9 roen /wa in het harL., V „Drjac. P. ThijsseschooV' geopend Pater Witte verricht pioniersarbeid in Kenya „Ik wou dat er nog eens een Texelaar op bezoek kwam Op reis WOENSDAG 23 JUNI 1954 68e JAARGANG No- 6847 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langevold de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm, De nieuwe o-l. school van Den Burg, gelegen in Plan-Zuid Zaterdagmiddag vond de officiële opening plaats van Texel's grootste school annex gymlokaal en aula: de DrJac. P. Thijsseschool", de nieuwe o-l. school, gelegen in Plan-Zuid te Den Burg. Als deze school reeds in 1890 was geopend zou Texel thans nog een onbekend eilandje zijn geweest, immers wijlen Dr. Thijsse, toen hoofd van de school aan de Nieuwstraat, zou in een school als waarover thans meester Bakker de scepter zwaait, nooit zulk een heftig verlan- aen hebben gevoeld (en er voor gecapituleerd zijn) om mèt zijn jongens en meisjes uit de naargeestige sombere school te breken, de vrije natuur in! Even als de heer Bakker zou hij wel gezegd hebben: Verrukkelijk, onderwijs te mo gen geven in deze, zo uitzonderlijk aunstig gelegen school en met zulk een buitengewoon fraaie accomodatie!" In zoverre toch gelukkig, dat de ouderen onder ons destijds de tol betaald hebben van een tijd, waarin men veel min der oog had voor de behoefte van het onderwijs dan in onze moderne, be gripvolle tijd Thans is de school voltooid en wij vin den aan de Professor Keesomlaan nu een zeer fraai gebouw: op het Zuiden met het panorama van Noordhaf fel liggen de zeven leslokalen, daarachter het gymlo kaal van 18 meter lang, ruim 10 meter breed en 5,5 meter hoog. terwijl wij via een brede trap een aula bereiken, waar het oog ook al wordt getroffen door de zo prettige combinatie „ruim en licht"! Deze aula heeft drie grote ramen op het Zuiden, is 9.30 breed en 14 meter lang- De school zelf is totaal 74 meter lang- Dan noemen wij nog de ruime entree en niet te vergeten de wasgelegenheid, be horend bij het gymnastieklokaal- Mevrouw Bakker was verzocht de school te willen openen en toen het korte, maar hevige onweersbuitje was overge dreven en een blijde zon ogenblikkelijk over 'het wijde speelplein kwam schitte ren. stak mevr. Bakker de sleutel in het slot van de hoofddeur, daarmee een his torische daad verrichtend- Het gezelschap genodigden begaf zich vervolgens naar de aula- tooid. Vervolgens noemde spreker vol lof de N V- Goederenhandel Bh- Vles- sing, die de vloerbedekking verzorgde, de fa- Van Heerwaarden-Schoo heeft de verwarmingsinstallatie aangelegd en ,»wij Mevr. Bakker-Vriesman opent de nieuwe school. Burgemeester De Koning heette de aanwezigen hartelijk welkom- Hij rele veerde het buitengewoon werkzame aan deel dat de heer Bos, inspecteur bij het lichamelijk onderwijs, samen met de heer Van Brunen, consulent voor de li- chamelijke opvoeding, in de voltooiing van het gebouw heeft gehad- Spreker diepte vervolgens een stukje historie op I om te tonen „hoe moeizaam de bouw van [openbare gebouwen gaat": October 1949 werd het eerste gedeelte van het gebouw aanbesteed, op 22 December 1950 kon het in gebruik worden genomen, zodat het naargeestige gebouw aan de Nieuwstraat eindelijk kon worden verlaten- Het ge meentebestuur zette zich dadelijk in voor de voltooiing van het gebouw, doch het had er alle schijn van, dat zij niet zou kunnen slagen. Tot als een lichtflits plot seling het bericht kwam. dat er toch ver gunning was afgekomen voor de bouw van het nog ontbrekende gymnastiek lokaal- Maart 1953 vond de aanbesteding daarvan plaats- T-a-v. de aflevering merkte spreker op, dat de architecten, de heer en mevrouw Poth, toch hun oor spronkelijke plan ten uitvoer konden