Cjrocn <2wai'ts jexel in het harL, 50 Jaar getrouwd WOENSDAG 16 JUNI 1954 TEXELSE 68a JAARGANG No. 6845 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank. R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „Mijn man. nee, die is niet thuis, hij zit onderj de koeien!" „Werkt Uwj man dan nog?" .,Ja. wat dacht je. als je J wilt leven, zul je moeten j wenken, van Drees krij- j gen wij met"- Aldus! mevr. P. de Ridder-vanj Vliet, die, zoals in eeni kort bericht gemeld, j morgen, Donderdag 17 j Juni, vijftig jaar geleden! met de heer A- de Rid der in de echt werd ver bonden De traditie ge trouw zijn wij even naar De Koog gereden om eens te horen en te zieni hoe Let daar reilt en zeilt in de wereld van ons jubelerend echtpaar. Wel, ze maken het goed: de heer De Ridder geel je lang geen 77 en mevr. De Ridder kan er ook nog best zijn. zeker BORGEN is het vijftig jaar geleden, dat het echtpaar ZIJ is nog geen 70. maar A de Ridder.p^Jdsr.vln vliet in de echt wer- de ouderdom heeft haar lang niet zonder gebre ken en pijnlijke ziekte gelaten en rheumatiek kan verschrikkelijk zijn- De bruidegom nog in het volle bedrijf- DE MARKT WAS ZEER VLOT ..Maar hij zou niet anders willen!" zegt I De vijfde lammerenmarkt met een zijn vrouw. Zijn bedrijfje is zijn leven en I aanvoer van 1400 stuks gaf een zeer zonder dat zou hij met zichzelf werke- v'lotte handel te zien. De kooplieden en terden de wolveehouders al in de Park- zijn ze allebei nog kras: de heer De Bidder staat ie dere daq om vier uur op om zijn zeven koeien te mel ken!! lijk geen raad weten. Hij staat 's mor gens om vier uur op en de kooi ziet hem pas weer om tien uur 's avonds terug- Zeven koeien telt zijn farm- Mevr. De Ridder is op 22 December 1884 in het Kogerveld geboren, de heer des huizes is geen geboren Texelaar, hij zag op 10 November 1876 het levenslicht in Wie- ringerwaard. Als kleuter kwam hij met vader en moeder De Ridder naar eiland, vader werd toen nl- knecht 'hoeve ,.Wageningen" in Eienland- Eierland, land van de eieren, welke eertijds de kastelein van het Eierlandse Huis zulk een best bestaan opleverden, maar eieren liggen en lagen er niet alleen in polder Eierland: in de jaren, dat pol der Het Noorden nog maar gedeeltelijk beboerd werd vierden de vogels en voor namelijk de kieviten er hoogtij. ..Ik ver diende als jongen met kievitseierenra- pen meer in vijf weken dan mijn vader gedurende het hele jaar!" Aldus de heer De Ridder. Het loon van de land arbeider bedroeg in die dagen nl- één ■harde 'gulden per dag! ..Mijn record is 118 kievitseieren geweest, ja, per dag!" Honderd eieren per dag was een doodge wone oogst Toen lag het grootste deel van polder Het Noorden nog braak- lk raapte eieren op het terrein, dat door wijlen Koos Lips gepacht was, onder voorwaarde, dat ik ze weer aan hem verkocht". De heer De Ridder heeft als jongen van 13 gepoogd zeeman te worden, hij stapte als derde mantje aan boord van de vissersschuit van wijlen Gerrit de Rooy „Voor f 1.50 per week"- Maar de zee lag hem niet en toen de kieviten weer door de lucht begonnen te buitelen deserteerde de jeugdige Arie prompt: na één winter varen kende hij het vissers leven alKieviten leggen, zoals velen zullen weten, echter niet het hele jaar door. De jonge De Ridder wist zich ech ter ook verdienstelijk te maken bij de Rijkswaterstaat, die ook toentertijd al een geducht tegenstander vond in de zee. Met helm trachtte men (en tracht men nog) de natuurlijke kustverdediging te