deze zich onlangs elders in het land had voorgedaan: de maaltijd daar was nl- verre van overvloedig geweest en werd door de gasten besloten met 'n run op de bakkerswinkels. „DE TEXELFILM VOOR DE TELEVISIE" Wij vernamen bovenstaande bij ge ruchte. maar te bevoegder plaatse deelde men ons mee, dat een en ander nog met definitief is- Eerst moet nl- worden on derzocht of de film zich leent voor uit zending in een televisie programma FILMNIEUWS „COBRA AFGOD" Deze film brengt ons naar een eiland in de Stille Zuidzee, temidden van een bevolking, die zweert bij een bijzondere adat. Zo vindt men het daar heel ge woon, dat de lieftallige Tollea, die met Ramoe wil huwen, volgens de regels van de stam voorbestemd is om ter dood te worden gebracht. In dit opzicht is Ramoe een oproerkraaier, want met hand en tand wil hij ziin geluk en haar leven verdedigen- Dat dit tot allerlei verwik kelingen leidt, ligt voor de hand. Wij krijgen in deze film dan ook geen tekort aan sensatie- Maar het slot is. dat Enfin, de fijnproever behoeft geen nade re uitleg! „ONSTERFELIJKE MELODIE" Een voortreffelijke Italiaanse film die boeit, enerzijds door de prachtige, mee slepende muziek uit „Cavailleria Rusti- cana", anderzijds door sober, maar knap spel- Men is er gelukkig in geslaagd mu ziek en spel streng gescheiden te hou den- Weerklinkt de machtige stem van de tenor Mario del Monaco in een aria, dan is het een feest voor het oor, treedt de muziek op de achtergrond, dan wordt het oog verwend door spel. Het thema van deze film is oud: de berooide, ver guisde componist, die na veel teleurstel lingen de bekroning op zijn werk krijgt. Dat todh een film is ontstaan op een be hoorlijk peil, betekent een dubbel com pliment voor de spelers, in het bijzonder voor Carla del Poggio en Pierre Cressoy. Nederlands nieuws O-a.: Het nationale monument in wor ding- Herdershond verzorgt tijgerjong- De ronde van Nederland- Buitenlands nieuws O.aj.: Aardbeving Griekenland. Nieuws uit Genève. Landverdeling in Egypte Gevaarlijk Vaderland no- 2- tegen ontwerp-uitbreidingsplan in on derdelen voor Oosterend Het ter visie gelegen ontwerp-uitbrei dingsplan in onderdelen voor Oosterend heeft de heer S. W. Koning, aldaar, een bezwaarschrift ontlokt van de volgende inhoud: „Bij dezen moet ik U mededelen, dat ik bezwaar maak tegen het ontwerp van een plan in onderdelen om Oosterend, daar mijn land met schuur in genoemd ontwerp komt te liggen- Het bezwaar hiertegen bestaat in hoofdzaak uit: a. het land achter het huis gaat verlo ren. Hierdoor kan ik geen vee (kalveren, koeien die afkalven, schapen die lamme ren enz-) meer weiden achter mijn huis, daar ik mijn thuisweide dan kwijt ge raak Hierdoor is het mij niet mogelijk van huis uit toezicht te houden op het vee- b. door afname van de andere grond, word ik afgesneden van het resterende land en de daarop bevindende schuur, c- door afname van bovengenoemde stukken en de schuur, die er op staat, wordt mijn bedrijfsvoering dermate aan getast, dat een volledige bedrijfsvoering mij onmogelijk wordt gemaakt. Derhal ve zullen mijn bedrijfsinkomsten, door afname van dit land en schuur in ge vaar worden gebracht. d- Speciaal door de afname van het land achter huis en de schuur word ik ern stig gedupeerd"- B. en W- zonden bovenstaand schrij ven toe aan de ontwerper ervan, de ste- debouwkundige, Prof. Wieger Bruin, die het volgende betoogde: „Gaarne dien ik u van advies omtrent het bezwaarschrift van de heer S- W. Koning te Oosterend. Het reeds aangelegde deel van de straat aan de Oostzijde van Oosterend vraagt om voltooiing en kan