brengen, wat hun begrijpelijk grote be vrediging moet hebben gegeven 'De bur gemeester complimenteerde ook de uit voerder, aannemer Duin. voor de wijze, waarop hij het gebouw thans heeft vol- hebben vertrouwen in het vakmanschap van deze firma". De gymtoestellen zijn allen even fraai- Het bestuur van de gymnastiekvereni ging „Texel" betuigde de burgemeester zijn hartelijke dank voor de volle mede werking, waarbij hij afzonderlijk de voorzitter, do heer P- Schoorl, huldigde, die aan bepaalde toestellen verbeterin gen had aangebracht- Tenslotte bood spreker mevr. Bakker een symbolische siersleutel aan- De heer C- J- de Lugt, voorzitter van de Oudercommissie, roemde de architec tuur van het nieuwe gebouw ,.Het ademt al schoons". De heer Chr- van der Kolk heeft de vernietiging van de oude o-l- school aan de Nieuwstraat destijds mee gemaakt en de tijd, dat men zich maar met de voormalige ULO moest behelpen- Van meet af aan is het voormalige hoofd van de 9chool actief geweest om te trach ten een nieuwe school te krijgen. Gezien de grote moeilijkheden, die overwonnen moesten worden heeft de termijn naar mijn gevoel niet eens zó lang geduurd en ik dank het gemeentebestuur dan ook zeer voor zijn activiteit- Ik hoop, dat de andere scholen binnen afzienbare tijd eveneens over zulk een fraai gymnastiek lokaal zullen mogen beschikken- Hierbij, zo -besloot spreker, draag ik de 9chool over aan het Hoofd, de heer S- Bakker, waarbij ik gaarne de hoop uitspreek, dat het onderwijs niet alleen gericht zal zijn op de ontwikkeling van het intellect, maar ook op de geestelijke en morele ontwikkeling der leerlingen, opdat er enige generaties verder een betere we reld zal bestaan dan die, waarmede wij thans nog opgescheept zitten", De heer De Lugt overhandigde hierop als aandenken aan de Burgemeester, als Hoofd van het Gemeentebestuur, een fraaie briefopener met inscriptie, ir Kip perman ontving als Hoofd van de Dienst Gemeentewerken, een foto van het nieu we gebouw, evenals de heer S- Bakker, terwijl de heer Bakker vervolgens ver rast werd met een prachtig projectie-ap paraat, waarvoor een deel der benodigde gelden bijeen gebracht waren door de leerlingen zelf- De heer Bakker zei in zijn dankwoord, dat hij vervuld was van een grote mate van dankbaarheid om de practische in richting van het gebouw en de gunstige ligging ervan, waardoor het onderwijs geven tot een waar genoegen is gewor den- Ook, zei hij, zullen wij dankbaar gebruik maken van de fraaie, ruime aula voor ouderavonden, bijeenkomsten met de kinderen, inrichting van tentoonstel lingen enz. Ook zijn wij zeer blij met het gymlokaal, waarop wij al zo lang hebben gewacht- lk richt dan ook gaarne een woord van lof tot de architecten en tot de heer Duin voor de wijze, waarop hij geprobeerd heeft de gang van het onderwijs zo weinig mogelijk te storen- De heer Van der Struysoh dank ik voor het prettige contact"- Hierna werd een kort woord gespro ken door de heer Poth, die allen, die op enigerlei wijze hadden medegewerkt, •hartelijk dank zegde en tenslotte zijn ge lukwensen uitsprak. De heer P- Schoorl zei. dat de turners en turnsters dusdanig door het nieuwe gymlokaal geïmponeerd waren, dat zij hun uitbundige blijdschap niet hadden kunnen bedwingen! „Wat hebben wij voorheen niet gemarteld: in de Nieuw straat, in het Fanfaregebouw en in de Molenstraat- Dat de vereniging toch al tijd in stand bleef gehouden dankte zij aan de courage der leden- De outillage van het nieuwe gymlokaal is geweldig en al onze wensen zijn dan ook schoon ver vuld. Wij hebben onze leden angstvallig gewaarschuwd de grootste voorzichtig heid te betrachten en reeds kennen onze leden de bepalingen, die wij onszelf al gesteld