schragen- „Nu halen ze het werkvolk even met de auto op. maar in mijn da gen moest je lopend op het karwei ko men en ik heb toch helm geplant bij de vuurtoren en bij Den Hoorn!! „Wij schaf ten na aankomst eerst en gingen dan aan het werk". VIJFTIG JAAR in de huwelijksboot- Eerst woonden ze in het Kogerveld, daarna in De Koog zelf, toen op het plaatsje van de familie J. Rakker en nu wonen ze al weer 17 jaar op „Dorpzicht". een oud gebouwtje, dat het hele dorp heeft zien groeien, nadat Texel als va- cantieoord wijd en zijd bekend werd- Ja, De Koog is enorm veranderd, maar wat veranderde er de laatste halve eeuw niet?! .,Mijn man verdiende vroe ger met maaien drie gulden per dag van 's morgens drie uur tot 's avonds zeven! Ik zorgde voor de schetters en ging te vens uit werken voor 75 ct per dag In het voorjaar verkochten wij het jonge vee weer" Zo wisten zij tenslotte een eigen bedrijfje te bereiken. „In de Russenoorlog heeft het ook hier nog geducht gespookt: de Duitsers eaten in dat bossie. Gelukkig, dat wij de koeien meegenomen hebben naar het Kogerveld, want even later schoten de Duitsers de schuur in brand- ,.Wij heb ben toen een tijdje in een schuur in het Kogerveld gewoond". Maar thans zitten zij weer rustig en veilig op Dorpzicht" en wij wensen hen daar nog vele goede jaren -toe- straat en dat is altijd een goed teken- Er wordt wel eens opgemerkt ,.De heren zijn het met elkaar eens!", maar de praktijk bewijst toch wel het tegendeel, vooral als je hoort, dat er een koppel weer door de ene handelaar aan de an dere wordt doorverkocht!! Er waren vele kopers en de prijzen ons werden dan ook goed. de lammeren °P brachten van de 50 tot de 60 gulden op- De middelmarkt lag om de 55 gulden. Zóals U weet wordt er op iedere lam merenmarkt gecontroleerd op rotkreupel- Natuurlijk zou de aanvoer hopeloos vertraagd worden als ieder lam op de keper bekeken werd, men beperkt zich dan ook tot het nemen van steekproeven- .,In Purmerenid en elders gaat dat ge makkelijker, want daar worden de die ren lopend naar de hakken gedreven, zodat je dan meteen de lijders aan been ziekte er uit haalt", aldus een contro leur. Hier worden de dieren op de wa gen onderzocht. Naar wij vernemen heeft men dit seizoen bij de Jammeren nog geen enkel geval van rotkreupel ont dekt. DE VIJFDE NA-OORLOGSE LAMMERENMARKT Jaar Aanvoer Prijs 1946 2580 1725. 1947 1700 1925, 1948 1600 20,5030, 1949 1500 29—37,— 1950 1600 37,5044.' 1951 1500 5070 1952 1200 5873, 1953 2000 3948. 1954 1400 5059 EEN HARDE SLAG In ,,Vee- en Vleeshandel" van 11 Mei lezen wij: Moeilijkheden voor de vleeshandel op Frankrijk- Frankrijk heeft met ingang van deze week een einde gemaakt aan de moge lijkheid, dat Franse exporteurs rund vlees naar ons land uitvoeren en daar tegenover lams- en schapenvlees invoe ren. De betekenis van deze maatregel is, dat de Franse exporteurs daarmede een premie derven van 20-25% op hun in voer- Het is duidelijk, dat daarmede aan deze vleeshandel, zowel naar de import, als naar de exportzijde een harde slag is toegebracht Wij vernamen dan ook van de zijde van Nederlandse importeurs van Frans rundvlees, dat het onder deze om standigheden feitelijk onmogelijk is rundvlees te importeren, terwijl ook de export van schapenvlees zeer wordt be moeilijkt. Het ligt thans o«p de weg van de Ne derlandse Overheid om met de Franse instanties contact op te nemen, teneinde de uitvoer van schapenvlees naar Frank rijk binnen het kader van het handels verdrag te activeren. Deze zaak heeft reeds de aandacht van het bestuur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees en naar wij vernamen zal zij punt van bespreking in de adviescom missie uitmaken- TEXELSE MARKT Aangevoeld 14 Juni 1954 1400 lammeren 5059; 30 biggen 5570; 2 koeien 750850; 12 nuchtere kalveren 40-55- HOOG WATER Hoog water ter rede van Texel: 16 Juni 9-21 en 9.54, 17 Juni 10-05 en 10-30; 18 Jum 10.46 en 11.03. