Cjrocn 2 7wartsjexehin het harL., i DDD PUROL Melle Weersma s jeugdherinneringen Leidse Gemeentebestuurders bezochten ons eiland Huid genezing Voor gezonde regelmaat MIJNHARDTs LAXEERTABLETTEN Internationaal ijsspo" tfignur eprak in „De Hoop'" ZATERDAG 5 JUNI 1954 TEXELSE 68» JAARGANG No. 6843 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. WIE zong, floot of neuriede het zo om streeks 1938 niet, het lied van de .Penny Serenade"?! Het ging over de hele wereld, dit succes van onze vroegere eilandgenoot Melle Weersma- Hij was dertig jaar, toen hij dit lied com poneerde. En zo goed als wij destijds spra ken van onze profes sor Keesom, zo ver telden wij met niet minder grote trots, dat de „Penny Sere nade" gemaakt was door een oud-eiland- genoot. ,,Hij heeft nog bij mij in de bank gezeten!" aldus Bob Kuiper van De Waal- Maar de vader van Melle heeft eerst het onderwijs te De Cocksdorp gediend, waar (hij in 1915 hoofd der o.l- school werd- Melle was toen een knaap van zeven jaar. „Het huis waar wij woonden staat er nog, vlak naast de Hervormde kerk, maar de school is nu ergens anders, die stond voorheen name lijk aan de andere kant van de kerk- Een huis met veel bedsteden was het Wij interviewden de heer Weersma ten huize van zijn neef, de heer E. Vles- sing aan de Gravenstraat te Den Burg, waar hij enkele dagen vertoefde. Hij is graai* op het eiland, zo ook zijn vrouw, die in Zuid-Amerika altijd zoveel over dat eilandje gehoord had! Na een jaar verhuisden ze naar De Waal- Daar kwam ik bij vader in de klas, maar in plaats van een voorbeel dig leerling te zijn, moest vader mij wel eens hardhandig verwijderen Ach, ik zat eigenlijk vaker buiten de sdhool dan erin! Slootje springen bij de Bomen- dijk, boomklimmen, veel benen breken, kortom ik moet een lastig heertje ge weest zijn en moeder moet weinig ple zier aan me beleefd hebben.Wij wa ren in school - Bob en ik - sterk in het maken van comic-strips, met de burge meester, de onderwijzer ofveld wachter Bruin als hoofdfiguur! We wa ren enthousiaste vogelliefhebbers en trokken altijd naar Waalenburg- Op jeugdige leeftijd leerde ik Jan Drijver kennen, een vriend van mijn vader- Lang was ik niet op de Waalder school: vader stuurde me naar Den Burg, naar meester Groenewold. Die doceerde altijd: „Weet je waarom je dat niet doet, om dat mèn dat niet doet!" Daar hadden wij meester Van Ham en meester Reuvers. De laatste speelde de „Slag bij Water loo" op het harmonium- Hij had een spiegeltje op zijn instrument staan en loerde daardoor om te zien welk effect zijn spel op de luisteraars maakte! Dan herinner ik me dominee Pijnakker Hor dijk. Die kon zingen en fluiten tegelijk, tweestemmig. Hij had een heel reper toire- Een aardige man- Ik heb hem in 1936 toen ik in Holland was, eens opge zocht, hij woonde toen in Ter Horn als ik me niet vergis- Na de lagere school kwam ik op de HBS te Den Helder, niet iedere dag heen en weer, zoals ze tegenwoordig doen, maar te Den Helder in de kost. Oud kapitein Duinker stond toentertijd nog in de stuurhut. Mijn ouders dachten, dat ik maar dok ter moest worden, advocaat vonden ze ook goed- Na de HBS heb ik nog twee en een half jaar pharmacie gestudeerd. In mijn Leidse studententijd heb ik veel als amateur gemusiceerd". „Uw ouders waren ook muzikaal?" zo onderbreken wij even- ,-Ja. vader leidde een orkestje» moeder gaf pianoles en had een kinderzangvereniging- Die hebben toen opgevoerd de operette .Duinroosje" welke door Ome Sam gecomponeerd was Mijn eerste orkest was een amateurs band, die in Den Haag domicilie koos. Hij heette „The Rainbow Ghasers". „Maar vertel de krant wat meer nog van Texel!" vraagt zijn vrouw- En de heer Weersma: ,.Alle eilandgenoten, die ik als kina gekend