9- roen wa in het J v-^^r°9en m WRICLEY Bevolkingsonderzoek Reisvereniging Ooste-end rond het IJselmeer Niet bestand tegen het geweld van de branding! IP ï:i.. 1 net die ZATERDAG 19 JUNI 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No 6846 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. I>E O- L- SCHOOL VAN DEN BURG THANS VOLTOOID Ook liet gymlokaal in Plan-Zuid wordt heden geopend- Vandaag is het een bijzondere dag voor de leerlingen, ouders» oudereom- missie, hoofd en personeel van de o.l. school van Den Burg: hedenmiddag toah zullen de uitbreiding, w.o- een aula en het gymlokaal in gebruik worden geno men- De openingsplechtigheid zal wor den verricht dooi mevr- A- Bakker, echtgenote van het Hoofd der school. De genodigden zullen in de aula bijeenko men, waar mevr. Bakker, ter herinne ring aan deze grote dag een siersleutel zal worden aangeboden, terwijl de heer Bakker, namens de ouders een zeer nut tig geschenk voor de school zal worden aangeboden- Vervolgens zal mevr. De Koning-van Ramshorst de naam van de school ont hullen- Zoals bekend is deze school ge noemd naar de grote vriend van Texel, wijlen dr- Jac- P. Thijsse. O-l.v- de heer C. Mets zal daarna door een "roep keurturners een demonstra tie worden gegeven in het grote en zo prachtig geoutilleerde gymlokaal. HEDEN ZANG- EN MUZIEKUITVOERING Het Koninklijk Texels Fanfarecorps en de afdeling Texel van ,,De Stem des Volks" geven hedenavond, aanvang 8 uur een uitvoering in het Park te Den Burg- Komt U op tijd entijdens de zang of muziek verlaten wij het park natuurlijk niet, terwijl praters-van- beroep verzocht worden zich op min stens honderd meter af te zonderen. Hier het programma: Het Fanfarecorps: 1- Florida, mars A. Duroc 2. Tannihauser, fantasie der Opera van Richard Wagner 3- Doornroosjes Bruidsvaart Max Rhode 4- Klein maar dapper, mars Albert Kappert „De Stem des Volks": 1 Zegen ons Isr. OLman 2- Tod Toleson G- A- Uthman 3- Ellen Isr. Olman 4. Droome Vrouw kom Isr. Olman 5- Zondagmorgen Corn- Dapper 6- De wereld aan ons W. Laufermeijer Het Fanfarecorps: 5. Boemel Petrus arr- P. J- Molenaar 6. Fra Diavolo, ouverture Aufoer, arr- J- Bouchel 7- Estudiantina, wals, Lacömé - Waldteufel 8. Alte Kameraden, mars C- Teike Iedereen neeiLt Kennies. Want iedereen weet dat ze feilloos helpen (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur- Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, om tegemoet te ko men aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart verpakt, practisch en hygiënisch zo maar voor 't bij U steken- En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder water of wat ook, en laat ze smelten op de tong Ze zijn nog smakelijk bovendien. SCIIOOLUITVOERING O-L- SCHOOL TE OOSTEREND De leerlingen van de O.L- School te Oosterend beijveren zich op het ogen blik om hun a.s- school uitvoering tot een succes te maken. Zeer originele nummers staan op het programma- Zij zullen de bezoeker ongetwijfeld een zeer prettige avond bezorgen- Van de opbrengst willen ze een mooie schoolreis maken- De avond voor de ouders valt op 24 Juni en voor andere belangstellenden op 25 Juni, 's avonds 8 uur in het schoolgebouw. De leerlin gen verkopen U de toegangskaartjes- Zij hopen, dat velen zullen medewerken tot het welslagen van de uitvoering en schoolreis. UITSLAG AANBESTEDING Door architect N- Schermer werd Woensdag jl- openbaar aanbesteed het verbouwen van een noodstal tot per manente stal in Eierland (voor rekening van de heer P Roeper, Kogerstraait, Den Burg, eigenaar van ..Johannishoeve", gelegen aan de Hollandseweg). De uitslag was: H- Daalder f 6495, B- Gieze f 6785,en Gebr. Timmer f 7375.