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. T.O.S- TENTOONSTELLING OPENBARE SCHOLEN Men schrijft ons: Onder auspiciën van de Hoofden der Openbare scholen op Texel zal er een grote tentoonstelling georganiseerd wor den, „Wat voor mogelijkheden biedt het Openbaar Onderwijs" en waaraan zal worden deelgenomen door alle leerlin gen van de Openbare Lagere Scholen^ terwijl eveneens deelnemen de Land- bouwhuishoudschool en de Nutskleuter- school- Deze tentoonstelling heeft ten doel om ouders -en belangstellenden een kleine indruk te geven, van wat er op de scho len zoal geleerd en gemaakt wordt en U zult er vinden leerboekjes, schriften en werkstukjes der leerlingen op allerlei gebied, te weten: Geschiedenis; Natuurlijke historie; Taal schriften, sohrijf-methodes; Aardrijks kunde en aanverwante vakken, Tekenen; Handenarbeid en Handwerken. Met deze tentoonstelling willen wij eveneens enige richting en leiding geven aan de vrije tijdsbesteding, het beoefe nen van handenarbeid, het lezen van goede jeugdlectuur, terwijl wij eveneens bij de kinderen liefde willen aankweken voor alles wat er groeit in de natuur en hen willen aansporen bloemen en plan ten te verzorgen in huis en tuin. Ter opluistering van deze tentoon stelling zullen demonstraties gegeven worden van zang, volksdansen, schilder en boetseerkunst en kleuteronderwijs, terwijl eveneens schoolfilms zullen wor den vertoond- Stelt U belang in het werk der Open bare scholen, bezoekt dan deze tentoon stelling welke gehouden wordt op 1. 2 en 3 Juli a-s- in de Openbare Lagere School te Den Burg. EXCURSIE NAAR CALVE FABRIEKEN IN DELFT Met G3 personen, waaronder ook enke le dames, werd op Donderdag 3 Juni i.l. Ie boot, de reis begonnen. Aan Den Hel der stonden de beide Reiswagens en de kleine Opel-bus van TESO klaar, met 't opschrift .,Wij gaan naar Calvé-Delft". In de bussen werd veel over de droog te op ons eiland gesproken, te meer daar overal de tekenen van weldadige regens te zien waren Eerlijk gezegd waren we teen wij Alkmaar waren gepasseerd, wel wat jaloers op onze collega's daar- (Nu ik dit schrijf, is echter ook voor Texel rede tot tevredenheid, want inder daad, ook hier heeft het lekker geregend) Het -eerste doel was ,,'t Kopje van BioememdaaT', waar in deze mooie om geving een kopje koffie werd gedronken Om ruim 11 uur waren wij bij Calvé in Delft- We werden keurig ontvangen en de excursie-zaal binnengelaten, waar alles al keurig klaar stond voor koffie enz- met een rokertje Intussen werden we door één der Heren van de Directie toegesproken, waarbij deze een uiteen zetting gaf van het Calvé-bedrijf, vanaf de oprichting, omstreeks 1880, tot heden- Ook werden we aan de hand van een schematische voorstelling ingewijd in de werkwijze van de fabriek en de her komst van de diverse grondstoffen- Hierna zijn we nog weer met de bus sen naar het z-g. Park van de fabriek gereden, waar ons werd' getoond, hoe al vanaf de oprichting af. alles in 't werk is gesteld, om het leven van het perso neel van deze fabriek zo aangenaam mo gelijk te