(jToen '2warL-Jexels in het L. "90J üw De nieuwe Waalder o. L school werd Dinsdagmiddag geopend ■IBwÊM Rat niet verloren mag gaan „De Mokvierde feest De nieuwe Koger school geopend I WRIGLEY ZATERDAG 26 JUNI 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6848 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevold de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. v- x-.\ -• -V- Deze foto is genomen ogenblikkelijk na de onthulling van de naam der nieuwe o.1. school van De Waal. ,ZO WAS HET EENS!", zei de heer C- H- Roeper, toen wij komend van de pas geopende Waalder o.l- school aan het begin van de Langwaalderwge een oud, half vervallen huisje passeerden: ,,Hier zingen de kinderen van De Waal vroe- ;ertijd op school- De school, die ze om streeks 1880 bouwden moet dus wel een enorme vooruitgang hebben betekend!" Ja, wie dat bouwsel gadeslaat, slaat te vens de schrik om het hart: moest men daar leren? Een hok, waarin men de prille jeugd haar beste jaren dorst laten doorbrengen! Even te voren hadden wij, samen met ..meester Keijser" gebladerd in het sohoolalbum, dat opende met een foto uit het jaar 1882- Meester Keijser is daar een knaap van een jaar of acht op- Reeds uit de hechte, ondanks zomer se kledij voelt men de waakzaamheid voor tocht op de ribben- Van de heil zame remedie der zonnestralen, licht, lucht en ruimte had de toenmalige we reld zich blijkbaar nog niet willen over tuigen!! De tijden veranderen ten gunste en op de duur kon een moderne school toch werkelijk niet meer ontbreken. Groot en licht zijn de lokalen en welk een emi nent uitzicht: ge kijkt van Spijkdorp tot voorbij Den Burg! Nergens vindt ge van uit een schoolgebouw zulk een wijd on belemmerd panorama! Royaal is de hal met de. wij mcgen 't noemen „vestiaire"- Hel hoofd heeft een eigen kamer- Het meubilair kon eveneens aller bewonde ring genieten: de banken hebben plaats gemaakt voor de veell handiger en meer bewegingsvrijheid latende tafeltjes en stoeltjes- Burgemeester De Koning vertelde ons ook zeer voldaan te zijn over de vlotte wijze waarop de grondtransaetie tot stand was gekomen. Nadat de genodigden o-w. wij burge meester C- de Koning, wethouder S- de Waard, wethouder Th- R. Hin, gemeente secretaris P- Beemsterboer, ir Kipper man en de heer en mevrouw Kuys op merkten. het gebouw hadden bezichtigd, kwam men bijeen in het lokaal van de hoogste klassen- Burgemeester De Koning verwelkom de in het bijzonder de familie IJska, mevr- Dijker, mevr. Koopman en mevr- Bernard/us- ,.De tot stand koming van deze school is practisch geruisloos ge gaan- Moeilijkheden hebben zich niet voorgedaan- Is het misschien de gezag hebbende stem van de heer Roeper, lid van de Oudercommissie, maar tevens lid van de Gemeenteraad, geweest, dat nie mand >zijn stem er tegen heeft willen of durven verzetten? Ook de begroting werd zonder horten of stoten goedge keurd en zo kon reeds op 19 Juni 1953 de aanbesteding plaats vinden. Het tim merwerk werd opgedragen aan de heren gebr- Timmer, het metselwerk aan de fa- wed- I. Voigt, het schilderwerk aan de fa- J. J- Vonk, het loodgieterswerk aan de fa- J- Oele en het electra aan de heer M. Bakker- Wethouder Hin mocht op 19 September de eerste steenlegging verrichten- De gemeente-architect, de heer Van der Struijs. complimenteer ik voor de zeer goede samenwerking met de uitvoering, die, dat neem ik aan. werk geleverd zullen hebben dat uitste kend zal blijken te zijn- De N.V- Goe derenhandel Ph- Vlessing heeft de vloer bedekking verzorgd, terwijl het smeed werk door Smederij