9 rocn /wa in het hart Texelhet rustige en gelukkige eilajid Af scheid Nu vlot en veilig naar het strand bij paal 28 finale Sportaccomodaties De Krimweg werd verbeterd Om de SVC-l>eker SVO en SVC in de Op reis WOENSDAG 30 JUNI 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No- 6849 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveid de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. In het centrum van ..Het Gelukkige I Eiland", de prettige naam, welke de IVW Texel" het Gouden Boltje heeft I toegedacht in haar propaganda. Texel [mag ook het rustige eiland worden ge noemd: maakt U zo Zondagsochtends maar eens een wandelingetje door het Texelse hoofddorp. De rustige sfeer wordt o.i. wel bijzonder goed vertolkt door bovenstaand plaatje, dat een frag ment van de Steenenplaats toont. In de laatste vergadering van de Cul turele Raad vormde de hoofdschotel de behandeling van een rapport van de 9port- en jeugdcommissie over de „Sportaccomodaties op Texel". Het rapport ondervond de algemene instemming van de Culturele Raad en werd inmiddels aan Burgemeester en Wethouders ter kennisneming toegezon den. Grote aandacht besteedt de commissie aan de bestaande accomodaties; maar nog meer valt het accent op de voor de toekomst wenselijke accomodaties. Ook voor verdere differentiatie van het sport- wezen wordt een lans gebroken- Mede in verband hiermede bepleit de commis sie een verandering van de bestaande speelplaatsen bij de scholen, om deze geschikt te maken voor de beoefening van volleybal. Voor verschillende sportvelden wordt verbetering noodzakelijk geacht, terwijl voorts gepleit wordt voor de vaststelling van algemene richtlijnen inzake de aan leg van sportaccomodaties. Ook wordt aandacht besteed aan de outillage van de gymnastieklokalen; speciaal voor het beoefenen van gymna stiek door de bestaande gymnastiek verenigingen- Tenslotte wordt een afzonderlijk deel van het rapport gewijd aan de wense lijkheid van een sportcomplex op Texel. Burgemeester en Wethouders hebben het rapport inmiddels in principe en na genoeg ongewijzigd aanvaard als een richtlijn voor het toekomstige beleid van het gemeentebestuur ten aanzien van de sportaccomodaties- GAAT DOEKSEN NIEUWE BOOT BOUWEN? Een bericht, dat onlangs in een pro vinciaal blad verscheen, en waarin werd medegedeeld, dat Rederij Doeksen er van af zou hebben gezien de „Van der Wijck" aan te kopen, moet minstens als voorbarig worden gekenschetst, aldus bericht men ons van Terschelling. De aandeelhoudersvergadering van de Rede rij, waarin over de aankoop zal worden beslist, heeft nog steeds niet plaats ge had, zodat van enig definitief standpunt dan ook niet kan worden gesproken. Wel is bekend, dat het enthousiasme voor de aankoop van de „Van der Wijok" niet erg groot is en dat men er de voor keur aan zou geven een nieuwe boot te laten bouwen, groter en comfortabeler dan „Schellingerland" en „Noord Ne derland", maar toch niet van een om vang als de „Van der Wijck". Deze zou namelijk te groot en te kost baar zijn om er in de maanden buiten het hoogseizoen mee te varen, zodat er naast toch nog een andere boot zou moeten worden onderhouden- Met de aanschaffing van een nieuwe, kleinere boot zou dit bezwaar worden ondervan gen en kan men in het hoogseizoen ter aanvulling de bergingsboot Holland" laten varen, waardoor de Doeksenvloot op veel rendabeler manier kan worden gebruikt. HOOG WATER Hoog water ter rede van Texel: j 30 Juni 9.01 en 9-40; 1 Juli 10.06 en 10.25; 2 Juli 10.59 