heb, herkende ik meteen weer, maar gek, niemand her kende mij meer! Van mijn 7-15 jaar heb ik op Texel gewoond. Mijn muziekperi- ode begon in Duitsland, d.w-z- als be roepsmusicus en wel in 1930. Ik kwam al spoedig bij de geluidsfilms. Ik kreeg opdrachten voor arrangementen en com posities voor background music- Dat is altijd mijn fort gebleven! De geluidsfilm begon in die jaren een zeer grote vlucht te nemen. In 1934 heb ik in Holland mijn eigen orkest gevormd „The Red-White Blue aces"- Ons eerste optreden was in Tuschinski, daarna in het Scheveningse Kuihaus en vervolgens op tournee door Zwitserland, Tsjechoslowakije, Carlton Hotel in Amsterdam en de ,,Psdhorr" te Rotterdam, een beroemde dancing des tijds, zoals u weet- Jack Hilton heeft mij ZATERDAG j-1. hadden wij een gesprek met onze oud eilandgenoot, de heer Melle Weersma, die enige dagen met zijn vrouw ten huize van de familie E- Vlessing logeerde. Hierboven ziet u de beroemde com ponist vereeuwigd met zijn trouwe viervoeter. uit hel Centraal Hotel te Den Haag weg gehaald, in 1935. Hilton had juist een contract voor Amerika, hij wilde meer Amerikaanse stijl ingang doen vinden. In Londen speelden wij drie maanden lang voor de film en grammofoonplaten in opdracht van His Master's Voice. Tournee door Engeland en Schotland en daarna door Noord-Amerika- Elf maan den bleef ik bij Hilton en koos toen de free lance, zodat ik mijn eigen baas was- Ik werkte voor allerlei buitenlandse orkesten en kwam zodoende in contact met de BBC als staf-arranger, speciaal voor het programma ,,Soft light en Sweet Music", een hoogst sympathiek programma, dat afsloot met een speciale boodschap aan allen, die nog lang niet naar bed konden!! In 1938 zat ik in Oostenrijk, toen dat bij Duitsland werd aangesloten. Alle ar beidsvergunningen aan buitenlanders werden voor onbepaalde tijd ingetrok ken, zodat ik gedwongen was daar stil te liggen- Na een Doosje kreeg ik con tact met iemand van 't Braziliaanse mi nisterie voor propaganda, die zich be ijverde met het versterken van de folk lore- Ik raakte zodoende naar Zuid-Ame- r.ka en het mag gezegd, in Buenos Aires viel ik in de boter. Ik kreeg 'n functie in een groot radio-programma, dat gefinan cierd werd door de General Motors. Daar zat ik nog toen de oorlog uitbrak. Ik kon daardoor niet naar Europa terug- In de oorlog werd ik als vrijwilliger ingedeeld bij de Amerikaanse Marine, ik heb daar nota bene geopereerd op de kracht van een twee en half jarige stu die! In de Pacific konden ze ons best gebruiken, want daar was een tekort aan doktoren- Schepen, die minder dan hon derd kopnen aan boord hadden kregen geen dokter mee. Men kon in Amerika een cursus volgen van drie maanden, dan werd je opgeleid voor zoiets als verpleger-apotheker-pharmacist-mate Wat een tijd: wij hebben geopereerd bij instructies via de radio-telefonie- Dat heeft menig zweetdruppeltje gekost!! Die cursus zelf heb ik niet helemaal ge volgd, dat vonden ze niet nodig, toen ze hoorden, dat ik in Leiden al 2,5 jaar had geblokt.... Na de oorlog, ja in Brazilië heb ik weer goed verdiend, maar ik ben weggegaan om technische redenen, moeilijkheden met de uitvoer van plas tic materiaal enz. Ik wil nu hier gaan componeren en la ten opnemen voor de Amerikaanse tele visie en film. Ik ben president van een corporation daartoe"- „U sprak over de televisie, hoe vol doet die daar?" „De televisie is in Amerika af, de radio behoort daar absoluut tot het ver leden, practisch iedereen is in het bezit van een televisie-toestel"- Toen hebben wij nog eens enkele gre pen gedaan in de Texelse historie en tenslotte kwam onze vraag: „Mogen wij een plaatje van u maken?" Dat vond de heer Weersma, die een bijzonder pret tig interviewbaar