maken- We zagen hier 'n groot gebouw, waar allerlei ontspanmngs-mo- gelijkheden wedden geboden. Tevens was er mdertijds veel aandacht besteed aan de bouw van vele aardige woningen door het bedrijf, waardoor gepensionneerden een mooie oude dag werd verzekerd- Terug naar de excursie-zaal voor het gebruik van een prima lunch, waar we niet alleen kennis maakten met de lek kere mayonaise, maar tevens met een product van het in het Calvé-bedrijf op genomen „Gist- en Spiritus-fabriek"- Er schijnt ergens een geheim kraantje in de Veevoeder-af deling" te zijn. waar later erg naar gezocht is. Voor rondleiding in de fabriek werden we in 7 clubjes verdeeld. Een zeer interessant bedrijf, waar als 'biioroduot het veevoeder wordt gemaakt. Alles wordt gemalen en gemengd met dé modernste maal- en mengmachines- Af geleverd in meel-, brokjes-, korrels- (groot en klein), koek- en koekjesvorm. al naar verkiezing Door en door gemechaniseerd, alle mensen werken ah-w- aan de lopende band. Overigens werd er aan de kwali teit van de grondstoffen en aan het mengen zeer veel zorg besteed. Reeds van ouds heeft de „Calvé" een uitste kende naam, vele Texelse veehouders weten hierover mee te praten. Ook zagen wij de mooie producten, zoals de bekende Delftse Slaolie, Ma"on- naise, Salata enz-, tot knoflook-pillen toe. en zelfs kippenvel in capsules, zo klaar voor de soep- Het maken van deze laatste producten werd door meisjes verricht, met behulp van vernuftige ap paraten- Na de Rondleiding weer naar de ex cursie-zaal om een kop thee, afscheid nemen en op de terugtocht naar Den Helder- Intussen hadden ze op het Fabrieks terrein kans gezien om de aanplak-bil- FRANSE BELANGSTELLING VOOR ONS WOLVEE Naar wij vernemen bestaat er van Franse zijde belangstelling om ook dit jaar weer Texelse schapen aan te kopen en wel door relaties, welke de N.W.F- aldaar heeft. I1ET OPENLUCHTCONCERTSEIZOEN BEGINT Zaterdagavond gaan wij allemaal. Texelaars en Toeristen, naar het Park te Den Burg, het centrum van het culturele leven gedurende het zomerseizoen, om te luisteren naar en te genieten van het geen ons Koninklijk Texels Fanfare en „De Slem des Volks" afdeling Texel, resp. o-l-v- de heren A. J- Vonk en H. Craanen ten gehore zullen brengen. In ons nummer van Zaterdag zullen wij U het volledige programma tonen. REIS VERENIGING M.-EIERLAND Op 8 Juni j.l hield de Reisveremging Midden-Eierland haar algemene jaar vergadering. Na opening door de voor zitter werd neg een korte nabeschou wing gegeven van de reis op 18 en 19 Mei- Hierna volgde het financiëel ver slag door de penningmeester en werden op voorstel van de kascontroiecommis- sie, de rekening en verantwoording goedgekeurd, met dank aan de penning meester voor zijn accuraat beheer- De contributie werd weer vastgesteld op 55 cent per lid per week. Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd bij accla matie herkozen Tevens werd besloten om in de maand Juni en Juli de gelegenheid open te stellen tot inschrijving van nieuwe le den. Opgave bij J- Moens of bij de ande re bestuursleden. DE BAKKER EN DE TECHNIEK Oudeschild- Bakkerij Kaczor heeft een voor Texel geheel nieuwe machine aangeschaft, waardoor het vervaardigen van brood heel wat gemakkelijker wordt gemaakt Het is een z.v opbol-langmaohine- spe ciaal bestemd voor het maken van wit- en biuinbrood. maar ook kleine brood jes, als bv „puntjes" kunnen met deze machine worden gemaakt. Het deeg gaat tweemaal door de ma chine- De eerste keer wordt het „opge- punt" en na iets gerezen te zijn, gaat het er opnieuw doorheen en wordt dan „lang gemaakt"- Deze werkzaamheden weiden anders met de hand verricht. De ma chine geeft veel besparing van tijd, ter wijl ook het werken veel gemakkelijker gaat, want het klaarmaken met de hand geeft yooral op druikke dagen nogal eens een natte rug. Ook is het brood veel beter van stuctuur- De machine kan 85 90 broden in 6 a 7 minuten bakklaar maken, wat vooral op extra drukke dagen de gang van za ken zeer vergemakkelijkt. De machine is geleverd door de firma Kalmeijer te 's-Gravenhage- NIEUWE TELEFOONAANSLUITING In de maand Mei werd het aantal te- lef oonabonné's op ons eiland met één aansluiting uitgebreid: C- L. Duvzer, vertegenwoordiger van de heer J. P. Eel- man, Calvé Delft, Pijpersdijk K 37, tele- foonnr- 100, De Koog- OPERATIE „PING PING" Reeds in 1947 hebben d« spaarbanken, loden van de Nederlandse Spaarbank- bond, een campagne gevoerd voor het be groten van de gezins-uitgaven- Zij heb ben als hulpmiddel budget-staten uitge geven- Nu het Gezins-Begrotings-Insti'tuut met zoveel succes in samenwerking met de officiële en semi-officiële voorlich tingsorganen specifieke voorlichting geeft omtrent doelmatige besteding van het gezinsinkomen, heeft de Nutsspaar- bank dit instituut verzocht van bovenge noemde budget-staten een geheel nieu we bewerking te verzorgen. Het resultaat is de „Operatie Ping Ping", in feite een volkomen nieuwe op zet. Gezien de grote practische ervaring van de samenstelster op dit gebied, twij felen wij niet of deze nieuwe uitgave zal geheel aan het doel beantwoorden- Er zijn twee edities: één voor week- en één voor maandinkomens- jetten op de bussen te veranderen in: ,.Wij komen van Calvé!" De bedoeling van de heer Eelman was nog geweest om Schiphol aan te doen, maar de tijd ontbrak (De volgende dag hoorden we helaas, dat er 's avonds nog een extra boot gegaan was) Na een „Rondrit" door Amsterdam zijn we te Uitgeest 'aangelopen, waar vele dorstige kelen bleken te zijn. Dicht bij de haven van Oudeschild heeft de heer Eelman nog enige toepas selijke woorden als afscheid gesproken. De heer J. P- Eelman, geassisteerd door de heer C Duyzer, kan dan ook terug zien op een zeer geslaagde dag- Namens de deelnemers wil ik dan ook hier dank brengen voor deze mooi ge slaagde excursie en ik ben ervan over tuigd, dat velen een gunstige indruk hebben gekregen, niet alleen van de kwaliteit van het veevoeder van Calvé, maar ook van dit mooie bedrijf in zijn geheel- Een deelnemer. MORGENAVOND DE BOOTREVUE Mochten er zijn, die de Texelaar Za terdag j-1- niet ingezien hebben: hun zij er op gewezen, dat morgenavond in „De Oranjeboom" ten tonele wordt gevoerd „De Bootrevue 1954" met een groot aan tal prominente figuren. Dezelfde revue als van de winter? Nee. nee, groten deels aangevuld met gloednieuwe pro grammapunten en alzo ook weer de vol le belangstelling van de toenmalige be oekers waard- De baten: alles komit ten goede aan de Nutskleuterschool, die, zo als U wel weten zult, voortdurend met geldzoigen te kampen heeft. Dus allen morgenavond op naar de Bootrevue- Klokslag acht afvaren, hoor!! BENOEMD De heer C. van Lente, P.H. Polder, is met ingang van 1 Sept- benoemd tot on derwijzer aan de in aanbouw zijnde V G-L-O.