L- Witte- Polderweg, De Waal, werd uitgevoerd. Wat de naamgeving betreft- Deze wil ons herinneren aan de ramp, waarbij zes Texelse mannen, waarvan het meren deel uit De Waal, om het leven kwamen- Daarbij hebben wij gemeend de naam van een der slachtoffers, de heer Redmer IJska. een der vooraanstaande figuren van Uw dorp tevens. n&ar voren te moe ten brengen- Gemeentebestuur en Ge meenteraad hebben dit mooie initiatief dan ook gaarne goedgekeurd". Vervolgens droeg burgemeester De Koning de school over aan de Ouder- commissie, waarop het woord werd ge nomen door de heer P- Witte, voorzitter: „Dit is een dag van grote betekenis, want de school zal in haar huidige vorm het onderwijs zeer t engoede komen- Het gemeentebestuur en alle ander instanties hebben hun uiterste best gedaan iets goeds tot stand te brengen- Deze grond legging van het onderwijs zal er toe bij dragen, dat aan De Waal mensen komen, die goed onderlegd zijn. Uit dank willen wij u een cadeau aanbieden en bieden dit aan in de vorm van een schoolklok, een klok van de kinderen en wij hopen, dat -ie jeugd ook kinderen van de klok zul len zijn! Ik dank u nog voor het aan bieden van de herinneringsbekers, wat ook zeer gewaardeerd wordt- Algemeen is men mte de naam zeer ingenomen, men ziet hierin nl- tevens een soort mo nument van dankbaarheid jegens hen. die hebben gestreden om Texel te vrij waren voor nog grotere watersnood". Hierna sprak het nieuwe hoofd, de heer G- Snoeij. Mede namens mej- Bee kenkamp dankte hij allen, die hadden medegewerkt aan de stichting- Hij ver klaarde grote bewondering te hebben voor de bouw en in de inrichting. De jeugd was hij dankbaar voor het cadeau- „Ik heb één week in het oude gebouw gewerkt, maar toch lang genoeg om te weten, dat het nieuwe in een grote be hoefte voorziet! Ik danik de heer Kuys voor de zorg, welike hij gedurende zeven moeilijke jaren aan het Waaledr onder wijs heeft besteed; hierbij denk ik vooral aan zijn met succes bekroond streven tot verbetering edr leermiddelen" Volgende spreker was de heer dr J- van der Bosch uit Leiden, gehuwd met een dochter van de familie IJska. ..IJska was niet alleen een man van de kerk, maar ook een sociaal voelend mens, wat Mej- Kr. Beekenkamp, 1 Juli 12,5 jaar verbonden aan de o-i. school van De Waal, betreedt de nieuwe school. uit zijn bemoeiingen in velerlei richting is gebleken- Wie hem gekend hebben, weten, dat deze naamgeving niet be perkt blijft tot de persoon van de heer IJska. maar deze daarin opneemt allen, die op die noodlottige dag hun leven verloren". De voorzitter van de Nederlandse On- derwijsvereniging, de heer S- Bakker, wenste De Waal allereerst geluk met zijn nieuwe school en het gemeentebe stuur met zijn streven t-a.v- de verbete ring van het onderwijs- Spreker zag dit in wijder verband en wees daarbij op de reeds voltooide oJ- school van Den Burg en de nog te openen school van De Koog, „terwijl wij op dit terrein nog wel meer zullen zien gebeuren. Het gemeente bestuur blijkt een warm hart te hebben voor het onderwijs- Moge dit gebouw tot centrum, ja. tot binding van de dorpsge meenschap worden- Ik hoop, dat de heer Snoeij zich hier thuis zal gaan gevoelen en een plaats zal vinden in de Texelse onderwijswereld"- Namens het bestuur van de N-O.V- bood spreker de heer Snoeij vervolgens een (nuttig) cadeau aan- De heer Kuys, oud-hoofd. hoopte, dat ook in deze school iets uit zal gaan van de eenheid, zoals men die in de oude school gekend heeft Ds C- J. J- Janse sprak mede namens kapelaan Truijens, die verhinderd was- Hij verheugde zich zeer