Cjrocn <2warts jexeh in het harL, 100.000 OLE §oleX Het geheime rapport thans ook in handen van de Raad Binnenkort een speciale zitting ter behandeling van het verkeersprobleem Dat bewijst 100.000 maal: VEILIG...., GOEDKOOP Uitgerust met het modernste materiaal ï?a De tweede lammeren markt was beter WOENSDAG 26 MEI 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6840 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. i 1,95 p. kwart, r 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. OOK DE LEDEN VAN DE TEXELSE GEMEENTERAAD zijn thans in het be zit gekomen van het geheime rapport van de Rijkswaterstaat inzake de ver bindingskwestie van Texel met de Vas- tewal: de Hoofdingenieur-Directeur van de R-W. heeft het college van B- en W. kort voor de gemeenteraadsvergadering van Vrijdagmiddag jl- bericht gedaan, dat hij thans van de bijzondere garan tie, aan het •college vah B. en W- gesteld» afziet. Dit kwam dan neer op een tege moetkoming aan de bezwaren» welke door de Raad en B. en W- in hun vorige zitting naar voren waren gebracht. De voorzitter, burgemeester C- de Koning, stelde voor om dit rapport in een volgende raadsvergadering, desnoods in een afzonderlijke zitting te behande len. Vooi»ts stelde spreker voor om uit de Raad zelf een commissie sa men te stellen en te vormen uit de voor zitters van de verschillende fracties- Wethouder Hin beschouwde het nuttig, dat ook de beide wethouders in deze commissie worden opgenomen, waarop de heer Wassenaar echter betoogde, dat de vergaderingen van de commissie wel eens zouden kunnen culmineren in dis cussies tussen beide wethouder» waar de •heer Hin op Oudeschild wil blijven va ren, terwijl de heer De Waard een nieu we veerhaven aan het Horntje voorstaat! De fractievoorzitters, aldus de heer Was senaar, nullen elkaar stellig beter kun nen vinden en de kwestie met frisse ge zichtspunten kunnen behandelen. Wet houder De Waard achtte het ook beter» dat de wethouders zelf buiten de com missie worden gelaten, waarop de heer S. Keijser Jbzn- met een inslaand com promis ter tafel kwam: ,,Als wij de eerste avond nu eens zonder en de twee de bijeenkomst mèt de wethouders ver gaderen?!" Dit vond aller instemming, zodat in dit opzicht ..Genève" wel een voorbeeld mag nemen aan de snelle be sluiten inzake belangrijke aangelegen heden op 't Gouden Boltjeü De commis sie zal zijn samengesteld uit de heren W. Wassenaar (P. v-d- A-), voorzitter, en de leden S. Keijeser Jbzn- (VVD). J. Daalder (A-R-), S- v.d. Vis (C.H-U.) en F. L- de Grave (K.V.P.)- „Als de commissie kans ziet binnen een maand gereed te komen, zou ik wil len beginnen met haar «te complimente ren voor de snelheid van werken!" aldus de voorzitter en niemand der aanwezi gen, die de lijvige rapporten heeft ge zien, zal dit in twijfel trekken: op de foto ziet u een der ambtenaren de be wuste dossiers uitreiken en uit dit fo tootje blijkt wel, dat er heel wat uurtjes studeren in zit!! Deze raadsvergadering droeg een bij zonder karakter: onze Vroedschap nam nl- afscheid van de heer P- A- de Rode, als directeur van de N.V. T.E-M. ,»U heeft zich doen kennen als een van de stillen in den lande, die zijn taak rustig opvat te en gedaan heeft wat uw hand «te doen vond- Als ik de balans opmaak blijkt, dat u het goed heeft gedaan"- De voor zitter releveerde het pionierswerk van wijlen wethouder R- P. Keijser- Jammer, dat Texel niet ruimer reageerde, anders zou dit bedrijf op breder basis zijn opge zet, zodat wij later minder hoge inves teringskosten hadden behoeven te ma ken en de tarieven gunstiger waren ko men te liggen. Bij de inrichting had U dan ook initiële moeilijkheden. Dat de TEM bestaansrecht