-school te IJselstein. REIS VERENIG ING DEN HOORN Den Hoorn- De oudere reisvereni- ging, want ons dorp telt twee reisvere- nicringen, viert dit jaar haar 20-jarig be staan- De leiding is. van de oprichting af, in handen van de heren A. Slegh en J Duinker. ZANGCONCOURS OP ZONDAG 4 JULI IN HET PARK TE DEN BURG Voor de Bond van Zangkoren in Noord-Holland is hier op Texel een com missie werkzaam om dit Zangersfeest voor te bereiden. Het wordt die dag een invasie van zangers en zangeressen- Een 600 a 700 zanglustigen komen elkaar hier de eer betwisten en dan nog het aantal suppor ters- Het programma omvat: 1 uur officiële ontvangst ten Raadhuize door Burgemeester en Wethouders, die het Ere-comité vormen. Daarna vangt om ongeveer 1.45 uur het concours aan- Vermelding verdient, dat als gast deelnemen: Herv. Kerkkoor Oudeschild, Dir- de heer H. Craanen, Herv- Dameskoor Den Burg, dir- de heer J. Visser en De Stem des Volks, dir. de heer H Craanen. Binnenkort komt een uitgebreid tekst boekje uit, terwijl raambiljetten u zullen blijven herinneren aan dit grote gebeu ren. Dankbaar voor de medewerking van Burgemeester en Wethouders, die een wisselprijs beschikbaar stelden en ook op andere wijze hun sympathie betuig den, mogen we stellig op grote belang stelling rekenen Aan de vooravond vindt ter opening een concert plaats door Texelse koren en het Kon- Texels Fanfare Bestemt reeds nu deze dag voor de zangkunst. FEEST IN OOSTEREND Het Zaterdagavond door de Sportver eniging van Oosterend georganiseerde feest is zeer goed geslaagd en allen kun nen dan ook met voldoening op deze avond van sport en spel terugzien! Het muziekcorps VIOS opende om ze ven uur met een taptoe door het dorp. Velen schaarden zich achter de muziek en marcheerden mee naar het feestter rein, waar door de voorzitter van SVO, de heer C. Daalder, een welkomstwoord gericht weid tot de aanvoerders van Texel 1 en de „Rest van Texel"- Spreker hoopte, dat deze wedstrijd van dusdanig gehalte zou mogen zijn, dat er propa ganda van zou uitgaan voor de voetbal sport, opdat het aantal voetballers zal toenemen. Hierna bracht men de bal aan het rollen (Zie verslag elders). In de pauze van de wedstrijd, die door vele toeschouwers met spanning gevolgd werd (,,dit verdient navolging", aldus onze correspondent), bracht VIOS, o-l-v- de heer Westerdijk, pittige muziek ten gehore, wat zeer gewaardeerd bleek te worden. Nadat de voetballers in de kleedlokalen waren verdwenen werd overgegaan tot de strijd om de man en de vrouw. Wat werd er ijverig gevoch ten! Mevr- Tr. Kalis-van Liere won de eerste prijs (een taart) en mej. A- v-d- Vis de tweede (een worst). De heer P. Zijm was de laatste man en het moet ge zegd, dat hij enorm in trek was!!! Het aantal deelnemers aan de strijd om de vrouw was zeer groot. (Is dat al tijd zo in Ooslerend? - red-)- Winnaar van de eerste prijs werd de heer L- van Bekkum, de tweede prijs was voor de heer H. van Zijp. Wat hebben zij ge vochten om de laatste dame aan de haak te slaan: mej. N. Kooiman kreeg het zwaar te verduren! De prijzen weiden uitgereikt door de heer C- Daalder- Omstreeks elf uur was het feest afge lopen- Tot een volgende keer! NUTSSPAARBANK DEN BURG In Mei werd op spaarboekjes bij de Nutsspaarbank ingelegd f 31 382,80 (v- j. f 25-773-69) en terugbetaald f 12.283,36 (v. j. f 6-082,98). Er werd meer ingelegd dan terugbetaald f 19 099.44 (v- j. f 19-690,71). Het aantal posten van inleg bedroeg 68 Kv- j 45) en dat van terugbetaling 52 (v- j 30). Er werden 6 (v. j- 10) nieuwe boekjes uitgegeven en er werden 2 (v- j. 2) boek jes ingetrokken- In omloop zijn thans 378 boekjes.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1