— MOEDERS OPGELET1 CONSULTATIE BUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 Juni Consultatie-bureau Moeders opgelet! In verband met de nieuwe dienstregeling van de boot, zal het consultatie-bureau pas om 3 uur be ginnen- De moeders van buiten Den Burg met de kinderwagens en van Den Burg worden nu van 4-5 uur verwacht. Aantal onderzochten: Voor het bevolkingsonderzoek werden 9390 personen opgeroepen- Van deze groep stonden reeds 160 onder controle van het consultatiebureau of was kort geleden (nog geen half jaar ge leden) in verband met werkzaamheden of anderszins onderzocht op tbc; 62 per sonen in militaire dienst of pas voor militaire dienst waren eveneens reeds onderzocht, terwijl 80 personen niet meer op Texel werkzaam zijn- De voor een onderzoek in aanmerking komende groep was dus groot 9088 per sonen. In totaal werden blijkens opgave van het Centraal bureau voor keuringen op medisch-thygiëmsoh gebied onderzocht 7873 personen, dat is 86.6%- 109 personen gaven te kennen, dat zij door ziekte of invaliditeit niet in staat waren aan het onderzoek deel te nemen, dat is 1,1%. Niet verschenen - zonder opgaaf van redenen - 442 personen uit Den Burg en wijk B en 625 personen uit de buitendorpen (tezamen 11,7% van de opgeroepen groep). Resultaat van het onderzoek: Het Centraal bureau voor keuringen bracht rapport uit over 7797 personen (omtrent 76 personen - rijksambtenaren - werd aan de desbetreffende contact ambtenaar afzonderlijk rapport uitge bracht). 124 personen werden voor een herhaald onderzoek opgeroepen- Hier van werden 27 personen voor een nader onderzoek verwezen naar het Consulta tiebureau; 3 personen werden recht streeks naar het Consultatiebureau ver wezen, zodat in totaal 30 personen na der werden of zullen worden onderzocht- Voorts werden 7 meer ernstige t.-b-c— afwijkingen geconstateerd, die evenwel reeds als zodanig bekend waren. Bij 7760 personen werden geen afwij kingen geconstateerd. Vergelijking ten opzichte van het onder zoek van 1950: In 1950 werden 7250 personen onder zocht, dat was 90% van het aantal voor endèrzoek in aanmerking komende oer- sonen (8055)- Voor herkeuring werden 126 personen opgeroepen, dat is 1,7 van de onderzochte groep- Hiervan ver schenen op het herkeuringsbureau 121 personen, waarvan er 44 doorgezonden werden naar het Consultatiebureau in Den Helder In 1954 werden 7873 per sonen onderzocht, dat is 86,6% van het aantal voor onderzoek in aanmerking komende personen (9088). Voor herkeu ring kwamen in aanmerking 129 perso nen, dat is 1,6% van de onderzochte groep- Hiervan verschenen op het her keuringsbureau 115 personen- Algemene opmerkingen: Het personeel van de PTT (met hun gezinsleden) werd in bovenstaand over zicht buiten beschouwing gelaten Zij zullen in het komende najaar worden onderzocht- Bij het eerste onderzoek werd een opmerkelijk goed resultaat behaald in De Cooksdorp, Zuid- en Midden-Eierland en De Koog. Hier werden resp- 87,1, 86,9, 82,1 en 83% van het aantal otw?e- ioepenen onderzocht. Het eerste resultaat in de dorpen De Waal. Den Hoorn en Oosterend was slechts zeer matig- Bij het onderzoek in .leze dorpen werden resp- 75,7, 77,8 en 76,9% van het aantal opgeroepenen on derzocht- Het Bestuur van „Het Witte Kruis" ttiaaa Uw Dloeü zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdi ge, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijn verwekkende onzuiverheden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regel matig gebruik van