bezat, bewees 'de stroomafname: in 1928 nog maar 184.000 kWh, maar in 1938 al 917-000 kWh- Na de oorlog kreeg de TEM er twee moto ren bij van ieder 700 pk en in 1948 nog weer twee van 560 pk, zodat zij thans redelijk geoutilleerd is. Vooral de laatste twee jaar is het bedrijf aanzienlijk uit gebreid. Dit bracht een investering mee van niet minder dan f 450-000,Het laatste jaar voor uw pensioen heeft u nogmaals op volle toeren moeten wer ken en dat deed u wederom op perfecte wijze. Uw loopbaan is nauw verbonden en gebonden met de geschiedenis van de TEM, die .thans rond 3.000-000 kWh stroom per jaar levert! Namens de Raad dank ik u hartelijk voor de wijze waar op u dit beleid heeft gevoerd- De heer De Rode dankte de voorzitter voor zijn waarderende woorden- Hij merkte op, steeds met plezier te hebben gewerkt. De laatste twee jaar is het hard gegaan» maar het allermooiste en het meest aangename is toch in een be drijf, dat men er groei in ontdekt. Veel strubbelingen met de autoriteiten heb ik niet meegemaakt en ik dank u dan ook voor uw medewerking"- {Zie elders in dit nr. over het officiële afscheid)- De afgevaardigde van de gemeente naar de Algemene vergadering van Aan deelhouders van de TEM tot benoeming van een Directeur, werd door de Vroed schap met 13 stemmen voor en 2 blanco opgedragen zijn stem uit te brengen op de heer Ir J. F- Kipperman- de geheime rapporten Mej. R. Dijkstra, Groningen, werd met alle stemmen 'benoemd tot maatschappe lijk werkster bij de Sociale Dienst- Besloten werd de o.l school te De Waal de naam te geven „Redmer IJska School", waarover wij reeds in ons vorig nr- schreven- De heer S. van der Vis noemde dit een buitengewoon sympa thieke geste. De vaststelling van een plan van uit breiding in onderdelen voor Oosterend en wat daarmee samenhangt, heeft vele Oosterenders aanleiding gegeven tot een gesprek met de heer Jn Daalder, die de laatste tijd dan ook avond aan avond audiëntie" moest verlenen. Dat bij om vangrijke objecten als deze de belangen van sommigen geschaad kunnen worden bleek uit de diverse besprekingen, doch uitvoering ervan zal nimmer iedereen voor de volle honderd pot tevreden kun nen stellen Verlegging van dit of dat punt betekent verlegging der bezwaren - aldus was ongeveer de conclusie der raadsleden De heer Daalder achtte het grootste bezwaar bij uitvoering van het uitbreidingsplan voor Oosterend wel, dat de School met de Bijbel in een min der rustige sector komt te liggen: de weg is op acht meter van de school geprojec teerd. „Is dat niet een storend element voor het onderwijs? En in tweede in stantie zie ik hier het gevaar voor de De 100.000 ste NEDERLANDSE wel te verstaan OOOOOOQOOOQQflOMOMOOaw Korte tijd geleden werd de 100.000 ste Solex aon zijn trotse eigenaar afgeleverd R. S. STOKVIS ZONEN N.V. 'n van der Heem product Solex Service Station Zegel - Parkstraat kinderen zelf bij het betrekkelijk druk ke verkeer, dat van deze weg gebruik zal maken!" Overigens gaf de heer Daal der toe, dat het verre van gemakkelijk is een betere oplossing aan de hand te doen maar is het werkelijk niet moge lijk de weg te laten lopen langs de rooi- zijde van Cor Trap's huis? Antwoord: De planologische dienst zal nooit accoord gaan met de aanleg van een weg achter de Peperstraat langs- Tenslotte bepleitte de heer Daalder nog het aanbrengen van een ventüage aan de ach terzijde van de School met de Bijbel, opdat men straks de ventdage aan de voorzijde kan afsluiten met het oog op het verkeer aldaar- De Raad ging z-h.st. ac coord met de vaststelling van het plan; ook het plan voor Den Hoorn werd z-h-st. aan genomen. Bij de behandeling van eni ge supoletoire begrotingen moest