mens bleek te zijn, best, maar.op één voorwaarde: sa men met de hond! En zo ziet u, geachte lezers, dan hierboven onze beroemde oud-eilandgenoot vereeuwigd met zijn trouwe viervoeter, die voor deze bijzon dere gelegenheid een alleraardigst hoed je op de oren kreeg- ,,En", zo was onze laatste vraag, .heeft u nu ook al een woning in Holland?" ,.Nou, ik ben bezig: In Argentinië kreeg ik het idee om te proberen in Hol land een oude molen te pakken te krij gen. Men heeft mij daartoe verwezen naar de Vereniging- ,,De Hollandse Mo len"- In Nederhorst ten Berg staat een oude Watermolen en ik hoop, dat ik daar binnenkort mijn composities kan gaan schrijven!" Succes toegewenst! VERDACHTE WERD VRIJGESPROKEN Op 10 Maart werd de heer P. Eelman. aannemer te De Koog, Texel, door de Politierechter te Alkmaar op vordering van de Officier van Justitie, veroordeld tot f 100,boete wegens verduistering van op 12 Januari aan het strand aan gespoelde balken. Het verweer van zijn raadsman, Mr- Jonker te Den Helder, dat het bewijs van verduistering niet was geleverd om dat na het in veihgheid brengen van de balken geen enkele daad van toe-eige- ning is aan te wijzen en het enkel nalaten om het gevondene naar de Strandvonderij te brengen geen daad is, werd toen door de Politierechter gepas seerd- In hoger beroep eiste de Procureur- Generaal van het Gerechtshof in Am sterdam op 18 Mei j-1. bevestiging van het Alkmaarse vonnis.Het Hof, op 1 Juni arrest wijzende, achtte het verweer van de verdachte en zijn raadsman echter gegrond en sprak de heer Eelman vrij van het hem ten laste gelegde- Huidzuiverheid -Huidgezondheid VOOR ,.SONNEVANCK" EN „ZONNEGLOREN" De collecte voor bovengenoemde sana toria heeft te Den Burg f 229.14 en te Oosterend f70,77 opgebracht. WOENSDAG 9 JUNI GEEN „TEXELAAR" De Texelse Courant zal op Woensdag 9 Juni a-s. niet ver schijnen- De Directie. Werken v- vlug, zacht en pijnloos ZAKENNIEUWS SHOWROOM IN WARMOESSTRAAT De Fa. J. M- Moerbeek heeft een show-room gevestigd in het pand van de heer H- Witte, Warmoesstraat, gelegen tegenover de doorbraak naar Plan-Zuid. In de etalage pronken allerhande col lecties, zoals moderne zomer japonnen, deux pièces, nylon blouses, kanten blou ses. moderne Bebobvesten enz. enz- Erg veel verstand heeft uw verslagge ver van al het geshowde jammergenoeg niet, waarom wij de dames (en heren!) aanraden eens zelf een kijkje te gaan nemen! S.V. Texel. Zaterdagmiddag vertrokken ruim tachtig personen met de „Voorwaarts" naar Terschelling- Enkele onverwachte afberiohten leverden natuurlijk weer de nodige moeilijkheden op, maar dankzij de vlotte medewerking van de eigenaar van het kamphuis werden deze over wonnen. De reis had een zeer vlot ver loop en om ongeveer kwart voor vijf liep de Voorwaarts" de haven van Ter schelling binnen- Per autobus werd de tocht naar Midsland vervolgd. De ont vangst, zowel te West-Tersohelling door de heer Teensma. directeur van de Zee vaartschool, ais te Midslamd door de •heer Schaap was hartelijk- Om zeven uur trad Texel 1 aan tegen een combinatie van de drie op Terschel ling gevestigde voetbalverenigingen. Na een vlot partijtje trokken wij met 71 aan het langste eind. Het prachtige ter rein inspireerde de spelers tot goed voetbal, waarbij de bal steeds langs de grond werd gespeeld en het positiekie- zen niet vergeten werd- Terschelling gaf aanvankelijk goed partij maar kon het later niet meer bolwerken- Ook gedurende de verdere avond zat de stemming er uitstekend in. Zondag kon het programma niet volgens het vastgestelde schema afgewerkt worden- Het gemeentebestuur had n.l- ontdekt, dat er pas een nieuwe Zondagswet is aangenomen. Er mocht nu niet voor 12 uur gesoeeld worden. De voetbalwedstrijd