over de bouw van deze school, waar de school als mid delpunt van het dorp wordt beschouwd- „Ik ben ook blij, dat wij op deze ene school komen en het hier in volle har monie goed met elkaar kunnen vinden. Ook in de naamgeving wordt de eenheid AANVRAAG OM ARBEIDSKRACHTEN IN DE LANDBOUW I De Sociale Sectie van de Plaatselijke Commissie van de Stichting voor de Landbouw vestigt de aandacht van die landbouwers, welke destijds het enquê te- en aanvraagformulier t-b-v- arbeiders van elders hebben ingediend, op het feit. at zij thans in de gelegenheid wor den gesteld een aanvraag om arbeids krachten in te dienen voor de periode van 1 Juli-31 Augustus a.s- Hiertoe die nen zij zich op Maandag 28 Juni a-s- te vervoegen op het Arbeidsbureau, alwaar j door hen een aanvraagformulier dien- aangaande dient te worden ingevuld- I Voornoemd Bureau zal hiertoe de ge hele dag geopend zijn, d-w.z- van des morgens 9 uur tot 5 uur namiddags- 2^ CAREL SCHMIDT TOP maakte het weer. heek Model Kleermakerij Boomkampstr. 8 b, «1 Westerwcg, Alkmaar Zou er in Nederland een stad. een dor.p zijn, waar geen vereniging is, waar over allen het eens zijn, dat men die niet kan missen? Een vereniging of instel ling, wier werk algemeen wordt gewaar deerd? Vele van deze verenigingen echter lij den aan een chronische kwaal: te weinig kasmiddelen- De leden doen alles wat zij kunnen, maar lang met altijd zijn zij in staat de moeilijkheden op te lossen- Sinds de bevrijding hebben vele be sturen dezer verenigingen de weg naar het Anjerfonds gevonden- Dat een be roep op de huLp van dit Fonds met tever geefs werd gedaan wordt wel hierdoor bewezen, dat het Fonds sinds 1946 in totaal ongeveer f 907.000.aan subsidies verleende- De subsidies worden niet alleen aan de hierboven geschetste verenigingen, dus voor het voortbestaan van bestaand werk- Voor allerlei doeleinden op het gebied van de volksontwikkeling en de jeugdzorg werd door het Anjerfonds de helpende hand geboden- Een greep uit de subsidieverleningen toornt dit aan stichting ..Nederlands Volkstoneel" voor de opvoering van ,.Het Woord" van Kaj Munk, het Internaat voor schipperskin- deren te Vreeswijk voor aanschaffing van een orgel, Vereniging Ons Huis te j Wormerveer, de Muziekvereniging St Caecilia 'te Zwaag, het Departement Ab- bekerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Buurtvereniging ,.Alge- j meen Belang" in de Haarlemmermeer, j Kan men van dit werk, het verlenen van financiële hulp. niet zeggen, dat juist dit niet verloren imag gaan? Maar j dan is ook ieders hulp hoognodig- Mc-ge elk bij de inzameling voor het Anjer- j fonds, die in de komende dagen wordt j gehouden, een steentje willen bijdragen! Vele handen maken licht werk- De in Noorcholland ingezamelde gelden fwor- i den voor het overgrote deel ook weer in deze provincie besteed- In totaal werd j tot en met 1952 in Noordholland voor f 70 323,aan subsidies verleend. Laat elk dit mooie werk voortgang doen vin den! Niemand stelle cle collectanten teleur! j VOETbAL VOOR GOED DOEL Naar wij vernemen heeft de KLD- af deling Texel, dat is dus de Koninkliike Luchtwachtdienst - de Nationale Reser- se, o 1-v- sergeant Boomgaard, uitge daaed voor een voetbalwedstrijd te De Koog en wel ten bate van het Rode Kruis Deze big match zhl worden ge houden op Donderdag 1 Juli a-s-, aan vang 8 uur- Wij herinneren hierbij aan een vorig treffen tussen de elite ploegen van deze instanties, die elkaar iedere duimbreedte grond grimmig plegen te betwisten. De KLD is vooral getraind op hoge en snelle ballen, terwijl de N-R. vooral