ZOMER Fa. J. M. MOERBEEK u José Fa. Frans Zegel Kz. Fa. Frans Zegel Kz. M.O. van der Zijl afwezig tot 21 Juni Attentie De 2de sla-invasie DE MARS flink meisje KOE jongste bediende TE KOOP Wij leveren ALLES Woningtextiel Meubilair Meubelhandel Ongelooflijk DE MARS JONGEN GEVR. DE MARS 12 en 39 Dit zegt genoeg! Japonnen hebben wij in een zeer grote collectie in elke maat en voor elke beurs Dames- en Kinderbadcostuums vanaf f 3.95 Meisjes Blouse, Franse clocqé, maten 50 t.e.m. 100 vanaf f 3.95 Zie ook onze etalage Warmoesstraat t.o. Plan Zuid Te koop 2 nette meisjes Stoomwasserij „Texel" RUGSPROEIERS Dros, - Smederij. kinderschoenen Mantje's Schoenhandel één adres K. Mantje HÖOR~ TOESTELLEN Witte fantasieschorten K.L.M.-werkkleding staat aan de spits TRANSPORTEURS Dros' Smederij een leerling hulp i. d. huish. Excelsior won eerste prijs TtfXELAARTJES Deurwaarder Prins houdt Maandags van 11- 2 zitting in Hotel Texel, (verkopingen, rechtza ken, incasso). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B.,Den Burg, Tel.58 Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Gevr. een werkman of flinke jongen niet beneden 16 jaar Dros, Tienhoven Te k. een prima damesfiets op beste banden, billijke prijs Adres Beatrixlaan 13 (Sui- kerweg 3) Gevr. meisje voor de morgenuren, 3 dgn per week Mw. Van Enst-Vos Wilhelminal. 9 Verl. zw. portemonnaie. Vermoedelijk Westerslag Graag terug Ans Vlaming „Oostwijk", Ooster end Te k. een schrik draadinstallatie Jac. Bruin, Singel 343, Oudeschild Gevr. een net R.K meisje voor de huishouding Adres bur. Tex. Cft. Te k. aangeb. een z.ga.n. electr. fornuis en een stofzuiger 't Mauwerke, De Koog K 53 Vanaf heden kool- en toma- tenplantenTuinderij Buysman Enige kennisgeving voor Texel Wim Westdorp en Meta Zoer geven hierbij, ook namens wederzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben Donderdag 10 Juni 1954, 13,30 uur te Den Burg. Oudeschild 182 Oudeschild 187 Gelegenheid tot feliciteren van 3 tot 4 uur te Oude schild 187. Toekomstig adres Oudeschild 179. orthop. chir. Met grote blijdschap ge ven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Johanna Margaretha Wij noemen haar Jolanda H. Boekei M.J. M. Boekel-Out Emmy Oudeschild 139, 22 Mei'54 Voor de vele blijken van belangstelling bij ons Zilveren Huwelijksfeest ondervonden, betuigen we hiermede onze hartelijke dank. F. Witte A. C. Witte-Witte en kinderen Groenendaal De Westen, Mei 1954 Langs deze weg zeggen wij allen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, die wij voor en bij ons huwelijk moch ten ondervinden D. Witte J Witte Bakker Oudeschild 132 Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank ook namens wederzijdse ouders, voor de vele blij ken van belangstelling die wij bij ons huwelijk heb ben ondervonden. Speciaal M. C. Texel C Blokker J.BIokker-Gersonius Oudeschild, Mei 1954 neemt een aanvang Groentekwekerij Gevraagd tijdens het sei zoen van 28 Juni tot Sep tember voor dag en nacht een voor hulp in de winkel en bijkomende werkzaamhe den. Zuivelhandel „De Koog" Texel L. van Wezep en L. J. van Santen hebben het genoegen U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Woensdag 9 Juni 1954, des namiddags om 2 uur ten gemeentehuize te Den Burg, Texel. Bevestiging van het hu welijk door de Weleerw. Heer Ds H. Drost, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venhage, om 2.30 uur in de Herv. kerk te Den Bnrg Texel. 