Kruschen, daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven ma ken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 11 tot en met 17 Juni 1954 Geboren: Engeltje Johanna, dv Corne- lis Boon en Geesje Harms; Jorijna Geer- truida Engelina, dv Cornelis H. van Rhijn en Jorijna J- M. van Houte; Jacob, zv Albert J. Keijser en Romlkje Wiers- ma, Geertruida, dv Gerard van Boven en Jacöba Eelman, Pieiter Theofoor Jo seph, zv Cornelis H- F- Duin en Gorne- lia D- van Kampen. Getrouwd: Gerrit Eelman en Elisabeth Wuis; Arie Martinus Bakker en Martha Beerdina Dros. Gevonden voorwerpen: 1 mes in étui; 1 vulpen;; 1 handschoen; 1 kinderregenjas; 1 zeil j opper; 1 porte- monnaie- BEKENDMAKING I De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de houders van een jachtakte of een vogelvergunning, dat bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 10 Juni 1954 de holenduif tot een onbeschermde vogel is verklaard voor de periode van heden tot en met 31 Oc tober 1954 Texel, 16 Juni 1954- De Burgemeester voornoemd, C- DE KONING JACHTAKTEN i De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de uitreiking van jachtak- ten voor het seizoen 1954/1955 zal plaats vinden op 21 Juni a.s. van 9 tot 12-30 u- ter secretarie. Betrokkenen dienen in het bezit te j zijn van bewijsstukken (gezegeld), waar uit blijkt, dat zij beschikken over een I jachtterrein met een aaneengesloten op pervlak van ten minste 40 ha- I Voorts dienen zij, die in het bezit zijn van meer dan één vuurwapen, de voor deze wapens verstrekte bijzondere machtigingen ter verlenging aan te bieden- De kosten van een jachtakte be dragen f 36, De Burgemeester voornoemd, C- DE KONING Onder de prima leiding van de voor zitter. de heer J. Visiman, vertrok de R-V- Oosterend Dinsdag voor haar jaar- i lijkse reis- I Dit jaar was het doel een rondrit om het IJselmeer. Met stralend weer reed het gezelschap in 3 TESO-tounngcars naar Hilversum, waar in Hotel ,,'t Hof van Holland" de koffie met gebak reeds klaar stond- De voorzitter las hier een brief voor van kapper" Bakker, die helaas door een ernstige operatie deze keer met van de partij kon zijn. Vanuit het ziekenhuis wenste hij ons gezellige dagen en een voorspoedige reis. De voorzitter sprak er zijn grote vreugde over uit, dat mej- M- Burger en de heer K- Daalder weer zover van hun ziekte hersteld waren, dat het hun weer mogelijk was, deze I reis mee te maken. Hierna werd een bezoek gebracht aan het Hilversumse Stadhuis- Unaniem wa- j i'en de leden van oordeel, dat het ver- schil met ons Texelse Raadhuis wel heel groot is. Na een rondleiding door dit i prachtige gebouw, waarbij in een der trouwzalen de gevolgen van het ja woord overduidelijk werden gedemon streerd, vertrok men naar Loosdrecht, waar een rondvaart werd gemaakt op deze uitgestrekte plassen. Bij terug komst stond in ,.De Rietschans" een prima verzorgde koffietafel gereed, welke men zich goed liet smaken- Daarna vertrok men in de richting Apeldoorn, waar eerst een bezoek werd gebracht aan de Echoput, waar ook de gids voor deze dag aan boord werd ge nomen- Vervolgens ging het naar het natuurreservaat Berg en Bos- Op onze wandeling door dit prachtige gebied met o.a- een vijver vol vis, schitterend aan gelegde paden en een fantastische brug, geconstrueerd uit zwerfstenen* steeg on ze bewondering bij iedere stap voor het geen hier in de dertiger jaren door werklozen lot stand is gebracht. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Loenemse waterval en aan de Woeste Hoeve", waar een monument is opgericht ter nagedachtenis van de 117 landgenoten, die hier als represaille voor de aanslag op Rauter werden ver moord. Terug in Apeldoorn stond in Hotel Nieland een heerlijk diner gereed, wat door allen met smaak werd genuttigd- Na afloop maakten sommigen een wan deling in de stad. wat voor enkelen een rit per taxi tot gevolg had, daar Apel doorn zeer uitgebreid is- Na heerlijk geslanen en ontbeten te hebben, vertrok 't gezelschap 's morgens naar Overijsel, waar een Staphorster boerderij werd bekeken- Dit was geen museum, maar een normaal bewoonde boerderij- Hierdoor werd een goed beeld gekregen van de wijze waarop de mensen hier leven. De dames van ons gezelschap kwam een en ander nu niet bepaald als verleidelijk voor. Te Meppel werd van de gelegenheid tot winkelen, een druk gebruik gemaakt, waarna in Hotel Slot een uitgebreide koffietafel werd genuttigd. In zijn tafelrede dankte de heer Vis- man de TESO-chauffeurs Koegelberg, Den Braven en Duinker voor de wijze waarop zij het gezelschap hadden ver voerd- Spreker dankte levens zijn mede bestuursleden voor hetgeen door hen was verricht tot het doen slagen van deze reis- De leden werd dank gebracht voor de prettige samenwerking, waar door het voor het bestuur steeds weer een genoegen is een reis te organiser en- Spreker hoopte dan ook, dat op de aan staande vergadering, waarop weer ideeën voor de volgende reis aan de hand gedaan kunnen worden, tenminste 80% der leden aanwezig zal zijn- Vervolgens werd onder grote hilari- DE ZWARE BETONNEN dam bij paal 12 noemden de Texelaars „De Chinese Muur". Hij had daar inderdaad wel veel van wegvooral wat de sterkte ervan betrof. Hoeveel wagens cement, ijzer en ander materiaal zijn in de oor- logs jaren niet naar dit punt vervoerd- Hier werden bovendien zware bunkers gebouwd. Kom maar op", zal een overmoedige verdediger van „Groot Europa" gedacht hebben. Doch de vij and verkoos een ander punt van de uitgestrekte Atlantikwall. Intussen kreeg het Texelse gedeelte van de ver dedigingsgordel toch een behoorlijke j tik: daar zorgde de zee voor. Bij felle storm kan het langs ons strand ver vaarlijk spoken, dan slokt de water wolf enorme hoeveelheden duin op en de bunkers beschouwt zij als pittige j rozijntjes in de kolossale rand van j taartOok de eens zo hechte „Chinese Muur" moest er aan geloven. Gaat U maar eens kijken wat er daar bij paal 12 nog van over is! Hij ligt daar als een ruine- Brokken beton steken hier en daar bij vloed boven de branding uit, beton en ijzeren staven„Dat is een klussie voor ons!!" hebben de be roepsslopers van de fa. Scholte Co uit Diemen gezegd. Vorig jaar hebben ze, zoals U zich her inneren zult, het wrak van de Benbrack onder handen genomen en momenteel zijn ze bezig om de ijzeren damwand van de „Chinese Muur" klein te maken en dat demonteren gaat vakkundig en met veel lawaai: zij gebruiken hiervoor evenals bij de Benbrack namelijk springmiddelen. Wij wensen de firma veel succes, want hoe meer zij van die rommel opruimen, hoe liever! teit een brief in dichtvorm voorgelezen van Tante Dit, die daarin de hoop uit sprak, dat ook deze reis weer een suc ces modht worden; deze wens liet zij vergezeld gaan van sigaren en sigaret ten. Mevr. W. C Daalder maakte zich de tolk van allen toen zij het bestuur dank bracht voor deze mooie en zo goed verzorgde reis- Als nieuwe leden spraken de heren J Keijzer en J- Jansen hun bewondering en dank uit en hoopten in staat te zijn de volgende reis ook mede te kunnen maken- De heer Slot sprak zijn dank uit voor het vertrouwen, dat de vereniging hem had betoond, door evenals in 1950, ook nu weer zijn zaak met een bezoek te vereren. Maar