gespecia liseerd is in tegen-de^grondse-sehuivers- Zo ziullen wij vergast worden op een alleszins attractief, waarbij de bal de grilligste weg kan volgen!! Wij wensen de twee voetballusfigen veel succes, weinig breuken en veel toe schouwers toe- Natuurliik zullen leden van het Rode Kruis paraat zijn. Zuiver en onsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, ft de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM van ons dorp tot uitdrukking gebracht"- Na deze toespraken begaf het gezel schap zich naar buiten, waar de oudste dochter van de familie IJska de naam van de school onthulde. Vervolgens begaf men zich naar de oude school- waar een kopje koffie gedronken werd, terwijl de jeugd in de ^astoriezaal onthaald werd- WONING HOOFD WAALDER SCHOOL Het nieuwe hoofd van de nieuwe Waalder o.l- school- de heer G- Snoeij, heeft Dinsdag zijn bewondering geuit over de bouw en de inrichting van de nieuwe school Nu. binnen afzienbare tijd kan hij ook zijn genoegen te kennen geven over zijn nieuwe woning, want naar wij vernemen kan iedere dag de vergunning voor de bouw ervan worden verwacht- De woning zal naast de nieuwe school woiden gebouwd- De O O-cabaretvoorstelling van 22 Juni j.-l. is bijzonder goed geslaagd- NocCt hebben wij zulik een enthousiast publiek meegemaakt, althans op Texel met: de mariniers van De Mok en hun aanhang toonden hun bijval op ondub belzinnige wijze, door fel handgeklap, al dan niet met versterking van voeten werk en enorm schelle fluitsignalen en heilhaaldelijk werd om ,-bis bis ver zocht- Wat heeft het cabaret Joop Theu- nrisz een succes geoogst en het moet toch bijzonder prettig werken zijn voor zulk een dankbaar, gevoelvol publiek! De belangstelling voor de OS. O- festiviteiten groeit bij iedere voorstel ling en de grote zaal van „De Oranje boom" was dan ook nagenoeg geheel gevuld, toen de Ltz- arts 3 KMR, de heer G- L- Rinok het podium beklom om een kort welkomstwoord te spreken. Klein was het gezelschap, maar gróót hun orestaties- Allereerst Joop Theunisz- Zijn gehele ensemble bestond uit slechts drie man: Joop. zijn assistente, die enkel maar een of ander attribuut had aan te reiken en zijn onafscheidelijke pianist Dat zij geen verdere aanvulling behoef den dan de muzikale Two Mounties is te danken aan het onbeperkte talent van Theunisz, die niet alleen alle mogelijke muziekinstrumenten bleek te kunnen bespelen, maar bovendien goochelde, buiksprak, als clown optrad en als zan ger. In alle programmapunten was hij geweldig op dreef en groot wsa dan ook zijn succes- Wij vergeten nog te noemen zijn stunts als acrobaat-wielrijder waar bij hij nog een saxofoonsolo wist weg te geven, terwijl hij op het voorwiel van zijn circusfiets balanseerde, die op zijn beurt bovenop een hoge brug was ge plaatst- Hij verwierf daarvoor mte recht een open doekje- In één adem valt hetgeen ons de Two Mounties voorschotelde. Men hcetf ge- bnu'd om de zotternij, die hun u;t mond, cgen neus, oren en haren ontgliotc D:- meesit dwaze demonstreerde boven:!: m een bijzondere ocglidtechniek- Zij gaven zich ten volle en rijkelijk straalde het zweet hun dan ook langs voorhoofd en hols- Hun bijzondere rhvthme bracht de zaal min of meer in extase en ook zij moesten tenslotte voor het uitdrukkelij ke „bisr!" capituleren- Aan het slot werden zij door de con tactpersoon voor O.S O-, de heer G J- R nek, dan ook hartelijk toegesproken, waarbij mevr- Theunisz met bloemen werd gehuldigd De bijzondere verstand houding bleek ook uit het woord, dat de heer Theunisz hierna nog tot zijn luiste