dit stede- bouwkundig gezien op eenvoudige wijze krijgen- Bovendien is deze straat 'n deel van de geprojecteerde omleidingsweg om Oosterend- Het grote belang hier van noemde ik reeds in de toelichting op het uitbreidingsplan-in-onderdelen- Stedebouwkundig gezien eenvoudig te voltooien! De uitvoering roept echter bezwaren van de heer Koning op. Maar hoe lang zal hij met de ruilverkaveling in het vooruitzicht nog in zijn tegen woordige boerderij zitten? Hij raakt in derdaad zijn thuisweide kwijt en wordt bovendien van zijn land afgesneden. Een tijdelijke handhaving van een kalver- weitje valt te overwegen. Uiteindelijk hoort echter een boerderij o-a. uit hy giënische overwegingen niet in een bouwblok thuis- Niet ontkend kan worden dat de heer Koning schade zal lijden. Deze zal wor den verdisconteerd in de prijs van de grond. Aangezien m.i. in dit geval het alge meen belang van Oosterend boven dat van de heer Koning gaat, adviseer ilk u de Raad van uw gemeente voor te stel len het uitbreidingsplan-in-onderdelen „Oosterend" alsnog vast te stellen- B en W schrijven aan de Raad: Met deze conclusie kunnen wij ons geheel verenigen en wij stellen U dan ook voor tot de vaststelling van het ont werp-uitbreidingsplan in onderdelen voor Oosterend" en de daarbij behoren de bebouwingsvoorschriften, zoals deze in het ontwerp-besluit nader zijn aange duid, te besluiten- en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheumatische onge makken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kru schen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting ie dere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kru schen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. DAMCLUB TEXEL De eindstanden in de verschillende afdelingen waren: le Klas: C. Dijker 22 15 6 1 36 S. v- Heerwaarden 22 13 7 2 33 S Ros 22 12 7 3 31 C- v- Heerwaarden 22 11 6 5 28 J. Vinke 22 9 5 8 23 S- Bakker 22 7 7 7 21 P. Jansen 22 5 11 6 21 Joh- D. Bakker 22 7 5 10 19 N. de Graaf 22 5 6 11 16 G- Dros 22 3 8 11 14 C v.d- Werf 22 2 7 13 11 P. W. Kooi 22 3 5 14 11 2e Klas: \\- A. v. Zeijlen 22 16 5 1 37 A- v.d- Slikke 22 11 4 7 26 C. P. Burger 22 10 5 7 25 J- Hooyberg 22 8 7 7 23 J. N- Rijk 22 8 7 7 23 Joh- Schoo 22 8 5 9 21 A. Vinke 22 7 7 8 21 Jib- v. Heerwaarden 22 8 4 10 20 J. P- Stam 22 6 7 9 19 H Gomes 22 6 7 9 19 W. J- Boon 22 7 5 10 19 J. Kikkert 22 3 5 14 11 3e Klas: S. v- Heerwaarden 20 12 7 1 31 Jb. Koorn 20 13 4 3 30 Joh- v- Heerwaarden 20 9 4 7 22 D. v.d- Werf 20 9 4 7 22 F van Sambeek 20 9 3 8 21 C. Vinke 20 9 3 8 21 J- Barhorst 20 7 5 8 19 Ch 20 6 6 8 18 P. Bakker 20 7 3 10 17 A. de Vries 20 6 2 12 14 Joh- A- Barhorst 20 2 1 17 5 De laatste hand wordt gelegd aan de weg door de duinen achter Den Hoorn- STRANDPAVILJOEN „DE GEUL" is Zondag jl- geopend. Uitgenodigd door de exploitant, de heer G. Coevert - U moogt hem volgens ons nog steeds Maustro Coverti noemen - hebben wij ons dezer dagen Zuidwaarts begeven. Door het knusse dorp Den Hoorn, dat Maandag zijn eerste sene lammeren verkocht, kwamen wij al spoedig bij de brede duinen. U vergenoegt zich over de keurige Witte Weg, die het dorp met de duinen verbindt. Door de duinen zélf ligt sinds jaar en dag ook een verharde weg, maar die was totaal verpulverd toen gemeentewerken dit voorjaar een ploeg mannen erheen stuurde om ook dit traject weer begaanbaar te maken. Wel nu, de ploeg heeft al heel wat werk ver richtDinsdag was daar de wals al bezig met het mwassen en daarna komt als de slotacte het aanbrengen van een dek van teer. Dan heeft Den Hoorn daar een magnifieke weg, waar