ook aan lekker eten komt een eind© en dus stante het gezelschap weer in de bussen naar het Oranjewoud, waar na een kopje thee, de lacih hoogtii vier de in dwaaltuin en spiegelzaal. Ook van de vele werktuigen in de speeltuin werd een druk gebruik gemaakt, al bleëk niet een ieder tegen de familieschommel te kunnen. Na een korte verpozing te Kornwer- derzanid kwam men prachtig op tijd voor de laatste boot in Den Helder aan en werd het ..Boltje" weer spoedig bereikt, waarna de bussen ieder weer keurig thuis afleverden- En zo kwam het ein de van deze zeer geslaagde en onder ideale weersomstandigheden verlopen reis- W- v- L. VERPOZING VOOR DE MARINIERS De eerstvolgende O O-cabaretavond voor onze mariniers en hun relaties zal worden gehouden op Dinsdag 22 Juni a.s. in ,.De Oranjeboom" De leiding zal berusten bij de heer Joop Theunisz en verder vermelden wij het optreden van de muzikale Two Mounties. Het bal wordt verzorgd door de MLD Band en het trio APC VOOR HET RODE KRUIS De actie „Steunt het Rode Kruis" is niet zonder effect gebleven: de collecte heeft nl- f 725,75 opgebracht, dat is on geveer tweemaal zo veel als vorig jaar! Hieruit moge blijken, dat ook op ons eiland grote waardering bestaat voor het werk van het Rode Kruis, dat zich een wel zeer veelzijdige taak gesteld heeft! GIFTEN WITTE KRUIS Oosterend: P- v-d- Vis 2.50; D. K. 2,50; A. T. 1,50; G. D- 2,50. wed B- 2,50 en wed- D- 2, UITSLAG AANBESTEDING Namens het Bestuur van het Alge meen Weeshuis werd Zaterdag jl. dooi de heer J- Ti essen in massa aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van de ..Wezenplaats". De uitslag was: C. Kei zer f 33-854,-, fa wed- I. Voigt f 34-395,- DE ULO HIELD SPORTDAG Kees Boot van De Waal heeft zijn wisselbeker alsmede zijn titel ULO- s jhocfjkamipioen moeten afstaan aan Willy Boon. Haar verdere rivalen waren Marijke Beumkes en Mar ja de Vries- Nagenoeg de gehele ULO heeft aan de ULO-sportdag deelgenomen- Hier volgen de diverse uitslagen: (meisjes A betekent: meisjes in de leef tijd tot 14 jaar; meisjes B zijn de oudere meisjes, jongens A de jongens tot 15 jaar en jongens B de oudere jongens): Meisjes A 60 meter. 1- Marijke Beum kes, tijd 8,5 sec., 2. Marja de Vries 9 -, 3. Gerda Wuys; Meisjes B 80 m 1- Matty Keijser, tijd 11.4; 2. Melia Koning 116; 3. Willy Boon 11.7; Jongens A 80 m-: 1- Kees Boot 10.5; 2- Mart- de Wolf 10.8, 3. Wilke Wassenaar; Jongens B 100 m: 1 Kees de Waard 11.9; 2. Gerard Zoetelief 12.3; 3- René Witte 12-4Meisjes A ver springen: 1 Mariike Beumkes 4 m-; 2. Marja de Vries 3.85; 3- Jopie Bakelaar 3-72Meisjes M verspringen: 1. Wily Boon 4.29 m-; 2- Greet je Kuip 4 08; 3. Cobi Bremer 3.85; Jongens A versorin- gen: 1- Kees Boot 5.14 m 2- Jan Keij ser 4-79, 3. Jan van Loon 4.65; Jongens B verspringen. 1 René Witte 5-09 m., 2. Henk Spigt 5.05; 3- Gerard Zoetelief 5.00; Meisjes A hoogspringen1 Grietje Lap 1-17 m-, 2. Marja de Vries 1.15; 3 Jopie Bakelaar 1.12; Meisjes B hoog springen: 1 Willy Boon 1.30; 2 Melia Ko ning 1,28; 3- Dora Drijver 1.20; Jongens A hoogspringen1 Jan Keijser 1.31 m-; 2- Piet Zoetelief 1 29; 3- Martien de Wolf 1.25; Jongens B hoogspringen: 1. Siem Lakeman 1-43 m-; 2- Gerard Zoetelief 1.43; 3. Henk Spigt 1-38, 1500 meter voor jongens A; 1- Kees Boot, tijd 5-20; 2- Jaap Zuidewind 5.35; 3 Wilke Was senaar, 4- Jan Keijser; 5- Piet Zoetelief. De 3000 meter was voor 1. Ton Lcijen in 10-52.6; 2- Martien Eelman 11-30; 3. Kees Zegel; 4. Jan Zegel; 5- Theo van Bekkum Voor top-prestatie verhoogt bij sport en spel m'mond en tee)

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1