en 11.06- Aan het strand is het ongeveer een uui I eerder hoog water. VERGOEDING VAN INGELEVERDE RIJKSMARKEN De aandacht wordt erop gevestigd, dat in de Nederlandse Staatscourant van 31 Maart j-1. een regeling is bekendgemaakt voor de invoer van vijandelijk papier geld. luidende Rijksmarken. Deze rege ling is vooral van belang voor hen. die gedurende de oorlogsjaren verplicht in Duitsland werden tewerkgesteld, voor gedeporteerden en geïnterneerden. Voor zover destijds geen invoerver gunning werd afgegeven kan de invoer alsnog worden toegestaan. De overdracht aan de Staat vindt plaats tegen de koers RM. 100= f5.85- Een verzoek tot "uitbetaling van de tegenwaarde der bedoelde marken moet uiterlijk 31 Juli 1954 schriftelijk door middel van daarvoor vastgestelde for mulieren worden ingediend bij het Ar beidsbureau van de tegenwoordige woonplaats- Het destijds verstrekte ontvangstbe wijs van de inlevering moet bij het ver zoek worden gevoegd. Zij, die een dergelijk verzoek nog niet hebben gedaan worden aangeraden, zich zo spoedig mogelijk met het arbeidsbu reau in verbinding te stellen. HAAIEN BIJ GARNALEN Het komt de laatste tijd meermalen voor dat de Waddenzeevissers haaien in hun netten hebben; meestal kleine exem plaren, die dan weer over boord worden gegooid. Schipper Veltman uit Harlingen had gisteren niet minder dan zeventig van deze dieren in zijn garnalennet, en bo vendien nog een inktvis. Het waren jon ge haaien van vijftig tot zestig om leng te, maar gezien het grote aantal heeft de visser de vangst maar meegenomen om haar te laten vernietigen. Aldus „Het Vrije Volk"- Deze vraatzuchtige beesten brengen no<*al wat schade aan de visstand en ze kunnen, wanneer ze volwassen zijn ge worden, ook grote schade aan de netten veroorzaken. Verleden week had een andere Harlin- ger visser in zijn ansjoviSkuil een haai van 1.50 m lengte, die een grote ravage had aangericht. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper te Den Burg met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Donderdag 1 Juli. Feest van het Aller kostbaarst Bloed van O. J. Christus. H- Missen om 7, 7,45 en in Oosterend om 8 uur Biechtgelegenheid van 7 tot 8 uur. Vrijdag 2 Juli- Eerste Vrijdag van de maand. Om 6.30 uur wordt de H- Com munie uitgereikt, om 7.45 uur de gezon gen Mis ter ere van het H. Hart. Ook in Oosterend om 7.45 uur een gezongen H Hartmis- Om 7.30 uur H. Hartlof met rozenhoedje en Lit. van het H. Hart- Ook in Den Hoorn om 7-30 uur H Hartlof. H. Missen om 7, 7.45 en in Oosterend om 7.45 uur. Biechtgelegenheid van 5 tot 9 uur op Zaterdag 3 Juli. Communie om 6.30 u. hele uren en om 7-30 eerste Zaterdag oefening- H. Missen om 7 en 7.45 en in de kapel om 8 uur. Zondag 4 Juli- H- Missen om 7.30, 8.45 en 10 uur in Den Burg. Om 7.30 en 10 uur in Oosterend. Alleen om 10 uur in Den Hoorn In de Mis van 8.45 uur zijn alle plaatsen vrij en wordt 20 cent over al in de kerk plaatsengeld geheven- Een auto die te wachten staat, Kotters worden ingeladen De mensen stappen in. De auto gaat. En velen wuiven nog, Een hartelijke groet, Naar haar, die henen gaat, Het doet haar zichtbaar goed- De reis is lang, maar mooi, Want Holland bloeit, Naar alle kanten heen, In volle Zomertooi. Maar de auto snelt, En nadert doel, Dat is wachtend schip, Een haven, vol gewoel. Dan volgt een korte tijd, Van steeds nog samen zijn, Maar het atscheid komt, En dat doet altijd pijn. Als weer de auto glijdt, Is het ten hoogste, tijd, Om weer terug te gaan, Maar één blijtt op de kade staan. De handen zwaaien steeds, Een groet nog, keer op keer,- Dan komt een scherpe hoek, We zien elkaar niet meer. Dan zegt een Moeder zo, Maar heel stil voor zich heen, Leven, behandel haar zacht- Liefde, laat haar nooit alleen. T. K.