hebben!" „Lk hoop", zo eindigde soreker, „dat gymnastiekvereniging Texel" zich met behulp van dit prach tige lokaal meer en meer zal kunnen uitbreiden"- De heer Kempenaar sprak als voor zitter van de afdeling Texel van „Volks onderwijs" en gaf allereerst uitdrukking aan de grote vreugde van Volks onderwijs" om alles wat gedurende de laatste jaren met betrekking tot het on derwijs tot stand is gekomen- Een enor me vooruitgang is geboekt. Nieuwe scho len te De Waal en De Koog; uitbreiding van de bestaande scholen te Den Burg; een hypermoderne gymnastiekzaal te Den Burg; plannen voor de bouw van 'n nieuwe school te Den Hoorn- Een lange weg, die wel een beginpunt vond maar nog geen einde, moet worden afgelegd en vele hindernissen moesten en moeten worden overwonnen, maar vandaag is een mijlpaal bereikt- Gaarne willen ook wij onze oprechte dank betuigen voor wat door- Burgemeester en Wethouders, de Gemeenteraad van Texel, de heer Rijksinspecteur voor het Onderwijs, de Dienst van Gemeentewerken en allen, hier niet met name genoemd voor het Onderwijs op Texel in het algemeen is en wordt gedaan- Een mijlpaal is bereikt- Dit sterkt ons vertrouwen, dat ook in de toekomst het Onderwijs steeds weer die aandacht zal krijgen die het zozeer verdient. Het sterkt ons in de overtuiging, dat de ver dere ontwikkeling en vooruitgang van het Onderwijs in het algemeen en voor wat het Kleuteronderwijs betreft in het bijzonder, een hoopvolle toekomst tege moet gaat- Wij hopen, dat het U, mijn heer Bakker en Uw staf van leerkrachten mogelijk zal zijn in deze aan de eisen des tijds aangepaste omgeving nog vele jaren Uw krachten te geven De boom van het onderwijs heeft op Texel vele frisse lo- ben en een daarvan bloeit in ons midden: de Dr Jac- P- Thijsseschool. Wij weten het: U zult er de zo nodige aandacht aan besteden tot heil van het onderwijs"- Vervolgens viel mevrouw De Koning van Ramshorst de eer te beurt de naam van de school te onthullen- Na deze plechtigheid werd haar onmiddellijk een foto van.... de onthulling aangeboden. (Dit zal wel pen unicum in de wereld geschiedenis zijn, maar - zo begrepen wij later, dit had zijn technische noodzake lijkheid tevens!)- Veïwolgens werd door een keurcorps, bestaande uit de dames G- Noorman, Kenya, 13-5-1954 Geachte Redactie, Onder het genot van een kletterend regenbuitje buiten en een pijp dragelijke tabak binnen, zend ik vanuit Taveta aan mijn mede-Texelaars 'n hartelijke Paas- Pinkstergroet met een .prettige bossies- dag" er boven op. Tot voor kort was ik hier weinig ge ïnteresseerd in regen, die alleen maar het werk ophield- Maar nu heb ik mijn velden beplant en regenwater erop is toch maar je ware Over een paar we ken barst de grond weer van de droogte, maar dan is het irrigatie-water klaar in mijn bewatenngssloot. Die slingert over een lengte van een kilometer netjes op niveau rond de heuvel- Toen ie werd opengescheurd door een bulldozer na de Texelse regenval verleden jaar. kwa men er 60 ha kreupel-bos onder te lig gen, geschikt voor bewatering- Lk wou dat er nog eens een Texelaar een kijkje kwam nemen, zoals Siem en Alie en Kees verleden jaar. Toen was het nog maar een serie onafgewerkte, nauwelijks bewoonbare voorlopige be bouwen. 