o-a. worden meege deeld, dat Gedeputeerde Sta ten geen goedkeuring heb ben verleend aan het verzoek van de Raad om de Witte weg door de duinen vanaf schuur Drijver tot aan het strand bij paal 9 te verharden. ,»Maar wij komen hier bij de volgen de begroting weer op terug!" aldus beloofde wethouder De Waard- Goedgekeurd daarentegen werd het voorstel tot het maken van een overdek te rijwielstalling aan het Westerslag! Goedgekeurd werd de begroting 1954 en rek. 1953 van Het Witte Kruis- Aan de heer H- J. Klok, Zandvoort» werd een perceel grond verpacht te De Koog. De agenda werd uitgebreid met een 14de punt: Aankoop van perceel Oude schild 134- Dit is te koop voor f 1800, ,-Wat is hiervan de bedoeling, burge meester? Krotopruiming of gaat de ge- gemeente huisjes melken?" zo wilde de heer K- Beumkes gaarne weten- Dut laat ste kon de voorzitter staande de verga dering met kracht bestrijden De Rondvraag De heer Merkx vroeg of het niet mo gelijk was om de notulen aan de raads leden toe te zenden. Wethouder Hin bleek daar ook voor, maar de voorzitter ver klaarde. dat men deze altijd kan komen inzien. De heer P. Smit informeerde of er al definitieve plannen bestaan voor de riolering te Oudeschild- „Zo niet, dan acht ik het toch een dringende noodzaak, dat aan het Zuid-Westeinde een provi sorische voorziening wordt toegepast; de boel loopt daar spaak". Wethouder De Waard kon 'hem antwoorden, dat de ge meente f 200-000.is toegewezen ten behoeve van de riolering op ons eiland en dat f 50-000,daarvan bestemd zal worden voor het dorp Oudeschild, dat recht heeft op voorrang. Er is echter één ,.maar" aan verbonden: in verband met de ruilverkaveling weten wij thans nog met waar de riolering moet uitmonden, in Dijkmanshuizen of aan de Schans. Het detailwerk is gereed- De heer S. Keijser: Wat is nu eigen lijk de bedoeling van het te stichten kamoeercentrum bij het Loodsmansduin (Bunkerdorp). Zal dit een gemeentelijke exploitatie krijgen of komt het in parti culiere handen? Het wordt tijd, dat hier een beslissing wordt genomen- De voor zitter was het met de heer Keijser eens. dat uitvoering ervan inderdaad tijd wordt, het afgerond geheel wacht nog op het sluitstuk- Het gemeentebestuur stelt zich niet voor te komen tot een gemeen- teliike exploitatie, maar tot een stichting, de enige vorm waaronder het gouverne ment gronden ter beschikking stelt. Met de Middenstandsverenigingen zijn onder handelingen gevoerd en in een der eerst volgende vergaderingen »zal het resul taat daarvan aan de orde worden ge steld- Mevr. J- Koning-Bruin had een klei ne opmerking: het plantsoen bij de school wordt als overpad gebruikt. Kan dit niet worden afgezet? Algemeen voel de men weinig voor afzetting, maar wel licht is het planten van een laag te hou den heg de oplossing. In de praotijk doet zo'n ..afzetting" het goed- De heer W- Wassenaar had in een krant gelezen, dat Gedep. zouden toe zien, dat er geen moeilijkheden zouden ontstaan bij de watervoorziening aan de eilandgenoten, maar thans doen zich toch wel ernstige moeilijkheden voor, doordat velen geld moeten uitgeven voor de aankoop van water, voor een bedrag, dat hoger ligt dan in hun ge zinsuitgaven financieel verantwoord is- Ik kreeg uit genoemd krantenbericht de indruk, dat men de betrokkenen tege moet zou komen- De voorzitter ant woordde, dat hij persoonlijk niet zou weten hoe men dit probleem zou moeten oplossen. De samenleving heeft dit al tijd zelf weten op te lossen en ik geloof dan ook niet, dat er aanleiding toe be staat om voor dit ene jaar, dat ons van de waterleiding scheidt, maatregelen te treffen. Deze aangeüegenhetid toch zou men heel principieel moeten gaan uit- DE