-B- MET DE TX 88 HET RUIME SOP TEGEMOET Thans kunnen ook met de TX 88, een vissersvaartuig van Oudesohild, iedere dag pleziertochtjes op de Waddenzee helemaal naar de sluizen in de Afsluit- worden gemaakt. Een der tochten gaat dijk bij Wieringen! (Zie ook de adv.) R.K. SCHOOL ZAL WORDEN UITGEBREID Op 17 Juli zullen B. en W. aanbeste den het uitbreiden van de R.K- St- Jo- sephsohool, gelegen aan de Hollewals- weg te Den Burg. Het betreft hier de bouw van een achtste leslokaal en ver betering van de entree tot het school plein. De uitbreiding is noodzakelijk in verband met het toegenomen aantal leerlingen. TENTOONSTELLING OPENBARE SCHOLEN Zoals gemeld zal op 1, 2 en 3 Juli a-s. in de Openbare Lagere school te Den Burg een Onderwijstentoonstelling wor den gehouden- Wij nodigen Ouders en andere belangstellenden uit deze ten toonstelling te bezoeken. In de eerste plaats om kennis te nemen van het vele werk, dat door de leerlingen wordt ge maakt; ten tweede om te zien welke ver beteringen het onderwijs gedurende de na-oorlogse jaren op Texel heeft onder gaan. De tentoonstelling wordt Donderdag avond om 8 uur geopend. Op deze avond zullen leerlingen der scholen een demon stratie handenarbeid geven, bestaande uit pitrietwerk, boetseren en schilderen. Tevens zullen sehoolfilms worden ver toond, terwijl bij goed weer volksdansen en volkszang Uw aandacht vragen. Vrijdags is de tentoonstelling geopend van 7 uur tot 10 30 uur met dezelfde activiteiten als Donderdag. Zaterdag van 3 tot 6 uur en van 7 tot 10.30 uur met eveneens verschillende activiteiten o.a. des middags kleuterarbeid- Vergeet vooral niet een bezoek te brengen aan de boekenstand, waar u een keur van GOEDE jeugdlectuur zal wor den getoond. De toegangsprijs is bepaald op f 0,10 per persoon; kinderen beneden 16 jaar hebben alleen toegang onder geleide. K NEEMT U PLAATS! De vreemdeling bleek zeer getroffen door de schoonheid van Texel. „En al heb ik mijn pension niet aan de duin rand, toch kan ik mijn dag heerlijk vul len en 's avonds maken wij dan een wan deling door Den Burg, dat gezellige stad je van U- Maar als ik niet te onbeschei den ben, worden hier banken gejut, of. zijn ze hier zo schaars met dit meubi lair? Bij ons vind je alom banken langs de lanen en nu Den Burg zich allengs tot een écht stadje schijnt te willen ont wikkelen, zou het m i- niet gek zijn om hier en daar eens een bank te plaatsen, opdat de wandelaar, vooral de oudere generatie, daar eens een poosje kan uit rusten- Zo zou de gemeenteraad goed doen om eens een paar banken in Plan- Zuid te plaatsen- Wilt U dit eens naar voren breneen in Uw veel gelezen blad?" Nooit hebben wij een vreemdeling iets willen of kunnen weigeren en ook in dit geval willen wij de traditie graag voort zetten en de hoop uitspreken, dat er door onze Dienst van Gemeentewerken spoe dig hier en daar aan de weg wordt ge timmerd ten behoeve van het wande lend publiek- Dank zij de activiteit van de Dienst Gemeentewerken zit men nu vanaf Eierland of De Cocksdorp in een wip aan het strand bij paal 28: de weg naar de Krim en vandaar tot vlak bij de duin rand is gereed gekomen en vooral voor de toeristen is dit dus een verblijdend feit! Vanaf de Eierlandse Duinweg tot het bekende oude boerderijtje