Terschelling 2- Texel 2 kreeg een zeer onverwacht ein de doordat Joop Sikkeleras zo ongeluk kig was een been te breken. Ook van deze plaats spoedige beterschap toege wenst- Op het ogenblik van het staken van de wedstrijd hadden de gastheren, die ook wel wat sterker waren, met 32 de leiding- Door diit ongeval ontbrak natuurlijk de animo voor handballen en kon jammer genoeg de demonstratiewedstrijd tussen ons en ZDH niet door gaan- Om ruim half vier vertrokken we weer van Terschelling en liepen om on geveer kwart voor zeven de haven van Oudeschild weer binnen- v. Z. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. HET DAGELIJKS BESTUUR onzer gemeente heeft de vier wethouders van Leiden Maandaq rondgeleid over de markt op de Groeneplaats, waar wij deze foto namen, 's Middags nam het gezelschap een kijkje op de boerderij „Spyk" van de heer M. C. Bakker, Hoornderweg. De burgemeester van Leiden en de gemeente-seretaris waren, zeer tot hun smit, verhinderd de trip naar ons eiland mee te maken, maar alle vier wethou ders, de heren J. C- van Schaik, loco- bungemeester. S. Meken. A- J- Jonge- leen en D van der Kwaak, waren in de gelegenheid gevolg te geven aan de uit nodiging van het Dagelijks Bestuur on zer gemeente om op Texel een kijkje te komen nemen op de lammerenmarkt en en passant een indruk op te doen van de Texelse schapenboerderij, waartoe een bezoek op het programma stond aan het bedrijf van de heer M. C- Bakker, Spyk. nabij Den Hoorn. Ook de heer M- Wei- ma, Directeur van de Markt- en Haven dienst te Leiden, maakte de tocht mee- Texel en Leiden staan door de wol- veehouderij al sinds mensenheugenis met elkaar m contact. Vele Leidse koop lieden komen immers jaar in, jaar uit op onze markt om hier adspirant-woldra- gers aan te kopen en dat het altijd best met de transacties wil lukken, bewijzen ons ieder jaar weer de enorme transpor ten naar de Sleutelstad, die jaarlijks rond 80 000 stuk wolvee verhandelt Een zeer groot percentage daarvan is afkom stig van Texel- Van de Leidse markt gaan onze lammeren naar de vetweide- rijen of al meteen naar de exportslage rijen als z.g- zuiglammeren. Van de vet- weiderijen krijigt de heer Weima en zijn staf (76 man in totaal!!) de flink uit de kluiten geschoten lammeren weer op z'n marktplein terug ter verhandeling aan •de exportslagerijen, die de dieren ter slachting leiden om ze uiteindelijk als een smakelijk boutje door te sturen naar de steden Brussel en Parijs- Loco-burgemeester Van Sohaik en zijn staf hadden de Texelse bodem nooit eerder betreden. ,.Een prachtig eiland en schijnt die zon hier altijd zo vrolijk? Of speciaal voor ons? Wat wij hier nou precies komen doen? Wel om een in druk tekrijgen van uw markt en uw schapenbedrijven. That's all"- Nu, die indruk kan niet anders dan goed geweest zijn. Onze Groeneplaats leent zich bijzonder goed voor de lam merenmarkt- De zaak draait hier altijd naar wens. Men kon nu tevens het con tact van de Leidse kopers met de Texel se wolveehcuders volgen- Vooral de heer Weima, die hier zoveel ter vergelijking voor zich zag, had het bijzonder druk op deze trip, maar toch had hij nog even tijd om ons aan wat gegevens te helpen, waarvan wij in dit en volgend nummer een en ander laten volgen: Aanvoer op de Leidse markt (wij noe men hier uitsluitend wol vee): 1939 1951 1952 1953 Schapen 56.120 36-150 41.930 58.685 Lammeren 26.575 18.015 18-935 22.080 Als schapenmankt heeft Leiden de eerste plaats behouden- Het aantal scha pen. 58685. w-o. 35-300 vette lammeren, is zo groot, dat teruggegaan moet wor den tot 1917 om een hogere aanvoer te vinden, n.l- 61 664. Ook in de jaren 1912, 1909 1908 en enkele jaren daarvoor wer den hogere aanvoeren genoteerd- Een beschouwing der cijfers