3 maanden na de start. Ver van beschaving en comfort leken ze neerge gooid onder heuvels van enorme rots blokken en omringd door een ondoor dringbaar kreuDel-bos. Erg onhergberg- zaam en 's nachts ietwat un-heimisch door diverse geluiden uit het woud, dat zich uitstrekte tot voor de deur- Nu is het voorlopige „dorp" afgewerkt en bijgepoefst van alle kanten- De baas van 't-spul heeft intussen zijn intrek ge nomen in een zeer fatsoenlijk houten villaatje met een eerste rotsstenen ge bouw van respectabele afmetingen er naast al bijna tot het dak gevorderd. Dit is de eersteling van wat over enkele ja ren tot het definitieve gebouwen-com plex moet uitgroeien van Missie en Scho len, liefst met een Zusterhuis en hospi- taal annex- Dit moet stukje voor stukje gaan om de jongens, nu 125, maar later veel meer, intussen gelegenheid te ge ven hun vak te leren- Na een bakkie-leut en een Afrikaanse sigaar of een hompie suikerriet naar keuze, zou ik u uitnodigen samen de grote laan af te zakken, die begint voor mijn huis. U zult versteld staan, wat een georganiseerde bende neger-jongens tot stand kunnen brengen, nog maar pas neer uit de bomen en het staartje fris afgekapt, om zo te zeggen. Voordat We 300 stappen verder zijn komen we aan een groot gebouw met een stoer palm-bladeren dak, waarin zijn ondergebracht onze 30 voet diepe drinkwaterput en daarnaast een blaf fend 7 pk- peterolie-motortje, dat links de pomp en rechts een splinternieuwe maïs-mol-en doet werken. Daarin zijn heel wat Texelse guldens gerold, of schoon ik de pomp heb betaald met 24 stoeien en de motor heb opgepikt, niet helemaal compleet, van een dump- Maai de missende onderdelen waren te koop gelukkig. De grond is er erg los en er moesten kanjers van blokken komen voor motor, schacht en molen, meters diep. Een hek- senweik om alles stevig en precies op een rijtje te krijgen- Maar de aanhou der wint- Het volgend karweitje is een waiter- reservoir te installeren in plaats van de voorlopige rij peterolde-vaten- Daarvoor heb ik al een grote golfplaten tank met doorgeroeste bodem gekregen. Die gaat op een solide cementen voetstuk- Dan wat kippengaas eromheen, een sfriikje cement van binnen en van buiten en ik heb een eeuwige tank, voor duizenden gallons water. Als ik daarna nogeens dan Uw spoorkaartje ge haald bij de V.V.V.,.Texel" TEXELSE MARKT 900 lammeren 4859; 8 graskalveren 250325; 41 biggen 5570; 14 nuchtere kalveren 3555 Schagen, I- van Amersfoort, Den Helder, R- Rentenaar. Oudkarspel en mevr. J- Biersteker-Bakker, Den Helder en de he ren P- Schoorl, Den Burg, A- Keizer, Den Burg, M. Strijbis, Oudkarspel en P- Wit- teveen, Oudkarspel, o-l-v- de heer J Mo lenaar, Oudkarspel, oud-turnkampioen. een zeer geslaagde demonstratie gegeven op de brug, aan de ringen, op het paard, op de everawidhtsbalk en aan het hoogrek Ook de heer C- Mets verleende zijn me dewerking- Het clubje oogstte alle be wondering- Tevens was dit een goede gelegenheid om de practische waarde van de toestellen te zien- Zeer handig bleek hierbij het wagentje, waaixm de zwaardere werktuigen in een ommezien aan of afgevoerd konden worden- een paar honderd meter pijpen op de kop tik, behoeven de jongens het water niet meer naar boven te sjouwen. Dat doen ze trouwens helemaal niet graag, daar het vrouwenwerk is in Afrika- Om dat allemaal eerste klas achter elkaar af te werken, zou er een hoop geld nodig wezen, dat er niet is- Van de andere kant vergelden vreugde en vol doening na iedere vooruitgang rijkelijk de moeite van het prutsen- Nog een honderd meter verder treffen we de boven-vermelde bewatering-sloot aan, een ander monument van de Texel se poppen". Daar heeft een gehuurde bulldozer 3 dagen hard op gewerkt, na dat de jongens en ik de loop ervan had den uitgemeten en schoon gekapt- Toen scheurde de reus met een deracinator de wortels uit de baan. Daarna werd er een geweldige drie-hoekige „ditcher" aangehaakt, die in eenmaal een pracht sloot ploegde. Daar waren we met onze hand-werk tuigen maanden mee zoet geweest- Wat een gejuich ging er op toen de derde avond het water aan kwam zetten! Ze zongen eindeloos „van je bokkie-bokkie-bokkie-bè". het enige Nederandse lied, of