De Krim, waar het fietspad, lopend van De Koog tot de Vuurtoren door de Krimweg wordt gekruist, heeft men de weg langs een nieuw tracé geleid, waardoor het bochtige oude weggedeelte uitgescha keld werd, terwijl het puin van de oude weg is aangewend voor de nieuwe route. De weg ziet er best uit en kan een stootje hebben: het oude puin is losge werkt, waarna 'n laag hoogovenslakken alsmede zand en een percentage cement met water gemengd zijn ingewalst. De bcverrlaag van het wegdek bestaat uit MOBIELE TENTOONSTELLING De bekende firma Ruys' Handelsvereni ging N-V., importeur van o.a- de Olivetti kantoormachines, hoopt morgen een ten toonstelling te houden in Hotel ,,De Lindeboom". Geexposeerd zullen o.a. worden de nieuwste schrijfmachines, tel en rekenmachines, kasregisters, adres seer- en kantoordrukmachines in volle werking. De tentoonstelling, gratis toe gankelijk, is 's middags geopend van 2 tot 5-30 uur en 's avonds van 7 tot 9.30 u. De zes lammerenmarkten Op de zes eerste lammerenmarkten van dit jaar werden 11,750 dieren aan gevoerd, verleden jaar 12,625 lammeren of 850 stuks meer dan nu. Uit bovenstaande cijfers mag niet ge concludeerd worden, dat er dit voorjaar wat minder lammeren geboren zijn, want naar wij vernemen zijn heel wat lamme ren direct vanaf de boerderij zelf ver kocht- Vooral in de week vóór de zesde lammerenmarkt moeten nogal wat die ren direct op de bedrijven van eigenaar zijn verwisseld. De zevende markt, Maandag j.l. ge houden, gaf de hoogste prijzen van de tot dusverre in dit seizoen gehouden markten. De hoogste prijs was f 73, De middelmarkt lag om de 55 gulden- „Dank zij de regen7" was onze vraag- ,«Ook dat, maar ze willen toch ook wel lammeren hebben", was het antwoord. Gast brak heupbeen Een bejaarde dame van de vastewal, logerend in huize .De Brem", Minister Ruisweg, De Koog, kwam zo ongelukkig van de trap te vallen, dat zij een heup been brak. Internationale ploegen Donderdagavond hebben twee voet balelftallen, bestaande uit gasten van een Koger hotel en een Koger pension, eikaars krachten gemeten op het terrein van de SV de Koog De opbrengst, plm f 35kwam ten goede aan de te stichten Kleuterschool. Onder de speleis waren een Indonesiër en enige Zwitsers terwijl twee Kogers als uitblinkers te onderkennen vielen Ofschoon de heer De Leeuw uit Deventer voor het eerst van z'n leven onder de lat stond wist hij menige gevaarlijke aanval onschade lijk te maken. Trouwens, allen weerden zich geducht. De heer P. Feenstra fun geerde als arbiter. Einde 8—2. Correspondentie Betreft ingezonden stukje voor „On der de Pomp". Geachte inzender, Uw bijdrage plaatsen wij alleen als ons Uw naam en adres bekend zijn. Red. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD WOENSDAG 30 JUNI Oudeschild, Eigen Gebouw, uitvoering o.l. school met „Zwaan kleef aan". Donderdag 1 Juli Den Burg, Dr. Jac- P- Thijsseschool, ODe- ning T.O-S- (tentoonstelling openbare scholen)- Den Burg De Oranjeboom. Revue -Texel op zijn best??!!" door landbouwjongeren- Oudeschild, Eigen Gebouw, bonte avond o.l. school Oudeschild. Vrijdag 2 Juli Den Burg, De Oranjeboom, Texel film. Den Burg, Openstelling T-O-S. een mengsel van fijn grint, teer, zand en cement. De mengmachine 'had men ook hier en dus evenals bij de Witte Weg, op een hoge stellage geplaatst en het eindproduct stortte men zo in langs rij dende kipkarretjes, die het weer handig aan een vrachtauto overdeden- De Krimweg is tijdens de oorlog op last van de Duitsers aangelegd. De be