vooral het toeris me een dankbaar gebruik van zal ma ken. Dinsdag was het nog niet zo ver: op de puinfundering was een dek van minder grove bekleding aaogebracht en de mannen waren daar bezig deze mate rie met zang en water te vermengen. De wals maakte het geheel tot een glad veld- Binnenkort is deze weg klaar, dat wil zeggen, tot aan de rode schuur, mid den in de duinen. „Maar ik verzeker U, dat wij de weg nog wel tot het strand doorgetrokken krijgen ook!" Aldus sprak een Hoornder optimisch. Enfin, mét hem hopen wij zeer, dat zijn voorspelling uit komt, want het wordt tijd, dat dit prach tige stuk natuurschoon binnen het be reik van meerdere mensen komt. Voorbij genoemde duinschuur troffen wij een mul zandweggetje, met daar naast een fietspad, dat hier en daar eni ge oudersdomsgebreken vertoonde. Nog weer verder had de wind het pad aan 'het oog onttrokken, maar wij stapten moedig voort- Toen, om de boaht, zagen wij ineens de trots van Gerrit: een gloednieuw paviljoen met de driekleur in top en niet ver daar vandaan een reclame-vlag van een of ander coca cola concern. Die Gerrit heeft daar een prachtig panorama uitgekozen en wij wisten wer kelijk niet waarmee wij hem en zijn niet minder actieve echtgenote het eerst moesten complimenteren, met het ge bouw zelf of met het schone vergezicht: voor U de eeuwig zingende zee, boven U de eeuwig jubelende vogels, links de duinen, rond de broedplaats „De Geul" en niet te vergeten het prachtige, brede strand. „En doordat wij hier twee zand banken hebben liggen, is het water hier volstrekt betrouwbaar. - overigens, als de nood aan de man zou komen, ik heb horen fluisteren, dat wij hier een red- dingswerplijn krijgen!", aldus de heer Ooevert, die ons terstond uitnodigde tot een verfrissende dronk. „Die weg, zegt U, ja, dat kost de wan delaar nog wel enige inspanning, maar een dorstige toerist zal in mijn paviljoen nimmer mis grijpen!" En de actieve ex- BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Einduitslag competitiewedstrijden '53-'54 A.: 1. Heren K- Mantje-H- Veenema 56.64% 2. Echtpaar J- Bruin 53-91% 3. Heren A. Backer-J- Kok 52-86% 4. Echtpaar Jouwersma 51-39% 5- Heren J- N- Bruin-A- Wessels 50.45% 6. Heren B- Kramer-T. Vennik 50.13% 7- Jac- v Lenten-C v. Santen 4918% 8- Echtpaar Beemsterboer 46 41% 9. P. C- Roeper-D. v-d Werf 45.79% B-: 1. J- D- Bakker-W Brücher 59-87% 2. Echtpaar S. Bakker 52-55% 3- Mw. De Graaf-P- Oosterhaven 51-66% 4. Heren M- Bos-H. Dob 51.60% 5- Heren M- Idema-J. v- Sambeek 50.93% 6 Echtpaar T- v.d. Heerik 50-71% 7. Mw Kooiman-G- Boeder 47-07% 8- Heren H. J. Keijser-G-Miohels 45.49% 9- Echtpaar J- van Hoorn 41.88% Uitslag vriendschappelijke drive: A. Lijn: 1- Bruin-Wessels 74.5 pnt; 2%. Backer- Kok en Mant je-Veen erna 62-5 pnt; 4. Echtpaar S. Bakker 61; 5- Idema-van Sambeek 52.5 pnt; 6. Echtpaar Van Hoorn 51,5 pnt; 7. Echtpaar Beemster boer 46,5 pnt; 8- Echtpaar Bruin 44,5 pnt 9- Kramer-Vennik 42,5 pnt; 10- Keijzer- Miohels 42 pnt. De bovenste vier werd een prijs toe gekend- B. Lijn: 1. Mw Kooiman-Boeder 47 pnt; 2. Echt paar Van den Heerik 46,5 pnt; 3- Echt paar Jouwersma 45 pnt; 4- Bakker-Brü- cher 44 pnt; 5- Roeper-van der Werf 40,5 pnt; 6. Bos-Dob 39,5 pnt; 7- Van Lenten-van Santen 38 pnt; 8. Mw De Graaf-Oosterhaven 46.5 pnt. ploitant legde ons een uitgebreide lijst van dranken etc- voor. Niet te vergeten ook de warme worstjes, de soep-van-de- dag etc. „Daar ligt het Duitse goudsdhip, de Renate Leonardt", binnenkort gaan ze er op werken en wat meer links ziet U de Razende Bol. Dat schip? O, dat is een coaster, ja de hele dag door heb