VROEDSCHAP heeit destijds haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W- om een nevelbrandspuit aan te kopen. Onlangs is deze op het eiland gearriveerd en nadat de manschappen er vertrouwd mee geraakt wa ren, werd besloten een officiële strijd met het vuur aan te binden in tegenwoor digheid van het Gemeentebestuur. Dit geschiedde Vrijdagmiddag op een per ceel woeste grond in Burgernieuwland. Hierboven ziet u het resultaat van een lontgeworpen in een met olie en benzine afgedekte ,,kolk". De brandweer staat gereed om op het sein water" de strijd tegen het vuur aan te binden. Het resultaat van de twee stralen uit de ne velblusser was ogen blikkelijk te merken. Hiernaast ziet U de brandweer in actie, enige seconden nadat het sein „water" was gegeven. Nog geen tien secon- U den later was de Rode Haan volkomen vers^°-B gen Iemand, die vorige week voor een hok lammeren f49,maakte, bracht ze Maandag j-1- op de tweede grote lam me renmartkt voor f 58,aan de man, terwijil de kwaliteit van zijn wolvee ge lijk was. Ja. de tweede markt stond allen best aan, trouwens, als je de kooplieden al door de Parkstraat ziet scharrelen en wagens ziet enteren, weet je al, dat het beS'ust niet verkeerd gelopen is in Lei den Hoe de Leidse Markt vorige week geweest is, hebben wij helaas Zaterdag met kunnen melden, doordat het pro gramma van onze nieuwsbron aldaar die dag helemaal gewijzigd was ge raakt door het bezoek vat\ Koningin Ju liana aan de Rijnstreek, waarbij Zij o.a een bezoek aan de Leidse lammeren- maikt bracht. Hare Koninklijke Hoog heid heeft daar een Texëls lam geadop teerd en dat doet zich thans dus te goed aan de malse sprietjes van de Paleistuin te Soestdijk- Leiden goed, Texel ook goed- Zo was het Maandag ook weer Er was een vlot te handel en de kooplieden konden heel wat dieren gebruiken. Zij besteedden minstens vijf gulden meer dan op de eerste markt, toen ons land in het teken van een maar steeds aanhoudende droogte stond. De laatste dagen werden wij op behoorlijke buitjes onthaald en in het Zuiden heeft het zelfs flink gere- zoeken en eer men daarmee klaar zou zijn, is de waterleiding zelf een feit. Nadat de heer Smit n°g de wenselijk heid tot het plaatsen van een pomp met electronmotor bij het waterstation aan de Schilderweg onder de aandacht had gebracht werd de vergadering om streeks zes uur gesloten- gend, zodat de vetweiderijen beter 'ge mutst bleken voor de afname van kost gangers!! Op Texel bleef het bij plaatselijke buitjes- Terwijl ze bij De Cocksdorp de reeen bij stromen zagen neerkomen - ook Zondagavond nog dank zij een vroeg onweersbuitje - bleef Den Hoorn en om geving in de droge zóne liggen. ,.Wij hebben zelfs geen goed water voor de koffie en daarom zitten wij nou hier!" Zo verzekerde ons een marktbezoeker uit het Hoornder Nieuwland, toen wij 'n praatje met hem maakten in een der café's. De aanvoer bedroeg rond 3000 stuks, wat normaal is, hetgeen duidelijk blijkt uit het overzicht, dat wij hieronder af drukken De prijzen liepen van de f48, tót de f 68,met een middelmarkt van ruim f 55,Bij gunstig weer kunnen wij ook de komende marktdagen met vertrouwen tegemoet zien DE NA OORLOGSE TWEEDE LAMMERENMARKT 1946 3000 10-29, 1947 3000 30-38, 1948 3700 29-35, 1949 2470 28-35.— 1950 2750 38-45,— 1951 2800 55-70,— 1952 3600 65-75,— 1953 3025 42-52,— 1954 3000 48-68, ZONDAGSDIENST DEN BURG (Hemelvaartsdag) DOKTER ELIAS SOCIALE DIENST Het kantoor van de Sociale Dienst zal gesloten zijn op Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Mei 1954. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P BEF.MSTERBOER, Secretaris.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1