's-Gravenhage, Mient 187 Texel, Waalenburg W 70 Mei 1954 Gelegenheid tot gelukwen sen 9 |uni van 7-8 uur Texel, Waalenburg W 70 Toekomstig adres: Mient 187, 's-Gravenhage. Te koop een op kalven staande en 2 drachtige koeien (begin Aug. kalven) T.B C -vrij BAS, Havenstraat 60, Oudeschild Voor de dagtocht Rotterdam-Texel v.v. per Teso bus op Woens dag 2 Juni as. zijn nog plaatsen beschikbaar Inlicht, tel. 14, De Koog Gevraagd Timmer's Bakkerij SVC De Cocksdorp Hedenavond spreekt de heer Schenk over de ijssport in hotel De Hoop Aanvang 8 uur Kaarten aan de zaal Een schuurtje of bergplaats en waterbalies H. GEUS op het gebied van en Reeds va. f8,— per maand Zuidstraat 4 Telefoon 3069 Den Helder voor de weck pond spinazie voor 25 cent Dat kan alleen Groentekwekerij plm. 15 jaar Groentekwekerij Wij verkochten Maandag 24 Mei 12 nieuwe Zwit serse horloges en er wer den 39 reparaties bij ons gebracht. Wij verkopen de Zwitserse kwaliteits horloges dan ook rijksdaalders goedkoperen geven volledige schriftelij ke garantie, ook op repa raties aan alle uurwerken en goud en zilverwerk. Rijks erkende uurwerkenhandel De Klokkendokter Ook voor reparaties aan Goud-. Zilver- en uurwer ken. Is elke Maandag op de markt aanwezig TE KOOP EEN land bouw wagen op luchtbandon 2 ton en een partijtje ligstoelen (ook per stuk) Gebroeders Schoenmaker Den Burg Telefoon 267 1 gebruikte Mc. Cormick maaimachine 7 b, gebruikte Rugsproeiers, gebruikte Schrikdraadapparaten met batterijvoeding. DROS, SMEDERIJ GEVRAAGD voor strijken en mangelen in koperen en verloden uitvoering met vernevelboompjes 2, 3, 4 en 5 dops en losse doppen. Uit voorraad leverbaar. Leuke zeer voordelig Er is maar, waar U Uw verlovingsrin gen koopt. Extra hard goud Hogerstraat per 3 weken slechts 20 ct batterijkosten Den Helder met en zonder strookje verple egstersschorten zwarte nylons witte jassen kellnersjassen zwarte fantasiesokken Den Burg Oudeschild overalls, krimpvrij en kleurecht 18,90 15,95 en 12,95 grijze, simson en manchester jassen en broeken, gemaakt van de allerbeste kwaliteiten en met prima pasvorm manchester vesten zonder mouw 11,50 Den Burg Oudeschild in elke gewenste lengte, prijzen vanaf f 980. Franco Den Helder. Maandag op de markt Gevraagd of halfwas carrosserie bouwer en of timmerman Gebroeders Schoenmaker Den Burg Telefoon 267 Gevraagd voor 2 halve en 1 hele da per week Aanbiedingen Binnenburg Den Burg p.a. C. R. Keijser Co. Zendt vroegtijdig Uw advertenties in VANAVOND DE KLAAS SCHENK AVOND! Vanavond komt een groot sportfiguur het woord voeren in Hotel „De Hoop"- Wij kunnen ervan op aan, dat de Cocks- dorpers en Eierlanders te hoop zullen lo pen om zijn causerie met geluidsfilms mee te maken, want deze figuur is niet minder dan Klaas Schenk, de man die tussen 1929 en 1933 naar Davos werd gezonden om als vertegenwoordiger van Nederland mee te dingen in internatio nale wedstrijden! Geloof maar, dat hij wat te vertellen heeft! Vooral omdat hij als trainer van onze nationale schaatsploeg nog midden in de sportwereld staat! Hij was in Noorwegen, in Zwitserland, in Zweden en als wij ons niet vergissen in Rusland. SVC heeft een goede keus gedaan! POSTZAKEN BUITEN HET DORP DE KOOG Een bepaald rayon rond De Koog valt straks buiten het gebied, waarm steeds nog postzaken werden behandeld. (Zie de adv) MOTORSPORT Zondag 30 Mei, dus morgen zal de tweede Nationale Texel-trial worden verreden, welke ook weer meetelt voor het Ned. Kampioenschap. Hieraan ne men ook weer deel de cracks van vorig jaar, zoals v*d Sluis. Morel en Koopman uit Arnhem, v.d- Berg uit Breda, Sayers uit Deventer den Haan uit Strijem Oude Wol-bers en Brinkman uit Hengelo e-a. Er zullen dus weer menige staaltjes van rijkunst ten beste worden gegeven. Van Texel doen mee W. Koopman, P- Heer schap, C- Zegel en H- Kooger. allen in de juniorklasse. De Orion oliefabneken verzorgen de afbakening en het uitpijlen van het parcours. U kunt dus vanaf Den Burg reeds de Orion pijlen volgen- De keuring der motoren vindt plaats van 1 -1.30 u- bij de Pelikaan, waar om 2 uur wordt gestart. De route is: vanaf de Pelikaan naar de duinkant, daar rechtsaf tot aan fam- Schoo. linksaf de duinen in en dan ach ter het bos langs tot het einde van het bos bij boerderij