leert het volgen de- De aanvoer van schapen bedroeg in 1908- 73.024, terwijl tussen 1/5 cn 1/8 SPORTDAG MET VOOR ELCK WAT WILS Zoals gemeld zal op Zkrndag 11 Juli te De Koog een sportdag worden gehouden, te organiseren door de onlangs opgerich te Sportraad, die haar leden op alle dor pen telt. De sportdag zal elok wat wils bieden: turnen, voetbal, handbal, motor en paardensport- Een biizondere attrac tie zal de veldloop van 3 km door de dui nen en bossen zijn en bij gunstig weer verwacht de organisatie dan ook een groot aantal deelnemers en toeschou wers- werden ter markt gebracht, 49-449 jong» lammeren. Naast de 61 664 schapen kwa men in 1917 ter markt 33-208 jonge lam meren. Beziet men hiernaast de cijfers over 1953: 58-685 schapen en 22-080 lamme ren, dan moet men tot de conclusie ko men. gezien het feit, dat de schapenfok kerij in de omgeving weinig is toegeno men, dat tegenwoordig een groter aantal sahapen van buiten het district waarvan Leiden het marktcentrum is, op de re- nommée der Leidse schapenmarkt af komt. De Cocksdorp- Op uitnodiging van SVC was de heer K Schenk bereid ge vonden cm in hotel „De Hoop" een cau serie te houden over de ijssport in het hoge Noorden. De heer Schenk is voor ons geen on bekende figuur en heeft tussen 1929-'33 veel van zich doen spreken, door zelf, als groot 9portfiguur, Holland te verte genwoordigen in de internationale schaatswedstrijden te Davos- Het was jammer, dat er niet meer belangsteliing was. (de jeugd was goed vertegenwoor digd) want. wie er niet is geweest, heeft veel gemist. De heer Schenk heeft op duidelijke en vlotte wijze ons verteld over de oplei ding en training voor international» wedstrijden. De heer P. Meindertsma sprak een welkomswoord, in het bijzonder aan d» heren Schenk en Van der Laan- De sportver. „Texel" was verhinderd te ko men, wegens de trip naar Terschelling- Spr- wenste allen een genotvolle avond en gaf het woord aan de heer Schenk- De heer Schenk merkte op, dat hef van October t.m. 'Maart in het hoge Noorden winter is. De jongens worden getraind op de 5000 en 10-000 m. om ze in condities en in topvorm te brengen- Deze sportlieden worden onder gebracht in een boerderij bij Hamar, die prachtig is ingericht- Spr- vertelde ook de gang van zaken van internationale schaats wedstrijden te Davos en Zürich. Gewel dig zijn daar de aanmoedigingen van het publiek bij zulke wedstrijden. E^en ronde van de ijsbaan daar is 400 m. en heeft een binnen- en buitenbaan, die door de rijders halverwege wordt verwisseld. Spr- schetste nog even de grootrijders, zoals Broekman, v.d Voort, Huiskes, de Noor Andersen en de Europese kam pioen Sehilkov- Groot zijn hun opoffe ringen. alles zetten zij er op om oude records te verbreken. Rijders over lange afstand starten over het algemeen met een niet al te sterke sprint. Men moet de krachten verdelen, dit komt hen in de laatste ronde tert goede Volgend jaar zullen de Europes» sohaatskamp Genschappen in Moskou worden verreden- Dan zullen de Neder- ders de Russische grootmeesters moeten bekampen, zoals Sehilkov, ChriShin en Gontsharenk Na de pau*Q werd een film vertoond van de Europese sohaatskampioenschap- pen te Davos. Aan het slot werd ieder in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen; hier werd door enkelen gebruik van gemaakt- Volgens spr. is de topvorm van de Hollanders bereikt en men moet nu trachten die top te behouden. De kern ploeg is op het ogenblik uitgebreid en het oog weer gericht op nieuwe sterren, o.a- De Graaf en Maarse, die weer een kans krijgen in de toekomst- Aan het einde bracht de heer Mein dertsma een woord van dank aan de heren Schenk en v.d Laan voor deze mooie avond.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1