je hier afwisselend beeld. Neg een kopje koffie voor U weer opstapt?!" Maar wij zitten nog even, in dit fraaie, frisse paviljoen met een zee aan licht, waar het rondom glas bezit. Op het Zuiden een gezellig terras met aan weerszijden flinke windschermen- De inventaris wordt o.a. gevormd door een keurige serie tafeltjes en stoeltjes. „Blank eiken". „Ik zou hier best willen wonen!" zegt mevrouw Coevert- „En 's avonds gaslicht" aldus completeert de heer des huizes de reeks van inlichtin gen. Ja, ze hebben het best voor elkaar en wij hopen dan ook, dat zij een goed sei" zoen zullen maken. BURGERZINLENING Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat per 1 Juni 1954 coupon no- 5 van de 4 pCt obli gatielening 1951. uitsluitend ten kantore van de gemeente-ontvanger, betaalbaar zal worden gesteld Tevens wordt er de aandacht op geves tigd, dat degene, die coupon's no. 2 tot en met 4 nog niet hebben verzilverd, dit alsnog kunnen doen- Texel. 15 Mei 1954 Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 369, Drijver Czn, J.f Aann- enz-, Werk Plan Zuid, Den Burg; De Cocksdorp: no- 53, Magazijn en Dijk- waoht polder Eijerland, Dorpsstr.; Den Hoorn: no- 54, Kikkert, N. J., Veehou der, Nr. 52; De Koog: no- 42, Langeveld M- S-, groenten- en fruithandel» Dorps straat 18 ZITTING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag weer zitting. Van 2-2,30 uur zij die per taxi of bus komen; van 2.303 30 uur voor moeders met kinder wagens van buiten Den Burg; van 3.30 1 30 uur voor moeders uit Den Burg. MELLE WEERSMA WEER NAAR NEDERLAND Onze vroegere eilandgenoot, de heer Melle Weersma, Harlinger van geboorte, die in Engeland en Zuid-Amerika naam heeft gemaakt als componist en de laat ste jaren in Buenos Aires woonde, gaat zich weer in Nederland vestigen. In Bra zilië ondervond hij als buitenlander hoe langer hoe meer moeilijkheden, terwijl de Ver- Staten in zijn vak voor buiten landers vrijwel helemaal gesloten zijn. Om daar nog een muziekstuk uitgegeven te krijgen, zo vertelde Weersma aan Ne derlandse journalisten, na zijn terug komst in Amsterdam, moet men eerst aan de uitgever en dan nog aan diens vrouw, een auto cadeau geven en ver volgens zelf nog de kosten van de uit gave betalen! Hij wil nu weer in Nederland 'n werk kring zoeken als componist van liedjes en achtergrondmuziek voor films en te levisie. Melle Weersma werd op 22 Januari 1908 in Harlingen geboren. Zijn vader was leraar aan een openbare school. Zijn moeder kwam van Texel, waar ze pia nolerares was en van haar heeft hij zijn grote muzikale gaven geërfd. In 1915 verliet de fam- Weersma Harlingen om zich op Texel te vestigen, waar de vader hoofd werd van de lagere school te De Waal. Melle Weersma zag zijn roeping en toekomst in de muziek. Hij leerde vele instrumenten bespelen en maakte een tijdlang deel uit van Jack Hylton's band in Engeland. Daar werd ook zijn eerste successtuk geboren, namelijk „Penny Serenade" al moest er een kunstgreep aan te pas komen alvorens de uitgever het in druk wilde laten ver schijnen. Hij liet namelijk de jongste be diende van dat kantoor zijn liedje maan denlang de gehele dag door op het kan toor fluiten, zodat de uitgever er doj van werd, maar toen tevens besefte, dat dit liedje ook bij het publiek een succes moest worden. Weersma is getrouwd met een Tsjechische toneelspeelster- Met zijn vrouw wil hij nu eerst een tournee door Nederland maken. Daarna hoopt hij er gens een woning te krijgen en hier aan het werk te gaan. We zullen nog wel eens meer van hem horen.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 3