zetters hadden hem nodig voor de ver binding met hun Noordbatterij bij paal 28. De weg werd gemaakt uit puin, af komstig van bombardementen. Van deze weg is ook na de oorlog steeds druk ge bruik gemaakt- Niet alleen door de duin wachter, maar ook door de strandvonde rij, oarticulieren en niet te vergeten ons toerisme, dat ook op dit punt ieder jaar toeneemt. Onze correspondent merkt op, dat het wel aardig zou zijn als men de ver nieuwde weg officiéél zou openen. Het bestuur van de afdeling De Cocksdorp der VVV zou zeker gaarne aanwezig willen zijn! Zondagavond werd de demi-finale ge speeld om de SVC-beker. Oosterend wist ZDH 1 na strafschoppen met 21 uit te schakelen. SVC 1 liet De Koog 1 met een 31 nederlaag naar de Badplaats terug keren Ofschoon het weer afbreuk deed aan het spel was er zoals wij reeds verwachtten spanning genoeg aan de Torenweg. Om goed 7 uur werd gestart met ZDH tegen Oosterend- Z neemt direct het initiatief en de O.achterhoede moet alles bijzetten om Drijver c.s. het scoren te beletten. De O.achterhoede weet zich langzaam iets uit deze druk te werken en het spel iets te verplaatsen. De uit vallen van O zijn wel zeldzaam maar uiterst gevaarlijk- Uit één daarvan weet O de leiding te nemen. 10- Met welke stand de rust komt. Hierna hetzelfde spelbeeld ZDH valt steeds aan. maar de achterhoede van O is niet te verschalken. In grote spanning nadert het einde. Z- gooit alles op de aanval, maar O weet stand te houden De officiële tijd is reeds om. maar doordat scheidsrechter Keizer enkele minuten erbij trekt we gens enkele kleine oponthoudjes door ge blesseerde spelers komt aan deze wed strijd een sensationeel slot. Bij een Z. aanval wordt hands gemaakt en dit be tekent voor Z. de gelijkmaker 11. Hierna volgen strafschoppen. Na de eer ste vijf is de stand nog gelijk- In de volgende serie weet O- de zege uit het vuur te slepen. Eindstand 21 voor Oost er end. Hierna SVC 1 tegen De Koog 1. S. is direct in de aanval- Een hard schot van Jan wordt door de K.-keeper goed ge stopt- Maar S. komt terug en bij een volgend schot moet de K.-keeper vissen 10. Niet ontmoedigd trekt De Koog ten aanval, maar de achterhoede van S. weet hiermede wel raad: met lange passes wordt de voorhoede aan het werk gezet en nog voor de rust wordt het 20. In verband met het vallen van de avond wordt geen rust gehouden. In de tweede helft weten beide elf tallen nog eenmaal te doelpunten en zo komt het einde van deze sportieve wed strijd met een 31 zege voor SVC 1- De heer Keizer leidde weer zoals dat een goed scheidsrechter betaamt Was het vorige week een zacht eitje, deze week was de taak wel even zwaarder. Vooral een beslissing met strafschoppen valt voor een scheidsrechter niet mee. Door deze uitslagen zal de finale ge speeld worden tussen Oosterend 1 en SVC 1. Mogelijk Zondagavond 4 Juli a.s- om 7.30 uur (Jan Uw spoorkaartje ge haald bij de V.V. V. „Texel" MORGEN: K.L.D. TEGEN DE N.R* Morgenavond op het terrein van S-V. De Koog de wedstrijd van het seizoen: dan zullen een ploeg van de KLD (de Koninklijke Luchtwachtdienst) en een ploeg van de N R (de Nationale Reserve dus) eikaars krachten meten door mid del van het edele voetbalspel. Hierbij zal ook de vitaliteit en het uithoudingsver mogen van de manschappen aan het licht treden. De wedstrijd wordt ge speeld ten bate van het Nederlandse Rode Kruis, dat voortdurend grote uit gaven heeft- Moge het weer gunstig zijn en de toeloop groot!

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1