Gebr- Koorn. vandaar langs Hotel Califomië weer naar de Pe likaan. Het publiek wordt verzocht het parcours zo veel mogelijk vrij te houden voor de rijders, ook bij de non-stops niet dringen s.v-pdaar dit de rijders en controleurs belemmert. Gedraagt u dus sportief. De Castrol filmdienst is ook present, zodat wij later misschien dit feest nog eens kunnen herbeleven op de film- Tevens komen er afgevaardigden van de KNMV-soortcommissie en van het weekblad „Motor"- Programma's zijn aan de start en langs het parcours verkrijgbaar, zodat u weet. wie er op een bepaald moment bezig is. De toegang tot het terrein is geheel vrij, maar de Motorclub rekent er op, dat ieder een programma zal wil len kopen om zodoende de onkosten te bestrijden- (Vorig jaar moest er f 150, bij, dus is het wel nodig)- De uitslagen worden na afloop om 5.30 uur be kend gemaakt in Hotel ..Texel". BEKNOPTE TOELICHTING op de op 3 Juni a-s- uit te voeren werken. I- „Eine kleine Nachtmusik" K.V- 585 van Wolfgang Amadeus Mozart 1756-'91- In menig opzicht lijkt Mozart een uit zonderlijke verschijning tussen de groot meesters der muziek. Als wonderkind op zeer jeugdige leeftijd (zes jaar) is hij zijn loopbaan begonnen en gerijpt bot een der grootste genieën aller tijden. Als componist is hij zeer veelzijdig, zijn werk omvat alle muziekvormen en in elk daarvan heeft hij meesterwerken ge schreven. De bekende catalogus van zijn werken (..Köchels Verzeichms" bij af korting K-V-) vermeldt niet minder dan 626 nummers, geproduceerd in nog geen 30 jaren Wie wil genieten van de edele uitingen van dit zo muzikale genie, be- luistere in ,,Die kleine Nachtmusik". een serenade, uitsluitend voor strijkers dus. II- Ouverture „Die Hebnden" (de Fin- galsgrot) van Felix Mendelssohn Bar- tholdy 1809-'47. Mendelssohn behoort tot een der bes- Ie muziekvakmensen toegerust met een volmaakt gevoel voor vormgeving en in strumentatie Welstand en vroegtijdige verenng kenmerkten Mendelssohns jeugd. Zijn ouders schiepen de beste mo gelijkheden voor zijn muzikale en alge mene ontwikkeling Aan zijn reis naar Schotland danken wij o-a de Hebriden-ouverture. Het mu ziekstuk schildert de sombere stemming van de grot en het wild in- en uitstro mende water. III- De „Notenkrakersuite" (Ccasse-noi- sette") van Peter Iljitsj Tschaikowsky Tschaikowsky was een Rus, die van 1840 tot 1893 leefde en heel veel mooie muziek heeft gecomponeerd Als zoon van een ingenieur zou Peter te Sint Pe tersburg voor advocaat gaan studeren- Peter volbracht deze studie maar voelde niets voor het werk als ambtenaar op het departement van Justitie- Na veel moei lijkheden met zijn familie ging hij mu ziek studeren aan het conservatorium te Sint Petersburg. Tschaikowsky heeft een heel moeilijk leven gehad, vol tegenslag en teleurstellingen. In zijn eigen land werd hij niet gewaardeerd, maar in het buitenland vond men zijn muziek wel mooi- Pas na zijn dood werd hij overal erkend als een grootmeester der muziek. De Notenkraker" is muziek voor een balletfeëerie. De daaruit getrokken suite bestaat uit 7 delen, nl- 1. Mars, 2. Dans van de fee „Suikerboom", 3- Trepak (Russische dans) 4. Arabische dans. 5- Chinese dans, 6. Dans der mirletons (is rieten fluitjes) 7. Bloemenwals- Het ballet is gebasseerd op een sorook- je van E- T- A. Hoffmann. De korte in houd is de volgende: .,Kleine Klaartje krijgt van haar oom met Kerstmis een houten notenkraker, 'n potsierlijk man neke- Klaartjes broertje heeft hem in een ommezien stuk gemaakt, zodat het komieke kereltje met een verband om in het poppenbed wordt gelegd. Als ie dereen slaapt komt Klaartje nog even naar de zieke kijken. Maar wat maakt ze daar mee? Muizen komen aangetrip peld die het verschrikte meisje op een stoel jagen. Er ontstaat een strijd tussen taaitaai-poppen onder aanvoering van de muizenkoning en de loden