raars richtte Deze buitengewoon prettige avond werd met een zeer geanimeerd bal, waarbij muzikale medewerking ver leend werd door de MLD-Band en het trio „APC". „Boss Boss" Voerman had een groot aandeel in het succes van het .jbal na"- Blus dat Zunrbranden op Uw maag. Nog beter: voorkom het Met Bennies. U hoeft geen vrees te hebben voor over tollig maagzuur en het pijnlijk zuur- branden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens .verkeerd zou kunnen vallen"- 't Zou interessant zijn, als ge in Uw om geving eens vroeg, wie wel allemaal Renn'ies gebruiken- Met Rennies behoort lijden aan zuur- brand tot het verleden- De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat- DE ZESDE NA OORLOGSE LAMMERENMARKT üiiLl jiip *r"T i Jaar Aanvoer Prijs 1946 1200 1725, 1947 1060 1926, 1943 900 2432, 1949 850 28—38.— 1950 850 37—44 1951 700 55—70,— 1952 750 60—76,— 1953 700 43—53,— 1954 900 48—59,— Mevr. It. Luberti-van Bergen luidt de bel van de I'donderdagmiddag ge- opende nieuwe Koger o.l. school. (Zie het verslag op de 2de pagina) FILMNIEUWS 1 DE WRAAK VAN DE ZWARTE ADELAAR Deze film voert ons naar het Rusland van de 18e eeuw- Onder een zwakke en besluiteloze Czaar veroorzaken de krijgs haftige Tartaren opstanden, de corrup tie viert er hoogtij, terwijl de trouwe Kozakken verdrukt worden- Prins Wlali- i mir blijkt een verbeten tegenstander van de perfide minister Juralew, die met de Tartaren heult. Zij veroveren het kasteel van de Prins, die afwezig is, doden zijn vrouw en ontvoeren zijn kind- De Prins zint op wraak en het gelukt hem de schone Tania. de zuster van een der re bellenleiders, in handen te krijgen, maar hij wordt vals beschuldigd van moord zodat men hem in het bagno werpt- Hij ertsnapt en dan, ja. dan krijgt het ver haal zijn hoogste spanning- De ontkno ping zullen wij dan ook niet verklappen Blijf niet doorlopen met die Rbenmatische Pijnen. Roel ze uit met wortel en tak. Neem Kraschen Salts. i De zes minerale zouten, die Kruschen I bevat, wekken lever, nieren en infewan- den weer tot nieuwe energie- Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er geen oorzaak meer voor j stramheid, scheuten, steken en pijn. j Koop vandaag Kruschen bij Uw anothe- j ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur- „VERBODEN VERHAAL" Henderden jonge vrouwen staan op een trap in een oud huis te Rome te wachten op hun beurt om te solliciteren naar het baantje van typiste. De oude trap kan het gewicht van al deze men sen niet meer dragen en stort in- Behal ve de doden zijn er nog zeventig gewon den en van drie van die gewonde meis jes horen we de levensgeschiedenis- De drie jonge vrouwen zijn aken bij toeval lot hun „verboden" verhaal gekomen: de eerste is op elfjarige leeftijd door een rnan onteeid; de tweede trouwt met een half idioot millionnairezoontje en de der de raakt verslaafd aan de morphine- Vooral de middelste geschiedenis is erg knap- Doch ook de andere zijn goed ge maakt. Nederlands nieuws O-a.. Invasie-Herdenking in Amster dam, Ministerpresident Dr Drees ont steekt de vrijheidsfakkel; Prins Bem- hord bezQekt de Staatsmijn „Maurits"; Nationa'le Sportwagenrace te Zandvoort, Non-stop Lange-afstandwandal'tocht Maastricht-Amsterdam. 250 km in 52 u-; Het 30-jarig bestaan van de NCR V- Buitcnlands nieuws O-a-: Herdenking van de Invasie; Weer een lijnvliegtuig beschoten; Maarschalk Tito in Griekenland; New York ont vangt Haile Selassi- •t Loopt gesmeerd houdt U iris en monter. klaagt vermoeidheid ?0ed 'oor Uw 'onder

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1