liever refrein, dat ik hen in de oorsponkelijke taal heb kun nen bijbrengen- (Daarmee verwelkomde ik eens een Amsterdamse ingenieur, die van de verrassing bijna achterover viel!) Geen week later hadden we al 400 bananen geplant, links en rechts op de banken van onze nu volle watergeul- Die staan al te wapperen met ellen lan ge bladen. Ongelofelijk zo gauw die groeien! Na de Kerstvacantie zijn we aan het ontginnen gegaan, iedere morgen 'n Daar uren. totdat de zonne-hitte ons naar de lommerrijke werkplaatsen dreef- De jongens elk met een hakmes, ik met een doos lucifers gewapend. Op vandaag overzie je, vanaf de dijk jes langs de sloot, die tot de kop vol wa ter staat en een net van greppeltjes voedt, ruim 8 ha statige rijen bananen en suikerriet, die opgroeien tot een on uitputtelijk voor raad-magazijn voor het volgend jaar, als de ene tros na de andere rijpt en er steeds maar nieuwe scheuten opschieten uit de geplante moederwortel- Evenzo voor de ruim dui zend suikerrietplanten- Nu nog koop ik voor Zon- en Feestdagen een wagen vol trossen bananen af 1»per stuk en 8 voet lange suikerrietstengels a 10 cent Maar wacht nog enkele maanden en de jongens krijgen om de andere dag een veertje bananen, die niets kosten en plenty van de zo begeerde suikerriet om naar hartelust op te knabbelen. Tussen de wijde rijen in is het alles maïs en bonen, maniok en zoete patatten wat het oog ziet. Daar hopen we spoediger de tanden in te kunnen zetten- Een ge deelte van het land is afgeheind voor groentetuin, met een geweldige doren heg erom gelegd. Dat vanwege de apen. de allergrootste lastposten, met een en kele verdwaalde gazel of wild zwijn- In deze tuin plukken de jongens al dage lijks een paar zakken bladeren van een soort boontje, „koende" genaamd, wat een voedzame spinazie oplevert- Daar bij behoren de plukkers eigenlijk te fluiten, zoals ons vroeger werd inge prent bij het aalbessen plukken, want elders in de tuin staan nujn bescheiden bedjes wortelen, radijs, kropsla, toma ten enz- (voor de zekerheid zaaide ik toch maar twee keer zoveel als ik nodig heb). Het fijne werk wordt gedaan onder speciaal toezicht door een nieuwe groep jongens, die onlangs een cursus zijn be gonnen voor „agricultural instructor", d-i- een soort landbouwkundig adviseur. Met een verdere regelmatige uitbrei ding van de bouwgrond, vooal als er nog eens een bulllozer komt helpen ont ginnen, zal de school spoedig op eigen benen staan, niet meer hulpbehoevend. Mijn taak hier lijkt dus ten einde te lopen. De voormalige 10-jarige periode op gevolgd door een jaar vacantie, is nu in O. Afrika een vijfjarige geworden met recht op een half jaar vrij- Die 5 jaren ben ik al een stukje voorbijgetip- peld- En daar ik er. alleen zijnde, moei lijk uit kon, ben 'k ook nog 6 jaarlijkse korte vacanties te goed. Zodoende voel ik voor een gezond boottochtje naar Patria, liefst rond de Kaap om onderweg een nog steeds schuldig contra-bezoekje af te leggen bij het Texelse Genootschap m Pietermaritzburg- Verleden week zijn er weer 24000 Mau-Mau's achter prikkeldraden gezet, en de zoek is naar ettelijke leeuwen temmers naar het schijnt- Niettegen staande mijn zachtzinnige aard. lijkt het toch geraden me koest te houden tot October, om dan bij aLles wel op het reeds uitgezochte Hollandse cargo-^plus passagiers bootje te slippen in Mombasa voor de thuisreis „langs-de-Zuud". Dus een fluisterend „tot ziens tegen de Kerst", als 't God belieft. Pater M- J. Witte Mevr. De Koning-van Ramshorst ver richt de onthulling van de naam In het gymnastieklokaal werd door le den van het keurcorps van Turnkring NHNK 'n keurige demonstratie gebracht

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1