soldaatjes onder aanvoering van de notenkraker- Wanneer de soldaatjes 't onderspit drei gen te delven werpt Klaartje een pan toffel naar de muizenkoning; de noten kraker verandert in een prins, die Klaar tje naar zijn toverrij'k meevoert- Zij komt dan in het toverslot van de fée Dragée (of wel Suikerboom)- Zij laat de elfen allerlei dansen doen. Wanneer de wekker afgaat, merkt Klaartje, dat zij alles gedroomd heeft." Tot zover de in houd van het sprookje. Bij de samenstelling der suite is geen rekening gehouden met het verloop van hut verhaal- Bij de volgorde der stukken hebben alleen muzikale overwegingen voorgezeten. Het laatste deel, de bloe menwals is een wals m Weense trant- Een prachtige cadenza van de harp leidt tot de eigenlijke wals- Dit deel, waarin Tschaikowsky zich een geweldig instrumentator toont, geeft aan de suite een dankbaar slot- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren. Maria Anthonia, dv Gerar- dus J- Veeger en Theodora G- Witte; Pieter, zv Jan Vermeulen en Jantje Compagne; Johanna Margaretha, dv Herman Boekei en Margatha J- M. Out- Ondertrouwd: Arie Martinus Bakker en Martha Beerdina Dros; Willem West dorp en Meta Zoer; Johan Wilhelmus Schot en Saakje Schurer- Getrouwd: Hendrik Johannes Tim merman en Jannie Greta Koningsveld, Aart Slegh en Elisabeth E- Dros. Gevonden voorwerpen: 1 alpino; l ring; 1 zakmes; 1 vetspuit; 1 kindertasje- ONDERWIJS TEGEN RAADHUIS Vanmiddag om half vier speelt een onderwijzerselftal tegen een ..Raadhuis" ploeg- DE MOK VERSLOEG LUA HAARLEM Op het tot een ,,Hel van Den Helder" opgezwiepte HFC-terrein wisten elf dap pere Mariniers en Matrozen van het AOK Texel tegen Lua-Haarlem, dat met 7 eerste klassers aantrad!!, in de wed strijd om de Burgem. Rehorst-Beker, 'n 41 achterstand in te lopen en na nog maals met 54 achter gestaan te héb ben, even voor het einde de gelijkmaker te scoren, om tenslotte via strafschoppen te zegevieren- Deze strijd kenmerkte zich door een enerzijds technisch gave partij en an derzijds door een grenzenloos enthousi asme, dat een Holland-België-wedstrijd evenaarde! Groot was het aandeel van de - thans volkomen schorre - supporters (met lan- dingsboten aangevoerd), die gedurende anderhalf uur onvermoeibaar hun tem peramentvolle elftal langs het lijntje aanvuurden!!! Het MOK-elftal, dat dank zij een fantastisch enthousiasme won, bestond uit de volgende spelers: Doel: Klinge; achter Kirohner en Molen dijk; midden: Van Dam, Faber (aanvoer der) en De Ligt; voor: Dieleman. Anker, De Haan, Maas en Jansen- De voetblessures van captain Faber zijn van dien aard, dat hij waarschijnlijk niet voor morgen mag spelen. ..Excelsior", Dirigent de heer Cor Bre mer, dat vorig jaar op het concours te Friesland in de derde afdeling genoegen moest nemen met een derde prijs, heeft het afgelopen repetitie-seizoen zeer goed besteed en de dirigent meende dan ook, dat zij klaar waren voor een hogere af deling. Dat deze mening juist was moge MUZIEK Onze vier Texelse Fanfarecorpsen zijn Donderdag op concours geweest en zij kunnen daar met voldoening op terug zien. Het Koninklijk Texels Fanfare corps van Den Burg behaalde in de Ere- afdeling een tweede prijs met 475 pun ten, dus zaten zij in het luwtje van een eerste prijs, waarvoor 480 punten beno digd waren geweest- Wie Woensdag avond in het Park het zware stuk .,Re- surgam" heeft beluisterd, zal het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps mét ons complimenteren! De marswedstrijd le verde hun eveneens 'n 2de prijs op met 86 punten- D.E.K. van Den Hoorn behaalde in „Uitmuntendheid", waarheen zij vorig jaar promoveerde, een 2de prijs met 253 punten- Een goed resultaat dus en ook hier komen wij uitvoeriger op terug. „Excelsior" van Oosterend behaalde met 288 punten een eerste prijs in de 2de afdeling, alsmede een 2de prijs in de marswedstrijd met 85 punten- (Zie ook elders)- V-I.O.S. legde beslag op een 2de prijs in de 3de afdeling met 472 punten- Op een en ander komen wij Woens dag uitvoeriger terug. UIT TELEFOONPAAL GEVALLEN De heer H- Verlaar, Warmoesstraat, Den Burg. had Woensdag het ongeluk in de P.H. Polder van ongeveer vijf meter hoogte uit een telefoonpaal te vallen. Met ernstige inwendige verwondingen werd hij naar een ziekenhuis te Den Helder vervoerd- De eerste hulp werd verleend door dokter Feikema uit De Cocksdorp, die juist in de buurt ver toefde- HOND BEET SCHAAP DOOD: f 25,— BOETE Een Texelaar, wiens hond een schaap van de Kogenaar J. H- had doodgebeten, werd door de Helderse kantonrechter veroordeeld tot f 25,De hond was on middellijk verbannen- S.V. Texel Uitslagen Juniorentoumooi van Hel der": HCSC-Texel 2—1, Stormvogels- Texel 40. Helder-Texel 01. Tegen HCSC werd goed partij gege ven- H- had geluk door tweemaal een corner te benutten. Texel scoorde één maal, hoewel de kansen gelijk waren. Tegen S- kon T. moeilijk de warmte weerstaan, maar tegen H- werd er flink aangepakt en dus toch nog een match gewonnen- Hebben jullie al een logé geplaatst? Vandaag vertrekt de Terschelling club" om 1 uur van Skil. Prettig week einde toegewenst! Morgen de adspirantendag te Alkmaar blijken uit hun succes op het Donderdag te Broek op Langendijk gehouden con cours van de Bond van Ohr- Muziek- Ver-, want daar werd hun een eerste prijs toegekend in de 2de atdeling! Wij gaan dus weer excelsior", zo merkte de heer Bremer voldaan op. De marswed strijd leverde ons een 2de prijs op. Er werd goed gemarcheerd, maar muziek en klankgehalte waren minder goed. De door de jury bij het concert ge maakte aanmerkingen waren dezelfde als die welke wij ook al in de gaten had den! Voor ons vrije nummer hadden wij allemaal sublieme cijfers: achten en ne gens, het vereiste aantal voor lof van de jury- Als ons verplicht nummer óók zo geweest was, hadden wij met 308 punten lof van de jury gekregen! Wij hadden alles op alles gezet voor de 1ste prijs- Jammergenoeg begonnen wij te voor zichtig, waardoor de inzet te strak werd gehouden- Voor zuiverheid en opvatting werden ons achten en negens toegekend! Het preciese treffen van de toon liet te wensen over en de jury raadt dan ook aan, dat een ieder individueel zich daar serieus op gaat toeleggen- Voor dracht en opvatting noemde zij uitste kend. „Goede klank en uitstekende voordracht". .,De zachter en zachtere gedeelten (piano en pianissimo) werden heel goed vertolkt en van alle drie jury leden kregen wij daar een pluimpje voor. Daarin werd door ons voorheen nog wel eens een fout gemaakt wegens het te ruwe spelen- Nu was dit het glanspunt! Wij verwierven 288 punten, dwz- net met de hakken over de sloot. Met veel worstelingen is ons de sprong gelukt. Daarom zijn wij niet voornemens om reeds volgend jaar al weer in een hoge re afdeling te gaan. Eerst de zaak con solideren!! „Excelsior", gefeliciteerd! PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds v. Reijendam Maandcollecte voor de Kerkvoogdij De Cocksdorp 10 u- Eerw. hr H- Stuiver uit Monnikendam Extra collecte voor de Kerkvoogdij De Waal 10 uur Ds Janse De Koog 7-30 uur Ds Janse Bediening H- Avondmaal Den Hoorn 11 uur Ds Van Rhijn Extra coll. restauratiefonds Oosterend 10 uur Ds Klijnsma, Doop Maandcollecte Kerkvoogdij 7,30 uur Ds Klijnsma, Jeugddienst Maandcollecte Kerkvoogdij Oudeschild 9.30 uur Ds Van Rhijn Maandcollecte Kerkvoogdij GEREF. KERK Oosterend 10 uur Ds Dekker uit Enkhuizen 3 uur Ds Goedendorp Den Burg 10 uur Ds Goedendorp 3 uur Ds Dekker GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Hoekstraat 38. 10 en 3 uur Dienst- DOOPSGEZ GEMEENTE Oosterend 10 uur Ds S. L- Verheus, uit Edam De Waal 11-15 uur Ds S- L. Verheus uit Edam

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2